c D Getuigenverhoor in zaak-Lages is thans geëindigd Radio geeft Woensdag Siegfried E. van Praag vijftig jaar Wereldnieuws Dinsdag 2 ïugustus 1949 2 Requisitoir en pleidooien op 5 September Na zes zittingsdagen is het verhoor der getuigen in het proces tegen de 48-jarige „Kriminalrat" Willy Lages, de voormalige chef van de Amsterdamse Sicherheitspoli- zei, geëindigd. Maandag was de laatste dag, die aan het getuigenverhoor werd besteed. Twintig getuigen a décharge, opgeroepen op verzoek van Lages' verdedigers, legden voor Lages gunstige verklaringen af. De zitting werd des avonds besloten met het horen van nog enkele getuigen a charge en een verhoor van de verdachte zelf. Op verzoek van de verdediging werd de zitting daarna verdaagd tot Maandag 5 September. Dan zal mr. C. van Rij, de advocaat-fiscaal, zijn requisitoir houden en de verdediger zijn pleidooi. Dit uitstel van meer dan een maand stond president Van Hamel toe, opdat de verdedigers voldoende tijd hebben hun pleidooi voor te bereiden. „U stond hier bekend als een zeer hard vochtig man", zei de president tot Lages, nadat deze had verklaard dat hij zeker niet opzettelijk aan oorlogsmisdaden had mede gewerkt. „Dat is juist", beaamde verdachte. „Ik zou mij thans nog schamen, indien iemand mij als een slecht soldaat zou be titelen. Maar dat betekent niet, dat ik als een beul wilde optreden". ,.De Amsterdamse bevolking beschouwt u echter wel als een beul" merkte prof. Van Hamel op. Lages: „Wij leefden in een heksenketel. Wij moesten strijden tegen het onder grondse verzet. Weinigen hebben bevroed hoe zwaar die strijd ook voor ons was. Wij konden die niet anders voeren". President: „Deze zes dagen heeft u geen blijk gegeven te beseffen: dit is een arm, verdrukt volk, dat met recht voor zijn vrijheid opkomt en ik, Lages, sta hier eigen lijk als een beul en als een verdrukker. Hebt u waarlijk pogingen gedaan om u aan deze taak te onttrekken of de verschrik kingen, die u ons volk hebt aangedaan, te verminderen?" Lages: „Ja, ik zal er u een noemen. In Setember 1944 kreeg ik uit Den Haag de opdracht ieder verzetsnest plat te branden, althans grondig te verwoesten. Als ik dit bevel had opgevolgd, dan zou Amsterdam er thans als een zwaar gebombardeerde stad hebben uitgezien. U kunt dit geloven of niet, het is waar. Ik kan het echter met meer bewijzen, want op bevel van hoger hand hebben we alle documenten bij de capitulatie moeten vernietigen, zodat ik die opdracht niet meer bezit." President: „Moeten wij dan aannemen, dat Rauter, dr. Harster, Himmler en ande ren allemaal honden waren, maar dat La ges een gemoedelijke, aardige man was?" Lages: „Neen, ik was ook hard. Ik moest mijn plicht doen als soldaat, anders had ik moeten gaan". De president sprak vervolgens over de „Silbertannemoorden". Hij herinnerde de verdachte aan zijn met pathos uitgesproken verklaring, dat hij zijn degen op de tafel van zijn generaal zou hebben geworpen, indien hij van de vergassing der Joden op de hoogte was geweest en gezegd zou heb ben: hier ben ik! De „Silbertanne"-moorden „Het wil -mij voorkomen", zo vervolgde de president, „dat de „Silbertannemoorden" daartoe dan toch alle aanleiding gaven. Voor die moorden werden volkomen wille keurige slachtoffers uitgezocht, die niets gedaan hadden en die op een vreselijke manier werden vermoord. Als u werkelijk zo ridderlijk wilde optreden als u het. voor stelt, had u tegen deze représaillemethode met kracht' stelling moeten nemén." Lages: „Ik zie het anders. In mijn hart voelde ik niets voor deze maatregel, maar hij werd gebruikt in antwoord op dezelfde methoden van de tegenstanders"- President: „Die methodes van de illega liteit waren zeker niet de zelfde, want de illegaliteit ruimde alleen die figuren uit de weg, die als landverraders en zeer schade lijk voor de nationale zaak werden be schouwd. Maar u koos een schrijver uit, A. M. de Jong, en een chef van een arbeids-j bureau, die geen van beiden de Duitse zaak veel kwaad deden en volkomen onschuldig waren aan de op uw mensen gepleegde aanslagen!" Ook de deportaties van Joodse landge noten werden opnieuw besproken, waarbij de president aan Lages verweet, dat hij de „Kolonne Henneicke" gebruikt had, de „Kolonne van Nederlandse spitsboeven", die voor f 7,50 per slachtoffer Joodse Ne derlanders verrieden en aan de dood uit leverden. De getuige mevrouw mr. L. C. Mazurel verwekte enige opschudding door haar ver- HILVERSUM I, 301.5 M. 7 00 8 00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Werken van Handel voor clavecimbel en orkest. 9.00 Voor jonge zieken. 9.30 Sextet Johnny Kroon. 10.00 ,,Linzer"-symphanie, Mozart. 10.30 „Jongensdag 1949", 11.30 Alfred Cortot speelt ballades van Chopin.. 12.00 Harmonie orkest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Me- tropole-orkest. 13.15 Orgelconcert. 14.00 Sym- nhonisch concert. 15.00 Duo voor viool en piano. Schubert. 15.20 Strijkorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Vocaal kwartet. 17.50 Platen. 18.00 Koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Piano- duo de Raaf f—Schutte. 19.30 Actueel geluid. 19 45 Platen. 20.15 Orgel. 20.45 Trio Fantasia. 21.10 „Elfhonderd jaar Zierikzee". 21.30 Residentie-orkest onder Willem van Otterloo, met Stefan Askenase, piano: Tweede piano concert, Chopin; Symphonie no. 2 in D, Bramhslk 22.45 Overdenking. 23.15 „Bettel- student", MiUöcker. 23.45 Lichte piano- klanken. HILVERSUM II, 414.5 M. 7 00, 8.00, 13.00. 18.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.18 Operettemuziek. 8.18 Platen. 8.50 Voor de Vrouw. 9.00 Werken van Mozart en Haydn. 10.00 „Moeder en kind". 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Kookpraajje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Lichte muziek, 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Hawaiïanmuziek, 13.20 Jonge Flierefluiters. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret van Eduard Verkade. 14.15 Kamermuziek van Debussy en Ravel. 15.00 Voor zieken. 15.30 Platen. 15.50 Fietstocht. 16.00 Tsjechisch Svmphonie-orkest. 16.15 Voor kleuters. 16.30 Platen. 16.55 Voor de jeugd. 17.15 Miller sextet. 17.45 „Minderheden in Indonesië". 18.20 Amsterdamse Politiekapel. 19 00 Esperanto. 19.15 ..Het nieuws uit Indonesië". 19.30 „Zo mer langs de wegen". 19.40 V.C.J.C., 19,45 Wereldraad van Kerken. 20.20 Residentie orkest onder Pedro de Freitas Branco, met Nicole Henriot, piano: Symphonie no. 88, Haydn: Variations syniphoniques, Franck. 21.i0 Luisterspel: een Chinese legende. 22.25 Kwartet Corduwener. 22.45 Boekbespreking. 23.15 Orkest Geraldo. i i klaring dat Aus der Fiïnten, de leider van de „Zentralstelle für Jüdische Auswande- rimg", die onder Lages stond, blijk had ge geven wel te weten welk lot de Joden wachtte. „Ik vorm de goot, waarin de Jo den uit dit land naar de vernietigingskant- pen glijden" had hij tot getuige gezegd. Sprekende over de mishandelingen van weerloze gevangenen zei de president daar na dat dit toch in ieder geval een punt was, waarbij Lages zich niet op eèn bevel van hogerhand kon beroepen. Hij zélf heeft steeds beweerd orders aan. zijn onderge schikten te hebben gegeven zich nimmer aan mishandelingen te JSuiten te gaan. „Op zijn minst genomen", vervolgde de president, „bent u volkomen in gebreke ge bleven voldoende toezicht uit te oefenen." •Lages: „U hebt gelijk: Ik heb mij er ech ter zoveel mogelijk mee bemoeid, maar ik had niet altijd voldoende tijd. Misschien heb ik teveel vertrouwen gehad in mijn officieren. Maar ik zou niet willen, dat men van mij denkt, dat ik opzettelijk een oogje heb dichtgedaan. Het gebeurde ach ter mijn rug, ik heb het niet geweten." Onder de'getuigen a décharge bevond zich de vroegere Duitse generaal Priedrieli Christiansen, die thans 69 jaar oud is en die desgevraagd verklaarde, dat de oproepen tot de „Arbeitseinsatz" niet uitgingen van de Duitse weermacht hier te lande, doch van Sauckel in Duitsland, die zijn opdrach ten zond aan Seyss-Inquart. Voor de uit voering van die orders was de „Höhere SS- und Polizeiführer" Rauter verant woordelijk. Garantieverklaring van ambtenaren in Indonesië Batavia, 1 Augustus (Aneta). „De Ne derlandse regering heeft zich onder voorbehoud van bekrachtiging bij de wet bereid verklaard, een nieuwe garantie- verklaring uit te geven voor de Nederlan ders onder de thans in dienst zijnde bur gerlijke landsdienaren", aldus verklaarden de Zaterdagmiddag te Batavia terugge keerde prof. R. A. Hoessein Djajadinin- grat en mr. J. van Hoogstraten, die in Nederland besprekingen hebben gevoerd over de rechtspositie van het overheids personeel in Indonesië. De positie van het K.N.I. leger wordt afzonderlijk in beschou wing genomen; over de inhoud van de nieuwe garantieverklaring kan niéts wor den gepubliceerd, alvorens de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon daarvan kennis heeft genomen. De publicatie kan echter in de loop van deze week worden verwacht. In de garantieverklaring wordt op geen enkel punt vooruit gelopen op de regeling der rechtspositie van de in dienst zijnde ambtenaren na de overdracht der souverei- niteit. Deze materie zal worden behandeld op de Ronde-Tafelconferentie. Beide heren verldaarden zich met betrekking tot de in Nederland bereikte resultaten niet onte vreden en hadden de indruk, dat de Ne derlandse regering zo ver was gegaan als haar onder de gegeven omstandigheden maar mogelijk is. Prins Bernhard dineerde aan boord van de „Columbus" Tweemaal speelde Maandagavond de marinierskapel van de Amerikaanse zware kruiser „Columbus" in de Amsterdamse haven het Wilhelmus. De eerste maal toen Prins Bernhard om half negen aan boord kwam om eregast te zijn aan een diner, dat op het Amerikaanse oorlogsschip werd gegeven. Aan dit diner zaten behalve de Amerikaanse officieren aan de Ameri kaanse ambassadeur, dr. Herman B. Baruch en de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly. Voor het diner nam de prins de kruiser in ogenschouw, na het diner onderhield hij zich nog geruime tijd met de Amerikaanse marineofficieren. Om elf uur, bij het vertrek van de prins, liet de Amerikaanse marinierskapel ander maal ons volkslied horen. Handelsaccoord met Russische zone van Duitsland In Berlijn is een handelsovereenkomst getekend tussen Nederland en de Russische zóne van Duitsland, welke voorziet in een goederenuitwisseling ter waarde van 34 millioen guïden. Nederland zal vetzuren, rubber, copra, textielgoederen en haring leveren in ruil voor machines, vuurvast glas en optische producten. Meevaller voor Gerzon's modemagazijnen N.V. In de Staatscourant wordt medegedeeld dat een vordering van f 3.865.068,van Gerzon's Modemagazijnen N.V. op de „Ver- mogensverwaltungs- und Rentenanstalt" is erkend. Het bedrijf is op 1 Februari 1943 door een Duitser gekocht, die de termijnen van de koopsom voldeed- met de kasmid delen van het bedrijf zelf. De directie van Gerzon deelde mede, dat het totaal van deze aan het bedrijf ont trokken waarden de vordering van 3.865.068 overtreft Op de na de oorlog gepubliceerde balansen was deze vorde ring nog niet verwerkt. Voor Gerzon be tekent dit een eerste meevaller van ong^r veer 1.000.000want de beschikbare middelen van de „Vermogensverwaltungs- und Rentenanstalt" laten een eerste uit kering van 30 procent op dergelijke vor deringen toe. Hoeveel er van de overige 70 procent be taald zal worden staat niet vast. De totale vordering zal echter wel nooit geheel geïnd kunnen worden. Tweejarig knaapje overleden na het eten van giftige bessen Het tweejarig zoontje van de familie Van E„ wonende aan de Lunterse Bosweg te Lunteren, bevond zich Zaterdag met zijn zesjarig zusje in de kruidentuin van de heer D„ waar verscheidene planten voor medicinale doeleinden worden gekweekt. De kinderen plukten bessen en aten daarvan. Later deden zich bij het knaapje vergiftigingsverschijnselen voor. Hoewel een dokter tegengift toediende is de kleine overleden. Het zusje, dat blijkbaar minder bessen genuttigd had,ondervond geen nadelige gevolgen. Hét onderzoek heeft uitgewezen, dat de giftige bessen afkomstig waren van de Wolfskers. Dit jaar hoopt de bekende Nederlandse romancier Siegfried E. van Praag op 8 Augustus zijn vijftigste verjaardag te vie ren, een gelegenheid die zeker aangegrepen zal worden om hem in het vaderland te huldigen. Bekend geworden door romans als „Madame de Pompadour", „Julie de Lespinasse en „:La Judith", is het namelijk niet te verwonderen dat deze auteur, on danks de wens om in de Franse, sfeer te leven, toch het contact met Nederland niet wilde verliezen, en zo eén compromis vond in Brussel, waar wij hem onlangs in zijn flat aan de Avenue Antoine Depage heb ben bezocht. Het is eenmaal onvermijdelijk om, in gesprek met van Praag, niet op het onder werp „dieren" terecht te komen; hij is namelijk uniek, zelfs in de wereldlittera tuur, door zijn roman over een dierentuin, „Jongensdroom", die in vele vertalingen is verschenen, dpch in Holland helaas niet meer werd herdrukt. Ongetwijfeld heeft hij in dit werk veel autobiografische détails opgenomen; zo schrijft hij over Jacob Veere, de directeur van de dierentuin: „De dieren waren de boezem waarin zijn men selijke geestesstromen .zich konden ver liezen, zijn observatie-behoefte, zijn ver langen naar contemplatie en ingrijpen. Bij de dieren was rust". De dieren hebben in derdaad een zeer belangrijke rol in van Praag's leven gespeeld. Reeds als kleine jongen vertoefde hij iedere dag in de paar denstallen van de oude Haantjesbrouwerij aan het Weesperplein en ieder weekeinde in Artis, en nu nog voelt hij zich ongeluk kig als hij enige tijd het contact met dieren heeft gemist. De Arke Noaehs vergezelt hem dan ook tot in de werkkamer, waar hij ons verschillende dierportretten van Jacques Kaas en Co Chevallier liet zien, evenals de dierstudies die hij heeft gepubliceerd. „Wij en de Dieren", een beschouwing over de verhouding tussen mens en dier aan de hand van letterkundige voorbeelden; „Een Sprookje op Aarde", schetsen over Artis- dieren; en het recente „Krabbels van en over Dieren". Een grote dierensage, „Strijd der Wouden", met een Ara als één van de hoofdfiguren, heeft hij juist voltooid. Dooi de dieren is hij ook in aanraking gekomen met het circusleven, hetgeen hij zeer goed getypeerd heeft in het verhaal van Judith Sach's leven; een figuur, wier psychologie overeenkomst vertoont met de grote Franse toneelspeelster Rachel. In de persoon van Van Praag zijn door de Joodse afkomst en de liefde voor de Franse cultuur, Oost en West beide vertegenwoordigd. De familie stamboom gaat terug tot de zeventiende eeuw, tot Proops die in Amsterdam de eer ste Hebreeuwse drukker was. De promotie tot doctorandus in de Franse letteren is het resultaat van een studie die werd aangemoedigd door de H.B.S.-leraar G. Walch, samensteller van de bekende Franse poëzie-anthologie. Momenteel werkt van Praag aan een grote historische roman over de Franse Derde Republiek. De schrijversloopbaan van Van Praag is begonnen met het plaatsen, van enkele ar tikelen onder andere in Elseviers Maand blad. De eerste roman „de Weegschaal", spelend in het Amsterdamse- ghetto, ver scheen toen hij vijf-en-twintig jaar was. Ter ere van zijn vijftigste verjaardag heeft Erri. Querido's Uitgeversmaatschappij een Salamander uitgegeven, onder de titel „Op enkel spoor", waarin de bekende novelles „Een man van aanzien" en „De zonderling van Boulevard Brand Whitlock" zijn opgenomen, tezamen met een nieuwe novelle „Wraak op het Noodlot". POST VOOR MILITAIREN OP DE „GROOTE BEER". De repatriërende militairen aan boord van het s.s. „Groote Beer", dat op 31 Juli uit Indonesië naar Nederland is vertrok ken, kunnen in een 'aanloophaven post uit gereikt krijgen. Deze correspondentie moet uiterlijk op 7 Augustus gepost worden. EXAMENS HOOFDAKTE Voor het examen hoofdakte slaagden te Haarlem voor deel A: L. v. Dijk te Haarlem (akte), Mej. A. M. v. Kampen te Stompwijk, J. Klunder te Haarlem (akteé, M. J. F. Ooms te Amsterdam (aktè), Mej. A. A. Wouda te Amsterdam. Geslaagd voor deel B: H. Bierman, te Am sterdam, H. Hooyberg ie Oosthuizen, F- Schmidt te Amsterdam, Mej. T. Zetzema te Amsterdam. Stoffelijk overschot van Hans Plesman gevonden Maandag zijn nog* twee lichamen uit het wrak van de bij Bari verongelukte „Roer mond" gehaald. -Een van deze stoffelijke overschotten is herkend als dat van gezag voerder Hans Plesman. Er worden thans nog drie lichamen ver mist.' Stewardess van de „Franeker" ten grave gedragen Gistermiddag is onder zeer grote belang stelling het stoffelijk overschot van mej. C. M. Graf, in leven stewardess aan boord van de verongelukte K.L.M.-machine „Fra neker" op „Zorgvlied" te Amsterdam ter aarde besteld. Ds. B. ter Haar Rommeny uit Ginneken hield in de aula een rede, welke voorafgegaan was en gevolgd werd door orgelmuziek. Namens de collega's sprak mej. L. C. Held. Aan de groeve dankte een familielid voor de belangstel ling. Luchtvaartdeskundigen uit Bombay terug Dinsdagmiddag zijn op Schiphol aange komen de heren dr. ir. H. J. van der Maas en M. Kamminga van de Rijksluchtvaart dienst en J. Maluin, chef-vlieger van de KLM, die hebben deelgénomen aan het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met het KLM-toestel „Franeker" nabij Bombay. Zij hebben ónder andere een on derzoek ingesteld in New Delhi, de laatste landingsplaats van het vliegtuig vóór de ramp. Bij hun aankomst "op Schiphol konden de deskundigen geen mededelingen doen over hun bevindingen, omdat het officiële rap port, dat door de commissie van India moet worden uitgebracht, nog niet openbaar ge maakt is. Gratificaties voor rijkspersoneel De minister van Binnenlandse Zaken a.i. heeft besloten het Gratificatiebesluit Bur gerlijke Rijksambtenaren 1949 ook van toe passing te verklaren op het jeugdige rijks personeel, waarvan het loon is vastgesteld krachtens de algemene loonregeling jeug dig rijkspersoneel 1948; de leerling-ver- plegenden bij de rijksverplegingsinrichtin- gen en de rijkswerkvrouwen van wie het loon is vastgesteld krachtens de beschik king van de minister van Binnenlandse Zaken tot herziening van de beloning voor rij kswerkvrou wen. DE 3-JARIGE ABRAHAM TERMEY IS NOG NIET TERECHT Nog steeds ie de drie-jarige Abraham Tërmey uit de Crommelinstraat te Am sterdam, die sinds Donderdagmiddag wordt vermist, niet teruggevonden. Enkele aanwijzingen van personen, die meenden het knaapje te hebben gezien, zijn onder zocht zonder enig resultaat. De politie heeft op twee plaatsen in de buurt waar het kind zou zijn gezien laten dreggen, doch ook dit was vergeefs. De ouders hebben nu een telepaath in de arm genomen in de hoop, op deze wijzs iets over hun zoontje ge waar te worden. Donderdagavond om streeks half zeven heeft een buurvrouw het jongetje nog voor de ouderlijke wo ning gezien. Zij is zeer positief in haar verklaring, daar zij het kereltje nog over het hoofd heeft gestreken, zodat van ver wisseling met een ander volgens haar geen sprake kan zijn. Op dat tijdstip hadden de ouders echter al aangifte gedaan van 'de vermissing. Ter nagedachtenis van de Grenadiers en Jagers, die in de Meidagen 1940 of later hier of overzee hun leven lieten voor het vaderland, zal op het gazon voor het gebouw van de Tweede Kamer aan de Hofweg te 's Gravenhage een gedenkteken worden opgericht. Diogenes II Een zestienjarige leerling-bakker uit Den Haag heeft Diogenes willen na doen. Hij was ruim drie weken geleden van huis Weggelopen, kwam in Rotter dam en zocht daar een onderdak. In een volkshnntje zag hij een flinke ton staan en richtte die tot slaapplaats in. Maar de ton was korter dan de jonge man en deze moest daarom met de benen buitenboord slapen. Twee jon gens, die in het schemerdonker voorbij kwamen vonden die ton met twee eruit bengelende benen nogal griezelig en stapten bleek om de neus naar de politie. Diogenes II zal zich nu in de residentie weer in het bakken moeten bekwamen. Met de boottrein is Maandagavond een gezelschap sportbeoefenaars(sters) uit Derby op het Haarlemse Station aangekomen. Van rechts naar links de heer D. J. A. Geluk, voorzitter van het comité Sportuitwisseling Haarlem-Derby, mevrouw Bowmer, echtgenote van de burgemeester van Derby, mr. P. O. F. M. Cremers, de heer C. F. Bowmer, burgemeester van Derby en de heer Hackenitz. „Grote Beer" uit Batavia vertrokken Het hospitaalschip „Grote Beer" is Za terdagmiddag uit Batavia naar Nederland vertrokken met ruim 1000 militairen van de K.L., het K.N.I.L., de Marine en de ma riniers. In de ziekenzalen zijn liggende pa tiënten opgenomen, die in Nederland ver der zullen worden behandeld. Bij het ver trek was aanwezig de chef van de gene rale staf, kolonel D. R. A. van Langen. e Belgisch militair bezoek Leerlingen van de Koninklijke Militaire School van België, waar de aspirant-offi cieren van het landleger, van het vlieg- wezen, van de zeemacht en van de rijks wacht worden opgeleid, zullen in Augustus een studiereis door Nederland en West- Duitsland (Britse en Belgische zones) ma- ken.Het hoofddoel van deze reis is enkele operatietonelen van de strijd in 1944-1945 te bezoeken, om er het verloop der gebeur tenissen na te gaan en de invloed van de terrein-gesteldheid te bestuderen. H^ detachement staat onder leiding van generaal-majoor Beernaerts, commandant der Koninklijke Militaire School. Het deta chement bestaat uit ongeveer 200 officieren en 100 onder-officieren en manschappen. Op Zondag 21 Augustus vertrekt de groep uit Brussel, passeert de Belgisch-Neder landse grens te Neerpelt en volgt de route Eindhoven, Grave, Nijmegen, Arnhem (de opmarsrichting van liet 30e Britse leger korps van 17 tot 25 September 1944). Het detachement bivakkeert te Arnhem op een terrein, dat door de Nederlandse autoriteiten ter beschikking wordt gesteld. Maandag 22 Augustus wordt gewijd aan de studie van de Slag bij Arnhem. Op Dins dag 23 Augustus verlaat het detachement Nederland via Nijmegen en Wesel. Tijdens deze en volgende dagen worden de strijd tonelen in het Reichswald bezocht en de wijze waarop de geallieerden de Rijn tussen Wesel en Xanten zijn overgestoken. Voetbal Internationaal programma Hét internationaal voetbalprogramma is als volgt samengesteld: Zondag 6 November, Rotterdam: Nederland België. Zondag 11' December, Amsterdam: Neder landDenemarken (jubileum-wedstrijd) Dinsdag 21 Februari 1950, Gent: Rode DuivelsZwaluwen. Zondag 16 April 1950, Antwerpen: België Nederland. Voorjaar 1950: ZwaluwenRode Duivels en ZwitserlandNed erland. Donderdag 8 Juli 1950, Stockholm: Zweden Nederland. Zondag 11 Juni 1950, Helsinki: Finland— Nederland. Korfbal Korfbal op de Olympische Spelen in Helsinki? Onder voorzitterschap van de heer S. A. Wilson, is "te Amsterdam een vergadering gehouden van de Internationale Korfbal Federatie, waarbij België, Nederland en Engeland vertegenwoordigd waren. Besloten werd dat in .1950 wederom een propagandatocht van Nederlandse ploegen door Engeland gehouden zal worden, ook zal men trachten in dat jaar te Stockholm korf baldemonstraties te geven, waartoe reeds contact met Zweden bestaat. Tevens werd de mogelijkheid besproken van de opneming van korfbal in het porgramma van de Olym pische Spelen in 1952 te Helsinki. Hiervoor zal overleg gepleegd worden met het I. O. C. Voorts werd de Indonesische Korfbalbond in beginsel als lid van de F.I.K. toegelaten. Sport in 't kort WATERPOLO-UITSLAGEN. De uitsla gen van de wedstrijden van de waterpolo- competitie kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond luiden: Dames: DWT 3—HZV 1 4—1. Meisjes: HVGB b—DWT a 0—7. Heren: Haarlem 4—HVGB 5 4—1; DWT 3—HZV 1 0—3. Jongens: VZV a—DWT a 2—2, HVGB a—DWT a 5—3. Panda en de Meesfer-Wereld verbeteraar 39. Panda had het goed gezien; juist toen zij op de stoep van het loterij-kantoor ston den kwam de heer Jeroen de Blaet er aan. Hij was nog ietwat bleek. Men kon hem aanzien, dat hij geen nachtrust had geno ten en dal hij schokkende dingen had mee gemaakt. Maar hij zette nog steeds flink door. Ik kommijn briefjemijn hoofdprijsbegon hij buiten adem, Welzekerwaarde heer!" antwoordde Jo ris voorkomend. „Hier is uw briefje! Maak u verder geen zorgen. Alles is nu in orde. Zoals ge weet leg ik mij toe op het doen van Goede Werken. Welnu dit Goede Werk is aardig geslaagd, nietwaar? Ik heb het briefje hier persoonlijk voor u heen gebracht, en nu is het mij een genoegen om het u in de hand te kunnen druk ken. Maar nu viel Panda hem in de rede en riep waarheidslievend: „Het brief- I je is niet goed! De hoofdprijs is op een ander nummer gevallen! Elfduizend-twéé honderd-zoveel!" „Hè? Wat? vroeg Jeroen de Blaet, een flauwte nabij, „Ach ja een kleinigheid, die ik u nog vérgat te zeggen," sprak Joris opgewekt. „Het is inderdaad juist wat mijn kleine vriend daar zegt. Ge hebt het nummer verkeerd gelezen dus er is géén hoofdprijs op uw briefje gevallen. Helemaal geen prijs, om het kort te zeggen. Maar behoud dat papiertje ge rust, mijn beste; het is een aardige herin nering, niet waar? En voor de rest kan dit nauwelijks een teleurstelling voor u zijn, j want wij, die Goede Werken doen, geven I toch niets om dat geld. Misschien is dit i nog een les voor u. Wanneer gij ooit weer hoofdprijzen wintbreng deze dan terstond naar mijn Maatschappij voor Goede Wer ken. Dat zal u veel moeite en kosten spa renen bovendien nog een aangenaam ge voel geven, Haarlems Bloemenfeest DINSDAG 2 AUGUSTUS: Wielerwedstrijd Haarlem-Derby voor terrein Ripperda-kazemeIS.45 uur. Concert door „De Kunstkring", Speel- iveide Haarlem-Noord, 19.30 uur. Muziekuitvoering Krontjong-gezel schap Ben IJzerdraat, Dreef zicht, 20 uur. Piano-recital Cor de Groot, Gem. Concertgebouw, 20 uur. Lunapark, Phoenix-terrein, 1024 u. j WOENSDAG 3 AUGUSTUS: Tenniswedstrijd HaarlemDerby, Spanjaardslaan, 11 uur. Cricketwedstrijd „Haarlem"Derby, Donkerelaan Bloemendaal, 11 uur. Bezoek bloemenkoningin aan de aquariumtentoonstelling, 15 uur. Beiaardconcert van de toren der Grote Kerk, 19.30 uur. Lunapark, Phoenix-terrein, 1024 u. I TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Matthieu Wieg man, 1317 uur. Waaggebouw: Bloemenschilderijen, 10 17 uur. Het Luiféltje: Leen Spierenburg. Vishal: Aquariumtentoonstelling, 10- 24 uur. i STADSKWEEKTUIN: Geopend voor het publiek van 1012, 1417 en van 1921 uur. Cricket Draw van Haarlems elftal tegen „The Optimists" Maandag werd op het terrein van Haarlem te Bloemendaal een wedstrijd gespeeld tussen een Haarlems elftal en het Engels team uit Bristol „The Optimists". Haarlem won de toss en koos batten. De Engelsen hadden in Rowbotham en Cornick twee goede bowlers. Vooral de eerste gooide vrij snel,en was met de nieuwe bal zeer ge vaarlijk. Beiden boekten vrij spoedig succes. Pesohar was uit voor 13.en Van der Togt voor 5. Even later ging Bijïeveld run out na 15 runs gescoord te hebben. Harmsen en Van Baasbank batten uitstekend. De 100 ging op zonder verder wicketverlies. De snellere bowlers zakten nu af en de bowlers, die de Engelsen later aanzetten, maalden geen grootse indruk. Tenslotte werd- Van Baas- bank voor een goede 38 in het verre veld! gevangen. De volgende batsmen kregen de opdracht om zo snel mogelijk te scoren. Harmsen, P. Maas (18) en Hans Winter (23 not out) maakten hiervan gebruik en het totaal steeg flink. Toen er 188 runs. waren voor het verlies van 5 wickets, sloot aanvoer* der Kleefstra de innings en liet „The Opti» mists" twee en half uur om de runs te ma* ken. Harmsen bleef met 69 not out; hij speel* de een zeer goede innings. Rowbotham bowlde 135, Cornick 158, Flook 05, Quinton 033. John 250. Het batten der Engelsen viel wat tegen. Het was diudelijk te zien, dat hun eerste vijf batsmen lang niet slecht waren, maar zij waren nog niet aan de Nederlandse wickets gewend. Deze zijn over het algemeen iets sneller en daardoor waren de Engelsen te laat met de uitvoering van hun slagen. Zij verloren spoedig hun beste bats. Rowbotham (15 not out) en Cornick (10 not out) verde digden hardnekkig en speelden de tijd uit. Toen de tijd verstreken was waren er acht wickets neer voor 84 runs. Quinton (11), Dufty (16) en Clark (10) bereikten de dub bele cijfers. Voor het Haarlems elftal bowlden: W. Pe- schar 0—26, Harmsen 4—20, Bijïeveld 1—6, Ligtenstein 221, P. Maas 17. Het resultaat was dus een draw. Zwemmen Kanaaltocht Nijmegen Een aantal leden van de Haarlemse, Heemsteedse en IJmuider reddingsbrigades heeft met succes deelgenomen aan de 1, 2, 3 en 5 km. prestatietocht in het Maas-Waal kanaal te Nijmegen. De volgende resultaten werden behaald: 1 km. Heemstede: Mej. A, Spoor, mej. A. Schabbing, mej. N. Davelaar, mej. C. Roozen, mej. W. Verdonschot, mej. R. Leuven, mej. T. Beerthuizen, mej. A. Touw. Heren: K. tBrkhout, B. Vos. Haarlem: H. Redelijkheid, mevr._ S. C. Dijkstra van Baren, mevr. R. v. GennipMettes, J. G. v. Gennip. IJmuiden: dances: A. Wigchert, D. Kint, R. v. Diessen, G. v. Diessen, M. v. Diessen, L. Jonker, N. Dijkman, mej. M. v. d. Veldt. Heren: F. Bouer. 2 km. Heemstede: mej. B. Verschoor, heren E. Bakker, P. de Vries, D. v. Asselt. IJmui den: mej. H. Bontenbal. 3 km. Heemstede: mej. D. v. 't Zelfde en de heer R. Abrahams. 5 km. Haarlem: G. van Bruggen in de tijd van 1 uur 58 min, 28 sec. Revues. Professor Stuyvesant van Veen, hoogleraar in de kunstgeschiedenis te Washington is na 14 jaar studie van de populariteit van vulgaire revues tot de overtuiging gekomen, dat de belang stelling hiervoor niet beperkt is tot de eenvoudigen van geest. Hij verklaarde dat vele senatoren, hoge ambtenaren en zelfs rechters van het hooggerechtshof regelmatige bezoekers van deze shows waren gebleken. Licht geval. Hitiers piloot, kapitein Johann Bauer, is door een zuiveringshof te Miinchen als „licht geval" aangemerkt, zo meldt het Duitse persbureau D.P.D. Howley huistoe. Brigade-generaal Frank L. Howley, de Amerikaanse comman dant te Berlijn, heeft bevestigd, dat hij heeft verzocht begin September uit zijn functie te worden ontheven. Howley is sinds Juli 1945 commandant' van de Amerikaanse sector van Berlijn geweest. Warmte. Als gevolg van het buitengewoon warme weer zijn twee opslagplaatsen van munitie van de Spaanse artillerie in de nabijheid van Segovia, dat op een afstand van tachtig kilometer ten Noord- Westen., van Madrid is gelegen, ont ploft, waardoor twee soldaten verwon dingen opliepen. Gebroken as. De laatste drie wagons van de expressetrein tussen Milaan en Rome zijn, als gevolg van het breken van een as van een der wagons, ontspoord, waardoor zestien passagiers werden ge wond. bileum. Het Britse militaire bestuur heeft de arbeiders van de „Hochfre- quenz" staalfabrieken te Bochum in het Ruhrgebied bevel gegeven op Woens dag de 25e verjaardag van de stich ting der fabrieken te beginnen met de ontmanteling. De directeur van de fabrieken, Friedrich Pelzkötter, die de arbeiders van het besluit in kennis stel de, zei; „Deze crisis moet met volledigÖ discipline .worden doorstaan"»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2