De intocht der duizenden Villoresi en Ascari draaiden met de Ferrari's veruit de snelste ronden QKort en Bondig y Het noodlottige ha Issnoer Zaterdag 30 Juli 1949 1 Training voor Grand Prix Hun concurrenten de Maserati's verschenen nog niet op het tapijt De snelle Ferrari's nan Villoresi en Ascari aan de pits. Villoresi laat zich net in de cockpit van no. 1 zakken en Ascari (in pull-over) morrelt nog wat aan het voorruitje van zijn wagen, no. 14. K.N.A.C.officials, mecanichiens en andere geestdriftigen kijken niet zonder respect naar deze favorieten en hun ultra-moderne materiaal. NA VIER DAGEN: Bloemen en ovaties voor de ridders van het Vierdaagse-kruis Wanneer uit de bij de gisteren gehou den training voor de Grand Prix van Zandvoort behaalde resultaten één con clusie kan worden getrokken, dan is het die, dat de Ferrari's van Villoresi en Ascari wanneer zij het uithouden en er is geen enkele reden, waarom zij dat niet zouden doen het Zondag moeten winnen. Deze rode anderhalve liters met dubbele com pressor waren razend snel en draaiden bij de training reeds ronden van 130 Ion per uur gemiddeld. Hun enige zwakke punt is een verschrikkelijke wheel-spin", die dikke blauwe rookwolken uit de banden deed slaan, hetgeen niet zo erg is, maar die vooral op de Hunze-rug een machtige portie van de acceleratie kostte. Wanneer men overigens bedenkt dat het ronde- record, vorig jaar door Bira gevestigd, hier maar net boven ligt, dat dit pas de eerste trainingsdag was en de Italianen als oude rotten die zij zijn, zeker niet alles hebben gegeven wat zij op zak hadden, dan kan men zich van de Ferrari-kansen een ge rede voorstelling maken. De meest virtuose rijder van de twee is zonder twijfel Luigi Villoresi, die trouwens door zijn perfecte techniek van de wheel-spin nog het minste last had en een fenomenale bochten-tech niek vertoonde. De derde Ferrari, van de zeer kundige Brit Whitehead kreeg een lekke koppakking. Deze voorspelling omtrent de afloop moet niettemin met het nodige voorzichtige voorbehoud worden gemaakt, omdat de voornaamste concurrenten nauwelijks in de baan kwamen. Van de Maserati's, van de Seuderia Ambrosiana draaide alleen die van Parnell een paar ronden, want Ash- more en Farina waren nog niet present. De wagens van Bira en De Graffenried kwamen op het laatste nippertje. De Graffenried zette de kraan meteen wijd open en draaide onmiddellijk al een ronde binnen de twee minuten. Daarna klom stalgenoot Bira in deze wagen, maar hij kon er ras weer uitklimmen omdat de compressor kostbare geluiden begon te maken. Met al deze Maserati's moet ernstig reke ning worden gehouden, temeer daar zij alle kinderziekten te boven zijn. Talbots te langzaam Van de vijf ingeschreven Talbots waren er drie present, te weten die van Rosier, Fifi „petje achterstevoren" Etacelin en de Belg Johnny Claes. Wanneer deze zware wagens Zondag niet harder draaien dan de ca. 120 km per uur die ze gisteren haalden, komen zij eenvoudig in het boek niet voor.. Alleen Etancelin haalde een keer 124 km. Men moet nochtans respect hebben voor de sportiviteit van deze heren, die bereid zijn gebleken om op een circuit dat deze wa gens nou net niet ligt, strijd te komen leveren. Bij de Engelsen waren twee snelle kna pen. Daar was ten eerste Bob Gerard die met zijn oude ERA gemiddelde snelheden van 125 km per uur bij elkaar toverde en ten tweede St. John Horsfall die het met zijn wagen van hetzelfde merk nauwelijks langzamer deed. De Alta van Crossley maakte in het begin een nogal „ziek" ge luid en was eerst na lang sleutelen tot een meer sonore uitlaat-toon bereid. Kans maakt zij niet. Hetzelfde geldt voor de ERA van David Hampshire die een bibberige „wheel-wobble" vertoonde en er kennelijk weinig goesting in had. Wat de rest van het veld betreft, zal men dus nog moeten afwachten wat de Gordini- Simca van Sommer en de Talbots van Chiron en Mairesse zullen doen. Bijzonder ernstige concurrenten zullen de laatste twee nauwelijks kunnen zijn hoewel het met "le vieux Louis" altoos oppassen is. Een snelle kleine Tussen al die grote broers draaide voorts de Cooper van Stirling Moss mee die een 1000 cc motor in zijn wagentje had gezet, in de waarschijnlijk vergeefse hoop, dat hij in de Grand Prix mee zal mogen doen. Met een totaal ongeschikte overbrenging haalde hij al een snelheid van 122 pm per uur en nadat hij een andere „gearing" ge kozen had, begon hij aan een ronde die zonder twijfel binnen de twee minuten uit- gedraaid zou zijn (ca. 128 km per uur) ware het niet dat zijn motor afsloeg. Zijn inschrijving is echter te laat en bij een scrupuleus-voorzichtige toepassing^ van het reglement, zal hij wel niet mee' mogen doen, hetgeen jammer is, omdat hij waar schijnlijk wel bij de eerste vijf geëindigd zou zijn. Dat dit niet door zal gaan is dubbel te betreuren, omdat de race hierdoor een in teressant element zal moeten missen, te weten het verslaan, door wat ogenschijnlijk een speelgoed-wagenje lijkt, van een aantal imponerende ren-monsters. Het had een goede propaganda kunnen worden voor deze wagentjes, die door het feit dat zij ook met een beperkte beurs te financieren zijn, de enige hoop op een echte racerij in Ne derland zijn. Men zal trouwens goed doen aan de 500 cc-race de volle aandacht te schenken. Het zou helemaal niet zo gek zijn, wanneer deze meer spanning en strijd zou opleveren dan de Grand Prix zelf, omdat al deze 500 cc's ongeveer dezelfde snelheid hebben. Dat hier een Nederlander meerijdt zal de at tractie des te groter maken. Favoriet in deze race waarbij gemiddelde snelheden van om-en-de-bij de 110 kilometer wel te verwachten zijn, is de bovengenoemde Stirling Moss. Genoeglijk schouwspel Alles bij alles hebben degenen die giste ren of vandaag niet naar de training zijn gaan kijken, iets gemist. Want het was aardig om te kijken naar de druk-gebaren- de Italiaanse mecano's die met vakman schap en temperament aan hun wagens stonden te schroeven, naar de Britten met pijpen, snorren en „blazers" die het laatste methanol-vlekje van het lak poetsten, naar de joviale Fransen wier wagens er als smeerpoetsen uit zagen, omdat een race auto nu eenmaal niet op zijn lak hoeft te lopen. Het was genoeglijk om Bira op de rand van zijn pit* een sigaretje te zien roken, geamuseerd luisterend naar een ver haal van Villoresi, die zijn grapjes met gracieuze danspassen illustreerde. Het deed het locaal-chauvinistische hart goed om baan-directeur Hugenholtz, wiens droom, een echte Grand Prix in Nederland in ver vulling is gegaan als een oude bekende door de hele race-familie te zien begroeten. En de eerste bittere dampen van race-olie en het gieren van de banden die zich in het wegdek van de bochten vastgraaiden, deden het hart van gespannen verwachting om wat morgen komen gaat, een tikkeltje sneller kloppen. Ontvangst in Riche Diezelfde genoeglijke stemming was er overigens 's avonds ook in „Riche" waar alle renners feestelijk ontvangen werden en de race-prenten van Jan Apetz aan de muren de toon van hét race-milieu aan gaven. Burgemeester van Fenema maakte hier van de gelegenheid gebruik om met een aantal van de coureurs kennis te maken en enige van de „oud-gedienden" van vorig jaar te begroeten. Honkbal Amerikanen op bezoek Zondagmiddag zal op het terrein van „Haarlem" aan de Jan Gijzenvaart een internationale honkbalwedstrijd gespeeld worden. Een ploeg van de bemanning van het Amerikaanse schip „Columbus" zal de strijd aanbinden tegen een negental van de Nederlandse Honkbalbond. Voetbal IN MEMORIAM D. VIERHOUT Leden en donateurs van de voetbalclub „Schoten" hebben gelden bijeengebracht voor het plaatsen van een gedenksteen op het graf van de heer David Vierhout, in leven ere-lid der vereniging. De gedenk steen zal Zondagmorgen om half tien op de Noorderbegraafplaats aan de familie wor den overgedragen. Waterpolo Programma Voor de week van 1 tot en met 6 Augus tus zijn de volgende waterpolo-competitie- wedstrijden vastgesteld: Maandag 1 Augustus, heren, reserve le ldasse B: AZPC 2Haarlem 2; Dinsdag 2 Augustus, heren, tweede klasse C: Haar lemde Zijl; reserve eerste klasse B: Haarlem 2UZSC 3; Woensdag 3 Augus tus, dames; eerste klasse: DWRHDZ, derde klasse F: Meeuwen 2DWR 2, heren, eerste klasse A: HPCRZC, DWR AZ; Donderdag 4 Augustus, dames, tweede klasse A: DWTADZ, heren, reserve hoofdklasse: IJ 2—HVGB 2. Zian kampioen De Haagse waterpoloclub Zian is gister avond door een 51 overwinning op de HZ en PC voor de vierde maal in successie kampioen van Nederland geworden. HPC 1—DWR 1 6-1 Het medespelen van de beide veteranen Braam en Leyenaar bij HPC was gister avond een grote versterking voor het zevental. Het was Braam die steeds weer zijn ploeg opstuwde en kansen voor zijn medespelers schiep. Aan de andere kant voelde DWR het gemis van haar aanvals leider Kollerie. Het spel had aanvankelijk een tam ver loop totdat Smit, die zeer op dreef was, het (Van een speciale medewerker). De mooiste dag van het jaar in Nijme gen: de vierde dag, van de Vierdaagse bracht tienduizenden toeschouwers die ki lometers lange hagen langs het parcours vormden en al wat zij aan hartelijkheid bezaten in ovaties en applaus uitten. Op die laatste kilometers kon de wandelaars het marcheren niet moeilijk meer vallen, zij moesten zich als het ware gedragen voelen naar de laatste controlepost op de Wedren, waar de kruisjes gereed lagen. Bloemen, vrachten bloemen, accentueer den de hulde aan de tippelaars, er kwam geen einde aan deze glorie. Uren lang duurde de intocht der ridders van het Vierdaagse-kruis, maar de menigte kon er niet genoeg van krijgen en de laatsten werd dezelfde mate van hartelijkheid be toond als degenen, die de eerste huldebe tuigingen kregen. Maar voordat de wandelaars aan deze glorieuze intocht toe waren, moest er op deze laatste dag nog wel wat verduurd worden. Nu was er in de weersomstandig heden warempel geen verontschuldiging te vinden om uit te vallen. Het kon niet mooier, 's Morgens was er een milde tem peratuur onder een bewolkte hemel, zon der dat men bevreesd behoefde te wezen voor neerslag, 's Middags, toen Nijmegen zonlicht nodig had ter verhoging van de algemene feestelijkheid, werd het wolken dek prompt weggeveegd, opdat de bloe menweelde maar goed tot haar recht zou komen en de muziekinstrumenten extra zouden schitteren. Wie toch uitviel, was wel een bijzondere pechvogel. Gestrand in het zicht van de haven. Maar de genees kundige diensten langs de wegen verricht ten hun weldoend, werk doeltreffender dan ooit. Nu was er dankbaarder werk, nu ging het er om de pijnlijke voeten in de vereiste conditie te brengen voor nog en kele uren lopen. Best weer. Langs de wegen door de Brabantse en Limburgse dorpen kreeg de wandelaar reeds een voorproefje van hetgeen hem straks in Nijmegen te wachten stored. Een flinke, allerminst hinderlijke bries strekte ook al tot veraangenaming van het Vier- eerste doelpunt voor HPC wist te scoren. Braam zag daarna kans van de twee meter- lijn de score tot 20 te verhogen. Voor de rust bracht Smit de stand op 30, waarna DWR een tegenpunt maakte. Na de hervatting doelpuntte Smit nog tweemaal en Mauritz eenmaal, waardoor de eindstand op 61 werd gebracht. HVGB—Meeuwen 4—3 daagse-leven. Voor de meesten werd de vierde wandeltocht een prettig sluitstuk. Want deze Vierdaagse was dank zij het voortreffelijke weer geen zware opgave geweest en de geneeskundige dienst had wel hard moeten werken, maar was min der overstelpt geweest met moeilijke ge vallen als vorige jaren. De 55'ers, in het prille morgenuur uit Nijmegen gestart, hadden evenals dit vo rige dagen het geval was, een voorhoede van snelvoetigen. Tussen tien uur en elf uur kwamen we de kern van de 55'ers te gen tussen Cuyk en Oeffelt. De pont over de Maas bracht telkens een tachtigtal naar de overzijde, waar de lange ruk over Gennep en Mook naar Nijmegen zou be ginnen. Hier passeerden kranig marche rend de Engelsen van de Road Walking Association in hun blauwe shirts, de groten der Haagse Vierdaagse, een lange stoet K.L.M.'ers zich op de begane grond ken nelijk na zoveel kilometers nog uitstekend thuis voelende. De Van Heek-mensen uit Enschedé hadden nog geen last en de groengebroekte ESCA-lieden uit Arnhem zongen het hoogste lied. De Fransen, ver spreid tussen de verschillende Nederlandse wandelclubs, dribbelden kwiek en soepel hun eigen pas. Deze Fransen zijn ware wandel-individualisten en laten zich door niemand een andere pas opdringen dan hun eigen dribbelgang. Tegen twaalf uur werd met enig' cere monieel de muzikale opluistering van de doortocht door Cuyk aan onderluitenant Morel en zijn mannen overgedragen. ylnmiddels waren de „55-ers" door. Om streeks dit uur was het hoogtepunt het passeren der „40-ers" en „50-ers", die over de pontonbrug (speciaal voor hen over de Maas geslagen) tussen de blonde stoppel velden van de voormalige Mokerhei door naar het wachtende Nijmegen zouden kuieren. Op de leuningen van de ponton brug hadden de pontonniers een zitje ge vonden om de groepen, die bons-bons over de houten brug marcheerden, met applaus te begroeten. De passerende militairen wer den natuurlijk speciaal van commentaar voorzien en commentaar van andere aard kregen de jeugdige wandelaarsters. Maar deze gaven genoeglijke replieken en sloe gen onvoorwaardelijk alle uitnodigingen om op de leuning naast de pontonniers plaats te nemen, van de hand. In Nijmegen Om toch maar niets te missen van deze dag vol Vierdaagse vreugden hadden al omstreeks acht uur in de morgen mensen in de onmiddellijke nabijheid van de Wedren in Nijmegen zitplaatsen gezocht. De kleine schare groeide en groeide en was tegen het middaguur reeds een indrukwek kende massa geworden. De 55-ers hadden gezorgd voor het voor spel en na drie uren begonnen de grote groepen binnen te marcheren. Onder de eersten waren luitenant Baert en zijn Bel gische parachutisten. En onderwijl stroom den de wandelaars bimien, fier en trots, en de succesliederen der afgelopen vier dagen werden nog eens voor dit enorme audito rium herhaald, als er even een periode was, wanneer er geen muziekkorps in de buurt was. Zelfs „ouwe taaie" herleefde, maar de vele oude heren, die in de richting van de Wedren koersten, trokken het zich niet aan, want op deze middag was het een grote eer oud en taai te zijn. En ook die genen, die we onderweg nog hadden gezien, moeilijk stramme benen en brandende voe ten voortslepend, bleken nieuwe krachten te hebben vergaard en finishten onwaar schijnlijk kwiek. Opoe Bontenbal uit Put ten, die vier dagen lang schommelde van masseur naar masseur, omdat zij last had van kramp, zagen we zowaar wuivend en ingelukkig pogingen ondernemend tot het volbrengen van een samba, binnenkomen. Zij keert terug in het Veluwse dorpje als de dorpsheldin, als een soort lijvige uit gave van Fanny. BINNENLAND Een politieagent beslechtte op de Over toom te Amsterdam een ruzie tussen een vader en diens 17-jarige stiefzoon. Toen de agent met de vader op straat stond te praten, snelde-de jongen het huis in en wierp uit het raam. een kruik naar beneden, die de agent op het hoofd trof. Hij werd zodanig gewond dat hij zijn dienst moest staken. Een 35-jarige typiste op een groot advo catenkantoor te Amsterdam, die zich door vervalsingen van cheques en girobiljetten een bedrag van f 34.000 wist toe te eigenen in de jaren na de bevrijding, is door de Am sterdamse rechtbank tot anderhalf jaar met aftrek van negen maanden voorarrest ver oordeeld. De heer P. W. Schoemaker is benoemd tot commisaris van politie te Rotterdam. De heer Schoemaker was chef van de centrale administratie op het hoofdbureau van politie te Rotterdam. Zondag zal te Tiel de spoorbrug over het Amsterdam-Rijnkanaal in de lijn Dor drechtNijmegen, in gebruik worden ge nomen. Bij de aankomst van de Kota Inten werd een der opvarenden opgenomen in de qua rantaine-inrichting te Rotterdam. Na lang durige observatie is gebleken, dat dit geen geval van pokken was, zodat de patiënt gisteren ontslagen is. Toeristen die het historische waagge bouw in Gouda bezoeken borden getracteerd op boerenkaas en op een film over het kaas maken. „Een sprookje van licht en kleuren" is gedurende Augustus 's avonds in het land goed Berg en Bos te Apeldoorn te zien, Met de baten van dit lichtfestijn hoopt Apeldoorn het halve millioen vol te maken, dat het dan in vier jaar tijds voor de Stichting 1940'45 heeft bijeengebracht. In de eerste week van Augustus zal een extra kwantum van 500 ton tomaten naar Engeland kunnen worden geëxporteerd, zo dat in die periode in totaal 1000 ton tomaten naar Engeland zullen kunnen worden uit gevoerd. Bij Koninklijk Besluit is afwijzend be schikt op het gratieverzoek van E. C. Drost, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van de Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. Het vonnis is voltrokken. In de te Scheveningcn gehouden alge mene ledenvergadering van de Kamer van Koophandel voor Duitsland is het plan be land gemaakt, om ook een kantoor in de Russische zóne van Berlijn te openen. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. Merks te Haarlem slaagde te 's Gravenhage voor het examen handels wetenschappen M. O. A. Mej. J. de Wjjer te Bloemendaal is be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. school te Noordwijk aan Zee. De heer N. Logeman te Haarlem is ge slaagd voor het examen Handelswetenschap pen M. O., acte A. 'De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen heeft mej. Jacobina Nieland wegens twaall'-en-een-half-jarige trouwe dienst bij de familie De Lange te Bloemendaal een médaille en een oorkonde uitgereikt. Gasten uit Derby worden ten Stadhuize ontvangen Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen op Dinsdagmorgen 2 Augustus 1949 om 11 uur de deelnemers uit Derby aan de jaarlijkse sportuitwisseling officiëel ten Stad huize ontvangen. Openluchtfilmvoorstelling in Haarlem-Zuid Onder auspiciën van de Vereniging „Bosch en Vaart" zal op Vrijdagavond 5 Augustus op het terrein van het Chris telijk Lyceum aan de Van Merlestraat in Haarlem-Zuid. eén filmvoorstelling worden gegeven ten bate van „Ereschuld en Dank baarheid". De Legerfilmdienst zal films vertonen over de „Slag om Zeeland" en het eiland Walcheren, bovendien een nieuwe rolprent „Soldaten overzee". Het muziek corps van 2-T.B. zal de avond opluisteren. Verkeerslichten op Lange Herenvest en in Anthoniestraat Waarschuwen bij naderen van tram Maandag zullen in Haarlem, twee rode verkeerslantaarns in gebruik worden genomen, die geplaatst zijn op de Lange Herenvest nabij de Anthoniestraat en in de Anthoniestraat aan de zijde van de Onze Lieve Vrouwegracht. Deze verkeerslichten dienen ter waarschuwing, dat een tram van de N.Z.H.V.M. nadert. De lantaarn op de Lange Herenvest gaat rood branden zodra een tram over de Lange Brug de Anthonie straat inrijdt; het sein in de Anthoniestraat wordt ontstoken als gen tram over de Lange Herenvest de Anthoniestraat nadert. Zodra en zolang als deze waarschuwings- lichten branden, zijn de bestuurders van alle voertuigen, ook fietsers, verplicht voor de witte streep die bij de lantaarns is aan gebracht te stoppen. Men hoopt dat het in werking stellen van deze waarschuwingsliehten een belangrijke beveiliging voor het verkeer op dit gevaar lijke punt zal betekenen. In een spannende wedstrijd heeft HVGB gisteravond een overwinning behaald op Meeuwen en is daarmee de veilige haven in de hoofdklasse-competitie (heren) bin nengelopen. Nadat aan beide kanten de doelverdedigers op de proef waren gesteld nam Meeuwen niet een kalm boogballetje de leiding. Rol, die het ook nu weer zwaar te verduren had op de middenvoorplaats, kreeg een strafworp te nemen en bracht de stand in evenwicht, zodat de rust inging met 11. In de tweede speelhelft ging HVGB wederom tot de aanval over en Hogeland, die inmiddels vrij was komen opzwemmen, op keurige wijze HVGB de leiding bezorgde. Rol benutte hierna een kans en bracht'de stand op 31. De Meeu wen-middenvoor van Feggelen, die goéd bewaakt werd door Bongertman, wist ech ter deze HVGB voorsprong te verkleinen. Maar weer scoorde Rol voor HVGB en een stolchoogbal door van Feggelen bracht de eindstand op 43 en zo heeft HVGB de punten, die het hard nodig had om hoofd klasser te blijven, binnen. Wielrennen Nederlandse wegrenners voor Kopenhagen De volgende amateurs-wegrenners zullen naar de wereldkampioenschappen te Kopen hagen worden uitgezonden: W. Wagtmans (Breda), L. J. Dekkers (Eindhoven), H. Vin ken (Geleen), H Faanhof (Amsterdam), F. Vos (Den Bosch), J. C. la Grouw (Amster dam). Eerste reserve is J. de Groot (Leiden), tweede reserve H. van Breenen (Amsterdam). Nog een derde stayer zal deelnemen aan het wereldkampioenschap achter grote mo toren, te weten de Haarlemmer Cor de Best, die voor eigen rekening gaat. Tenslotte zal ook de professional-sprinter Ben Remkes (Amsterdam) voor eigen reke ning inschrijven voor de wedstrijden om de wereldtitel in de Deense hoofdstad. In totaal bestaat de Nederlandse ploeg, welke te Kopenhagen op weg en baan aan de start zal verschijnen, uit 25 renners. Een overzicht van het Zandvoortse circuit FEUILLETON door Gordon Mc Donell Of op het vertellen van een leugen? Het was op dat punt van ons gesprek, dat het gebeurde. Er overviel mij een eigenaardig gevoel, dat ik over mij voelde komen, toen ik die laatste woorden sprak. Een der oudste sensaties ter wereld, n.l. dié je krijgt, als je als kind met de jam betrapt wordt, of op het vertellen van een leugen Het waren die laatste woorden van mij, die mij de ogen open deden gaan. „Ik ben toevalligerwijze nooit verliefd geweest". Zij bleven maar in mijn hoofd rondspoken, honend en ik voelde, dat Elsa mij ook op een dergelijke manier aankeek. Ik kreeg het gevoel, dat ik weer nerveus was en ik stond juist weer op, toen Elsa zei: All right, m'n beste, dan ben je nooit verliefd geweest. Ik zei: Wat bedoel je precies, Elsa? En ik kon zien, dat zij de spanning in mijn stem hoorde, walt zij verbleekte even. Maar toen kreeg haar gelaat die uitdruk king, die het altijd kreeg, als zij wist, dat er iets onplezierigs gebeuren moest, iets dat nu eenmaal niet te vermijden was. Ik heb je al gezegd, wat ik bedoel. Ik zei, dat je ieder mbgelijlc excuus zult uitdenken om je vrij te houden en nu, van middag heb je het beste uitgedacht, wat je nog ooit gebruikt hebt. Het is zo goed, Jim, dat het niét te weerleggen is, want in dit. speciale geval is er niet het minste gevaar van aan de haak geslagen te wor den, is het niet? Hierop liep ik regelrecht het huis uit langs haar heen en naar buiten. Ik liep de straat af en ik ging voortdurend maar door en toen ik op <le boulevard kwam, riep ik een taxi aan, die leeg voorbij ging. Ik zei de chauffeur, dat hij mij de heuvels in moest brengen. Hij vroeg mij, waar in de heuvels en ik zei, dat het er niets toe deed, zolang het maar hoog genoeg was, waar ten minste ruimte was om adem te halen. Hij keek naar mijn uniform, haalde zijn schouders op en zei: Zoals u wilt, majoor. Ik weet niet meer precies, waar hij heenging, ik lette er eenvoudig niet op, welke richting hij nam, maar toen wij er gens boven waren aan het begin van een brandgang, liet ik hem stilhouden en gaf hem zijn geld Er was maanlicht genoeg om goed te kunnen zien en dit pad leidde geheel naar de top van de heuvels en dus ging ik dat op, steeds maar verder klim mende tot de lichten in de diepte beneden mij aan één kant verspreid lagen en de lichten van de kustvlakte aan de andere zijde zichtbaar werden. Toen ik daar zo boven stond, kon ik dat geheele stuk van de Westerse wereld voor mij uitgespreid zien en ik dacht bij mijzelf, dat ergens daar temidden van die lichten, anoniem en ge heimzinnig, zich de moordenaar van Letitia bevond. HOOFDSTUK III. Ik was vastbesloten om hem te vinden. Toen ik daar op de top van de heuvel stond, vroeg ik mijzelf af, waarom ik daar toe zo vast besloten was; wat het mij ten slotte aanging, wie dat meisje gedood had, een meisje dat ik nooit had ontmoet. Ik liep rond om warm te blijven, want van de bergen, die zich aan de andere zijde van het dal uitstrekten, kwam een koude nachtwind en ik had mijn leren vliegjas niet meegenomen, zoals ik had moeten doen. Ik liep maar steeds om de uitkijk toren, die daar stond en keek telkens weer aan alle kanten naar het uitzicht, naar de duizenden lichten, naar de scherpe om trekken van de kale Californische heuvels en heel in de verte naar die lege plek ach ter de lichten, die, naar ik wist, de Oceaan was. Door de landwind was er geen mist op de kust en men kon tot aan de rand van de Oceaan zien, waar de lichten van de steden langs de kust ophielden. Mijn bloed begon tot kalmte te komen; diezelfde geestelijke balsem, die men krijgt, als men gaat vliegen. Ofschoon ik nog altijd aan de aarde geketend was, was ik toch hoog genoeg om over een deel van die uit gestrektheid heen te kunnen zien. Ik voel de, dat ik in staat was behoorlijk samen hangend te denken over de dingen, die Elsa gezegd had. Wat zij gezegd had over mijn wensen om de verantwoordelijkheid van het huwelijk te vermijden, kon wel eens waar zijn. Misschien. Maar ik had haar moeten zeggen, dat het blijkbaar niet bij haar opgekomen was, dat iemand met een abnormaal kwantum physieke energie een heel ander leven dient te leiden, dan de meesten. Dat het helemaal niet zo ge makkelijk zou zijn, om een meisje te vin den, dat een man zou kunnen verdragen, die ieder ogenblik op allerlei avontuurlijke ondernemingen afging, eenveudig omdat die voor zijn physiek welzijn noodzakelijk waren. Als ik het midden jn de nacht in mijn hoofd kreeg om een paar uur te gaan wandelen of roeien, of om een plotselinge nachtvlucht te maken, was er evenmin reden voor haar om te verwachten, dat ik dat niet zou doen, als voor mij om te verwachten, dat zij mij zou vergezellen. Dan was het nog maar beter om vrijgezel te blijven dan om een verkeerd soort hu welijk te sluiten. Als dat een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel betekende, had Elsa het toch wel bij het verkeerde eind. De waarheid was dat ik een meer dan normaal verantwoordelijkheidsgevoel had, want anders was ik waarschijnlijk al lang getrouwd geweesten misschien al weer gescheiden ook. De nachtwind werd kouder, maar nog altijd kon ik er niet toe komen mijn heu veltop te verlaten. Er was iets, wat mijn blik geboeid hield aan die lichten daar beneden; iets wat mij uit deed staren over die nachtelijke uitgestrektheid. Er was een duidelijk zichtbare gloed in de lucht boven de steden, maar verder weg boven de ber gen was het natuurlijker en donkerder, daar het daar alleen verlicht werd door de maan en de sten-en. En terwijl ik daar zo stond te kijken naar dit stuk van de hemel, dat niet bezoedeld was door dé mensen, zag ik in mijn geestesoog als het ware in een spookachtig en enorm silhouet de af beelding van Letitia's gezichtje. Ik zag iedere lijn en omtrek van dat gezichtje, zo goed had ik het die middag in mijn geheugen geprent. Het scheen wel, of ik haar mijn gehele leven gekend had; het scheen alsof ik precies zou weten, hoe zij zou spreken en hoe zij zich zou bewegen en gedurende een kort ogenblik hoorde ik, toen ik naar die nachtelijke hemel op keek, haar gelach in mijn oren. Alleen de kleur van haar ogen kon ik niet zien, want die waren gesloten, maar het scheen mij toe, of zij in haar slaap lachte. Het visioen verbleekte aldra en ik wend de mij af en ging langs de brandgang weer de heuvel af naar de weg en langs de weg naar een drukkere plek, waar 11c een taxi kon krijgen en gedurende die gehele weg was ik mij bewust van. een lichtheid in mijn geest, die vreemd genoeg gecombi neerd was met een gevoel van veel ver driet. Toen ik bij Elsa terugkwam, was het al laat en ik vond haar rustig lezend in de huiskamer. Zij keek op, toen ik binnen kwam en bekeek mijn gezicht op haar be kende onderzoekende manier. Ik zei, dat het mij speet, dat ik weggelopen was, ter wijl ik wist, dat zij alleen was. Zij zei, dat mijn diner op mij stond te wachten en kwam bij mij zitten, terwijl ilc at. Zij had alles voor mij gereed gehouden, alsof zij geweten had, dat ik terug zou komen. Ik keek haar over de tafel eens aan, zoals zij daar zo stil in het kaarslicht zat en zei: Weet je. Elsa, ik ben werkelijk van middag verliefd geworden. Ik wil niet be weren, dat ik het begrijpmaar zo is het nu eenmaal. Zij stak over de tafel heen haar hand uit en raakte mijn arm even aan. Het is wel eens meer gebeurd, zei zij. Ik heb er wel meer van gehoord.... ik bedoel niet alleen in de klassieke lite ratuur, maar in het moderne leven. Ik niet maar ilc lees nooit. En hoe loopt het af? (Wordt vervolgd fi-L- - - .-Ltkri'

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6