c J Amerikaans Witboek over China De financieel-economische verhouding tot Indonesië De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag fi fti Niet alleen "clë politieke zijde," ook de culturele wordt bekeken SLEUTEL WEGf PANDA DE MEESTER.UITVINDER Dat verre zicht Wereldnieuws Zaterdag 6 'Augustus 1949 Haarlems Dagblad In.een lijvig Amerikaans witboek over China, zegt minister Acheson onder meer: „Het moet openlijk worden toegegeven, dat de Amerikaanse politiek van steun aan het Chinese volk in zijn verzet tegen over heersing door een „buitenlandse mogend heid" thans geplaatst is voor zeer ernstige moeilijkheden. Het hart van China is in communistische handen. De communisti sche leiders hebben de Chinese traditie ver loochend en openlijk hun onderworpenheid aan een buitenlandse mogendheid, Rusland, dat in de laatste 50 jaar, zowel onder de Tsaren als onder de communisten, zich buitengewoon veel moeite gegeven heeft om haar macht in het Verre Oosten uit te breiden, bekend gemaakt." ,:,Het betreurenswaardige feit is, dat het onheilspellende resultaat van de burger oorlog in China buiten de macht van de regering der V.S. lag." Acheson verwerpt het argument, dat de V.S. de communistische opmars door ver groting van de steuii aan China hadden kunnen stuiten. „De enige keus, die de VS over bleef, was volledige interventie ten gunste van een regering, die het vertrou wen van haar troepen en haar eigen volk had verloven. Een dergélijke interventie zou bij de massa van het Chinese volk kwaad .bloed gezet hebben, zou onze tradi tionele politiek totaal veranderd hebben en door het Amerikaanse volk veroordeeld zijn." Acheson' herinnert er aan, dat de Chinese regering in 1946 een '„te ambi tieuze militaire campagne" op touw zette, niettegenstaande de. waarschuwing van generaal Marshall, dat deze opzet zou mis lukken, „China in gen economische chaos zou storten en uiteindelijk ,de nationale regering zou vernietigen:" Toen generaal Marshall uit China was teruggeroepen en in Januari 1947 tot minis ter van Buitenlandse Zaken was benoemd, gelastte president Truman generaal'Wede- meyer twee dagen later zich er van te ver gewissen, of de Amerikaanse hulp, in ver band met de dreigende ineenstorting van het nationalistische China, kans van slagen zou hebben. In September 1947 overhandig de generaal Wedemeyer aan de president een verslag waarin de Verenigde Staten aanbevolen werd om hulp te blijven ver lenen „ten eindte de integriteit' van het Chi nese grondgebied te beschermen", waarbij tevens een aecöord zou worden uitgewerkt waarin bepatód zou worden, dat China de UNO over aPn verzoek om Amerikaanse hulp zou inlichten en verzoeken in te grij pen, teneinde de vijandelijkheden in Mand- sjoerije te doen ophouden en dit land onder de voogdij der vijf mogendheden te plaat sen of, zo dit mogelijk was, onder een al gemene voogdij. Het verslag van generaal Wedemeyer, waarin herhaaldelijk uitdruk kingen voorkomen als „economisch verval, omkoping en onbekwaamheid in de Chinese politieke en militaire organisatie", bevat twee belangrijke opmerkingen, die ogen schijnlijk met elkaar in tegenspraak zijn en die er de Verenigde Staten vooral toe ge bracht zouden hebben het nationalistische China in de steek te laten. „Uitbreiding van de Amerikaanse hulp aan de nationale regering", zo luidt de eer ste opmerking, „zou door een soortgelijke hulp van Rusland aan de communistische strijdkrachten gevolgd kunnen worden. Evenals in Spanje in 1935, zou een zone van strijd tussen verschillende ideologieën kunnen ontstaan. Het is altijd mogelijk, dat- een zodanige ontwikkeling in deze sector^ evenals in Europa of in het Midden-Oosten, de wereld in een derde oorlog stort." De tweede belangrijke opmerking wordt nader toegelicht in een door het departe ment van Buitenlandse Zaken gepubliceerd de bijlage, waarin wordt verklaard: „Het is mogelijk dat „het volgen van een afwach tende politiek Tsjang Kai Tsjek ten slotte noodzaakt hervormingen door te voeren, wélke op hun beurt de Verenigde Staten in de mogelijkheid zullen stellen hem afdoen de hulp te bieden. Nochtans zal, ingevolge de tijd die nodig is om tot een zodanige politiek te komen, de ontbinding van de nationalistische regering ondertussen voort gaan." Separatistische regering In zijn verslag spreekt generaal Wede meyer eveneens over de eventuele .vorming van een separatistische regering in de dooi de nationalisten gecontroleerde gebieden en over de mogelijkheid voor de Verenigde Staten, deze regering te helpen. Hij zegt, dat zulk een feit de maarschalk, zou heb ben kunnen dwingen een vergelijk te zoe ken met de Chinese communisten, die „van deze gelegenheid geprofiteerd zouden heb ben om het leeuwenaandeel binnen te halen." In het Witboek komt tot uiting, dat het departement bereid was de raadgevingen van Wedemeyers verslag op te volgen, maar dat het de nationalistische regering zelf ■:was, die het de Verenigde Staten onmoge lijk maakte haar de hulp te verlenen, die zij met zoveel klem had verzocht, namelijk door haar onbekwaamheid orn de maat regelen te treffen, die de Verenigde Staten wensten met het oog op de te bieden hulp. „Wegens de corruptie en de onbekwaam heid van een regering, die door haar eigenj volk in de steek is gelaten", aldus generaal Wedemeyer, !gerden de Verenigde Sta in memoriam Jan van Kuyk Vanmorgen is de' bij de ramp met de „Roermond", omgekomen K.L.M.-vlieger 'Jan van Kuyk in Velsen ter ruste gelegd. De heer Van Kuyk. was tweede.piloot van de Roermpnd" en woonde te Haarlem. In de bezettingstijd heeft Jan van Kuyk zich bijzonder onderscheiden. In het voor jaar van 1941 heeft hij met een kameraad het stoute stukje uitgehaald, met een ge stolen ,,Wehrmacht"-auto en valse papie ren naar een geallieerd vliegtuig te rijden, dat in de fortgracht bij Vijfhuizen was ge stort. Vóór dat de Duitsers waren gearri veerd, hebben zij toen het toestel van twee waardevolle mitrailleurs ontdaan en deze 'de volgende dag 'naar de Kromme Elle boogsteeg in.Haarlem gebracht,, als nuttige aanwinst voor het wapenarsenaal der ver zetsstrijders. Gedurende de gehele bezettingstijd heeft Jan van Kuyk zich in de illegaliteit van zijn.moedigste zijde doen kennen. Hij durf de grote risico's te nemen- en sloeg zich door talloze penibele ogenblikken heen. Eyen na „Dolle Dinsdag" heeft hij met twee vrienden getracht door de Duitse linies heen-te komen om in- België de. ge allieerden te bereiken. Slechts.hem zelf is dat gelukt; de anderen zijn door Duits ge weervuur gedood toen zij gedrieën een ri vier overzwommen. Jan van Kuyk kwam behouden door de linies heen, is opgenomen in het geallieerde kamp en heeft daarna dienst genomen bij de R.A.F. Op 1 Maart 1946 kwam hij bij de K.L.M. in dienst als vlieger, welke functie hij op uitstekende wijze heeft vervuld, totdat hij de dood vond bij de ramp .van 'de, „Roer mond" op 2.3 Juni van dit jaar; Beurs blijft gereserveerd Over politiek en dus ook over de staat kundige verhouding tussen Nederland en Indonesië spreken we in deze rubriek niet. Hetgee#' natuurlijk niet wil zeggen dat er tussen die politiek en de financieel-econo mische belangen van Nederland en Indo nesië geen verband bestaat. Aangenomen wordt dat 15 procent van Nederlands nationaalvermogen in Indonesië is belegd, d.i. een bedrag van meer dan f4 milliard. Dit financieel-economisch belang is bij de beoordeling van de door de Nederlandse regering gevoerde politiek herhaaldelijk ter sprake gebracht. Ook de beurs kan deze beide niet schei den, zoals ook deze week wel zeer gebleken is, nu ten aanzien van de staatkundige verhouding tussen Nederland en Indonesië volledige overeenstemming is bereikt en de in ter-Indonesische conferentie voor de financieel-economische verhoudingen tus sen Nederland en Indonesië een aantal pun ten heeft vastgelegd, welke op de straks in Nederland te houden Ronde Tafel Confe rentie ter sprake zullen worden gebracht. Deze regelingen zijn niet onbevredigend, inzoverre de samenwerking tussen Neder land en de R.I.S. (Republiek Indonesia Serikat) gebaseerd zal zijn op gelijkberech- jigdheid, gelijkwaardigheid en de souverei- 'nitëit van beide landen, de verplichtingen, van de ondernemingen binnen redelijke grenzen zullen wqrden geregeld en het vernieuwen en verlenen van rechten en concessies zal worden bezien uit een oog punt van algemene economische „plan ning". Er zullen faciliteiten worden ver leend voor de regeling van de geldzaken van Nederland en Indonesië en omgekeerd, er zal een wettig betaalmiddel komen, de circulatiebank (De Javase Bank) HILVERSUM 1, 301.5 M, 8.00, 9.30, 13.00, 19.30,. 23.0Q uur Nieuws. 8.15 Ballade, Chopin. 8.25 Hoogmis". 9.45 Koor. 10.30 Kerkdienst. 12.00 Sonate vooi fluit, viool .-en piano. Bach. 12.15 Beantwoording Vkri vragen. 12.40 Ainusraenlsorkest. - 12.55- Zonnewijzer, 13:20 Orkest. 13.45 Uit de BijbeL 14.00 Ka mermuziekconcert in het Muiderslot. 15.00 Beeldende kunsten. 15.10 Wereldlijke canta tes, Bach, 16,10 Katholieke Sportbond. 16.25 Vespers. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Gewijde muziek. 19.15 „Zonen in batüedress". 19.50 Boekbespreking. 20.05 Gewone man. 20.12 Symphónette-orkest; 20.30 „Stabat mater'.Rossini. 21.45 Pianowerken van Debussy. 22.00 „Een andere weg", luister spel. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Suite uit de opera „Carmen", Bizet; HILVERSUM II, 414.5 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 8.18 Postduiven. 8.20 Platen. 8.30 Wenken voor de vacantie. 8,40 Orgel. 9.00 Symphony of Strings. 9.10 Postduiven. 9.15 Gevraagde pla ten. 9.45 „Goethe en zijn tijd". 10.00 Meester- trio. 10.30 Dichters van deze eeuw: Pierre H. Dubois. 10.50 Jonge Flierefluiters. 11.15 Triangel, cabaret. 12.00 Brits fanfare-orkest. 12.30 Zondageïub. 12.40 Nap de Klijn, viool en Alice Heksch, piano. 13.20 Musicorda. 13.50 „Even afrekenen". 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Middagconcert uit Salzburg. „Londense" symphonïe, Haydn; Metamorphosen, R. Strauss; Vijfde symphonie, Beethoven. In de pauze: filmpraatje. 16.10 Pianoduo. 16.35 Sport. 17.00 Mandoline-orkest. 17.20 Koor. 17.40 Accordeon-orkest. 18.15 Sport. 18.30 Studiodienst. 19.00. Luisterclubs. 19.30 Bijbel vertelling. 20.05 Reportage. 20.15 Muziek corps van de „Royal Scots Greys". 21.45 „Witte anemonen", luisterspel. 21.25 Lichte pianomuziek. 21.40 Actualiteiten. 21,50 Caba ret. 22.30 Vocaal kwartet-, 23.15 Skymasters. 23.45 Piano- en orgelklanken. BLOEMENDAAL, 245 M. 10.30 en 15.45 Kerkdiensten in de Gerefor meerde Kerk te Bloemendaal. Voorganger: dr. G. C. Berlcouwer. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20,00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Reveille. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Sona tes van Bach en Mozart. 9.15 Voor jonge zieken. 9.40 Werken van Dvorak. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Strijkorkest. 11.20 Boekfrag- ment. 11.40 Pianorecital. 12.10 Lichte klan ken. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Trio Fantasia. 13.15 Mandolinata 13.45 Platen. 14.00 Voor de schooljeugd. 14.35 Radio Philhar- monisch Orkest onder Willem van Otterloo, met Hubert Barwahser, fluit: Fragmenten uit „Psyche", Franck; Fluitconcert, Ibert; Ouverture, Berlioz. 15.30 Zangrecital. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Rondo, Schubert. 17.00 Voor kleuters. 17,15 Strijkorkest. 17.45 Over zeese kroniek. 18.00 Licht orkest. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Platen. 20.15 Ge reformeerde Synode. 21.30 Schoten's Christe lijk Gemengd'",Koor. 22.15 Gevraagde platen. 22.45 Overderiking. 23.15 Suite „Gayaneha", Katchatufian. *23.40 Orgelmelodieën. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.15 uur Nieuws. 7.18 Lichte melodieën. 9.00 Lichte orkestwer ken. 10.00 „Ouden van dagen", 10,05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken.* 11.20 Pianorecital. 11.40 Voordracht. 12.00 Louis Davids. 12.30 Land en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12,38 Kwartet Corduwener. 13.20 Roemeens orkest Serban. 13.50 Andrews Sisters. 14.00 Pianosonate, Roparts. 14.30 „Gevaren der zee". 14.45 Wal sen van Joh. Strauss. 15.10 „Duif en doffer", luisterspel. .16.24 „Belshazzar's Feast", Liver pool Philharmonic Orchestra. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte Franse muziek. 18.20 Orkest Malando. 18.45 Parlementair overzicht. 19.00 Platen. 19.10 Deens Instituut, 19.30 Alma Musica speelt Concerto „La Notte", Vivaldi en Trio opus 14 no, 2. Boccherini. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Cor Steyn en Accordeola. 20.45 ,,De komende Ronde Tafelconferentie. 21.00 Ca baret. 21.30 „De toverfluit", Mozart. Weense Staatsopera onder dr. Wilhelm Furtwangler, 21.30 Amerikaanse dansorkesten. ten Tsjang Kai Tsjek nog langer te helpen, m^ar Washington was nog niet tot het besef gekomen, dat de Sovjet-Unie niet mede werkte aan de ver wezenlij Icing van de plannen om de toestand in de naoorlogse wereld te verbeteren." Na een uitweiding over de „onbekwaam heid en de corruptie van de nationalistische regering" besluit het verslag met de ver klaring, dat Tsjang Kai Tsjek „steeds de op rechte wens heeft gekoesterd de onontbeer lijke hervormingen in te voeren, maar niet in staat scheen te; zijn de oppositie van zijn omgeving en van de "reactionnaire krach ten, welke er de meerderheid van uitmaak ten, te breken." - 'i mr m M 1*5 Si W M\ IMfil a V - De llaud van Europa zal volgende ?ueeji zijn eerste bijeenkomst houden in de universiteit van Straatsburg. EUROPA'S EENHEID (Van onze correspondent té Londen) Niet alleen in Straatsburg wordt in deze dagen geschiedenis gemaakt. Ook in het lieflijke plaatsje Berkhampstead'ten Noord- Westen van Londen is dat enigermate het geval. Daar toch zijn op het ogenblik zestig leraren en onderwijzers uit de vijf landen van het Brussels verdrag bijeen, niet zozeer om gewichtig te beraadslagen, maar vooral om elkaar en eikaars denkbeelden te leren kennen. Deze conferentie is een rechtstreeks uit vloeisel van het artikel uit het genoemde verdrag dat samenwerking tussen de on dertekenaren voorschrijft op sociaal, eco nomisch en cultureel terrein. Het is de eer ste maal dat een dergelijke bepaling een politiek en militair verdrag completeert. Deze clausule was allerminst bedoeld als franje. Immers algemeen heerst de over tuiging dat grotere politieke en staatkun dige eenheid onmogelijk is wanneer deze niet gedragen wordt door het bewustzijn der volkeren. Voorwaarde daarvoor is dat er zoveel .mogelijk contacten worden gelegd over de "grenzen heen, niet alleen willekeurige zoals van toeristen, maar doelbewuste, tussen personen uit gelijke levenssfeer en met de zelfde belangstelling, teneinde ervaringen uit te wisselen en hun problemen in grotere lijn te zien dan de puur nationale. De initiatiefnemers van deze cursus (de regering en de British Council) hopen niet alleen dat de deelnemers zich zullen be zinnen op het gemeenschappelijke Europese erfdeel, doch ook dat de botsing der menin gen tot nieuwe ideeën zal leiden. Men heeft zich het eerst tot het onderwijspersoneel gewend omdat dit een sleutelpositie in het geestesleven inneemt. De conferentie, welke op het vorstelijke kasteel Ashridge, thans een soort volkshoge school, gehouden wordt, zal de invloeden op de Westerse beschaving nagaan van de taal, de geschiedenis, de kunst en de weten schap en zal zich ook bezig houden met opvoeding en vakopleiding. Men zal, in af wijking van de meeste conferenties, nu eens uiteen gaan zonder resoluties., De be doeling is uitsluitend een informeel, inter nationaal gesprek te voeren en de cursisten daardoor te inspireren voor de idee der Europese verbondenheid. De organisatoren verwachten een heil zaam resultaat van deze „blik over de mu ren" van het eigen land. Later komen er nog meer van deze bijeenkomsten, telkens met andere deelnemers. Dit jaar volgt reeds Conferentie in Fonfainebleau De drie Amerikaanse stafchefs hebben op het hoofdkwartier te Fontainebleau een bespreking gevoerd met veldmaarschalk Montgomery, het hoofd van de defensie der West-Europese alliantie en andere lei ders van die unie. Na de vergadering is een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de besprekingen nuttig waren en op hartelijke wijze zijn gevoerd. Aan de conferentie namen slechts 12 personen deel: de vier Amerikaanse staf chefs, de vier opperbevelhebbers van de West-Europese alliantie en hun' stafchefs. een soortgelijke conferentie in Frankrijk. Men is het er reeds over eens dat de Euro pese gedachte beslist geen leervak mag worden. De cursisten zullen hun eigen er varingen in het buitenland echter dienen om te zetten, in allerlei activiteit zoals de inrichting van schooltentoonstellingen over bepaalde Europese onderwerpen, welke echter altijd tegen de achtergrond van het wereldprobleem behandeld zullen moeten worden, want ook een Europees chauvinis me is ongewenst. Een haastig gebakerde Engelse deelnemer stelde voor een aantal Europese talen af te schaffen en door één voertaal te vervangen. Dit voorstel stuitte begrijpelijkerwijs op algemeen protest, maar hét getuigde ervan dat nog veel denk arbeid nodig zal zijn voOr de juiste be grippen zullen zijn ontdekt. Belangrijk is echter dat de ontdekkings reis in het Europese geestesleven begonnen ZEEPOST NAAR OOST EN WEST Naar Indonesië vertrekt op 17 Augustus het s.s. „Zuiderkruis". Met dit schip kan post worden verzonden, mits deze uiterlijk 14 Augustus op de bus is gedaan. Naar Suriname vertrekt op 19 Augustus het m.s. „Bonaire". Correspondentie uiter lijk posten op 16 Augustus. Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Spaarne 56 Telefoon 11896 Beleggingen - Safe Giroverkeer Soldaat na zes maanden voorarrest vrijgesproken Naar wij van het ANP vernemen is de dienstplichtige soldaat E. M. uit Haarlem, die beschuldigd werd van verspreiding van krijgstucht ondermijnende lectuur, door het Hoog Militair Gerechtshof vrij gesproken. Het Militair Gerechtshof stelde vast dat de door M. verspreide pamfletten, waarin de correspondentie van het Algemeen Ne derlands Jeugdverbond met toestemming van de Minister van Oorlog is opgenomen, niet krijgstuchtondermijnend kan worden geacht. M. heeft zes maanden in voorlopige hechtenis doorgebracht. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECiALIST" (Adv.) NACHTDIENST APOTHEKEN HAARLEM, firma C. G. Loomijer en Zn,, Barteljorïsstraat 11, telefoon 10175. Park apotheek, Kleverparkweg 13, telefoon 11793. Teyeler-apotheelc,.Teylerplein 79, telef. 17946. BLOEMENDAAL: Santpoorter-apotheek, Bloemendaalseweg 145, Santpoort. Elswout- apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen. HEEMSTEDE: Heemsteedse apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 28197. worden genationaliseerd en voorzover bij de overdracht van de activa en de passiva aan de nieuwe staat eigendommen moeten worden onteigend, zullen redelijke ver goedingen in geld worden uitgekeerd, kortom, de Nederlandse activa in Indonesië en de vorderingen van het voormalig Ned. Indië en de daar gevestigde ondernemingen zullen worden gehonoreerd en geregeld in overleg met de Nederlandse regering. Uit zuiver financieel-economisch oog punt bezien zijn deze regelingen niet on bevredigend. Men zou zelfs een hausse voor Indische waarden op de Amsterdamse beurs mogen verwachten. Temeer reden zou er zijn voor deze ver wachting, nu blijkens de toelichting op een wetsontwerp inzake de credietverlening aanIndonesië, waarbij het reeds toege stane crediet van f 850 millioen tot f 1060 millioen wordt verhoogd, de achterstallige betalingen zullen worden afgewikkeld, zo wel wat betreft de vóór Mei 1940 aan In donesië geleverde goederen, als ten op zichte van de schulden aan de Nederlandse kantoren van de Indische banken, de in Indonesië aanwezige provenuen van voor oorlogse goederenleveranties en de achter stallige coupons en dividenden van In dische waardepapieren. Zoals bekend is bestond reeds de moge lijkheid om laatstgenoemde achterstand, voorzover die betrekking had op de perio de na 1 Augustus 1946, af te doen, hetgeen door de meeste publieke lichamen en par ticuliere ondernemingen ook is gedaan; thans zullen ook de vóór die datum ver schuldigde dividend- en couponbetalingen, zij het met enkele restricties, worden vol daan. Met een en ander iseen bedrag van 100 millioen gemoeid en voor de in In donesië werkende ondernemingen, zowel als voor de houders van Indonesische waarden en derhalve voor heel de Amster damse beurs kunnen deze berichten niet anders dan een blijde verrassing zijn, waarop dan ook met een betere stemming en een hoger koerspeil is gereageerd. En toch het ware enthousiasme dat men op grond van deze nieuwe perspec tieven zou mogen verwachten, blijft helaas ontbreken. En men zal niet ver mistasten, wanneer dit verschijnsel Wordt toegeschre ven aan de nog altijd in vele kringen be staande twijfel of de werkelijkheid met de financiële en economische projecties in overeenstemming zal zijn, hetgeen uiter aard niet alleen zal afhangen van de ont wikkeling der staatkundige verhouding tussen Nederland en Indonesië maar ook van de vraag of in Indonesië de voorwaar den van een zodanig herstel kunnen wor den geschapen, dat zowel de Indonesische regering als de particuliere ondernemingen aan hun oude en nieuwe verplichtingen kunnen voldoen. Hierbij dient niet te worden vergeten, dat wat we tot dusver na de oorlog uit Indonesië aan „baten" hebben ontvangen, door de Nederlandse regering, dus uit de staatskas, is betaald. Ook de thans in uit zicht gestelde betaling yan achterstallige dividenden en coupons geschiedt door de Nederlandse regering, waardoor een even tueel verlies niet ten laste van een deè), maar van de geheele bevolkmg :-komt. Afgezien hiervan hangt de :voör ons land zó" belangrijke economische ontwikkeling van Indonesië geheel af.,yan de mogelijk heid ener politieke, economische en sociale ordening. Gaf 1948 een stijging van de export te zien, waardoor ook een grotere invoer van noodzakelijke grondstoffen en kapitaalgoederen mogelijk was, de eerste vijf maanden van het nieuwe jaar tonen slechts een uitvoeroverschot van 10 mil lioen en de maanden April en Mei zelfs een invoeroverschot van resp. 18 en 7.4 millioen. Dit is een ontwikkeling in de verkeerde richting, waarin spoedig verandering moet komen, willen niet al de loffelijke plannen tot het opbouwen van een nationale eco nomie, de bevordering van de volkswel vaart, de vergroting van de nationale rijk dom, de verhoging van de levensstandaard en de verwezenlijking van de sociale recht vaardigheid in het gedrang komen. Op papier wordt onze verhouding tot de nieuwe staat in Oost-Azië niet slecht ge regeld, maar vooralsnog is het begrijpelijk dat de beurs een slag om de arm houdt en niet te veel geld geeft op wissels, waarvan moet worden afgewacht of ze zullen wor den gehonoreerd. Atoombommen in deposito Richard R. Wood, als vertegenwoordiger van het Quakerscomité voor nationale wet geving, heeft in de comissie voor buiten landse aangelegenheden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden voorge steld, dat de V. S. hun atoombommen in verzegelde bewaring aan de UNO geven. Dit zou volgens Wood de V. S. vrijlaten ingeval van nood de bommen te gebruiken doch de andere landen vrijwaren voor de mogelijkheid van een aanval bij verras sing door de V. S. „Wij weten wel, dat er geen kans op een dergelijke aanval bij verrassing door de V. S. bestaat", aldus Wood, „doch de moei lijkheid is juist, dat anderen niet onze ge dachten kunnen lezen en dus niet zeker kunnen; zijn van onze goede bedoelingen". 3. Terwijl Panda daar nog met een ver baasd gezicht naar het stuk gereedschap stond te staren, dat hij voor het bankje had opgeraapt, vloog er plotseling met een woeste gil een héél kordaat persoon van onder het bankje te voorschijn. „Mijn ge reedschap!" riep die persoon. „Dieven!" „Alstublieft, meneer," zei Panda netjes, want hij dacht er natuurlijk niet aan om zich een stuk gereedschap toe te eigenen. „O, h'm, goed, geef maar hier," zei de persoon, iets gekalmeerd. „Wie ben j{j? Wat doe jij hier? Wat wil jij? Waarom zit jij aan mijn gereedschap?" „Ik ben Pan da," antwoordde hij. „En ik vond uw ge reedschap hier, anders niets. En ik zoek een betrekking. Weet u misschien een be trekking voor me?" „Ach wat! Betrekking! Wat heb ik te maken met...." begon de persoonmaar toen bedacht hij zich plot seling. „Betrekking?" vroeg hij. „Dat komt goed uit! Ik zoek namelijk net een assis tent. Geen knecht! Geen bediende! Een assistent, begrijp je? Ben je flink, verstan dig, vlijtig, eerlijkbetrouwbaar, goed ont wikkeld. moedig, snel, gehoorzaam? Ja? Goed! Dan ben je in mijn dienst! Mijn naam is Ernest Klapper, en ik ben uitvin der van beroep. Geen praatjes verder! Help me deze bank uit elkaar te schroeven. En vlug. „Waarom?" vroeg Panda verbaasd. „Waarom die bank uit elkaar schroeven? Dat mag toch niet?" „Wat mag niet! Ik duld niet dat je vragen stelt, assistent! Houd die schroevendraaier vast." Ja, dat raas een kort-aangebonden persoon, die Ernest Klapper, die nieuwe patroon van Panda. En intussen merkten hij noch Pan da, dat de agent le klasse P. Zooisleper in de verte naderde. Je moet namelijk weten, dat agent Zoolsleper zijn gebruikelijke ronde door het park maakte. Deze week was ik in Enkhuizen om de tentoonstelling in de oude Dromedaris-to ren te zien. Die tentoonstelling, die ge ze ker moet gaan bezoeken, is een voorbode van het grote Zuiderzee-museum, dat in het stadje gevestigd zal worden. Prachtig ligt Enkhuizen aan de wijdheid van water en hemel, die ééns de Zuiderzee was en die nu IJselmeer wordt genoemd: een klinkklare Hollandse stad, een innig geval van rode daken en grijze huizen, van smalle deuren en brede gevels, van kleine grachten en bruggen, die reeds eeuwen over die stilte gebogen staan. Een stad van alle tinten en klanken van Holland. Ge moet de klokken der kerken en dat tinte lend spel van de ronde Dromedaris horen over het land en het water om te gevoelen wat Holland is. Omdat Enkhuizen dat verre zicht over hef water behouden zal, ook al gaat het land het water steeds opslorpen, komt het Zuiderzeemuseum daar. De cultuur en de kleine, eerlijke schoon heid van de wonderlijke gemeenschap, uit die vreemde Zuiderzee als het ware ge groeid in de eeuwen, zouden, wanneer dat water zijn functie verliezen ging, eerst nog even zweven blijven op de herinnering; nog wat aarzelen op de overlevering, om dan te verstuiven op de wind, die de aren van de gewonnen polders wiegen doet op het onafzienbare land. Zo zou jammerlijk verdwijnen wat eeuwen en geslachten heeft geleefd: de even zuivere als schone vorm van zoveel, dat zulke bekoring gaf aan de steden en de dorpen rondom die kleine vissenkom; de schepen zelve, de huizen, de kerken en de lerens; de kleding van het volk en zijn simpele verhalen en liedjes, oer-oude ge woonten en ceremonie. Zijn nobel hand werk. Alle innige en prachtige kleine dingen met die rand van rood en goud, van zilver en groen, van alle grijzen en grau wen en gelen en blauwen; die krans, die kroon, die verrukking die ge de ziel en het leven van de Zuiderzee moogt noemen. En zo kwam het plan: van dit alles een kleine greep te vatten en l^em te brengen in wat het Zuiderzee-Museum worden zal. Dat wordt aan de rand van dat klare Enkhuizen een dorp, waar alle levensstijlen zijn samengevat: van de kerk tot de kroeg, van het schip-zelf tot de leugenbank, waar de sterke verhalen in de pekel werden gezet. Van huizen tot hellingen. Van Hinde lopen tot Volendam. Een levend museum, buiten de wallen van dat helder Enkhui zen. Een levende gemeenschap van mensen in hun eigen stijl. Een gewoon dorp, dat alle ouds en schoons in zijn uiterlijke en innerlijke leven samenvat, alles van rond om de Zuiderzee, die IJselmeer werd, waardoor het grootste deel van zijn kust vooruitgeschoven werd, zodat die steden en dorpen in het land komen te liggen. Maar hun cultuur moet zout water hebben om te leven en moet, midden in het land gedron gen, tenslotte, en na niet eens zo lange tijd, sterven. Nu zal wat levend gebleven is on danks de gelijkmaking, waarin het eigene van die kust niet ademhalen kon, met zorg vuldigheid worden samengevat tot een dorp aan het water bij die stad aan het meer: Enkhuizen. In het Peperhuis, waar de specerijen van de oude Oost-Indische Compagnie nog geu ren tussen de naden van de sterke pakhuis- vloeren, komt bovendien wat ge dan de „dode" materie zoudt noemen, wanneer ge niet wist hoe levend traditie, levensstijl en herinnering ook deze dingen maken kun nen: alle dingen, alle boeken en kaarten, modellen eri schema's, waaruit ge naast dat levende museum van vlees en bloed de kennis putten kunt van wat, eens, de Zui- dei'zeebeschaving heten mocht. Een groot plan. Een gr.oot ideaal ook, dat nu reeds vorm gaat krijgen, om over enkele jaren verheu gende werkelijkheid te zijn. Wie Nederland de liefde geeft die het verdient, wie deze schoonheid zo bewon derd heeft als zij, die nu die plannen reeds aan 't verwezenlijken zijn, zal ook gevoelen voor dit zinrijk werk. Zo zal Enkhuizen, waar de klokken zo zuiver zingen en waar de herinnering met zo voorzichtige schreden door de straten gaat, eens de stad van het Zuiderzee- Museum zijn. Alles wat ons schoonheid schonk in de stadjes van de Zuiderzee zal er levend en waar worden behouden voor de his torie des lands. Er is weinig cultuur-arbeid denkbaar, die meer gerechtvaardigd is. En nu is het reeds een groot plezier voor de ziel, die tentoonstelling in de oude Dromedaris met zijn lijvige rondelen te gaan zien en dan wat te dwalen door een van de mooiste en zuiverste kleine steden van dit land. ELIAS. Op de loopplank. Volgens de onder Ameri kaanse controle verschijnende „Wiener Kurier" vonden twee Russische solda ten en een Hongaarse varensgezel de dood bij een gevecht op de loopplank van een Hongaars Donauschip, dat naar Boedapest terug zou varen na een la ding tarwe voor het Sovjet-Russische leger naar Wenen te hebben gebracht. Vijf leden van de bemanning hadden namelijk aan de kapitein gezegd, dat zij liever in Oostenrijk zouden blijven en wilden van boord gaan. Zij werden echter door twee met machinegeweren gewapende Russische soldaten terug gedreven en daarop ontstond het ge vecht, dat aan de soldaten en een der varensgezellen het leven kostte. De andere vier leden van de bemanning wisten te ontkomen. Gevaar voorbij. De Birmese premier Thakin Noe verklaarde gisteravond tegenover ambtenaren en officieren van het leger dat het grootste gevaar voor de Birmese regering, teweeg gebracht door de tegen haai: gerichte opstand, thans voorbij is. Hij voegde hieraan echter toe, dat niemand zou kunnen zeggen hoeveel tijd het nog zou vergen om de opstan delingen volledig te verslaan. „Wij mis sen nog steeds de eenheid, noodzakelijk om de opstandelingen een verplette rende slag toe te brengen", aldus Thakin Noe. Staking. De HollandAmerika Lijn heeft nogal last gehad van een wilde staking van 370 havenarbeiders te Ho boken (New York), die reeds vier dagen duurt. Het vertrek van de Veendam werd Dinsdag vertraagd en veel van de lading moest op de kade blijven liggen. Indien de staking voortduurt zal de Westerdam, die Maandag te New York verwacht wordt, waarschijnlijk naar een steiger te Brooklyn gedirigeerd worden, Het schip heeft 1400 ton tul penbollen aan boord, die zouden kunnen bederven, indien zij niet op tijd gelost worden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2