Haarlems Dagblad „Raadpleeg het volk, maar laat parlement beslissen" West-Duitse partijen smijten met modder naar de bezetters De Verenigde Staten formuleren een nieuwe China-politiek 64e Jaargang No. 19313 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 6 Augustus 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiata Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen- Abonnementsprijs per week 33 cent per kwart -i 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273 Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <£5pcccljtc Daarlcmsctjc Courant (3nno t6$6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom KONING LEOPOLD: Vorst zal elke grondwettige oplossing aanvaarden In zijn met spanning tegemoet geziene boodschap, die gisteravond gepubliceerd is, verklaart koning Leopold, dat de vaststel ling van een vereist percentage bij een eventuele volksraadpleging over zijn terug keer een ongrondwettig karakter zou dra- I gen, aangezien zij dan een volksstemming zou worden, die het parlement de bevoegd heid om te constateren, dat de onmogelijk- i hcid tot regeren geëindigd is, zou ontnemen, i „Het is dus de taak van het parlement, eventueel voorgelicht door een volksraad- I pleging, zich uit te spreken over het einde van deze onmogelijkheid en dat in volledige vrijheid en onder volledige verantwoorde- lijkheid van dat parlement", zo zegt de koning. De verklaring luidt verder: „De partijen moeten volgens de regels i van het parlementaire spel hun verant woordelijkheid aanvaarden. Indien zij niet vooraf tót overeenstemming kunnen komen over de oplossing van dit probleem of over een procedure die tot een oplossing zou kunnen leiden, moet het parlement, al of niet voorgelicht door een volksraadpleging, beslissen en zijn beslissing moet loyaal aan vaard worden. Wat, mij betreft, er rust een verantwoor delijkheid op mij, namelijk dat ik mij nauwgezet houd aan mijn grondwettelijke verplichtingen. De gedelegeerden der partijen hebben mij gezegd, dat zij. om een einde aan de huidige toestand te maken, het oog hadden op een volksraadpleging als niiddel om tot een oplossing te komen. Zij zijn echter verdeeld ten aanzien van de modaliteiten van zulk een raadpleging. Men heeft mij gevraagd, of ik er in zou toestemmen het stemmenpercentage vast tc stellen, dat ik nodig zou oordelen om de uitoefening mijner prerogatieven te hervat ten. Mijn antwoord kan slechts door de grondwet gedicteerd worden. België is een democratie. Zijn grondwet zegt, dat elke macht voortvloeit uit de na tionale souvereiniteit. De macht van de koning valt evenzeer onder deze. regel. Mijn standpunt is niet veranderd. Het ligt besloten in deze weinige woorden: „Ik aanvaard elke grondwettelijke oplossing. Als het parlement van mening is, dat ko ning en parlement tevoren moeten worden voorgelicht door een volksraadpleging, sluit ik mij bij het denkbeeld van' zulle een raad pleging aan." Met een beroep op de twee-derde meer derheid, nodig voor grondwetswijziging, heeft men voorgesteld voor de volksraad pleging eenzelfde meerderheid voor te schrijven. Dit voorstel is in het geheel niet te rechtvaardigen, omdat grondwet of wet bepalen, dat het parlement de koning aan wijst, het einde van de onmogelijkheid tot regeren constateert en maatregelen treft bij het openvallen van de troon, alles bij een voudige meerderheid. Niet door cijfers gebonden Daarentegen verzet niets er zich tegen, dat ik mededeel in welke geest ik mij door Leopolds boodschap spreekt duidelijke taal Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenmorgen: De besprekingen welke prof. Pirenne, secretaris van de Koning, gisteravond van 22 uur tot half een vanmorgen voerde met de formateur Eyskens en met de partijlei ders Spaak, Devèzè en De Schrijver, moesten op verzoek van prof. Pirenne ge heim blijven. Zij vormen een nadere toe lichting bij de boodschap van de Koning, maar vast staat, dat het niet gaat om een „gentlemen's argeement" over het even tuele percentage in de volksraadpleging. Een percentage, dat de Koning in zijn boodschap overigens ongrondwettig heeft genoemd. De terugkeer van de Koning ligt nu in het bereik der onmiddellijke politieke mo gelijkheden. Zoals wij voorzagen, heeft de I Koning in zijn boodschap elke vaststelling van een percentage verworpen als een on grondwettelijk procédé. De eenvoudige meerderheid van stemmen schijnt hem voldoende voor de hervatting van zijn koninklijke prerogatieven. Dit staat welis waar niet uitdrukkelijk in de boodschap, maar de Koning laat deze opvatting door schemeren, waar hij er aan herinnert, dat de wet die het regentschap regelt of het einde van de onmogelijkheid om te regeren vaststelt, bij een eenvoudige meerderheid, dus 50 plus 1. functionneert. Leopold laat dus verstaan, dat men hem zo lang van de troon heeft gehouden met I slechts enkele stemmen meerderheid, maar dat thans een zelfde, maar indien mogelijk, grotere meerderheid, over zijn terugkeer zou moeten beslissen. Nieuwe voorstellen van formateur Eyskens. De heer Eyskens zal hedennamiddag nieuwe voorstellen doen aan liberalen en socialisten op basis van de boodschap van de Koning. Intussen is het te Brussel be kend. dat de heer Spaak zich zeer veel moeite getroost om de anti-regeringsge zinde stroming in zijn partij tegen te gaan. Een enquête heeft inderdaad uitgewezen, dat het merendeel der Waalse socialistische federaties zich tegen elke regerings-deel- neming uitspreekt. De toestand blijft intussen onzeker en pas Maandag of Dinsdag zal duidelijk wor den, of naar een drieledige of tweeledige I coalitie wordt gestreefd. de resultaten van een volksraadpleging denk te laten leiden. Ik wil mij niet laten binden door cijfers. Toen ik in mijn brief van 22 Juni 1948 ver klaarde, dat ik zou aftreden, als uit de volksraadpleging niet een onweerlegbare meerderheid ten gunste van mijn restaura tie zou blijken, heb ik willen zeggen, dat ik mij bij de beoordeling der resultaten slechts wilde schikken naar wat mij zonder enige twijfel de wil van het volk zou lijken te zijn, waarbij ik niet alleen rekening zou houden met het aantal stemmen, maar ook met de omstandigheden die de raadpleging zouden begeleiden en met de leer, die ik er uit zou kunnen trekken. Ik vraag allen, vertrouwen in mij te stel len. Als ik van mening zou zijn, dat ik mijn land geen dienst kon bewijzen, door de her vatting van mijn grondwettelijke preroga tieven, zou ik in elk geval aftreden ten gunste van mijn zoon, de kroonprins. Nieuw anti-communistisch wereldvakverbond Vakverenigingsleden uit het ^estelijk deel der wereld zullen 28 November te Londen bijeenkomen om een niet-commu- nistische internationale vakorganisatie op te richten, aldus heeft Irving Brown van het Amerikaanse vakverbond AFL ver klaard. Brown is lid van een commissie, die in Juni te Genève is gevormd om een ontwerpregeling voor te bereiden voor het nieuwe lichaam, dat een tegenhanger zal vormen van de onder communistische lei ding staande wereldbond van vakvereni gingen (WFTU). Volgens Brown zal het hoofdkwartier der nieuwe organisatie, waar nog geen naam voor is gevonden, vermoe delijk in één van de kleinere West-Euro- pese landen worden gevestigd. De Duitse vakverenigingen zouden op gelijke voet in de organisatie vertegenwoordigd zijn. De organisatie zou het verzoek der Duitse vakverenigingen om een stem in de con trole over de Duitse industrie, steunen. Brown leverde critiek op de Engelse ont- mantelingspolitiek in Duitsland, omdat „deze in strijd is met de Amerikaanse politiek die gericht is op de herleving der CREDIET VOOR WEST-BERLIJN? Volgens de Berlijnse bladen zouden de Westelijke commandanten van Berlijn een voorstel hebben gedaan tot het verlenen van een crediet van 455.000.000 Mark voor het doen opleven van de economie van West-Berlijn. Dit voorstel zou gedaan zijn aan de militaire gouverneurs. De crediet- verlening zou gevolgd moeten worden door een nader hulpprogramma tot een totaal bedrag van 7 a 8 millioen Mark. Na honderd dagen door de Chinese communisten gevangen te zijn gehouden, gelukte het de Britse kanonneerboot Amethystover de Jangtse te ontsnappen. Het Britse oorlogsschip werd door de bemanning van de „Jamaica" met gejuich begroet. (Radiografisch overgebrachte foto). VERKIEZESGS-TACTIEK Het Duitse nationalisme zal de overwin- ning behalen in de binnenkort in West- Duitsland te houden algemene verkiezingen en de geallieerden zullen de enige verliezers zijn, zo voorspellen Duitse waarnemers vol gens United Press Zij haseren hun mening op de omstandigheid dat de verkiezings campagnes van de meeste partijen zich geconcentreerd hebben op aanvallen tegen één gemeenschappelijke vijand: de bezetter. Meer dan ooit sedert het einde van de oorlog hebben de leiders van de West- Duitse politieke partijen gedurende de ver kiezingscampagne gehamerd op het natio nalistische aambeeld. Voor het meerendeel vergaten zij zelfs critiek op elkaar uit te oefenen. Zij hebben allen met alle macht zoveel mogelijk modder naar de geallieerde bezetters gesmeten. „Het is de gemakkelijkste manier om in Duitsland een verkiezingsovei-winning te behalen", zei een oude rot in de Duitse politiek. Zeer tot verrassing van geallieerde waar nemers hebben de Duitse politieke leiders de Russen en de Russische bezettingspoli- tiek met veel minder nadruk aangevallen dan de Westelijke houding. Niet slechts de communisten maar zelf uiterst rechtse politici zijn gekomen met voorstellen lot overleg met de Russen. Leermeester Kurt Schumacher heeft in Frankfurt met zijn vuist op een met een rode vlag be dekte tafel geslagen en uitgeroepen: „De komende West-Duitse regering zal de ge allieerden duidelijk dienen te maken wat democratie is". De nieuwe golf van Duits nationalisme is lang voor het begin van de verkiezings campagne komen aanrollen. Hij vond zijn ontstaan, toen meer en meer Duitsers het gevoel kregen dat de Westelijke geallieer den ten koste van Duitsland wilden trach ten met Rusland tot een vergelijk te komen. De socialisten zijn zelfs zo ver gegaan dat zij de oude vriendschap met de Engelse Labour-party op de achtergrond hebben geschoven en de belofte hebben gedaan, na de verkiezingen voort te zullen gaan met hun critiek op het geallieerde bewind. Schumacher heeft zijn kiezers beloofd dat hij zijn „vrienden in Engeland" zal blijven voorhouden .dat van verdere ontmanteling behoort te worden afgezien. Verschillende nationalistische groeperin gen die nog niet door de geallieerden er kend zijn, doen naar verluidt reeds zijde lings aan de verkiezingen mee, doordat zij zich hebben verzekerd van de steun van een aantal „onafhankelijke" candidaten. Verwacht wordt dat in het op 14 Augustus te verkiezen pai-lement van 400 leden het aantal als or.afhankelijken verkapte ver tegenwoordigers van verboden partijen zeer groot zal zijn. Truman doet water ziin wapen-wijn in President Truman heeft het Congres een nieuw wetsontwerp betreffende het ver lenen van militaire hulp door de Verenigde Staten aan andere landen voorgelegd, waar uit de bepalingen, waarin hem de bevoegd heid werd toegekend te beslissen wanneer en waar de Amerikaanse militaire hulp zal worden verleend, zijn weggelaten. Er was in het Congres vrij veel verzet geweest tegen deze clausules. De voorzitters van de commissies voor buitenlandse betrekkingen van Huis van Afgevaardigden en Senaat, John Kee en Tom Connally, hebben het nieuwe ontwerp programma aan het Congres voorgelegd. Senator Connally deelde verslaggevers me'de dat het nieuwe ontwerp door minister Acheson was opgesteld en dat het de goed keuring had van 3e minister van defensie, Louis Johnson. In het nieuwe ontwerp wordt verklaard dat de Verenigde Staten zich voorstellen militaire hulp te verlenen aan de onder tekenaren van het Atlantisch pact en aan Griekenland, Turkije, Perzië. Zuid-Korea en de Philippijnen. Het door de Amerikaanse regering voor gestelde bedrag van 1450 millioen dollar ter bestrijding van de uitgaven aan de ten uitvoerlegging van het militaire bijstands programma verbonden, is onveranderd ge bleken, niettegenstaande de scherpe cri tiek, welke in het Congres om de grootte van deze som is uitgeoefend. Aardbeving in Ecuador eist tachtig doden Naar officieel wordt gemeld, zijn 80 per sonen om het leven gekomen tengevolge van een zware aardbeving, die zich Vrijdag in Centraal-Ecuador heeft voorgedaan. Men verwacht dat de definitieve cijfers van het aantal verongelukten hoger zullen zijn. Eén van de zwaarst getroffen steden is Ambato, de vijfde stad van Ecuador, onge veer 125 km ten Zuiden van Quito. De ka thedraal en enige kazernes aldaar werden verwoest. Per radio is uit de stad om hulp verzocht. De stad Salcedo zou bijna geheel verwoest zijn. Ambato, hoofdstad van de provincie Tun- gurahua. werd in 1698 door een uitbarsting van de Cotopaxi verwoest. De stad heeft een bevolking van 25.000 zielen. Een piloot, die een vlucht boven het gebied maakte, zeide, dichte stofwolken gezien te hebben. President Galo Plaza Lasso van Ecuador is, vergezeld van zijn ministers en hoge re geringsfunctionarissen, uit Quito vertrok ken naar Ambato om een hulpactie te or ganiseren. Scandinavië en het Atlantisch pact Generaal Ole Berg, die te Londen bespre kingen heeft gevoerd met de chefs der Amerikaanse generale staven, heeft te Oslo verklaard dat er geen definitieve Brits-Amerikaanse plannen bestaan voor het tot stand brengen van een Noors- Deense regionale defensie-groep, binnen het Atlantisch pact. „Steun aan een onafhankelijk liberaal en vrij Chi De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson heeft tijdens een gisteren door hem gehouden persconferentie mededeling gedaan van een uit vijf punten bestaand pro gramma, dat voorziet in aanmoediging van en steun aan „een onafhankelijk, liberaal bestuurd en vrij China". De vijf punten van Acheson's plan zijn: De Verenigde Staten wensen op elke denkbare wijze de ontwikkeling van China als een onafhankelijke en evenwichtige natie aan te moedigen. Zij willen dat China in staat zal zijn een rol in de wereld te vervullen, die een groot en vrij volk toe komt. De Verenigde Staten wensen het tot stand komen in China van economische en poli tieke voorwaarden, waardoor de grond rechten en vrijheden van het volk zullen worden gewaarborgd en die een stimulans zullen zijn voor een steeds beter wordende economische en maatschappelijke toestand, te bevorderen. De Verenigde Staten zijn gekant tegen elke onderwerping of verminking van China door enig buitenlandse mogendheid, of door een bewind, dat zich in dienst stelt van een dergelijke staat, hetzij dit open lijk of heimelijk geschiedt. De Verenigde Staten zullen overleg blij ven plegen met andere belanghebbende mogendheden over de omstandigheden in de gebieden in het Verre Oosten en over de toestand in geheel Zuid-Oost-Azië, op dat maatregelen kunnen worden genomen, waardoor zal worden bijgedragen tot de veiligheid en het maatschappelijk welzijn van de volken in dit gedeelte van de wereld. De Verenigde Staten zullen de pogingen van de UNO om deze doeleinden te be reiken. aanmoedigen en steunen, waai'bij speciale aandacht zal worden geschonken aan het handhaven van vrede en veiligheid in het Verre Oosten. Waarschuwing Minister Acheson waarschuwde de Chi nese communisten, dat zij hun strijd ba seren op een opzettelijk verwrongen beeld van de bestaande wereldverhoudingen, waaraan zij halsstarrig vast houden. „Zij misleiden zichzelf wat betreft hun schat tingen van hun eigen krachten en aan gaande de reacties, die hun optreden in China en elders ter wereld moet op wekken. De Verenigde Staten zijn bereid met het Chinese volk en met alle andere Aziatische volken samen te werken, teneinde hen te helpen hun ware belangen te bewaren en te bevorderen, zoals zij dat zelf wensen en niet zoals enig buitenlands imperialisme dat zou willen voorschrijven", zeide hij.' Acheson verklaarde later tegenover ver slaggevers nog, dat er verschillende voor stellen zijn gedaan om andere mogend heden met belangen in het Verre Oosten te raadplegen, Hij wenste daar echter thans niet verder op in te gaan. Acheson wilde" geen aandacht schenken ina aan hem gedane vragen over de mogelijk heid, dat de Amerikaanse regering tot een erkenning van de Chinese communistische regering zou overgaan. „Deze aangelegen heid is thans niet op het ministerie van Buitenlandse Zaken in behandeling", ver klaarde hij. „Zou er enige sprake wezen van een Amerikaanse erkenning der Chi nese communistische regering, dan zou mijn ministerie hierin ten nauwste te rade gaan met de commissies voor buitenlandse betrekkingen van het Congres". Ook op de „Groote Beer" een geval van pokken Op het troepentransportschip „Groote Beer", op weg van Indonesië naar Neder land, is een geval van pokken geconsta teerd. De geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. C. Banning, deelt naar aanleiding hiervan mede, dat her inenting thans voor iedereen uiterst ge wenst is. Kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar dienen allen te worden gevacci neerd. Het zijn niet alleen de familie leden van repatriërenden, die kans lopen besmet te worden. Wil het gehele Neder landse volk zich niet aan besmetting bloot stellen, dan dient het zich daartegen te wa penen door vaccinatie, aldus dr. Banning. De geallieerden hebben tot dusverre de tegen lien gerichte verkiezingscampagne ongehinderd gelaten. Generaal Bishop, de Britse militaire gouverneur voor het Ruhr- gebied, heeft echter in het begin van deze week er geen twijfel aan gelaten dat hij zal ingrijpen, indien de Duitsers voortgaan met het leveren van zulke critiek op de geallieerde politiek. Hij waarschuwde dat hij zou overgaan tot intrekking van de ver schijningsvergunning van die bladen die ongemotiveerde aanvallen op de geallieer den blijven richten. Dr van Royen Nog dit jaar een federale grondwet voor Indonesië Dr. Van Royen verklaarde gisteren bij aankomst in Calcutta tegenover een ver tegenwoordiger van Reuter zeer hoopvol gestemd te zijn over de toekomst, nu de order „Staakt het vuren" is afgekondigd. „Indien het bestand goed uitwerkt, zullen tijdens de komende Nederlands-Indonesi sche Ronde Tafel-conferentie de meest gunstige resultaten kunnen worden be reikt", verklaarde hij, waaraan hij toe voegde dat de federale grondwet voor de toekomstige Verenigde Staten van Indo nesië waarschijnlijk nog in de loop van dit jaar zou worden opgesteld. Omtrent de communisten in Indonesië verklaarde dr. Van Royen: „Ik denk dat het comunïstisch gevaar op het ogenblik onder controle is. Wat betreft de order „Slaakt het vuren" ben ik persoonlijk van mening, dat de communisten deze niet zul len opvolgen". Dr. Van Royen en drie leden van zijn delegatie zouden heden een ontmoeting hebben met de minister-president van In dia Pandit Nehroe. Federalist Sultan Hamid II verklaarde: „Wij heb ben onze wensen tegenover de Nederlan ders duidelijk uiteengezet en wij hopen, dat de Indonesiërs over uiterlijk twee maanden volledige souvereiniteitsrechten zullen bezitten". Hij verklaarde verder dat het gevaar van de communistische in vloed in Indonesië niet zo groot is als men over het algemeen denkt, waaraan hij toe voegde: „India is de enige mogendheid, die ee:i positie tussen het communisme en de democratie inneemt. Het is nu aan India om de zwakkere staten te helpen". Republikein. Dr. Pringodigdo, lid van de republikeinse delegatie, verklaarde er niet aan_te. twij felen, dat aan Indonesië onvoorwaardelijk de souvereiniteit zou worden verleend. Op de Ronde Tafel-conferentie zal worden be sloten, op welke wijze de Nederlanders de door hen uitgeoefende souvereiniteit aan de Indonesiërs zullen overdragen. Hij voegde hieraan toe, dat de order „Staakt het vuren" voorziet in een hand having van de bestaande militaire, politieke en bestuurssituatie in Indonesië. „Wij laten de dingen nu zoals ze zijn, doch op de con ferentie in Den Haag zullen wij er op staan, dat de volledige souvereiniteit over Indo nesië aan ons, zonder enige beperkende bepaling, zal worden overgedragen", aldus dr. Pringodigdo. Republikeinse Senator wil nationalisatie stoppen De Amerikaanse Senaat verdaagde giste ren de zitting midden in een heftig debat over een voorstel, om een halt toe te roepen aan verdere nationalisatie-maatregelen in de Europese landen van het plan-Marshall. Toen de Senaat bijna aan een definitieve stemming over het wetsontwerp voor bui tenlandse steun ten bedrage van 5.617.470.000 dollar toe was, stond de re publikeinse Senator Kern op met het doel een stemming te verzoeken over zijn amen dement. strekkende tot het onthouden van Marshall-gelden aan elk land, dat in de toekomst vitale industrieën zou nationali seren. Kern, wiens amendement door de senaatscommissie van de toewijzingen was verworpen, beweerde, dat de aangelegen heden van de deelnemende landen ook een zaak der V. S. werden indien zij om steun verzochten. De senaat verwierp met 46 tegen 34 stem men een amendement dat voorstelde, de Marshall-hulp aan Frankrijk te verlagen als „straf voor de oneervolle behandeling, die 37 Amerikaanse zakenlieden in Frans- Marokko ondervonden zouden hebben." Het woord is aan.... Een vooroordeel is een zwervende mening zqpder bekend middel van bestaan. Toestand op Sumatra en en Java iets rustiger Nog geen invloed van order tot staken van het vuren In het officiële weekoverzicht over de toestand op Java en Sumatra wordt ge meld, dat deze aldaar niet veel verandering heeft ondergaan en nog geen invloed on dervindt van het bevel tot het staken der vijandelijkheden. In Midden-Java bleef in het gebied van Solo de verbetering aanhouden. In het gebied van Malang bleef de acti viteit der guerilla's groot, terwijl in het regentschap Pekalongan en in het Ooste lijk deel van het regentschap Pamelang verhoogde activiteit der strijdgroepen werd opgemerkt. In de residentie Banjoemas werd krachtig opgetreden tegen benden. De verbetering om Poerwokerto en Poerbolinggo houdt aan, terwijl het aantal ontvoeringen en rampokgevallen afneemt. Ook in Oost-Java houdt de verbetering aan, hetgeen echter niet betekent, dat er thans een einde ge komen zou zijn aan sabotage, aanhoudingen en rietbranden. Uit Kraksaan wordt vermindering der onveiligheid gemeld. Nederlandse patrouil les zijn actief in de buurt van Djombang, Bodjonegoro en in de residentie Madioen. Onder meer werden 20.000 handgranaten in beslag genomen. In West-Java is de algemene toestand ongewijzigd. In het gebied van Garoet en Tasikmalaja moest nog worden opgetreden tegen strijdgroepen van Daroel Islam. Op Sumatra is de toestand niet onbevredigend, aldus het weekoverzicht, afgezien van een aantal geïsoleerde incidenten. Ofschoon te Tapanoeli de bestuursvoe ring en ook de economische werkzaamheid nog aanzienlijk belemmerd wordt door ac tiviteit van de Lasjkars, bleek het mogelijk de avondklok van 19 uur op 21 uur te stellen. De economische toestand te Djambi en Benkoelen ontwikkelt zich gunstig door verbetering in de verbindingen. In het gebied Palembang heerst ver meerderde bende-activiteit, doch de alge mene situatie is gunstig. In verscheidene gevallen trad de bevolking zelf op. tegen de rampokkers. gok uit districten van Lampong komen gunstige berichten. De werkgelegenheid aldaar is toegenomen door opening van een aantal ondernemingen. Mishandeling in een bewaringskamp berecht Twee maanden geëist tegen vroegere bewaker Een gevangenisstraf van twee maanden eiste de officier van justitie te Assen tegen de 25-jarige A. O. uit Vollenhove, die op 5 Juli 1945 de gedetineerde B. uit Enschede in de nabijheid van het bewaringskamp Westerbork ernstig heeftmishandeld. Tegen zijn vroegere collega, de 30-jarige H. R. uit Hoofddorp, werd een boete van 150,geëist. De gedetineerde, die op de heide graaf werk moest verrichten was volgens ver schillende getuigen niet in staat deze ar beid te verrichten, zulks tot ongenoegen van enkele buitenwachten en de bewaker O. die tenslotte zich dermate vergat dat hij B. met een gummistok ernstig mishandelde. Bij de terugkomst in het kamp werd B. nogmaals geslagen. De volgende dag is hij overleden. Dr. B., destijds kamparts, noem de als vermoedelijke doodsoorzaak long ontsteking. Een andere arts, destijds ook gedetineerd, verklaarde, dat B. een hart patiënt was, die aan een ernstige shock leed. Deze arts had verschillende ontvel lingen en bloedingen geconstateerd, ech ter geen longontsteking. In zijn requisitoir betoogde de officier van justitie, dat na de bevrijding in diverse kampen toestanden hebben geheerst, welke niet door de beugel konden. Er zijn vele mishandelingen gepleegd, aldus de offi cier, die gezien moeten worden als een uiting der wraakgevoelens ten opzichte van de bezetter en diens handlangers. Het Ne derlandse volk heeft zich terecht zeer ver ontwaardigd en teleurgesteld getoond, dat dergelijke toestanden zich onder het Neder landse bestuur hebben voorgedaan Dat deze niet of niet eerder door de justitie zijn behandeld wil niet zeggen, dat zij deze ge vallen met de mantel der liefde wenst te bedekken. Het was echter in de meeste ge vallen zo, dat geen oordeel geveld kon worden, omdat de verklaringen van beide zijden te veel verschilden. De rechtbank zal op 19 Augustus uit spraak doen. Op de Kaasmarkt te Alkmaar iverd een Westfriese boerenbruiloft gevierd, waarbij de bruiloftsgasten voor een talrijk publiek oud-Hollandse dansen ten beste gaven. Tijdens een van de dansende „Hup, Suup en Gruttenbrei", KOELER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met voorna melijk in de nacht op enkele plaatsen wat lichte regen of motregen en in het Zuidoosten van het land kans op een enkele onweersbui. Morgen echter overwegend droog en iets koeler. Zwakke tot matige wind ruimend naar richtingen tussen Zuid en West. 7 Augustus: Zon op 5.10 uur. onder 20.20 uur Maan op 20.25 uur. onder 2.48 uur 8 Augustus: Zon op 5.11 uur, onder 20.19 uur Maan op 20.46 uur, onder 4.0G uur (Volle maan) Hoog- cn laagwatertydcn in IJmuidcn Zaterdag 6 Augustus: Hoog water: 1 33 en 14 10 uur. Laag water- 9.33 en 22.05 uur. Zondag 7 Augustus: Hoog water: 2.30 en 15.02 uur Laag water: 10-32 en 22.59 uur. Maandag 8 Augustus: Hoog water: 3.17 en 15.48 uur. Laag water: 11.22 en 23.46 uur. BQQOOOQOOUSOOOr

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1