Haarlems Dagblad Straatsburg Nederland kan in Indonesië bevoorrechte positie krijgen Rijst en koffie blijven nog op de bon Truman overweegt hulp aan China Garanties voor rechtspositie van ambtenaren in Indonesië Weerbericht 64e Jaargang No. 19312 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 5 Augustus 1919 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©prctijtc tjaaclcmsctjc «Courant (3tnno t6*6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom BINNEN ENKELE DAGEN zal de Raad van Europa voor het eerst te Straats burg bijeenkomen en er een maand bijeen blijven. Ge weet dat deze Raad geen Euro pees parlement is. Hij is niet door de vol ken gekozen en bezit geen wetgevende macht. Hij is alleen maar een raadgevend college. Zijn adviezen brengt hij uit aan een soort ministerraad, die bestaat uit de ministers van Buitenlandse Zaken van de betrokken landen en die op zijn beurt weer geen uitvoerende macht heeft. Die minister raad stelt de agenda voor de vergadering van de Raad van Europa samen. Militaire onderwerpen zullen daar niet op voor komen, want die vallen buiten de bevoegd heid van de Raad, ofschoon die toch alleen maar adviserend is. Wat heeft die Raad van Europa dus eigenlijk helemaal voor waarde? Alleen de waarde van een eerste stap, om tot federale Unie. tot Verenigde Staten van West- Europa, tot een werkelijk samengaan van volken te komen. Een werkelijke vereni ging. Die bereikt men niet met verdragen. De Europese Beweging, die slechts een actie van particulieren is, 4ieeft evenwel in haar korte bestaan door haar aandrang weten te bereiken, dat deze Raad van Europa als „eerste stap" werd samenge steld: dat de regeringen het erover eens werden, dat de parlementen het statuut van de Raad ratificeerden, dat bovendien nieu we gegadigde landen zich aanmeldden en om toetreding vroegen. Dat is een merk waardig resultaat; men had zich enkele jaren geleden nog niet kunnen voorstellen dat particulier initiatief zoiets zou kunnen bereiken. En dit dan eenvoudig door over reding: zelfs zonder politieke partij-actie met dreigende invloed op het verloop van verkiezingen. Deze zaak heeft s.teeds boven politieke partij geschillen gestaan, behalve dan ten aanzien van de communisten, die er natuurlijk tegen zijn. Want Rusland voelt er niets voor dat West-Europa zich Verenigt. De Europese Beweging ïs er verheugd over dat zij deze eerste stap de instel ling van de Europese Raad tenminste heeft kunnen bewerken. Tevreden is zij er natuurlijk geenszins mee. Het is pas een begin. Maar men gaat energiek verder. In de Nederlandse delegatie in de Europese Raad, die uit parlementsleden bestaat, zit ten verscheidene kopstukken van de Euro pese Beweging en zo is het met de delega ties van andere landen ook. Nu kan men er gemakkelijk op schim pen dat nog niet meer bereikt is. Dat heb ik dan ook horen doen, en mij afgevraagd wat degenen, die schimpen, voor de zaak hebben gedaan. Het antwoord was niet moeilijk te vinden. Het is: niets. Zelfs geen adhaesie betuigd. Integendeel: zulke men sen hebben zich alleen maar schamper uit gelaten en gezegd dat zoiets als Verenigde Staten van Europa toch nooit te verwezen lijken zou zijn. Anderen hebben zich van schampere woorden onthouden en zich al leen maar volkomen onverschillig getoond en er niet in geloofd. Omdat er zoveel on verschilligen en zoveel schamperende lie den zijn, ook onder degenen die wel dege lijk iets voor de zaak zouden kunnen doen, en omdat dit ook in andere landen het geval is, zijn wij nog niet verder dan Straatsburg. Welnu, ge hebt gelezen dat het Atlantisch Pact tot stand is gekomen. Dit beoogt ver dediging van het Westen tegen een moge lijke aanval van het Oosten. Ge hebt ook kunnen lezen hoe de Amerikaanse chef van de generale staf, generaal Omar Bradley, zich die verdediging van het Westen voor stelt als het waarlijk tot oorlog zou komen. De Amerikanen zullen door de lucht en over zee te hulp schieten, terwijl West- Europa met zijn legers de eerste schok zal moeten opvangen. Dus moeten die legers worden gevormd. Er is nog maar heel wei nig van te bespeuren. Amerika zal geld voor de bewapening beschikbaar stellen en daar zijn bedragen voor genoemd, die zeker niet de vervaarlijke kosten van moderne bewapening bereiken. Er is al meer dan gemompel ontstaan: de Engelsen zijn er niet tevreden mee dat Amerika de atoom bom voor zichzelf reserveert. Een Engels blad heeft gezegd dat de Amerikanen En geland als „de 49ste staat" behandelen (er zijn 48 Verenigde Staten van Noord-Ame- rika). Er is ernstige wrijving tussen Enge-- land en Amerika, hetgeen niet bevorderlijk is voor de eendrachtige verdediging van het Westen. Maar intussen hangen de En gelsen van Amerikaanse dollars af en zit ten in de economische nood omdat zij er niet genoeg hebben. Wij zouden ook in economische crisis geraken als Amerika ons niet met Marshall-dollars hielp. Het zelfde geldt voor Frankrijk, Italië, Dene marken, Noorwegen, enzovoorts. In rap porten van onze eigen economen is ons al duidelijk genoeg gemaakt, dat onze econo mische vooruitzichten tegen het tijdstip, waarop de Marshall-hulp zijn einde zal vinden, slecht zijn. De bedoeling is steeds geweest Europa zover op gang te helpen, dat het dan weer op zijn eigen benen zou kunnen staan. Welnu, het ziet er niet naar uit. Integendeel. En de vooruitzichten wor den slechter als het nu voor het feit gesteld wordt, grote legers te moeten financieren om in geval van oorlog tussen Oost en West de eerste schok op te kunnen vangen. Laten wij ons maar niet gaan voorstel len wat dat aan mensenlevens kosten zou; dat is nu niet aan de orde. Ik vraag aan dacht voor de huidige toestand. West- Europa is afhankelijk van de Amerikanen en van hun besluiten. Het zou dat niet blijven als het besloot een derde macht te vormen tussen de twee grote machten van Oost en West, waartus sen het nu als versnipperde groep kleine landjes ligt. Het zou door vereniging zijn welvaart en zijn kracht enorm kunnen ver groten. Het is nu zwak, door en door zwak. Het geraakt meer en meer in de toestand van speelbal in de strijd der tegenstellingen tussen de wereldmachten. Hetgeen de voor standers der Europese Beweging betogen is dan ook geenszins vaag idealisme maar keihard, zakelijk practisch inzicht. Maak een sterke fusie, schep een groot geheel, versta de ontwikkeling der tijdenof ga in zwakheid, verarming en conserva tisme ten onder. Als Straatsbui-g geen be gin mocht blijken te zijn. maar beperkt blijven tot een zwak geluid dat weldra overstemd en vergeten wordt. dan zou slechts dit alternatief resten. Het is nu nog tijd. Maar hoog tijd. R. P. Hatta verklaart: En ook kan Indonesië ons land helpen Aan de vooravond van zijn reis naar Den Haag heeft de premier van de Repu bliek, Mohamed Hatta, in Djokja verklaard dat de Verenigde Staten nauwe betrekkin gen wensen te onderhouden met Nederland en India. Hij onderstreepte nog eens dat de kracht van de Unie met Nederland vooral moet liggen in de vrijwillige samenwerking omdat dwang en pressie de Unie alleen maar kunnen verzwakken. Hij voorspelde dat de Nederlanders, die Indonesië heter dan wie ook kennen, een bevoorrechte positie zullen innemen bij de buitenlandse hulp die Indonesië niet kan ontberen.Voorts sprak hij de hoop uit dat Indonesië ons land zal kunnen helpen bij het oplossen van zijn economische moeilijkheden. Wat India aan gaat sprak Hatta van het aanknopen van zeer nauwe culturele betrekkingen en een „bond van broederschap". Evenals India zal Indonesië weigeren zich bij enig „blok" aan te sluiten. De economische politiek van Indonesië zal, naar Hatta zeide, socialistisch gericht zijn naar het voorbeeld van de Scandinavi sche landen. Het koloniale systeem mag niet worden voortgezet, maar aangezien Indonesië kapitaal nodig heeft, zullen bui- landse investeringen welkom zijn. „Er moet een evenwicht worden gezocht tussen de belangen van staat, volk en beleggers", zei Hatta. De ongelimiteerde stroom van winsten die eertijds het land uit vloeide, is niet in ons belang, maar ik besef, dat wij de in vesteringen voldoende aantrekkelijk moe ten maken, zo verklaarde Hatta. Er zal geen volledige nationalisatie van de in dustrie plaats hebben, slechts bedrijven van openbaar nut zoals P.T.T., spoorwegen en electriciteitswerken moeten onder beheer van de staat worden gebracht. De Nederlandse hulp Het is duidelijk, zo vervolgde Hatta, dat de technische hulp op industrieel, agrarisch en cultureel gebied, die wij nodig hebben, bij uitstek door Nederland kan worden ge geven. Deze kan echter alleen gegeven wor den, wanneer de overdracht van de souve- reiniteit ongehinderd voortgang vindt. Het is echter niet zozeer een kwestie voor In donesië om Nederland voorkeursrechten te geven, als voor de Nederlanders om de In donesiërs voor zich te winnen met hun door de eeuwen heen gekweekte uitgebreide kennis van ons land en ons volk. Een vriendschappelijk en gelijkwaardig deelge nootschap van beide landen kan in het na bije verschiet liggen. De Indonesische hulp Hatta verklaarde dat Indonesië zelfs bij machte zou zijn ons land te helpen bij de oplossing van werkloosheid en andere pro blemen, die ons economisch evenwicht be dreigen. De Indonesische economie zou voor een deel kunnen worden ingepast in die van Nederland. Indonesië beschikt over be paalde lichte industrieën, waarvan de pro ducten de Nederlandse zware industrie zou kunnen voeden. Wat betreft de strategische belangrijke industrieën zoals petroleum, tin en rubber, die thans geheel in buitenlandse handen zijn, zou een gemeenschappelijk bezit van staat en particulieren nodig kunnen blij ken, om de economische invloed van Indo nesië te waarborgen. Over de Unie zei Hatta nog: „Elk voor stel voor een economisch of militair accoord De regering heeft overwogen, of de rantsoenering van rijst en koffie reeds thans opgeheven zou kunnen worden. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening meedeelt, is echter ge bleken, dat de deviezensituatie onvoldoen de mogelijkheden biedt, de voorziening van koffie en rijst bij vrije consumptie op bevredigende wijze te verzekeren. Rijst wordt bovendien nog steeds volgens inter nationaal verdelingssysteem gerantsoe neerd, zodat Nederland afhankelijk blijft van de toewijzingen. Landen, waar rijst het hoofdvoedsel is, gaan voor bij de interna tionale verdeling van de beschikbare rijst. Rijst en koffie blijven derhalve nog ge rantsoeneerd. dat beide leden van de Unie zou binden, kan Indonesië slechts bezien volgens het criterium van het belang van het land. Wij kunnen niets aanvaarden, dat voor ons land nadelig zou zijn. Wij weten nog niet welke voorstellen ons zullen worden ge daan. Dat zullen wij pas in Den Haag op de Ronde Tafel-conferentie horen. Eerst dan kunnen wij beslissen of de gedane voorstel len al of niet aanvaardbaar zijn." Spaanse verstekelingen Aan boord van het stoomschip „Breda" van de Koninklijken Nederlandse Stoom vaart Maatschappij, dat na het vertrek uit Antwerpen Vlissingen aandeed, werden twee verstekelingen ontdekt. De mare chaussee heeft deze verstekelingen, die van Spaanse nationaliteit waren, van boord ge haald. Zij zijn naar Antwerpen terugge bracht. GERUCHTEN OVER BOR>HNN Er doen weer geruchten over Martin Bormann de ronde. Volgens verklaringen van een Duitse portretschilder. Robert Mittelstein geheten, verricht de Italiaan se politie thans een onderzoek langs de grens tussen Italië en Oostenrijk, in de hoop het spoor van de gewezen plaatsver vanger van Hitier te vinden. Mittelstein beweert Bormann te hebben ontmoet en met hem te hebben gesproken. Het bekende wassen beelden-kabinet van Tussaud te Londen zal binnenkort uitgebreid worden met de beeltenis van Koningin Juliana. Dit beeld zal geplaatst worden naast dat van Prinses Wilhelmina. Koningin Juliana ontving de heer Bernard Tussaud, die een achter-achter-kleinzoon is van de oprichtster van het panopticum, ten paleize Soestdijk en verleende hem toestemming tot het maken van meer dan 40 foto's, waarvan sommige in kleuren. Tevens verstrekte zij hem een staaltje van haar haar en stond zij het statiekleed, dat ontworpen werd voor haar inhuldiging, voor haar beeltenis in was, af. De heer Bernard Tussaud legt in zijn atelier te Londen de laatste hand aan het model van de beeltenis van de Koningin. Palestina in de Veiligheidsraad Dr. Bunche wil het wapen embargo opheffen Verzet van Israel Dr. Ralph Bunche, de waarnemende be middelaar van de UNO voor Palestina, heeft gisteren in de Veiligheidsraad ver zocht, het embargo op de invoer van wa pens in Palestina op te heffen. Hij vroeg de Raad met name in te stem men met opheffing van alle beperkende bepalingen op de invoer in Palestina en op de immigratie aldaar, „daar thans de normale toestand van een land in vrede zoveel mogelijk dient te worden hersteld". Volgens dr. Bunche was de wapenstil standsovereenkomst zeer doeltreffend ge weest en er bestond „geen aanleiding de goede trouw van partijen of hun toekom stige voornemens ten aanzien van de na leving van de wapenstilstand in twijfel te trekken". De vertegenwoordiger van Israel, Aubrey Eban betoogde dat „het Nabije Oosten het toneel van een bewapeningswedloop zal worden indien de Veiligheidsraad ertoe zou overgaan het door hem uitgevaardigde verbod op de invoer van wapens in het Midden-Oosten geheel op te heffen en de Arabische staten besluiten een politiek van herbewapening op grote schaal te voeren". De Franse en Britse vertegenwoordigers verklaarden dat hun regeringen instemden met een opheffing van het verbod op de invoer van wapens in het Midden- Oosten. De Brit Sir Terence Shore verklaarde na der dat „alle wapens, welke wij mogelijk naar staten in dat gebied zouden zenden, uitsluitend dienen om de binnenlandse veiligheid van het betrokken land te helpen bevorderen en om zijn landsverdediging te schragen". De zitting werd hierna verdaagd. Misbruik van Mgr. Berans zegel Dr. Kouska, die werd aangesteld als re geringsafgevaardigde in het paleis van mgr. Josef Beran, aartsbisschop van Praag, heeft een communiqué gepubliceerd, dat gericht is tot alle Tsjechoslowaakse priesters. In dit communiqué, dat op officiëel pa pier van 't aartsbisschoppelijk paleis is ge drukt en voorzien is van het zegel van mgr. Beran, wordt alle geestelijken verzocht de regering in kennis te stellen van iedere strafmaatregel, die door de kerkelijke over heid zou worden getroffen tegen de geeste lijken, die hun steun aan de staat verlenen. „Als practische uiting van onze vriendschap" President Truman heeft op een pers conferentie verklaard, dat de regering van de V.S. overweegt, op welke wijze de gevoelens van vriendschap tussen de Amerikanen en het volk van China „practisch tot uiting" kunnen worden gebracht. Wat betreft de critiek op zijn regering in de periode dat de communisten grote delen van China onder de voet hebben gelopen, zei de president: „De rol van de regering bij haar betrekkingen met China is vaak verdraaid en verkeerd begrepen. Dit kwam in sommige ge vallen doordat de regering bepaalde feiten niet wilde bekendmaken. Publi catie daarvan had de gebeurtenissen in China, die nu hebben plaatsgevon den, kunnen verhaasten. Onder de huidige omstandigheden echter eist het gemeenschappelijk be lang van de V.S. en China volledige en openlijke bespreking van de feiten." Na afloop van de door president Truman gehouden persconferentie besloot een groep senatoren ernaar te streven, dat van het bedrag ad 1450 millioen dollar, dat volgens de Amerikaanse regering voor het mili taire bijstandsprogramma dient te worden uitgetrokken, 175 millioen dollar zal wor den besteed voor 't verlenen van militaire hulp aan de nationalistische regering van Cliina. Irak heft landingsverbod voor Nederlandse vliegtuigen op Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft officieel bericht ontvangen dat de regering van Irak het verbod, opgelegd aan Nederlandse vliegtuigen om luchtha vens in dat land aan te doen. heeft opge heven. Op uitnodiging van koyiing Leopold zijn twaalf vooraanstaande Belgische politici naar Pregny gekomen, om met de koning besprekingen te voeren over een referendum inzake zijn terugkeer. De démissionnaire Belgische premier Paul Henri Spaak begeeft zich per auto naar de plaats waar de besprekingen worden gevoerd. Regeringsverklaring in Den Haag en Batavia gepubliceerd In Den Haag en Batavia is heden een officiële verklaring gepubliceerd be treffende de rechtspositie der Neder landse ambtenaren in Indonesië. De Nederlandse regering herinnert hierin aan haar „garantieverklaring" van 2 Augustus 1947 en verklaart het thans nodig te achten deze verklaring duide lijk te omlijnen, teneinde te bevorde ren dat aan de Verenigde Staten van Indonesië bij het overnemen van de souvereiniteit een ervaren ambtelijk apparaat ten dienste zal staan. Zulks doet niet tekort aan haar stand punt, dat de Verenigde Staten van In donesië als rechtsopvolgers de ver plichtingen van het nog onder Neder landse souvereiniteit staande Indonesië onverkort zullen overnemen. In het vertrouwen, dat de positie van het op het tijdstip van de souvereiniteitsover- dracht in dienst zijnde personeel zich bin nen verloop van enkele jaren voldoende zal hebben geconsolideerd, heeft de regering besloten de thans te geven garanties te deen gelden voor hen, wier dienstverband uiterlijk 5 jaren na de souvereiniteitsover- dracht eindigt. De regering zal de positie van het per soneel van het KNIL afzonderlijk in be schouwing nemen. De verklaring van 1947, voorzover deze gold voor de burgerlijke landsdienaren, wordt vervangen door de volgende, onder voorbehoud van bekrachtiging door de wet: 1. Het rijk garandeert aan de op het tijdstip van de dagtekening dezer verkla ring in vaste dienst zijnde, of op kort ver band uitgezonden, zomede aan de vóór 1 Maart 1942 in tijdelijke dienst getreden en sedert in dienst gebleven burgerlijke lands dienaren van Indonesië (waaronder be grepen het personeel van de op de voet van de Indische staatsregeling ingestelde zelf standige gemeenschappen), indien zij de status van Nederlander bezitten, en zolang zij deze status behouden, alle rechten en aanspraken, welke voortvloeien uit de te hunnen aanzien van kracht zijnde rege lingen. 2. De garantie geldt bij het einde van het bestaande dienstverband binnen een ter mijn van vijf jaar na de overdracht van de souvereiniteit wanneer: a) is voldaan aan de voor eervol ontslag uit de dienst met recht op aanspraak op pc-nsioen of onderstand dan wel eervollle beëindiging van een kort-verband gestelde voorwaarden; b) voortzetting van de dienst van over heidswege niet mogelijk wordt geacht en zulks niet aan schuld of toedoen van de landsdienaar is te wijten. c) Wijzigingen zijn gebracht in de rechts positie, de dienstvoorwaarden, de dienst verhoudingen, of de levensomstandigheden van de betrokken ambtenaar, welke van dien aard zijn, dat voortzetting van het dienstverband in redelijkheid niet kan worden gevorderd. In de gevallen bedoeld sub b en c zal de garantie zich uitstrekken tot de financiële gevolgen van een wegens overtolligheid verleend eervol ontslag uit de betrekking. Voor zover het ambtenaren in vaste dienst betreft worden na beëindiging van de wachtgeldperiode mede gegarandeerd de gevolgen van een eervol ontslag uit 's lands dienst, onder toekenning van pensioen, in dien aan de daarvoor gestelde diensttijdeis wordt voldaan. 3. De garantie geldt voor de onder 1 bedoelde landsdienaren, voorzover zij in vaste dienst zijn, eveneens, wanneer bij het verstrijken van de termijn van 5 jaren na de overdracht van de souvereiniteit op een daartoe uiterlijk 6 maanden voor het verstrijken van deze termijn ontvangen verzoek ontslag is verleend, in zoverre dat de garantie indien nog geen recht op normaal pensioen is verkregen betrek king heeft op een evenredig pensioen vol gens het Indisch Burgerlijk Pensioenregle ment. 4. Het rijk garandeert aan de gewezen burgerlijke landsdienaren van Indonesië en het gewezen personeel van de zelf standige gemeenschappen, die op het tijd stip van de overdracht van de souve reiniteit Nederlander zijn, op 1 Maart 1942 in dienst waren, na 1 Augustus 1945 in In donesië aan de wederopbouw van Indonesië daadwerkelijk hebben medegewerkt, doch vóór de uitgifte van deze verklaring uit de dienst zijn ontslagen, zolang zij de status van Nederlander behouden, de nakoming van de verplichtingen, welke als gevolg van dat ontslag te hunnen opzichte zijn ont staan. 5. Het rijk garandeert aan de nagelaten betrekkingen van de landsdienaren, die onder deze garantïeverklaring vallen, of, nadat zij na Augustus 1945 in Indonesië aan de wederopbouw van Indonesië daad werkelijk hebben medegewerkt, daaronder zouden zijn gevallen, zo zij in leven waren gebleven, de nakoming van de verplichtin gen, welkte te hunnen aanzien be staan, voorzover deze verklaringen ten laste van de begroting van Indo nesië worden of plachten te wordén ge bracht. Deze garantie geldt, indien en zo lang deze nagelaten betrekkingen de status van Nederlander bezitten. 6. Deze garantieverklarïng is van over eenkomstige toepassing op het personeel, dat met instemming van de minister van Overzeese Gebiedsdelen in vaste dienst of op kort-verband naar Indonesië wordt uit gezonden tussen het tijdstip van het af leggen van deze verklaring en het tijdstip van de overdracht der souvereiniteit. 7. De Nederlandse regering kan bepalen, dat onder de in deze verklaring bedoelde garanties mede worden betrokken andere categorieën van Nederlanders, voorzover zij direct of indirect geheel of ten dele ten laste van de Indonesische geldmiddelen worden of werden bezoldigd, en in bijzon dere gevallen ook Nederlandse onderdanen niet-Nederlanders. Bij de realisering der garanties zullen deze zich behoudens in bijzondere gevallen beperken tot hen, die zich metterwoon in Nederland vestigen. De bepaling van het Rijkswachtgelden- besluït betreffende de verplichting om pas sende arbeid te aanvaarden is dan van toepassing op ambtenaren die op wacht geld zijn gesteld, alsmede op ambtenaren, die een pensioen genieten, indien zij de leeftijd van 55 jaar nog niet hebben bereikt. Op de gegarandeerde inkomsten wordt een bedrag gekort dat verband houdt met de grootte van het wachtgeld of pensioen. Het woord is aan.... Robert Fruin: Zowel uit het zwijgen als uit het '.eggen der couranten leert men de jeest des volks kennen. Gered uil de Franeker Notities van omgekomen journalisten gevonden Naar A.N.P. meldt is een groot aantal notitieboeken van de bij de ramp met de „Franeker" omgekomen Amerikaanse jour nalisten teruggevonden. Deze aanteken boeken zijn vrijwel onbeschadigd geborgen uit de bagage van de journalisten, die slechts ten dele is gehavend. Enige van deze notitieboeken zijn zeer lijvig. Onder meer is een groot aantal aantekeningen gevon den van Burton Heath, van wie reeds een aantal artikelen, die hij voor zijn dood naar Amerika zond, is gepubliceerd. Verschei dene der notities zijn met ball-pointpen- uen geschreven en zijn volkomen leesbaar. De boeken zijn niet door brand bescha digd, doch alleen door de regen doorweekt. A.N.P. verneemt voorts, dat in de gevon den notities opinies der journalisten wor den gegeven over allerlei autoriteiten in Indonesië alsmede over de situatie in In donesië in het algemeen. De bezittingen van de Amerikaanse jour nalisten waren door plaatselijke autoritei ten van India gescheiden gehouden van die der omgekomen niet-Amerikaansc inzitten den van de „Franeker". De Amerikaanse consulaire autoriteiten in Bombay hebben de bezittingen der jour nalisten, de notitieboeken incluis onder hun beheer genomen. De persoonlijke bezittingen van de Ame rikaanse journalisten zijn gelijk met de urnen, waarin zich de as der omgekome nen bevond, naar Amerika overgebracht. De notitieboeken zijn toen echter in Bombay achter gebleven onder ^beheer van het Amerikaanse consulaat. Naar aanleiding van deze berichten deelde de „Scripps Howard Newspaper Alliance" in Washington mede, dat zij tot op heden nog geen enkel stuk heeft ont vangen van welke instantie ook, hetwelk in of bij het wrak van de „Franeker" is aangetroffen. Wel is het concern er van verwittigd, dat een pakje binnenkort tege moet gezien kan worden. Sialins vredesvoorwaarden NEW YORK, 4 Augustus (Reuter) Het onafhankelijke Amerikaanse tijdschrift over buitenlandse politiek „United Nations World" maakt heden melding van Stalins vijf voorwaarden voor de wereldvrede, die vorig jaar door Gromyko zouden zijn mee gedeeld aan „een der grootste Amerikaanse zakenlieden, die tevens een leidende functie heeft in de republikeinse partij". De door de plaatsvervangende Sovjet- Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko meegedeelde voorwaarden zijn: 1. Een verdrag tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie, waarin de te Yalta en Potsdam aanvaarde verplichtingen van beide landen in vaste vorm worden ge goten; 4 2. Eenstemmigheid onder de vier mo gendheden over alle Duitse kwesties; 3. Een edelmoedige houding der Wes telijken betreffende herstelbetalingen aan de Sovjet-Unie; 4. Onmiddellijke staking van een En gels-Amerikaanse steun aan de „subver sieve fascistische en Hitleriaanse elemen ten"; 5. Afschaffing van alle discriminerende bandelspractijken. De genoemde zakenman zou bij het eer ste punt de opmerking hebben geplaatst, dat Stalin als „realist voor alles" dit ver drag strikt bilateraal wil met uitsluiting van Engeland en de West-Europese landen als „te verwaarlozen grootheden". Met betrekking tot punt 2 noteerde hij, dat Stalin op dit punt nooit zal toegeven, omdat hij van mening is, dat een herstel van Duitsland onder eenzijdige Westelijke of Oostelijke protectie onvermijdelijk tot een wereldoorlog zal leiden. Stalin zou volgens een derde aantekening de kwestie der herstelbetalingen beschou wen als „een teken van Westelijke erken ning van de verschrikkelijke aderlating, die de Sovjet-Unie in de tweede wereldoorlog heeft ondergaan." LEEFT ANASTASIA NOG? De „Hamburger Freie Presse" is begon nen met de publicatie van een serie arti kelen, waaruit zou moeten blijken, dat de jongste dochter van de laatste Russische tsaar, Nicolaas de Tweede, nog in leven is. Deze bewering steunt op dc mededeling van een man, die deze dochter van de tsaar, Anastasia. reeds voor de eerste we reldoorlog zou hebben gekend en haar thans in Opper-Beieren teruggevonden zou hebben. Steeds deden reeds geruchten de ronde, dat grootvorstin Anastasia aan de moord op de tsarenfamilie ontkomen zou zijn. MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. !n De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Van het Westen uit langzaam toene mende bewolking met later plaatselijk enige regen. In het Oosten van het land echcr nog gedurer.de een groot deel van de dag droog weer. Matige, later langs de kust nu en dan krach tige wind uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 6 Augustus: Zon op 5.08 uur. onder 20.22 uur Maan op 19.54 uur, onder 1.36 uur Iïoog- en laagwatertijden in IJmuiden Vrijdag 5 Augustus: Hoog water: 0.15 en 13.03 uur. Laag water: 8.19 en 20.57 uur. Zaterdag G Augustus: Hoog water: 1.33 en 14.10 uur. Laag water: 9.33 en 22.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1