Economische betekenis van het djati-hout voor Nederland en voor de wereldhoutstand Belgische bevolkingscijfers geven een beeld van ongunstiger toestand Een halve eeuw Staatsbosbeheer SLEUTEL WEG? Autoverhuurbedr. HUIZEN Zaterdag 30 Juli 1949 Haarlems Dagblad 6 TEAKHOUT UIT JA VA Een eenvoudig persbericht heeft er de wereld kond van gedaan: „Over twee we ken gaat de eerst partij djati-hout, die na de oorlog uit Oost-Java geëxporteerd wordt, naar Nederland scheep. Vóór Sep tember zullen 3500 m3 djati verscheept worden". Het is dezer dagen honderd jaar geleden, dat de eerste Nederlandse bosbouwkundi ge ambtenaren op Java voet aan wal zetten, zodat dit jaar de „Dienst van het Boswezen in Indonesië" zijn eeuwfeest zal gedenken. Dit lichaam heeft zich sinds zijn oprichting in grote mate ingespannen om de bossen van Indonesië in te schakelen in de wereldhoutproductie. Functionarissen van de F.A.O., de onder organisatie van de U.N.O. voor voedsel- en landbouwzaken, hebben zich zeer waar derend uitgelaten over het djati-bosbeheer van deze Nederlandse Dienst; dit beheer zou zich met dat der beste Europese be drijven kunnen meten. Professor dr. J. F. Kools, nieuw-benoemd hoogleraar aan de Landbouw-Hogeschool te Wageningén en zelf meer dan twintig jaar houtvester in Indonesië, sloot zich bij deze waardering aan in de rede over de exploitatie van tropische bossen, die hij bij de aanvaar ding van zijn ambt hield. Het djati-areaal op Java heeft een opper vlakte van ruim 800.000 hectare, en het in tensieve beheer daarvan is volgens pro fessor Kools van zeer oude oorsprong, ver moedelijk reeds uit de Hindoe-tijd stam mend. Nadat het gouvernement aanvankelijk zelf in de djatibossen liet kappen, ging men later over tot verkoop „op stam" aan par ticulieren met verplichting tot fierbeplan- ting. In 1880 had men de juiste cultuur ge vonden. Sinds men in het begin van de twin tigste eeuw overging tot exploitatie in eigen beheer door de overheid, kon ten volle aandacht worden besteed aan be drijfsplannen, cultuur-aanleg (per jaar 14.000 hectare), dislocatie van kapcentra en vooral aan doelmatige ontsluiting. Eind 1941 lagen dan ook in deze 800.000 hectare djatibos 2928 km enkelspoor, dus een kilo meter rails op elke 280 hectare. Het aan voeren van de kapplaatsen naar deze smal- spoorbaan geschiedt met trekdieren (kar bouwen) of met tractors. De jaarlijkse kap op deze 800.000 hectare bedraagt on geveer driehonderd duizend kubieke meter. Na de eerste politionele actie op Java kwam ongeveer 2/7 van het totale djati areaal binnen het Nederlandse bestuurs gebied te liggen. Hoewel de daarin liggende raïlbanen en lorries jarenlang, onder Ja panse bezetting en daarna, verwaarloosd en bovendien verscheidene bruggen kunstwerken vernield waren, kon men na betrekkelijk geringe herstelwerken het spoorwegnet weer voor houtafvoer in ge bruik nemen, waardoor al direct de bin nen- en buitenlandse markt van het zo hoog nodige djatihout in beperkte mate kon worden voorzien. Op 15 Maart 1948 werd in Semarang de eerste grote na-oor- logse houtveiling gehouden. Dit was in feite liet resultaat van de decennia-lange inspanning en van de omstandigheid, dat men in der jaren loop ongeveer 36.000.000 gulden of 45,gulden per ha in het djati-bos-areaal heeft gestoken in de vorm van gebouwen, wegen, railbanen, hout- stapelplaatsen, zagerijen en andere voor een intensieve exploitatie onmisbare in stallaties. Im- en exportstatistieken kunnen de economische betekenis van het djatihout voor Nederland toelichten. In 1938 bedroeg de invoer van „rondhout" en „zwalpen" (vierlcan bezaagde balken) 7908 m3 ter waarde van 772.347,en de uitvoer 399 m3 ten bedrage van 51.924,De in voer van gezaagd hout bedroeg in dat jaar 5271 m3. De cijfers na de tweede wereldoorlog die wat de import betreft uitsluitend aan voer uit Thailand en Indonesië aangeven, weerspiegelen de grote prijsstijging van het artikel hout op de wereldmarkt, waar de enorme vraag in de verste verte niet door het bescheiden aanbod werd gedekt, waar door het om zijn bijzondere eigenschappen reeds zeer kostbare djatihout zeer duur werd. Aan zwalpen werd in 1947 bijvoorbeeld 5081 rh3 geïmporteerd (waarde ƒ1.936.000) en aan gezaagd naaldhout 2762 m3 2.460.000). Nu de Dienst voor het Boswezen in In donesië op energieke wijze weer de kap en het vervoer van djati-hout gaat aanpakken na de oorlog had deze Dienst met een groot gebrek aan vakkundig personeel te kampen mag vertrouwd worden, dat bij een gunstige ontwikkeling der situatie in Indonesië en het herstel van rust en orde, het djati-areaal van Indonesië, met name van Java, weer een belangrijke bijdrage zal leveren tot leniging van het wereld gebrek aan djatihout. Van Java, speciaal in de omgeving van Madioen, komt de beste en voor sommige chemische in dustrieën onontbeerlijke kwaliteit van dit hout, dat door een langdurige groeiperiode op kalkachtige bodem, waardoor de jaar ringen dicht op elkaar komen te liggen, pas na 90 jaar kaprijp is, maar dan ook over specifieke eigenschappen beschikt, die het vrijwel onaantastbaar maken voor verschillende invloeden, zodat de levens duur vrijwel onbeperkt is. Om deze reden is de aanvoer van djati hout relatief van meer belang dan men uit de daarmede gemoeide bedragen zou kun nen opmaken. Een partij djatihout wordt per „hout- express" van de houtvesterij „Tjepoe" naar de verschepingshaven vervoerd. Generaal De Lattre de Tassigny vertrokken De opperbevelhebber van de landstrijd krachten van de West-Europese Unie, gene raal De Lattre de Tassigny, is Vrijdag na een verblijf van enige dagen in ons land naar zijn hoofdkwartier teruggekeerd. Van Scheveningen uit reed generaal De Lattre de Tassigny naar het vliegveld Valkenburg, vanwaar hij met zijn eigen vliegtuig, een Beechcraft, vertrok. Hem werden de ge bruikelijke eerbewijzen gebracht. Enige hoge officieren van de Nederlandse Land strijdkrachten en de commandant van het vliegveld waren bij het vertrek aanwezig. Spoorbaan bij Ede wellicht vandaag hersteld Met man en macht zijn de spoorwegen aan het werk om de ravage, die Vrijdag morgen is aangericht tengevolge van de ontsporing van de goederentrein bij Ede, op te ruimen. Twee grote kranen uit de depóts Utrecht en Nijmegen zijn bezig met het naast de spoorbaan zetten der gekan telde wagons. Verwacht wordt, dat Zater dagavond het betreffende baanvak vrij ge maakt zal zijn, waarna begonnen wordt met het leggen van nieuwe rails. De oude zijn over een afstand van ongeveer 150 meter vernield, evenals de wissels. Intussen ondervindt het treinverkeer in beide richtingen minder vertraging dan aanvankelijk werd gevreesd, hoewel tus sen De Klomp en Wolfheze op enkel spoor gereden wordt. Zelfs electrische tractie is weer mogelijk. De schade loopt echter in de honderdduizenden. Laag geboortecijfer, hoog sterfte-getal en verouderende bevolking Koninklijk Gezin uit Londen teruggekeerd Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene, die een bezoek van een week aan Londen hebben ge bracht, zijn Vrijdagavond om acht uur per vliegtuig op Soesterberg teruggekeerd. Boze raadsleden op Goeree krijgen hun zin De raadsleden der gemeenten op Goeree- Overflakkee, die ontstemd waren over de wijze waarop Ged. Staten voorstellen tot samenvoeging van gemeenten hadden ge daan, hebben van Ged. Staten het volgende telegram ontvangen: „Tot ons leedwezen heeft de Memorie van Toelichting, gevoegd bij het U toege zonden ontwerp tot. herziening van de ge meentelijke indeling op Goeree-Overflak- kee, door nog niet geheel verklaarde oor zaken een vorm en inhoud gekregen, die ons voorkomen nadere overweging te be hoeven. In verband daarmede verzoeken wij U de toegezonden stukken te willen terug zenden. Het begeleidende schrijven zelf kan buiten verdere beschouwing blij ven". Het telegram was ondertekend door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper en door de griffier der Prov. Staten. Nederlandse afgevaardigden naar Straatsburg De namen der Nederlandse afgevaardig den en plaatsvervangende afgevaardigden voor de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa zijn nog niet beleend. De om meligheid, dat de Ronde Tafel-confe- reiv in Den Haag en de U.N.O.-vergade- rinc in Lake Success vrijwel gelijktijdig met het congres in Straatsburg worden gehouden, levert nog moeilijkheden op. Het staat wel vast, dat de Nederlandse delegatie en plaatsvervangende delegatie respectie velijk zullen bestaan uit twee katholieken, twee leden van de Partij van de Arbeid, één Anti-Revolutionnair en één lid van de Christelijk-Historische Unie. Werk en resultaten van onze bosbouw Op 1 Augustus is het vijftig jaar geleden dat Staatsbosbeheer werd opgericht. In het laatst der vorige eeuw is het besef ontwaakt, dat de staat ook op het gebied van de-bosbouw een taak had te vervullen. Deze erkenning was in hoofdzaak het ge volg van het feit, dat de instandhouding van het particulier bosbezit op den duur tengevolge van de massale veilingen niet langer gewaarborgd was. Het bos beslaat in ons land een opper vlakte van circa 250.000 hectaren of slechts 7,6 procent van de totale oppervlakte. Op Engeland na, dat er in dit opzicht nog slechter aan toe is, hebben alle andere landen belangrijk meer bos dan Neder land. In ons land heeft de overheid de bescherming, vernieuwing en in stand houding van het bosbezit vijftig jaar ge leden in handen gegeven van Staatsbos beheer, dat zijn zetel heeft te Utrecht. Slechts twee procent van het bosbezit was toentertijd staatseigendom. Door aan koop en bebossing van woeste gronden is dit percentage in de afgelopen 50 jaar gestegen tot zestien van het totaal aan bosgrond. Behalve de steun aan het particulier bezit door natuurminnende verenigingen kreeg ook de natuurschoon- wet van 1928 grote betekenis voor het be houd van de bossen. Betalve dat het bos in Nederland jaarlijks vele tienduizenden kubieke meters hout produceert voor de industrie, bieden in ons overbevolkte land de bossen een goede gelegenheid tot re creatie. De chef van de houtvesterij Apel doorn kan u vertellen dat heel weinig va- cantiegangers een wandeling in het wer kelijke bos maken en hij meent dat de stedeling nog te weinig „bos-minnend" is en dat opvoeding in deze geest dringend gewenst is. Ook hebben de bossen en bebossingen betekenis uit een oogpunt van werkver schaffing. Hiervoor werden van 1918 tot 1938 door het Staatsbosbeheer 16 millioen gulden verloond. Markebossen cn „maclspraeken" Ter gelegenheid van het gouden jubi leum van staatsbosbeheer was er een pers excursie naar de Staatsboswachterij „Speulder- en Sprielderbos", een onderdeel van de houtvesterij Apeldoorn. Dit bos, dat 1560 hectaren groot is en gelegen is in de driehoek Putten-Ermelo-Garderen, is een zeer oud Veluws bos, waarvan de geschie denis teruggaat tot 855. Het gemeenschap pelijk bezit werd ook wel „Marlce" ge noemd en de oude Veluwse bossen duidt men dan ook veelal aan met de naam „Markebossen". Onder leiding van een Holtrichter werden „Holt"- of „Maelsprae- ken" gehouden, waarbij het te vellen hout werd aangewezen en de belangen van het bos besproken. In het Speulderb'os was de plaats voor de samenkomsten onder de oude beuken op Drie. Van deze zogenaam de malebeuken staat aangetekend dat zij .aangenaam sijn ende lieflyck van reück, insonderheit in de lenten tyt als de groene blaeren eerst uitkoomen ende de boomen beginnen te bloeyen, dat een mensch syn herte verheugt". Het bos is gebleven en vervult nog steeds een belangrijke rol voor de gemeenschap. Toen in 1918 deze historische bossen met velling en ondergang werden bedreigd, is Staatsbosbeheer door de regering in de gelegenheid gesteld, het behoud van dit complex door aankoop te verzekeren. On der Kootwijk werden woeste gronden aan gekocht voor bebossing om te voorkomen dat cultuurgronden in de omgeving door overstuiving verloren zouden gaan Deze zandverstuivingsbossen zijn dus „scherm- bossen". Met het oog op de voorlichting is in het hoofdbureau van Staatsbosbeheer te Utrecht 'n museum ingericht, dat zich voor 1940 in een druk bezoek mocht verheugen. Gedurende de laatste oorlog hebben de verzamelingen veel geleden, maar het mu seum is thans grotendeels hersteld, zodat het binnenkort weer voor het publiek kan worden opengesteld. Na de tweede wereldoorlog, waarin een belangrijk deel van onze bossen ten gron de ging geveld werd van 1 October 1940 tot 1 Juli 1945 ongeveer zes millioen ku bieke meter, of bijna tweemaal zoveel als normaal is het herstel van" onze bossen en lanen een belangrijke doelstelling van Staatsbosbeheer geworden. De regering stelde een crediet beschikbaar van 15 mil lioen gulden voor subsidies. De Nederlandse bosbouw heeft interna tionaal een goede naam; vele buitenlan ders komen onze bossen en bebossingen bezoeken en bestuderen. Er bestaat een geregeld contact met de afdeling bosbouw en bosproducten van de Wereld Voedsel- en Landbouw Organisatie van de UNO, de FAO. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Water houdt opruiming onder Bommeler muizen De veldmuizenplaag in de Bommeler- waard heeft, zoals wij reeds uitvoerig ge meld hebben, op verschillende plaatsen schrikbarende gevolgen gehad. Niet alleen zijn tal van weilanden door de schadelijke knaagdieren geheel doorwoeld en onbruik baar geworden, maar ook hebben zij zich in tal van koren- en bietenvelden genesteld met alle gevolgen vandien. De Nederlandse Heidemaatschappij is thans echter in samenwerking met de Plan- tenziektekündige Dienst overgegaan tot een zeer afdoende verdelgingsmethode, name lijk die van de inundatie. In Hedel en Kerkwijk is men hiermede reeds volop bezig. De daarvoor in aanmerking komende percelen worden met behulp van diesel pompen onder water gezet waardoor de schadelijke beestjes zonder uitzondering worden ve^ironken. Door de uit te voeren bevloeiïngen wordt behalve het verdelgen van de muizen nog bereikt dat de dorstige grond, die door de grote hitte is uitgedroogd, weer voorzien wordt van de voor het; jonge gras zo nood zakelijke levenssappen. Ook in Buurmalsen is men thans met inundatie begonnen. TWEEDE NIWIN-LOTERIJ. Dezer dagen zal de NIWIN een tweede loterij beginnen. Er zullen 480.000 loten worden uitgegeven. Ieder lot is voorzien van twee nummers, zodat men twee kansen heeft. De hoofdprijs bestaat uit een auto met 10.000 km gratis rijden; de tweede, prijs is een jaar gratis leven en de derde prijs een nieuw in te richten hoenderpark. De opbrengst van deze loterij komt geheel ten goede aan de algemene welzijnsverzor- ging van de militairen in Indonesië. (Van de correspondent van het A.N.P. te Brussel) De jongste statistische gegevens tonen aan, dat de bevolkingstoestand van België achteruit gaat, een verschijnsel, dat niet nalaat een zekere ongerustheid te wekken en -dat een vooruitziende regering zeker voor problemen moet stellen. De cijfers over 1948 zijn bepaald ongun stig. Het geboorte-overschot bedroeg 5,2 per 1000 inwoners. Op de lijst van Euro pese landen, waarop Nederland met 17,9 bovenaan prijkt, laat België nog slechts Luxemburg (3), de Franse zóne van Duits land (2,6) en Roemenië (1,3) achter zich. Een laag geboortecijfer zowel als een hoog sterftecijfer is daar debet aan. Het geboortecijfer bedroeg in 1948 17,5 (Ne derland 25,3), het sterftecijfer 12,6 (Neder land 7,4). Dit sterftecijfer wordt bovendien als bijzonder gunstig beschouwd 'en begint volgens de eerste gegevens over 1949 weer te stijgen. Daar het geboortecijfer blijft dalen, moet verwacht worden, dat het ge ringe geboorte-overschot in de komende jaren nog verder zal inkrimpen. Daarmede duurt een ontwikkeling voort, die om streeks 30 jaar geleden inzette en slechts onderbroken werd door de bijzondere ver schijnselen in de eerste jaren na de oorlog, toen het aantal geboorten een sprong maak te ten gevolge van de vele tijdens de oor log uitgestelde huwelijken. Parallel met deze ontwikkeling gaat een ander verschijnsel: de veroudering van de Belgische bevolking. Onderstaand staatje, dat de percentages der leeftijdsgroepen in 1930 en 1947 vergelijkt, geeft daarvan een beeld. 015 jaar 1930 1947 23 20.6 33.9 28.5 20.3 23.3 15.2 17.2 7.6 10.4 100 pet. 100 pet. Het percentage der bevolking tot 35 jaar daalde dus van 56.9 in 1930 tot 49.1 in 1947. België telde in 1947 bijna 120.000 kinde ren onder de .15 jaar minder dan in 1930. Het aantal personen boven "de 65 jaar was 264.000 groter dan in 1930, op een totale bevolkingsaanwas van 360.000 zielen. In het oog vallend zijn de zeer grote ver schillen tussen Vlaamse en Waalse bevol king. In het Vlaamse taalgebied bedroeg de bevolkingsaanwas in 1948 8,4 per 1000 in woners, met aan de top de provincie Lim burg, die met 16,65 bijna het Nederlandse gemiddelde haalde, in weerwil van de zui gelingensterfte, die in België bijkans dub bel zo hoog is als in Nederland. Waalse kwestie? Het geboorte-overschot in de Waalse provincies bedroeg 2 per 1000 inwoners, dat in de Brusselse agglomeratie 1.84. Der gelijke cijfers geven steun aan cle stelling, dat de Vlaamse kwestie opgelost is, zij het dan ook niet alleen door toedoen van de Brusselse ministeries, en dat een Waalse kwestie groeiende is. De toestand wordt duidelijk gedemon streerd door het feit, dat Wallonië, afge zien van enige door de oorlog geteisterde Mijnwerkersfonds moet belasting betalen Minister Lieftinck's antwoord op vragen van de heer Hermans Plet Tweede Kamerlid de heer Hermans (C.P.N.) heeft onlangs aan de minister van Financiën vragen gesteld over het feit dat de belastinginspectie van het Fonds voor Sociale Instellingen ten behoeve van de arbeiders der Staatsmijnen ongeveer 1*4 millioen aan Vennootschapsbelasting en Ondernemingsbelasting gevorderd zou heb ben. Minister Lieftinck heeft geantwoord dat aan het „Fonds voor Sociale Instellingen" verscheidene, grotendeels afbetaalde, aan slagen in de Vennootschaps-, Vermogens- en Ondernemingsbelasting zijn opgelegd. Het totale bedrag dier aanslagen is aan zienlijk lager dan het in de vraag genoemde bedrag. Bovendien staan deze aanslagen nog niet onherroepelijk vast. Een beroep op de ad ministratieve rechter is nog mogelijk. Voorts verklaart de minister, dat stich tingen onderworpen zijn aan de Vennoot schaps-, Vermogens- en Ondernemingsbe lasting, voorzover zij een bedrijf uitoefe nen of in concurrentie treden met bedrij ven. Tot de instellingen, ter zake waarvan het fonds belastingplichtig is, behoren win kels, een atelier voor confectie- en regen kleding, een schoenfabriek en schoenma kerij en een speelgoedfabriek. De omstan digheid, dat instellingen als het fonds so ciale doelstellingen nastreven, heft de plicht tot het betalen van belasting niet op. Het is buiten twijfel, dat de bedrijven van het fonds in concurrentie treden met. particu liere ondernemingen. De minister is van oordeel, dat de belas tingwetgeving terecht uitgaat van de ge dachte, dat vrijstelling van belastinghef fing niet mag leiden tot het scheppen van ongelijke concurrentievoorwaarden. Omtrent de noodzakelijkheid, het fonds wegens de gevolgen van het betalen van de aanslagen tegemoet te komen, is de minister niets gebleken. Hij is van oor deel, dat daartoe geen aanleiding kan be staan zolang het fonds de gedragslijn volgt om de uitgaven voor sociale doeleinden hoofdzakelijk te bestrijden uit het subsi die van de staatsmijnen. De in de bedrij ven van het fonds behaalde winsten wor den nagenoeg geheel gereserveerd voor uitbreiding van die bedrijven. Het fonds voldoet ten aanzien van geen zijner bedrijven aan de voorwaarden, wel ke vervuld moeten zijn om op grond van de Vrijstellingsbeschikking Belasting Li chamen te worden vrijgesteld. De vertraging bij het opleggen van de aanslagen is voornamelijk te wijten aan de omstandigheid, dat het fonds pas aan giften heeft ingediend nadat de minister bij herhaling op verzoeken om vrijstel ling van belastingheffing afwijzend heeft beschikt. De minister is bereid op een daartoe tot hem gericht verzoek te doen onderzoeken in hoeverre afschrijving van belasting, dan wel uitstel van betaling moet worden ver leend, indien zulks met het oog op het be lang van het in stand houden van 't sociale en culturele werk van het fonds noodza kelijk mocht blijken. centra, geen woningnood kent, terwijl het tekort aan woonruimte in Vlaanderen ernstig is. Uiteraard gaan er stemmen op uit kringen, die door krachtige maatregelen het getij van de bevolkingsachteruitgang willen doen keren. Men wijst hiertoe ver schillende wegen aan: men wil de zuige lingensterfte verminderen door betere prae- natale en natale zorg, het sterftecijfer doen dalen door verbetering der algemene hy giëne, het aantal geboorten vergroten door speciale faciliteiten voor gezinnen met drie of meer kinderen. Men wjjst daarbij op het voorbeeld van Frankrijk, enige tientallen jaren geleden het „klassieke" land van de afnemende bevolking, waar de bevolkings curve zich thans weer in stijgende lijn be vindt dank zij de aanmoediging tot gezins vorming. Intussen doet de ongunstige demogra fische toestand in België reeds problemen rijzen. Het grote aantal oudere arbeiders, voor wie een herscholing bij werkloosheid uiterst moeilijk zou zijn, dreigt de werk loosheid een permanent karakter te geven. Bovendien zal het aantal pensioengerech tigden, gezien cle veroudering der bevol king, nog gedurende een reeks van jaren toenemen, hetgeen een zware last voor staatskas en bedrijfsleven zal betekenen. Ook is het niet gemakkelijk een calculatie te maken van het aantal te bouwen wo ningen. Beverwijkse gasfabriek kan flinke reserves boeken Van Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben B. en W. van Beverwijk het bericht ontvangen, dat tegen het besluit tot reservering van de over 1949 met het gas bedrijf te maken winst, voor zover deze het bij de begroting geraamde bedrag zal overschrijden, geen bedenking is gerezen. Wanneer echter een verdere stijging van de kolenprijzen weer tot opvoering van de gastarieven in Beverwijk zou nopen, wen sen Gedeputeerden zich opnieuw te bera den in hoeverre op de thans ingeslagen weg zal kunnen worden voortgegaan. Inmiddels is de bedrijfsrekening' oyer 1948 gereed gekomen. De toenemende omzet en de nog op het voor-oorlogse peil liggende kapitaalslasten hadden tot gevolg dat de winst hoger werd dan aanvankelijk werd geraamd en bijna 85.000 bedraagt, waar van ingevolge de nieuwe gemeenschappe lijke regeling met de gemeente Castricum aan die gemeente 9.170.08 moet worden uitgekeerd. Op dezelfde overwegingen, wel ke tot een gelijksoortig besluit ten aanzien van de dienst 1949 hebben geleid, wordt de raad voorgesteld de winst over 1948, wan neer deze de raming van 42.000 over schrijdt, te reserveren. ONBEKENDE REDDER VAN PIERVISSER. Een IJmuidense jongen, Tom Kaan, gleed dezer dagen uit toen hij op de IJmuider pier zat te hengelen en verdween in de diepte. Een 16-jarige knaap is hem direct nagesprongen en kon het kereltje op het droge brengen. De redder is echter verdwenen; niemand weet wie het is geweest, maar de ouders van Tom zijn de onbekende jongeling hoogst dankbaar voor zijn prachtige redding. Midzomcrnachtdroom. Te Nijmegen zullen, ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van het ontspanningsoord „De Goffert", door het Amsterdams Toneelgezelschap in het openluchttheater voorstellingen gegeven worden van de „Midzomernachtdroom" van Shakespeare, met de muziek van Felix Men delssohn. Het stuk gaat onder regie van Albert van Dalsum, leden van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest onder leiding van Maurice van IJzer zullen de muziek ten gehore brengen. Voorlopig zijn de eerste voorstellingen be paald op Zaterdag 6 en Zondag 7 Augustus. De eerste opvoering is tevens de première, die het Amsterdams Toneel van dit stuk in de openlucht geeft. Pruimen, peren en appelen uit België Het bestuur van het Bedrijfschap voot Groenten en Fruit heeft besloten de impori van pruimen, peren en appelen uit België toe te staan. Invoermachtigingen worden alleen verleend aan erkende groothande laren in groenten en/of fruit, die een be- wijs van inschrijving bij de Vakgroep Groothandel in Groenten en Fruit kunnen overleggen. Invoer van meer dan 5000 l(j pruimen of 25.000 kg appelen of peren pet invoermachtiging' is niet toegestaan. De aankoop van pruimen, peren en pelen in België mag geschieden tegen di prijs, welke in Nederland geldt. Deze prijs wordt door het bedrijfschap dagelijks vast- gesteld. Het bedrijfschap heeft tevens kwa- liteits- en sorteringseisen vastgesteld. TTOE het toch komt, dat Haarlems Dagblad zo buitengewoon veel Groen tjes bevat? Wel, doordat de krant zo veel en goed gelezen wordt. Zandvoort Afscheid van een bekende Zandvoortse onderwijzer Vrijdagmorgen had onder grote belang stelling het afscheili plaats van de heet li. Poots, die 35 jaar het onderwijs Zandvoort, en daarvoor tien jaar in enkele andere plaatsen in ons land heeft gediend en zich gedurende deze lange periode alom •bekend en bemind heeft gemaakt. Nadai eerst het afscheid van de leerlingen in Hannie Schaftschool had plaats gehad, werd om half elf door velen officiëel af scheid genomen. Namens het gemeentebe stuur voerde de wethouder van onderwijs, de heer A. Kerkman het woord, die de, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd thans vertrekkende on derwijzer in hartelijke bewoordingen toe sprak, zijn grote verdiensten roemde ec hem namens het gemeentebestuur een fraai boekwerk overhandigde. Het woord werd daarna nog gevoerd door oud-bur gemeester H. van Alphen, wiens gehele ambtsperiode door de heer Poots werd meegemaakt, door de heer Van Eekereri, als hoofd van de school en door de heei Sterrenburg namens de Nederlandse On derwijzersvereniging. Alle sprekers waagden met grote lof van de liefde, die de heer Poots voor het onderwijs heeft ge had en nog heeft. Een groot aantal cadeam werd de vertrekkende onderwijzer over handigd, die getroffen en zichtbaar ont roerd voor deze grote belangstelling zijn dank vertolkte in een speech, waarin hij vele oude herinneringen ophaalde uit zijn Zandvoortse onderwijzerstijd. TWEEDE SEIZOEN-BRIDGEDRIVE De Zandvoortse Bridge-club koestert hel voornemen, een tweede seizoen-bridgedrive te organiseren in hotel Keur, waarvoor de datum werd vastgesteld op Dinsdag Augustus. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gerard Anthony, z. van 0, Boxhoorn en M. Beverdam. Johannes Chris- tiaan, z. van J. C. Sprenkeling en W. den Hartog; Gijsbertus Jacobus, z. van J. N. Rijn- ders en J. van der Aart; Helena Johanna, d -van E. G. Verschuur en M. OlijMichiel Karei, z. van L. Drommel en D. J. Keur. OVERLEDEN: Willem Driehuizen, oud 96 jaar. Hillegom ST. JOSEPH-ZOMERAVONDFEEST Woensdagavond vierden de jongeren van de St. Joseph-parochie hun Zomeravond- feest in „Sistermans". Na de opening door mejuffrouw Van der Weyden, Maria-decla- matie door mejuffrouw Annie Fangmann en zang door mejuffrouw J. van Dorp werd een groepsdans „De Jaargetijden" door een meisjesgroep uitgevoerd. Op zeer verdienstelijke wijze voerden vervolgens de jongeren een toneelstuk op „Strijd aan het Witte Front". Kapelaan Hammann, de aalmoezenier, eindigde de bijeenkomst met een opwek kend woord, waarin hij er vooral op aan drong dat steeds meer jongeren de ge meenschap zouden komen versterken. Ir. M. J. Ph. Nittel, b.b.h.h., z. teg. 1 Sept. in centr. of Noordel. deel H'lem of Bloe- mendaal comf. gemeub. ZIT- EN SLAAPKAMER, of gr. zit-sl.kam. m. ontb. en lunch, gebr. badlc. Uitv. br. adr. Keizersgr. 197 bo., Am sterdam (C.). HOUTHEM b./Valkenburg Pension Mevis, Tel. 2154. Pr. ligging in 't Geuldal. Bek. v. goede keuken. Vr. prijs. Kinderloos echtpaar, b.b.h.h., zoekt woonruimte met gel. tot koken, gem., on- gem. of gestoff., in Heem stede. Br. a. W. d. Haart, Asterkade 25, Heemstede. Woningruil APELDOORN Aangeboden in Apeldoorn: mooi vrijstaand huis met 800 m2 bostuin, suite, studeer kamer, keuken en bijkeuken, hall, grote kelder, twee grote en een kleine slaapkamer, badkamer, vliering, plat en terras. Huurprijs f 415,per jaar. Gezocht in Haarlem of om geving: flinke w.oning, voor gezin van 4 personen. Huur prijs f 600,per jaar. Brieven onder no. 3720. In Centrum Heemstede bedrijfsruimte te huur aangeboden, ook ge schikt voor garage. Direct te aanvaarden. Br. no. 3718. RUILEN Gr. herenh. (10 k.) a. drukke verkeersw., v. gerief, kleiner (geen N. of O.)Br. met vol ledige inlichtingen no. 3716. Per 1 Sept. wordt door een jeugdig persoon, b.b.h.h., een zit-slaapkamer met voll. pension gezocht, te Haarlem. Aanb. m. prijsopg. onder no. 51 aan Kniphorst's Boekhandel, Wageningen. In Rusthuis aangeboden een GROTE EN KL. KAMER, geschikt voor echtp, P. de Hooghstraat 2, Heemstede, Telefoon 19029. Te koop gevraagd HUIZEN 1). GELDBELEGGING. Br. lett. D 447. Adv.Bur. A. J. Albach, Rojzin 24, Amsterdam. HERENHUIS leeg te koop, centr. verw., weg. sterfgeval, m. overn. v. stoffering. H.-Z. bij Wagenweg, zeer 'geschikt voor Dr. of Adv. Br. 3715. TE KOOP GEVRAAGD: Herenhuis 5 a 6 kamers, met tuin, in Haarlem of dir. omgeving. TE HUUR AANGEBODEN: Vrijst. Villa, 7 kamers, rond om tuin, garage, in het Zui- derhoutpark, huurprijs f 1100 p. j. Brieven no. 3713. te koop, m. wagenpai-k, 3 w., garage en gereedsch., geen diploma's nodig'. Br. no. 3717. Te koop aangeboden: Harley Davidson type 32, in prima staat, f 400. KÊIJSER, Lorentzplein 25, JAARSMA HAARD te koop, z.g.a.n., f90; B. B.- haard, cap. 250 m3, f 110. KAMPERSINGEL 42. WIJ BETALEN DE HOOGSTE WAARDE v. uw afvalpapier. Speciale prijzen voor le en 2e soort WIT AFVALPAPIER. Ook voor metalen geven wij de hoogste prijs. BELT U DIT NUMMER: 12394. Adres: BENVILJOENSTR, 58 Ruime droge KELDER te huur aangeboden, centrum stad. Brieven no. 3686. Oe vPs HyPOTHEKEN Notarissen J. de Reede en J, Brants Kzn. te Haarlem zullen Donderdag 11 Augus tus 1949, n.m, 2 urn*, in het Notarishuis aldaar, publiek verkopen: Huis en erf te Haarlem, Kleine Houtstraat 125. Huur f 60,per maand. Bez. Dinsd. en Dond. 2 Betaling uiterl. 22 Sept. a.s. VERKOOP BIJ EXECUTIE, welke .zal worden gehouden op Maandag, de eerste Aug, 1949, des voormiddags 0: tien uur, ten laste van C, Vogel, wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht no. 148 rd, van enige ROERENDE GOEDEREN, bestaande uit: Meubilaire Goede ren, Keukengereedschap pen, Glas- cn Aardewerk en wat verder te voor schijn zal worden bracht. De verkoop geschiedt a con tant zonder opgeld. De goederen zijn een uur vóór de verkoop voor ieder te bezichtigen. Zegt het voort! De deurwaarder, belast met de executie. J. J. v. d. HAVE.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8