c a Zullen IJselmeerpolders een nieuwe provincie „Zuiderzeeland" vormen? Radio geeft Woensdag Bijna achtduizend wandelaars vanmorgen in Nijmegen gestart Q Wereldnieuws Dinsdag 26 Juli 1949 Denkbeeld van directie der Noord-Oostpolder Zolang de Noord-Oostpolder geen eigen gemeenteraad heeft, wordt het bestuur er van gevormd door de landdrost, bijgestaan door een „poldercommissie voor algemene belangen". In deze poldercommissie zijn de laatste tijd wel eens vragen over de provinciale indeling van het nieuwe land gesteld en naar aanleiding daarvan heeft de polderdirectie haar standpunt kenbaar gemaakt. Zij blijkt het vormen van een provincie Zuiderzeeland, omvattende ze ven gemeenten, gewenst te achten. Bij een provinciale indeling van de IJs- selmeerpolders bij bestaande provincies, aldus de directie van de Noord-Oostpolder zal in de eerste plaats gedacht worden aan een indeling van de polders bij die pro vincies, waarmee zij een kortere of langere gemeenschappelijke grens hebben. De Noord-Oostpolder heeft met Friesland een korte, met Overijssel een langere gemeen schappelijke grens. De Zuid-Westelijke polder zal over een deel van zijn grenslijn direct contact met Noordholland hebben. De Zuit-Oostelijke polder zal nergens de kust van Gelderland raken. Geografisch is daarom de aansluiting van de Noord-Oostpolder bij Overijssel (in mindere mate bij Friesland) en van de Zuid-Westpolder bij Noordholland wel te verdedigen. Een aansluiting van de Zuid- Oostelijke polder bij Gelderland stuit even wel als gevolg van de brede waterschei ding tussen de beide gebieden op bezwa ren. Geografisch komt dan een aanslui ting van de Zuid-Oostelijke polder bij de met de Zuid-Westelijke polder vergrote provincie Noordholland nog eerder in aan merking. Afgezien van de overige hieraan verbonden bezwaren zal daartoe alleen overgegaan kunnen worden als de inpol dering van de Zuid-Westelijke polder Skn die van de Zuid-Oostelijke voorafgaat. Hierover is nog geen definitieve beslissing genomen. Voor de instelling van een twaalfde pro vincie is de geografische ligging van de drie IJselmeerpolders niet gunstig.- De beide Zuidelijke polders zullen door een middenkanaal van elkander gescheiden zijn. Tussen de Noord-Oostpolder en de Zuid- Oostelijke polder zal zich eveneens een brede waterstrook bevinden. Bij het jongste plan voor de aanleg van de Zuid-Oostelijke polder is de Noord-Oostelijke grens echter in de richting van de Noord-Oostpolder verschoven, teneinde een vaste oeverver binding tussen deze polders mogelijk te maken. De Noord-Oostpolder en de Zuid- Oostelijke polder komen als gevolg daar van dichter bij elkaar. Een groot bezwaar voor het onderling contact zullen de watêr- DE RELLETJES IN HET CITY-THEATER Communistische raadsleden willen vragen stellen Drie leden van de communistische frac tie in de Haarlemse raad, de heren mr. M. D. Proper, G. Mol en P. H. Vooren, hebben aan hun raadsleden verlof gevraagd de volgende vragen aan het College van B. en W. (c.q. de Burgemeester) te stellen: 1. Is het juist dat politie-ambtenaren van de gemeente Haarlem bij hun optreden tot handhaving van de openbare orde tij dens de vertoning van de film „Gouzenko" op 9 en 10 Juli 1949 de grenzen van het toelaatbare hebben overschreden? 2. Zijn of worden er disciplinaire maat regelen genomen tegen die ambtenaren, die daarvoor verantwoordelijk kunnen worden geacht en/'of die zich daaraan hebben schuldig gemaakt? 3. Zijn er maatregelen genomen waar door gedragingen als boven bedoeld van.de zij'de van politie-ambtenaren dezer ge meente in de toekomst worden voorkomen? 'n Vleugje tocht kou of vocht en het begint met 'n voorbijgaande stramheid. Maar als ge niet dadelijk Uw maatregelen neemt, voelt ge U met Rheumatische pijnen allengs tot lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een on genietbaar humeur. Kruschen Salts stimu leert op weldadige wijze de natuurlijke wer king Uwer bloedzuiverende organen en naar mate die weer naar behoren hun fuicties verrichten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neeslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven.; durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan.Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen probe ren? Ge zult verbaasd zijn over het resultaat en verrukt over het wonder, dat over U kwam en waardoor ge Uzelf weer leert kennen als een ander - herboren - mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv.) HILVERSUM 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Liederen van Bach. 8.45 Piano. 9.00 Voor jonge zieken. 9.30 Vrolijke melo dieën. 9.55 Tweede Symphonie, Beethoven. 10.30 Morgendienst. 11.00 FluitrecitaL 11.30 Opgewekte klanken. 12.00 Werken van Mas senet. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Trio Fantasia. 13.15 Sopraan en piano. 13.35 Platen. 14.30 Fluit en altviool- 15.00 Orgelconcert. 15.45 Strijkorkest. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 PLanoduo. 17.45 Vijf Zapakara's. 18.00 Koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 West-Europese commentaar. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Pla ten. 20.15 Residentie-orkest onder Willem van Otterloo, met Maria de Los Angeles Morales, sopraan. „Onvoltooide" symphonie, Schubert: Aria's van Mozart; Suite „Baron Hop" no. 2, Voormolen: Wals en ouverture „Fledermaus" van Strauss. '22.30 Vocaal kwartet. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.18 Platen, 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonisch cöncert. 10.00 „Moeder en kind". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Kookles. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Populaire klan ken. 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Miller-sextet. 13.20 Orkest Malando. 14.00 Gesproken portret van Jan Sluvters. 14.15 Sopraan en piano. 15.00 Voor zieken. 15.30 Platen. 15.50 Fiets tocht. 16.00 Symphonisch concert. 16.15 Voor kleuters. 16.30 Platen. 16.55 Voor de jeugd. 17 15 Rotterdams Philharmonisch Orkest on der Eduard Plipse. met Enrico Mainardi, cello: Cello-concert, Boccherini. 17.45 „Suri naams probleem". 18.20 Accordeon-orkest. 18,50 Koor. 19,00 „Cultuur-politiek in socia listisch perspectief", prof. ir. W. Schermer- hom. 19.15 „Het nieuws uit Indonesië". 19.30 Ned. Protestantenbond; 19.45 Voor jongeren. 20.05 ..Die Zauberflöte", Mozart. 21.25 „Wan neer zingt oen kanarie?", luisterspel. 22.45 Reportage. 23.15 Amerikaanse dansorkesten. scheidingen tussen de drie IJselmeer polders niet opleveren. De Noord-Oost polder staat daarom aan de instelling van een twaalfde provincie niet in de weg. Wanneer de denkbeelden van polder- directie omtrent de gemeentelijke en pro vinciale indeling van de IJselmeerpolders ingang vinden, zal ontstaan een provincie Zuiderzeeland, omvattende zeven gemeen ten. Menrekent hierbij op één gemeente voor de Noord-Oostpolder, vijf gemeenten in de beide Zuidelijke polders en de ge meente Urk, welk voormalig eiland door de Noord-Oostpolder wordt omsloten. Urk maakt thans deel uit van de provincie Noordholland. Tweede dag van concours der H.P.M.V. Ook de tweede dag van het nationale muziekconcours der jubilerende Haarlemse Politie Muziekvereniging- is dank zij prach tig weer, goed musiceren en grote belang stelling, een doorslaand succes geworden. Na opening in Zomerzorg, waarbij de heer Van Dalen het woord voerde ,werd om 12 uur de marswedstrijd gehouden. De uitslag hiervan was: Harmonie „N.S." Utrecht le pr. 108 p.; „Harmonie", Menal- dumadeel le pr. 108 p.; Zandvoorts Har moniekapel, le pr. 102 p.; Culemborgs Har- monie„Pieter Aafjes", le pr. 110 p.; „Har monie", Assendelft, le pr. 107 p. De tamboerswedstrijd had het volgende resultaat: „Eendracht", Enkhuizen, 2e pr. 96 p.; „Pieter Aafjes", Culemborg, lé pr. 107 p.; Crescendo, Hillegom, le pr. 109 p. Concertwedstrijd De jury, bestaande uit de heren Joh. Pinksp, Marinus Adam en ondergetekende, zat om 1 uur klaar om een begin te maken met de beoordeling van de prestaties van 14 korpsen. Utrecht (3e afd. Harmonie) mocht het Spits afbijten en deed dit zeer verdienste lijk, le prijs 391 p.; Beemster (le afd. Fan fare) legerde ook een prestatie boven het gemiddelde le pr. 401 p. Enkhuizen mikte echter nog hoger met een belangrijker vrij nummer, dat zeer zuiver en klankschoon uitgevoerd werd, le pr. 414 p. Menalduma- deel verwierf met zijn zuiver samenspel een eerste prijs met 401 punten. Zandvoort (le afd. Harmonie) was min der gelukkig met stemming en samenspel, 2e pr. 366 p. Voerendaal (Uitmuntendheid Harmonie) bracht het muzikale peil op hoger plan door een natuurlijke vlotheid en smaak volle manier van spelen, le pr. 451 p. Wijdenes (Ere-afd. Fanfare) verdiende, vooral met de Rakoczy-ouverture van Kéler Béla. die zeer verdienstelijk ging een le prijs 395 p. „Wilhelmina", Santpoort, maakte een heel goede beurt met „Rossiniana" van Boedijn en deed een belangwekkende en durvende daad met Brahms' Academische Festouverture te vertolken le pr. 408 p. Midwoud gaf van beide nummers, doch vooral van de Rakoczy-ouverture van Kélfer Béla een schitterende vertolking, le pr. 432 p. „Excelsior", Noordscharwoude (Ere-afd. Harmonie) verraste door een bijzonder fraaie harmonieklank en een vlotte tech niek: le prijs met lof, 452 p. Culemborg (Superieure afd. Harmonie) gaf een technisch gave, maar niet in alle onderdelen verantwoorde uitvoering van Massenet's Phèdre-ouverture, maar van Moussorgsky's „Nacht op de kale Berg" kwam een verklanking van buitengewoon muzikaal en technisch gehalte: le pr. 427 p. Daarna kwam de Superieure afdeling Fanfare aan de beurt. „Eensgezindheid" uit Wormer deed éen hoge worp met de Variaties in Dansvorm van Marcel Poot, maar met „Baobdil" van Sporck was men minder gelukkig: le prijs, 416 p. Een topprestatie werd door Concordia uit Oostzaan geleverd met de „Academische Festouverture" van Brahms; le prijs met lof 470 p. „Harmonie", Assendelft, kwam moeilij ker in de geestige sfeer van Poot's muziek, maar raakte gaandeweg toch ook op dreef; alles was in ieder geval correct. Het vrije werk van Boedijn stond op hoog peil en was vooral rhythmisch merkwaardig; le prijs; 438 p. „Kunst na Arbeid", Purmerend, speelde Poot's stuk ook correct maar wat stijf. „Boabdil" kreeg echter een kapitale ver klanking; le prijs met lof voor het vrije werk, met 452 p. Erewedstrijd Wegens het late uur (het begon bij half tien) trokken twee korpsen zich terug van de Erewedstrijd; er bleven echter nog 11 concurrenten over, die meestal slechts een fragment te spelen kregen, want met com plete nummers was men niet voor midder nacht klaar gekomen. De volledige uitslag van de erewedstrijd luidde: Fanfare: Purmerend 216 p.; Mid woud 197 p.; Assendelft 192 p.; Wormer 185 p.; Santpoort 185 p.; Voerendaal 182 p.; Me- naklumadeel 178 p.; Enkhuizen 174 p. Harmonie: Culemborg 230 p.; Noord- Scharwoude 200 p.; Voerendaal 182 p. JOS. DE ig^ERK Chr. Nationaal Vakverbond telt ruim 150.000 leden Algemene vergadering in Utrecht Te Utrecht is Maandag de vier-en-twin- tigste algemene vergadering van het Chris telijk Nationaal Vakverbond gehouden. De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, zeide in zijn openingsrede onder andere, dat op 1 Januari 1948 bij het verbond waren aangesloten 17 organi saties met een gezamenlijk ledental van 130.967. Op 1 Januari 1949 bedroeg het aantal aangesloten organisaties 21 met een gezamenlijk ledental van 147.462. De kwar- taalstaat per 1 April van dit jaar geeft een cijfer van 150.075 aan. Ten aanzien van de bijslag van 1,als conmpensatie van de prijsverhoging van een aantal vérbruiksartikelen, staat nu wel vast, aldus de heer Ruppert, datdeze te laag is geweest. In welke mate dit het geval is, maakt thans een punt van over leg uit tussen de regering en de Stichting van de Arbeid, waarbij moet worden op gemerkt, dat er zich sedert het in werking treden van de prijsverhogingen wijzigingen kunnen hebben voltrokken in de verbruiks- gewoonten en de verbruiksverhoudingen, die van invloed zijn op de totale prijsver hoging. Teleurstellingen De viering van de nationale feestdag moet dit jaar voor iedere Nederlander een teleurstelling zijn geweest, zeide de heer Ruppert, die zich nauwelijks kon voorstel len, dat er iemand in Nederland is die voldaan is over deze gang van zaken. Het is noodzakelijk, dat over deze aangelegen heid het volgend jaar uiterlijk in Maart overeenstemming wordt bereikt. De beslissing der regering over de va- cantiebijslag noemde de heer Ruppert ver drietig. De consequenties ten opzichte van de prijzen van deze vacantiebijslag zijn ook in de agrarische sector zo goed als nihil. Reeds uit een oogpunt van verde lende rechtvaardigheid had de regering deze vacantiebijslag van 2 pet. moeten toe staan. Ook maakte spreker een opmerking over de gemeente-classificatie. Het vorig jaar had hij gezegd: „Ik mag niet verzwijgen, dat wij de indruk hebben, dat dit probleem door de regering of re geringsinstanties op de lange baan gescho ven wordt". Die „indruk", heeft thans plaats gemaakt voor een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid. De commisr sie-Kruyt is nog steeds bezig met haar „wetenschappelijk onderzoek" naar de hui dige gemeenteklassen-indeling. Het betreft hier niet de vraag of en zo ja hoeveel gemeenteklassen er moeten zijn. Het gaat hier om een loonvraagstuk, het gaat om een rechtvaardige verdeling van het volksinkonïen, daarom is de Christe lijke vakbeweging niet bereid om de be handeling Van dit punt van het ene jaar tot het andere uit te stellen. De Synodale verklaring- Het overleg met de werkgroep „Kerk en Samenleving" van de Ned. Hervormde Kerk over de synodale verklaring betref fende de vakbeweging wordt door het C.N.V.-bestuur zeer gewaardeerd. Intussen gaat het N.V.V. door met een - naar het inzicht van de heer Ruppert overigens volkomen onjuist beroep op deze verklaring, propaganda te bedrijven onder de leden der Hervormde Kerk. Zon der één woord van protest laat de synode dit gebruik van haar verklaring toe. Dat spijt het bestuur van het C.N.V., niet ter- wille van eventuele gevolgen van dit soort propaganda maar hier dreigt een nieuwe spanning, tussen de leiding der Kerk en haar leden, die arbeider zijn. De arbeiders weten namelijk dikwijls beter dan menig ander kerklid, dat het woord van God be trekking heeft niet alleen op het persoon lijk leven maar ook op de vakverenigings- arbeid. E.H.B.O.'er redde jongen van verdrinkingsdood Zondagmiddag bemerkte de uitkijkpost van de Bloemendaalse Reddingsbrigade dat naast de gestrande- „C. A. Banck" een jongetje dreigte te verdrinken. Toen de strandwacht ter plaatse aan kwam, werd de dertienjarige drenkeling C. Nederstigt uit Haarlem juist op het droge gebracht door de E.H.B.O.'er Beekman uit Amsterdam. In de strandpost werd de knaap verder behandeld en, nadat hij voldoende was op geknapt, naar een ziekenhuis v'ervoerd voor medische eindcontrole. Door het buitengewoon mooie weer was het zeer druk op het strand en in zee. Da reddingsbrigade werkte met 25 leden de gehele dag onder hoogspanning. De E.H.B. O.-afdeling noteerde alleen in het middag uur reeds 30 ongevallen^. Prijzen van zeep en was- middelen vrij Blijkens een beschikking van de minis ter van Economische Zaken zijn met in gang van heden, 26 Juli 1949, de prijzen van zeep, was- en reinigingsmiddelen vrij gelaten. Tot deze vrijlating kan worden overgegaan, omdat het aanbod zo ruim is, dat voor prijsverhoging geen vrees meer behoeft te bestaan. Vrouwenorganisaties schakels tussen de volken en de U.N.O. Mevrouw M. Baker-Van den Berg uit New York, lid van de bestuursraad van de Internationale Alliantie van Vrouwen en gedelegeerde dezer organisatie bij de Ver enigde Volken bezoekt op het ogenblik Nederland. Mevrouw Baker woonde te Genève de conferentie van niet-gouvernementele or ganisaties bij, die een adviserende stem hebben in de sociale en economische raad van de Verenigde Volken. Voorts bezocht zij het congres van de Internationale Alliantie van Vrouwen te Amsterdam als afgevaardigde van de Liga van Vrouwelijke Kiezers in de Verenigde Staten, een zustervereniging van de Ver eniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwen arbeid en Gelijk Staatsburgerschap in Nederland. Mevrouw Baker is van mening dat de vrouw over het algemeen te weinig poli tieke belangstelling heeft en daardoor veel al nog niet die plaats in de maatschappij inneemt, die haar toekomt. Zij beschouwt haar arbeid en die van haar medestrijd sters als een belangrijke schakel tussen de volken en de UNO. Door dit werk zijn spe cialisten "op sociaal en economisch terrein van alle landen in staat via hun organisa ties de resultaten van hun studie ^n de sociale en economische raad of haar érga- nen voor te leggen. In vele opzichten wordt hierdoor ook de publieke opinie uit vele landen over tal van zaken aan de Ver enigde Volken kenbaar gemaakt. Vertegenwoordigers van vrouwenorgani- saies van meer dan dertig landen zitten thans mede aan dev conferentie-tafels van de Verenigde Volken, zo zeide mevrouw Baker. Hoe meer steun deze vrouwen van haar zusters uit de gehele wereld ont vangen, hoe groter de invloed van de vrouw op maatschappelijk terrein zal worden. De verhoogde ziekenfondspremie Tegemoetkoming aan kleine zelfstandigen Het Haarlemse raadslid G. B 1 olc d ij k (Arb.) hee£t indertijd vragen gesteld hoe B. en W. verlichting zouden kunnen bren gen in de moeilijkheden waarin kleine zelfstandigen zijn komen te verkeren door de verhoging der ziekenfondspremie. B. en W. delen thans mee, dat de minis ter van Binnenlandse Zaken heeft ver klaard, dat tegen een toeslagregeling voor deze categorie geen bezwaar bestaat, mits deze regeling beperkt blijft tot hen wier inkomen niet hoger is dan tweehonderd gulden per jaar boven de bedragen vast gesteld bij de sociale bijstandsregeling. Na overleg te hebben gepleegd met de ziekenfondsen en het advies te hebben in gewonnen van de Commissie van bijstand voor de Gemeentelijke Dienst voor 'Sociale Zaken, stellen B. en W. de raad voor hen te machtigen met ingang van 1 Augustus een regeling toe te passen, waarbij aan hen wier inkomen niet meer dan 50, respectievelijk 100,150,of 200, per jaar het bedrag der sociale bijstands regeling te boven gaat, een toeslag wordt verleend van respectievelijk 0,30, ƒ0,25, ƒ0,20 of 015 per week per zelfstandig ver zekerde. Er staan B. en W. geen gegevens ten dienste, waaruit zij bij benadering kunnen opmaken hoe groot het aantal per sonen is, dat voor deze toeslag in aan merking komt. De ervaring echter, welke zij hebben ten aanzien van de deelneming aan de tot nu toe toegepaste regeling, maakt het waarschijnlijk, dat voor het tijd vak van 1 Augustus tot en met 31 Decem ber 1949 een bedrag van 4.200,hier voor voldoende zal zijn. De toeslagen worden uitsluitend ver strekt op aanvrage. Deze aanvragen wor den door een commissie beoordeeld. Vierdaagse begonnen (Van een speciale medewerker) Men spreekt van „Vierdaagse wandel marsen", omdat er aan dit sportieve festijn vier dagen wandelen verbonden zijn. Vier dagen, voor de een, de onvermoeibare, de globetrotter, minstens vier dagen te wei nig, voor de ander, de weekvoetige, de spe culant in kilometers, om en nabij de vier dagen te veel. Maar voor de Nijmegenaar is dit jaarlijkse wandelfeest een „zesdaag- Want zes dagen lang leeft de stad in de sfeer van de tippelarij, van de honger naar kilometers totdat aan het einde van de vierde dag de 220, of de 200, de 160 of de 120 erop zitten. Zes dagen lang is de bevolking van Nijmegen met 10 'ver meerderd en wappert van gebouwen en op hoeken van. straten de bekende vlag met het oranje kruis op het groene veld en klin ken overal de marsliederen. Op de Maandag vóór de start voeren bussen en treinen de honderden spoptieven van heinde en verre aan. Het Keizer Karelplein en de gehele omgeving van de „vereniging" hebben het aspect van een kampeercentrum zonder tenten, zoveel sportief uitgedoste lieden lopen hier rond. Deze Maandag vóór de Vierdaagse behoort bij dit grootste natio nale wandelfeest, zoals de Zaterdag er ook bij behoort, wanneer de „geslaagden" nog eens voor het laatst door Nijmegens bin nenstad kuieren, om toch vooral te laten zien, hoe fit ze nog zijn en om de uitbrei ding van het eremetaal op de borst te tonen. De 33ste Vierdaagse, die heden begint, trok meer inschrijvers dan ooit te voren. Panda en de Meester «-Wereldverbeteraar 33. Panda, Chr. Stoffer en Kassus maak ten een massa spektakel terwijl zij daar achter elkaar aanzaten in de duistere mu seumzaal. „Houd de dief! Het is na slui tingstijd! Hij is een insluiper!" riep direc teur Stoffer. En Panda riep: „Ik zal je krijgen, lelijke dief!" En Kassus schreeuw de: „Laat me gaan! Ik zal het nooit weer doen!" en intussen renden ze maar ach ter elkaar aan. Zo kwam het, dat ze hele maal niet in de gaten hadden, dat dc har nassen van Karei de Nare en Cornelis de Kloeke intussen aan het wandelen waren gegaan. Die schreden langzaam en plechtig naar het kastje toe, waar het horloge op lag en als je het aan mij vraagt, dan hadden zij niet bepaald eerlijke bedoelin gen! Het zag er echter inmiddels voor de kamerverhuurder Kassus beslist niet goed uit, want Chr. Stoffer en Panda waren niet voornemens, hem ongehinderd te laten ontsnappen. Hij sprong piepend van de ene kant naar de andere en zocht overal naar een plaatsje om zich te verschuilenen zo kwam het dan, dat hij op een zeker ogenblik ook wegdook achter het kanon, waar daarnet de harnassen nog naast had den gestaan. Je zult je herinneren, dat dit het kanon was, dat bij de slag om Grote- broekseveer, vier eeuwen geleden, niet af wilde gaan. Misschien had dit kanon daar nu spijt van. Misschien was het zijn eer te na om nu al vier eeuwen lang steeds maar weer te horen vertellen, dat het niet schie ten wilde. Misschien was het ook alleen maar een beetje traag kanon, dat er een beetje langer over deed dan een ander maareen feit was in ieder geval dat het, toen Kassus er nu plotseling met een plof achter sprong, begon te rommelen en kuchte enaf ging! Knal! zei het dof en het verspreidde een ontzettende rookwolk en veel stank. Gelukkig zat er- geen kogel meer in, want wie weet wat er dan ge beurd was! Neen maar de arme heer Jeroen de Blaet zat er in, en die werd nu weggeschoten! Met de benen vooruit suis de hij door de museumzaal... Het jaarlijkse internationale wandelsport festijn, de Vierdaagse van Nijmegen, is hedenmorgen om vier uur begonnen.De bewoners van Lent hadden de eerste tip pelaars een passend welkom bereid. Niet minder dan 7700 wandelaars van bei derlei kunne heben zich opgegeven. Hier van zijn 2000 militairen. Deze Vierdaagse heeft niet geringe be langstelling van buitenlandse wandelaars, 169 hebben zich reeds gemeld: 83 Belgen, 20 -Luxemburgers, 2 Zweden, 14 Engelsen, 3 Denen, 12 Fransen, 12 Zwitsers, 32 No ren en 1 Italiaan In totaal zijn er 600 deel nemers meer dan vorig jaar. Deze keer was er voor het eerst een kleine plechtigheid, waarvan men een tra ditie hoopt te maken: de officiële ontvangst van de buitenlandse gasten op het stadhuis. Burgemeester Hustinx verwelkomde hen in het Engels en Frans, sprak van de fees telijke stemming, die deze week in Nijme gen zal heersen en uitte tegenover de Bel gen en de Luxemburgers de hoop, dat zich in de komende vier dagen een speciale „Benelux"-geest zou openbaren. De grote plechtigheid, de eigenlijke in wijding van de Vierdaagse, vond 's avonds plaats. Ditmaal had de vlaggenparade een bijzonder aspect door het grote aantal bui tenlandse vertegenwoordigingen. Aan het einde speelde de muziek van de luchtstrijdkrachten het Vierdaagse-lied, terwijl de vlag van de Vierdaagse als laat ste omhoog ging. Het marslied werd door de duizenden enthousiast meegezongen. Daarna kwam het défilé der deelnemen de detachementen en groepen, een einde loze stoet. Voorop de uitstekende Belgische, kapel uit Bonn, Belgische, Luxemburgse en Nederlandse detachementen en vervol gens de burgers, met de buitenlanders als eersten. D$ Franse generaal De Lattre de Tassig- ny zal Donderdag de Vierdaagse bezoeken, hetgeen waarschijnlijk erop wijst, dat vol gend jaar Franse soldaten zullen meelopen. Ook generaal Kruis heeft zijn bezoek aangekondigd. De bezwaren, die vorig jaar nog golden ten aanzien van de Vierdaagse, bij de militaire autoriteiten, zijn dus blijk baar van de baan. Ballonwedstrijd om de Coupe Andries Blitz De ballon „Dr. Cannegieter", onder com mando van de heer J. Boesman, is ten Zui den van IJzendïjke geland, zeven kilometer ten Zuid-Oosten van Oostburg in Zeeuws Vlaanderen. Mevrouw N. Boesman-Visscher is even eens in Zeeuws Vlaanderen met haar bal lon geland, niet ver van de plaats waar haar echtgenoot landde. De Fransman A. Dollfus daalde met zijn ballon in de omgeving van Hellevoetsluis. De heer C. de Vos Klootwijk, die als eer ste startte, is geland te Somergern Beke bij Gent in België. De Fransman Cormier, die in de kleinste ballon voer, is geland bij Roeselare. Voor zover thans bekend is, heeft Cor mier de grootste afstand afgelegd. Hij maakte een vlucht van ongeveer 150 kilo meter. ZWEMMEN. In ons blad van gisteren vermeldden wij (door een zetfout) abusieve lijk dat Dirk Groes op het Volkszwemfeest in Haarlem de 25 meter schoolslag zou heb ben gewonnen. Dit moet Dirk Groen zijn. Voetbal Competitie-indeling DISTRICT I 4e klas C: Randers. WSV '30, CSV, Lim. men, Zeevogels, HSV, Schellingwoude, Assen, delft, Energia, RCZ. 4de klas D: OFC, EVC, Y-Boys, Monniken- dam, HEDW, Purmersteyn, Olympus, Zaan- landia, Meervogels, Shell. 4de klas F: Swift, BPO. WHO, RKAVIC, ASV, VVB, DSS, IEV, Rivalen, Vliegende Vogels, Oranje Zwart. 4de klas G: Heemskerk, SDZ, NFC, NEA, RODI, NAS, EHS, DVAV, Madjoe, Onze Ge-i zeilen, DCO. 4de klas H: ZRC, DJK, THB, Ripperda, St. Pancratius, TIW, WD, SDC (v.m. SAVM),1 ADW, Ahrends VC, J. H. Kwartier. 4de klas I: TDO, ETO, ADE, LOC, KBV, Lijnden, Fokke, Uithoorn, Animo, Wilskracht, I The Victory. Res. le klas: de Volewijckers 2, KFC 2, DWV 2, Blauw Wit 2, Haarlem 2, DOS 2, de Spartaan 2, Ajax 2, DWS 2 ZFC 2. Res. 2e klas A: Hilversum 2, Velox 2, HVC 2, DOS 3, Stormvogels 2, DWS 3, Volendam 2, Ajax 4, Germaan 2, Rapiditas 2. Res. 2e klas B: Ajax 3, DWV 3, VSV 2, EDO 2, Alem. Victrix 2, Helder Zeeburgia 2. AFC 3, Blauw Wit 4, West Frisia 2, Res. 2e klas C: Elinkwijk 2, Blauw Wit 3, KFC 3, OSV 2, RCH 2, Watergraafsmeer 2, 't Gooi 2, Hilversum 3, AFC 2, UW 2. Res. 3e klas B: HRC 2, KFC 4, VSV 3, ZFC 3, DWS 4, Zeeburgia 3, QSC 2, WSV '30 2, Zilvermeeuwen 2, RCH 3, DCG 3. Res. 3de klas C: Westfrisia 3. Volewijckers 4, Volendam 3, Assendelft 2, HRC 3, AFC 4, Al km. Boys 2, ZFC 4, TOG 2, WFC 2, Water-1 graafsmeer 3. Res. 3de klas D: Haarlem 3, HBC 2, HFC 2, Aalsmeer 2, Zandvoortmeeuwen 3, ÓWO 2, WMS 2, Swift 2, Schoten 2, ZSGO 2. EDO 3. Res. 3de klas E: DWV 4, Volewijckers 3, Meteoor 2, VVB 2, WZ 2, Velsen 2, Bloe- mendaal 2, Kennemers 3, SDZ 2, Zandvoort meeuwen 2, O VVO 3. Res. 3de klas F: Olympus 2, RAP 2, DCG 2, I St. Pancratius 2. Kennemers 2, Schinkelha ven 2, Ontwaakt 2, Wilskracht 2, Madjoe 2, Hollandüa 2, SDW 2. Zwemmen Willy Croes—van Rijsel gestarf voor haar Kanaaltocht Hedenmorgen om zes minuten over acht is de Nederlandse lange afstandzwemster Willy Croesvan Rijsel gestart voor de Kanaaltocht van Kaap Gris Nez naar Enge land. De Nederlandse zwemster is ander halve kilometer ten Oosten van Kaap Gris Nez in zee gegaan. Cricket Engeland legde er het hout op Twintig minuten na het begin van de twee de dag van de test-match EngelandNieuw Zeeland, zlat de laatste batsman van de be zoekers al aan de kant want de Britse bowler Trevor Bailey had korte metten gemaakt met de twee resterende wickets. De .totaal-score van Nieuw Zeeland was 293 all out. De Engelsen begonnen dus hun innings met een niet onoverkomelijk moeilijke .op gave en Hutton en Washbrook die openden, begonnen met veel vertrouwen te batten. Washbrook werd gevangen door Mooney op een lastige "bal van Cowie, toen hij 44 ge scoord had. Hution hield het langer uit en maakte 73 aleer hij door Mooney „stumped" werd. Bij de thee. hadden de Engelsen 197 voor drie. Het was wel een tegenvaller dat Compton al op 25 aan de kant ging, nadat hij een bal van Cowie verkeerd bekeken had. Na de thee hadden Édrich en Simpson nogal wat tijd nodig om zich in te spelen, maar toen kwamen de runs dan ook vlot van hun bats. Edrich ging naar het paviljoen toen hij 78 had gescoord. Samen met Bailey begon Simpson er daarna duchtig het hout op te leggen. Zo moest bowler Burtt 20 runs in een over afstaan. Het duo Simpson- Bailey scoorde 50 runs in 17 minuten en in iets meer dan twee uur had Simpson een magnifieke century. Hij ging uit op de laatste bal van de dag na 3 zessen en 11 vieren te hebben geslagen. De odjfers van de Engelse innings waren: Hutton st. Mooney b. Burtt73 Washbrook c. Mooney b. Cowie...,44 Compton b. Cowie Edrich c. Rabone b. Burtt Simpson c. Donelly b. Burtt103 Bailey n. o extra's 4 RUBBERBOTEN 2-persoons f 49.-, 4-pers. f 69.-, 8 pers. 89.- KAMPEERTENTEN in iedere gewenste afmeting THE INDIANA WORKS ™LL111 Dure nederlaag. Volgens dr. Siegfried Schu'ltzenstein, leider van een groep fi nanciële deskundigen, die voor de ge allieerde contröleraad een overzicht heeft opgesteld van de schulden van het voormalige Derde Rijk, heeft de tweede wereldoorlog aan Duitsland 380 milli ard mark gekost. Typhoon. Boven Sjanghai heeft een ty- phoon gewoed, waardoor de meeste straten onder water kwamen te staan. De baan van de typhoon voerde ook over Okinawa, dat acht uur lang door het geweld van de wervelstorm werd getroffen. Installaties van de Ameri kaanse luchtmacht ter plaatse werden beschadigd. De deur is open. Generaal Mihail Dratvin, de Russische plaatsvervangende gou verneur, heeft in een brief aan zijn Britse collega, generaal McLean, ver klaard dat alle verkeersposten langs da grens van de Russische zóne instructie hebben gekregen het verkeer naar en van Berlijn door te laten. Nog niet langzaam-aan. Afgevaardigden van 460.000 Britse spoormannen hebben besloten, het voorlopig nog niet lang zaam aan te gaan doen. Heden zou een delegatie door de minister van Arbeid, Isaacs, worden ontvangen. Geleend oorlogsschip. Twee Zweedse sol daten, de 21-jarige Sven Ekstroem en de 23-jarige Stig Olsson, zijn gearres teerd wegen het „lenen" van een oor logsschip uit de Zweedse marinebasia Karlskrona. De soldaten brachten het weekeinde door op de motorsloep Sagitta en kruis ten lussen de eilanden van Karlskrona, terwijl een eskader oorlogsschepen naar hen zocht. Toen de jongens, gebruind door de zon, gearresteerd werden, zei den zij, dat ze een „heerlijke tijd" had den gehad. Functionarissen te Karlskrona ver klaarden dat de wacht zou worden ver sterkt, omdat „er wel eens een ander zou kunnen zijn, die een torpedojager oi een kruiser zou willen lenen".

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2