Haarlems Dagblad Het Nieuws Na triest relaas van getuigen zegt Lages „Ik wist het niet" Herplaatsing van gedemobiliseerden Weerbericht 64e Jaargang No. 19304 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 110600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. |Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. WoensUag 27 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damlate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Sprertjte l9aarientetbe€outant (3fotno t60) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HETGEEN WIJ BELEVEN heet vanouds komkommertijd. Maar zulke traditie [wordt niet waardig geëerd. Die oudere generatie, die het wonderlijke verleden vóór 1914 heeft gekend, moet wel het ge voel hebben dat de wereld nooit meer in de voegen is teruggekeerd, waaruit zij in ,die noodlottige zomer raakte. Weliswaar Iheeft men na de eerste wereldoorlog de on grijpbare zeeslang doen herleven in de kven-ongrijpbare gedaante van „monster van Loch Ness", maar de oude komkom mertijd is nimmer weergekeerd. In de dagen van voorheen, in die onbegrijpelijke tijden toen niemand een paspoort bezat of jelfs wist hoe zo'n ding eruit zag, trad in het midden van Juli een waarlijke rust in. üowel overheid als burgerij gingen met vacantie. Terwijl het kwik in de thermo meters steeg daalde de temperatuur der npende ruzies, zelfs die van de grotere, jie men uit bizondere achting „conflicten" neemt. Menige twist vond dan in warmte en loomheid haar natuurlijk eind, hetgeen liet genoeg gewaardeerd kon worden. Bij afwezigheid van ministers werden lopende laken behartigd door ambtenaren, die de yrede behielden. Zodat men in die jaren joedig placht op te merken, dat ministers ligenlijk veel meer vacantie behoorden te lebben, omdat dit moeilijkheden oploste. behoorden steeds vacantie te hebben, jeiden sommige olijke lieden en legden [ich lui en onbezorgd in het mos, of op het juin, of in de golven en waren onbekom merd over de wereldse zaken. In het jon- ;etje dat hen met een schopje en een em mertje voorbij draaf de zagen zij geen toe komstige minister Lieftinck en het jongetje zelf had ongetwijfeld alleen maar zorgeloos plezier en geen vermoeden van de onver biddelijke aanslagen-stroom, die- het een maal zou ontketenen en doen aanzwellen, jaren en jaren achtereen. Hoe is het nu? Ik zal u de volledige op somming besparen. Slechts enkele punten. In Frankrijk zit het kabinet-Queuille, dat toch al tien maanden in functie is en een prachtkans scheen te hebben om het volle aar te halen, zich in een hittegolf verwoed te verweren tegen pogingen om het ten val Ie brengen. Dat is wat anders dan in Trou- rille en Deauville behagelijk in de golven Ie deinen. In België slooft prof. Eyskens, ie naburige Lieftinck, zich af in pogingen een nieuwe regering te vormen, terwijl ie démissionnaire zich afvraagt of zij ooit vacantie zou mogen gaan houden. In En geland zijn de Conservatieven eindelijk met een program voor den dag gekomen, iat overigens maar weinig afwijkt van dat Labour. Waarop de politici elkaar te ijf zijn gegaan met een geprikkeldheid, die slleen verklaard kan worden door over vermoeidheid. De verkiezingsstrijd is al ngezet, zeggen zij, ofschoon de verkiezin- en pas in 1950 zullen worden gehouden, 'óór 1914 zou men zich wel heilig voor alk een dwaasheid gewacht hebben en elfs in de dertiger jaren zou het Britse :abinet rustig zijn gaan golfen. (Is het wel aeval, die bijna-gelijkheid van dit woord met golven?) President Truman houdt redevoeringen iver de bedragen die hij tot onze West- iixropese beschikking wil stellen om ons te lewapenen. Sommige Amerikanen zeggen dat het teveel en sommige Engelsen dat het e weinig is. En of zij er nou een derde an kunnen krijgen of niet. Iemand schrijft in de Observer dat de verhouding tussen Amerika en Groot-Brittannië steeds slech ter wordt en dat dit wel moet veranderen, want zonder de steun van de Common- vealth ziet de toekomst er voor de Ver enigde Staten somber uit. Weer ruzie, ter wijl de Grote Haringvijver aan beide zijden ie mens lokt om erin te plonsen en zijn torgen te vergeten. In Den Haag gaat het niet veel beter. De temming op het Binnenhof is netelig en roor de afwisseling is nu Suriname, loom te aller warme landen, boos geworden, leschuldigt ons van woordbreuk en zendt elegrammen aan allerlei buitenlandse nachthebbers om te protesteren tegen een «sluit, dat alleen maar door de Tweede Kamer is genomen en dus nog geen besluit is. Maar het lijkt wel alsof sommige men- ten zo dol op ruzie zijn geworden, dat zij lie zelfs liever hebben dan vacantie. Een wonderlijke zaak, die te allen tijde onbe grijpelijk zal blijven voor dat andere deel Ier mensheid, dat zijn korte leven nu juist liet aan ruzie wil besteden en er liever van teniet. Omtrent de wrijving tussen Kamer n regering kan hier beter niet uitgeweid worden; men transpireert bij de gedachte Heen. Misschien hebben ze in Moskou ook ru- ïe. Wij weten dat niet; het IJzeren Gordijn loudt berichtgeving daaromtrent tegen en ie Russen worden ongetwijfeld met zorg in ie gedachte gehouden dat de dertien man- :en, die hun lot beheersen, in een staat van e meest roerende eensgezindheid verkeren, letgeen, als men het rustig overdenkt, niet waarschijnlijk is. Bij Hitiers „team" leek let menigeen ook zo, maar achteraf hebben te verschillende gedenkschriften en de tal- aze verhoren wel bewezen, dat het tegen- ieel het geval was. Dat het monster van Loch Ness, eertijds te zeeslang, zich in de huidige omstandig- eden niet laat zien is te begrijpen. Er is ach geen belangstelling. Wel vraag ik mij f of de U.N.O., en wel speciaal de Veilig- eidsraad, nu niet eens in staat zou zijn een unaniem besluit te nemen. Name- ijk het besluit dat alle regeringen en par- smenten een maand met vacantie gaan, ra op hun verhaal te komen en in de bui- enlucht hun breinen te doen uitwaaien, ipdat de Wijsheid daar beter entrée vinde. If zouden de Russen en hun satellieten, vol chterdocht, ook dit een imperialistisch- apitalistisch idéé vinden en het met hun oveelste veto ten val brengen? R. P. Nieuwe methode om tuberculose vast te stellen In de academie van geneeskunde te Pa- ijs is mededeling gedaan van een nieuwe "Ijze om tuberculose vast te stellen. Het «treft hier een ontdekking van Gernez- Üoux en Tacquet van het instituut Pasteur (Rijsel, waarbij een serum van proefdie- ra of van zieken gebruikt wordt. Dit se rai heeft een samenkleving der ziekte- «roorzakende bacteriën tengevolge, die ra kenmerkende reactie van de tubercu- Se is. Vele proefnemingen, die tot dusver zijn erricht, bleken in dit opzicht geheel en al wertuigend te zijn. Dreigbrieven aan hef Hof en aan de verdedigers Het proces tegen Willy Lages, de voor malige chef der Sicherheitspolizei te Am sterdam, is Dinsdag voortgezet. De president, prof mr. J. A. van Hamel, opende de vierde zitting met de volgende verklaring: „Van verschillende zijden hebben de genen, die aan de leiding van dit proces deelnemen, smaadbrieven en dreigbrieven ontvangen, die van verschillende geestes- sympathieën getuigen al naar gelang zij zijn gericht tot het Hof, de verdediging, misschien ook tot de advocaat-fiscaal. Voor zover het de leden van het Hof aangaat, zal ik daarover niets zeggen, want ieder een begrijpt, dat wij onze plicht moeten doen en dat dit een zware plicht is. Maar voor zover het de dreigbrieven aan de verdediging btereft, wil ik dit zeggen: De verdedigers hebben een zeer zware plicht te vervullen, die zij zelf niet gezocht hebben. Zij zijn door mij, krachtens de wet, aangewezen om als toegevoegde raadslie den deze verdachte ter zijde te staan. Zij zijn verplicht zich hiervan te kwijten met alle bekwaamheid waarover zij als advo caten beschikken. Zij zouden te kort schie ten, wanneer zij hun taak als verdedigers niet zo goed en nauwgezet mogelijk zou den vervullen. Wij doen hier recht in naam van de Ko ningin en het is in strijd met de Neder landse rechtspraak, wanneer iemand de verdediging lastig valt". Hierna werden twee bewakers bij de gevangenis aan de Weteringschans te Am sterdam gehoord over een nieuw punt van de dagvaarding: de mishandelingen, die de Duitsers weerloze gevangenen lieten on dergaan. Talloze gevangenen waren door de bewakers bont en blauw geslagen aan getroffen, dikwijls met gebroken handen of voeten. „Kromsluiten" was een onder deel der ondervraging. Daarbij werden de gevangenen om de polsen geboeid, waarbij ze die onder hun gekromde knieën moesten houden. Een arts, die zelf gevangene was geweest vertelde als getuige, dat als de boeien later werden afgenomen, de ge vangene gelegenheid kreeg enkele minuten in een gemakkelijke stoel uit te rusten, waarna zijn polsen opnieuw onder de knieën werden geboeid, net zo lang tot hij wilde praten. Lages sprong keer op keer overeind en betoogde, dat hij of van die gevallen vol komen onkundig was gebleven, of dat de getuigen de zaak verdraaiden. „Kromsluiten" Vervolgens kwamen verscheidene getui gen voor, die zelf mishandeld waren. Een, er van verklaarde dat men hem urenlang Prinses Beatrix peettante. In aanwezig heid van Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Irene hield Prinses Beatrix in Londen de Engelse baby Robin Edward Furber ten doop. De baby is het kind van de heer en mevrouw Furber, die tijdens de oorlog met het Koninklijk paar kennis maakten. Steeds minder „Trümmerfrauen" in de Berlij'nse straten Een interessante verschijning in het Ber- lijnse stadsbeeld, de „Trümmerfrau" gaat verdwijnen. Toen na afloop van de tweede wereldoorlog Berlijn een puinhoop was, waren het vooral de vrouwen die de han den uit de mouwen staken en met het op- ruimingswerk begonnen. Voor een dagloon, dat nauwelijks voldoende was om er een Amerikaanse sigaret voor te kopen, maak ten zij de straten en trottoirs schoon, bik ten zij stenen en redden zij aanmerkelijk hoeveelheden materiaal voor de weder opbouw. Het is verbluffend wat deze puin- ruimsters in de afgelopen vier jaren heb ben gepresteerd. Het financieel beleid van de Berlijnse magistraat heeft er thans toe geleid, dat de geallieerden de burgemees ter van West-Berlijn, prof. Reuter, het be vel hebben gegeven, de uitgaven ook voor het opruimingswerk radicaal te besnoeien en de beschikbare gelden voorlopig uitslui tend te gebruiken voor de opbouw. Het slopingswerk zal in de naaste toekomst be perkt moeten blijven tot het afbreken van die ruïnes, welke een gevaar voor de om geving opleveren. Reeds na de opheffing der blokkade moesten vele puinruimsters worden ontslagen. In April waren nog 25.000 personen, hoofdzakelijk vrouwen, met dit ruwe en gevaarlijke werk bezig; eind Juni nog slechts 14.000. Het zal thans nodig zijn, de uitgaven der stad voor op ruimingswerkzaamheden, die in het tweede kwartaal maandelijks nog gemiddeld 13 millioen Mark bedroegen, tot de helft te reduceren, hetgeen een ontslag van nog maals duizenden ten gevqlge zal hebben. had „kromgesloten". Met zwepen en knup pels hadden de SD-beambten hem talloze malen op de gekromde rug geslagen. Ook werd hem meermalen een gloeiende naald onder de nagels gestoken. Een andere maal hadden de SD'ers hem aan een 'mede gevangene geboeid, wiens gezicht tot bloe dens toe was geslagen. Gebogen moest deze man naar het vertrek lopen, waar zijn kwelgeesten zaten en hun toeriepen: „He ren, ik dank u voor de gezellige avond". Lages zeide stomverbaasd te zijn over deze verklaringen over de mishandélingen. Hij achtte ze ongelooflijk. Ook werd gehoord een Pools? Joodse vrouw, die met haar moeder in Nieuw Vennep ondergedoken was geweest. Bei den waren naar Auschwitz gezonden. Zij vertelde dat zij bij haar arrestatie ernstig was mishandeld door K. en B., twee onder geschikten van Lages, die zij naar zij verklaarde uit duizenden zou her kennen. De president liet K. en B. uit de gevan genis halen en naar de zittingzaal brengen. „Dat zijn ze", riep de getuige uit. Zowel K. als B. beweerden dat de getuige zich moest vergissen. Zij waren echter destijds ook herkend door de 74-jarige inwoner van Nieuw Vennep, bij wie de vrouwen waren ondergedoken. Begeleid door een kennis kwam vervol gens een 40-jarige man binnen, die door de Duitsers in het gebouw aan de Euterpe- straat zo geslagen is, dat hij als gevolg daarvan blind is geworden. Zijn verklaringen deden mr. Van Rij, de advocaat-fiscaal, tot verdachte opmerken: „Kunt u zich nu begrijpen, waarom de Duitsers hier zo gehaat waren?" Lages: „Wanneer alles geschied is, zo als hier wordt verklaard, dan is dat diep te betreuren en dan moeten die lieden daarvoor terecht staan die zich er aan schuldig hebben gemaakt". Advocaat-fiscaal: „Maar u was hun com mandant". L„ges gaf daarop geen antwoord. President: „Ik wil u zeggen verdachte, dat de order, die u zegt te hebben uitge vaardigd en volgens welke het verboden was te mishandelen, niet zijn nageleefd. Dat zien we nu hier wel. Er is beestachtig met gevangenen omgesprongen, blijkbaar in weerwil van uw instructies". Lages wist er niet van Lages merkte op, dat in zijn aanwezig heid een ondergeschikte zelfs niet gedurfd zou hebben een gevangene bij zich te roe pen. Verscheidene zijner ondergeschikten, van wie hem ter ore was gekomen, dat zij buiten hun boekje waren gegaan, waren volgens hem disciplinair gestraft of uit hun functie ontheven. Nadat alle Nederlandse getuigen waren gehoord, werd de zitting besloten met het horen van een vijftal Duitse „Kriminal- sekretare", die volgens de getuigen de mis handelingen hadden begaan. Nadat Rühl letterlijk had gezegd, dat hij „nog nimmer een mishandeling had gezien", „nog nooit van kromsluiten had gehoord" en dat er „nimmer een opdracht was gegeven ge vangenen tot bekentenissen te dwingen" en Viebahn bijna hetzelfde had verklaard, zag de president van het verhoor der ove rige Duitsers af met de motivering dat de ondervraging van deze gedetineerden, die voor de gepleegde mishandelingen zelf nog verantwoording zullen moeten afleggen, onder deze omstandigheden volkomen nut teloos was. Vandaag worden vijf der bijna honderd getuige a charge gehoord, onder wie de chef van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, drs. L. de Jong, die, naar verwacht wordt, licht zal kunnen werpen op de vraag of de Sicherheitspolizei ge weten heeft welk lot de gevangen geno men Joden wachtte wanneer zij naar Auschwitz werden gedeporteerd. Daarna zal het Hof de verdachte een algemeen verhoor afnemen. Maandag volgt dan de zesde dag van het proces-Lages met het verhoren van de ongeveer 20 getuigen a décharge, onder wie de voormalige Duitse generaal Chris tiansen. In September volgen het requisi toir en de pleidooien. Besprekingen te Djokja over staken van het vuren begonnen Djokjakarta, 26 Juli (Reuter). Heden is alhier door republikeinse en Nederlandse gedelegeerden, alsmede de leden der UNO- commissie, bijgestaan door hun militaire adviseurs, een begin gemaakt met de be sprekingen over het uitvaardigen van de order tot het staken van het vuren. Terwijl de betrokken partijen allen de noodzake lijkheid inzien van een zo spoedig moge lijke totstandkoming hiervan, opdat de machine voor de Ronde-Tafelconferentie te 's-Gravenhage in beweging kan worden gezet, was er heden niets dat er op zou kunnen wijzen, of de besprekingen spoedig zullen kunnen zijn geëindigd. Alle drie leden der UNO-commissie, de heren Coch ran, Critchley en Herremans, nemen aan het overleg deel evenals dr. Van Royen, die de leiding der onderhandelaars van Nederlandse zijde heeft. De besprekingen gaan thans over een practische uitwerking van het in de over eenkomst tussen de heren Van Royen en Roem neergelegde beginsel, dat de Neder landse en de republikeinse troepen gebie den krijgen toegewezen waarin zij de rust en orde zullen handhaven. Het is niet on mogelijk dat in de een of andere vorm een gezamenlijk lichaam, waaraan de Neder landers en de republikeinen deel zullen hebben, zal worden ingesteld, dat zal wer ken met bijstand van de UNO-commissie en dat de nodige leiding zal geven aan de plaatselijke organen in de diverse streken. Vertrek der B.F.O.-delegatie naar Den Haag vastgesteld Batavia 26 Juli (Anet) Het secreta riaat van de B.F.O. heeft medegedeeld dat de negara- en daerah-hoofden telegrafisch er van in kennis zijn gesteld, dat het ver trek per vliegtuig van het vliegveld Kema- joran (bij Batavia) naar de Rondetafel conferentie in Den Flaag is vastgesteld op 6, 7, 8 en 9 Augustus. Gisteren zijn de urnen met de as van 10 Amerikaanse journalisten die bij de ramp van de Franekerhet leven lieten, op Schiphol gearriveerd, waar in een der hangars een chapelle ardente was ingericht en een korte plechtigheid werd gehouden. Hier wordt het vliegtuig dat de urnen meebr acht, de hangar, in welke men rechts de chapelle ardente ziet, binnen gereden. Explosie in Spaans munitie-depot Dertig doden Het nabij Madrid gelegen stadje Taran- con is gisteren getroffen door de ontplof fing van een munitiemagazijn van het Spaanse leger. Dertien personen vonden hierbij de dood en 60 gewonden worden thans in ziekenhuizen verpleegd. Grote rotsblokken van meer dan 400 pond wer den meer dan een kilometer ver door de lucht geslingerd en kwamen neer op het stadje, waar zij grote schade veroorzaak ten. Een kleine heuvel, waaronder het muni tiemagazijn was gelegen, verdween geheel en ver in het rond was geen teken van plantengroei meer te bespeuren. Men meent, dat de 200 ton hoogexplosieve gra naten, die het magazijn bevatte, door de hitte van de laatste dagen ontbrand zijn. Het stadje, dat 7000 inwoners telt, toonde na de ontploffing het zelfde beeld als na het zware bombardement dat het in de burgeroorlog heeft doorstaan. Het herstel van de toen aangerichte schade was eerst kort geleden voltooid. De sergeant, die aan het hoofd van het magazijn stond, was niet op de plaats van de ramp aanwezig. Eerst gisteravond meldde hij zich bij de politie in een stad, die 13 kilometer van Tarancon af ligt. Hij was bang geweest, dat hij zou worden ge lyncht. Derde conferentie te Washing ton over atoombom-geheimen Heden wordt te Washington een derde Amerikaanse conferentie op hoog niveau gehouden over atoomgeheimen, waarbij Engeland en Canada betrokken zijn. De gemeenschappelijke congrescommis sie voor atoomenergie zal een ontmoeting hebben met Dean Acheson, de minister van Buitenlandse Zaken en Louis Johnson, de minister van Defensie, om te spreken over de buitenlandse betrekkingen op het ge bied van de atoomenergie, aldus deelde Brian McMahon, voorzitter van de com missie mede. Franse Parlement ratificeert Atlantisch pact De Franse nationale vergadering heeft in de afgelopen nacht het Atlantisch pact geratificeerd. Er werden 398 stemmen voor ratificatie en 187 stemmen er tegen uitge bracht. De debatten, waarbij het niet aan heftige tonelen heeft ontbroken, waren gedurende de afgelopen nacht voortgezet. De uiteindelijke stemming over de ra tificatie nam slechts zes minuten in be slag. De tegenstemmers waren 182 commu nisten, vier Algerijnse autonomistische Mo hammedanen en een centrum-afgevaar digde. Een twintigtal afgevaardigden onthield zich van stemming, onder anderen de veer tien afgevaardigden van de onafhanke lijke fractie der overzeese gebiedsdelen. Vóór stemden de regeringspartijen (MRP, socialisten en radicalen), rechtsen, Gaullisten en gematigden. Lambert Saravane, afgevaardigde voor Frans Indië, verklaarde dat de fractie der overzeese gebiedsdelen zicli van stemming onthield, omdat „Wij noch tegen de Sov jet-Unie noch tegen de Westelijke landen zijn". Hij voegde er aan toe, „Wij willen er echter wel op wijzen, dat de Westelijke landen maar al te dikwijls onverschillig blijven voor de sociale evolutie in de over zeese gebiedsdelen". Trumans militair hulpplan voor Europa in gevaar De Amerikaanse senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken overweegt president Trumans plan voor militaire hulp aan Europa te torpederen en in plaats daarvan een eigen program op te stellen. De voorzitter van de commissie, de de mocratische senator uit Texas, Tom Con- nally, heeft minister Acheson ingelicht dat hij „een enorm gevecht zal moeten leve ren" om het regeringsvoorstel er door te krijgen in deze Congres-zitting. De com missie is door Connally bijeengeroepen voor een oriënterende zitting. Reeds hebben senator Arthur Vanden- berg en andere republikeinse leiders het regeringsplan aangevallen. Zelfs enkele invloedrijke democraten volgden hun voor beeld. (United Press). Richtlijnen voor werkgevers van de Raad van Bestuur in Arbeidszaken In aansluiting op besprekingen welke Prins Bernhard gevoerd heeft met het be stuur van de Stichting van de Arbeid, vraagt de Raad van Bestuur in Arbeids zaken, gemeenschappelijk orgaan van de Centrale Werkgevers-organisaties, in een brief aan de leden dier organisaties steun bij de herplaatsing en plaatsing van de gedemobiliseerde militairen na hun terug keer uit Indonesië. Tussen Juli 1949 en Februari 1950 wor den naar schatting 36.000 man gedemobili seerd. Zij en de tienduizenden die later volgen hebben recht op voorrang bij het verkrijgen van een werkkring, aldus wordt in de brief gezegd. De verwezenlijking van dit recht berust bij de Nederlandse werk gevers. Aangenomen wordt, dat van de te demo biliseren 36.000. man ongeveer 10 procent thuis behoort in de landbouwsector, 60 pro cent als handarbeider in de industrie, de handel en het transpoi-tbedrijf en 20 pro cent in administratieve functies bij bedrijfs leven en overheid. Van de resterende 10 procent is nog niet te zeggen in welke sec tor zij moeten worden ondergebracht. Zeer vele gedemobiliseerden kunnen zich beroepen op artikel 5 lid 1 van het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945, dat de werkgever verplicht zijn vroegere werknemer, wiens arbeidsverhouding door militaire dienst is geëindigd, in zijn oude positie te herstellen. Talloze anderen kun nen echter aan dit artikel geen rechten ontlenen. Voor hen moet niettemin een plaats worden gevonden. Met name is dit het geval met velen van de ongeveer 9000 oorlogsvrijwilligers, mannen van uiteenlo pende leeftijd, die terstond in 1945 in de bres gesprongen zijn, toen op het Neder- landse volk een beroep gedaan werd om zich beschikbaar te stellen voor de bevrij ding van onze overzeese gebiedsdelen. De Raad van Bestuur meent van alle werkgevers te mogen vragen aan de plaat sing van gedemobiliseerden mede te werken door naleving van de volgende richtlijnen: De werkgever neemt zijn vroegere werk nemer bij aanmelding terstond in dienst, overeenkomstig het bestaande voorschrift. Men voorzie niet in een vacature zon der zich ervan te hebben vergewist, dat er geen uit Indonesië teruggekeerde militairen voor de vervulling van deze vacature be schikbaar zijn. Indien voor aanstelling in een bepaalde functie eeix maximum leef- tjjdsgrens gesteld is, is het redelijk deze grens voor gedemobiliseerden ten minste met de door hen in militaire dienst doorge- brachte tijd te verhogen. Verwacht wordt, dat iedere werkgever, die 25 of meer mannelijke werknemers in dienst heeft, binnen zeven maanden op iedere 25 man tenminste een gedemobili seerde in dienst neemt of herplaatst. Voor werkgevers met minder dan 25 man perso neel kan geen richtlijn ten aanzien van een percentage worden gegeven. Voor deze laatste werkgevers, evenals voor de grotere, geldt, dat bij iedere aan stelling van mannelijk personeel slechts tot aanneming van anderen dan gedemobili seerden wordt overgegaan, indien vaststaat dat het bedrijfsbelang zulks onherroepelijk eist. De Raad is voornemens te zijner tijd mededelingen te doen over de wijze, waar op werkgevers in de verschillende bedrijfs takken en de overheidsox-ganen hun mede werking aan de plaatsing van gedemobili seerden hebben verleend. Tyfoons teisteren het Verre Oosten De geallieerde bezettingsautoriteiten te Tokio hebben maatregelen genomen tegen de tweede grote tyfoon binnen 24 uur, die hedenochtend in Zuid-Japan verwacht werd. Deze tyfoon, die een windsnelheid heeft van 110 kilomeer per uur, is gisteren ten Noord-Oosten van Iwosjima gesigna- leehd. Zijn voorganger ging langs het Ja panse vasteland nadat hij zware verwoes tingen op het eiland Okinawa had aange richt. Daarna trof hij het Chinese vaste land, waar zijn staart bijna 24 uur lang het dichtbevolkte Shanghai teisterde en daar de ergste overstromingen sinds 15 jaar veroorzaakte. Volgens het Sjanghaise „Dagblad der be vrijding" werden 20 personen gedood door vallend puin en electrische stroom en wer den 200.000 mensen dakloos. Door kort sluiting ontstonden 23 branden. Het woord is aan.. Benjamin Franklin: Het is moeilijk voor een lege zak, rechtop te staan. Opi mars der communistische legers in Zuid-China Amerikaanse burgers wordt aangeraden te evacueren Naar verluidt zouden een half millioen man goed bewapende communstische troe pen een groot offensief hebben ingezet te gen de nationalistische posities in Zuid- en Zuid-West-China. Zij zouden over een front van 800 km, van de provincie Hoenan tot de kust van Foekien, oprukken naar het Zuiden. Ook op verscheidene punten van een 950 km lang front ten Noord-Westen van Hoenan tot de provincie Sjensi zouden de commu nisten doorstoten. Alleen in het vitale ge bied van Tsjangsja en Hengjang (Hoenan) zouden de nationalisten sterke tegenstand bieden. Volgens berichten, die in Kanton werden ontvangen, zou Tsjangsja nog in nationalis tische handen zijn, hoewel het krijgsrumoer duidelijk in de stad kon worden gehoord. De val van Tsjoetsjou, eveneens in de pro vincie Hoenan, werd reeds eerder van ge woonlijk betrouwbare zijde gemeld, maar is officiëel nog niet bevestigd. De nationa listen zouden Lienhwa aan de hoofdweg ten Oosten van Hangjang (Hoenan) her overd hebben. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Dinsdag medegedeeld, dat de ambassade der Verenigde Staten te Kanton de Amerikaanse burgers, die in één der vijf Zuid-Chinese provincies verblij ven. heeft aangespoord naar veiliger oor den te verhuizen in verband met de toene mende aanvallen der communisten. In een desbetreffend communiqué wordt de na druk gelegd op het feit, dat de Chinese communstische autoriteiten zich tot nog toe in de onder hun controle staande gebieden onmachtig of weinig geneigd hebben ge toond de buitenlanders te beschermen. Overeenstemming te Berlijn op militair niveau De plaatsvervangende militaire gouver- neurs van de vier bezettende mogendheden hebben Dinsdag in een bespreking te Bei-- lijn volledige overeenstemming bereikt over de werkwijze van de toekomstige bespre kingen der vier bezettings-autoriteiten. De militaire gouverneurs of hun plaats vervangers zullen bijeenkomen wanneer een van hen daarom verzoekt. Zij zullen algemene richtlijnen aan hun deskundigen geven op basis van bet communiqué der Parijse vergadering van de raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken en de vor deringen, die de deskundigen hebben ge maakt, in ogenschouw nemen. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat de plaatsvervangende militaire gouver- neurs ook volledige overeenstemming be reikten over de voorstellen tot verbeteripg van de economische samenwerking tussen Oost- en West-Duitsland, die onlangs door de deskundigen waren opgesteld. Stakingsdreigingen in Engeland De Engelse nationale bond van spoor wegarbeiders heeft de minister van Arbeid George Isaacs gewaarschuwd dat, tenzij de leden van de bond (251.000 in totaal) vijf gulden per week opslag krijgen, op de genationaliseerde spoorwegen een „lang- zaam-aan" staking zal worden begonnen. Reeds is zulk een langzaam-aan actie aan de gang in Manchester en Londen. Een deputatie van acht vakbondleiders heeft met Isaacs gesproken over deze kwes tie. Men verwacht dat de bond ook de af zetting zal eisen van sir John Forster als voorzitter van de verzoeningscommissie der regering, welke gekant is tegen de loonsverhoging. De Engelse spoorwegarbeiders zijn in de afgelopen maanden steeds onrustiger ge worden en hebben reeds herhaaldelijk on officiële langzaam-aan acties ontketend en stakingen op Zondag om de aandacht van de regering op hun positie te vestigen. De regering heeft nog met een ander ultimatum te maken. Dit is afkomstig van een mijnarbeidersbond, namelijk van de organisatie der arbeiders die in de steen kolenmijnen de liften en pompen bedienen. Zij hebben aangekondigd dat zij op 15 Augustus in staking zullen gaan als hun geen minimumloon van 18,50 gulden per dag wordt gegeven. Op het ogenblik be draagt dit minimum gemiddeld ongeveer tien gulden. (United Press). HLRRIOT WAARNEMEND VOORZITTER VAN DE EUROPESE ASSEMBLEE De voorbereidende commissie van de Raad van Europa heeft te Parijs bekend gemaakt dat Edouard Herriot, de voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, bereid is als president te fungeren op de eerste bijeen komst te Straatsburg van de Europese As semblee, totdat deze haar nieuwe voorzitter zal hebben gekozen. PLAATSELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met morgen in de Noord-Westelijke helft op de meeste plaatsen en in de Zuid-Ooste lijke helft hier en daar enige regen en daarna iets koeler. Matige wind tus sen Zuid en Zuid-West. 28 Juli: Zon op 4.54 uur, onder 20.37 uur Maan op 8.03 uur, onder 22.10 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Woensdag 27 Juli: Hoog water 4.34 en 17.04 uur Laag water 12.41 uur Donderdag 28 Juli: Hoog water 5.17 en 17.46 uur Laag water 1.02 en 13.09 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1