Haarlems Dagblad en <©p tetbte ^aartemat^e €ourattt(3hno 1656) Het Kanaal Staakt het vuren" wordt Woensdag afgekondigd Inter-Indonesische conferentie voortgezet in „Gedong Indonesia Serikat" te Batavia Brits oorlogsschip „Amethyst" ontsnapt aan communistische belagers op Yangtse Weerbericht 6le Jaargang No. 19308 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713,10132. Maandag 1 Augustus 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom Ofschoon Nederland zelf zoveel kanalen rijk is, bedoelen wij met deze aanduiding geen van onze trotse water bouwkundige scheppingen, maar die zee straat tussen Engeland en het vasteland, die eigenlijk geen kanaal is. Misschien dankt zij juist daaraan de bijzondere on derscheiding, als Het Kanaal zonder meer (e worden aangeduid. De Engelsen en de Fransen noemen haar geen van beiden canal" maar respectievelijk The Channel en La Manche. Aan de historie van Het Kanaal zou een boekwerk in verscheidene dikke delen gewijd kunnen worden; zijn aanwezigheid heeft niet alleen op bepaalde momenten de loop van oorlogen gestuit en net Britse volkskarakter en de Britse volks kracht in een zeer bepaalde vorm doen groeien, maar zelfs de gang van de ganse wereldhistorie beïnvloed. Wie het eerste punt te verduidelijken wil behoeft er slechts aan te herinneren dat noch Napoleon, noch Hitier erin geslaagd zijn het met hun legers over te steken, hoewel beiden dat plan hebben gekoesterd en vergeefs landings vaartuigen hebben doen ontwerpen en bou wen. Het Kanaal is vermaard en nuttig en wordt voortdurend gebezigd als doorvaart; het heeft de mens overigens ook altijd in andere zin aangetrokken. Namelijk als een water, dat hij absoluut moest oversteken. Toen Louis Blériot veertig jaar geleden, in de prille kinderjaren van het vliegtuig, de wereld wilde aantonen dat het nieuwe tech nische wonder waarlijk tot grote dingen in staat was, vloog hij over Het Kanaal. Hij maakte daarmee inderdaad de diepe indruk, die hij wenste te wekken. Veertig kilometer vliegen over Het Kanaal was veel impone- render dan tachtig kilometer over land ol zelfs een vlucht dwars over de Adriatische of de Ierse Zee waren geweest. Het Kanaal is niet te evenaren. Het is een klassiek crite rium. Toch denken de meeste mensen niet historisch. Maar op de een of andere wijze moet deze historie hen beïnvloed hebben: wij kunnen toch niet aannemen dat het oversteken van Het Kanaal tot heldenfeit verheven is omdat zoveel passagiers op de gelijks-varende boten tussen Calais en Dover, Ostende en Dover en Boulogne en Folkestone vanwege de vinnige korte golf slag zeeziek worden? Met dat al is het mij niet duidelijk waar om de Kanaalzwemmerij maar nooit op houdt. Er is een tijd geweest waarin de po gingen, om van Cap Gris Nez naar Dover te zwemmen, voortdurend bleven falen. Ein delijk lukte er een en toen volgden spoedig verscheidene andere successen. Misschien had men de grilligheden van wind en stroom beter leren berekenen en de juiste hoeveelheid reuzel ontdekt, waarmee de candidaten moesten worden ingevet. Toen verscheidene mannen geslaagd waren moest een vrouw het natuurlijk ook preste ren, en dat lukte eveneens. Als ik het wel heb slaagden enige vrouwen erin; in elk t is er nu al een hele lijst van ge slaagde Kanaalzwemmerij en. Niettemin worclt de bezigheid onverdroten voortgezet, door vrouwen zowel als mannen. Het be perkt zich allang niet meer tot Europeanen :n een Engelse journalist heeft onlangs spottend beweerd, dat Amerikaanse zwem sters Het Kanaal moeten oversteken om daarmee het brevet van „gezond Ameri kaans sportmeisje" te verwerven. Pas is er weer een in Engeland aangekomen, die bij voornaam Shirley heet en vergezeld wordt door een trainer, een film-operateur, een reclame-specialist, een chaperone en een vriend het is mogelijk dat het gezel schap nog meer leden telt. Het kind is zes tien jaar oud en er is zoveel ophef over gemaakt, dat het wat zielig gezegd heeft: Jk kan eenvoudig niet falen". Wie in een dergelijke onderneming het geld steken, dat alleen reis en verblijf van een dergelijk gezelschap al moeten vergen, en waarom zij het doen, behoort tot de raadselen, die tot dusver niet zijn opgehelderd. De chaperone de vriend zijn er misschien ook verbaasd ïver; de anderen verwonderen zich wellicht niet meer. Het meisje zelf zou, als het wer kelijk pas zestien jaar is, denkelijk veel liever een prettige vacantie hebben. Intussen zijn een Hollandse gehuwde vrouw en een jeugdige Brit gefaald in hun pogen. Een Hollands meisje is nog aan het oefenen langs onze kust. Er zijn meer can didaten aan bod. De zomer schiet al op en straks zal de een of ander ons doen weten, dat wij allemaal „in spanning" wachten op het welslagen van een Kanaal-overtocht. iVie wachten daar dan eigenlijk op? De mensen die het eerst slaagden zijn allang grootvader als zij nog leven en het moet nog maar steeds interessant blij ver in elk geval schijnt het de moeite waard te zijn en staat er minstens evenveel op het spel als wanneer Fanny Blankers-Koen poogt, een tiende seconde van haar record over de 80 M.-met-hekjes af 'te halen. Is dat het misschien? Moet het Kanaal-record met een minuut verbeterd worden? Of voelt degeen, die uitgeput aankomt, zich meer Napoleon en Hitler, die beiden faal- ien? Het lijkt alles even komiek en raar. Het hele geval is en blijft raar. Maar iet zal wel blijven doorgaan. Zelfs als die Kanaal-tunnel ooit eens mocht ontstaan zal men daarboven in de golven blijven zwoe gen, met frisse moed, het oog gericht op ten doel, dat toch meer moet zijn dan zlleen maar een strand met schelpen en hvallen. Maar welk doel dan toch? R. P. GRIEKENLAND EN TURKIJE UITGENO DIGD VOOR DE RAAD VAN EUROPA De berichten dat Turkije en Griekenland fr door de Franse ambassades te Ankara fa Athene informeel van op de hoogte ge steld zijn, dat zij uitgenodigd zullen wor den om deel te nemen aan de bijeenkomst van de Raad van Europa tc Straatsburg, Worden in welingelichte kringen te Londen bevestigd. Vrijdag aanstaande zullen de afgevaar digden van het comité van ministers te Parijs vergaderen en men verwacht, dat op deze bijeenkomst de kwestie van eventuele uitnodiging van Turkije en Griekenland besproken zal worden. Volgens een door de diplomatieke cor respondent van de „Times" opgestelde tabel zullen de afvaardigingen van de tien landen bij de Raad van Europa in totaal 87 leden tellen, waarvan 31 socialisten zijn. Goethe-postzegels. Ter gelegenheid van de herdenking van Goethe's 2COste geboorte dag zullen in de Franse zóne van Duitsland herdenkingspostzegels worden uitgegeven. Gezamenlijk orgaan van UNO-commissie, Nederlanders republikeinen en federalisten zal op uitvoering toezien BATAVIA, 1 Augustus (Reuter) De overeenkomst tussen de Nederlanders en republikeinen tot het staken van het vuren is op een bijeenkomst van delegaties, die de twee partijen en de federalisten vertegen woordigen, geformaliseerd. De bijeenkomst die plaats had onder auspiciën van de UNO- commissie, was niet voor de pers toegan kelijk en de publicatie van de bijzonder heden der overeenkomst werd opgehouden, terwijl een afechift ervan per vliegtuig naar het republikeinse hoofdkwartier te Djokja werd verzonden ter bestudering door Soe- karno. In een heden, 11a afloop van de plenaire zitting, uitgegeven communiqué heeft de UNO-commissie het volgende medegedeeld: „De order tot het staken van de vijande lijkheden zal worden uitgevaardigd op drie Augustus om 20.30 uur (Batavia-tijd, dat is 20 uur Djokja-tijd). De order zal enige dagen later van kracht worden op een door beide partijen aan te kondigen, tijdstip. Hiermede is deze belangrijke vergadering en daarmede de te Batavia gehouden preli minaire conferentie beëindigd". De UNO-commissie zal nu aan de Veilig heidsraad rapport uitbrengen over de be reikte resultaten. De Nederlanders en de republikeinen zullen het bevel tot het staken van de strijd dus Woensdag doen uitgaan. De troe pen op Java zullen het bevel krijgen, er binnen een week gevolg aan te geven; voor Sumatra is deze termijn gesteld op 11 dagen. Tegelijkertijd met dit bevel zul len beide partijen aan hun ondergeschik ten bekend maken, dat geen „ophitsende" propaganda door middel van pers en radio meer zal plaats hebben. Een gemeenschap pelijk lichaam, samengesteld uit vertegen- Amerikaanse atoomcommissie rapporteert aan het Congres Inheemse uraniumertsen zouden buitenlandse kunnen vervangen WASHINGTON, 1 Augustus. (Reuter). De Amerikaanse Commissie voor Atoom energie heeft heden medegedeeld, dat „nieuwe en doelmatiger atoomwapens, die in 1948 op het Eniwetok-Atol werden be proefd, worden geproduceerd op indus triële basis". Uranium en Plutonium voor de atoom bommen en voor ander gebruik van de atoomenergie worden geproduceerd „in groter hoeveelheden dan ooit tevoren", al dus de commissie. Het rapport van de commissie is het zes de halfjaarlijkse aan het Congres. Onder de titel „Vorderingen in alle fasen van het nationale program voor atoom energie" noemt de commissie vorderingen op medisch gebied, met inbegrip van aan wijzingen, dat betrekkelijk goedkoop ra dio-actief kobalt tenslotte wellicht een be tere behandeling voor kanker zal mogelijk maken dan radium. De commissie meldt voorts, dat bij exten sieve onderzoekingen in het gehele land ertsen zijn gevonden met een zeer laag gehalte aan uranium, die eventueel in de toekomst zouden kunnen worden gebruikt voor militaire doeleinden, indien het ura nium, dat thans met lagere productiekos ten uit het buitenland en de V. S. wordt verkregen, niet meer beschikbaar zou zijn. (Amerika krijgt het grootste deel van zijn uranium uit de Belgische Congo en Canada). In het rapport wordt verder gezegd, dat maatregelen zijn genomen om „de levering van uraniumertsen zowel uit het buiten land als uit bronnen in de V. S. te verbe teren en zekerder te maken". Een lid van de commissie verklaarde, dat de verwijzing in het rapport naar de ge vonden ertsen met laag uraniumgehalte geen verband hield met de jongste specu latie over de Amerikaans-Britse-Canadese betrekkingen. (Deze jongste speculatie was dat David Lilienthal, de voorzitter der commissie, een vermindering van uranium- leveringen van Canada en de Belgische Öongo aan de V. S. zou vrezen, tenzij de V. S. Engeland en Canada atoomgeheimen zouden mededelen). woordigers van de UNO-commissie Ne derlanders, republikeinen en federalisten, zal in het leven worden geroepen om de uitvoering van de order tot het staken van de strijd te verzekeren. Rode Kruis-auto op trekbom: 18 doden Semarang, 1 Aug. (Aneta) 18 per sonen werden Zaterdag gedood, toen een vrachtauto van het Rode Kruis tussen Blora en Rembang op een trèkbom reed, aldus maakt heden de missie van het Ne derlandse Rode Kruis in Indonesië bekend. Het team bestond uit de arts dr. H. van Reigersberg Versluys en de verpleegsters, de zusters C. g. M. van der Ven, g. M. C. Leefgens en g. B. Wechgelaar (de laatste was gouvernements-verpleegster)De an dere slachtoffers zijn 8 militairen en 6 po- litie-agenten. De 18 slachtoffers zijn Zon dag te Blora begraven. De Koningin en Prins Bernhard hebben Zaterdag ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen Admiraal Richard L. Conolly „Commander-in-chief United States Naval Forces Eastern Atlantic and Mediterranean", die aan het Koninklijk Paar iverd voor gesteld door de Amerikaanse ambassadeur. Hare Majesteit overhandigde Admiraal Conolly het Grootkruis van de Orde van Oranje Nassau. Na de audiëntie poseerden de Koningin en Prins Bernhard met de buitenlandse gasten voor de fotograaf. V.l.n.r.: Dr. Herman B. Baruch, ambassadeur der Verenigde Staten, Koningin Juliana, Admiraal Conolly en Prins Bernhard. Hatta waarschuwt tegen communisme waarmede onze vrijheid weer zou verdwijnen' Batavia, 31 Juli (Aneta) De hoogste Nederlandse, republikeinse en federale autoriteiten waren Zaterdagavond, de vooravond van het tweede gedeelte van de inter-Indonesische conferentie, de gas ten van de Bijeenkomst Federaal Overleg in de Gedong Indonesia Serikat (het voor malige gebouw van de Volksraad te Bata via), dat geheel door schijnwerpers was verlicht. De gasten werden ontvangen door Sultan Hamid, de voorzitter van dit tweede gedeelte van de conferentie. De ontmoetings-bij eenkomst werd be zocht door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. dr. van Royen, de secreta rissen van Staat, de legercommandant en vele Nederl. autoriteiten, Hatta, de Sultan van Djolcja, Roem, kolonel Simatoepang, de heer Palar en talrijke andere vooraan staande republikeinen, de leden der UNO- commissie en het corps consulair. Zij allen hoorden het Wilhelmus en het „Indonesia Raya" aan. Onder de vertegenwoordigers van de pers waren verschillende uit Djokja overgekomen journalisten. Welkom van Sultan Hamid Zondagochtend om 10 uur werd het tweede gedeelte der conferentie geopend met een plenaire vergadering. Nadat de voorzitter van het comité van ontvangst der BFO, de heer Abdoel Rivai van Band jar, een woord van welkom had gesproken en de vergadering het „Indo nesia Raya" had gezongen, hield de voor zitter, Sultan Hamid, een redevoering. Hij constateerde, dat heden voor het eerst re publikeinse vertegenwoordigers in Gedong Indonesia Serikat aanwezig waren. „Het is niet in de laatste plaats daarom, dat ik u van deze plaats af met een zo bijzondere voldoening een hartelijk welkom toeroep, daar wij zonder u niet compleet waren en niet compleet konden zijn, hetgeen wij al tijd hebben geweten en gevoeld". Sultan Hamid herinnerde er aan, dat te Djokja, bij het eerste gedeelte der conferentie, de hereniging van de republikeinse gebieden en die der BFO een feit is geworden, dat men daar tot bepaalde conclusies is geko men, en „dat onze scheiding van jaren min of meer kunstmatig was, dat hetgeen ons scheidde, van zeer geringe importantie is tegenover datgene wat ons verenigt". Hij eindigde aldus: „Moge deze conferentie datgene brengen, wat de volken van Indonesië er van ver wachten, moge het ons vergund zijn, in het besef van onze verantwoordelijkheid te genover onze volken die richtlijnen te trekken, waarlangs wij verder gezamenlijk zullen optrekken naar ons ideaal, dat voor ons allen hetzelfde is: de vrije en souvereine republiek Indonesia Serikat, waar veilig heid en welvaart zullen heersen". Het ongeluk bij de start van de 500 cc's, dat onze fotograaf gisteren op het Zandvoortse circuit de kans gaf om de plaat van zijn leven te maken. De starter, die terecht zeer geschrokken toekijkt naar de gevolgen van zijn onvergeeflijke fout om een veld renwagens te laten vertrekken, terwijl er nog helpers (al hadden die daar ook niet mogen zijn) tussen de wagens stonden, bevindt zich links. Op de motor-kap van Stirling Moss de gescheptemeca.no die meteen daarna de lucht i;i geslingerd zou worden, en die. toen hij nog even later op de grond lag, op een haar na door een volgende wagen gemist werd. Gelukkig werd hij niet ernstig gewond. Achter hem een andere helper die slechts dank zij een noodsprong aan een aanrijding ontkomen kon. Na de rede van Sultan Hamid sprak Hatta een rede uit, waarin hij herinnerde aan het eerste gedeelte der conferentie. „Gezamenlijk zijn wij tot de gedachte ge komen, dat de rood-witte vlag het ere- symbool is voor het Indonesische volk en dat het „Indonesia Raya" ons volkslied is". Hij zeide voorts, dat wat op de eerste zit ting van deze conferentie werd bereikt, in feite veel meer is en van dieper betekenis dan bij de aanvang ervan kon worden ver wacht. Ingaand op het feit, dat de republiek Indonesia Serikat zal zijn een democratische staat met een federale opbouw, zeide Hat ta: „De democratie, die haar zwaartepunt vindt in het doel: delen van de verant woordelijkheid door het volk, staat voort durend voor de moeilijkheid van een machtsverdeling tussen een centrale rege ring en autonome gebieden. Deze verdeling van autoriteit kan niet eens en vooral wor den vastgesteld, daar zij samenhangt met de tijdsomstandigheden. Wat voor ons van belang is, is dat er een decentralisatie bestaat, die de mogelijkheid biedt, de nodige macht tot zelfregering te verschaffen, niet slechts aan de kleinste gebiedseenheden, doch evenzeer aan de be langhebbende en verbonden groepen in deze samenleving". Hatta besloot: „Bij het ontvouwen dezer ideeën zat bij mij de bedoeling voor, er de nadruk op te leggen dat de democratie, ge schraagd door het verantwoordelijkheids gevoel van de gehele gemeenschap, het levensprobleem van het Indonesische volk is. De twintigste eeuw bracht ons een ideo logische stroming, die de gehele wereld van een centraal punt uit zou willen be heersen en in vele landen is de invloed dier stroming zeer groot. Wordt deze stroming ook in Indonesië de overheersende, dan zal de door ons verworven vrijheid ver dwijnen en zal Indonesië wederom een kolonie worden. Alleen een volk, dat zich verantwoordelijk acht voor eigen lot, zal zijn vrijheid kunnen handhaven. Dienovereenkomstig zal de constitutie, die wij thans in voorlopige vorm zullen gaan opstellen teneinde de overdracht der souvereiniteit te kunnen aanvaarden, te vens de nodige waarborgen moeten bieden, dat Indonesië niet alleen vrij in politieke zin zal zijn, doch eveneens in zijn econo mische betekenis". Nadat de vergadering gesloten was, wer den Hatta, de Sultan van Djokja, Sultan Hamid en Palar door het publiek buiten het gebouw op de schouders genomen. Legerkwestie De republikeinse regering heeft een ont werp voor de veiligheid opgesteld, zoals dit op het tweede deel van de inter-Indo nesische conferentie wordt voorgelegd. Naar de correspondent van Aneta .ver neemt, zijn de hoofdpunten hiervan: De legerleiding moet in Indonesische handen zijn; De TNI moet de kern vormen van het toekomstige leger van de republiek Indo nesia Serikat; Niet-Indonesiërs mogen in het leger worden opgenomen, indien zij het Indo nesische burgerschap bezitten. In verband hiermede zullen de republi keinse militairen als waarnemers de inter- Indonesische conferentie bijwonen. De strijd in Griekenland nadert opnieuw zijn einde Volgens Radio-Athene is „het oprollen van de laatste resten der guerillatroepen in het Griekse binnenland in het laatste stadium getreden". Het leger zou spoedig zijn taak overdragen aan de politiemacht. ..De opstandelingen worden overal vernie tigd en er wordt melding gemaakt van massale overgave", aldus de radio. De militaire gouverneur in Larissa zou verklaard hebben, dat „nog slechts ge- isoleerde opstandelingen zich schuil hou den in de bergen om hun uiteindelijke ver nietiging af te wachten". Een Grieks militair gerechtshof te Volos heeft zes-en-dertig communisten, waaron der dertien vrouwen, die van ondergrondse bedrijvigheid en het onderhouden van ver bindingen met de guerilla-troepen worden beschuldigd, ter dood veroordeeld. Tien andere beklaagden werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, drie-en-twin tig anderen zijn vrijgesproken. Zweefvliegtuig neergestort; bestuurder ernstig gewond Zaterdagmiddag is de heer F. J. Albracht uit Amsterdam met zijn zweefvliegtuig, de PH-171, toen hij boven het dorpje Otterlo op de Veluwe zweefde, door nog onbekende oorzaak neergestort. Het toestel viel op een kippenren van een pluimveebedrijf en werd vrijwel ge heel vernield. De heer Albracht brak beide benen en liep enige hoofdwonden op. Enkele omwonenden verklaarden, dat zij het toestel zeer laag over het dorpje zagen zweven en de indruk hadden, dat de piloot naar een geschikt landingsterrein zocht. Plotseling evenwel dook het toestel naar beneden en stortte neer. De heer Albracht is lid van de Amster damse Zweefvliegclub, die zijn basis op Soesterberg heeft. Hij was om half vier van Soesterberg opgestegen. Na een vlucht van 40 minuten, waarbij een aanzienlijke hoogte werd bereikt, gleed het toestel af. De heer Albracht is op eigen verzoek naar een ziekenhuis in Amsterdam over gebracht. Zjjn toestand is niet zorgwekkend. Het toestel, een Grünau-baby II was eigendom van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Een technisch hoofdambtenaar van de Rijksluchtvaart dienst heeft een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval ingesteld. Het woord is aan.. Wijnaendts Francken: Wie met een onafhankelijke aan leg is geboren voelt zich gelukkig in het bewustzijn van eigen kracht, in zijn gevoel van eigen waarde. Maar tezelfdertijd ook zal hij zich weer ongelukkig voelen door zijn isolement. Belgische socialisten naar Koning Leopold De demissionaire Belgische minister president Spaak, de socialistische minister van Pensioenen. Merlot, en het socialisti sche Kamerlid Spinoy hebben zich Zondag naar Pregny begeven om koning Leopold te ontmoeten. Te Brussel heeft de kabinetsformateur, Eyskens, heden een dag vrijaf genomen van zijn taak om de nu reeds vijf weken oude kabinetscrisis tot een oplossing te brengen. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Indien de socialistische delegatie, be staande uit de twee socialistische ministers Spaak en Merlot en de socialistische bur gemeester van Mechelen de heer Spinoy, er in slaagt de koning te overtuigen, dat het absoluut noodzakelijk is, dat hij twee derden of 66 procent van de stemmen haalt bij een eventueel referendum, dan zouden meteen de koningskwestie en de regerings crisis zijn opgelost. Hedenmorgen werd de delegatie te Pregny door de vorst ontvangen. Er is dus toch reeds een kentering bij de socialis ten: een jaar geleden verzetten zij zich niet alleen tegen de terugkeer des konings maar ook tegen de volksraadpleging, welke zij ongrondwettig noemden. Thans gaan zij er mee accoord, dat ko ning Leopold op de troon terugkeert onder voorwaarde van de 66 procent, welke voor waarde de socialistische partijvoorzitter in zijn wekelijks artikel voor de socialisti sche kranten nogmaals heeft beklemtoond. Het is echter zeer twijfelachtig en het zou werkelijk een grote verrassing zijn, indien de koning met dit socialistische voorstel zou instemmen. Op Donderdag vergadert het Congres van de Belgische socialisten om het resul taat te horen van de démarche bij de ko ning. Indien deze negatief is dan kan men de derde poging om een drieledige rege ring tot stand te brengen, als mislukt be schouwen. Zestien doden bij botsing tussen vliegtuigen in Amerika Zestien personen zijn om het leven ge komen bij een botsing tussen een Dakota van de „Eastern Airlines" en een vliegtuig van de marineluchtmacht, in de buurt van Fort Dix bij New Jersey (V. S.). De slachtoffers zijn drie leden van de beman ning, de twaalf passagiers van de Dakota en de piloot van het marinevliegtuig. Duel met kustbatterijen der Chinese communisten Het Britse oorlogsschip „Amethyst", dat sedert April door de Chinese communisten op de Yangtse werd vastgehouden, nadat liet beschoten en beschadigd was bij een poging om voorraden naar de Britse am bassade te Nanking te brengen, is onder hevig vuur van de kustbatterijen ontsnapt en heeft zich bij de Britse vloot gevoegd zonder dat verdere schade werd opgelopen, aldus heeft de Britse admiraliteit mede gedeeld. Het schip zal in de haven van Sasebo in reparatie gaan. In een door de Britse marine uitgegeven verklaring wordt medegedeeld dat de „Amethyst" tijdens haar wegvaren het vuur der Chinese kustbatterijen heeft beant woord, waardoor een door Chinese com munisten bemande kanonneerboot in brand werd geschoten. De „Amethyst" had, na over een afstand van 225 kilometer de Yangtse te zijn afge varen, nog maar negen ton brandstof over. Het bepalen van het tijdstip der ontsnap pingspoging was van vitaal belang, omdat de oorlogsbodem nog juist genoeg vaart kon ontwikkelen om bij het invallen van de duisternis op onopvallende wijze het anker te lichten en de nabij de monding van de Yangtse gelegen Wosoeng-forten vóór het aanbreken van de dag te passeren. De ontsnapping uit het communistische gebied duurde zeven uur. De „Amethyst" slaagde erin te ontsnappen door in het zog van een rivierboot te varen. De maan ging spoedig na het invallen van de nacht onder en de reis werd afgelegd in de diepste duisternis. Ruim een uur na de afvaart, toen men van de kust uit licht op de ri vierboot richtte en de Amethyst opmerkte, kreeg het schip zwaar artillerievuur dat beantwoord werd. Het moeilijkste deel van ae tocht kwam toen het schip door een rivierversperring moest varen, waarvan men de sterkte niet wist. Koning George van Engeland heeft een gelukstelegram aan de bemanning gezon den en de gezagvoerder opdracht gegeven de mannen te tracteren. Door Londen gemachtigd. Heden is te Londen officieel bekend ge maakt, dat de commandant van de „Ame thyst" gemochtigd was door 't Britse depar tement van Buitenlandse Zaken en de Ad miraliteit om zich een weg naar zee te banen, „met het oog op de weigering der communistische autoriteiten om het schip de normale faciliteiten en vrijgeleide te geven". De plaatselijke communistische autori teiten hadden als voorwaarde voor een vrij geleide van de commandant van de „Amethyst" geëist, dat hij een verklaring zou ondertekenen, waarin Britse verant woordelijkheid voor het incident op de Yangtse zou worden erkend. Hij weigerde. De „Amethyst" werd op 28 April door de communistische batterijen op de Noorde lijke Yangtse-oever onder vuur genomen, toen het schip op weg was naar Nanking om de buitenlandse kolonie daar van voor raden te voorzien. Een scherpe strijd volgde, toen de Britse oorlogsschepen London, Black Swan en Consort te vergeefs trachtten al vechtend de Yangtse op te varen om de beschadigde „Amethyst" uit haar benarde positie te redden. Op de vier schepen sneuvelden daarbij 44 manschappen. Tito zou „contra-Cominform" hebben georganiseerd Berlijn, 30 Juli (AFP) Volgens „Der Abend" (Amerikaanse licentie) heeft maarschalk Tito te Belgrado een „contra- Cominform" opgericht om de invloed van de Cominform in de Oost-Europese stalen te ondermijnen en om de ?inti-Joegosla vische politiek van het Kremlin te fnuiken. De krant voegt er aan toe, dat maarschalk Tito circa 4.000 specialisten naar Belgrado heeft ontboden, onder wie politici, econo misch deskundigen en geleerden uit de Bal kan, Tsjechoslowakije, Oostenrijk, Duits land en Turkije. Zij werken alle te Topola, op ongeveer 50 km van Belgrado, be schermd door een afdeling van de geheime politie, die hen van de buitenwereld afsluit. Maarschalk Tito zou aan een commu nistisch vertrouwensman in een buurland, verklaard hebben: „Wanneer de Sovjet- Unie de stoutmoedigheid heeft Joegoslavië aan te vallen, zullen alle ontevreden ele menten van het Stalinistische communis me met mij zijn". Koninklijk Paar was in Frankrijk Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Zaterdag per vliegtuig uit Nederland naar La Rochelle in het Franse departement Charente gegaan en verder per boot naar het eiland Ré, voor een particulier week* eind-bezoek te Les Portes op dit eiland. OPNIEUW ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met op dc meeste plaatsen vooral in het Noorden van het land tijdelijk enige regen, later hier en daar opklaringen. Matige, morgen langs de kust tot krachtig aanwakkerende wind tussen Zuid cn West. Weinig verandering van tempe ratuur. 2 Augustus: Zon op 5.02 uur. onder 20.29 uur Maan op 15.22 uur. onder 23.25 uur Hoog- en Iaagwatertijden in IJmuidcn Maandag 1 Augustus: Hoog water: "8.16 en 20.43 uur. Laag water: 3.58 en 16.15 uur. Dinsdag 2 Augustus: Hoog water: 9.13 en 21.46 uur. Laag water: 4.46 en 17.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1