Regenjas Koningin Flora III bij de vissen Geen „lolletje Corioca komt! Voor Uw baby J. H. Korstjens Amsterdamse Beurs (Kort en Bondig Meubelfabriek PRACHT DEVENTER KARPET ONTHARING DOUWMA ZOON Donderdag 4 Xugustus 1949 Haarlems Dagblad Ondanks een minimum aan publiciteit en een naargeestige herfstregen hebben Woensdagmiddag vele honderden de twee de gelegenheid te baat genomen Haarlems Bloemenkoningin voor 1949 toe te juichen. Hare Majesteit Flora III bracht een of ficieel bezoek aan de Aquariumtentoonstel ling in de Vishal, waar ze om drie uur 's middags in een gesloten auto met haar gevolg, bestaande uit de vier turquoise nimfen en de heer Dorresteyn als opper- ceremoniemeester, arriveerde. De politie hield een smalle sleuf tussen de hagen der belangstellenden vrij; op de voorste rij verdrongen zich de peuters en de dreumesen; daarachter hun begeleidsters en begeleiders. Zij allen staken hun en thousiasme voor de lieftallige verschijning van de zich nu op de helft van haar taak bevindende vorstin en haar hofdames niet onder stoelen of banken, hetzij door in te stemmen met het opklaterende applaus, hetzij door een goedkeurende gelaatsuit drukking aan te nemen. En er was ook iemand die onomwonden zei: „Wat is ze toch lief". Voorzitter Jonker hield in de duistere grot zijn vierde toespraak in -een halve week tijds en heette Flora welkom in het rijk van Koning Neptunus, nadat zij diens collega Pluvius had getrotseerd. Nadat Flora op charmante wijze de rode anjerhulde van twee jeugdige aanhangers van „De Natuur" had aanvaard, maakte zij een rondgang langs de lichtplekken in de rotswand, waar de zwaard- en neon- en andere vissen onder de toelichtingen van de heer Jonker voor de Bloemenkoningin hun ererondjes zwommen. In de Bloemenhal, waar Flora's kinderen natuurlijk de halzen rekten om hun mees- teresse te begroeten, moest Hare Majesteit Rechtbank „Bedreiging tegen het leven", vermeldde de tenlastelegging tegen een fabrikant van speelgoed-pistolen, die vanochtend voor de Haarlemse arrondissementsrechtbank terecht stond. En als illustratie daarvan blonk dreigend blauw-zwart tegen het groen van de tafel een pistool dat met speelgoed weinig of niets te maken had. Dat moordwerktuig had verdachte, zo zei de tenlastelegging, tegen de slaap van één van-zijn employés gezet en daarbij de duis tere woorden geuit: „Als gij een woord van mijn geheim loslaat, zijt gij een kind des doods". De publieke tribune die van zulke din gen leeft vond dat een prachtig begin. „Hoe bestaat !et", zei een dame niet zonder bewondering. Maar de verdachte ontkende ten stelligste zijn employé te hebben ge dreigd. Dies viel er een intense spanning toen de bedreigde de getuigen-bank be trad. Nadat hij niet zonder tegenwerpingen tot het afleggen van de eed was bewogen, meldde hij dat er nogal ernstige strubbe lingen tussen de twee firmanten bestonden. Niet geringe sensatie verwekte echter zijn verklaring dat de hele bedreiging als een „lolletje" bedoeld was. De president was er toen als de kippen bij om hem er op te wijzen dat zijn verklaringen bij de politie en de rechter-commissaris heel anders ge luid hadden. Getuige verklaarde daarop dat hij de hele zaak opgeschroefd had, omdat de andere firmant die verdachte er uit had willen werken hem een beste baan, kwijtschelding van een schuld en zeshonderd gulden had beloofd, wanneer hij verdachte er in kon laten lopen. Van werkelijke bedreiging was geen sprake ge weest, zei hij, omdat verdachte wapen specialist bij de Hembrug was geweest en zijn pistool alleen droeg omdat er nogal eens moeilijkheden met het personeel waren. Dit alles gaf de president terecht aan leiding tot enig sarcasme ten eerste over de Buffalo Bill-mentaliteit van verdachte^ maar vooral over de kwaliteit van getuiges inborst die blijkbaar bereid bleek om voor een paar zilverlingen zijn patroon de bajes in te draaien. Het gaf de officier van justitie overigens enige aa'meiding tot verlegenheid. „Nu de vroegere verklaringen van deze hoofdge tuige wegvallen", zei hij, „zal het bewijs wel moeilijk te leveren zijn". Waarop de rechtbank zich enige minuten in raadkamer terugtrok en wederkeerde met het besluit om af te zien van het horen der andere getuigen en het woord aan de officier te latbn. „Vrijspraak", zei deze. De verdediger sloot zich daarbij aan en vroeg omdat ver dachte over een paar dagen jarig is, of de rechtbank niet meteen uitspraak kon doen. De president fluisterde een paar woorden naar rechts. „De rechtbank spreekt u vrij", zei hij toen. Waarop verdachte licht wenend vertrok. Want het is géén „lolletje" om drie maanden lang op een valse aanklacht in het gevang te hebben gezeten. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 Augustus 1949 ONDERTROUWD: 3 Aug.. J. T. Bonfrer en J. L. M. Klaren; B. S. van der Schuit en H. Galama; G. J. Felix en G. Beutick; J. van Heerde en W. van Olsl; F. C. Smit en W. A. H. Reijnders; H. G. Hekelaar en W. van Veldhuyzen; G. G. van Dijk en B. de Mon; G. C. Schouten en M. J. Teeuwen; C. H. Er- brink en T. van der Wiel; S. S. Yang en J. van Rooijen; J. J. Hoogeboom en M. J. de Vries; P. M. Baars en J. H. van der Peet. GEHUWD: 3 Aug.. G. Flipphi en H. A. Vuijst; G. Kracht en E. Janssens; J. C. Boon en H. J. van Nieuwmegen; P. A. C. Boonman en C. J. Smits; J. G. A, Klein en M. E. den Nijs: A. A. M. van Balgooy en C. C. Pelser; J. W. Haver en C. M. Vreenegoor; J. Bosman en J. C. Bijster: T. W. Ruigrok en H. B. Kersten; P. W. Wildschut en G. Leeflang; J. Bosch en C. Ruts; F. Ie Grand en W. M. Berkhout. BEVALLEN van een zoon: 31 Juli, E. T. BeelsKrabbendam: 2 Aug., M. W. J. Sege- rius—Duik; M. G. van Zeeland—ten Boom; A. KampOverbeek: M. A. van Luijken Opdam; A. Douma—van Sprakelaar; 3 Aug., M. M. de Goedede Leeuw; T. Meijer Brongers. BEVALLEN van een dochter: 2 Aug., G. DolKreeft: C. J. BenekerBouman; A. M. van Warmerdamvan der Peet. OVERLEDEN: 1 Aug., A. M. van Nieuwen- hovenReijnders. 71 j.. Weverstraat; K. Vink, 63 j., Kampervest; 2 Aug., W. van 't Vlie, 62 j., Spaansevaartstraat. ten gerieve van de fotograaf even demon streren, dat zij een onschuldig ringslange- tje'bij wijze van halssnoer niet als grieze lig verwerpt. Na nog de aquaria in de tegenovergestel de muur te hebbeji bewonderd, liet Flora de Haarlemmers weer met hun regenweek alleen. :bben wij een prachtige kinderwagen, zow< Engels, als in luxe modellen „Inter Nos" terug uit de Zwitserse Alpen Vanmorgen tegen twaalf uur zijn veertig jongens en meisjes van het kinderkoor „In- ter Nos" op het Haarlemse station gearri veerd, waarmee een einde was gekomen aan een heerlijk, twaalfdaags verblijf in de Zwit serse Alpen. Onder leiding van hun bemin de dirigent Jan Booda hebben zij de Zwit sers een staaltje van hun kunnen op zang- gebied gegeven, en met enorm succes: in Thun hadden de ..Inter Nos"-zangers een gehoor van zestienhonderd mensen, die zich enthousiast toonden over hun prestaties. Getooid met Zwitserse petjes en halsdoe ken stapten zij vanochtend de trein uit om door trotse ouders in ontvangst te worden genomen. Het oordeel over de reis luidde unaniem: „Geweldig!" Wat „Inter Nos" be treft, mag de volgende zomer weer een tournee naar het Berner Oberland brengen. Een fabriek van nylonkousen in Haarlem-West Heden is door de architect B. N. A., C. C. van Beaumont te Haarlem, namens de Di rectie van de Kousenfabrieken Hin N.V. bij onderhandse aanbesteding aan de laagste inschrijver, de N.V. Wernink's Beton Mij te Leiden, het bouwen van een Cotton-Kousen- fabriek te Haarlem voor het fabriceren van nylonkousen, gegund. Deze fabriek zal op het terrein van het bestaande complex van de firma Hin verrij zen, tussen Zijlweg en Hyacintenlaan. Kunstenaars in een kraampje Huismoeders op de boodschappenjacht, kwitantielopers, fietsjongens, handelsreizi gers en wat zich zo tussen tien en elf uue verder langs de straat beweegt, hebben met enige verbazing gekeken naar de rij kraampjes, die vanmorgen de ventweg van de Gedempte Oudegracht blokkeerde. De waren die daar te koop werden aan geboden verschilden wel hemelsbreed van wat zo gewoonlijk aan marktstalletjes van bezitter verwisselt. Men kon er zwart-witjes van Jan Wieg man treffen en veeltintige salonstukken van Frans Funke, scherpgelijnde, enigs zins schokkende caricaturen van Sjoerd de Vries, forse bloemstukken van Ben Log- tenburg, lieflijke stillevens van F. H. Ver poorten, vaardige tekeningen door Poppe Damave uit Huil meegebracht, romantische Haarlemse landschappen van Houbein, een veelheid van krijt, kool, Oost-Indische inkt en plastiek van P. C. Kloes en indrukwek kende doeken van Leen Spierenburg. Maar het was vroeg in de ochtend en de kunstenaars stonden al even onwennig achter hun bedoening als het publiek er voor. Wie gehoopt had op pittoreske ta- freeltjes als „Wie pikt er nog een bloemetje voor een tientje, negen, acht, zeven, zes, vijf, vier, drie, twee, een, helemaal geen gulden" kwam bedrogen uit. Om tien uur in de morgen koop je nu eenmaal geen schilderijen en kunstbe schermers die de opdrachten maar voor het uitdelen hebben, passeren op die tijd de Gedempte Oudegracht niet. De artisten namen het in de prille och tendzon allemaal nogal lakoniek op. „We verkopen wel niets, maar het brengt leven in de brouwerij". En met dat laatste is Haarlems Bloei allang tevreden. EXAMEN HOOFDAKTE Voor het examen hoofdakte slaagden te Haarlem vodr deel A: F. Rolvink te Den Haag. Voor deel B: T. Th. Koojenga te Amster dam; G. H, Leen te Alkmaar; C. W. Lemstra te Barsingerhorn: mej. A. Levie te Amster dam; C. Pool te Alkmaar; H. A. I. de Wit te Alkmaar. SCHEEPVAART Aalsdijk, RotterdamVera Cruz 3 Aug. 650 mijl Oost van Bermuda. Abbekerk. Bris bane—Londen pass. 3 Aug. Ouessant. Alamak, 3 Aug. van Narvik te Antwerpen. Abbedijk, New York—Buenos Aires 4 Aug te Santos. Aldabi, RotterdamBuenos Aires 3 Aug 500 mijl Noord Kaap Verdische Eilanden. Alge- nib, RotterdamPorto Alegre 4 Aug. te Rio de Janeiro. Almdijk, New OrleansLonden 3 Aug. pass. Bermuda. Amstelland, Buenos— Aires 3 Aug. van Rio de Janeiro. Arendskerk, Rotterdam—Sydney 3 Aug. pass. Ouessant. Blitar, RotterdamBatavia pass. 3 Aug. Ouessant. Borneo (zandzuiger) Rotterdam Batavia pass. 3 Aug. Kaap Bougaroni. Bos koop. BarbadosAmsterdam pass. 3 Aug. Portland; Groote Beer. BataviaAmsterdam 3 Aug. op 600 mijl Z.Z.O. van Ceylon. Heems kerk, RotterdamBrisbane 3 Aug. van Co lombo naar Fremantle. Hera, Amsterdam Cristobal 4 Auga. te Porto Cabello. Kota Inten, 3 Aug. van Rotterdam naar Batavia. Leopoldskerk, Rotterdam—Calcutta 3 Aug. te Colombo. Lissekerk, MuscatRotterdam 3 Aug. te Santander. Maaskerk, DualaAm sterdam 3 Aug. te Antwerpen. Modjokerto, RotterdamBatavia 3 Aug. van Aden. Mui der kerk, 3 Aug. te Pointe Noire. Oranje, BataviaAmsterdam 4 Aug. te Singapore. Overijssel, JavaRotterdam 3 Aug. van Bela- wan. Roebiah, JavaAmsterdam 3 Aug. van Marseille. Sibajak, RotterdamBatavia pass. 3 Aug. Suez. Sloterdijk, JavaNew York 3 Aug. van Port Said naai" Halifax. Sommels- dijlc, New YorkJava 3 Aug. van Port Swettenham naar Singapore. Tegelberg, JapanRio de Janeiro 3 Aug. van Lorenzo Marquez. Willem Ruys, BataviaRotterdam pass. 3 Aug. Kaap Guardafui. Zeeland (Lloyd). 3 Aug. van New York naar Bahrein. Aagtekerk, BrisbaneRotterdam 4 Aug. te Suez. Abbekerk. BrisbaneLonden 4 Aug. 40 mijl Oost van Niton. Aardijk, Rotterdam- Mexico 4 Aug. van Antwerpen. Albireo, Am sterdamBasra 3 Aug. te Marseille. Alcinous, LiverpoolJava pass. 3 Aug. Malta. Alcor, Rio GrandeRotterdam pass. 3 Aug. St. Paul Rock. Arendsdijk, 3 Aug. van New York te Boston. Boskoop. BarbadosAmsterdam 4 Aug. te Antwerpen. Castor, 4 Aug. van Aruba naar Maracaibo. Deed (V.N.S.) Calcutta Rotterdam 3 Aug. te Lissabon. Duivendijk, VancouverRotterdam 3 Aug. te Antwerpen. Kota Gede, Java—Rotterdam 4 Aug. te Suez. Lekhaven, AntwerpenRosario pass. 3 Aug. Fernando Noronha. Lutterkerk. BasraRot terdam 4 Aug. te Genua. Maas. 4 Aug. van Rotterdam te Amsterdam. Maashaven, Ta- koradi—Londen 3 Aug. ter hoogte van Sierra Leone. Noordam, New YorkRotterdam 7 Aug. om 21 uur te Hoek van Holland vervv. Vier torenmuzikanten lieten carillon van Bavo klinken Een bijzonder beiaardconcert werd Woensdagavond gegeven ter gelegenheid van het Haarlemse Bloemenfeest. Vier klokkenisten voerden om beurten een pro gramma uit. Eerst hoorden wij de stads- beiaardier van Nijkerk, H. C. J. Teygeler, die de klokken liet jubelen met een Toccata van Bonset en vooral indruk maakte met expressieve effecten, toen hij het Prelu dium in Bes van Jef Denijn vertolkte. De stadsbeiaardierster van Gouda, me juffrouw Maria Blom, begon met een in teressante compositie van de Rotterdamse klokkenist Ferdinand Timmermans, in welk stuk de intensiteit van de bronzen stemmen uitstekend in evenwicht gebracht werd. Mejuffrouw Blom wist de fraaie timbres van de middenligging met smaak aan te wenden. Zeer karakteristieke effec ten, de verjongde beiaardkunst eigen, hoorden wij ook in de Boerendans van de klokkenist uit Doornik Géo Clément. Kees Roelofs uit Apeldoorn, die bei aardier is van de Oude Kerk-toren te Am sterdam, verraste met een brillante impro visatie op de melodie van „Lof zij den Heer, den almac'ntigen Koning der ere", waarin hij met fijne tintelingen van de hoogste klokjes een effectvolle cadens maakte en met een mooie climax naar de afsluiting kwam. Roelofs toonde ook terdege zijn vir tuositeit met thema en variaties van de Zwolse blinde klokkenist Willem Creman; de stuwende kracht van zijn spel stempelt hem tot een geestdriftig toren-muzikant. Hekkensluiter was de Haarlemse stads- beiaardier Reinout Heering. Geen wonder dat hij, vertrouwd als hij is met de capa citeiten van ons carillon, met zijn program ma van genrestukjes en bekende melodieën, klankeffecten uit de klokken wist te halen zoals wij die deze avond nog weinig ge hoord hadden. Alleen met een Bach-koraal wilde het niet best lukken het hoofdzake lijke het koraal naar voren te halen. Dezelfde opmerking heb ik reeds vroeger gemaakt, toen een andere beiaardier dit stuk hier speelde. Het schijnt bezwaarlijk tot goed overwicht te kunnen komen, om dat de bas te veel domineert. En zo tuimelden op deze vochtige en win derige Woensdagavond in klokkenklank volks- en kunstwijzen allerhande over de stad; Borias, de God der woedende winden, zorgde dat er een meer dan nodige deining in deze torenmuziek was. Het was niet het meest geschikte weer om er in een stil hoekje aandachtig naar te staan luisteren, maar de sfeer die zo'n bespeling schept heeft toch iets feestelijks. Het nationale in strument van de Nederlanden kan geluk kig tegen een windstootje. JOS. DE KLERK „Eric de Noorman" Ongeveer vijfhonderd kinderen, over twee direct op elkander volgende voorstel lingen verdeeld, hebben gistermiddag in de Gemeentelijke Concertzaal de avonturen gadegeslagen van Erie de Noorman, de held van een zogenaamd stripverhaal. Deze werden daar ten tonele gevoerd door een Amsterdams gezelschap dat - als ik mij niet vergis, want er was geen programma - onder leiding staat van Rini Blaazer en Gerard Doting. Erg ingewikkeld zit de intrige met m elkaar. Het ook vandaag weer tweemaal vertoonde stuk telt drie bedrijven, waar van zonderling genoeg het laatste, dat ha de pauze de ontknoping of liever gezegd de afrekening brengt, slechts tien minuten tijds in beslag neemt. Overigens zijn er fac toren genoeg die hun uitwerking op de levendige fantasie van de jeugdige toe schouwers niet missen, zoals een magische spiegel in het hol van een gevaarlijke to venaar, enkele krasse zwaardgevechten en de onverwachte verschijning van een be middelende fee. De aanvankelijk nogal woordenrijke geschiedenis handelt over een opstand van edelen die er door list en be drog in slagen zich tijdelijk van de macht in een middeleeuws koninkrijk in de ber gen meester te maken. Zoals het behoort wordt tenslotte het goede beloond en het kwaad gestraft. Een stuk om enthousiast te begroeten is het zeer bepaald niet, al steekt het tame^ lijk gunstig af bij hetgeen doorgaans aan soortgelijk vermaak te zien wordt gegeven. Niet ongezegd mag trouwens blijven dat de middelen om het toneel naar de eisen in te richten en aan te kleden hier ten enenmale ontbreken. Toch amuseerden de kleine be zoekers zich opperbest, vooral om de malle gedragingen van de slimme dwerg Pum Pum en Domme Ole, die voortdurend op de planken rondscharrelden om allerlei opdrachten uit te voeren, doch eigenlijk alleen voor spek en bonen meededen, DAVID KONING Zondag laatste dag van muziekconcours in Bloemendaal Zondag zal het muziekconcours van de Haarlemse Politiemuzïekvereniging in het Bloemendaalse Openluchttheater voortgezet en besloten worden. Dertien muziekvereni gingen treden dan in het strijdperk, om te trachten de zilveren médaille, die door Ko ningin Juliana beschikbaar is gesteld, of een van de vele andere prijzen voor hun tro- pheeënkastje te bemachtigen. Evenals op de vorige concoursdagen zullen de afgevaardigden van de deelnemende ver enigingen 's ochtends om elf uur in hotel Zomerzorg te Bloemendaal ontvangen wor den. Om twaalf uur worden in het Gras laantje tamboer- en marswedstrijden gehou den. en om een uur beginnen in het Openluchttheater de concertwedstrijden, 's Avonds om half negen tenslotte worden de erewedstrijden gehouden. Propaganda voor Benelux Vandaag tot tien uur en Vrijdag de gehele dag zal op de Grote Markt een propaganda- wagen geplaatst worden van het Nationaal Comité Benelux. De bedoeling is de bezoe kers een indruk te geven van de Benelux- gedachte. De heer B. Jonker is bereid het publiek in te lichten over alle onderwerpen, welke verband houden met de Benelux. Hij is van mening dat velen onvoldoende of onjuist ztjn ingelicht. Daarom biedt een be zoek aan de wagen een goede gelegenheid, om ingelicht te worden. Zakenmensen, die relaties willen aanknopen met fabrikanten en grossiers in België en Luxemburg, kunnen inzage krijgen van adressen. Een ander deel van de wagen is bestemd voor tentoonstel lingsruimte. Des avonds kunnen aan de achterzijde beelden geprojecteerd worden. De heer Jonker heeft in het begin van dit jaar een reis door België gemaakt en hij deelde mee, dat de belangstelling in vele steden groot is geweest Sedert begin Juni brengt hij bezoeken aan Nederland en ook hier vervoegen velen zich bij de wagen. De heer Jonker verwacht in Haarlem een groot aantal bezoekers. Brandstoffen voor kamerbewoners Ter verkrijging van een brandstoffenkaart voor kamerbewoners bestaat van 8 Augus tus af gelegenheid tot het afhalen van aan vraagformulieren aan de distributiekantoren te Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort, De nieuwe busdienst van Haarlem-Oost naar Noord Eenige weken geleden hebben wij ge meld, dat de N.Z.H. overwoog met ingang van de winterdienstregeling op 11 Sep tember een busdienst met het lijnnum- mer 2 te openen, die de omgeving van de Papentorenvest zal verbinden met het centrum, de Transvaal- en de Indische buurt. Wij vernemen thans, dat deze lijn inder daad wij wijze van proef in de nieuwe dienstregeling is opgenomen. De bussen zullen via Oostvest, Heren- vest, Anthoniestraat, Turfmarkt, Gedemp te Oudegracht, Grote Houtstraat, Grote Markt, Jansstraat en -weg, Station, Frans Halsplein, Kennemerplein, Zocherstraat, Steynstraat, Kritzingerstraat, Atjehstraat, Indische straat naar de Archipelstraat rijden. Evenals op de meeste andere lijnen van het Haarlemse stadsnet wordt ook hier een tien- a twaalfminutendienst gereden. Algemene vergadering der Verenigde Volken Nederlandse delegatie samengesteld Als leden van de Nederlandse delegatie naar de algemene vergadering der Vere nigde Volken zijn aangewezen mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken, hoofd van de delegatie; mr. G. J. van Heu- ven Goedhart, lid van de Eerste Kamer, plaatsvervangend hoofd van de delegatie; prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort, O.F.M., lid van de Eerste Kamer; mr. F. C. A. baron van Pallandt, buitengewoon gezant te Buenos Aires; dr. J. H. van Royen, ambas sadeur te Ottawa. Als plaatsvervangende vertegenwoordi gers zullen optreden jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Volken; H. Oosterhuis, voorzitter van de Raad van Vakcentralen; dr. C. L. Patijn, directeur van het directoraat-generaal van de buiten landse economische betrekkingen van het ministerie van Economische Zaken; mej. mr. M. Z. N. Witteveen, gezantschapsraad bij de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Volken te New York en E. de la Parra, afdelingshoofd bij net departement van Economische Zaken te Suriname. Als deskundigen zijn onder andere aan de delegatie toegevoegd mevrouw A. For- tanier-De Wit, vertegenwoordigster van het Nederlandse Vrouwencomité, lid van de Tweede Kamer, mej. dr. M. A. M. Klompé, lid van de Tweede Kamer; A. I. Spits, oud-gouverneur van Sumatra; prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar te Gronin gen en prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, hoogleraar te Nijmegen. Voor publiciteitszaken is aangewezen ir. J. P. Bourdrez, directeur van het Nether lands Information Bureau te New York. Legeroefeningen op de Veluwe „Roden' veroveren het operatieplan der „Blauwen" De grote legeroefeningen op de Veluwe, die worden aangeduid met „Operatie Phoe nix" een symbool voor het Nederlandse leger dat zich opnieuw moet formeren zijn Woensdag bijgewoond door de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schok king en door de militaire attachés van België, Frankrijk en Engeland. Generaal-majoor W. T. Carp voert het commando over de „Blauwe Divisie", ko lonel J. J. Pape heeft de „Rode Divisie" onder zijn commando. De Roden hebben gisteren bij verrassing het operatiebevel der Blauwen met de stafkaarten en tal van aantekeningen in handen gekregen. Generaal-majoor Carp ontsnapte aan krijgsgevangenschap door dat hij juist op inspectie was gegaan. De algemene leiding der oefeningen be rust bij generaal-majoor A. T. C. Opsomer, die met zijn staf zijn intrek in de Koning Willem III-kazerne in Apeldoorn heeft ge nomen. Luitenant-kolonel Adriaenssens, lid van deze staf, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag enige stellingen in de omgeving van Nunspeet wilde inspecteren, kwam met zijn jeep in botsing met een personen auto. De jeep kantelde, waardoor luite nant-kolonel Adriaenssens een sleutelbeen brak en een hersenschudding opliep. Hij is naar een ziekenhuis in Apeldoorn over gebracht. De heer J. Blomkwist slachtoffer van ongeluk Bij een verkeersongeluk in Aalsmeer is de heer J. Blomkwist. penningmeester van de Algemene Nederlandse Diamantbewer- kersbond zo ernstig gewond, dat hij enige uren,later in een ziekenhuis te Amsterdam is overleden. De heer Blomkwist bereed een fiets met een hulpmotor boven het voorwiel. Toen hij zich voorover boog, waarschijnlijk om dat de motor haperde, kwam hij op de lin kerkant van de weg, waar hij door een auto werd aangereden. De heer Blomkwist was voorzitter van het „Koperen Stelen-fonds" en hoofdbe stuurslid van het sanatorium „Zonnestraal". Hij bereikte de leeftijd van 53 jaar. Dr. Drees pleit voor herstel der handelsrelaties met Duitsland Brief aan de burgemeester van Hamburg De Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, spreekt zich in een schrijven aan de burgemeester van Hamburg, Max Brauer, uit voor het herstel van voor de oorlog bestaande nauwe economische be trekkingen tussen Nederland en Duitsland. In zijn schrijven legt dr. Drees er d» na druk op dat het wederom tot stand brengen van deze betrekkingen wordt vergemakke lijkt door het feit, dat zich onder de Duitse leiders mannen bevinden van het kaliber van burgemeester Brauer, die hebben ge weigerd onder het nationaal-socialistische juk door te gaan. Vervolgens wijst de Nederlandse minis ter-president met nadruk op de particulie re banden, die altijd tussen Nederland en Hamburg hebben bestaan, ondanks de nor male concurrentie tussen Nederlandse en Duitse havens. Tenslotte geeft dr. Drees als zijn mening te kennen dat het nuttig zou zijn indien Duitsland, België en Nederland van mening wisselden over de riviervaart en over het opnemen van contact op sportgebied. Meer dan vier millioen werklozen in Amerika Te Washington is officieel meegedeeld, dat het aantal werklozen in de V. S, voor het eerst sinds Januari 1942 boven de vier mil lioen is gestegen. Het aantal werkenden, dat eveneens geste gen is, bedraagt 59.720.000. De verklaring voor de gelijktijdige stijging van het aantal werklozen en dat der werkenden ligt in de omstandigheid, dat het aanbod op de ar beidsmarkt met 417.000 gestegen is. Slechts 25 procent der werkzoekenden slaagde er in werk te vinden. Staking der midinettes Het stakingscomité van de Parijse midi nettes heeft medegedeeld, dat de naaister tjes van de modehuizen Molyneux. Charles Montaigne en Agnes Drecoll het werk heb ben hervat. De firma's hebben nieuwe loonschalen en een premie gedurende de tijd. dat de nieu we loonschalen worden vastgesteld, beloofd. Het stakingscomité dringt er bij degenen die nog staken op aan, te blijven staken, tot dat de andere werkgevers met deze voor waarden accoord gaan. Heemstede AANBESTEDING MET ZANGHULDE Woensdag werd in het raadhuis de aanbe steding gehouden van de bouw van veertien duplex-woningen aan de Javalaan te Heem stede. Er was voor deze aanbesteding zeer grote belangstelling; er waren niet minder dan 37 inschrijvingen binnengekomen. Hoog ste inschrijver was de firma Berkhout te Aerdenhout met een totaalbedrag van f 240.752, laagste de firma E. Schuyt te Hil- legom met een eindbedrag van f 175.300. Gedurende de tijd dat de vele belangstel lenden beneden in de hal moesten wachten, brachten zij een geïmproviseerde zanghulde aan twee ingezetenen, die juist in het huwe lijksbootje stapten. Er werd een haag ge vormd en terwijl het „Lang zullen ze leven" weerklonk, besteeg het ietwat verbaasde paar de trappen om naai' de Raadszaal te gaan, welke tevens als trouwzaal dienst doet. Bloemendaal Saneringsplan van Bloemen daal goedgekeurd Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland hun goedkeuring gehecht aan het saneringsplan voor de oude dorpskern van Bloemendaal, waartoe de Bloemendaalse raad in December van het vorige jaar besloot. Deze goedkeuring heeft geen betrekking op de rooilijnen, waarvan de dienst van publieke werken thans een studie maakt en die bij afzonderlijk raadsbesluit worden vastgesteld. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: S. Voogt—Esser, d.; J. A. M. Lavenv. Hal, z. ONDERTROUWD: H. Hooft en L. E. v. d. Valk; W. L, Frankenthal en I. C. Roest; C. Sisselaar en E. P. V. v. Heijden; H. v. d. Moolen en E. A. M. Prenen; J. S. Ypma en M. A. E. Port. OVERLEDEN: wed. J. H. de Jongv. Heu- ven, 77 j.; M. E. P. Luynenburgv. Dieren, 67 j.: wed. L. H. M. SmitsPeletier, 71 j.; W. Middelkoop. 54 j. GEHUWD: W, Lettinck en M. Staverman; G. P. A. Wijne en M. J. Vlaanderen; T. F. Hubrecht en M. C. F. Schill; J. A. A. M. v. d. Veldt en P. M. Hagen; P. H. Kemble en E. D. Kooreman. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 302 304% 261 260 y2 233 A. K U 173 173%, 149%, Nederlandse Ford 265 Nederlandse Kabel 289 v Berkel's Patent 114 X Scheepvaart-Unie 153% 155 Holl.Amerika Lijn 150 Deli Maatschappij 149% 149%, H. V. A 157% 157^4 A'dam Rubber 139% 13944 Ned. Handel Mij. 151% 15244 N.-I. Handelsbank 117%» II844 BillitOD My. n 339 BINNENLAND Te Oostwoud bü Hoorn is de boerderij van J. Bakker door de bliksem getroffen en tot de grond toe afgebrand. De inboedel en vele landbouwmachines gingen verloren. Met ingang van 1 October zal ir. F. Besangon worden belast met de leiding van het directoraat productie der K. L. M. met de titel van hoofd directoraat productie. Een Skymaster van de K. L. M.. die Woensdagavond van Schiphol naai- New York vertroK, vervoerde 325 rhesus-aapjes afkomstig uit India, naar de Nieuwe We reld. De gouverneur van dc Nederlandse Antillen, ir. L. A. H. Peters, die voor het plegen van overleg met de Nederlandse regering thans te 'sGravenhage vertoeft, zal op 9 Augustus met een lijnvliegtuig van de K.L.M. naar New York vertrekken. Een Z1 i-jarig kind te Hengelo 'Over ijssel) heeft in een onbewaakt ogenblik een flesje met mierenzuur weten te bemachtigen en de inhoud opgedronken. Hoewel onmid dellijke medische hulp werd ingeroepen mocht deze niet meer baten. In een zieken huis is het kind overleden. De heer Charles T. Vetter Jr. te Washington is gekozen als voorzitter van de Vereniging voor Internationaal Recht te 's Gravenhage. Dit is de eerste maal in het twintigjarig bestaan dezer vereniging dat een Amerikaan als voorzitter werd gekozen. Wegens medeplichtigheid aan de Silber- tanne-moord op de burgemeesters van Asten en Someren (Noord-Brabant) is de 41-jarige K. J. B. uit Stuttgart door de Bijzondere Strafkamer van dc Bossche rechtbank tot vier en een half jaar met aftrek van voor arrest veroordeeld. De directie van „De Telegraaf" en „Het „Nieuws van de Dag" deelt mede, dat de dagbladen op 12 September weer zullen, verschijnen. Dinsdag is aanbesteed de levering en montage van de stalen hoofdconstructie van de turbinehal en het ketelhuis van de Amer- centrale te Geertruidenberg met bijkomende werken. Er waren 14 inschrijvingen. De laagste was Stahlbau te Rheinhauser. met f 1.018.170, de hoogste dc Nederlandse Staal industrie N.V. te Rotterdam voor f 1.599.900. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van onderwijs en perso neelszaken te Bloemendaal, mr. F. P. Th. Rohling, zal Vrijdag geen spreekuur houden. De heer J. Thie te Haarlem is geslaagd voor het notarieel examen, tweede gedeelte, te 's Gravenhage. STEL niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt. Stel het voordeel dat gij heden behalen kunt, niet uit tot morgen. Plaats een Groentje in Haarlems Dagblad. Hillegom ERNSTIGE AANRIJDING. Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur wilde de zesjarige De G. wonende aan do Oostein- derlaan de Haarlemmerstraat zónder op het verkeer te letten oversteken. Het knaapje werd gegrepen door een passerende perso nenauto en met een beenbreuk en een ern stige hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet zonder le vensgevaar. Lisse GESLAAGD. Voor het Middenstands-diploma slaagden te Lisse de dames J. Broekhuizen. J. Ver- gunst, L. Smit, en de heren P. Schalk. K. v. Turenout. G. Grisnigt. K. Hagen. P. v. Nieuw koop, J. Kersbergen, J. Visser. L. Schippers en A. de Regt. Luchtklievers vlogen van Maastricht De Postduivenvereniging „De Luchtklie vers". hield een wedvlucht van Maastricht uit over een afstand van 175 K ?.I. In concours waren 205 vogels: gelost werd om 8.15 uur. De eerste duif arriveerde om 10.38 uur. De uitslag luidt: P. Wijnhout 1. Gebr. v. 't Hort 2. H. D. Meyer 3. C. Kaan dorp 4, C. Paardekoper 5. J Visser 6. J. Beelen 7. H. v. Diest 8, P. v. d. Zwet 9. P. v. d. Hulst 10. Spoed! Wie kan een net gezin 4 personen aan WONING OF INWONING helpen? Brieven of monde ling Wouwermanstraat 43 rd. Ter overname aangeboden: BURGER TIMMERBEDRIJF Erkenning vereist. Brieven no. 3731. KAJUITKIELJACHT 7 M. mahonie-lattenbouw, 2 a 3 slaapplaatsen, gaffeltuig 16 M2. met goede 3y2 P.K. buitenboord motor. Vaar klaar. met inventaris. Prijs i 2400. G. Hoogeboom, P. de Hooghstr. 3, Heemstede. Jongedame. 18 jaar, eind examen M. M. S. zoekt passende werkkring tegen 1 of 15 September. Br onder P 6973 aan Boekh A. Vernout, Overveen. Aan jong meisje of jongen, Middelbare School bezoe kend, wordt per 1 Sept. zeer goed tehuis aangeboden in H'lem-Z. Brieven no. 3732 PIANO EN ORGEL te koop gevraagd. Br. met opgaaf van prijs en merk on der no. 3733. Levert aan solide personen Huisk., Slaapk., Bedden, Sa lons, enz. Tegen de laagste prijzen op gemakkelijke be- talingsconditie. Br. no. 3730 Ongemeub. 1e etage te huur met pr. pension. Zijl- weg 65. Tel. 16257. 230 x 330, z. g. a. n. ter over name aangeboden van parti culier. Billijke prijs. Reiger straat 114, H.-N. Geen op kopers. door diathermie. Hoofdmas sage tegen haavuitval. Huid verzorging. H. Haverkamp Begemann Gen. Cronjéstraat 42-44 Haariem-N. - Tel. 15438 2 rij model leren knopen dubbel rugstuk geheel ventilerend dubbele stof

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5