Nieuwe voorzitter van „Zang en Vriendschap" je heer A. J. van Houten, geïnstalleerd Agenda voor Haarlem Prof. Röpke spreekt economen toe over monetaire problemen Kort en Bondig RADIO Amsterdamse Beurs FEUILLETON Het noodlottige halssnoer Dinsdag 26 Juli 1949 Haarlems DagBla'd Gisteravond had in het gebouw van de [oninklijke Liedertafel „Zang en Vriend- chap" in een sfeer van hartelijke kame- aadschap en bruisende zangersvreugde de astallatie plaats van de nieuwe voorzitter an Haarlems oudste zangvereniging, «de ,eer A. J. van Houten. Reeds de wijze, kasrop de ere-voorzitter, de heer M. A. Teinalda, werd verwelkomd en het joviale uidgebaar, waarmee deze voor de hem ge- :achte hulde dankte, beloofde het beste jor deze stijlvolle bijeenkomst. De vice-voorzitter, de heer J. E. Voet, b.e- roette met enkele welgekozen woorden levrouw Van Houten, wie bloemen wer- >n aangeboden, en de heer Reinalda en ng, nadat de secretaris voorlezing had ge- aan van de notulen van de vergadering, faarin de nieuwe voorzitter bij acclamatie de vacature van drs. A. Kouwenaar was noemd, over tot de installatie van de >er Van Houten. De heer Voet zegde de gekozene dank ,jcr de prettige sl'eer van het eerste con- gct, dat niet zo eenvoudig was geweest, imdat men elkaar eigenlijk in het geheel liet kende. De heer Voet had evenwel niet jedremmeld behoeven te staan, omdat hij [prima waar" kwam aanbieden: een oude fereniging van hoge kwaliteit, waarin door pensen van uiteenlopende leeftijd, ver killende overtuiging, doch gedreven door lefde voor de zang jaar in, jaar uit werd Werkt om het hoge peil té handhaven. Bij Sang en Vriendschap", aldus de heer Voet, irordt men steeds getroffen door de op- feande lijn. Welke magische kracht inspi- jeert daartoe? Spreker zocht 't vooral in de lerbied voor de imposante leeftijd van de fereniging, in de nagedachtenis van de dui- lenden mannen die zijn voorgegaan, in de w om datgene te bevestigen, waarvoor de Richters in 1830 de grondslag hadden ge- jgd. Daarnaast kan „Zang en Vriendschap" tch verheugen in een grote kring van be- Ustigers die de propaganda voor de ver laging kunnen uitdragen naar die mensen Sie eens de plaatsvervangers van de tegen woordige leden zullen zijn. Het is van groot belang, dat ook de over heid zich meer bewust wordt dan tot nu |oe het geval was, van de betekenis van deze 120-jarige vereniging voor het Haar lemse leven. Vervolgens bood de heer Voet de nieuwe resident het Besluit van zijn benoeming in vorm ener oorkonde aan, evenals de orzittershamer, waarbij hij de wens uit rak, dat de heer Van Houten deze een ige reeks van jaren zou mogen hanteren heil van „Zang en Vrienschap" en tot jjn persoonlijke voldoening. De zangers lieten daarop een „Leve Zang- Vriendschap, Leve de Koningin" horen. Dank aan Ere-voorzitter De heer Van Houten wendde zich in zijn oespraak allereerst tot de heer Reinalda, lie* nog steeds bereid werd gevonden zich 'érsoonlijk voor „Zang en Vriendschap" in i zetten, zoals bij de recente gebeurtenis- pen was gebleken (geestdriftig applaus). Spreker was zich ervan .bewust, dat dit taandaat hem grote verantwoordelijkheid Eplegt, in tijden van bloei, nog meer in fgenblikken van tegenspoed. Ik kan die aak alleen dragen, aldus de heer Van fouten, indien ik word gesteund door uw 'azicht en kennis zan zaken. De.vereniging gezond, zij zal dat zeker blijven zolang jwel de zang als de vriendschap wordt be oefend, zolang er een eendrachtige samen werking en een prettige verstandhouding 'estaat. Het zal niet gemakkelijk zijn de ■etsporen van de voorgangers te drukken, :ch het zal spreker aan goede wil niet afbreken. De heer Van Houten vervolgde: üen even zware verantwoordelijkheid aagt ook de dirigent. Hij heeft zijn naam n persoon verbonden aan de vocale pres taties van het ensemble. Spreker zeide vu- rig te hopen, dat de aangename samenwer king bestendigd blijft en zal leiden tot vele ocale successen. Tenslotte richtte hij zich tot de leden, eraan herinnerende hoe juist pe naam is, die de oprichters hadden ge kozen. „Schenkt u mij naast uw zang ook vriendschap, ik zal u innig dankbaar pijn voor uw vertrouwen", besloot de nieuwe praeses, wie door de leden na zijn oespraak een ovatie werd gebracht. M. A. Reinalda: „Een stuk volkskracht" i „Er is een zeer positieve reden, waarom ik naar Haarlem ben gekomen en die is ge- legen in de magische kracht die van DINSDAG 26 JTJLI Grote Kerk: Orgelbespeling, 8—9 uur. d frans Halsmuseum: Tentoonstelling Matthieu Hegman. Rembrandt: „Johnny Belinda", 18 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Pinocchio", !t Èe leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De fed om de atoombom", 14 j., 2/4.15, 7 en f.15 uur. City: „Een onvergetelijke melodie", 6 Slle leeft., 2,15, 7 en 9.15 uur. Jeugdprogram- na. 10.30 en 4.30 uur. Frans Hals: „Blue Ekies", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: [Eldorado", 14 j., 7 en 9.15 uur. Jeugdfilm [(Gelaarsde kat", 2.30 uur. WOENSDAG 27 JULI «rans Halsmuseum: Tentoonstelling Matthieu Wiegman. Bioscopen: Middag- en avondvoor- d peilingen. deze organisatie uitgaat. Honderdtwintig jaar hebben mensen van allerlei aard en gezichtspunten de zang beoefend en vriend schap gesloten: dat vertegenwoordigt een stuk volkskracht voor ons nationale leven", zo begon ere-voorzitter Reinalda zijn speech. En deze bracht de ontwikkeling van de laatste vijftig jaar in herinnering: hoe de arbeiders, die na een lange arbeids tijd als enige vrije tijdsbesteding de kroeg vonden, thans meedragen aan de ontwikke ling en de cultuur van ons vaderland. Deze vooruitgang werd en wordt ook beleefd in het koorwezen, en inzonderheid „Zang en Vriendschap" heeft daarin zijn deel gehad. „Moge uw benoeming het begin zijn van een opbloei van uw vereniging, parallel aan die van het vaderland", eindigde de heer Reinalda zijn aandachtig gevolgd be toog. De „frontstrijder" van „Zang en Vriend schap" de dirigent Jack P. Loory, bracht hulde aan de „diplomaten" van de vereni ging, het bestuur, en zeide in de nieuwe voorzitter de man te zien, die in de kring past. Toen vond voorzitter Van Houten het welletjes en nadat hij nog onder luide bij val de heer Voet gedankt had voor de emi nente wijze, waarop deze de vereniging door een lange voorzitterloze periode had heengeloodst, zei hij: „Ik zou nu wel eens willen horen zingen". Dat werd prompt en met verve gedaan: het joyeuze „Ticinesi son bravi soldati", ge volgd door een schallend „Hij leve lang". Met een dronk op de vereniging werd het officiële gedeelte van de avond besloten. Twee jeugdige inbrekers in Aerdenhoutse villa betrapt Na een vlucht in Haarlem gegrepen Toen een Bloemenöaalse agent van po litie in de afgelopen nacht tegen het mid dernachtelijk uur een leegstaande villa aan de Koeduinweg te Aeraenhout wilde con troleren, bleek hem dat de voordeur niet gesloten was. Dit was hem voldoende aan leiding om het huis te gaan doorzoeken. Terwijl hij daarmee bezig was, sprongen aan de voorkant van de villa twee jongens van de eerste verdieping naar buiten en sloegen op de vlucht. De agent stelde zich onmiddellijk in ver binding met zijn chef en deze waarschuw de dc politie van de omliggende gemeenten Inderdaad slaagden twee Haarlemse agen ten, die om ongeveer twee uur in de Fon teinlaan te Haarlem patrouilleerden, er in de jongens aan te houden. Het bleken de 18-jarige H.B.S.'er Th. J. T. en de 16-jarige leerling-banketbakker M. W. te zijn. Zij disten de agenten een vaag verhaal op, dat er op neer kwam dat zij een wandelingetje paar Zandvoort hadden gemaakt. De Haar lemse politiemannnen vermoedden terecht met het gevluchte tweetal te doen te heb ben en gaven de knapen aan hun Bloemen- daalse collega's over. In het Bloemendaalse politiebureau vie len zij al spoedig door de mand. De 18- jarige scholier bleek geen onbekende van de politie te zijn; hij had onlangs een half jaar gevangenisstraf uitgezeten voor een aantal andere inbraakjes, die hij in de gemeente Bloemendaal had gepleegd. De beide jeug dige misdadigers kunnen nu in eenzame af zondering over hun zonden nadenken. De heer A. J. van Houten (staande, links) heeft zo juist de voorzittershamer van de vice-voorzitter, de heer J. E. Voet, ontvangen. Geheel links de ere-voorzitter van de Koninklijke Liedertafel, de heer M. A. Reinalda. Rechts van deze mevrouw Van Houten Ontvangst op het stadhuis Voor de groep van 135 economen, die op het ogenblik door de Benelux-landen toert, sprak gistermiddag in de raadzaal van het Haarlemse stadhuis de bekende econoom, prof. W. Röpke over „Het monetaire aspect van de internationale crisis". Prof. Röpke verklaarde in zijn in het Engels uitgespro ken rede dat de lamentabele toestand waar in de wereld thans verkeert, voor een groot deel te wijten is aan het feit dat men geen behoorlijk monetair systeem heeft weten te scheppen. Vóór de oorlog was daar de gouden stan daard, zei hij, die als hèt systeem van een liberale wereld een de facto monetaire eenheid wist te handhaven. Hij betoogde dat de tegenwoordige naties met hun over bevolking niet kunnen bestaan zonder een werkelijk vrij en multi-lateraal handels verkeer, waarin de handel op de goedkoop ste markt kan kopen en op de duurste kan verkopen. Deze wet van de communiceren de vaten heeft men echter laten varen en de wereldhandel is uiteengevallen in kleine bi-laterale brokjes. Het is een gebiedende eis, aldus prof. Röpke, dat als wij een vrije wereld-economie willen, wij weer over vrij converteerbare valuta moeten beschikken. Prof. Röpke hield daarna een fel betoog tegen de pogingen om het internationaal betalingsverkeer langs kunstmatige weg te regelen. Deze regeling betekent dwang- economie en is niet anders dan het hand haven van de valuta op een fictieve koers, door het uitoefenen van politieke macht. Hij wees erop dat het grote gevaar thans niet devaluatie is, maar het bevriezen van de valuta op een kunstmatig niveau, dat iedere wereldhandel onmogelijk maakt. De Amerikanen stellen daarom, dat het slagen van het Marshall-plan afhankelijk is van de mate waarin deze valuta-contróle kan worden afgeschaft. Dat er vele Ame rikanen zijn die dit voor het voortzetten van de Marshall-hulp als voorwaarde willen stellen, is geen hysterie, aldus prof. Röpke, maar een gedachte, die zich baseert op ge zonde principes. Het systeem van de valuta-controle, dat volgêns prof. Röpke „made in Germany" is, heeft als kenmerken: overbelasting van de nationale economie, te hoge consumptie, te lage productie, het aangaan van grote buitenlandse leningen en het stellen van eeii enorm aantal beperkende maatregelen. Prof. Röpke vervolgde met te poneren dat het ddllar-tekort niet voortspruit uit een of andere natuur-wet, maar het gevolg is van een economische politiek, die wij ons zelf hebben opgelegd. Als voorbeeld noem de hij Zweden, een rijk en welvarend land, dat kans heeft gezien om binnen enkele dagen zijn „harde" valuta door deze poli tiek „zacht" te maken. Ontvangst op het stadhuis. De 135 deelnemers aan de cursus ver zamelden zich 's avonds om 9 uur in de hal van het stadhuis,- waar zij officieel door het gemeente-bestuur werden ontvangen. De burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, die hen toesprak, zei dat hij het een voortref felijk idee vond om de deelnemers aan deze cursus naast een hoeveelheid theoretische kennis tevens practische ervaring in de Benelux-landen te laten opdoen. Nadat hij de gasten een kort overzicht van de econo mische betekenis van Haarlem had gegeven, sprak hij de wens uit dat hun verblijf hier hen een duidelijk inzicht zou verschaffen van de verschillende economische proble men. Een der deelnemers aan de cursus bedankte de burgemeester voor zijn vrien delijke woorden en de hartelijke ontvangst. Toneeluitwisseling met Gent ging niet door Het is met de voorgenomen toneeluitwis seling tussen de Bavosteden Haarlem en Gent, die tegen het einde van deze maand zou plaats vinden, niets geworden. Zoals men weet was er reeds een combi natie gemaakt van spelers uit de verschil lende amateurgezelschappen uit de Spaarne stad en omgeving. Onder leiding van de heer J. Lubbers werd reeds gerepeteerd aan het stuk „Filmmaniakken" van Henk Bakker, dat in een openluchttheater bij de Vlaamse bloemenstad zou worden opge voerd. De Belgen zijn weliswaar zeer charmante mensen, doch enigszins moeilijk wanneer het erom gaat een preciese afspraak te maken. Tussen de Haarlemmers en hun Gentse partners ontstond eerst verschil van mening, omdat de Belgen- plotseling over een opvoering in een schouwburg begon nen te schrijven, terwijl de Spaarnestede- lingen op een optreden in de openlucht hadden gerekend. Hoe dat precies mogelijk was, werd niet opgehelderd. Toen ontstond geharrewar over de datum. De Haarlemmers wisten zeker, dat ze de 22ste hadden afgesproken. De Gentenaren vermeldden in hun brieven hardnekkig tel kens andere data. En daar men boven de Moerdijk liever het zekere voor het onzekere neemt en er niet veel voÖr voelt dergelijke tournées op de bonnefooi te beginnen, is er van de hele uitwisseling niets gekomen. EXAMENS HOOFDAKTE Te Haarlem slaagden voor het examen hoofdakte deel A: T. B. Bergshoeff de Am sterdam (akte); A. Drukker te Amsterdam (akte); J. T. U. Tamis te Beverwijk (akte); mej. H. C. Vleggeert te Amsterdam. Voor deel B slaagden: mej. R. Goinga te Haarlem (akte); mej. J. J. C. v. Kampen te Haarlem; H. J. v. Ameide te Heemstede; mej. P. HL Boot te Heemstede. Cricket ENGELAND—NIEUW ZEELAND In aansluiting op ons verslag van de laat ste dag van de testmatch EnigelandNieuw Zeeland kan nog gemeld worden, *dat de Britse captain Freddie Brown het van ochtend, toen Engeland 440 voor 9 (Bailey ~2 n, o.) had gescoord, welletjes vond. Zo kwam Nieuw Zeeland om 12 uur met 147 runs achter, weer in het veld. Om één uur had het 40 voor 1 gescoord. Het wicket dat viel was van Scott bowled Jackson (13). Om kwart over een viel nog het wicket van Hadley, Nieuw-Zeeland had toen 58 runs. Tennis Italië klopt Frankrijk Het derde enkelspel van de finale voor de Europese zóne van de Davis Cup welke te Parijs tussen Frankrijk en Italië wordt ge speeld, werd door Frankrijk gewonnen, waarmede de stand op 22 werd gebracht. Abdessalam (Fr.) sloeg M. del Bello (It.) 6—3, 6—4, 6—2. In»,het laatste en beslissende enkelspel won Cucelli (It.) van Bernard (86, 3—6, 46, 60, 61) en daarmee de finale van de Europese zone van de Davis Cup voor zijn land. SCHEEPVAART Alhena, pass. 25 Juli St. Vincent Buenos AiresRotterdam. Alnati, 25 Juli van Santos; Rotterdam—Buenos Aires. Andijk, 25 Juli 300 mijl Z. W. Lands End, New Orleans Londen. Annenkerk, pass. 25 Juli Aden, Rot terdam—Brisbane. Congostroom. 25 Juli te Konakri, AmsterdamWest-Afrika. Jaar- stroom, pass. 25 Juli Ouessant, DakarAm sterdam. Lissekerk, 25 Juli van Genua naar Santander. MuscatRotterdam. Lutterkerk, 25 Juli van Djeddah, BombayRotterdam. Maaskerk, pass. 25 Juli Teneriffe, Duala Amsterdam. Madoera, 25 Juli Van Singapore, AmsterdamBalikpapan. Nigerstroom, pass. 25 Juli Ouessant, West-AfrikaHavre. Nij- kerk, 25 Juli van Genua naar Alexandrië AmsterdamDar es Salaam. Poelau Laut, pass. 25 Juli Gibraltar, JavaLonden. Radja. 25 Juli van East London naar Durban. Riouw, 26 Juli van Makassar te Batavia. Roebiah, 26 Juli te Port Said. JavaAmsterdam. Sama- rinda, 26 Juli pass. Bombay, Karatchi— Cochin. Singkep, 25 Juli Ouessant, Amster damJava. Stad Maastricht, 25 Juli te Gibral tar, Bona—IJmuiden Tiberius, 26 Juli van GrandCayman te Mobile. Aldebaran, 25 Juli 120 mijl Z. Z. W. van Finisterre, Tako- radiMiddlesbro. Mataram, pass. 25 Juli Finisterre, Java—Rotterdam. Modjokerto, 25 Juli van Genua. RotterdamJava. Sibajak, pass. 26 Juli Finisterre, RotterdamJava. Tosari, 24 Juli te Suez, Roffcrdam—Java. Utrecht, pass. 25 Juli Perim, New York Bombay. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 Juli 1949 ONDERTROUWD: 25 Juli W. Jansen en M. J. Hubregtse. BEVALLEN van een zoon: 22 Juli, W. C. RotteveelVisse: R. M. P. Lucasvan Brug gen; 23 Juli, C. A. van BottenourgrrBakker; J. M. Prass—van den Berg; M. A. J. Wester huisvan Gestel; J. DahmenSmits: 24 Juli, A. Schouten—Dekker; M. W. van der Heiden van der Weert; A. A. M. L. ZwartsTreff- ner; E. PhilipsonColthof: C. Hensen Rompa; 25 Juli, A. W. V. Sanders—van Lunenburg. BEVALLEN van een dochter: 22 Juli. J. de VriesScheffer; J. C. VerdamSmit; 23 Juli, A. H. KeesmanMarwitz; P. JoostenRie- gen; L. C. M. van Rooijen—de Beer; A. Halderman—Barmentlo; 24 Juli, P. F. Woolt- huis—van dén Haak; W. SchmidtVerbeek; C. G, AukesOverduin; M. L. W. J. de Paus Bercht; 25 Juli H. van DuffelenPull. OVERLEDEN: 22 Juli, J. J. Koeleman, 51 j., M. v. Heemskerkstraat; 23 Juli, C. van Stipriaan—Krap, 83 j., Sperwerstraat. Haarlemse Bestuurdersbond telt meer dan 9000 leden Het ledental van de Haarlemse Bestuur dersbond is de negenduizend gepasseerd en bedraagt thans 9044. Op 1 Januari van dit jaar bedroeg het ledental nog 8717. De grootste stijging Vond in de afdeling „Amb tenaren Haarlem" plaats, waar meer dan duizend nieuwe leden in een half jaar wer den geregistreerd. Met hun collega's van Bloemendaal, Heemstede en Santpoort mee zijn de amb tenaren de in de Haarlemse Bestuurders- bond sterkst vertegenwoordigde cate gorie: namelijk 1575 aangeslotenen. Daar na komen de metaalbewerkers met 1414 leden, de Grafische Bond met 1188. Spoor en Tram met 966, de Bouwvakarbeiders met 961, de Handels- en Kantoorbedienden met 693 en de Transportarbeiders met 692. Dat zijn de grote organisaties, de kleinste is die van de sigarenmakers met 9 leden. Inzegening van de nieuwe luid- klok voor de Bavokerk Pastoor A. V. van Eeden van de parochie van O. L. Vr. van Zeven Smarten en H. Bavo aan de Rijksstraatweg zal op 15 Augustus de dag herdenken, dat hij in de Eavo-kathedraal vóór veertig jaar de H. Priesterwijding ontving. Ter gelegenheid van dit priesterfeest zal op Zaterdag 30 Juli de nieuwe luidklok worden ingezegend, die de parochie aan de pastoor ten geschenke heeft gegeven. De ken J. J. A. Kuilman zal de inwijding ver richten. Succes voor „Postaal Genoegen" In de dit seizoen wederom gehouden lan delijke classificatiewedstrijd van achttien P.T.T.-toneelverenigingen heeft „Postaal Genoegen" uit Haarlem welverdiend de eerste prijs behaald. Dit succes is te dan ken aan de ook door onze recensent in zeer stellige termen geprezen voorstelling van „Eva Bonheur" door Hex-man Heijermans ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan op 12 Juni in de Stadsschouwburg. Dr. Wijnand Frans, die de eenmans-jury vormde, schrijft in zijn uitvoerige rapport dit welslagen in hat bijzonder toe aan de kwaliteiten van regisseur H. H. Kraneveld, wiens regie hij uitstekend noemde. Ook de vertolkers van de hoofdrollen en enkele bijfiguren kregen eervolle vermeldingen. HEBT u, wanneer u iets te vragen of aan te bieden hadt, steeds een Groentje in Haarlems Dagblad geplaatst? Zo neen, dan hebt u niet gebruik gemaakt van de eenvoudigste en zekerste weg. Crematie C. Teves Vele familieleden, vrienden en belang stellenden hebben de dezer dagen overle den directeur van de N.V. Verenigde Touw- fabrieken te Rotterdam, de heer C. Teves, uitgeleide gedaan naar het Velsense Cre matorium. Een grote bloemenschat delete de kist en rond de katafalk waren tal van kransen opgesteld. Een-broer van de overledene» nam als eerste het woord. Spreker bracht voorna melijk de onovertroffen plichtsbetrachting van de verscheidene naar voren en tekende de overledene als een man die steeds een ieder met raad en daad ter zijde stond. Het familieleven nam een grote plaats in zijn dagelijks bestaan in, aldus spreker en aan de liefderijke zorgen waarmee men de overledene steeds heeft omringd is het te danken dat hij een gelukkige levensavond heeft gehad. Namens het college van commissarissen van de Verenigde Touwfabrieken sprak vervolgens ir. Bosman, die eveneens de nadruk legde op de accuratesse en de plichtsbetrachting van de overleden direc teur. De heer J. Buizer gaf namens de directie van de fabriek uiting aan zijn leedwezen over het verscheiden van de heer Teves. Een zoon dankte tenslotte voor de be langstelling, waarna de kist daalde onder de tonen vam „Ich ruf' zu dir, Herr Jesu Christ" van J. S. Bach. Advertentie - Ingez. Mededeling Nieuwe Nederlandse vinding maakt geweldig opgang „Actief Witde toeverlaat van talloze huisvrouwen" Zoals reeds gemeld, is het laboratorium van Dobbelman - Nijmegen er in geslaagd, de geheel nieuwe methode van „optisch bleken", tot nog toe alleen bekend in de wereld der chemici, voor haar „Castella" Zelfwerkend Wasmiddel toe te passen. De hiervoor ge bruikte stof draagt de naam „Actief Wit". liet succes van dit nieuwe wasmiddel mag sensationeel worden genoemd. Dit kan nie mand verwonderen, die de uitwerking van het „Actief Wit" heeft gadegeslagen. De witte was wordt vele malen witter, kleuren gaan schitteren in nieuwe gloed, weefsels worden zachter. Dit wasmiddel zet ongetwijfeld nieuwe luister bij aan de naam „Castella', - een naam, die reeds met zoveel eer gedragen wordt door de beleende andere producten van dezelfde fabrikant, zoals schoonheids- zeep, huishoudzeep en tandpasta. BINNENLAND Het Zweeds Instituut heeft voor het stu diejaar 1949—1950 een beurs van 3250 Zweedse Kronen beschikbaar gesteld voor een Nederlander, die in Zweden,de Zweedse taal en de cultuurgeschiedenis, of andere aspecten van het openbare leven in Zweden wil bestuderen. Inlichtingen verstrekt de afdeling Hoger Onderwijs en Wetenschappen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Princessegracht 15, 's Gravenhage. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is de prijs van f 10.000 gevallen op lot 18104. Met ingang van 2 Augustus treden bui ten werking de, beschikking „huurprijzen driewielige bakfietsen en handwagens 1946" en de prijzenbescnikking „besteldiensten met driewielige bakfietsen, transportrijwie len en handwagens 1946". HAARLEM EN OMGEVING Ds. M. Holtrop, Chr. Geref. predikant te Haai'lem-Centrum, ontving een beroep naar Den Helder. Op het Spaarne gleed Maandagmiddag een voetganger, toen hij van het trottoir af stapte, uit en viel, waarbij zijn ï-echtervoet door een zware vrachtauto werd overreden. De man brak zijn enkel en is per ziekenauto naar het St. Joannes de Deo-ziekenhuis ge bracht. Bij het opslagtcrrein van Openbare Werken te Haarlem had Maandagmorgen door een tot nog toe onopgehelderde oorzaak een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een fietser, Dedaatste kreeg een hersen schudding exx brak zijn linkerenkel. De fiets werd grotendeels vernield. De politie ver zoekt eventuele getuigen zich aan het bureau Smedestraat te vervoegen. De Haarlemse Rechtbank heeft beëdigd als makelaar in onroerende goederen de heer K. Langeler te Haarlem. De Zaterdag in Haarlem gehouden collecte voor „Herwonnen levenskracht" heeft £6057 opgebracht. HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Europees Festival in het Kurhaus te Scheveningen Ter gelegenheid van de eerste zitting dei- Raadgevende Vergadering van de door de regeringen van België, Denemarken, Frank rijk, Groot-Brihannië, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en Zweden ingestelde Raad van Europa, welke op 10 Augustus te Straatsburg zal aan vangen, wordt onder auspiciën van de Ne derlandse Raad der Europese Beweging op Donderdagavond 4 Augustus in het Kur haus te Scheveningen door de Beweging van Europese Federalisten een Europees Festival gehouden. Om 9 uur zal het presidium van de Ne derlandse Raad der Europese Beweging, het dagelijks bestuur van het Uitvoerend Comité van deze Raad, het corps diploma tique ontvangen, benevens de Nederlandse afgevaai'digden en hun plaatsvervangei-s naar de Raadgevende Vei-gadering te Straatsburg. Daarbij zal het woord worden gevoerd door prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal en vice-voorzitter van de Neder landse Raad der Europese Beweging. Dit Europese Festival zal worden beslo ten met een gala-bal in het Kurhaus. Orgelbespeling Programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Don derdag 28 Juli des namiddags van 3 tot 4 uur door Gabriel Versclu-aegen, Gent. 1. Toccate in a. J. P. Sweelinck. 2. Ein frölich Wezen, J. Obrecht 3. Courante met variaties, P. Cornet 4. Adagio. J. H. Fiocco 5. Preludium en Fuga D gr. t., J. S. Bach 6. Pastorale, J. S. Bach 7. Preludium en Fuga e kl. t., J. S. Bach 8. Toccate, Fuga en Hymne op „Ave Maris Stella", Flor Peeters. Nederland erkent regering van Zuid-Korea De Nederlandse regering heeft de re gering van Zuid-Korea erkend en daarvan via haar ambassadeur in Tokio, de heer H. Mouw, mededeling gedaan aan de Ko reaanse missie in Tokio, aldus meldt Uni ted Press. Koninklijke-Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaax-t-Unie, Holl.Amerxka Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Ex div. Slotkoers Openings gisteren koersen 302% 302 258*4 259 231*4 2Z\Vz 173*» 174% 152«/2 264 293 113 162*é 153 150*4 144 147% 153 154 yA 1291/2 1301/2 148'2 1081/2 349 door Gordon Mc Donell I) Ife vond haar ongeveer halverwege van ax aan weerkanten dicht begroeide laan, ggend tegen de afzetting van kippengaas bder de bomen. Zij droeg een fel rode Jumper en een tweedrolc van prima kwali- |eit. Haar benen waren perfect uitgerust - nylons en een paar lage schoenen met irede overslag. Om haar hals had zij een ialssnoer van die donkerbruin gepolijste [cowrieschelpen, welke lui zoals ik uit de pacific meebrengen en haar zijdeachtige, pnkerbruine haar was gedeeltelijk over paar gezicht gevallen. Haar lipstick moest pij hoogstens een uur geleden gebruikt pbben, want haar lippen waren nog diep aix kleur en volkomen scherp afgetekend a om haar mond speelde nog een vage "mlach, alsof zij juist bij een pokerspel- atje vier azen getrokken had. Tweeën- sintig vierentwintig jaar ten hoogste, ehatte ik. I Ik bracht mijn wagen tot staan, stapte lat, liep op haar toe en voelde haar pols, ofschoon ik een idee had, dat het wel niet veel meer zou uithalen. Ik had er in de oorlog te veel zo gezien; er is iets aan hen, aan de manier, waarop zij liggen, dat je onmiddellijk al het idee geeft, dat het voor hen afgelopen is. Haar pols was ech ter nog warm; zij kon niet langer dan enkele minuten te voren gestorven zijn. Ik moet de eerste géweest zijn, die er langs kwam. Een ogenblik vroeg ik mij af, wat mij te doen stond. Ik dacht aan allerlei dingen, die ik in mooie boekjes gelezen had, die niets met het werkelijke leven te maken hebben, rondkijken naar even- tuële aanwijzingen, en vóór alles.ner gens aankomen, geen extx*a sporen in de omgeving aanbrengen en onmiddellijk melding maken van de zaak. Toen keek ik nog eens naar haar gezichtje en na enkele ogenlikken nam ik haar zo voor-, zichtig mogelijk op en zette haar achter in mijn wagen. Daarna keek ik nog even rond, of er aanwijzingen te vinden waren, maar er was niets te zien. De grond was daar trou wens erg hard en bovendien had ik niet veel verstand van dat soort werk. Toen stapte ik in en reed de laan af op zoek naar een politiebureau. Ik had de Sedan genomen en niemand lette op mij. Al rijdende overviel mij een eigenaardig ge voel; ik geloof, dat als iemand mij aange houden had en lastige vragen zou hebben gesteld, ik hem onmiddellijk neergeslagen zou hebben. In de stad trof ik het, dat ik meteen door het groene licht kon rijden, zodat ik niet naast andere wagens behoefde te stop pen en toen ik bij het bureau aankwam, was er een plaats om te parkeren, geheel aan de buitenkant. Die was wel gereser veerd voor politiewagens, maar de andere plaatsen, die beschikbaar waren, lagen te ver af. Haar hoofd was wat opzij gevallen. Ik duwde het zachtes terug en bracht het weer recht en 't was, of er een electrische stroom uit haar haar door mijn hand vloei de. Ik kon de tinteling nog op mijn hand palm voelen toen ik de stoep opliep en het bureau binnenging. Ik vroeg mij af hoe lang de elctriciteit wel in de haren van een meisje zou blijven, nadat zij over leden was. De brigadier achter de balie was aan de telefoon op het moment, dat ik bin nenkwam, het ging over een hond. Ik leunde tegen de balie en keek naar hem hij was het gewone type, dat men ach ter de lessenaar van een wachtcomman dant verwacht te vinden; hij zou zo uit een filmstudio kunnen zijn weggelopen, zo volmaakt was zijn type. Hij legde de tele foon neer, terwijl hij even naar mij keek, schreef toen iets op een blocnote, belde en er kwam een agent binnen. Toen die met het papier wegging, keek de brigadier mij weer aan en zei: .Wel, majoor, wat kan ik voor u doen? Ik zei: Er zit een meisje in mijn wa gen. Zij is dood. U kunt er misschien even iemand heen zenden, om haar te halen. Iemand, die de nodige verantwoordelijk heid heeft. Hij keek mij scherp aan. Bedoelt u, dat het meisje juist in uw wagen overleden is, majoor? Ik heb nooit veel met politiemensen op gehad en nog minder met lessenaars. Als je met een combinatie van die twee te doen krijgt, is dat wel ongeveer het top punt. Ik zei: Neen, ik bedoel niet, dat zij juist in mijn wagen overleden is. Zij is juist in een laan buiten de stad gestor ven, tengevolge van een slag in haar nek. Ik vond haar daar tien minuten geleden en heb haar rechtstreeks hierheen ge bracht. Haar pols was nog warm, toen ik haar vond en niemand anders heeft haar nog gezien. U bedoelt, dat u een lijk gevonden en meegenomen hebt? Zeer zeker. U kimt beter iemand. Naar uw wagen zenden om haar te halen, onderbrak hij mij. Daar u zo pre cies wfeet, wat ons te doen staat, majoor, weet u misschien ook wel, dat u in over treding bent en zelfs de Mariniers lopen daar niet vrij van. Hij belde. Waarom heeft u haar meegenomen? vroeg hij mij, terwijl hij op de agent zat te wachten. Omdat ik niet wenste, dat iemand anders haar vond. Ik kan u precies ver tellen, waar zij lag en in welke houding, zodat u een volkomen zuiver beeld er van krijgt. Zijn ogen waren op mijn decoraties ge vestigd. Hij zei langzaam: Weet u, ma joor, iemand met uw ervaring moest toch beter weten, dan zo iets te doen. U bent nog tamelijk jong, om al majoor te zijn, is het niet? De agent kwam binnen en de brigadier zei: De majoor heeft een lijk meege bracht, dat hij naar hy zegt in een laan buiten de stad gevonden heeft. Hij dacht even na en wendde zich toen weer tot mij: Was het ten noorden of ten Zuiden van de brandweerkazerne? Het was ten zuiden, zei ik. Ongeveer 100 meter ten zuiden ervan. De brigadier zuchtte berustend en wend de zich weer tot de agent: Dan zitten wij er aan, denk ik. 100 meter verder en het zou een gevalletje voor een andere gemeente geweest zijn. Hij zegt, dat het lijk in de wagen zit, die buiten staat. Ga eens kijken en zie eens, wat voor identifi catie je vinden kunt. Hij keek mij weer aan. Had zij een tasje bij zich? Ik knikte en hij wendde zich weer tot de agent. All right, schiet op en zie, wat je te weten kunt komen, zonder haar aan te raken. De agent keek mij aan en zei toen: Goed, brigadier, ik ga al, draaide zich op zijn hielen om en ging weg. De brigadier nam de telefoon weer op en draaide een nummer. Hij scheen my geheel vergeten te zijn, maar ik wist wei beter. Ik probeerde al die tijd te bedenken, hoe een meisje, als zij, zich in een derge lijk pai'ket had kunnen werken. Ik dacht, dat het waarschijnlijk iemand was, die uit de oorlog terug gekomen was, die haar dat aangedaan had gezien die cowrie-schel- pen. Waarschijnlijk het gewone verhaal van een meisje, dat gedurende zijn afwe zigheid van gedachten veranderd was. Er overviel mij een vreemd gevoel een soort jaloezie en dat was mij niet duidelijk, daar ik sedert het'begin van de oorlog geen al te hoog idee van vrouwen gekregen had. Maar zij scheen toch anders. Ik vroeg mij af, wie die vent wel geweest kon zijn en weer overviel mij dat gevoel, zodra ik aan hem dacht: Dat er ook maar iemand geweest was, die haar heel goed gekend had. Tenslotte moet je toch iemand wel goed gekend hebbenom hem of haar te willen vermoorden. De brigadier telefoneerde met een dok ter en vroeg hem om onmiddellijk te komen om haar te onderzoeken. Hij legde de tele foon neer, drukte op een bel en riep om iemand, die Ives heette. Toen sprak hij in zijn radio-microfoon en riep de wagens 12 en 61 op, om onmiddellijk naar de plaats van de moord te gaan en de weg af te sluiten tot de detectives ter plaatse zouden zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3