De gouden koets komt in Haarlem HAGEMAN Bofl v. Empelen Een volksdansfeest zonder volksdansen Cörioca komt Predikbeurten Zaterdag 6 .Augustus 1949 Haarlems Dagblad Zoals wij reeds meedeelden komt de leine varende expositie van de gouden oets de volgende week naar Haarlem. Het linnenvaartuig, waarop de koets en de rème calèche ten toon zijn gesteld, zal p Woensdag 10 en Donderdag 11 Augus ts ligplaats kiezen aan de Turfmarkt. De gouden koets, die telkenj are bij de pening van de Staten-Generaal de Konin- in naar de Ridderzaal brengt, is een ge- chenk van de Amsterdamse bui-gerij aan [oningin Wilhelmina ter gelegenheid van aar inhuldiging in 1898. De ornamentatie van de koets is in Hol- jr.dse Renaissancestijl. De vier beelden ran de bovengroep symboliseren Land ouw, Handel, Nijverheid en Scheepvaart [is de vier hoofdtakken van volksbestaan, relke de koninklijke kroon en waardig- gidstekenen verheffen De versiering op ie kroonlijst bevat boven de deuren een en op de hoeken de koninklijke wa- ens, door cherubijntjes en kinderfiguren mlauwerd. Voorts de wapens der provin- iën en van Amsterdam. De kroonlijst rust op vier atlanten, die evens de dragers zijn van de vier lan- aarns. In de fries zijn symbolisch voorge teld godsdienst, militaire macht, rechter- jke macht, wetenschap, kunst en arbeid. )e treden zijn versierd met waterlelies. )e bussen van de wielen stellen zonnen oor, aansluitende aan de met stralen be merkte spaken en naar de velg uitlopend een firmament; op de velg zijn de te ens van de Dierenriem aangebracht. De binnenbekleding van de gouden koets j in „petit point-naaldwerk" als gobelin, eheel in zijde uitgevoerd door de Amster- amse Kunstnaaldwerksehool, in het Bur- erweeshuis en door anderen. De paneelschilderingen zijn van prof. r'an der Waay, hoogleraar aan de Rijks- c&demie van Beeldende Kunsten te Am- ierdam. Het achterpaneel is een herinne- fing aan de inhuldiging van Koningin 7ilhelmina. De schildering op de rechter-, ijkant symboliseert de hulde van Neder- and, de linkerzijkant de hulde van de over- eese gebiedsdelen aan de Nederlandse Ifaagd. Het voorpaneel is getiteid: de toe- :omst. De gouden koets is het ontwerp van de- gebroeders Spijker te Amsterdam en is n him rijtuigfabriek vervaardigd. Alle snderdelen van de koets zijn in Nederland ;emaakt. Baten van de expositie: Koningin Julianafonds De opzet van deze varende tentoonstel- jng (die behalve de gouden koets en de rème calèche ook garde-uniformen van renadiers, jagers en van de Irene-brigade, vitrine vol accessoires en een aantal uigen te zien geeft) is gelden te verzame- en voor het Koningin Julianafonds zonder «ebruilc te maken van collectebus en speld- s. Op 4 September 1948, de dag waarop [oningin Juliana de regering aanvaardde, leeft de stichting plaats gehad van een fatonaal Fonds ter bevordering van Maat- chappelijk Werk. De Koningin heeft haar laam willen verbinden aan dit fonds waar- ran de doelstelling geheel in de lijn ligt van Ie bijzondere belangstelling die zij steeds ■oor het maatschappelijk werk heeft ge- oond. Dank zij veler vriendelijke en belange- oze medewerking is deze varende exposi- ie mogelijk gemaakt. Het schip, waarop Ie tentoonstelling wordt gehouden en de 'ehele reis door ons land werden aange raden door de Nederlandse Particuliere iijnvaart Centrale en de Stichting Neder- andse Particuliere Binnenvaart. Plet trans- lort wordt verzorgd door de Stichting Wa- lertransport. Dit zijn de overkoepelende organisaties ran de verenigingen van particuliere (zelf standige) schippers in de nationale en in- fwinfigduizendste bezoeker jp de Aquariumtenfoonstelling Gisteravond omstreeks half elf scheurde ie lokettist van de Aquariumtentoonstel ling het twintigduizendste toegangsbiljet af. Hij overhandigde het aan de heer Smeets uit de Pieter Kiesstraat in Haarlem, iie na de vissen bewonderd te hebben, met sen hem door de voorzitter van de Aqua riumvereniging, de heer H. J. Jonker, over- sandigde fruitmand vertrok. Morgen, Zondag, wordt de 25.000ste be angstellende verwacht. Het succes van de expositie heeft er trouwens toe geleid, dat zij zeer waar schijnlijk nog een week zal worden ver lengd. Lijn 5 na 11 September niet meer naar Lanckhorstlaan Naar wij vernemen zal het eindpunt van lijn 3 in Heemstede na 11 September weel de Laan van Bloemenhove worden. Dit wordt dan de wijziging van dit eindpunt sinds de opening van lijn 3 in October 1947. Het eindpunt in Bloemendaal onderging reeds een kleine wijziging. De bussen en hun bemanning pauzeren niet meer aan het Bos en Duinplein, maar aan de Sterre- boslaan, dit ten gerieve van de bezoekers van het Openluchttheater. PRIVé-LOTERIJ WAS OPLICHTERIJ Een bewoonster van Haarlem-Noord trachtte dezer dagen langs de huizen loten verkopen; de loterij zou zij op touw hebben gezet om geld te verzamelen voor haar echtgenoot, die tuberculosepatiënt zou zijn. Zij toonde daarbij ook een hoofdprijs: een pop. Later bleek, dat deze Haarlemse niet getrouwd was en als een doodgewone oplichtster kon worden beschouwd. Vij verhuren stofzuigers voor ƒ4.60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE GED. OUDE GEACHT 53 - TEL. 12763 tegenover de kerk. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Augustus 1949 GEHUWD: 5 Aug. A. J. van den Briel en J. T. Jonker: L. J. Kion en J. G. Otte. BEVALLEN van een zoon: 3 Aug., J. C. Oosterhof—Wijers: P. Böhm—van der Lubbe; 4 Aug., P. M. Huigsloot—Annard; 5 Aug., G. A. P. Verheijde—van der Kroft; J. W. van den Brinkde Meij. BEVALLEN van een dochter: 4 Aug.. P. Vervoortvan Es: 5 Aug., A. P. Vosse Komijn; A. C. M. Hciber—Zonneveld. OVERLEDEN: 3 Aug., A. Smal, 74 j., Wes- terhoutpark. Varende tentoonstelling kiest ligpaats aan de Turfmarkt ternationale binnenvaart en de internatio naal varende particuliere sleepboot-eige naren. Deze particulieren vormen het over- grootste gedeelte van de binnenvloot. De groep omvat ongeveer 8500 schepen met ruim 2.000.000 ton laadruimte en honder den sleepboten. W. 3. M. Hageman overleden In de ouderdom van 47 jaar is dezer dagen overleden de heer W. J. M. Hage man. concierge van het Krelagehuis en chef van de proeftuin van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur. Toen het Krelagehuis in gebruik werd genomen werd hij tot concierge benoemd. Daarvoor was hij werkzaam geweest op de Haarlemse kwe kerij Zwanenburg. HUISBRANDOLIE VOOR CENTRALE VERWARMING ZUINIG-VEILIG ZINDELIJK Magda Janssens bij „Comedia" De bekende actrice van Vlaamse origine Magda Janssens is met ingang van het nieuwe seizoen aan de toneelgroep Comedia verbonden. Zij kwam tijdens de eerste we reldoorlog naar ons land, waar zij een en gagement kreeg bij het gezelschap van Willem Royaards, onder wiens leiding zij enkele vrouwenfiguren in blijspelen van Shakespeare vertolkte en zich vooral onder scheidde in „lek Dien" van Herman Teir- linck. Later maakte zij deel uit van het en semble „Het Masker" om daar in hoofd zaak moederrollen te vervullen. Na de be vrijding zag men haar bij „Het Nederlands Toneel" onder meer in „Thérèse Raquin" ven Emile Zola, met Annie van Ees in „Prima Ballerina" en voorts in „De Zon daar" van mr. J. H. Penning als tegen speelster van Cor van der Lugt Melsert, onder wiens directie zij ook enige jaren optrad in de Amsterdamse Stadsschouw burg. Haar verschijning betekent een belang rijke aanwinst in het tableau de la troupe van Comedia, dat haar stellig een passend emplooi zal kunnen bieden. In de maand September worden door dit gezelschap twee premières gegeven en wel van de Engelse thriller „The shop at Sly Corner" door Edward Percy onder regie van Jan Teulings (waarin men Lous Hensen na een afwezigheid van enkele maanden terug zal zien en Mien Duymaer van Twist haar in trede doet) en van het Amerikaanse blij spel „Harvey" door Mary Chase onder re gie van Cor Hermus. Film- en muziekprogramma in de open lucht Op de binnenplaats van het Christelijk Lyceum heeft de Legerfilmdienst Vrijdag avond een reeks onderhoudende films ge draaid voor een groot aantal bewoners van Haarlem-Zuid. De openluchtvoorstelling was op touw gezet door de vereniging „Bosch en Vaart" en de baten waren voor de vereniging „Ereschuld" en Dankbaar heid". Het trotse muziekcorps van 2 T.B. luis terde de avond op. Van acht uur af tot in de schemering bliezen de militaire musici een serie populaire orkestwerken de zo meravond in, en op een dergelijke gedisci plineerde en verdienstelijke wijze, dat zij het publiek telkens een hartelijk applausje konden ontlokken. Het corps toonde zich op zijn best in de marsen, waarmee het afscheid nam (onder andere de „Overste Lenderink-mars", die al populair begint te worden), en besloot met een stemmige taptoe en een indrukwekkend gespeeld Wilhelmus. De Legerfilmdienst, die vervolgens in actie kwam, bracht eerst twee korte en interessante filmpjes over Hr. Ms. Vlieg- deksehip „Karei Doorman" en het werk van de Catalina-vliegboten van de Marine- Luchtvaartdienst op het doek. Daarna een uitstekende reportage van het aandeel der Nederlandse luchtstrijdkrachten in de tweede wereld-oorlog, die de algemene waardering van de toeschouwers vermocht weg te dragen. Een rolprent van de Ma rine-Voorlichtingsdienst, die het leven van de militairen in Indonesië tot onderwerp had, besloot het programma. „De grote race" (P a 1 a c e). Een ver haal over een meisje van een jaar of der tien dat met permissie allerhevigst „door de paardenluis gebeten is", zoals dat in hippische taal heet. Zij wint in een loterij een goudvos, die zij „The Pie" doopt en die zij inschrijft voor de zwaarste steeple-chase ter wereld, de Britse Grand National, daar toe in niet geringe mate opgestookt door haar moeder, die eertijds net Kanaal is overgezwommen en daarin aanleiding ziet om haar dochter bij deze naar „rede lijke" begrippen grote dwaasheid te steunen. Gelukkig behandelt deze film niet de lotgevallen van de moeder, want de vergelijking tussen een met tien kilo reuzel ingesmeerde krachtpatster en een aardig jong meisje dat als door de storm gedragen op de machtige galop-cadans van een vol bloed voortstuift, valt ongetwijfeld in het voordeel van het laatste uit. Getraind door Mickey Rooney. die fun geert als een jockey die de moed verloren heeft, krijgt zij „The Pie" inderdaad in vorm en zo vangen zij de reis naar Aintree aan. om tot de treurige ontdekking te ko men, dat er geen geschikte jockey te vinden is. Zo dreigt de dagdroom die ieder ruiter- hart wel eens gevangen heeft gehouden, een nachtmerrie te worden. Dan besluit zij zelf haar vos te rijden en het in de prac- tijk onmogelijke fenoneem een meisje dat de Grand National wint, voltrekt zich. "Dat zij later gedisqualificeerd wordt, om dat meisjes nu eenmaal niet in Aintree mo gen rijden, doet niets af aan een voortreffe lijk verfilmd schouwspel van hippische sensatie, dat de toeschouwers in de zaal evenzeer in opwinding brengt, als zaten zij op de tribune in Aintree. Het verhaal mag misschien niet overal even reëel zijn, de Amerikanen mogen misschien niet alles van de Britse sfeer gevangen hebben, het feit blijft dat een iegelijk, die voor de roman tiek van het paard niet blind is. dat alles graag op de koop toe zal willen nemen bij de aanblik van zoveel ongezouten ruiter- vreugde. W. L. B. „Springtime in Parklane" (L u x o r) is een genoegelijke filmklucht vol romantiek a la Ruby Aires, waarin de gebruikelijke aantallen Engelse Lords, van de meest kin- loos-decadente variëteit tot aan het fraaiste super-sportmodel, elkaar in griezelig luxueuze intérieurs het steenrijke meisje hunner dromen betwisten. Onnodig te zeg gen dat een sympathieke arme Lord deze strijd wint, nadat hij reeds incognito, als nederige huisknecht al zijn tegenstanders in de liefde met stukken geslagen heeft. Het verhaal lijdt dus allerminst aan een over maat van originaliteit, maar de sfeer van Park Lane en de „high society" is hier zo kostelijk gepersifleerd en de dialoog zo fon kelend van echt-Engelse humor (al moet veel daarvan door de botte vertaling de gemiddelde toeschouwer voorbijgaan) dat- men de cliché-intrige gaarne op de koop toe neemt. Michael Wilding is een char mante pseudo-huisknecht van nobele kom af, zijn rivalen in de liefde twee onweer staanbare caricaturen van een filmheld en een debiele sla-kwekende markies, en ten C Een bloemstuk of een eenvoudig vaasje bloe men, alles met grote zorg opgemaakt door Bloemenmagazijn HEEMSTEDE -TEL.2-80-80 (Adv.) JUBILARIS Bij DE BRANDWEER De heer H. W. Torringa was gisteren een kwarteeuw als vrijwilliger aan de Haar lemse brandweer verbonden. Het college van Hoofdbrandmeesters heeft hem ter ge legenheid van dit feit gehuldigd en hem met een geschenk de medaille met diploma voor 25 jaar trouwe dienst van de Kon. Nederlandse Brandweervereniging over handigd. slotte laveert Anna Neagle als net meisje om wie alles begonnen is, behendig en gra cieus tussen alle klippen van het dwaze verhaal door. Een echte vacantiefilm, waar om veel en hartelijk gelachen zal worden. „Lassie komt terug" (City). De en kele maanden geleden in Haarlem vertoon de film „Lassie komt terug" draait deze week in „City". De liefde van een hond voor de mens wordt op uitstekende wijze weergegeven. „Muzikale scherpschutters" (Spaarne) Tijdens de oorlog zijn in de veedistric ten van de Verenigde Staten saboteurs aan het werk, die de voedseltransporten voor het leger trachten tegen te houden. „Muzi kale scherpschutters" vertelt, hoe ae po litieman Lee Clark, geholpen door de her bergierster Carol Price en twee radïo- artisten, aan deze sabotage een eind maakt. „De villa onzer dromen" (Rembrandt) Cary Grant en Myrna Loy vormen in deze geestige Amerikaanse comeriie hel echtpaar Blandings, dat met twee dochters gehuisvest is in een flat op de zoveelste verdieping van een wolkenkrabber in Man hattan. U en ik zouden met zo'n flat de hemel te rijk zijn en ieder huisvestings bureau zou er wel tien gezinnen in weten onder te brengen, maar de heer en me vrouw Blandings achten nu eenmaal deze kamers te klein en te gering in aantal. Dies besluiten zij tot aankoop van een zo op het oog alleraardigst landhuis, dat echter al leen maar goed blijkt te zijn om afgebroken te worden. Als wij u nu vertellen dat mr. Blandings een nieuw landhuis laat bouwen en daar met gade en kroost zijn intrek neemt, dan zult u ongetwijfeld vragen: is dat alles? Ja, dat is alles, maar desondanks adviseren wij u. deze kostelijke historie niet over te slaan. Want als u maar een greintje gevoel voor humor bezit zult u aan deze heel gewone ervaringen van het echtpaar Blandings heel veel plezier beleven. Het is niet voor niets dat men Myrna Loy, Cary Grant en Melvyn Douglas de hoofdrollen heeft gegeven^ „Met muziek door 't leven" (Frans Hals). De „Wiener Sangerknaben" die men in deze film te zien en te horen krijgt, zullen nu wel hele kerels geworden zijn, want het is zeker al een jaar of tien gele den dat ze voor de camera stonden. De tegenwoordige leden van dit bekende koor behoren lot een jongere generatie. Maar ook deze film heeft men „nieuw bloed" gegeven door sommige gedeelten door an dere te vervangen. Het nogal aandoenlijke verhaal van de kleine Toni. die zijn gestor ven moeder zoekt, behoefde evenwel geen veer te laten. Trouwens, dit verhaaltje is eigenlijk maar bijzaak. Het voornaamste is de zang van het beroemde knapenkoor, welke voor zeer velen een bijzondere be koring heeft. En nu een vacantiereisje naar Oostenrijk nog tot de onmogelijkheden be hoort, kan men zijn verlangen daarnaar enigermate bevredigen met deze film, om dat de cameraman ook oog had voor het prachtige natuurdecor: de Gross-Glockner en de schone omgeving van het vriendelijke plaatsje Hinterbichl. S. K. Noors-Brits visserijgeschil naar het Internationale Hof Te Oslo is bekend gemaakt, dat Engeland zijn geschil met Noorwegen over de vis serij-rechten in de Noordzee aan het inter nationale gerechtshof te Den Haag zal voorleggen. Het geschil dateert van 1935, toen Noor wegen aanspraak maakte op uitgebreide visserijrechten in de Noordzee. In Septem ber van het vorige jaar deelde de Noorse regering mede dat zij strikt de hand zou houden aan haar rechten. In Mei van dit jaar werd een Britse treiler op last van de Noorse autoriteiten aangehouden en opgebracht, wegens overtreding van de Noorse visserijrechten. Vacan tie veris it ff Naar Uw vacantieverblijf met 6 pers. Chevrolet auto's. Speciaal tarief voor buitenritten. Amsterdanische Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4.5. (Adv.. Veertig Zwitserse zangers en muzikanten het hoge noorden traden gisteravond op de Speelweide in van Haarlem op. Om Haarlem-Noord een aandeel dicht bij huis in het stedelijke bloemenfeest te gunnen zou gisteravond op de Speelweide een programma van Zwitserse muziek en volksdansen tot uitvoering komen, waar voor zoveel belangstelling bestond dat de kring van toeschouwers steeds groter moest worden gemaakt om voor iedereèn het uit zicht op het podium te openen. Een groep van veertig personen uit Bazel, aangeslo ten bij de Union Folklorique de Suisse, deed inderdaad meer dan een half uur na de vastgestelde tijd er waren veel laatko mers, waarop men rustig bleef wachten voorafgegaan door een gemoedelijke presi dent zijn intrede op het terrein met tril lende fluiten en slaande trom. Daar de be loofde volksdansen (zoals Kreuzpolka, Schuhplattler en Sternentanz) kwamen niet. Het bleef bij muziek. De nummers werden aan elkaar gepraat door de confé rencier Coos Speenhoff, die naarmate de avond vorderde gelukkig steeds minder gelegenheid kreeg om te proberen geestig te zijn, hetgeen hem toch niet zou zijn ge lukt. Zeer veel succes oogstten de acht tam bours met hun felle taptoe „Retraite Fran- gaise" voor en de „Neue Basler Tages- wache" na de pauze. Verder kon men enige keren luisteren naar een pijpercorps en na tuurlijk naar een groot aantal van de zo genaamde „Landlers" door klarinet en trekharmonica. Tweemaal trad daar boven dien een vendelzwaaier bij op, die de na tionale rode vlag met het witte kruis in het midden soms metershoog wierp om. haar telkens behendig weer te vangen. Het vo cale gedeelte werd verzorgd door een koor van in traditioneel costuum witte over hemden onder een zwart vest met korte mouwen en kleurig borduursel gesto ken mannen, die de inheemse kunst van het „jodeln" uitstekend beheersten. Vooral met het wegstervende geluid van de slot regels in de avondstilte bereikte men een mooi effect. Ook de klagelijke melodie, die een echte Alpenhoornblazer aan zijn ellen lang en naar ons dunkt vei-moeïend instru ment wist te ontlokken, trof de hieraan niet gewende oren van de luisteraars. Om vijf minuten voor half tien, toen de talrijke kinderen al aardig onrustig begon nen te worden en reeds velen het terrein verlieten, gingen de benen nog even van de vloer. Tien Haarlemse meisjes mochten delen in deze vreugde, die echter van korte duur was, want na één boerenwals volgde reeds de finale. Niettemin stemden de aan wezigen hartelijk in met het door enkele woorden van dank aan de Zwitserse gasten gemotiveerde applaus, dat wethouder Ge luk tenslotte inzette. Hans Plesman begraven Op de algemene begraafplaats in Den Haag is Vrijdag het stoffelijk overschot van Hans Plesman, gezagvoerder van het b;j Bari verongelukte KLM-vliegtuïg „Roer mond" ten grave gedragen.. Er waren zeer vele vrienden naar de begraafplaats ge komen, waar de heer C. C. Steensrna, hoofd van de dienst „Operations KLM", aan de groeve zeide, dat het leven van Hans Ples man een en al eenvoud en plichtsvervulling is geweest. De heer P. Kerdel nam namens een uit gebreide vriendenkring afscheid van Hans Plesman. Dr. A. Plesman herdacht alvorens van zijn persoonlijk leed te getuigen de beman ningen en passagiers van de „Roermond" en de „Franeker". Tenslotte sprak ds. R. Bos uit Driebergen als vriend van de fami lie woorden van troost. Bij de zeer velen die blijk gaven van hun medeleven waren onder anderen de am bassadeur der Verenigde Staten, dr. Her man Baruch, die vergezeld werd door zijn attachés voor luchtmacht, marine en land macht, de chefstaf van de Nederlandse luchtmacht, luitenant-generaal C. Giebel, oud-minister dr. ir. M. H. Damme en vele vertegenwoordigers van ambtelijke en mili taire luchtvaartkringen en van de KLM, Wie met de 7 December-divisie naar huis komen De directeur voor de Demobilisatie van de Koninklijke Landmacht deelt mede, dat niet overal dezelfde uitleg wordt gegeven aan de zinsnede uit het z.g. Paascommuni- qué van de minister van Oorlog, waarin wordt medegedeeld, dat met de 7 December divisie eveneens zal terugkeren het per soneel van de 2de divisie, dat wegens zijn totale diensttijd tot de 7 December divisie kan worden gerekend. De militaire autoriteiten, zowel hier te lande als overzee, hebben bij het formu leren van deze zinsnede het oog gehad op een bepaalde groep militairen, namelijk de groep, die eerst bij de 7 December divisie werd ingedeeld, doen later om redenen van dienstbelang naar ae 2de divisie werd ovex'geplaatst. Deze groep, die bijna geheel uit kaderleden en specialisten bestaat, is over het algemeen reeds kort na de be vrijding, althans vóór 1 Januari 1946, on der de wapenen gekomen en in Engeland opgeleid. De totale diensttijd van deze mili tairen is derhalve veel langer dan die van de meeste anderen, al hebben laatst genoemden soms wat langer of even lang in Indonesië gediend. Om billijkheidsredenen werd daarom gemaakt, zodat werd afgeweken van de regel, dat 2ü, die het eerst in Indonesië zijn aangekomen, ook het eerst zullen repatri ëren. De minister van Oorlog heeft na over leg met de legerleiding in Indonesië thans bepaald, dat onder de groep, bedoeld in de bovenvermelde zinsnede, zullen vallen: alle militairen van de Koninklijke landmacht, die vóór 1 Januari 1946 onder de wapenen zijn gekomen; de nog resterende O.V.W.'ers behoren de tot de 2de divisie, die na 1 Januari 1946, doch vóór of tegelijk met de dienstplichtigen van de 7 December divisie onder de wapenen zijn gekomen alsmede de dienstplichtige onderoffi cieren van vóór 1940, ingedeeld bij de 2de divisie, die vóór of tegelijk met de dienstplichtigen van de 7 December divisie onder de wapenen zijn gekomen. Nog geen bestemming voor Bloemendaals grote villa's Volgens de „Bloemendaalse Post" is een combinatie gevormd, die het plan heeft in „Kareol" een tehuis voor echtparen en/of dames op leeftijd te vestigen. Aangezien „Kareol" ongeveer zeventig bewoonbare kamers bevat, zou dit enige verlichting in de woningvoorraad in Bloemendaal kunnen geven. Bij de gemeente is van dit plan evenwel nog niets bekend. Zoals men weet wordt „Kareol" in het openbaar bij inschrijving verkocht en de termijn van inschrijving eindigt op 1 Sep tember. Wat met de gebouwen „Van Ouds- het Raadhuis" en „Die Clinghe" gaat gebeuren, staat al evenmin vast. De beslissing over hun toekomstige bestemming wordt ver traagd, omdat de Rijksgebouwendienst geen haast maakt met de afwikkeling van een schadevergoedingsregeling. Nog meer Nederlandse boeren naar Canada Colin Gibson, de Canadese minister van mijnen en nationale hulpbronnen, heeft bekend gemaakt, dat plannen gemaakt zijn voor de voortzetting van de immigratie van Nederlandse boeren en him gezinnen in Canada in 1950. Meer dan 14.000 leden van Nederlandse boerengezinnen zijn Canada aangekomen sinds de immigratie in 1947 begon, nadat een overeenkomst gesloten was tussen de Nederlandse en Canadese regering. In 1947 bedroeg het aantal boeren dat in Canada arriveerde, 3.000, in 1943 7.000 en dit jaar 4.000. Men verwacht echter voor het einde van het jaar nog 2.500 boeren. De Nederlandse im migranten vestigden zich op boerderijen in alle streken van Canada, ofschoon het merendeel naar Ontario is gegaan. Naar verluidt, is een behoorlijk aantal van deze Nederlandse gezinnen thans per manent geïnstalleerd in boerderijen, die zij bezitten, gehuurd hebben of waarvan zij de opbrengst met anderen delen. SCHEEPVAART Abbedijk, New YorkBuenos Aires 5 Aug. van Santos naar Montevideo. Alamak. 5 Aug. van Antwerpen naar Narvik. Aldabi, Rot terdam—Buenos Aires 5 Aug. 300 mijl Zuid Kaap Verd. eil. Alphard, RotterdamPorto j Alegre, 5 Aug. pass. Fernando Noronha. Bli- tar, RotterdamJava pass. 5 Aug. Gibraltar. Congostroom, 5 Aug. nog te Takoradi. Eem- dijk, 3 Aug. van Rotterdam te Havana, j Gaasterkerk, 5 Aug. van Antwerpen naar j Teneriffe. Helena, 5 Aug. van Paramaribo n. Demerara. Hestia, 5 Aug. van Amsteradm te Hamburg. Java, AmsterdamJava 5 Aug. v. Southampton naar Genua. Jupiter, 6 Aug. v. Rotterdam te Gibraltar. Kedoe. Rotterdam- Houston pass. 5 Aug. Fayal (Azoren). Kota Gede, JavaRotterdam 5 Aug. van Port Said. Laagkerk, RotterdamBasra 6 Aug. te Suez. Larenberg, CasablancaVlaardingen pass, Finisterre. Lawak, 5 Aug. van Manila n. Batavia. Linge 6 Aug. van Rotterdam te SetubaL Lutterkerk. BasraRotterdam Aug. van Genua naar Marseille. Markelo. 5 Aug. van Tanga naar Das es Salaam. Nestor. 5 Aug. van Alexandrië naar Istanbul. Ophir, 5 Aug. van Semarang te Soerabaja. Oranje, JavaAmsterdam 5 Aug. van Singapore. Prins Willem 3. RotterdamMontreal 5 Aug. SO mijl Z.W. van Valentia. Ruys. (KPM). 7 Aug. van Yokohama te Hongkong. Streefkerk. CalcuttaRotterdam 5 Aug. ten anker Viza- gapatan. Tabinta, QuebecRotterdam 5 Aug. pass. Belle Isle. Winterswijk, 4 Aug. van Nuevitas naar Engeland. Zeeman (Lloyd) 5 Aug. van DurbanLorenzo Marquez. Aagte- kerk, BrisbaneRotterdam 5 Aug. van Port Said naar Genua. Arendskerk, Rotterdam Sydney pass. 5 Aug. Gibraltar. Bengkalis. 5 Aug. van Singapore naar Batavia.Bosch fontein. 5 Aug. van Mozambique naar Bei ra. Britsum, 5 Aug. van Gibraltar naar Oost- Engeland. Celebes, 5 Aug. van Pangkal Pinang naar Muntok. Eemland. Buenos Aires —Amsterdam 5 Aug. 80 mijl N.W van Ouessant. Garoet, BataviaNew York 5 Aug. van Colombo naar Aden. Samarinda. 5 Aug. van Penang te Port Sweitenhain: Sarangar., 6 Aug. van Manilla te Cebu. Soestdijk. 5 Aug. van Pladjoe naar Batavia. Tjikampek. 5 Aug. van Singapore naar Penang. Tjipondok, 5 Aug. van Tamatave naar Manakara. Alphacca, Buenos AiresNew York 5 Aug. van Santos. Arnedijk. 5 Aug. van Baltimore te Norfolk: Dalerdijk, o Aug. van Rotterdam te Vancouver Nieuw Amsterdam, Rotterdam New York 6 Aug. HAARLEM EN OMGEVING j De heer Z. van Waart te Haarlem is ge slaagd voor het examen Handelswctenschan- pen M. O.-a. Ds. F. Oberman te Rotterdam heeft be dankt voor het beroep als jeugdpredikant bij de Nederlands Hervormde Gemeente te Haarlem. Namens het Hoofdbestuur der Neder landse Vereniging van Huisvrouwen werd door de afdeling Haarlem gisteren aan me juffrouw Marie C. Heyman de grote zilveren médaille uitgereikt. Zij was die dag vijftig jaar als naaister bij de familie Garrer te Overveen werkzaam. De chef van de halte van de N.Z.H. aan de Tempcliersstraat, de heer T. van Keulen, wordt 13 Augustus 65 jaar en zal de Vervoer maatschappij met pensioen verlaten, na haar en haar voorgangsters 48 jaar trouw gediend te hebben. Tol 1941 was de scheidende func tionaris haltechef in Zandvoort. De burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Creroers, zal in Augustus geen spreek uur houden. Heemstede Vredestoclit. Dank zij uitgebreide poli tiemaatregelen is in Parijs voorkomen, dat 5000 communistische demonstranten een „vredestocht" naar de Amerikaanse ambassade hielden om te protesteren tegen de „oorlogsmissie" der Ameri kaanse stafchefs. Wel riepen honderden jonge mannen en vrouwen in spreek koor „vrede, vrede, wij willen vrede" en zongen de Marseillaise. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: A. G. Degenaar. P. de Hooghstraat 11, tel. 19920 en A. J. v. Raven- swaay, Zandvoortsclaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Heemst. Dreef 31, tel. 29464. Geopende Apotheken: Heemsteedse Apo theek. Binnenweg 98. tel. 28197: Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. ZONDAG 7 AUGUSTUS 1949. HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. J. W. van Elden. H. Doop. 7: Ds. G Koch. Haarlem-N. Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. _E, Pol. Noorderkerk, Velserstrant. 9 en 10.45: Ds. J. van Winterswijk, Grijpskerk. Oostcrkerk, Zomerkadc. 10: Ds. C. de Ru. Zandvoort. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Dhr. J. P. van Eijsden. Kinderkerk. Kapel Bcthesda Sarepta. Hazepaterslaan. 9.30: Dhr. A. J. v. Houwelingen Ri.ikhoek, Kinderkerk. 10.45: Ds. H. van Niel. Sneek. Hinconessenhuis, Ha zepaterslaan, 4.15: Ds. J. W. van Elden. Rust huis. Jansstraat. 10.30: Dhr. A J. v. Hou welingen Kijkhoek. Ver. van Vrijz. Hcrv., Jacobstraat 6. 10.30: Ds. M. P. Mcntzel. Voor ganger Ver. v. Vrijz. Herv. te Amsterdam. Alle-Dag-Kerk, Parklaan 34, Avonddiensten 7.15—7.45. Maandag: Dhr. K. J. L, Vernhout Dinsdag: Ds. W. Fijn van Draat. Donderdag: Ds, A. J. P. Boeke (voor Ds. D. E. Boeke'. Vrijdag: Ds. D. J, D du Fossé. Open Kerk: Maandag. Dinsdag, Woensdag. Donderdag 10—4. Hcrv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. P. Zand, v. Delft. Stads- Evangelisatic, Lange .Herenstraat 6. 10: J. Kal, Haarlem, 7.30: A. Besselaur. Amsterdam G.30: Openlucht Kruisweg. Parklaan. Zater dag 8:. Openlucht Thorbeckestr. J. F. Snoeks Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. F. H. v. d. Horst, Evangelist te Lelden. 5: Dezelfde II. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 7.45: Jcugdbijeenkomst. Opwckkiugssiimcnkom- sten, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Dhr. J. Se- vonsma, Evang, te Amsterdam. Vrije F.vang. Gemeente, Bakenessorgracht. 9.30: Ds. D, J. D. du Fossé. 5: Dezelfde. H. Avondmaal. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag geen Zangdienst.. Zondag 10.45: Dhr. Frati- kena. Evang. Lutli. Gem., Witte Herenstr. 10.30: Ds. C. IF. Brandt. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. Lcendertz. Remonstr. Ge- reform, Gemeente, 10.30: Dr. J. W, Herfst. Geref. Kerk. Kloppcrsingclkcrk 10: Ds. Js. S. v. d. Linden, van Rotterdam. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Wiihclimnakevk, 10: Dhr. J. Stienstra, van Nijvcrdal. 5: Ds. J. W. Siert- sema. Zuid-Oostcrkcrk 10: Ds. J. W. Siert- sema. 5: Ds. Js. v. d. Linden. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10: Ds. F. Kouwenhoven, van Brouwershaven. 3: Ds. D. Kieuwenhuis. van Zaandam. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bakehèssergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotterdam Oud-Gcref. Kerk, Ged. Oude Gracht 47 Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Geleynsc. Zen- dingspred. te Mamasa. Leger des Hells. Schagchelstraat 26 10: Heiligingsdienst. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. kapitein Ka velaar. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Lin- naeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7,30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Uccren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Kerk van Jezus Christus van dc Heiligen der Laatste Hagen. Ged. O. Gracht 47. 10 30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74 10: Ncö. Taal. 11.25: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk Wilhelminastraat 21. 10 cu 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apostolische Zendings- gemeente, Jacobynèstraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Bijbellezing, Jansstrnat 85. Vrijdag 8: A, Ramaker. HAARLEM-NOORD. Ned. Hcrv. Kerk. Juiianakerk. ill: Ds. G. Koch. H. Doop. 7: Ds. J. v. d. Vlugt. van Bloemendaal. Immanuël kerk 10: Ds. L. H. Ruitenberg, van 's Gra- venhage. Ver. Doopsgez. Gemeente. In de Noorderkapel, Minahassastr. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Geref. Kerk. Noord-Schoterkcrk 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Dhr. J. Stienstra, van Nijverdal. Christ. Geref. Kerk Floresstraat. 10 en 5: Ds. K. G. van Smeden, van Groningen. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Adr. Oskamp Kapel Nieuw Vredenhof: 10.30: Ds. F. R. A. Henkcls. Chr. Lyceum. (Ing. van Morlenstr.) 10.45: Ds. Joh. Bronsgeest. Haarlem. Ned. l'rot. Bond. Postlaan 16 10.30: Ds. H. A. En- klaar. N. P. B.. Laren-BlaricumGeref. Kerk Chr. Lyceum. 9: Ds. J. Wierscmo. v. Oude Mirdum. 5: Ds. J. F. Mantz. van Rozenburg. Kocdicfslaan. 10: Ds. K. W. Wierda, v. Loos duinen 5: Ds. J. Wicrsema. Camplaan. 10: Ds. J. F. Mantz. 5: Ds. H. W. Wierda. Geref. Kerk. Kapel Nieuw Vredenhof. v. Oldenbar- neveitlaan. 9.30 en 4.30: Ds. F. Kouwenhoven, Brouwershaven. AERDENHOUT. Ned. Hcrv. Kapel. Leeu weriklaan. 10.30: Dr. J. J. Louet Feisscr. uit Amsterdam. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Mej. M. E. Duf our, uit Bentveld. BLOEMENDAAL. Ned. Hcrv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. S. H. J. James, uit Amstelveen. Geref Kerk. 9. 10.30 en 3.45: Prof. Dr. G. C. Bcrkouwer. Amsterdam. Opwekkingssamen komst op Schapenduinen. Brcdcrodelaan 57 Donderdag 8: II. v. d. Brink. Vrije Kath. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 19.30: Completen en Lo'. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. Geen op gave ontvangen. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. F, C. Meyster. van Rotterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. .T. d. Wiel. van IJ muiden. De Toorts. 10: Ds. L. Bodaan. van Velsen. Ned. Herv. Kapel. 5; Dhr. JF. Hofmeester, van de N. C.-R. V. SrAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 30: Ds. G. H. v. d. Woord, West. Kon. Emmaschool. Raafstraat. 9 eq 10.30: Ds. J. Kroon. H. Doop

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7