Reeds achtduizend bezoekers in de Vishal RADIO C Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Het noodlottige halssnoer Dinsdag 2 -Augustus 1949 Haarlems Dasfilad Aquariumtentoonstelling een succes Een toelichting op het geëxposeerde Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 Augustus 1949 GEHUWD: 1 Aug., H. G. Deijlius en E. van Putten. BEVALLEN van een zoon: 29 Juli, J. M., W. Nass—Lensink; 30 Juli, J. H. Wilkes— Halderman; A. Plessius—Teitsma; 31 Juli, C. E. L. Bouwer—Riezouw; 1 Aug., G. A. AltingHulsbergen: A. E. M. Kloppersvan Leuven; E. Kolk—Kaufman.; A. A. Vermeule -Riege; W. P. Oostermeijer—Beers. BEVALLEN van een dochter: 29 Juli. R. E. Slot—de Geus; C. M. van Lieshout—Woolt- huis; 30 Juli, G. Wagemaker—van Waard; A. J. van der Stokker—Handgraaf; N. Vromans —Berger: E. Geutskens—Wan der Veldt; 31 Juli, A. PiersmaKlok; 1 Aug.. M. C. T. Brouwer—van Stijn; M. W. de Nijs—van der Pol: J. M. VerdamVooges. OVERLEDEN: 29 Juli. L. Rodenburg, 55 3., Cederstraat; 30 Juli. P. J. A. Tijsterman—van de Schraaf, 38 j., Kamperlaan: Y. M. Quirijns Oerlemans, 62 j., Hazepatersl.: 31 Juli, E. M. Hoogkamer, 71 j.. Eendrachtstraat; H. Droogendijk, 70 j., Hoogerwoerdstraat; M. L. SnuifBoosman, 67 j., Gasthuisvest. De Aquariumtentoonstelling in de Vis hal werd reeds door achtduizend belang stellenden bezocht. Zaterdag begon het vrij kalmpjes met 2300 bezoekers, Zondag wa ren het er drieduizend, gisteren 2700. Een aquariumtentoonstelling is inderdaad een uitzonderlijke gebeurtenis, zeker als het een expositie betreft van de omvang en de afwerking van die, welke thans in Haarlem wordt gehouden. Ten dienste van de velen die tijdens de Bloemenweek een kijkje in dit paradijs van glas en water gaan nemen, vonden wij de voorzitter van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Aquarium- en Terrarium- vereniging „De Natuur", de heer H. J. Jonker, bereid een toelichting op de expo sitie te geven. Na de ingang bevindt men zich in een duistere grot, waarin de feeëriek verlichte aquaria als uitgehouwen in een rotswand zijn opgesteld. Hierdoor wordt voorkomen, dat men door de omgeving wordt afgeleid, zedat een geconcentreerd bezichtigen van ieder aquarium afzonderlijk wordt bevor derd. Bovendien geven de meeste inzen dingen een beeld van een bepaalde exoti sche landstreek. Bijzonder treffend zijn dan ook de aquaria die een beeld geven van de planten en vis sen in 's werelds machtigste stroom, de Amazone. Deze verwierven dan ook de hoofdprijzen op deze expositie. De pas geïmporteerde Amazone-Zwaard- piant vait er met zijn soms meterslange uitlopers in te bewonderen. Van de vissen noemen we vooral de Neon- en. Potloodvisjes, die een heel eigenaardige indruk maken. Bijzonder de aandacht trekken vérder wel de Zeewater-aquaria, die met de prachtige kleurschakering van allerlei bloemendieren en zeevissen ware onder- watertuinen vertegenwoordigen en waar voor het Zeevisserijstation in Den Helder het materiaal ter beschikking stelde. Urenlang kan men bijvoorbeeld kijken naar de bewegingen van de Heremietkrab. Een dier dat zelf geen schaal heeft - madr daarvoor het slakkenhuis van de wulk als woning kiest. Verwoede gevechten vinden soms plaats als een uit zijn woning ge groeide heremietkrab naar een groter onderdak on zoek gaat en daarbij er met voor terugdeinst een soortgenoot van zijn verblijf te beroven. Andere merkwaardige dieren als de Poon, Zeenaalden, waarvan één met een broedbuïdel, en Bottervisjes zijn er te zien. Zee-egels trekken er over de ruiten, waar bij we duidelijk hun mondopening, die in het midden aan de onderzijde zit, haar werk zien doen. De bloemdieren of zee-anemonen vinden we in vele soorten vertegenwoordigd. Het zijn geen planten, zoals veelal wordt ge- ERRES en PHILIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 53 tegenover de berk TEL. 12762 (Adv.) Agenda voor Haarlem Grote Kerk: Orgelbespeling, 89 uur. Gem. Concertgebouw: Pianorecital Cor de Groot, 8 uur. Rembrandt: „Dertig seconde/i boven Tokio", 14 j., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur Palace: „Huize Kolder", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Ridder zonder vrees", alle leeft., 10.30 's ochtends. Luxor: „De razende reporter", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Twin tig jaar op wacht", alle leeft., 11, 2.10, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „La symphonie fantastique", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Zweep keert terug", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 3 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: „Erïc de Noorman", 1.30 en 3.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. dacht, maar dieren, die met hun fijne ten takels het microscopisch kleine voer bin nenhalen. Ook vissen vallen zo nu en dan aan hun vraatzucht ten prooi. Dat de leden der Haarlemse Aquarium- Vereniging zelf ook kweken blijkt wel uit de vele nesten die op de tentoonstelling te zien zijn. De ouders zijn hierbij veelal ge- exposeerd. Zo is er van de Mozaïek-Soerami een prachtig nest met vierhonderd jongen. Deze vissen vallen op door een zeer bij zondere broedverzorging. Het mannetje maakt namelijk een schuimnest op de wa- terspïegel, waarin de eitjes na bevruchting uitgespuwd worden. Hij bewaakt het nest en ook als de eitjes zijn uitgekomen en een al te voorspoedig jong visjo het nest wil ontsnappen, is hij er direct bij om het weer terug te spuwen. De jongen groeien echter snel en al gauw wordt het hem te machtig elk ontsnapt jong naar huis terug te brengen, zodat hij er zich dan maar met verder om bekommert en zijn kinderen hun eigen heil mogen zoeken. Deze Soerami behoort tot de Labyrïnth- vissen, een grote vissengroep die alle met een bijzonder ademhalingsorgaan zijn uit gerust, waarmee het mogelijk is direct rut de lucht boven het water zuurstof te halen. Zij kunnen niet zonder dit orgaan en wij zien ze dan ook telkens naar de opper vlakte gaan om wat lucht te happen. Bij zondere indruk maakt ook het aquarium met vissen uit Afrika en Zuid-Amerika. Een uitgezochte collectie van deze kleur rijke roofvissen met een majestueuze be planting en rotsformatie plaatst ons temid den van deze imponerende dierengroep. Onder hen vinden wij muilbroeders, waarbij de bevruchte eitjes bij het wijfje in de muil tot ontwikkeling komen. Het wijfje neemt gedurende deze broedperiode geen voedsel tot zich. Zijn de jongen voldoende groot dan mo gen ze zo nu en dan even de muil ver laten. Ook als de jongen al wat groter zijn, zien we ze bij gevaar hun veilige plaats bij „ma" weer innemen. Andere vertegenwoordigers van deze groep leggen hun eieren in broedkuilen, die verwoed tegen elke aanvaller worden ver dedigd. Aan het einde van de rotsgang treffen we nog een bak met levendbarende vissen aan. dieren dus die hun jongen levend ter wereld brengen. Talloze soorten, waaronder zeer mooie exemplaren van de Rode Zwaarddrager en de Vlagvinkarper zijn in de collectie opgenomen. Vlakbij staat een aquarium ingezonden onder het motto „Technicolor", waarbij door een verlichting aan de onderzijde een sprookjesachtig effect wordt bereikt. Na de grot volgt een ruimte waar een bloemenweelde rond tropische vogelvoliè res de bezoeker in stille bewondering doet stilstaan. De volkstuinvereniging „Zonder werken niets" heeft dit prachtige werk stukje bijgedragen. De koraaltuin tenslotte, resultaat van bouwstoffen die in duizenden jaren door nauwelijks met het blóte oog te onderschei den diertjes zijn gevormd, laat ons op fasci nerende wijze zien, hoe ook het schijnbaar nietige en waardeloze bijdraagt tot de na tuurlijke schoonheid van de wereld waarin wij leven. Nieuwtjes van het Bloemenfeest Zoals wij reeds berichtten, zal Vrijdag avond van zeven tot negen uur een groep Zwitserse dansers op de speelweide van het Noordersportpark optreden. Deze veer tig dansers en zangers genieten in het bui tenland veel bekendheid. Zij tra'den onder andere reeds op voor de Koning van En geland. Hun programma bevat liedjes en dansen uit Graubünden, Thurgau, Tessïn, Appenzel. Midwalden en andere streken. Het Haarlemse publiek zal hen de kruis polka, de „Schuhplattertanz", de „Suttel- tanz" en de „Sternentanz" kunnen zien uitvoeren, en zal kunnen luisteren naar „Alpenspitzlieder", jodelen en „Alpen horen-blazen. De speelweide is voor iedereen gratis toegankelijk; er zijn echter geen zitplaat sen. Fluorescerende verlichting De verlichting van het Provinciehuis aan de Dreef en de fluorescerende verlichting in de tuin van het gebouw zullen ook Dins dag- en Woensdagavond nog te zien zijn, van half tien tot half twaalf. De ingang is aan de Dreefzijde. Openluchttentoonstelling Op Donderdag 4 Augustus is op de Ge- 1 dempte Oude Gracht, tussen de Zuider straat en de Raaks, een openluchttentoon stelling van werken van een aantal beel dende kunstenaars (schilderijen, aquarel len, tekeningen, beeldhouw- en boetseer werken) te zien. Openluchttentóonstellin- gen zijn voor ons land nog vrij onbekend; in het buitenland zijn dergelijke openlucht exposities vrij algemeen. Bijzonder beiaardconcert ter gelegenheid van het "Bloemenfeest Woensdagavond van half acht tot half tien zal in de Grote Kerk een speciaal beiaard concert worden gegeven ter gelegenheid van het Bloemenfeest. Het carillon zal worden bespeeld door de heer H. C. J. Teygeler, stadsbeiaardier van Nijlterk en Barneveldt, mej. Maria Blom, stadsbeiaardierster van Gouda, Kees Roelofs te Apeldoorn (beiaar dier van de Oude Kerktoren te Amsterdam) en Reinout Heering. Het programma luidt: H. C. J. Teygeler: 1. Tocato jubilante, Jac. Bonset 2. Moment musical, opus 4 No. 3, Fr. Schubert 3. a. Ons Gelderland. C. G. J. Geerlings b. In 't groene dal, J. Beltjens c. Gondellied, C. M. von Weber 4. Preludium in Bes, Jef Denijn 5. Feestmars. Jos. Reekers Mej. Maria Blom: 1. Lentedans. Ferd. Timmermans 2. a. Oene van Sneek. F. Jakma b. Rondedans om de bruid, c. Met Jan, K. Mestdagh d. Waghondjes, C. Dopper 3. Danse Paysanne, Géo Clément 4. a. De oude speeldoos. H. C. J. de Man b. Kleine Gavotte, H. C. J. de Man c. Wiegedeuntje, C. van Rennes 5. 2 Noels, 15de eeuw. Kees Roelofs: 1. Improvisatie over het lied „Lof zij den Heer den almachlïgen koning ter eere" 2. a. Hoe groot, o Heer, b. Komt nu met zang, Valerius gedenck-clank 3. Thema met variaties, Willem Créman 4. a. Hemelhuis E. Hullebroeck b. Liedje van den beiaardier, E. Hullebroeck 5. Dansje, Kees Roelofs Reinout Heering: 1. Menuet Rondo, J. B. Loeillet 2. a. Wij boeren en boerinnen, b. Daar ging een meid om water uit, c. Dag vrouw,' dag man, Oud. Ned. liederen 3. Jesu joy of man's desiring, J. S. Bach 4. a. Old folks at home, S. C. Forster b. My old Kentucky Home,, S. C. Forster 5. Hindoe liedi uit „Sadko", N. Rimsky—Korsakof SCHEEPVAART Schiedijk, Java—New York, 2 Aug. te New York. Sibajak, Rotterdam—Java, 2 Aug. te Port Said. Stad Dordrecht. 2 Aug. van Am sterdam te Gdynia. Stad Haarlem, 1 Aug. van Lulea naar Rotterdam. Stad Vlaardingen, 1 Aug. van Savona te Saffi. Tabinla, 2 Aug. van Rotterdam te Quebec. Watenkian, Am sterdamJava, 1 Aug. 550 mijl Z.Oost Cey lon. Willem Ruys. BataviaRotterdam pass. 1 Aug. Minicoy. Alchiba, 1 Aug. van Khor- rumshar te Basha. Algenib, RotterdamPorto Alegro 1 Aug. van Bahia. Alhena, Buenos AiresAntwerpen pass. 1 Aug. Ouessant- Amsteldiep, JavaAmsterdam 1 Aug. van Belawan. Axeldijk, HavanaAntwerpen pass. 1 Aug. Scillys. Bantam, JavaRotterdam 1 Aug. van Belawan. Beverwijk, Casablanca Londen pass. 1 Aug. Ouessant. Boskoop, Bar bados—Amsterdam, 3 Aug. te Plymouth ver wacht. Congostroom 1 Aug. van Portbouet n. Takoradi. Groote Beer, BataviaAmsterdam 1 Aug. op 170 mijl W. v. Engano Eil. Groote- kerk 1 Aug. van Lorenzo Marques naar Beira. Helena, 1 Aug. van Amsterdam te Paramari bo. Johan van Oldenbarnevelt 1 Aug. van Batavia naar Sèmarang. Kota Agoeng 1 Aug. van Makassar naar Bima. Laagkerk, Rotter damBasra 1 Aug. te Alexandrië. Lieve- vrouwerkerk 1 Aug. van Rotterdam te Cal cutta. Lissekerk, MuscatRotterdam, 1 Aug. te Portugalete (bij Bilbao). Maasland, Am sterdamBuenos Aires pass. 1 Aug. Fernando Noronha, Maetsuycker, Singapore—Free- mantle pass. 1 Aug. Straat Banka. Mariekerk RotterdamJapan pass. 1 Aug. Finisterre. Molenkerk, JapanRotterdam pass. 1 Aug. Ouessant. Nijmegen 2 Aug. van. Antwerpen te Savona verwacht. Vijftig zitplaatsen meer in Haarlemse Schouwburg Na de zomervacantie zal de capaciteit van de Haarlemse schouwburg gelijk zijn aan die van de Koninklijke te 's-Graven- hage, te weten ongeveer achthonderd zit plaatsen. Gedurende deze week wordt de laatste hand gelegd aan de verandering van het aanzien van de toeschouwersruim te. De vermeerdering met vijftig zetels is verkregen door het laten vervallen van het middenpad. Men vindt dus voor taan alleen aaneengesloten stoelenrijen. Moeilijkheden bij het bereiken van de gan gen en vestiare behoeft men niet te vre zen, daar er immers zes uitgangen zijn. Bovendien hoopt men in de naaste toe komst de kelderfoyer door wijziging van de trappenbouw van beide kanten toegan kelijk te maken. Men hoopt op deze manier de nog steeds groter wordende toeloop naar de abonnementsvoorstellingen op bevredi gende wijze te kunnen opvangen. Door kleine verplaatsingen van de stoe len is het uitzicht op het toneel verbeterd. Bovendien wordt de indruk gevestigd dat men zich achter in de zaal dichter bij het voetlicht bevindt dan voorheen. De gezel ligheid van het interieur heeft er stellig bij gewonnen. Tevens zijn in de benedenste kleedkamers enkele kleine verbeteringen aangebracht. Onder meer vindt men daar thans ook de door de artisten zo gewenste warm-watergeysers. Zwitsers weg van „Inter Nos" Het Haarlemse kinderkoor ..Inter Nos" maakt onder leiding van vzijn dirigent Jan Booda een tournée door Zwitserland. Zaterdag werd met groot succes te Thun in het kader van een kantonale tentoonstel ling in een uitverkochte „Festhalle" opge treden. Zestienhonderd toehoorders dwongen de jeugdige zangers de „Blauwe Donau" te bisseren en juichten de kinderen'bij het ver laten van de zaal hartelijk toe. Er staan nu nog concerten in Interlaken en in Hilter- fingen op Jiet programma. Donderdagmorgen om half twaalf hoopt „Inter Nos" aan het station te Haarlengte arriveren, na een heerlijke tijd in de bergen en aan de meren van het Berner Oberland. Papier in de Hertenkamp Naar aanleiding van een publicatie in ons blad, waarin wij er de aandacht op vestigden dat het zeer schadelijk kan zijn de diereft in de Hertenkamp proppen pa pier en andere oneetbare waren ter con sumering aan te bieden, schrijft een lezer het volgende: „Ik heb me afgevraagd, waarom de Dienst voor Hout en Plantsoenen niet op enkele punten om de Hertenkamp borden laat plaatsen met het verzoek de dieren geen papier te geven, en verder in de om geving geen papiermanden aanbrengt. De directeur van Hout en Plantsoenen gaf ons hierop het commentaar, dat de om trek van de Hertenkamp te groot is (meer dan een kilometer) om waarschuwingsbor den en papiermanden op elk punt aan te brengen, dat daarvoor in aanmerking 20U kunnen komen. Dit zou financiëel enigs zins bezwaarlijk zijn en bovendien het landschap niet verfraaien. De Dienst stelt zich echter voor, nog dit jaar aan de zijde van de Kleine Houtweg een bord te plaat sen met het verzoek de dieren geen oneet bare artikelen te geven en op enkele pun ten een papiermand aan te brengen. Postduiven als propagandisten der liefdadigheid Het is al haasteen traditie geworden, dat de Haarlemse Post duivenvereniging de jaarlijkse geldinzamelin gen voor Brederodeduin, herstellingsoord voor tu berculosepatiënten, met woord en daad steunt. Ook ditmaal zijndeleden enige dagen achtereen met de collectebus op pad, en het bestuur heeft dit jaar bij wijze van pro paganda een fleurig ge verfd duivenhok aan de voeten van Laurens Janszoon Coster op de Grote Markt gezet. De leden van de Postdui venvereniging brachten in de jaren 1946 tot en met 1948 het aanzienlijke bedrag van f 20.000 voor dit doel bijeen. Zorgt u, dat hun actie ook dit jaar weer een succes wordt! Gezelschap uit Derby officiéél ontvangen Voor de derde keer worden in de loop van deze week in Haarlem wedstrijden gehouden tussen sportbeoefenaars(sters) uit Haarlem 011 Derby. Met de boottrein kwamen Maan dagavond vijftig sportsmen uit Derby en dertig officials en familieleden op het Haar lemse station aan. Namens het Comité Sport- uitwisseling HaarlemDerby begroette de heer D. J. A. Geluk de gasten. Op het station waren ook aanwezig burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en echtgenote. De secretaris van het plaatselijk comité, de heer F. K. Hellemink had voor goede voorbereidende maatregelen gezorgd waardoor het in ont vangst nemen van bescheiden vlot verliep. Vanmorgen om elf uur was het gezelschap van Derby op het stadhuis aanwezig voor een officiële ontvangst door het gemeente bestuur. Burgemeester Cremers zeide. dat het gemeentebestuur de gasten uit Derby gaarne in.de eeuwenoude hal welkom heet. Er zijn immers in de loop der laatste jaren vriendschapsbanden ontstaan. Velen uit het gezelschap waren vroeger reeds in Haarlem en thans vertegenwoordigen zij weer hun stad. Na er aan herinnerd te hebben, dat de Engelsen zo veel gedaan hebben voor het verkrijgen van de vrijheid, hetgeen de Neder landers nooit zullen vergeten, besprak de burgemeester de betekenis van dc sport - uitwisseling. De wedstrijden zijn natuurlijk van belang, maar ze moeten beschouwd worden als een middel voor het verkrijgen van verbroedering der volken. Spreker hoopte, dat deze gedachte verwezenlijkt zal worden en tenslotte wenste hij de gasten prettige dagen toe en goede successen op het sportveld. De heer C. F. Bowmer. burgemeester van Derby, sprak zijn vreugde uit oic&ï. de pret tige ontvangst op het Haarlemse station. De Engelsen hebben dat zeer gewaardeerd. Ook de heer Bowmer besprak de verbroedering der volken. Niet alleen die van Nederland en IJngeland moet bevorderd worden, maar ook die van het Continent. Engeland en Amerika. De wedstrijden, welke in de ko mende dagen op het programma staan, zijn van belang, doch het verblijf in Haarlem achtte hij van groter belang. Spreker hoopte dat de leden van het gezelschap uit Derby prettige dagen zullen hebben en dat het vol gend jaar Haarlemmers in Derby zullen komen. Hierna bleef men nog enige tijd bijeen. Tijdens een gesprek met burgemeester Bow mer verklaarde deze een groot liefhebber van voetbal te zijn. Hij is een trouw supporter van Derby County en hoopte, dat de club er in het komende seizoen in zal slagen de Engelse beker te winnen. Dan zou hij het prettig vinden, als Haarlemmers ook bij de eindstrijd tegenwoordig zouden zijn. De bur gemeester. die voor het eerst in Nederland is. had gaarne een voetbalwedstrijd van Ne derlandse amateurs gezien. Hij had er veel goeds van gehoord. Bij de ontvangst waren ook aanwezig de heer John Hill, gemeente-secretaris van Derby en leider van het gezelschap en de heer T. Johnson, oud-burgemeester en lid van 't Engelse comité voor s^ortuitwisseling, Verzekeringskamer brengt verslag uit over 1947 Uit het verslag over 1947 van de Ver zekeringskamer (het 25ste dat door de Kamer wordt uitgebracht), blijkt dat aan het eind van 1947 63 binnenlandse levens verzekeringmaatschappijen, 8 buitenlandse levensverzekeringmaatschappijen, 8 spaar kassen en 58 begrafenisfondsen onder haar toezicht stonden. Omtrent het binnenlandse levensvevzeke- ringsbedrijf wordt de zeer grote productie van 1947 ten bedrage van 1,6 milliard gul den vermeld. De netto vooruitgang bedroeg 1,1 milliard gulden, zodat het totaal ver zekerd bedrag steeg van 9,2 tot '10,3 mil liard gulden. De totale premiereserve be droeg per ultimo 1947 2,6 milliard gulden en bovendien beschikten de gezamenlijke maatschappijen over een extra zekerheid van 4 procent der premiereserve. De in 1947 gemiddeld gekweekte rente liep iets terug, in hoofdzaak als gevolg van de con versie van effecten met een rentetype van 4 of 31/2 procent in de 3 tot 3% procent staatslening 1947. De verwachting, dat het probleem van de instandhouding der Indonesische ver zekeringen en de uitbetaling daarop spoedig tot oplossing zou worden gebracht, is nog niet in vervulling gegaan. Het is het bestuur van de Verzekeringskamer bekend, dat dit probleem de volle aandacht van de betrok ken instanties heeft en het bestuur ver trouwt, dat thans spoedig een definitieve afdoening tot stand komt. De spaarkassen geven evenmin als de buitenlandse ondernemingen en de begra fenisfondsen aanleiding tot uitvoerige be schouwingen. De resultaten van de bouw- kassen waren over het algemeen niet be vredigend. De oorzaken daarvan ziet de Verzekeringskamer in onvoldoende effi ciency, in de in verhouding tot de omvang van de bouwkassen te hoge vaste lasten en in te geringe productie. Van de 63 onder toezicht staande bin nenlandse levensverzekeringmaatschap pijen waren 46 naamloze vennootschappen, 12 onderlinge maatschappijen, 4 verenigin gen en 1 coöperatieve vereniging. Omtrent de verzekeringsstand van alle ondernemin gen merkt de Verzekeringskamer nog op, dat zonder aftrek van herverzekering bij anderen, het verzekerde bedrag toenam van 8,5 in 1945 tot 9,5 in 1946 en tot 10,6 milliard gulden in 1947. BINNENLAND - Een 39-jarige Amsterdamse typograaf. die tijdens het dansen van een samba het tempo niet meer kon bijhouden, belandde zo onzacht op de dansvloer, dat hij nu met een gebroken rechteronderbeen in het ziekenhuis ligt. De Stichting 1940—1945 ontving van een leraar aan het Rijnlands Lyceum te Wasse naar eer. bedrag van f 578. Dit bedrag is dooi de leerlingen van het lyceum verdiend door het verrichten van diverse werkzaamheden in eigen omgeving, zoals tuinwerk, „baby sitting". kantoorwerk, afwassen en bloemen verkopen. Het troepenschip ..Kota Intcn" zal Woensdag met aflossingsdetachementen van het Koninkiijk Nederlands Indisch leger en van de Koninklijke Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. B. en W. van Maastricht hebben beslo ten een blinde telefonist aan te stellen voor de bediening van de telefooncentrale in het stadhuis. Zij achtten het zeer goed mogelijk dit werk te noen verrichten door een blinde en hem hierdoor een normale bestaansmoge lijkheid te bieden. Hel natuurbad wyicrmeer te Beek bij Nijmegen is heropend. Het is eigendom van mej. Schuster, een nicht van wijlen Goering, die thans dcor de grenscorrecties Nederlandse is geworden. HAARLEM EN OMGEVING Op 4 Augustus zal het dertig jaar gele den zijn dat de heer A. C. Kloet als wissel loper by de Twentse Bank N.V. in dienst trad. Heemstede Bode Nijenhuis vierde zijn zilveren jubileum De heer G. Nijenhuis die gisteren het feit hei-dacht dat hij 25 jaar als bode aan het Raadhuis in dienst van de gemeente is, is gisteravond in intieme kring gehuldigd, nadat hij 'smorgens door de waarnemend burge meester. de heer E. J. v. Lent, was toege sproken, die de traditionele enveloppe en namens het college van B. en W. een fruit mand overhandigde. Des avonds werd hij gehuldigd door de gemeentesecretaris, de heer N. Vos, die hem namens het personeel een pendule aanbood en aan mevrouw Nijenhuis die pas uit het ziekenhuis is ontslagen, bloemen schonk. Daarna werd nog hét woord gevoerd door de wethouders E. J. v. Lent en H. Disselkoen. Oud-burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn was eveneens aanwezig en schonk de jubilaris een fraai schilderij. De raadsleden hadden een fraai bloemstuk gezonden. Ook particulieren toonden belangstelling en waardering en zo werd het voor de jubilaris een onvergetelijke dag. OP VACANTTE Hedenmorgen vertrok in de stromende regen een aantal Heemsteedse kinderen per autobus naar Middelbeers, om daar een maand vacantie door te brengen. De goede relaties die tussen Heemstede en Middelbeers bestaan worden daardoor weer bevestigd. Haarlemmermeer GEMEENTERAADSVERGADERING De raad van de gemeente Haarlemmermeer zal op Zaterdag 6 Augustus te 9 uur verga deren ten raadhuize te Hoofddorp. OPBRENGST N.Ï.W.Ï.N.-COLLECTE De door militairen gehouden collecte voor de N.I.W.I.N. op de concoursdag te Hoofd dorp heeft f629,34 opgebracht. Lisse GESLAAGD Mej. C. de Zee te Lisse slaagde voor het diploma machineschrijven. De heren H. Luyk en W. v. d. Mei slaagden voor het examen Radarmontcur, afgenomen door het Centraal Comité Militaire vakken. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacoba Marianne, d. van C. Haasnoot en M. Overduin. ONDERTROUWD: F. Hogervorst en M. C. v. Stijn; J. A. Slootbeek en R. A. v. d. Slot; J. Holleman en A. de Moor. GEHUWD: A. de Vormer en J. Geschiere. OVERLEDEN: Marius Josephus Hubertus Bernard, oud 66 j., weduwnaar van Maria Alders. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 3011/a 296 25744 256 233)4 A. K. U 171)4 17144 Fokker 152 Nederlandse Ford 265 Nederlandse Kabel 293 v. Berkei's Patent 113* Scheepvaart-Unie. 1541,4' 153 Holl.Amerika Lijn 152 Deli Maatschappij 148U 146 V" H. V. A. 154% 15314 A'dam Rubber 13744 13-1)4 Ned. Handel Mij. 152 N.-I. Handelsbank 11314 113%' Billiton Mij. II 338 FEUILLETON door Gordon Mc Donell 8) Tom was er zich van bewust, dat hij er een hekel aan had haar zonder meer te laten gaan, zoals in dergelijke gevallen zo vaak gebeurt, want hij was niet alleen het meisje zeer genegen, maar had tevens me delijden met haar. Bovendien was hij er nu van overtuigd, dat er het een of andere drama achter school, hetgeen de oorzaak was, dat haar leven de verkeerde kant uit ging. Hij zou er verder echter waarschijn lijk niets aan gedaan hebben, ware het niet, dat hij op zekere avond, toen hij de studio in zijn wagen verliet, haar passeerde op haar weg naar huis. Door een plotselinge impuls gedreven, Stopte hij en bood haar aan om mee te rijden. Hij achtte dit bovendien een goede gelegenheid om eens te zien of hij haar niet op de een of andere manier kon hel pen. Zij nam zijn aanbod dankbaar aan.' Het bleek, dat zij ook in Chanley Heights had gewoond op een flat, dat minstens zo goed was als het zijne, zo niet beter. Het gebouw was echter verkocht en het meisje was gedwongen te verhuizen. Gedurende de laatste weken had Letitia nu bij haar familie gewoond, tenvijl zij Uitkeek naar een andere flat. Toen zij hem van haar woningmoeilijk heden verteld had, was het ijs zo'n beetje gebroken en Tom zei, dat hij toen de moed gevonden had om haar te vragen, wat er eigenlijk aan de hand was. Hij had verder gezegd, dat het hem volkomen duidelijk was, dat zij zeer overspannen was en dat het hem speet, dat dit haar werk zo beïn vloed had. Toen hij daarop geen antwoord kreeg, kwam hij tot zijn verbazing tot de ont dekking dat zij zat te huilen. Een ogenblik vroeg hij zich af. wat hij het beste zou kunnen doen. Hij besloot toen de wagen op een geschikte plek onder de bomen aan de kant van de weg te zetten en af te wachten tof zij in staat zou zijn te spreken. Hii deed dit en zij maakte geen enkele opmerking over het feit, dat hij niet door reed. Na enige tijd kwam zii' tot kalmte en begon te spreken. Zij vertelde hem, dat zij voor een van die moeilijkheden in haar leven stond, die in het bestaan van ieder mens wel eens voorkomen en die alleen door de per soon zelf kunnen worden opgelost. Toen zij verder sprak en hem vertelde dat zij, om uit de moeilijkheden te gera ken, besloten had te trouwen met een man, waar zij niet van hield en dat het de nadering van dat huwelijk was, die haar zo in spanning gebracht had, was hij haar in de rede gevallen en had haar ge waagd met zulk een huwelijk niet door te gaan. Hij had daar aan toegevoegd, dat, wat haar problemen ook mochten zijn. zij door een dergelijke oplossing alleen maar verergerd konden, worden. Eerst verzette zij zich sterk tegen het idee, haar plan op te geven; vond, dat zij haar woord gegeven had en het niet terug kon liemem Als tij èulks deed, fcou het die man zeer zwaar treffen, want hij was erg verliefd op haar, ofschoon zij elkaar pas een week kenden. Tom had opgemerkt, dat deze gedach- tengang met deugde. Hij noemde het vol komen onjuist haar levensgeluk af te wegen tegen een liefdesroes van een week van een man. Als een vrouw-, zulk een kortstondige affaire te boven kon komen, dan een man zeker! Letitia vond het onmogelijk, om die avond reeds tot een besluit te komen, maar zij zou de zaak nog eens overden ken en daarna een besluit nemen. Zij be dankte hem voor zijn vriendschap en sympathie, die, zoals zij zei, voor haar van veel waarde waren geweest. Tom had haai- naar huis gereden en haar later niet meer gezien. Dat was drie avonden geleden en tus sen dat ogenblik en de schokkende tij ding van haar dood, had hij zich vaak afgevraagd, tot welk besluit zij wel geko men zou zijn. Hij had altijd het gevoel gehad dit was een van zijn laatste indrukken geweest dat zij tenslotte zijn advies wel zou opvolgen. En toen hij het bericht van haar dood vernam, was hij bijna overtuigd, dat het juist dat was, wat zij gedaan had en dat zij daarom vermoord was. Dat was ook de reden geweest, dat hij in de war was geweest bij het ver nemen van het feit, dat ik zijn logee haar bij de politie had gebracht. Hij had Ives het gehele verhaal even eens gedaan en deze had hem natuurlijk scherp en uitvoerig over mij ondervraagd. Ives had hem tevens gevraagd of hij Leti tia aan mij voorgesteld had en zo meer. De feiten, dat zij de man in kwestie ont- tnoet had ongeveer op dezelfde tijd, dat ik in de stad gekomen was en hij haar een halssnoer gegeven had, zoals een marinier er heel gemakkelijk 'een aan een meisje zou kunnen geven, haddenv,er alleen maar toe bijgedragen Ives' vragen nog dringen der te maken en men moest toegeven, dat het allemaal nogal een zonderlinge samen loop van omstandigheden was. Ives had zelfs nogal sceptisch gestaan tegenover Tom's verklaring, dat hij mij niet aan haar voorgesteld had. De enige reden, waarom de politieman mij niet onmiddellijk had laten halen, was dat hij eerst een en ander bij Letitia's familie wenste te controleren, om te trachten te weten te komen, wat haar probleem eigenlijk was. Men kon, eindigde Tom zijn mededelingen, het Ives niet kwalijk nemen, dat hij zo over mij dacht, gezien het feit, dat ik het meisje opgenomen en meegenomen had. Toen Tom ophield met spreken, kon ik aan zijn manier van praten en aan de wijze, waarop hij even met zijn hoofd schudde, zien, dat hij zich nog ongerust over mij maakte en over de moeilijkheden, waarin ik door mijn eigen dwaasheid ge raakt was. Maar eerlijk gezegd konden Tom's gevoelens mij op dat moment maar heel weinig schelen. Ik liet mijn gedachten eens rustig gaan over al datgene, wat hij mij over Letitia verteld had. Ik dankte Tom voor zijn informaties en zei hem zich over de actie van Ives niet ongerust te maken. Mijn veiligheid lag heus niet in de waagschaal. Ook zei ik hem, dat hij zich over Letitia geen verwijten moest maken, want dat hij juist gehan deld had. Hij had tegen haar precies dat gene gezegd, wat ik ook tegen haar gezegd Z9U hebben, als ik die avond in zijn plaats was geweest. Ik wenste Tom goedermacht en zei, dat het wel eens heel laat kon zijn voor ik van Ives terugkwam. Toen ik de deur ach ter mij sloot, dacht ik, dat er heel wat dingen waren, die ik van Ives te weten wilde komen en dat daar een groot deel van 'de nacht mee heen zou gaan. HOOFDSTUK IV. Ives was er niet, toen ik op het bureau kwam, maar Wilson arriveerde kort na mij. Hij keek mij recht aan, zoals hij dat blijkbaar gewend was en zei: Blij, dat u er bent, majoor. Zullen we maar gaan? Waarheen? Hij knikte alleen maar, alsof ik hem verteld had, hoe laat het was, of zoiets. Hij was al op weg naar de deur en ik moest hem wel volgen. Toen we in de wagen zaten, zei hij: Luitenant Ives wacht in het huis op ons. Hebt u al veel ontdekt?, vroeg ik. Hij keek mij even aan en toen weer naar de weg. Heel wat, majoor, heel wat. Zijn toon beviel me niet, maar daar lette ik maar niet verder op. -T- Heeft u al ontdekt, waarom zij met die man zou gaan trouwen? Hij keek mij weer even aan. Dus daar wist u ook van? Kapitein Marford heeft mij dat ver teld. Kapitein Marford heeft u dat ver teld? Waar wil je heen, Wilson?, vroeg ik. Hij zwenkte de wagen de boulevard af en een van de lanen van Chanley Heights in. Ik bedoel, dat u erg geïnteresseerd bent in een meisje, dat u nog nooit gezien had} dat bedoel ik, merktö hü op, Ik zag, dat het geen doel had, verder met Wilson te praten en dus zweeg ik. Ik stond blijkbaar nog onder verdenking, of er was juist een nieuwe verdenking tegen mij gerezen. Ik had zo'n idee, dat het wel niet lang zou duren voor ik ont dekte, wat het was en dat idee bleek ook juist te zijn. Wilson bracht de wagen voor een van de huizen op de laan tot stil stand. Hij belde aan en een ogenblik later kwam een dienstmeisje ons opendoen. Wil- Son zei geen woord. Hij liep regelrecht naar binnen en ik volgde hem. Hij liep een kleine hall door en ging een grote zitkamer binnen. Aan het andere einde van die grote kamer zat Ives. Hij zat daar met een meisje in een zwarte japon. Ik keek niet naar haar gezicht voor ik vlak bij haar was, omdat ik naar Ives' gezicht keek en pro beerde om daar wat op te lezen. Hij had echter een veel beter pokergezicht dan Wilson ooit zou hebben. Toen ik mij ver volgens naar het meisje wendde bleef ik stokstijf slaan. Het leek, of mijn hart in mijn lichaam omkeerde. Zij was het. Letitia! zei ik. Het was Letitia; daar kon geen ogenblik twijfel aan bestaan. Het was het meisje, dat ik voor dood opgenomen had. Ik voel de, dat rrfijn handen begonnen tc trillen en ik balde mijn vuisten. Ives had zich omgewend en keek haar zwijgend en vra gend aan. Zij schudde het hoofd, maar zonder haar blik van mij af te wenden. Ik geloof het niet, zei zij tegen Ives. Ik ben er vrij zeker van, dat dit de stem niet is. Zeg hem eens precies, wft u hoorde, majoor, herhaalt tl, wat zij zegt, (Wordt Vervolgd)?

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3