Haarlems Dagblad Wetsontwerp voor militaire hulp naar het Amerikaan se Congres Bijna 12 mill ard dollar gevraagd voor bijstand van Europese en andere vrije landen Krachtige defensie der vrije landen moet eventuele agressor afschrikken Amerika zal aan Europa het beste en modernste wapentuig leveren De interim-regeling voor Suriname Weerbericht (vie Jaargang No. 19303 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 26 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Gprctbtc ïjaariemefte Courant (anno t6?é) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom WASHINGTON (Reuter). De Amerikaanse regfering heeft het Congres een wets ontwerp gezonden betreffende ecu militair hulpprogram voor Europese en andere „vrije landen", waarvan de kosten 1.450 millioen dollar bedragen. Het wetsontwerp stelt vérstrekkende bevoegdheden tot handelen voor, doch sluit uitdrukkelijk de ver zending van atoomhommen, naar welk land ook, uit. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte, op hetzelfde ogenblik dat president Truman in een spe ciale boodschap een beroep deed op het Congres om het wetsontwerp goed te keuren, x de tekst van het ontwerp hekend. Europa krijgt het grootste deel Van de 1.450 millioen dollar zal het merendeel ten goede komen aan West- Europa „een gebied, welks belang voor onze veiligheid in twee wereldoorlogen is aangetoond". Het voorstel tot militaire hulpverlening rechtstreeks vastkoppelend aan het Atlantisch verdrag verklaart het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat het program het verdrag zal .„completeren" door de daarin vervatte beginselen van „eigenhulp en wederzijdse bijstand" ten uitvoer te leggen. Wat het verzoek om wapens betreft, dat door West- Europese leden van het verdrag verschei dene maanden geleden aan het ministerie 'werd gericht, verklaart het ministerie ver der, dat „hun verdediging ook onze ver dediging is en een grote zorg voor ons zal blijven zolang hun militaire zwakte tot aggressie uitnodigt". West-Europa zal 938.450.000 dollar aan wapens, technische hulp en opleiding van strijdkrachten ontvangen alsmede 155.000.000 dollar voor de productie van oorlogsmateriaal. Hierdoor zal slechts 300.590.000 dollar overblijven voor mili taire steun aan bevriende landen waar onder Griekenland en Turkije; 45.000.000 dollar is bestemd voor een noodfonds en 10.970.000 dollar voor administratiekosten. Truman's bevoegdheden. Het wetsontwerp geeft de president de bevoegdheid te beslissen of hij de hulp be schikbaar zal stellen als gift, tegen contante betaling, op crediet of op leenbasis. - Óm de buitenlandse mogendheden te helpen is de president niet alleen bevoegd uitrusting en materiaal uit regeringsvoor- raden over te dragen, doch ook om rege- Laatste levensmiddelen in September van de bon (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, zullen de laatste levenspiiddelen in de loop van September of uiteriük per 1 October vrij van distribu tie komen. Dit betreft dus koffie, rijst, kaas en vlees. De distributie van kolen en textiel zal voorshands gehandhaafd blijven. Er zijn op het ogenblik besprekingen gaande over de opheffing van het Centraal Distributie Kantoor. Indien het C.D.K. zijn werk geëindigd zal hebben, zal de kolen- distributie aan de gemeentelijke distribu tiekantoren worden overgedragen. Koninklijk Gezin lunchte op Buckingham Palace Maandag hebben Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene als gasten van koning George en koningin Elizabeth, op Buckingham Palace in Lon den de lunch gebruikt. Daarna hebben de Koningin en de prinsesjes in Covent Gar den een voorstelling bijgewoond van het grand ballet de Monte Carlo, dat „Les Svlphides", „Del amor y de la muerte" en „The enchanted mill" uitvoerde. Het is alweer geruime tijd geleden dat de gemeente Kampen zich nationale roem verwierf met dat verkeersbord „inrijden verboden voor auto's en paard-en-wagens" aan de ingang van een steegje van nauwe lijks vijftig centimeter breedtemaar in Amsterdam kon men deze zaak maar niet verkroppen of vergeten. En thans heeft de hoofdstad op schitterende wijze revanche genomen door in het Oostelijke haven kwartier deze verkeerstrap zonder tre den en met prikkeldraadversperringen te voorzien van een fors-geletterde aan- kondiging dat de passage hier gestremd" is. ringscontracten om te leiden. De te helpen landen moeten de verzekering geven, dat de verstrekte hulp doeltreffend zal worden gebruikt en voor die doeleinden, waarvoor zij- beschikbaar werd gesteld. In een begeleidende verklaring wordt gezegd, dat over het gebruik van de hulp regelmatig rapport moet worden uitge bracht en dat Amerikaanse officieren ter plaatse inspecties zullen houden. „Binnen de practische' grenzen van onze middelen", aldus de verklaring van het departement van Buitenlandse Zaken, „moeten wij er naar streven zodanig te handelen, dat onze kracht en de collectieve kracht van de vrije volken die met ons verbonden zijn, zo effectief mogelijk zijn ter voorkoming van snipper-aggressies, die, als er niet tegen wordt opgetreden, zouden kunnen culmineren in het losbarsten van een nieuwe wereldoorlog." De heer Kuilenburg uit Culemborg heeft als zovélen lang gewacht en stil gezwegen tot hij uit zijn woningnood verlost zou worden en toen hij bemerkte dat op dit gebied meer dun waar ook het devies „Helpt U zelf" opgeld doetwendde hij zich tot 'de N.Z.H. die hem grif een van haar vele overcomplete voertuigen overdeed. Nog waren zijn moeilijkheden niet tem einde. Want zo'n tramwagen kan toch, goed beschouwd, niet door de beugel van de Nederlandse woningwetten, waarin alleen maar met degelijke bouwwerken rekening wordt gehouden. Gelukkig zijn er ook in Culemborg vriendelijke lieden op het stadlmis die ae heer Kuilenburg de teeg wezen naar de mazen, waardoor een goed vaderlander het nét van de wetgever ongemoeid kan verlaten. Als de carrosserie op wielen stond, was het geen wagen-woning meer, maar een woonwagen. Nu, de N.Z.H. had nog wel een paar wielen over en de eigenaar van het ijzeren pand zette ze decoratief tegen de blauwe wanden. Sindsdien heeft hij zich met zijn gezin behagelijk in een Betuwse bongerd gevestigd, zoals men op bovenstaande foto kan zien. De wielen heeft hij maar weer weggehaald, want zo'n grapje wordt op den duur een beetje flauw. President Truman bepleit hulpprogram WASHINGTON 25 Juli (Reuter). Pre sident Truman heeft vandaag het Congres verz^ht het program ten bedrage van 1450 millioen dollar voor militaire hulp aan de landen van het Atlantisch pact en andere mogendheden goed te keuren „ter uitban ning van de vrees voor aggressie en inter nationaal geweld". De president zeide: „De gebeurtenissen in de wereld sinds 1945 bieden ons geen zekerheid, dat alle leden van de UNO de principes tot behoud van de vrede in prac- tijli zullen brengen. Er zijn bewijzen voor het tegendeel, bewijzen, dat bij het nastre ven van zelfzuchtige doelen sommige naties zijn overgegaan eii misschien opnieuw zul len overgaan tot bedreiging met of gebruik van geweld. De door deze ervaringen ge schapen vrees kwelt de wereld en verwekt onzekerheid en onstabiliteit, die de econo mische en sociale vooruitgang in de weg staan. Zolang het gevaar van aggressie be staat is het nodig te denken aan de strijd macht die nodig is deze te voorkomen. Het is ongelukkig maar waar.. Wij kunnen ech ter ons doel een duurzame vrede niet bereiken door de moeilijke en onplezierige taak die voor ons ligt uit de weg te gaan." Herstel eist vrede. „De voornaamste taak van de vrije lan den in Europa heeft de afgelopen vier jaar bestaan in het herstel van hun door de oor log getroffen economieën. De daarmede gepaard gaande moeilijkheden zijn nog ver groot door de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie, die haar uiterste best heeft gedaan het herstel van Europa tegen te gaan. Een volledig economisch herstel eist vreedzame omstandigheden en de zekerheid dat het werk van arbeiders, industrie en landbouw niet zal worden teniet gedaan in een uitbarsting van internationaal geweld. In plaats van zulke omstandigheden heeft de Sovjet-Unie, door haar heftige propa ganda, door gebruikmaking van de samen zwerende activiteit van de internationale communistische beweging en door het in stand houden van een der grootste vredes- legers in de geschiedenis, weloverwogen een atmosfeer van vrees en gevaar ge schapen. Hoe beter de vrije landen er op voor bereid zijn een aggressie te weerstaan, des te minder waarschijnlijk is het dat zij de midelen behoeven te gebruiken, die zij voor alle zekerheid hebben ver zameld. Di onze landen behoeft de po litie zelden van haar wapens gebruik te maken, doch de openbare rust zou in groot gevaar verkeren als zij niet over wapens beschikte". De president legde herhaalde malen de nadruk op de noodzakelijkheid vanesnel President Truman bekrachtigde* ratificatie Atlantisch pact President Truman heeft gisteren de offi ciële oorkonde van de ratificatie van het Atlantisch pact getekend. Het pact is zoals bekend Donderdag met zeer grote meerder heid van stemmen door de senaat geratifi ceerd. Ter gelegenheid hiervan heeft president Truman de volgende verklaring uitge geven: „Voor het Amerikaanse volk zijn vrede en vrijheid meer waard dan wat ook. Onze ratificatie van het Atlantisch pact met de overweldigende steun van de Senaat en het volle is het bewijs, dat wij vastbesloten zijn deze vrede en vrijheid te bewaren. Dit verdrag is een historische stap naaf een wereld van vrede, een vrije wereld, vrij van vrees, maar het is slechts één stap. Wij dragen niemand een kwaad hart toe. Met onze bondgenoten in het pact en an dere gelijkgezinde volken moeten wij met Gods hulp en leiding met alle ons ten dien ste staande middelen werken voor de vre de. Wij moeten moreel en materieel sterk blijven. Wij moeten meehelpen overal de vrüheid te versterken. Wij moeten gedul dig en onvermoeid werken om de UNO steeds doeltreffender te maken voor haar grote taak. Wij moeten streven naar steeds groter eenheid van doel en streven in het belang van de wede". handelen door het Congres. .„Als dit pro gram van militaire hulp wil slagen, moeten wij het spoedig en krachtig afhandelen. Onze vredespolitiek heeft reeds het ge wenste .effect. Wij kunnen ons niet veroor loven de vaart te verliezen, die wij reeds hebben bereikt. Het is ons doel er voor te zorgen, dat de betrokken landen in de kortst mogelijke tijd worden uitgerust met goedgeoefende strijdkrachten, die in staat zijn de orde in het binnenland te bewaren en weerstand te bieden aan de eerste fasen van aggressie van buiten. Het moet duide lijk worden gemaakt dat de Verenigde Sta ten niet bereid zijn om bij aggressie te gedogen, dat de volken van West-Europa onder de voet worden gelbpen alvorens de Amerikaanse strijdkrachten effectief kun nen optreden". De president legde de nadruk op het defensieve karakter van zowel het Atlan tisch pact als het program voor militaire hulp en besloot met te zeggen: „Ik zou niet willen zeggen, dat dit program alleen een einde zal maken aan de huidige internatio nale spanning. Het zal evenwel het initia tief behouden dat de vrije landen van de werelcf thans hebben. Het zal bijdragen tot het scheppen van een wereldstructuur, cdie economisch en militair zo stevig is, dat een eventuele potentiële aggressor zal inzien dat het in zijn eigen belang is te streven naar wederzijdse tolerantie en vreedzame buitenlandse betrekkingen". De voornaamste voorzieningen van het wetsontwerp, zoals het door het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is opgesteld, zijn: Het wetsontwerp zal de voorzieningen van de wet op de atoomenergie van' 1946 in geen enkel opzicht wijzigen, herroepen of aantasten. (Volgens bedoelde wet is de regering niet bevoegd om atoomspringstof fen vrij te geven, hetgeen er dus op neer komt, dat de president andere landen geen atoombommen kan verschaffen.) Aan alle landen, die zich met de Verenig de Staten verenigd hebben in „collectieve verdedigings-regelingen", die voorzien in „eigen hulp en wederzijdse bijstand", kun nen wapenen geleverd worde^x. (Dit is van toepassing op het Atlantisch Pact en La tijns-Amerikaanse landen van het verdrag_ van Rio de Janeiro, een defensieve allian-* tie van het Westelijk halfrond.) De presi- denkt zou ook gemachtigd zijn andere lan den te helpen, wier groter vermogen om zich zelf tegen aggressie te verdedigen be langrijk is voor het nationale belang van de Verenigde Staten (Griekenland, Tur kije en de Philippijnen zijn in de laatste categorie onder te brengen). De president zal uitrusting voor het hulp program kunnen verkrijgen door die aan regeringsvoorraden te onttrekken, nieuw aan te schaffen of de andere landen te helpen die zelf te vervaardigen. De president zal ook materiaal van an dere regeringen kunnen aanvaai'den „als een voorwaarde voor of in verband met" de Amerikaanse hulpverlening. Hierbij wordt het algemene beginsel van het „Ieen- en pachtstelsel in omgekeerde richting" uit de oorlogstijd gevolgd. Voorwaarden Aan de door de Verenigde Staten af te leveren goederen zijn enkele condi ties verbonden. De ontvangende landen zullen erin moeten toestemmen de hulpverlening te gebruiken om hun eigen kracht tegen aggressie op te bou wen. Zij zullen de materialen*1 zonder toestemming van de president niet kunnen doorzenden: de president zal toewijzingen aan een of ander land kunnen opschorten, indien volgens zijn mening voortgezette steun aan het land in kwestie „niet langer te ver enigen zou ziju met de nationale be langen van de Verenigde Staten". De gehele onderneming zal „verenigbaar" moeten zijn met het handvest der UNO en van de president zou geëist moeten wor den de hulp aan elk land waartegen de UNO maatregelen zou nemen, af te snijden. Om het program op gang te brengen, zonder te moeten wachten op een feitelijke toewijzing van het Congres, zou de.R.F.C. (Reconstruction Finance Corporation) ge machtigd moeten worden de president* een voorschot te verstrekken van 125.000.000 dollar. Behalve de toewijzing van 1.450.000.000 dollar zou het wetsontwerp de president in feite de gewapende machten toestaan krachtens contracten voor buitenlandse hulp wapenen te kopen en te verkopen tot een maximumbedrag van 100.000.000 dol lar. Deze voorziening is in de eerste plaats bedoeld om Latijns-Amerikaanse landen te helpen, militaire goederen in de V. S. te kopen. Landen van het Brussels pact krijgen uit strategische overwegingen het grootste deel Washington, 26 Juli (Reuter). Func tionarissen van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, die betrokken zijn geweest bij de opstelling van het militaire bijstandprogramma, verklaarden dat het programma voorziet in leveringen van wapens uit de Amerikaanse voorraden, die grote, hoeveelheden van het beste en modernste dbrlogsmateriaal ter wereld om vatten. Zij voegden hieraan toe dat de Amerikaanse strijdkrachten, in geval van oorlog, uit deze voorraden hun uitrusting zouden ontvangen, dus dat er geen sprake van kan zijn, dat de Verenigde Staten de mogendheden-deelgenoten van het Atlan tisch verdrag met verouderde wapens zou den trachten af te schepen. De Verenigde Staten steUen zich voor onder meer radar-toestellen, gevechtsvlieg tuigen, gevechtswagens, mortieren, gewe ren en militaire kleding aan de daarvoor in aanmerking komende landen te leveren. Deze lijst dient nog te worden uitgebreid met geschut, seintoestellen, vrachtauto's, verkenningsvoertuigen (vermoedelijk lich te gevechtswagens), anti-gevechtswagen- geschut, luchtdoeiartUlerie, ammunitie, oorlogsvliegtuigen in het algemeen, het lichtere model oorlogsschepen, geschut ter verdediging van haveningangen en nog ander wapentuig. De te leveren oorlogs vliegtuigen zullen .hoofdzakelijk van een type zijn, dat dient om de infanterie te dekken. De sterkte van het Amerikaanse militaire personeel, dat aan de betrokken Europese regeringen voor opleidingsdoeleinden ter beschikking zal worden gesteld, zal tot het strikte minimum beperkt blijven. Het zal slechts overzee worden gezonden, indien hierom doorshet militaire hulp ontvangen de "land wordt verzocht. De Amerikaanse regering is niet voornemens militaire uit rusting ter beschikking te stellen van lan den wier militairen niet in staat moeten worden geacht hiermede om te gaan. De sterkte van het voor opleidingsdoeleinden ter beschikking te stellen Amerikaanse personeel zal wel in duüenden, doch niet in tienduizenden lopen. Het totaal der manschappen en het aan tal divisies in West-Europa die, als gevolg van het militaire bijstandsprogramma, van wapens zullen worden voorzien, zullen het Congres tijdens een zitting met gesloten deuren worden medegedeeld. De oij het verdrag van Brussel aange sloten staten zullen, uit hoofde van hun strategische ligging in West-Europa, het leeuwendeel ontvangen van de te versche pen wapens. In antwoord op de vraag, of er ook sta ten zijn, die wél deelgenoten zijn van het Atlantisch verdrag, doch die geen wapens ontvangen, verklaarden de functionarissen dat Portugal en IJsland geen wapens van de Verenigde Staten zullen ontvangen, daar deze landen hier niet om hebben gevraagd. Verdachte reeks sterfgevallen in Frankrijk De politie te Poitiers (Frankrijk) heeft de 53-jarige weduwe Marie Besnard gear resteerd en een nader onderzoek geopend naar de dood van haar vermogende echt genoot, die twee jaar geleden gestorven is aan arsenicum' vergiftiging, en de dood van zeven andere personen, familieleden en vrienden van de gearresteerde vrouw. Al deze mensen stierven in het huis van de Besnards in het plaatsje Loudon sinds 1940. Marie Besnard ontkent hardnekkig dat zij een moordenares, zou zijn. Leon Besnard, haar man, overleed in October 1947 en liet zijn weduwe een ver mogen van 15 millioen francs na. Kort na zijn dood meldde zich een ka merbewoner van de Besnards bij de politie die beweerde dat Leon op zijn sterfbed tegen hem gezegd had: „Ik ben vergiftigd". Virginie Aileron, zuster van Marie Bes nard, stierf zeven dagen na haar zwager. Ook van haar erfde Marie. Achtereenvol gens waren in het huis der Besnards over leden: Marie's grootmoeder, Leons vader, Leons moeder, Leons zuster (deze werd opgehangen gevonden en men nam destijds zelfmoord aan), een rijke weduwe die bij de Besnards in huis woonde en die even eens haar bezit aan Marie paliet en een oude juffrouw. (United Press). Tsjang Kai Tsjek naar Zuid-Korea Generaal Tsjang Kai-Tsjek zal een be zoek brengen aan Zuid-Korea, aldus heeft de Chinese-ambassadeur te Seoel ver klaard, om met president Syngman Rhee besprekingen te voeren over een anti communistisch Pacific-pact. in Zuid-Korea Zeventien Noord-Koreaanse soldaten werden gisteren gedood, nadat zij ongeveer acht km Zuid-Koreaans gebied-waren bin nengedrongen op een punt, ongeveer 40 km van Seoel, aldus wordt door het Zuïd- Koreaanse ministerie van Defensie mede gedeeld. Het ministerie beweert, dat de Zuid-Ko- reaanse troepen wapens' van Sovjet-Russi sche makelij hadden buit gemaakt. De strijd duurt voort. Britse regering heeft geen devaluatieplannen Lord Addison, de Lord Privy Seal, heeft in het Britse Hogerhuis verklaard, dat de Britse regering „generlei voornemen koes tert om over te gaan tot het onbezonnen experiment van devaluatie van het pond sterling". Hij zeide dit in een debat over de econo mische toestand naar aanleiding van een opmerking van Lord Brand, een vooraan staand bankier, die beweerde, dat de wereld het vertrouwen in het Engelse pond aan het verliezen is. Het woord is aan.... Bismarck: Ge moet niet geloven dat men doordat men minister wordt, ter stond wijzer en verstandiger wordt dan anderen. Strijd Ook koude oorlog iri de philatelie Een der bekendste postzegelverzamelaafs van de Verenigde Staten, Ernest Kehr, heeft bekend gemaakt, dat hij en verschei dene vrienden de postzegels, die door de Sovjet-Unie en andere Oost-Europese lan den worden uitgegeven, zal boycotten. Hij verklaarde, dat in deze landen de postzegels in zulke grote hoéveelheden wor den vervaardigd, met het oog op dollarin komsten, dat zij geen handelswaarde meer hebben. Bomaanslag in Potsdam "Volgens de onder Britse controle staande ,Die Welt" zijn twintig Duitsers gearres teerd in verband met een bomontploffing, welke zich Zondagavond zou hebben voor gedaan in het marmeren paleis te Potsdam, waarin Sovjet-Russische officieren zijn ondergebracht. Van ambtelijke Duitse zijde werd toegegeven, dat in het marmeren pa leis een ontploffing is gebeurd. 150.000 gestolen uit postzakken te Medan Uit drie postzakken, die Vrijdagavond v«ren opgeborgen in een kluis van het postkantoor te Medan, bleek Zaterdagmor gen voor een waarde van 150.000 gulden te zijn gestolen. De kluis stond open, doch bleek niet geforceerd te zijn. Het politie onderzoek bleef tot dusver zonder resul taat. Bouwwerken beneden vijfhonderd gulden Gemeentelijke vergunning blijft noodzakelijk De publicaties over het verlenen van een algemene rijksgoedkeuring voor bouwwer ken, waarmede een bedrag van ten hoogste 500 is gemoeid, geven aanleiding tot mis verstand. zo deelt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting mee. *Voor deze werken is in het vervolg geen afzonderlijke rijksgoedkeuring vereist. Dit betekent echter niet dat nu ook de normale gemeentelijke bouwvergunning kan worden gemist. De bepalingen in de gemeentelijke bouwverordeningen en voorschriften blij ven ook voor werken beneden 500 van kracht. Evenals dat voor de oorlog het geval was, zal men in het algemeen ook voor de uitvoering van kleine bouwwerken de medewerking van de gemeentelijke tech nische diensten nodig hebben. College van Algemeen Bestuur deelt het afwijzend standpunt der Staten Het College van Algemeen Bestuur van Suriname heeft medegedeeld, zich ten volle te kunnen verenigen met het standpunt van de Staten van Suriname, dat de door de Tweede Kamer aangenomen amendemen ten op de interimregeling inbreuk maken op de beginselen der regering, daar de daarin vervatte materie een inwendige aan gelegenheid van Suriname is. Voorts is het College met de Staten van mening, dat door deze amendemering het budgetrecht van Suriname wordt aange tast. Het College meent, aan de interim regeling in haar huidige vorm zijn instem ming te moeten onthouden en is bereid, alle uit deze houding voortvloeiende conse quenties te aanvaarden. De oorzaak van het conflict met Suri name is het aanvaarden door de Tweede Kamer van een amendement De Kort (K.V.P.) op artikel 168 der interim-rege ling. Door deze amendering wordt niet alleen het openbaar en bijzonder onderwijs, maar ook het openbaar en bijzonder kweekschoolonderwijs gelijk gesteld. In een hoofdartikel over deze kwestie schrijft „Het Parool" (onafh. soc.) dat minister Van Schaik de gelijkstelling in zijn voorontwerp tot en met het kweekschool- onderwijs had doorgetrokken, hetgeen bij de Staten van Suriname op grote bezwaren stuitte, niet .van principiële, maar van practische aard. „In Paramaribo bestaat ter zake van het kweekschoolonderwijs een noodregeling (uit '?lands armoede geboren) op basis waarvan de verschillende richtingen (neu traal, Protestants, Katholiek) samenwer ken. Men is er bezig met vergevorderde plannen tot stichting van één gezamenlijke kweekschool. Deze plannen worden in het honderd gejaagd door het amendement- De Kort. Nu de wet ook ten aanzien van het kweekschoolonderwijs de financiële gelijk stelling voorschrijft zullen immers de Pro testanten en de Katholieken „eigen" kweekscholen willen hebben en daar het straatarme Suriname geen drie kweekscho len financiex-en kan zal er wel in het geheel géén kweekschool komen". Het „Algemeen Handelsblad" (Vrijz.) betx-eurt, dat de Kamermeerderheid op het zelfde ogenblik dat met algemene instem ming een zo volledig mogelijke autonomie voor Suriname werd erkend, dit gebieds deel tegen zijn uitdrukkelijk uitgesproken wil deze gelijkstelling toch Ixeeft willen op leggen. Het blad noemt het ontactisch, op deze wijze in te gaan tegen het door minis ter Van Schaik met veel moeite bei'eikte compromis. In de Grondwet is de financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzon der onderwijs als belangrijk beginsel neer gelegd; docli dit geldt alleen voor het Rijk in Europa. De „Nieuwe Rotterdamse Courant" (Vrijz.) merkt op, dat er op regeringsniveau over eenstemming was bereikt over een grond slag. waarop Suriname op eigen benen zou staan. Nu is de Tweede Kamer buiten dat overleg om een stuk van die grondslag gaan veranderen. Suriname wil echter niet uit Den Haag de wet voorgeschreven krijgen. Het blad acht de ontstemming der Suri- namers begrijpelijk, maar heeft er ook heel wat op aan te merken: „Om te beginnen is de geamendeerde interimregeling nog geen wet: de Eei-ste Kamer moet haar nog be handelen en dan moet zij door de Kroon worden bekrachtigd. Het is op zijn zachtst gezegd voorbarig van de Staten van Suri name geweest zich in dit stadium tot de Verenigde Volleen, tot de Inter-Indonesi- sche conferentie en tot de Panamerikaanse confei-entie te weixden. Er is immers alleen een beslissing van een deel van de Neder landse volksvertegenwoordiging; een be slissing, die naar buiten toe nog geen rechtsgevolgen heeft. Dan gaat het ook niet aan er instanties builen de Nederlandse wetgever bij te halen." Het blad geeft als oplossing van deze kwestie aan, dat de Eerste Kamer de wen selijkheid uitspreekt van eeix wijzigings- ontwerp dat de interimregeling tex-ug zou brengen tot het resultaat van het overleg. Een dergelijk ontwerp zou in de Tweede Kamer, die nu de interim-regeling in grote haast heeft behandeld, wel een kans maken, aldus de N.R.C. De „Volkskrant" (R.K.) merkt op dat het amendement-De Kort is aangenomen met de stemmen der K.V.P., de Chr. Histo- rischen, de V.V.D. en de heer Willems van de Partij van de Arbeid vóór. 52 tegen 18. „Daaruit blijkt dat het Nederlandse parle ment zich niet bewust was woordbreuk te plegen of te handelen in flagrante strijd met de autonomie, zoals schijnt te worden verweten". „De katholieke fractie", zo schrijft dit blad verder, „heeft nooit enige twijfel gelaten over haar opvatting betref fende de financiële verhouding welke be staan moet tussen het bijzonder algemeen vormend lager onderwijs, alsmede de op leiding van leei-krachten daartoe en het openbare onderwijs. Met het amendement-De Kort is geen autonomie aangetast en geen woordbreuk gepleegd. Ware daartoe de kans geschapen dan zou minister Van Schaik wel geheel anders gereageerd hebben." MINDER WARM VeAvachtang, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Aan vankelijk zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Later zwakke tot matige wind op de meeste plaatsen uit Westelijke richtingen. Vooral in de Noordelijke helft van het land minder warm. 27 Juli: Zon op 4.53 uur, onder 20.39 uur Maan op 6.32 uur. onder 21.56 uur Hoog en laag water in IJmuidek Dinsdag 26 Juli: Hoog water 3.50 en 16.20 uur. Laag water 11.56 en 0.19 uur. Woensdag 27 Juli: Hoog water 4.34 en 17.04 uur Laag water 0.19 en 12.41 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1