DIEBEN Aquarium-tentoonstelling onder grote belang stelling door wethouder Geluk geopend Predikbeurten Radio Moors Legenden weven zich om het ontstaan van het oude Patriciërshuis Spaarne 17 Zatêrïïag 30 Juli 19ï9 Haarlems Dagtlad Bloemenweek 1949: Zoekt U gezelligheid" dan naar Stationsplein 12, Haarlem r™ EEF MULDER Zondagsdiensten APOTHEKERSDIENSTEN Haarlem: Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69; Grijseels en v. Hees, L. Veerstraat 19; Frans Halsapotheek. Frans Halsplein 1 Bloemendaal: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. HEEMSTEDE ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten worden waargenomen door de artsen J. L. Tombrock, Burg. van Lennepweg 1, tel. 28032 en J. J. v. Luin, Bron- steeweg 76, tel. 16850. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. tel. 28320. Wijkverpleging: Zuster B. G. Baaings, Heemst. Dreef 138, tel. 29818. BENNEBROEK ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst wordt waargenomen door de arts G. Manschot, Rijksstraatweg, tel. 430. LISSE ZONDAGSDIENST DOKTOREN Dr. A. J. Duijmaer van Twist. De Haarlemse Bloemenweek worclt dit jaar heel wat bescheidener gevierd dan in de voorafgaande jaren het geval was. Dat is geen ramp. De boog kan niet altijd even strak gespannen zijn en tenslotte gunnen we Zierikzee, dat in de volgende week zijn elfde eeuwfeest viert, ook belangstelling. Dit jaar viert Haarlem hét Feest van Flora intiem. Wij zijn met onze bloemen- koningin zeven dagen onder ons. De vreem delingen zijn net als altijd van harte wel kom, maar zij zullen genoegen moeten nemen met het weinige (maar op zichzelf van voortreffelijke kwaliteit) wat we kun nen bieden: een vrolijk versierde stad, ver lichting van onze historische gebouwen, een paar mooie concerten, veel sport, volks dansen op onze onvolprezen Grote Markt. Maar de climax is behouden gebleven: Jiet Corso op de laatste Zaterdagmiddag zal weer het hoogtepunt van het festijn worden, omdat het zo nauw met het wezen Van de stad; de Bloemenstad, is verweven. Dan zal een kilonieter lange stoet door 'de oude en nieuwe straten van de stad aan het Spaarne trekken, een optocht van gra tie en charme, waarin zin voor leut en luim zullen samen gaan met smaak en artistieke begaafdheid. En daarna zullen we de gewoonte getrouw liet Haarlem festival met vuurpijlen en donderbussen Uitschieten en uitknallen. Wie waarlijk feestvieren kan, heeft geen pralende pro grammanummers van node. Hij vindt de ongedwongen vreugde in het eigen hart en deelt deze vanzelf aan zijn omgeving mede. De vreemdelingen die toevallig in onze stad zullen vertoeven zullen zeker ons eenvoudig maar oprecht Bloemen- feest meer waarderen dan de opgeschroef de en krampachtige reclame-jool die het kenmerk is van zovele plaatsen waarvan de namen in felle letters op de reclame biljetten schitteren. In de persoon van Hare Majesteit Flora III zijn de kwaliteiten van de Haarlemse Bloemenweek gesymboliseerd: een rustig, maar lieftalh'g meisje, dat hard werkt voor haar dagelijks brood in een bedrijf waarin zij ook steeds met mensen die haar onbe kend zijn, in aanraking komt. Cliënten die zij voor zich weet te winnen door haar aangeboren vriendelijkheid, of zij nu met een goed gevulde portefeuille komen, of STOOKOLIE VOOR DE INDUSTRIE TOT EEN UUR TAPPEN De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemene kennis, dat in het tijdvak van 30 Juli tot en met 6 Augustus 1949 het sluitings uur van de tapperijen in de gemeente is bepaald op 1 uur des nachts; gedurende dit tijdvak mag in alle tapperijen tot kwart voor één muziek worden gemaakt of ten gehore gebracht. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 29 Juli 1949 GEHUWD: 29 Juli, A. Hoogland en M. van (ten Bogaerde; H. J. van Gulik en C. A. Lot- lering. BEVALLEN van een zoon: 28 Juli, H. J. van der ZonHuibers; A. J. Hendriks Schippers; M. de WitHeilig: J. GuitSta- fink; 29 Juli, A. R. van den Aakstervan der Fluit. BEVALLEN van een dochter: 28 Juli, H. van Zoestvan Servellen; J. M. TerolRijn- ders; M. van den BogaardBrouwer; T. W. Tieman—Meulenbroek; M. J. Kaptein—van der Zijden; 29 Juli, C. J. VoogtCornelisse; W. Rasvan Tol OVERLEDEN: 27 Juli. J. M. Couzijnvan Sijk. 59 j.. Kamperlaan; C. Sala, 66 j., Oranje straat: H J. J. Hoogland. 9 j.. Schutter straat: 28 Juli. ?.I E. DriessenBilars. 69 j.. Borneostraat: A. van Amstel. 76 j.. Kruis straat; A. G. F. Stuijfzanó, 51 j., M. van Heemskerkstraat. Hare Majesteit bij haar dagelijkse arbeid met een beurs, waarin de dubbeltjes nog eens worden nageteld voor zij worden uit gegeven. Evenals voor P. C. Hooft geldt ook voor haar het devies: Omnibus idem, voor allen dezelfde. Op de foto ziet u Ko ningin Margaretha in haar dagelijkse be zigheid, wij zijn ervan overtuigt, dat zij ook de Hoge Plichten die haar in komende week wachten, met een stralende opge wektheid zal vervullen en zo zal bijdragen tot de faam, die Haarlems Bloemenfeest De door de Haarlemse installateurs bij reeds heeft: het feest van de onopgesmukte „D reef zicht" geplaatste lichtzuil maakt in zomervreugde. de duistere zomeravond een aardig effect. Er zullen heel wat organisaties in Haar lem en omgeving jaloers zijn op de vereni ging tot bevordering der Aquarium- er Terrariumkunde „De Natuur", waarvoor het enthousiasme der leden zo groot is, dat geen enkele zaal in „Brinkmann" vol doende ruimte bood om alle belangstellen den in de opening van de Aquarium- er Terrariumtentoonstelling, die gisteravond plaats had, te bevatten. Nadat de voorzitter van de afdeling Haarlem, drs. H. J. Jonker, de eregasten een welkom had toegeroepen en herinnerd had aan het vele werk, dat er in samen werking met het Uitvoerend Comité van Haarlems Bloemenweek was verzet, nam wethouder D. J. A. Geluk het woord. Deze zeide reeds een kijkje te hebben genomen in de Vishal, waar de expositie wordt gehouden en dat hij verstomd had gestaan over wat hier tot stand was ge bracht Hij wist niet wat hij het meest moest bewonderen, de aankleding van de zaal, die omgetoverd was in een paradijs van natuurschoonheid of de zorg waarmee de vissen en visjes waren gekweekt en verzorgd, hetgeen bovendien een uitge breide kennis en studie van dit onderdeel- der natuur doet vermoeden. De wethouder huldigde evenzeer de goede smaak, die bij de opstelling der aquaria tot uiting kwam. Iemand die dit werk weet te doen, aldus de heer Geluk, beschikt over niet geringe artistieke ontwikkeling. Het is goed, dat deze tentoonstelling wordt gehouden, zij zal het publiek openbaren welk een enorme rijkdom en welk een pleizier er kunnen schuilen in het nagaan van het leven der dieren in de natuur. Dat betekent iedere 'dag opnieuw een bron van vreugde en schoonheid. Spreker vertelde, dat de Haarlemse afdeling zich had weten te ont wikkelen van 65 leden na de bevrijding tot meer dan driehonderd, waaronder vele jongeren, thans. De zeer grote belangstelling van deze leden voor de clubbijeenkomsten duidt op een goede geest. Wethouder Geluk hoopte, dat vele duizenden op de tentoonstelling getroffen zouden worden door de liefde en toewijding voor deze vorm van vrije tijdsbesteding, die zovelen in staat stelt genoegelijke en schone uren te beleven. Na deze rede meende de voorzitter onder hilariteit der aanwezigen dat het nu nog maar een klein kunstje moest zijn ook de heer Geluk tot lid van de Aqua riumvereniging te maken. Voorts -bracht hij hulde aan de directeur van Hout en Plantsoenen, de heer Dorresteyn, aan het G.E.B. en aan de kern van de vereniging, die door hun medewerking het welslagen van de expositie hadden mogelijk gemaakt. Vervolgens stelde de heer Geluk aan de winnaars van de eerste drie prijzen, de heren Spoelstra, Ritter en De Vries, de door Haarlems Bloei beschikbaar gestelde medailles ter hand en reikte hij enige eervolle vermeldingen uit, onder meer aan de directeur van het Frans Hals-theater, de heer E. Prager. Tenslotte sprak nog de Bondsvoorzitter, di'. J. M. Lodewijks. Deze memoreerde, dat er dit jaar van overheidswege meer belangstelling voor deze sport was ge toond dan ooit tevoren, hetgeen hij toe schreef aan de groei van de om en nabij de tienduizend leden tellende Bond. Hij zag het als een overheidstaak in toenemende mate aandacht te schenken aan de vrije tijdsbesteding, nu door de aanwas der bevolking dit probleem steeds urgenter werd. Bovendien raken de mo gelijkheden om de wonderen der natuur buitenshuis te bestuderen steeds meer uit geput, zodat een Aquariumvereniging een behoefte voorziet. De afdeling Haarlem is een dappere en sterke loot aan de verenigingsstam en spre ker vond, dat het gemeentebestuur alle reden had om trots op zulke „inboorlin- ZONDAG 31 JULI HAARLEM: Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. Zaterdag 7.30: Ds. E. Boeke. Avondgebed in de Brouwerskapel, ingang Klokhuisplein. Zondag (Collecte bij 3e rond gang: Oosterkerk; collecte aan de uitgang: Godsdienstonderwijs) 10: Ds. J. van Nieu- wenhuizen. Heemstede; 7: Jeugddienst. Ds. A. A. Wildschut, Amsterdam. Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerksplein, 10: Ds. A. J. van Rhijn. Noorderkerlc. Velserstraat, 9: Ds. Sprey. Hel mond, 10,45: Ds. van Selms. Nijmegen. Oos terkerk. Zomerkacle. 10: Ds. van Heerden. Loosduinen. Bakcncsserkerk. Vrouwestraat. 9,30: Dhr J. P. van Eijsden. Kapel Bethesda Sarepta. Hazenaterslaan. 9.30: Kinderkerk, Dhr. F, van Woerden; 10 45: Ds. Sprey. Hel mond Diaconessenhuis. Hazepaterslaan, 4.15: Ds. H. L. Lieve, van Zandvoort. Rusthuis. Jansstraat. 10.30: Dhr. F H. Geursen. Eglisc Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 31 Juillet a 10 h. 15: Service présidé par le pasteur H. Bouvier. Dinsdag 2 Augustus. 7.30: Litur gische Godsdienstoefening voor Doofstom men en Slechthorenden in de Consistorie van de Grote Kerk.Ver. van Vrijzinnig Her vormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. de Graaf. Alle-Dag-Kerk, Parklaan 34, Avonddiensten 7.15—7.45: Maandag: Dhr. H. Nijenhuis, Ouderl. N.H. Kerk: Dinsdag: Ds. J. M. Leen- dertz; Donderdag: Dhr. G. D. Bosman.v d. Indon. zending: Vrijdag: Dhr. J. H. de Wilde. Open kerk: Maandag, Dinsdag. Woensdag. Donderdag, 104 uur. Slads-Evangelisatie, Lange Herenstraat 6, 10 en 7.30: W. F. Kloos, Evangelist, Gouda; medewerking zang: Eben Haëzer; 6.30: Openlucht Kruisweg—Park laan. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15, 10 en 5: Dhr, J. Sevensma. Evangelist te Amsterdam, 7.45: Jeugdbijeenkomst. Opwekkingssamen- -komsten, Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Don derdag nam. 8 u.: Dhr. J. A. Bruyn, Wasse naar. Vrije Evang. Gemeente, Bakenesser- gracht 65, 9.30: Ds. T. H. Penninga, van Gor- cum, 5: Geen dienst. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. A. J. Meijer, v. Rotterdam. Ver. Doopsgez. Gemeente, 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Gereform. Gemeente, 10,30: Ds. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk, Kloppersingelkerk, 10: Ds. A. M. Boeyinga; 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelminakerk, 10: Ds. H. de Wit: 5: Ds. G. R. Kuyper. van Hil versum. Zuid-Oosterlcerk, 10: Ds. L. J. Boeyinga, v. Fijnaart; 5: Ds. A. M. Boeyinga. Gcr. Gem., Parklaan 21. Woensdag 7.30: Ds. K. de Gier, Ger. Kerk. Begijnhofkapel, 10 en 6: Ds. M. Vrieze. van Heemstede. Geref. Ge meente onder 't Kruis, Bakenessergracht 63, Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Snxink. van Rotter dam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. O. Gracht 47, Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. van Den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks, 10 en 5: Ds. Holtrop, Baptisten Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. C. Brandt, .van Rotterdam: 5: Ds. C. Brandt: 8: Jeugdsamenkomst (Geb. Salem). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinksterge- meenei. Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7 30: Samenkomst. Pinkster Evangelisatie. Wol straat 7, Zaterdag 8: Openluchtsamenkomst Parklaan hoek Kruisweg. Zondag 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Vergadering van Gelovigen. Jansstraat 85, 10: Samenkomst (Broodbreken)Gem. des Heeren, Lange Mo lenstraat 22, 10 en 5: Samenkomst. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen d. Laatste Dagen Ged Oude Gracht 47, 10.30: Zondagsschool; 5: Kerkdienst. Christian Science. Jansstraat 74. 10: Ned. Taal, 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21, 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente. Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Herv. Evangeli satie, Parklaan 34, Woensdag 7.30: Ds. L. Vroegindewei, v. Papendrecht. Church of England: Sunday, July 31st, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel: Evening Service, followed by Holy Commu nion, Rev. R. O. Tasker. Bijbellezing, Jans straat 85, Vrijdag 8: K. Rozendal. Gem. Gods. Jansstraat 85, 10: Samenkomst. Leges des Heils, Schagchelstraat 26, 10: Heiligingsdienst. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Kapiteine G. van Rij. O. R. G. centrum. 10.30: Ds. A R de DOOPSGEZINDE GEMEENTE Het van een persbureau afkomstige bericht dat voor enige dagen gepubliceerd werd over een beroep van ds. M. Onnes naar Haarlem is onjuist. Ds. Onnes, emer. predikant van Zutphen. thans tijdelijk werkzaam te Veen- dam, is op zijn verzoek door de Kerkeraad belast met hulpwerk in de gemeente, dat zal bestaan uit het bezoeken van diegenen, die blijkens berichten van de Burgerlijke Stand wel Doopsgezind zijn maar niet zijn inge schreven in de register's van de Doopsgezinde gemeente. n 117 vc.ll 1UJ, V. iV, V*. liLUtl UI1I, iU.uU. IJS, rt K CIC gen te zijn. Ook het Mededelingenblad j0nk. Broedergemeente. Parklaan 34, Zater- verraadt een goede geest en spreker wens- dag 7.30: Liturgische Zangdienst, Zondag te de afdeling dan ook alle mogelijke suc ces toe. Vervolgens togen allen naar de overzijde van de Grote Markt om in de Vishal de expositie te bewonderen. Hoewel de vissen pas vandaag voor het publiek te bezichtigen zijn. verdrongen zich reeds gisteravond velen voor de in gang. Van ouds bekend. Tel. 11 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem In het dezer dagen verschenen jaarboek 1948 van de Vereniging „Haerlem" geeft dr. J. A. Bierens de Haan een belangwek kend artikel over de geschiedenis van het huis Spaarne 17 te Haarlem. De schrijver zegt onder andere: De wandelaar, die zich Haarlem van de Grote Markt door de Damstraat naar het Spaarne begeeft, ziet als hij daar aangekomen is, aan de over kant van het water een groot gebouw voor zich, dat zich als een paleis te midden van een eenvoudige bebouwing verheft. De Haarlemse „man in the street" weet over het algemeen niet recht raad met dit huis, dat in zijn uiterlijk zo weinig zijn functie verraadt. Als men hem vraagt wat dat eigenlijk voor een gebouw is, zal hij meestal het antwoord schuldig blijven. Misschien zal hij zeggen, dat het „iets van Teyler" is. Iets dichter bij de waarheid is de man die u zegt dat het huis „het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" is; maar hele maal aan het rechte eind heeft hy het toch ook niet. Zoals het meer gaat met dergelijke, door hun uiterlijk tot de verbeelding van het publiek sprekende gebouwen, bestaan over het ontstaan van het huis Spaarne 17 ook in j vele legenden. Sommige oude Haarlemmers noemen het gebouw „het Stuivertjeshuis", omdat het gebouwd zou zijn van de stuiver tjes, die Teyler en zijn vrouw tijdens hun leven terzijde gelegd hadden. Een andere, meer bekende, legende is dat het huis het gevolg geweest zou zijn van een weddenschap. Drie gefortuneerde Haarlemse heren, Barnaart, Hodshon en Hope, zouden na een copieus diner gewed hebben, wie hunner in Haarlem het mooiste huis kon bouwen. Barnaart zou toen het huis Nieuwe Gracht 7 gebouwd hebben (tot de laatste oorlog ambtswoning van de Commissaris der Koningin), maar toen ge slagen zijn door Hodshon, die het huis Spaarne 17 gebouwd had, maar op zijn beurt weer overtroffen werd door Hope met het Paviljoen in de Hout. Reeds de bouwjaren van de drie gebouwen bewijzen de onjuistheid van deze legende: het Pavil joen werd gebouwd in de jaren 17851788, het huis Spaarne 17 in 1794, het huis Nieuwe Gracht 7 in 1805. Het tijdsverschil tussen deze bouwjaren sluit een wedden schap wel uit. In werkelijkheid .verd het huis Spaarne 17 wel door een Hodshon gebouwd, maar door een vrouwelijke telg van dit geslacht van Engelse oorsprong: Cornelia Catharina (Keetje) Hodshon. Haar vader, Albertus Hodshon, wie een zeer vermogend man. .10.30: Dienst in Amsterdam, Kerkstraat 248, Ds. Schutz. HAARLEM-NOORD. Netl. Herv. Kerk, .Tulianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. - Zaterdag 6 Aug. 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk. 10: Dr. M v. d. Voet. 7: Ds. G. Koch. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10, 10.30: Prof. dr. G. A. v. d. Bcrgh v. Eysinga te Bloemendaal. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiliging; 7: Open luchtsamenkomst op het Soendaplein. 8; Ver lossingssamenkomst. Donderdag 8: Heiliging. Geref. Kerk. Noord-Schoterkcrk, 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. G. R. Kuyper, v. Hilversum. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat, 10 en 5: Ds. J. C. Maris. H. Avondmaal en Dankzegging. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. E. Saraber Jr.. Zandvoort. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Adr. Oskamp. Chr. Lyceum, (ing. Van Merlenstvaat). 10.45: Ds. J. C. Aalders, Den Haag. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. C. H. Brandt, Lt„ Haarlem. Geref. Kerk. Chr. Lyceum, 9: Ds. G. R. Kuyper, 5: Ds. L. J. Boeyinga. Koediefslaan, 10: Ds. K. Feen- stra, van Klundert, 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan, 10: Dr. P. J. Richel, 5: Ds, K. Feenstra. Geref. Kerk, Kapel „Nieuw Vre denhof, v. Oldenbarneveltlaan, 8.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan, 10.30: Ds. Volger, Amsterdam, BLOEMENDAAL, Ned. Herv. Kerk, 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma, Ned. Prot. Bond. Pot- gieterweg 4, 10,30: Dr H Faber, Hv„ Wasse naar. Opwekkingssamenkomst op Schapen duinen, Brederodelaan 57, Donderdag, 8: H. v. d. Brink, Vrye Katholieke Kerk, Popel laan 1, 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag, 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN, Ned. Herv. Kerk, 10: Ds. Van Deth. HOOFDDORP, Ned. Herv. Kerk, 10: Dr. K. J. Brouwer, 7: Ds. Winter. NIEUW-VENNEP, Ned. Herv. Kerk. Dorp, 9,30: Ds. M. M. de Jong. 6.30: Ds. J. Breeuw - sma. Abbenes, 9.30: Ds. J. Breeuwsma, H. Doop, 6.30: Ds M. M. Jong. Bethel, 10: Ds. Mr. G. A. Alma, Lisse. RIJK, Ned. Herv. Kerk, 10: Ds. G M. J. Winter, Bediening H. Doop. BADHOEVEDORP, Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk, Reigerstraat. 10: Ds. H. Bakker, Amsterdam. Geloof- en Liefdekerk, Lijnden, 10: Ds. G. W. IJzerman, Voorber. H. A. Reho- both, Nieuwe Meerdijk, 10: Dhr. H. C. van Gaasbeek, Amsterdam. VIJFHUIZEN, Ned. Herv. Kerk, 10: Dhr. A. C. Brörens. SANTPOORT, Ned. Herv. Kerk, 10: Ds. L. A. Bodaan, Velsen. De Toorts, 10: Ds. II. J. D. R. Theesing, Middelie. Ned. Herv. Kapel, 5: Ds. A. D. Meeter. Amsterdam. Chr. Geref. Kerk, 3: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM, Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk, 10: Ds. J. Kroon, West, Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Eerw. Hr. Spaling. cand. t.d. H. Dienst. Evangeli satie „Bethel",' Oost Kolk, 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT, Ned. Herv. Kerk, Kerk plein, 10: ps. J. Bronsgeest, van Haarlem, 7: Ds. E. Sax-aber. Geref. Kerk, Julianaweg, 10 en 5: Ds. J. M. Bloemkolk, van Treebeek. Ncd. Protestantenbond, Brugstraat 15, 10.30: Ds, A. van Biemen, van Bentveld. Ncd. Chr. Geuieenschapsbond, Gedurende de maanden Juli en Augustus geen samenkomst. Parochie H. Agatha, Gr. Krocht, H.H. Missen om 6.30, 7,30, 9, en 10.15: de Hoogmis. 7 en 7.45: Lof, LISSE, Ned. Herv. Kerk, 10: Ds. C. Jonge- boer, 5: Ds. Mr. G. A. Alma. Ned. Prot. Bond, 10.15: Ds. A. E. K. Pols.Ger. Kerk, 10: Ds, Timmer, Den Haag-Oost, 5: Ds. D. Ringnalda. van Amsterdam. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente, 9,30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk, 10 en 4: Ds. J. Prins, van Amsterdam-Oost. EXAMEN HOOFDAKTE Voor het examen hoofdakte deel A slaag den te Haarlem: J. P. v. Gestel te Heemstede (akte); J. P. Otter te Amsterdam (akte); J. Schouten te Amsterdam; mej. L. M. v. d. Tuin te Amsterdam; T. B. Veldkamp te Scha- gen (akte). Voor deel B zijn geslaagd: mej. M. J. Kooi te Bakkum; J. C. Schreurs te Alkmaar; M. Harmsma te Medemblik; M. G. Heemskerk: Mej. U. W. B. M. Balink te Abbenes; J. A. de Jong te Assendelft. SCHEEPVAART Maaskerk, 30 Juli te Plymouth venvacht, DakarAmsterdam. Macuba, pass. 29 Juli Ouessant, Rotterdam—Port Said. Nieuw Am sterdam, 30 Juli van New York te Rotterdam. Oranjefontein, pass. 29 Juli Kaap Verde, AmsterdamKaapstad. Poelau Laut, 30 Juli te Londen verwacht, MakassarAmsterdam. Phronlis, 29 Juli van Colombo, JavaAm sterdam. Tawali, 29 Juli op 350 mijl Z.Z.W. Kaap Guardafui, JavaAmsterdam. Van 't Hoff, 29 Juli op 650 mijl Oost van Bermuda, KaapstadBaltimore. Westerdam, 30 Juli van Rotterdam naar New York. Bijna f 20.000 voor nieuw gasnet in Castricum De Beverwijkse gemeenteraad krijgt bij zijn agenda Dinsdagavond een voorstel te verwerken tot het aangaan van een crediet tot 19.800, benodigd voor de aanleg van een aantal leidingen onder nieuwe straten in Castricum. Door de belangengemeen schap tussen Beverwijk en Castricum ten opzichte van de gasleverantie komt dit be drag ten laste van Beverwijk. Vacantieverblijf Naar Uw vacantieverblijf met 6 pers. Chevrolet auto's- Speciaal tarief voor buitenritien. (Advj Hij stierf, toen Keetje twaalf jaar oud was, en liet haar een enorme som gelds na, waarover zij de beschikking kreeg, toen zij meerderjarig werd. Het stond voor haar vast wat zy met dit geld wilde doen: bou wen. En zij bouwde het huis aan het Spaarne. Op 19 Juni 1794 werd voor dit huis de eerste steen gelegd, op de plaats waar indertijd een van de vele Haarlemse brouwerijen had gestaan, „de Hol'landsche Thuyn" geheten. Tot bouwmeester koos zij Abraham van der Hart, directeur dei- Stadswerken en Gebouwen te Amsterdam. Op 17 November 1829 stierf Cornelia Hod shon in de ouderdom van bijna 61 jaar, en sindsdien heeft het huis Spaarne 17 vele bewoners gekend, onder anderen de Am sterdamse bankier Adriaan van der Hoop, die het huis tot 1834 onder zyn hoede had, en de Haarlemse grondeigenaar Poelman, oprichter van de spinnerij „Phoenix", die het „Phoenix-terrein" tussen het Spaarne en de Parklaan zijn naam heeft gegeven. Tenslotte is de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen de eigenaresse geworden, die het huis sindsdien in bezit heeft gehad. „Dertig seconden boven Tokio" (Rem brand t). Tot een van de krijgsdaden uit de tweede wereldoox-log, die lang in de herinnering zullen blijven voortleven, be hoort ongetwijfeld de Amerikaanse lucht aanval op Tokio, die kort na dc overval op Pearl Harbour uitgevoerd werd en die de Japanners volkomen verraste. De latere opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa, James H. Doolittle, haalde het stoute stukje uit twee- motorige bommenwerpers van een vlieg- deksehip tè laten opstijgen, iets dat voor dien voor onverantwoord, zo niet onmoge lijk gehouden werd. De bemanningen, die aan deze vlucht deelnamen en zich voor deze opdracht vrijwillig hadden gemeld, wisten dat zij niet naar een eigen basis gouden kunnen terugkeren en een Chinees vliegveld zouden moeten trachten te be reiken. Het verhaal van deze onderneming is door Kapitein Ted W. Lawson te boek ge steld en door regisseur Melvvn Le Roy op celluloid gebracht. Het zoetige, dat men in het werk van deze regisseur dikwijls aan treft. heeft hier grotendeels plaats gemaakt voor een sober gehouden en knappe behan deling van het onderwerp. De vliegtuigen in actie heeft hij bewonderenswaardig ge filmd en de beelden tot een uitermate boeiend geheel gemonteerd. De verrichtin gen van dit, handjevol Amerikaanse piloten met hun Mitchell-machines tijdens de lang durige training en bij de aanval zelf zijn dermate suggestief in beeld gebracht, dat de toeschouwer onbewust mee gaat leven in de onnatuurlijke sfeer, die deze kramp achtige worsteling tussen machine en mens beheerste. H. J. E. C. „De razende reporter" (Lux,or). Na een ganse reeks Amerikaanse filmverhalen over het doen en laten van de Amevikaanse verslaggevers te hebben verwerkt, moeten we ons tenslotte maar bij het feit neerleg gen: De Amerikaanse krantenman is een wezen dat wij in onze bezadigde Oude We reld niet kennen. Inplaats van achterdocht te koesteren tegen de Hollywoodse film makers en te denken dat zij de figuur van een verslaggever uit hun duim gezogen hebben die zelfs in de praktijk van de Ame rikaanse krantenwereld onbekend is. moet men op den duur gaan veronderstellen dat de Amerikaanse reporter een merkwaardig en wonderlijk product is, met een merk waardig en wonderlijk vak. Hij zit als een razende achter nieuws aan. maar nieuws betekent voor hem: rare dingen. Als men dat in het oog houdt kan men aan deze Luxor-film veel genoegen beleven. Het procédé van deze film is zeer origi neel. Men beleeft tesamen met die dwa ze reporter drie los van elkander staan de geschiedenissen, die even zo vele ant woorden vormen op de vraag, welke de reporter aan zijn willekeurige slachtoffers stelt: „Welke invloed heeft een kind op uw leven gehad?" Elk van deze drie geschiedenissen is in teressant. In de eerste geven Henry Fonda en James Stewart een origineel soort lijzige humor ten beste, die juist niet te ver moeiend werkt voor de beknoptheid van het verhaal. In de tweede historie is het Dorothy Lamour die een kostelijke persi flage levert op het genre rollen dat zij „ten eeuwige dage" in Hollywood gespeeld heeft. De derde geschiedenis tenslotte die tege lijk de minstgeslaagde is voert een on uitstaanbaar eigenwijs Amerikaans jonge tje ten tonele, dat teveel irriteert om leuk te zijn. De reporter weeft zijn eigen lotgevallen rond deze drie verhalen en komt er ten slotte zeer gelukkig af. zij het enigszins ge havend. Het feit dat hy zijn filmpubliek op joviale wijze in zijn avonturen betrekt is een vondst die het geheel nog een extra- pittig smaakje geeft. In het voorprogramma: Koninklijk be zoek aan Haarlem. J. L. „De Zweep keert terug" (Spaarne). De temperamentvolle rolprent, die onder bovengenoemde sinister-klinkcnde naam schuilgaat, zou een cowboy-film als alle andere zijn, als de held-van-het-Wilde- westen in kwesüe niet een buitengewone eigenschap bezat. Hij vindt het namelijk aantrekkelijk om zijn ontmoetingen met lieden van duister allooi niet met de revol ver. doch slechts met een zweep uit te vechten, hetgeen hem in boevengelcderen een niet uit te vlakken prestige bezorgde. Deze lieden kennen het klappen van de Zweep, maar zijn tóch telkens weer zo onverstandig zich met hem in het strijd perk te wagen, hetgeen hen meestal duur te staan komt. De acteur, die deze zweep- virtuoos vertolkt, mag zich in de van on verholen bewondering getuigende bijnaam „Lash" la Rue verheugen. H. J. E. C. „Twintig .iaar op wacht" (C i t y). Stan Laurel en Oliver Hardy verkopen in deze zomerzotheid een kwantum kolder, die on danks haar betrekkelijke ouderdom vers is gebleven, temeer daar in de eerste jaren der Laurel-en-Hardv-cultuur de beste vondsten van dit tweetal geboren werden. De beide komieken zijn enige malen zeer groots bezig met de uitstalling hunner ta lenten en omzomen daardoor een wat on nozel verhaal met de franje van de onbe zorgde lach. J. F. „Symphonie Fantastique" (FmnsHals). Nog voordat Jean-Louis Barrault be roemd werd door zijn creatie in „Les en- fants du paradis" speelde hij in een film over het leven van de Franse romantische componist Hector Berlioz de rol van de hoofdfiguur op een wijze die vele toneel spelers die veel meer ervaring in het werk voor de camera hadden dan hij, hem heb ben benijd. Inderdaad heeft Barrault de vele, vaak snel wisselende gemoedstoestanden van de schepper van de Fantastische symphonie en de Damnation de Faust weergaloos zuiver weergegeven, zonder in een holle pathetiek te vervallen, waartoe de vaak nogal exorbi tante avonturen van Berlioz gemakkelijk aanleiding zouden hebben gegeven. Dat dit niet gebeurt is zeker voor een niet gering deel aan het bescheiden senario te danken, dat niet de uiterlijke kant van het leven, maar vooral ook de samenhang tussen leven en werk van de componist tot uitdrukking brengt. Jammer is. dat de technische af werking een gevolg van de oorlogsom standigheden nogal wat te wensen laat. Voor allen die èn van goede muziek èn van een goede speelfilm houden, kan een bezoek aan het Frans Hals-theater worden aanbe volen. J. H. B. „Huize Kolder" (P a 1 a c e). Een betere titel kan moeilijk gevonden worden voor deze zotte Amerikaanse comedie, welke af en toe zelfs naar de klucht in het gooi-en- smijt-genre neigt. Het is een aaneenschake ling van allerlei malligheden, die vooral veroorzaakt worden door het al te grote medelijden dat de vrouw des huizes van Huize Kolder voor allerlei arme zwervers heeft. Deze lieden worden liefderijk in het gezin opgenomen om na enige tijd weer te verdwijnen met medeneming van het tafel zilver, zulks tot wanhoop van de zeer sta tige butler. De dwaasheid stijgt ten top als na allerlei dwaze verwikkelingen aan het licht komt, dat een der landlopers een be kend schrijver is. die, volkomen overrom peld door de hartelijke ontvangst in Huize Kolder, zich het baantje van chauffeur heeft laten opdringen. Eigenlijk hebben we hiermee al veel te veel verklapt over deze grappenmakerij, die trouwens voor het overige onmogelijk na te vertellen is. maar waarbij men een uur achtereen kan scha terlachen. S. K,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7