Haarlems Dagblad „Staakt het vuren" afgekondigd Doen D: Republikeinen en federalisten zijn het eens „Repoeblik Indonesia Serikat" krijgt rood-witte vlag en republikeins volkslied Samenwerking Indonesië-Nederland moet beider welvaart beogen Weerbericht 64e Jaargang No. 19310 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©pEcdjte ISaartcmscljc Courant (anno t6?6) Woensdag 3 'ïngustus 1919 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kw.-u taal ƒ4,25. Franco per post f4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom niet verheugen. Dat is op deze plaats al eens toegelicht. De mens heeft geen be hoefte aan toepassing op grote schaal van deze uitvinding. Zij heeft daarbij de ge vaarlijke eigenschap, dat zij zijn neiging tot zelf handelen, zelf onderzoeken, nog meer zal gaan remmen dan vorige uitvin dingen dat al hebben bewerkt. Prof. Hui- zinga heeft indertijd gewaarschuwd tegen de „vervlakking" die de radio veroorzaakte. Als hij nog in ons midden was zou televisie, onafwendbaar op onze huiskamers afsteve nend, hem tot herhaling van zijn waar schuwing brengen. In Amerika, waar de nieuwe vinding al door zoveel zenders in zoveel huizen wordt gebracht, is menigeen zich ook van deze gevaren bewust. In de Reader's Digest geeft T. E. Murphy er klare uiting aan. Hij zegt:. „Wij zijn hard op weg een volk van kijkers en luisteraars te worden. Er is teveel te zien en te horen en niet genoeg te doen. Ilc ben niet afkerig van de rol van toe schouwer, maar vervul die maar in geringe mate en weiger absoluut, er mijn leven door te laten beheersen. Zelf doen is noodzake lijk. .voor gezond en krachtig leven. Naar mijn overtuiging is het kenmerk, dat de mens van het dier onderscheidt, zijn schep pend instinct. Hij moet iets maken, iets organiseren of zich nieuwe kennis verwer ven. Ook buiten zijn beroep. Ik ken een advocaat, die ik in zijn vrije uren bezig vond met studie op allerlei ander gebied dan dat van zijn vak. Toen ik daarover mijn verwondering uitte zei hij: Het leven is als een gang met vele deuren. Ik haast mij om er zoveel mogelijk te openen eer de laatste voor mij geopend wordt. Dat bracht mij ertoe dingen te gaan doen, die vroeger buiten mijn bereik schenen te liggen. Leven is meer dan kijken en luis teren. Het is doen." Dit is de kern van Murphy's betoog. Hij geeft verschillende voorbeelden van schep pende arbeid door mensen die daarmede hun activiteit veelzijdig hebben gemaakt. Hij zegt: wij moeten onze kinderen hierin voorgaan en hun de weg wijzen. Het ge vaar dat zij een ras van super-robots wor den is groter dan het voor ons is, omdat zij er vroeger in hun leven aan worden bloot gesteld. In de Verenigde Staten treden deze ver schijnselen scherper aan den dag dan bij ons omdat men daar nog verder meegesleept wordt in mechanisatie van het leven. Maar het is maar een gradueel verschil. Wij zijn allen op dezelfde weg en onderwerpen ons aan dezelfde uitvindingen. Straks zal men ouderwets of eigenwijs of excentriek heten als men geen televisie-apparaat in huis heeft. En vrienden of familieleden, die de achterblijver bij de vorderingen der tech niek bezoeken, zullen zich enigszins tekort gedaan voelen. Zulke overwegingen zullen in menig geval de doorslag geven en menig een zal er dan toch ook maar toe besluiten. Het is altijd gemakkelijker met de mode mee te doen dan een eigen opvatting vol te houden. Intussen heeft de radio al grote schade aangericht aan de eigen muziek beoefening en eigen studie, aan het lezen in het algemeen, aan zo velerlei eigen bezig heid. Zij heeft de gewoonte van half-luis- teren en oppervlakkig lezen in de hand ge werkt. De televisie zal dit vervlakkings proces ongetwijfeld verergeren, tenzij zo- velen zich van de loop van zaken bewust worden, dat een duidelijke reactie intreedt. Maar in de eerste veroverings-periode van de nieuwe machine behoeft' men die niet te verwachten. Natuurlijk is de radio een groot hulp middel, in menig geval zelfs een uitkomst geworden voor zieken en eenzamen en is zij in velerlei moeilijke, soms critieke toestanden oplossing of redding komen brengen. Maar tegenover die voordelen staan de nadelen, die grijpen in het leven van tallozen en die televisie dreigt te ver groten. Murphy noemt haar het logische besluit van veertig jaar uitvinden. Kan men in de techniek aan een besluit, aan een conclusie geloven? Haar vondsten schijnen nimmer ten einde te komen en de ontdek king van de atoom-energie met haar on rustwekkende bom heeft op zichzelf nieuwe mogelijkheden geopend, waarover ge kunt fantaseren maar die niemand nog kan overzien. Zelf doen, scheppend werk verrichten, als levensvoorwaarde voor de gezonde mens, is daartegenover, een uitstekend middel. Het biedt talloze kansen, waaraan men vreugde zal beleven door ze te baat te nemen. Het bekende antwoord „het zal mijn tijd wel uithouden" is geen weerleg ging van de beklemmende gedachte aan een toekomstig geslacht, dat uit een soort machine-mensen robots zou bestaan en daarmee de verdere ontwikkeling aan geven van de massamens, die in de jongste kwarteeuw al steeds herkenbaarder is ge worden en die de dictators hun nieuwe ge legenheid tot heersen is gaan geven en de vrije persoonlijkheid in zo menig land heeft weggevaagd. Men moet deze dingen wel in betrekking tot elkaar zien; zij zijn geen op zichzelf staande verschijnselen. Wie willoos iets ondergaat wordt er de slaaf van. Dat geldt zowel voor de dictatuur als voor de vindingen der moderne techniek. Men mag er zich niet door laten ontnemen wat het leven, door eigen doen, in waarheid gezond en rijk kan maken. Dat al de reproductie- machines tenslotte maar een surrogaat leveren is al zo vaak aangevoerd, dat het niet nodig lijkt er nog eens over te gaan uitweiden. Menigeen, die beweert dat dit hem niet schelen kan, toont telkens weer hoezeer hij het verschil voelt, doordat hij er maar een tiende of nog minder van zijn aandacht aan geeft. Maar intussen belet het hem, zijn volle aandacht aan het betere te geven. Soms: door dat betere te gaan horen en zien. Meestal: door te doen. R. P. Prins Bernhard neemt in Dublin deel aan springconcours Prins Bernhard is Dinsdag met zijn par ticulier vliegtuig te Dublin aangekomen ter bijwoning van een concours-hippique van de „Royal Dublin Society". De Prins zal deelnemen aan een springconcours. Prins Bernhard is te Dublin de gast van president O'Kelly, die hem, tezamen met MacBride, de minister van Buitenlandse Zaken, op het vliegveld verwelkomde. Bij de aankomst van de Prins spefljde een militair muziekcorps het „Wilhelmus". Op de landingsbaan was een erewacht opge steld, die het geweer presenteerde. De inhoud van het wapenstilstandsaccoord 's-GRAVENHAGE 3 Augustus (A.N.P.) Hedenmiddag is te Batavia en te Djokja de order tot hét staken van de vijandelijk heden afgekondigd. Tevens zijn de docu menten, die in gezamenlijk overleg tussen partijen zijn opgesteld voor publicatie vrij gegeven. Het eerste document is getiteld: „Orders staakt de vijandelijkheden". Hierin wordt gezegd, dat door de Nederlandse regering en de regering van de republiek Indonesië gelijktijdig de navolgende bevelen worden afgekondigd: „Met ingang van midder nacht 10-11 Augustus voor wat betreft Java en 14-15 Augustus voor wat betreft Suma tra worden de vijandelijkheden tussen beide partijen gestaakt. Alle maatregelen moeten worden genomen om het vuren te staken en een einde te maken aan alle daden, die erop gericht zijn de wederpartij schade toe te brengen". De Nederlandse regering beveelt daarom aan de Nederlandse troepen* ten vervolge op de door de legercommandant op 1 en 5 Januari j.l. uitgegeven bevelen met ingang van gepoemde data respectievelijk voor Java en Sumatra alle militaire operaties te beëindigen. De republikeinse regering beveelt met ingang van dezelfde data aan het gehele personeel van de T.N.I. en alle andere ge wapende aanhangers der republiek de guerillastrijd te staken. De orders van beide regeringen besluit: „Een ieder zij hierbij gewaarschuwd, dat elke handeling in strijd met dit bevel ,na bovengenoemd tijdstip begaan, zal worden gestraft overeenkomstig de geldende militaire voorschriften". Proclamatie De Nederlandse regering en de regering van de republiek Indonesië hebben heden middag de volgende proclamatie uitgege ven: „Heden zijn door de regering van het Koninkrijk der Nederlanden en door de regering van de republiek Indonesië orders afgekondigd tot het staken van de vijande lijkheden. Dit betekent, dat aan de toe stand van conflict tussen de republiek In donesië en Nederland een einde is geko men. Van nu af aan zal mitsdien het stre ven van een ieder erop gericht moeten zijn om iedere gedachte aan vijandschap of wraak over en weer te bannen en om een einde te maken aan vrees en wantrouwen. Vele problemen moeten nog worden op gelost. Dit kan slechts gedaan worden door constructieve samenwerking in een sfeer van vertrouwen en veiligheid. Pogingen, hiertoe dienèn de oprechte steun van alle gezagdragenden te hebben. Gecoördineerde maatregelen moeten worden genomen tegen al degenen die mochten voortgaan orde en rust te versto ren met veronachtzaming van de gedrags lijnen, welke- door beide regeringen zijn aangenomen. Hiertoe zullen beide partijen gebruik maken van radio-uitzendingen en andere middelen, teneinde alle militairen en burgers zo duidelijk mogelijk in kennis te stellen van de inhoud van het bevel „staakt de vijandelijkheden" en van deze proclamatie, en om hen tevens bewust te maken van de noodzaak, om bevel en pro clamatie en mogelijk andere nodige aan wijzingen nauwgezet te gehoorzamen. In het gezamenlijk bèlang van de vólken van Nederland en Indonesië, en om een gesta dige voortgang naar een spoedige verwer kelijking van gelukkige overeenstemming en de _overdracht van wezenlijke en volle dige söuvereiniteit te verwezenlijken, heb ben beide regeringen in onderlinge over eenstemming besloten: 1. Dat geen strafrechtelijke vervolging zal plaats hebben noch enige administra tieve maatregel zal worden genomen op grond van het enkele feit dat hij, door zijn diensten aan te bieden, door bescherming te zoeken, of door enige andere daad, partij heeft gekozen in het geschil dat de repu bliek Indonesië en Nederland verdeeld hield. 2. Dat zij die van hun vrijheid zijn bi roofd, tengevolge van politieke overtuiging of politieke werkzaamheden of ambten, of omdat zij wapenen hebben gedragen in de strijdkrachten van een van beide partijen, zo spoedig mogelijk weer in vrijheid zullen worden gesteld. 3. Dat zij, die worden vervolgd of die reeds zijn veroordeeld voor misdaden, die duidelijk een uitvloeisel zijn van het poli tieke conflict tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de republiek van verdere vervolging zullen worden ontslagen of ont heven van hun straf, overeenkomstig zo spoedig mogelijk uit te vaardigen wettelij ke of andere regelingen. Deze maatregelen zullen aan de wederpartij en aan de UNO- commissie worden medegedeeld. Maatre gelen betreffende de sociale rehabilitatie der betrokkenen zullen in samenwerking tussen partijen worden uitgewerkt. 4. Dat iedere betrokkene wordt gelast: Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Gesneuveld 23 Juli 1949: Tijd. korp. mar. H. Bosma uit Amsterdam; le lt. der mar. L. M. Teeken uit Zwolle; korp. der mar. H. Roepers uit 's-Gravenhage. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 6 Juli 1949: huzaar J. M. Lobato uit Amsterdam; le luit. J. Blaauw uit 's-Gravenhage; soldaat A. v. d. Boo gaard uit Bandoeng (Indonesië); korporaal J. J. Buys uit Hilversum. Gesneuveld 23 Juli 1949: sold. L. ,J. Strijbosch uit Geldrop. Gesneuveld 25 Juli 1949: sold. J. J. Grootveld uit Gouda. Gesneuveld 26 Juli 1949: sold, le klas P. J. van Nijnatten uit Oud-Gastel; korporaal J. H. J. Sieben uit Vaals. Koninklijk Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 10 Juli 1949: sold. 2e kl. infie. Bisri Bin Ojo. Gesneuveld op 14 Juli 1949: Jav. sold, infie. Sarman: sold. 2e kl. Amir Moechsin; Mal. sold, le kl. infie. Soekardi; Mal. sold. 2e kl. infie. Amsir; Mal. sold. 2e kl. infie. Doeloh; Jav. sold. 1 kl. infie. Pardi, allen afkomstig uit Indonesië. a. Zich te onthouden van radio-uitzen dingen, persberichten, of van enige andere vorm van propaganda, gericht op het uit dagen of verontrusten van de strijdkrach ten of. de burgers van de wederpartij. b. Zich te onthouden van sabotage uitoefening van terreur cn van alle open lijke of bedekte bedreigingen, van vernie lingen en andere soortgelijke daden gericht tegen personen of groepen van personen, of tegen bezittingen, waar dat ook moge zijn en wie het ook moge betreffen. c. Zich te onthouden van alle hande lingen, welke schadelijk mochten zijn voor de wederzijdse samenwerking. d. Zich te onthouden van iedere daad van vergelding of weerwraak. e. Provocaties en incidenten, van welke aard ook, te vermijden en te voorkomen. Een ieder wordt bij deze gewaarschuwd, dat iedere daad of handeling van schen ding- van deze proclamatie streng zal wor den gestraft." Uitvoeringsbepalingen Uit het derde document, getiteld: „uit voeringsbepalingen voor de overeenkomst tot het staken der vijandelijkheden door de regering van het Koninkrijk der Neder landen en de regering van de republiek Indonesië", zij geciteerd: De strijdkrachten van partijen zullen hun afgebakende patrouille-gebieden niet uitbreiden noch op andere wijze pogen om hun militaire posities ten koste van de andere partij te verbeteren. Vrij verkeer van de burgerbevolking en vrij goederenverkeer tussen de zönes zul len zonder belemmering worden toege staan behoudens het recht van beide par tijen om al die maatregelen te nemen, no dig om te verzekeren dat geen onwettig vervoer van wapens, munitie en ander materiaal, uitsluitend bestemd voor oor logsdoeleinden, of propagandamateriaal van subversief karakter, plaats heeft. Beide partijen zullen volledig samen werken in het handhaven van rust en orde. Na onderling overleg terzake zullen partijen patrouïllegebieden voor handha ving van recht en orde afbakenen'en el kaar toewijzen. Een in te stellen gezamenlijke commissie, bestaande uit Nederlanders, repblikeinen, vertegenwoordigers der BFO en de UNO- commissie, zal toezien op uitvoering der overeenkomst. In de patrouillegebieden, toegewezen aan de republiek, aanvaardt de republikeinse regering, boven en behalve de plicht en taak recht en orde te handhaven, mede de verantwoordelijkheid voor voedselvoorzie ning, kledig, de verstrekking van medi cijnen en geneeskundige verzorging, en in het algemeen voor de voorziening in alle diensten, welke voor liet welzijn van de bevolking nodig zijn. Mochten de middelen hiervoor de repu blikeinse regering niet ter beschikking staan, dan zal deze regering al het haar daarvoor ontbrekende opgeven aan de re gering van Indonesië, desgewenst door tussenkomst van de UNÓ-commissie, op dat kan worden'nagegaan wat terzake ge daan kan worden, gelet op de belangen van het gehele Indonesische volk, en opdat kan worden vastgesteld op welke wijze de toe komstige regering van de V.S.I. verant woordelijk kan zijn voor de betrokken kosten. Beide partijen zullen in alle gebieden overleg, verbinding en bevoorrading tus- ssen verantwoordelijke burgerlijke en mi litaire gezagdragenden bevorderen. Deze voorschriften treden tegelijk met het bevel de vijandelijkheden te staken in werking. :(ediet Nog f210 millioen aan Indonesië Ingediend is een wetsontwerp inzake credictverstrekking aan Indonesië. In dit wetsontwerp wordt machtiging gevraagd boven het reeds goedgekeurde bedrag van 850 millioen voor een bedrag van 210 millioen deze credietverlening voort te zetten. Amerikaanse stafchefs haasten zich door Europa De gezamenlijke stafchefs van de Ver enigde Staten kwamen Dinsdag uit Frank fort te Londen aan, om 'n plan op te stellen in samenwerking met de andere leden van het Atlantisch pact voor de verdediging van Europa. Zodra zij uit het particuliere vliegtuig van president Truman „Independence" stapten, deelden zij mede dat zij bespre kingen zouden voeren met Britse, Deense en Noorse militaire experts op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hedenochtend om half tien begonnen hun besprekingen met de Britse militaire leiders. Vandaag zullen de Britten vernemen wat de Amerikanen in Duitsland bekokstoofd hebben en wat de Luxemburgse en Ita liaanse delegaties te vertellen hadden. Ver volgens zullen de Britten meedelen welk oorlogspotentieel zij momenteel op kunnen brengen en wat zij aan wapenleveranties uit de Verenigde Staten nodig denken te hebben. Vervolgens zullen de Noren en Denen ge hoord worden door de Amerikaanse dele gatie. Daarna zullen de Amerikaanse stafchefs zich weer per vliegtuig naar Parijs begeven om daar de visie van de Franse, de Neder landse en de Belgische militaire experts te vernemen. Het rapport dat Bradley, Vandenberg en Denfield daarna te Washington zullen uit brengen, zal beslissend zijn voor de wapen leveranties van de Verenigde Staten aan de deelnemende Europese landen. Mutaties bij Buitenlandse Zaken Kolonel H. van der Vaart, hoofd der af deling Economische Zaken bij de Neder landse Militaire missie te Berlijn, wordt handelsraad te Ottawa; mr. W. G. Zeylstra, handelssecretaris te Stockholm, wordt han delsraad bij de Nederlandse Militaire Mis sie te Berlijn met standplaats Frankfurt: J. Waling Dijkstra, handelssecretaris te Caïro, wordt handelssecretaris te Stockholm; H. Goemans, handelsraad te Moskou, wordt handelsraad te Cairo; drs. A. J. M. van der Maade, assistent van de handelssecretaris te Bern, wordt tweede handelssecretaris te Belgrado; C. G. Verdonck Huffnagel, han delssecretaris te Belgrado, wordt handels secretaris te Bern; K. Westerhoff, ambte naar Buitenlandse Economische Betrek kingen, wordt eerste handelssecretaris te Praag; D. Kruseman, handelssecretaris te Praag, wordt gedetacheerd bij de handels- en financiële missie voor Zuid-Amerika met standplaats Buenos Aires. Het woord is aan.... Otto Weiss: Een badarts heeft het getuigd: dikwijls kost de reparatie meer dan het gehele voorwerp waard is. Op 1 September weer 45 textielpunten Het ministerie van Economische Zaken deelt mede. dat met ingang van 1 Septem ber wederom 45 textielpunten zullen wor den geldig verklaard. Te zijner tijd zal nog bekend gemaakt worden, welke bonnen zijn aangewezen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de per 1 September aan te wijzen punten wederom voor een periode van vier maanden zullen strekken. „Er is geen enkel geschil meer tussen ons", aldus Sultan Hamid Batavia, 2 Aug. (United Press) Bij de sluiting van het tweede deel dei' inter indonesische conferentie hebben Sultan Hamid en Hatta medegedeeld dat volledige overeenstemming is bereikt over de for matie van een souvereine republiek van de verenigde staten van Indonesië. De premier van de staat Oost-Indonesië, Anak Agoeng, las een document van der tien pagina's voor dat achttien hoofdpun ten bevatte waarover de republikeinen en federalisten het eens zijn geworden sedert de opening van de eerste conferentie te Djokjakarta op 20 Juli. De republikeinse rood-witte vlag. en het De stafchefs der Amerikaanse strijdkrachten zijn gisteravond per vliegtuig in Londen aangekomen voor tweedaagse defensie-besprekingen'met hun Britse collega's. De drie Amerikaanse bevelhebbers van links naar rechts: generaal Omar Bradley (U.S. Army), generaal H. Vandenberg (Amerikaanse luchtmacht) en admiraal Louis E. Denfield (U.S. Navy) by hun aankomst op het vliegveld Northolt. Conclusie der inter-Indonesische conferentie: Aanzienlijke overeenstemming over de Nederlands-Indonesische Unie Batavia, 2 Aug. (Aneta) Een der be sluiten van de inter-Indonesische confe rentie betrof de procedure voor de vast stelling van een voorlopige constitutie. Beide delegaties zijn eenstemmig van oor deel dat een gemeenschappelijke technische commissie het ontwerp voor de voorlopige constitutie zal opstellen, hetwelk, zodra het gereed is, in Den Haag zal worden voorgelegd aan de leden van de beide de legaties als vertegenwoordigers van de deelstaten Republik Indonesia Serikat. Het ontwerp zal, nadat het zal zijn aan genomen en geparafeerd, ter ratificatie worden aangeboden aan de volksvertegen woordiging van ieder deelgebied, die de voorlopige constitutie zullen ondertekenen. Binnen een jaar na de overdracht der söuvereiniteit zal de Constituante bijeen komen, welke zal zijn samengesteld na vrije en geheime verkiezingen, gebaseerd op een zo spoedig mogelijk vast te stellen wettelijke regeling. Wanneer de president en de ministers zullen zijn benoemd, is de Republik Indo nesia Serikat gereed om de söuvereiniteit van Nederland te ontvangen. De samenstelling van de Senaat en de Volksvertegenwoordiging zal zo spoedig mogelijk plaats hebben. De president zal verkozen worden door vertegenwoordigers van de republiek en van de gebieden, die lid zijn van de BFO, waarbij zal worden gestreefd naar een stemmigheid. Over de Unie Inzake de Nederlands-Indonesische Unie hebben de delegaties van gedachten gewis seld, hetgeen geleid heeft tot een aanzien lijke overeenstemming van inzicht, die tot voldoening stemt. De besprekingen hier over zullen in Nederland worden voort gezet. Over de samenwerking tussen Nederland en de Repoeblik Indonesia Serikat (R.I.S.) in een unie wórdt onder meer gezegd, dat de samenwerking tussen de twee leden der unie gericht moet zijn op de welvaart van beide landen. De grondslagen dezer samen werking moeten zijn gebaseerd op de ge- iijkb.erechtigdheid, de gelijkwaardigheid en tevens op de söuvereiniteit van beide landen. In zaken, welke voor partijen voor deel opleveren, kunnen tegenover het bui tenland beide landen optreden als een een heid. Bij het tot stand brengen van buiten landse betrekkingen, waarbij de belangen van een der leden zijn betrokken, zullen daaromtrent eerst besprekingen worden gevoerd. Op grond van de reciprociteit en gelijkheid in recht en positie tussen Neder land en de R.I.S. wordt het nodig geacht om een preferentie toe te passen, die in het kader moet liggen van een economisch motief. Als middel tot het bereiken van samenwerking tussen Nederland en de R.I.S. moeten wederzijds preferenties wor den verleend, welke voor geen enkele zijde nadelig zijn en in overeenstemming zijn met het internationale recht. Ei- zullen faciliteiten worden gegeven in de regelingen van de geldzaken van Indo nesië naar Nederland en omgekeerd. Financiële verplichtingen Met betrekking tot de verplichtingen van Nederland en de R.I.S. als gevolg van de overdracht der söuvereiniteit wordt ge zegd: Ten aanzien van de activa van Indonesië (Nederlands-Indië) zal de overdracht tot stand worden gebracht van Nederlands- Indië naar de R.I.S. nadat men het hier over van beide zijden eens zal zijn gewor den. Indien het onderzoek van alle activa en passiva aantoont dat er wijzigingen moeten worden gemaakt, dient men een weg te volgen, die in overeenstemming is met het karakter van de resultaten der onderzoekingen. Er dient zoveel mogelijk de weg van een overeenkomst te worden gevolgd. Anders moet onteigening ten al gemenen nutte bij de wet worden toege past, met vergoeding van geleden ver liezen. Indien hierbij uit het buitenland afkomstig kapitaal betrokken is, zal de mogelijkheid tot transfer worden toege past volgens de deviezenregeling van de R.I.S. Zo lang' de R.I.S. schulden heeft, aange gaan ten tijde van het voormalige Neder lands-Indië, zal de regering der R.I.S. eerst besprekingen voeren met de Neder landse regering, alvorens zij belangrijke veranderingen en vernieuwingen aan brengt op het gebied der financiële wet geving, de wetten betreffende de federale bank en verandering van de koers dei- munt van de R.I.S. Het aflossen der buiten landse schulden of het nakomen van. de verplichtingen van de R.I.S. aan Neder land zal zodanig worden geregeld, dat daardoor de financiën en de economie der R.I.S. niet te zeer zullen worden gedrukt. Autorijders zonder rijbewijs maakten ongelukken Dinsdag sloeg op de rijksweg Amster- dam-Naarden de motor van een uit Muiden komende auto af. De wagen verminderde hierdoor vaart. De bestuurder van een achterop komende auto bemerkte dit te laat en reed tegen de eerste wagen op. De botsing was zeer hevig. Een dame die naast de bestuurder van de aanrijdende auto zat, sloeg door de schok door de voorruit en kreeg een zware hersenschudding en een ernstige hoofdwond. Het politie-onderzoek bracht aan het licht, dat geen der beide be stuurders van de auto's een rijbewijs bezat. Militaire auto te water Enkele uren tevoren was op ongeveer dezelfde plaats een militaire vrachtwagen, komende uit Amsterdam, geslipt, tegen een paal gereden, gekanteld en daarna in de Muidervaart gevallen. De beide inzittenden een adjudant en een soldaat, wisten uit de cabine te komen en konden door voorbij gangers op de wal worden getrokken. Zij hadden lichte kwetsuren opgelopen en zijn naar een militair ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Een militaire kraanwagen heeft later de vrij ernstig beschadigde vrachtwagen op de wal gehaald. B(j beschikking van de minister van Economische Zaken zijn de prijzen voor kin derwagens en kinaerwanaelwagens vrij gelaten. republikeinse volkslied „Indonesia Rava" werden voor de republiek Indonesia Seri kat aangenomen. Aangekondigd werd dat de republiek alle attributen van söuverei niteit, met inbegrip van de gewapende macht en buitenlandse betrekkingen, zal overwegen tegelijkertijd met de overgave van de Nederlandse söuvereiniteit over Indonesië. De overeenkomst omvat financiële, eco nomische, sociale en constitutionele kwes ties en voorziet in een regeringssysteem dat nauw parallel loopt aan de regering der Verenigde Staten. Een technische com missie voor de uitwerking van de grond wet is reeds gevormd. De regering van de Indonesische Verenigde Stater, zou bestaan uit eenHuis van Afgevaardigden en een Senaat alsmede een ministerieel kabinet. In brede trekken werd een opsomming gegeven van de economische en financiële politiek der regering. Het doel is om het economisch potentiëel van Indonesië te ontwikkelen, de instellingen van openbaai- weizijn te verbeteren, de natuurlijke eco nomische rijkdom van de natie te bescher men en sociale rechtvaardigheid te garan deren. In de gehele Indonesische Verenigde Staten zal een enkel betaalmiddel van kracht zijn en de import- en exportrechten zullen gecontroleerd worden door een cen traal lichaam. Mohammed Hatta, de republikeinse pre mier, en Sultan Hamid. voorzitter der BFO zaten naast elkaar op het podium. Hamid droeg de uniform van kolonel in het Ne derlandse leger. In een redevoering prees Hatta de tus sen Nederlanders en republikeinen be reikte overeenkomst inzake het slaken van het vuren als een mijlpaal op de weg die leidt naar de overdracht van de söu vereiniteit aan de Indonesiërs. Hamid verklaarde dat niet langer ook maar een enkel geschilpunt tussen de re publikeinen en de federalisten bestaat. „Ons doel: de eenheid, is verwezenlijkt", zo zeide hij. De zitting duurde slechts kort. Gedele geerden der UNO-commissie en leden van het buitenlandse corps diplomatique wa ren aanwezig. De zitting had plaats in het paleis van de voormalige Volksraad. Bankbiljettenomloop ïs geste gen tot f 3043,4 millioen De vorige week is de overboeking geschied van 240 millioen gulden uit de speciale Marshall-rekening naar het saldo van liet rijk, waardoor deze rekening van 420.9 tot 203.1 millioen gulden terugliep. De week staat van de Nederlandse Bank per 1 Augus tus toont aan. dat op de tegenwaarderekening weer 40 millioen gulden is bijgeboekt, zodat deze tot 243,1 millioen gulden is aangegroeid. Een tweede verschijnsel, dat in dc jongste weekstaat de aandacht vraagt, is de sterke aanwas van de biljettencirculatie. Do jongste ultimo heeft in dat opzicht wel bijzonder zware eisen gesteld, want nadat de vorige week de omloop reeds met 10 millioen gulden was toegenomen, is deze week nog voor 67 millioen gulden nieuwe bankbiljetten in omloop gebracht, waarmede de circulatie is opgelopen tot 3-,';,4 millioen. Men moet tot eind Februari teruggaan, om een zo grote circulatie op de bankstaat vermeld te zien. De deviezenportefeuille is mot 20 millioen gulden verbeterd door een toeneming van de post correspondenten in het buitenland. Aan de creditzijde van de balans kan een belang rijke vermindering van het saldo der schat kist worden waargenomen met 92 tot 395,1 millioen gulden. De staat heeft blijkbaar belangrijke betalingen moeten verrichten. De saldo's van banken zijn met 1G milüoe.i aangegroeid, zodat het totaal der rekening courant saldi een vermindering van 50 mil lioen gulden te zien geeft. In overeenstem ming met de biljettencirculatie zijn ook de muntbiljetten toegenomen en wel van 136.4 tot 137.8 millioen gulden. AFNEMEND BUIiG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Dondei-dagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met hier en daar nog enkele buien. Langs de kust aan vankelijk nog harde Noord-Westelijke wind, overigens matige tot krachtige, maar geleidelijk afnemende wind tus sen West en Noord-West. Tamelijk koel weer. 4 Augustus: 5-05 uur. onder 20,26 uur 18.06 uur. onder uur Zon op Maan op Hoog- en laagwatertjjdcn in IJmuidcn Woensdag 3 Augustus: Hoog water: 10.22 en 22.56 uur. Laag water: 5.43 en 18.15 uur. Donderdag 4 Augustus: Hoog water: 11.39 en uur Laag water: 6.57 en 19.38 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1