Wielrenners starten Zondag in Zandvoort Engelse overwinning bij tennis Het noodlottige halssnoer Zaterdag 6 ïugusfus 1949 Belangrijke wedstrijd voor candidaten voor Kopenhagen In Zaqdvoort wordt komende Zondag weer een belangrijke sportgebeurtenis gehouden Nu zijn het geen motoren of auto's, welke in razende snelheid over het circuit gieren, maar de wielrenners die over de weg zullen gaan. En wat voor wielrenners? „Wel", zei de heer Hugenholtz, directeur van de Stichting Touring Zandvoort, „als de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" ook de wielersport in Zandvoort wil brengen, dan moet zij het goed doen". Nu de deelnemers lijst voor ons ligt, dan zeggen we: inderdaad, dat belooft een belangrijke wielersport gebeurtenis te worden; want de beste be roepsrenners komen aan de start en betere amateurs zagen we dit seizoen nog niet bijeen! Het is voor het ijverige bestuur van „De Kampioen" dan ook te wensen dat het om één. uur druk zal zijn als de 33 amateurs van start zullen gaan en de duizenden toeschou wers getuige kunnen zijn van een interessan te strijd, welke tevens de wapenschouw moet zijn van de amateur-s die de Nederlandse kleuren over twee weken in Kopenhagen in het wereldkampioenschap moeten verdedi gen. Daar zullen we dan kampioen W. Wagt- mans zien en dan de Amsterdammer M. Faanhof, de renner die de ene overwinning na de andere boekt, twee renners die in de NWU-ploeg werden opgenomen en met La Grouw, Vos, Dekkers, Vinken naar Kopen hagen zullen gaan oféén of twee van hen niet, want de reserves Jaak de Groot, de snelle Leidenaar, die dit seizoen prachtige prestaties leverde is van plan goed. voor de dag te komen. Hij wil nog in de ploeg opge nomen worden. Maar daar zijn ook de jonge Haarlemmer Piet van Roon, die vorige week in Castricum blijk gaf goed uit de voeten te kunnen komen en Van Breenen, de sterke Amsterdammer, die als reserve voor Kopen hagen is aangewezen. Ook de negen Engelse amateurs uit Derby komen aan de start. Er moet een afstand van 83 km. (20 ronden) worden afgelegd. De grote belangstelling gaat uiteraard naai de wedstrijd voor beroepsrermers uit. Hierin zullen zes Belgen, onder wie de bekende Albert Hendrix en Marcel van Egname, die Cools vervangt, aan de start komen en ver der de Australiërs Strom en Arnold, in een sterk „veld" Nederlandse rijders, van wie we noemen: Gerard Peters. Middelkamp, Van Beek. Vooren, Voorting, Pauwels, Schellin- gerhoudt, De Best, Savelberg, Lakeman, in totaal 66 van de besten die bijeen te brengen waren. Favoriet is de Haarlemmer Gerard Peters, maar hij zal het hard te verduren krijgen tegen Henk Lakeman en Theo Middelkamp. De wedstrijd zal over 125 km. worden ge houden. De start is om drie uur. Wielrennen Peters zegevierde in de „kleine" Tour de France Het eerste nummer waarin Vrijdagavond deelnemers van de Tour de France in het Olympisch Stadion uitkwamen was een Australische achtervolging voor ploegen. De Nederlandse ploeg behaalde een over winning, nadat zij na vijf ronden de ge mengde ploeg had ingehaald en de Belgi sche ploeg na acht ronden de Franse had ingehaald. De uitslag luidt: 1. Nederlandse ploeg (Van Est, Peters, Van Beek en Blankenauw) 6 min. 6.4 sec. 2. Belgische ploeg (Jomaux, Van Steen bergen, Ockers en Kint). 3. Franse ploeg (Marinelli, Robic, Fach- leitner en Le Nizerhy). 4. Gemengde ploeg (Bartali, Gold- schmidt, Kubler en Impanis). De „kleine" Tour de France,-een klasse- mentswedstrijd over 25 km, werd gewon nen door de Nederlander Gerard Peters, vóór Van Est en Van Beek. De renners draaiden hun rondjes rustig en slechts als één van de vijf klassementen werd aangekondigd werd het tempo iets verhoogd. Gerard Peters kreeg even voor het derde klassement bandenpech en kwam daardoor niet in dit klassement voor. Hij won echter het eerste, vierde en vijfde klassement, werd in het tweede klasse ment zesde, en dit was voor hem voldoende om in de totaaluitslag de eerste plaats te bezetten. 2. Van Est 21 pt.; 3. Van Beek 17 pt.; 4. Van Steenbergen 10 pt.; 5. Ockers 9 pt.; 6. Robic 9 pt; 7. Schotte 5 pt.; 8. Le Nizerhy 3 pt. en 9 Blankenauw 1 pt. De koppelwedstrijd over 50 km is een vrij zware race geworden. De baan is te lang om in een koppelwedstrijd met succes een uitlooppoging te doen. Na 12 Yo km viel Bartali, die met de Nederlander Peters een koppel vormde, bij het overnemen en bleef op het cement liggen. Later stapte de Italiaan weer op zijn fiets en reed de wedstrijd uit. De Luxemburgers Kirchen en Goldschmidt deden gedurende de wed strijd herhaalde malen uitlooppogingen, maar steeds werden zij door Bartali, Van Steenbergen of Kubler ingehaald. Ook de Nederlanders Van Est en Van Beek pro beerden steeds weer weg te lopen, maar ook zij slaagden niet. De beslissing viel in de eindsprint, waarin Van Steenbergen onze landgenoot Peters met enige lengten klopte. De uitslag luidt: 1. Van Steenbergen-Kint (België) 1 uur 4 min. 10 sec.; 2. Bartali (Italië)-Peters (Nederland); 3. Ockers-Impanis (België); 4. Fachleitner-Le Nizerhy (Frankrijk)5. Cerami-Biagioni (Italië); 6. Ketelaer-Iien- drickx (België) en 7. Kubler (Zwitser- land)-Jomaux (België). Cricketprogramma Het programma van cu Nederlandse Cricketbond voor Zondag luidt; eerste klas: ACCHCC; ExcelsiorVRA: HBSSparta; HCC 2—Kampong; PW—Quick (N.); VOC— Hermes DVS. Tweede klas B: Meikevers ACC 2; Haarlem 2—HBS 2. Derde klas A: VVV 2—Rood en Wit 3. DEELNAME HPC AAN NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. HPC zal met de navolgende ploeg aan de Nederlandse Zwem- kampioenschappen te Doetinchem deelnemen J. Tjebbes, W. Geurtsen, P. Smit tallen 100 meter borstcrawl) en J. Overeem (400 meter borstcrawl). Deze zwemmers zullen tevens uitkomen in de 4 x 200 meter borstcrawl- estafette. SPORTUITW1SSEL1NG De meeste sportbeoefenaars van Derby zyn Vrydag in actie geweest. De tennisspelers (sters) waren het beste op dreef en wonnen met 104 van het district Haarlem van de KNLTB. de cricketwedstrijd Rood en Wit— Derby eindigde in een draw en de Haarlemse athleten wonnen de athletiekontmoeting. Bezoek aan Alkmaar De burgemeester van Derby, de heer C. F. Bowmer, vergezeld van zijn echtgenote, de gemeentesecretaris, de heer J. Hill en zijn echtgenote hebben Vrijdag een bezoek ge bracht aan de Alkmaarse kaasmarkt. Burge meester mr. P. O. F. M. Cremers, de heer D. J. A. Geluk en de heer C. S. Th. van Gmk. directeur van „Haarlems Bloei" behoorden ook tot het gezelschap. In het Alkmaarse raadhuis zijn de dames en heren door het college van B. en W. ontvangen. De kaasmarkt trok Vrijdag grote belang stelling. Het aantal bezoekers aan de kaas stad werd op 35.000 geschat. Er was een bij zondere attractie, namelijk een Westfriese boerenbruiloft. Op de markt werd de kaas van e-sn boerenwagen geladen en door een boer, op de van vroeger gebruikelijke wijze aan de man gebracht. In hun kleurige, goed onderhouden klederdracht, de boer in een donker pak, de boerin in wijde, lichte rok, gebloemd jakje en fraai hoofdtooisel, trok ken de vertegenwoordigers van een oude traditie de aandacht. Later verscheen een gezelschap boerendansers op het podium. Het gezelschap uit Derby en Haarlem zat des middags in het Victoria-hótel aan een lunch aan. Rood en WitDerby De wedstrijd Rood en Wit en Derby ein digde in een draw. Met dit resultaat kunnen beide partijen tevreden zijn, daar de aanval der elftallen niet sterk genoeg was om elkaar uit te gooien. Rood en Wit batte eerst en scoorde reeds voor de lunch 112 runs voor het verlies van de wickets van Bijleveld en Hagenaar, die beiden spoedig uit waren voor respectieve lijk 12 en 18 runs. Vickerstaff en vooral Van der Togt batten uitstekend. Zij voerden het totaal op van 56 tot 141. Op dit totaal werd Van der Togt het slachtoffer van de jeugdige bowler Dennison voor een uitstekende 60 (7x4). Rood en Wit verloor nu snel enige wickets doordat sommige batsmen te vlug wilden gaan scoren. Ook aan de innings van Vickerstaff kwam nu een einde. Hij scoorde 75 runs en batte zeer rustig en constant. Zijn innings bevatte slechts vier vieren. Rood en Wit slaagde erin de 200 te passeren voorna melijk door toedoen van Hein. Winter die met een snelle 21 not out bleef, Toen het totaal 220 runs bedroeg voor het verlies van 9 wickets werd gesloten. Bowlingcijfers Derby: J. Dennison 348, Sadler 3—77, Flint 0—28, Bromfeld 3—70 en West 0—2. Derby werd ruim twee en half uur gelaten om de runs te scoren. De batsmen begonnen in een kalm tempo. West was spoedig uit, maar tussen Collard en Pepper kwam het tot een grote stand welke meer dan 100 runs opleverde. De batsmen batten uitstekend en Ontwerp Zandvoorts Sport centrum gereedgekomen Naar wij vernemen is de architect Has pels in Bussum gereed gekomen met een project voor het sportveldencomplex dat in de toekomst in Zandvoort aan de Kenne- merweg zal worden aangelegd. De heer Haspels heeft twee schetsont werpen gemaakt, een voor een tamelijk grootse opzet, een ander van beperkter om vang. Voorzien wordt in de aanleg van vier of vijf voetbalvelden en enige tennisbanen. Bovendien wordt met de mogelijkheid van de aanleg van een sintelbaan rekening ge houden, waardoor belangrijke athletiek- evenementen voortaan ook in de badplaats kunnen worden gehouden. De voorstellen worden op het ogenblik door het College van B. en W. bestudeerd. Ds. J. van den Berg uit IJmuiden heeft bedankt voor het beroep naar de Nederlands Hervormde Gemeente van Nijmegen. De Haarlemse kunstenaar Antoon Molken- boer heeft een mozaïek ontworpen en uit gevoerd ter gedachtenis aan 'e jaren ver van het vaderland van Prinses Juliana en hare kinderen". Het is vandaag in de Raadszaal van het Haagse Stadhuis onthuld. gaven tot de thee (72 voor 1) geen enkele kans. Na de hervatting begonnen zij het bowlen weer aan te vallen en beiden werden gemist. Tenslotte werd eerst Pepper goed door Elias in het verre veld gevangen vóór 48 en even later werd Collard uitstekend door Hagenaar in de slips ingerekend. Hij scoorde een uitstekende 70. waarin o.a. een zes recht vooruit in de tribune. Het batten van de volgende spelers was van mindere kwaliteit en een draw werd nu zeker. Toen de stumps opgeborgen werden had Derby 188 runs voor het verlies van zes wickets. Hagenaars bowlde 146, Bijleveld 155, Hein Winter 026, Ligtenstein 124, Vicker staff 211 en Slendebroek 09. Tenniswedstrijd Op de banen van de H.L.T.C. speelden de Engelsen hun tweede wedstrijd en boekten opnieuw een zege. Thans won Derby van het district Haarlem met 104. Van de Woensdag gespeelde wedstrijd H.L.T.C,Derby werd nog het gemengde dubbel mejuffrouw H. Fletcher en D. C. Argyle tegen mejuffrouw Goeting en mr. Erdman gespeeld. De Engel sen wonnen met 86, 62. Daardoor werd de uitslag 58. Van der Lee, die het jeugd kampioenschap van Haarlem gewonnen had, speelde tegen P. Cross. Het resultaat was 64, 64 voor Derby. De uitslagen van de wedstrijd Haarlem Derby waren: Herenenkelspel: D. C. Argyle si. J. R. Karamoy 6—4, 62; D. Beastall verliest van mr. Erdman 36, 79; P. Cross si. K. Weide- ma 61, 26, 64; J. Frame verl. van Hooyen 4—6, 16. Damesenkelspel: Mej. H. Fletcher sl. mej. A. Schraagen 62, 36, 61; mejuffrouw B. Allsopp verl. van mej. E. Hooghoudt 26, 6—2, 4—6. Herendubbelspel: D. C. Argyle en J. Frame sl. J. R. Karamoy en Verwaal 63, 64; D. Beastall en P. Cross sl. mr. Erdman en K, Weidema 64, 26. 64. Damesdubbelspel: dames H. Fletcher en B. Allsopp sl. dames Goeting en Hooghoudt 63, 46, 86; dames M. Pym en G. Shears sl. dames Schraagen en Van .Marken 64, 6—1. Gemengddubbelspel: Mej. G. Shears en D. Beastall sl. mej. Goeting en Hooyen 61, 63; r~aj. B. Allsopp en P. Cross vei'l. van mej. Schraagen en Karamoy 64. 57, 36; mej. Allsopp en Frame sl. mej. Hooghoudt en Weidema 75. 68, 62; mej. Pym en P. Cross sl. mej. Van Marken en Verwaal 60, 6—2. Haarlemse athleten wonnen Op het terrein van „Haarlem" aan de Jan Gijzenvaart is de wedstrijd voor athleten gehouden. Met 5042 zegevierden de Haar lemmers. Het programma bevatte uitsluitend loopnummers. De Engelsen waren op de midden en lange afstanden op dreef en boden goede tegenstand. Een fraaie zege boekte Deacon op de 400 meter. Met een lange soe pele pas ging hij over de baan en kwam eerder binnen dan Dekker. Het estafette nummer 4 maal 300 meter leverde een Engelse zege op. Bij de dames versloeg me juffrouw G. Trickitt mevrouw Van Stolwijk op -de 100 meter en bij de 200 meter voerden de dames Van der Velden en B. Clerke on derling een felle strijd. De Haarlemse loop ster was iets sneller. De resultaten waren: Damesnummers, 100 meter: 1. G. Trickitt, Een foto tijdens het herendubbelspel van de tenniswedstrijd HaarlemDerby tussen Beastall en Cross tegen mr. Erdman en Weidema: De Engelsen wonnen met 6-42-66-4. Derby 13.3 sec.; 2. A. Stolwijk, Gita 13.4 sec.; 3. T. Althuisius, Gita 14.1 sec.; 4. S. Marshall, Derby 14.6 sec. 200 meter: 1. A. v. d. Velden, Gita 27.9 sec.; 2. B. Clerke, Derby 27.9 sec.; 3. J. van Gog, Gita 30,8 sec. 4 x 100 meter estafette: 1. Gita 53.6 sec.; 2. Derby 54.6 sec.; 3. Gita II 57 sec. Herennummers, 100 meter: 1. C. Wullems, Haarlem 11.6 sec.; 2. C. Wentink, Haarlem 11.7 sec.; 3. C. J. Forgarty, Derby 11,8 sec.; 4. R. Rivers, Derby 12 sec. 200 meter: 1. C. Wullems, Haarlem 23.7 sec.; 2. E. Crips, Derby 24 sec.; 3. C. J. For garty, Derby 24.8 sec.; 4. H. Schreuder, Haarlem 25.7 sec. 400 meter: 1. T. Deacon, Derby 53,2 sec.; 2. C. Dekker, Haarlem 54,1 sec.; 3. R. Rivers, Derby 55 sec.; 4. E. Scholten, Haarlem 57.2 sec. 800 meter: 1. W. van Gog, Haarlem 2 min. 8.6 sec.; 2. E. R. Borman, Derby 2 min. 8.7 sec.; 3. H. Wernik. Haarlem 2 min. 10.3 sec.; 4. A. Mail, Derby 2 min. 24 sec. 1500 meter: 1. H. Geusenbroek, Haarlem 4 min. 25.6 sec.; 2. T. Calladine, Derby 4 min. 27.8 sec.; 3. J. van Drunen, Haarlem 4 min. 31.9 sec.; 4. A. Mail, Derby 4 min. 47.7 sec. 3000 meter: 1. A. Hill, Derby 9 min. 19 sec.; 2. J. Koopman, Haarlem 9 min. 25 sec.; 3. W. v. Deursen. Haarlem 9 min. 27.8 sec.; 4. W. E. Ashby, Derby 10 min, 1.1 sec. 4 x 300 meter estafette: 1. Derby 2 min. 35.2 sec.; 2. Haarlem 2 min. 35.7 sec. Verder-bevatte het programma nog de volgende nummers: 80 meter meisjes. Eerste serie: 1. N. Buóh, Sagitta 10.7 sec.; 2. D. Taams, Gita 10.8 sec.; 3. R. de Vries, Gita 11.3 sec.; 4. L. Falch, Sagitta 11.4 sec. Tweede serie: 1. F. de Jong, Sagitta 10.9 sec.; 2. R. Aaronsen, Sagitta 11 sec.; 3. N. de Vries. Gita 11.2 sec.; 4. G. Takken, Gita 11.3 sec.; 5. N. ten Wolde, Gita 11.4 sec. 4 x 80 m. estafette: 1. Sagitta, Amsterdam 41.1 sec.; 2. Gita I, Haarlem 42.8 sec.; 3. Gita II, Haarlem 44.8 sec. Zwemwedstrijden Aan de zwemwedstrijden, welke heden avond in Stoop's Bad worden gehouden, zul len uit Haarlem deelnemen de dames N. Kint (VZV), B. Nelissen (DWT), J. Over eem (HPC) en J. Wisker (rugslag), M. Marsman (HVGB), E. Hölsken (Haarlem). P. v. Bruggen (DWT) (borstcrawl), Rietje en Jopie Spoor (DWR) en D. Turkenburg (DWT) schoolslag. Voor Derby zullen starten Pamela Scott, Sheila States, Barbara Isom, Betty Bullock en Patsy Dooley. In de 3 x 50 meter wisselslagestafette dames komen de Derby-dames in één serie met de ploegen van HVGB, DWR, DWT en HPC. Ook de herennummers zijn goed verzorgd met Bijkerk, Overeem, Van Dorenmalen (borstcrawl) en Boeree, Hofman en J. La blans (schoolslag). In de 5 x 50 meter borstcrawlestafette heren zullen de ploegen van Haarlem, HVGB, DWR en HPC het tegen elkaar opnemen. Tot besluit zullen twee sterke combinaties een waterpolowedstrijd spelen. „Fit" begon in Heemstede haar Jeugdruiterdag Onder de vrolijke tonen van de R.-K. Harmonie St. Michaël verzamelden zich vanochtend voor het Heemsteedse stadhuis de deelnemers en deelneemsters, die uit alle windstreken van het land naar Heem stede waren gekomen, om aan de nationale Jeugdruiterdag van „Fit", die vandaag in Groenendaal werd gehouden mee te doen. Agenten te paard hielden hónderden be langstellenden op een afstand- en bij de groep, die het middelpunt van al die be langstelling vormde, bevonden zich tal van Nederlandse ruitercracks en de tientallen jonge amazones en ruiters putten uit de eerbiedige aanblik dezer corypheeën de nodige inspiratie voor de op handen zijnde wedstrijden. Loco-burgemeester E. J. van Lent ont ving zijn gasten daarna in de raadszaal en zeide, dat Heemstede als sportieve ge meente dit evenement van harte heeft ge steund en hy sprak de hoop uit, dat ook met het oog op het hoge bezoek (de Prin sesjes Beatrix en Irene zouden deelne men) en er werden nog meer leden van de Koninklijke Familie verwacht) deze dag een goede propaganda voor de prachtige ruitersport zou worden. De voorzitster van „Fit", Tonny Eysvogel prees het initiatief van de secretaresse Ida Wallage en dankte het gemeentebestuur in een keurige speech voor de medewerking. Tot slot werden ver frissingen rondgedeeld en daarna vertrok het hele gezelschap naar de grote wei in Groenendaal, waar de wedstrijden om 8 uur begonnen. Koningin gearriveerd. Om half elf hedenochtend arriveerde inderdaad Koningin Juliana met de prin sesjes Beatrix en Irene. De prinsesjes wa ren in rijcostuum. Kerkconcert van de H.O.V. en „Zang en Vriendschap" Marinus Adam had blijkbaar terdege het probleem onder ogen gezien welke soort orkestmuziek in de Grote Kerk zou passen en zoveel mogelijk tot haar recht kon ko men. Met de keuze van een Concerto Grosso van Handel en met „La procession noctur ne" van Rabaud bleek hij vrij goed ge slaagd, vooral met het laatste stuk, dat bij zonder fraai klonk en zelfs het effect maakte alsof het aantal strijkers van de H.O.V. verdubbeld was; ook de werking van de blaasinstrumenten was zeer klank- schoon en duidelijk, zodat deze mooie par tituur voortreffelijk, tot haar recht kwam. De sfeer van Handel's muziek doet het in de kerk natuurlijk heel goed, al zijn de klankdraden van haar polyfone weefsel doorgaans moeilijk vast te houden, vooral als men wat veraf zit. Maar haar verheven karakter onderhoudt de stemming en een enkel homofoon gedeelte er in is een ver rukkelijke klank-oase, die met haar melo dieuze charme direct op het gevoel werkt. Adam liet het concert openen met zijn Prélude op het Wilhelmus uit de „Rhapso- die in Rood-Wit-Blauw", die diende als inleiding voor het Wilhelmus, dat door „Zang en Vriendschap" gezongen werd. Verder zong de oude Koninklijke Lieder tafel, onder leiding van Jack P. Loory, een zestal a capella-nummers, waarbij de stoere bassen van het koor fungeerden als on wrikbare bewakers van het toonpeil. Een „Paree Domine" van Menegali bleek een dankbare aanwinst op het répertoire. Het tamelijk versleten „Jesu dulcis memoria" van Kotte- werd gelukkig vlot en vooral niet te langzaam gezongen. De mooiste prestatie werd geleverd met het SK-nt ceruis van Gounod, waarin de koorklank heerlijk zuiver afgewogen was. Het „Salve Regina" van Schubert was nog niet wat het wezen moet; in deze licht vlottende mu ziek moet het koor nog groeien. Overigens klonk de samenzang van Zang en Vriend schap zeer fraai en beschaafd. De solistische medewerking van de sopraan Dora van Doorn-Lindeman ver hoogde het cachet van het kerkconcert niet weinig. De heerlijke aria met obligaat fluit „Süsser Trost, mein Jesus kommt" uit een kerstcantate van Bach, alsmede het concertante hoogtepunt uit Mozart's grote Mis in c, het „Incarnatus est", boden su blieme menten van vocale en instrumen tale kunst. Als geheel was het een zeer ge slaagde avond. JOS. DE KLERK. EXAMEN HOOFDAKTE Voor het examen hoofdakte slaagden te Haarlem voor deel A: mej. A. J. P. Hollan der te Haarlem (akte); mevr. S. Soemawi- hardja te Oegstgeest (akte); C. Visser te N. Scharwjude (akte); M. v. Tol te Amsterdam (akte); J. Zaadnoordijk te Uitgeest (akte). Voor deel B: mej. C. Dekker te Uitgeest (akte); K, H. v. d. Neut te Amsterdam: J. Rosbergen te Amsterdam; mej. M. J. Waal- kens te Amsterdam (akte). Dit najaar zal een oefeneskader van de Koninklijke Marine uitvaren naar de West. Behalve Hr. Ms. Vliegkampschip „Karei Doorman" omvat dit smaldeel Hr. Ms. lucht verdedigingskruiser „Jacob van Heems- kerek" en Hr. Ms. onderzeebootjager „Johan Maurits van Nassau". De te houden oefenin gen zijn bedoeld ter opleiding van vliegers van de Marineluchtvaartdienst en van artil lerie-personeel voor de vloot. De schepen zullen begin December vertrekken en worden in April 1950 terugverwacht. Haarlems Bloemenfeest ZATERDAG 6 AUGUSTUS: Bloemencorso, 14.30 uur. F Bloemenhal in het Krelagehuis, 20 uur. j: Vuurwerk22.30 uur. I TENTOONSTELLINGEN: i Frans Halsmuseum: Matthieu Wieg- l man, 10-17 uur. Waaggebouw: Bloemenschilderijen, 10 p 17 uur. Het Luifeitje: Leen Spierenburg. Vishal: Aquariumtentoonstelling, 10- 24 uur. STADSKWEEKTUIN: Geopend voor het publiek van 1012, j 1417 en van 1921 uur. Vreemde „zaken" van kapitein met veel fantasie Metaalhandelaar raakte ruim twintig mille kwijt De politie te Amsterdam heeft een man gearresteerd, die er van verdacht wordt zich aan oplichting te hebben schuldig ge maakt. De man had zich namelijk tegen over een metaalhandelaar uitgegeven als kapitein van de Nederlandse Militaire Mis sie te Berlijn en beweerde in staat te zijn op gemakkelijke wijze van Duitsland uit met militaire auto's goederen naar Neder land te kunnen smokkelen. Smokkelen was trouwens zo zeide hij niet het goede woord, want de Duitsers hadden hier zo veel gestolen, dat er best wat voor terug kon komen. De metaalhandelaar, die vroe ger grote zaken met Duitsland had gedaan, had er wel oren naar en gaf de „kapitein" een bedrag van 21.415 om „zaken te doen". Toen de „kapitein" echter niets meer van zich liet horen werd de politie in de zaak gemengd. Deze wist de man spoedig op te sporen. Hij bleek een zekere S. te zijn, die volgens zijn verklaringen in 1946 als ser geant naar Indonesië was vertrokken, daar was overgegaan naar het K.N.I.L. als twee de luitenant en in 1948 gedemobiliseerd was als kapitein-titulair. Hij had in Bata via een functie aanvaard bij een chemische industrie, doch onlangs was zijn vader ern stig ziek geworden. Hij had vier maanden verlof gekregen om naar Nederland te ko men. In die periode heeft hij „zaken" gedaan. Het geld had hij afgedragen aan een accountant en twee cargadoors, die kantoor hielden te Amsterdam. Met deze heren was hij in contact gekomen via een bediende van het cargadoorskantoor, die hij in een café had ontmoet. Deze be diende is op het ogenblik spoorloos ver dwenen, volgens zijn patroons met mede neming van een bedrag van 5800. S. heeft tal van besprekingen gevoerd met de accountant en de cargadoors, waar bij hij voorgesteld heeft valse Indonesische paspoorten te vervaardigen. Ook handel in verdovende midelen is een onderwerp van gesprek geweest. Bovendien is een doctors bul van een Londense universiteit, welke S. bezat, door de accountant gefotografeerd, volgens de overtuiging van de politie met geen ander doel dan om copieën te maken en deze te verkopen. De accountant heeft verklaard, dat hij de foto maakte ten be hoeve van een „staatsdienst". Bij de besprekingen was het de accoun tant opgevallen dat S. grote gelijkenis ver toonde met de sultan van Pontianak. Hij had zelfs voorgesteld, dat S. zich voor de sultan zou uitgeven, maar dit plan vond S. blijkbaar al te gewaagd. Hij beweerde dat hij op goede voet stond met de secretaris van de sultan en dat deze relaties zouden kunnen worden uitgebuit om houtconces sies op Borneo te verwerven. Men nam echter deze moeite niet want feitelijk was het eenvoudiger, zo redeneerden de heren, te doen alsof men deze concessies bezat. Daarvoor was evenwel indrukwekkend briefpapier nodig en omdat er geen wapen van' de sultan van Pontianak te vinden was, nam men maar het wapen van de staat Pakistan. „Dat ligt daar toch ergens in de buurt", zei de accountant. Het wapen werd gedrukt op het briefpapier waarop de ge fingeerde houtconcessies zouden worden getikt. Met deze papieren hoopte men, zo meent de politie, bij houthandelaren wel geld los te krijgen. Inmiddels waren ook „zaken" gedaan met een Belgische dame die in Antwerpen woont en getrouwd is met een Griek. Zij zou voor de heren in Antwerpen een filiaal van het cargadoorskantoor oprichten, „ge heel in de geest van de Benelux". Hiervoor werden besprekingen in Amsterdam en Antwerpen gevoerd. Als vergoeding voor onkosten en als voorschot op de komende provisie werd haar een viertal chèques voor een totaal bedrag van 14.000 ter hand gesteld. Men zou haar echter ge zegd hebben, dat de chèques ongedekt wa ren en dat zij ze als een soort schuldbe kentenis moest beschouwen. Dit deed zij evenwel niet, want op deze chèques leende zij verschillende flinke bedragen bij por tiers van hotels, waar zij herhaaldelijk in gezelschap van de accountant of de carga doors logeerde. De dame is op het ogenblik ook spoorloos verdwenen. De hotelportiers hebben hun geld niet teruggekregen. FEUILLETON door Gordon Mc Donell 12) Ik telde in gedachten tot tien, rustig en kalrn. Bij deze vraag boog Wilson zich een beetje voorover en ik zag zijn snuit net in dé uiterste grens van de lichtcirkel voor mij. Toen ik klaar was met tellen, zei ik: Omdat ik toen belangrijker din gen had om aan te denken, zoals b.v. te controleren of zij Wérkelijk dood was; om te zien, hoe zij lag; om te zien, of er wel licht sporen te vinden waren; om te be sluiten of ik haar daar zou laten liggen, dan wel of ik haar onmiddellijk mee zou nemen. Maar dat is iet£, wat u toch niet zoudt begrijpen, wel? Op dit punt nam Ives de zaak over. Hij wuifde even met de hand naar Wilson en zei: Aan wie heeft u uw halssnoeren allemaal gegeven? Ik weet niet of Ives het verhoor over nam om tijd te sparen of om te voorko men, dat Wilson zijn zelfbeheersing kwijt zou raken voordat ik dat deed, of dat hij gebruik wilde maken van mijn moment van opgewondenheid, maar ik geloof, dat het een combinatie van alle drie redenen was. Ik denk. dat ik hetzelfde gedaan zou hebben als ik in zijn schoenen gestaan had, oir>Int hei goed afgemïkt was. Dat had ik al meer van Ives opgemerkt; hij was sterk in het bepalen van het juiste ogenblik van handelen. He zei: Daar zou ik eens even over moeten denken. Wilde u een complete lijst hebben? Ja. Goed, antwoordde ik, geef mij vijf minuten zonder dat licht. Wilson wilde iets zeggen, maar Ives sneed hem de pas af. In orde, majoor, zei hij. Hij knipte het grote licht uit en liet een klein licht in de hoek van de kamer branden. Maar denk er om, zei hij, dat ik die lijst volledig wil hebben. Ik vroeg mij af of hij reeds al dan niet aan mijn mededeling over Tom twijfelde. Ik begreep, dat hij dit gauw genoeg con troleren kon, als hij Elsa te pakken wist te krijgen voor ik haar nog had kunnen be reiken. Maar ik geloof toch niet, dat hij aan mijn woord twijfelde. Bovendien had hij Tom gesproken en moest hem wel be oordeeld hebben als een onwaarschijnlijke candidaat voor een moordenaarsrol, of schoon, wanneer men eenmaal over moord begint en speciaal wat de Fransen noemen de „crime passionel", er maar weinig men sen zijn, die men totaal kan uitschakelen. Inmiddels moest ik nadenken; moest ik mij concentreren op die halssnoeren. Ik moest al de mensen aan wie ik ze gegeven had de revue laten passeren en het was zeker twee, misschien wel drie jaar gele den. Ik haalde mijn zakdoek te voorschijn en veegde mijn voorhoofd af. Van mijn stoel opstaande strekte ik mijn benen eens uit, nam een blad papier van onder Wilson's neus weg en haalde ook een potlood van de lessenaar. Ik ging weer zitten en voelde mij wat beter. Ik bevond mij aan boord van de PBY, die in San Francisco binnen kwam en was vrij opgewonden in het voor uitzicht van mijn eerste verlof. Ik herin nerde mij, dat ik naar buiten starende naai de Golden Gate, een bundel van die hals snoeren in mijn hand had. Ik was bezig ze voor het aan land gaan in te pakken en ik herinnerde mij, dat er iemand naast mij zat, die zei: Ik wou, dat je mij een van die dingen verkopen wilde, Foraker; ik ben maar een doodeenvoudige kerel en ik heb bij een- aardig meisje wel een steuntje nodig. Sellick George Seliick, dat was zijn naam. Ik gaf hem er een, omdat ik George altijd wel een aardige vent gevonden had hij was niet ge makkelijk om mee om te gaan, tot je hem beter kende. Een van die wat schuwe men sen, die zichzelf in een oorlog zoveel moge lijk afzijdig houden van hun kameraden. Ik bedacht mij dat zelfs met de steun van zo'n halssnoer, het voor hem niet gemak kelijk zou zijn, om op het,terrein der meis jes enige vorderingen te maken. Ik zette zijn naam op mijn lijst voor wat die waard was. Ik had hem in achttien maanden niet gezien en behalve het feit, dat hij na een malaria-aanval afgekeurd was, wist ik verder niets meer van hem af. Ik trachtte te bedenken aan wat voor andere mannen ik nog meer halssnoeren gegeven had en herinnerde mij de oude man aan Daytona Beach, die er een geruild had voor een Indische dolk. Hij zei, dat ik hem herinnerde aan zijn zoon, die in de Pacific gesneuveld was en die geschre ven had, dat hij voor zijn moeder een hals snoer mee zou brengen. Hij noch het hals snoer waren ooit gekomen. Enfin, men weet op wat voor manier mensen, die zo'n verlies hebben geleden, kunnen doorrede neren. Ik had hem een halssnoer ge geven en hij had mij de dolk opgedrongen, zeggende, dat de drager ervan altijd in het gevecht beschermd werd en dat ik de dolk in mijn vliegtuig moest meenemen. Dat deed ik later ook, als ik er op uitging. Ik zette de naam van de oude man, admiraal Gregg, ook op mijn lijst en tracht te mij te herinneren, of er nog meer man nen waren geweest, die er een van mij gekregen hadden, maar er waren er niet meer, dat wist ik. Behalve een voor Tom en een voor mijn moeder had ik de rest aan verschillende meisjes gegeven meis jes, die ik hier en daar en overal ontmoet had. Het had mij vaak gefrappeerd, dat ik er zoveel werk aan had moeten besteden ten eerste het langdurige duiken naar de schelpen; dan het dagenlange werk, om ze aan elkaar te rijgen, omdat we er alleen maar aan werken konden als we toevallig niets te doen hadden en dat ik dat dan allemaal achteloos weggaf voor een paar glinsterende ogen, of een parelende lach. Ik trachtte mij al haar namen te her inneren; namen en plaatsen; namen en plaatsen, namen en plaatsenIk slaagde er eindelijk in al de voornamen op te schrijven en ook nog heel wat van de achternamen. Ik keek in het kleine boekje dat ik nog altijd in mijn zak had en haalde daar zoveel mogelijk namen en nummers en adressen uit. Maar ze waren niet compleet. Het boekje brhcht de op gewonden ogenblikken van champagne te midden van het oorlogsgevaar weer in her innering. Telefoonnummers in potlood, in inkt en één zelfs in lipstick in grote meis- jes-hanepoten diagonaalsgewijze over een hele pagina gekrabbeld..... Ik telde ze. Ik telde ze allemaal en be vond, dat zij klopten met het aantal hals snoeren, dat ik gemaakt had. Elf in totaal. Tom, George, admiraal Gregg, mijn moe der en zeven meisjes. Dat was elf. Dat was de complete lijst. Dat werden er natuur lijk tien voor Ives, omdat ik Tom's naam weggelaten had. Ik stond op en overhandigde de lijst aan Ives. U zult niet alle namen compleet vin den en sommige hebben geen adressen, maar u kunt ze misschien opsporen. Ik dacht, dat het eigenlijk niet correct was, om aan de politie de namen van al je vroegere vriendinnetjes op te geven, maar daar het een moord betrof, zouden zij mij waarschijnlijk wel vergeven. Ives zei: U schijnt niet gehèel te be grijpen, majoor, dat het voor u van zeer veel belang kon zijn, dat we ze allemaal kunnen opsporen. Natuurlijk doe ik dat. Maar meer dan dit kan ik u niet geven. Ives keek de lijst eens door. Ik trachtte van zijn gezicht te lezen, wat hij belang rijk vond en wat niet. Zelfs of hij de ge hele lijst wel belangrijk vond of dat hij alleen maar mijn reacties had willen zien over deze hele affaire. Hij zuchtte even toen hij de lijst voor de tweede maal doorkeek en wenkte Wilson toen. Begin hier meteen aan. Ik moet ieder halssnoer opgespoord hebben! Hij keek Wilson even spottend aan. Daarvoor kun je zoveel als je maar wilt van de majooi- gebruik maken. Hij zal ten huize van mijn heer Marford te bereiken zijn, wanneer je hem maar nodig hebt voor identifica tie. Wilson keek Ives op zijn gewone, strak ke manier aan. Hij scheen iets te willen zeggen, maar slikte het toen in, keek even naar mij en verliet het vertek. Ives wendde zich tot mij. Ik kan u nu meteen wel zeggen, majoor, dat dit de meest orthodoxe ma nier van doen is, die ik ooit toegepast heb. Maar laat u niet in slaap wiegen door de overweging, dat dit wellicht tot niets lei den zal, want dat zal het wel, wie of het ook is, die hier achter zit. U kunt nu gaan. Ik wenste hem goedennacht en stond op. Ik had noch tegen hem, noch tegen iemand anders die avond nog iets te zeg gen. Mijn geest was geheel vervuld van Tom en Elsa en boven alles wenste ik ook hen te vermijden en minstens tien uur te slapen voor ik andere problemen ter hand nam. Toen ik in de koele nachtlucht de stoep van het politiebureau afliep naar de wagen, drong het tot mij door, dat ik veel vermoeider was dan ik in maanden geweest was; bijna even vermoeid als in die dagen en nachten, die al zo ver achter mij schenen te liggen, op Guadalcanal, HOOFDSTUK VI. Toen ik de volgende morgen wakker werd, was het al over elven. Ik bleef nog een goed half uur in bed liggen en dacht er over na, hoe ik deze zaak tegenover Tom en Elsa moest aanpakken. Ik wist, dat Tom op dat uur in de studio moest zijn en ik dacht bij mijzelf, dat het in ieder geval beter was, dat ik Elsa over deze kwestie benaderde dan Tom, ofschoon ik geen moment van plan was tegenover haar te laten blijken, waar het mij eigenlijk om te doen was. (Wordt vervolgd). a

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6