Stadje met 3000 inwoners door het water verzw 'olg Ronde Tafel-conferentie begint (indien mogelijk) 22 Augustus Nog een laatste poging tot vorming van een drie-ledig Belgisch kabinet Het Nieuwe 64e Jaargang No. 19315 "P T Tj 11 1 Dinsdag 9 Augustus 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- |mJ I I 1 1^^ I ^JT Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: I 1 J J I I W 1 H f V 1 11 J I I I I "1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. J, JL JL JL JL JL Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Jl ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom «t «©pTCtttfC "DaadCm0CtR <£0UCMtt (3rat016^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Hatta in New Delhi Het woord is aan.... VIER JAAR GELEDEN verscheen in Amerika een boek onder de titel „The Anatomy of Peace", geschreven door een Engelsman van Hongaarse afkomst, Emery Reves. Het kwam in Juni 1945 uit, dus toen wij in het Westen van Nederland pas van de Duitsers bevrijd waren. Twee maanden later, op 6 Augustus 1945, viel de atoom bom op Hiroshima, die Japans capitulatie veroorzaakte maar ook blijvende onrust in de wereld bracht. Niet alleen omdat deze ontketende nieuwe kracht een zo geweldige vernietigende uitwerking had als geen en kel ander wapen ooit bij benadering had kunnen bereiken. Maar ook omdat hij reeds in zijn eerste, nog maar kleine omvang dit geweld reeds teweeg bracht en omdat bleek dat ditmaal een wapen was ontdekt, waarop geen antwoord te vinden zou zijn. Geen antwoord.dat wil zeggen geen afweer- midel, zoals men dat tegenover elk nieuw wapen altijd had gesteld. Emery Reves' boek, waarin de schrijver zich had durven concentreren op één en kele oorzaak van oorlogen en zijn „ontleed kunde van de vrede" met buitengewone scherpte en helderheid had geformuleerd, beleefde na de explosie van de atoombom een groot succes. Tallozen vonden er het logische antwoord in op de vraag: hoe moeten wij vrede bereiken? Het is sinds dien gebleken dat die weg, al stond het doel klaar voor ogen, moeilijk te gaan was. En dat de na-oorlogse wereld noch eenvoud, noch logica, noch de wil om vooroordeel en conservatisme te overwinnen in sterke mate was toegewijd. Het duurde geruime tijd eer Reves' boek op de Europese markt ver scheen. Het maakte ook hier opgang. Nu zijn de meesten het ongetwijfeld alweer vergeten, vanwege die oppervlakkige ge woonte der tijden, die meebrengt dat men zijn aandacht alleen en dan slechts haas tig aan de nieuwste boeken geeft. Die zijn zo vaak onbeduidend. Maar enkele boeken zijn het herlezeri waard. En enige vergen het. Daartoe behoort dit werk, dat geenszins „een turf" is, dat zich niet in duistere diepzinnigheden begeeft en dat op u wacht, in uw boekenkast thuis of in de bibliotheek die gij meermr'en bezoekt. Mis schien zult ge het niet met al wat het be toogt eens zijn. Dat is ook niet nodig. Het zal tot nadenken over de grote, actuele vra gen van de dag brengen. Dat is de hoofd zaak. Ge zult in Reves' boek veel verkla ring vinden van een nieuwe loop van zaken, die vandaag te Straatsburg begint met de bijeenkomst van tien West-Europese mi nisters van Buitenlandse Zaken en morgen middag wordt vervolgd met het eerste op treden van de nog slechts adviezen gevende Europese Raadif Reves zegt dat wij nimmer ons zoelcqn naar democratische souvereiniteit over de wereld nutteloos moeten achten omdat de mensen nationalisten zijn en zich tegen iedere verandering in de huidige politieke samenstelling van de wereld zouden ver zetten. Zulk een opvatting een soort van bewind bij opinie-onderzoek is geen democratie, maar slechts de caricatuur daarvan. Nieuwe denkbeelden nemen altijd hun vorm aan in een kleine groep mensen, welker taak het is ze te verspreiden en ze door de menigte te doen aanvaarden. „Toen pasteur ontdekte dat besmettelijke ziekten door levende organismen veroorzaakt wor den en uiteenzette hoe zij konden worden genezen, werd hij door bijna iedereen, met inbegrip van de grote meerderheid der me dici, uitgelachen. Toen Hertz en Marconi verklaarden dat geluid en signalen rondom de wereld konden worden gezonden door radio-golven, zou een onderzo'ek der pu blieke opinie ongetwijfeld hebben aange toond dat 99 van de mensheid dit on mogelijk achtte. Diegenen clie ten tijde van de Dertigjarige Oorlog beweerden, dat het mogelijk was dat Katholieken en Protestan ten in vrijheid, onder één wet in vrede samenlevend, hun godsdienst naar eigen geloof en overtuiging beoefenden, werden als dromers en onpractische mensen be schouwd. Democratie wil niet zeggen, dat regeringen de volken naar hun mening over ingewikkelde kwesties moeten vragen en zich dan daarnaar gedragen. Neen, het is juist een maatschappelijke vorm, waarin de schepping van nieuwe denkbeelden en hun verspreiding met het doel, ze door de meer- cleheid te doen aanvaarden en waarin ook de strijd om de leiding voor iedereen open staat." Tot zover citeer ik Reves, die in 1945 niet voorzien kon dat vier jaar later een Euro pese Raad, getuigend van de eerste stap op een nieuwe weg, te Straatsburg bijeen zou komen. Maar die toen wel voelde, evenals een aantal anderen in verschillende lan den. dat de tijd rijp werd voor deze ontwik keling. waardoor nationale souvereiniteit, oorzaak van oorlogen, tenslotte het hoofd zou moeten gaan buigen voor hoger gezag. internationaal gezag. Op de weg naar die ontwikkeling zou de vorming van West- Europese federale Unie een grote vooruit gang betekenen. Op dit ogenblik zijn er in dit land, even als in andere landen, nog maar kleine groepen die deze ontwikkeling met over tuiging en kracht voorstaan en dit denk beeld verbreiden om het tenslotte door de meerderheid te doen aanvaarden. De tijd, waarin de geestelijke moeheid en afmat ting, die op een grote oorlog plegen te vol gen, zo remmend werken, maakt het deze groepen niet gemakkelijk. Maar zij houden koppig vol. Zij hebben bereikt dat de Europese Raad bijeenkomt en dat de vierhonderd journalisten, die de wereld pers in Straatsburg vertegenwoordigen, nu begonnen zijn hen te helpen bij de ver spreiding van hun denkbeelden. „Het schijnt een van de dwaasheden van onze ongelukkige generatie te moeten zijn dat mensen zonder hoop,die totaal in het ver leden leven en buiten staat zijn om de toe komst anders te zien dan als een afspiege ling van dat verleden, zichzelf realisten en practische mensen noemen en iedere poging tot logisch denken als „idealisme" af keuren". Dat schreef Emery Reves in 1945. Wij zijn nu vier jaar verder. En wij zul len eens zien wie de sterksten zijn: de mensen zonder of de mensen met hoop op het nieuwe. R. P. WETSONTWERP VOOR MILITAIRE AMERIKAANSE HULP AAN CHINA. Bij het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden is een door de republikein John Davis Lodge en d'fc- democraat Francis Wal ter gesteund wetsontwerp ingediend, dat voorziet in beschikbaarstelling van twee honderd millioen dollar voor militaire hulp aan China. Bijna 10.000 doden in Ecuador Overal in de door de aardbeving ge teisterde streken van Ecuador wordt vol gens de Reuter-correspondent.iu Guayaquil met koortsachtige haast gewerkt om de lijken der slachtoffers, wier aantal volgens de laatste officiële schatting tot 9240 ge stegen is, zo snel mogelijk op te delven en te begraven of te cremeren, maar men vreest algemeen dat epidemieën wegens de hitte, de vliegen en de ontstellende hygiënische toestanden als gevolg van de ramp, zeer moeilijk te voorkomen zullen zijn. De reddingsploegen, uitgebreid met vrij' willigers uit het gehele land en vele buiten landers, doen inmiddels wat zij kunnen om de onder het puin liggende slachtoffers nog tijdig' te bevrijden, maar in de meeste ge vallen komt hun hulp, nu deze lieden die reeds bijna vier dagen bedolven geweest- zijn, te laat. In Ambato zijn nu ongeveer 1500 lijken geborgen en men rekent dat er in deze stad zeker 5000, doden te betreuren zijn. Overal in Zuid-, Midden- en Noord- Amerika zijn hulpacties begonnen om de overlevenden en de 20.000 gewonden die tot nu toe geregistreerd zijn, voedsel, me dische hulp en een voorlopig onderdak te bezorgen. Vooral dit laatste zal grote pro blemen met zich' meebrengen, daar volgens schattingen der Ecuadoriaanse autoriteiten ruim 70 procent der woonhuizen in het rampgebied totaal weggevaagd of onbe woonbaar zijn. Overlevenden van Pelileo, die gisteren per vliegtuig in Guayaquil aankwamen, verklaarden, dat dit stadje van 3500 inwo- Welvaarts-conferentie te Buitenzorg BUITENZORG, 9 Augustus (Aneta) Maandagmorgen heeft de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, de heer Lovink, een conferentie betreffende een welvaarts plan voor Indonesië geopend. De conferen tie wordt bijgewoond door vertegenwoor digers van alle deelgebieden, inclusief de republiek, die vertegenwoordigd wordt door een delegatie onder leiding van de minister van Economische Zaken, Kasimo. De heer Lovink zeide onder meer: „De taak van de conferentie is leiding te geven bij de voorbereiding van welvaartsmaatrege len en de bevordering van de juiste samen hang dezer maatregelen door het vaststel len van de orde en prioriteit. Tevens advi seert de conferentie de regering over pro jecten en oefent zij toezicht uit op de uit voering, wanneer deze zijn goedgekeurd." De heer Lovink begroette in het bijzonder de republikeinse delegatie. „De financiering van de welvaartsplannen dient via de be groting te geschieden en zal maximaal jaarlijks vijftig millioen vorderen. De re gering wilde niet wachten met de confe rentie tot nadere souvereiniteitsoverdracht, omdat de Indonesische welvaart niet kan wachten," aldus de heer Lovink. Met de stichting van dit welvaartsplan verbond de regering zich om door het bekrimpen op andere uitgaven gelden af te zonderen voor de economische opbouw van het land. Opheffing Australische boycott? De opheffing van de boycott op Neder landse schepen door Australische haven arbeiders zal misschien een van de eerste besluiten zijn van de nieuwgekozen fede rale raad van havenarbeiders, aldus deelde de heer J. Lonergan, president van deze raad, te Sydney mede. De gematigden be haalden een meerderheid in de kortgeleden gehouden verkiezingen. Amerikaanse stafchefs vertrokken Maandagmiddag hebben generaal Brad ley, admiraal Denfield en generaal Vanden- berg het vliegveld van Wenen verlaten met rechtstreekse bestemming naar Washington. Bij hun vertrek werden de drie stafchefs uitgeleide gedaan door generaal Keyes, hoge commissaris der Verenigde Staten in jOostenrijk. ners tijdens de ramp plotseling enkele meters wegzakte en direct daarop door een vloedgolf van kolkend water verzwolgen werd. Slechts 500 der inwoners zouden aan deze catastrofe ontkomen zijn, de overige 3000 verdwenen volgens de zegslieden met hun stad in de diepte. Op de plaats varf het vrolijke stadje, waar de beroemde Ecuadoriaanse tapijten ge-: maakt werden, ligt thans een groot meer en slechts de voornaamste kerktoren van Pe lileo steekt nog boven het water uit. De regering van Ecuador heeft een lucht brug georganiseerd, die water en voedsel naar het getroffen gebied brengt. Iedere 10 minuten stijgt een vliegtuig van verschil lende vliegvelden in het land op. Het Ca- raïbischë commando van de Amerikaanse luchtmacht heeft vliegtuigen gezonden om aan deze luchtbrug-actie deel te nemen. Een ooggetuige vertelt Een in Bogota aangekomen ooggetuige van de ramp in Ambato heeft aan United Press een dramatisch relaas gedaan van het gebeurde. Honderden mannen, vrouwen en kinderen werden, naar hij zeide, gedood toen grote uit beton en bazalt opgetrokken gebouwen boven hun hoofden als kaarten huizen ineenstortten. Toen de aarde met donderend geweld begon te scheuren en te schudden riepen kinderen en volwassenen tri vertwijfeling de hemel aan om bijstand. „Ik zag honderden mensen in paniek uit Ambato vluchten toen de schokken begon nen. Vrouwen met babies op de arm ren den blindelings voort, volwassenen vielen op hun knieën, bekenden hqn zonden met luider stemme en smeekten om vergeving. Ik zag steeds meer grote gebouwen dreu nend in elkaar zakken. De Socavonbrug was volgepropt met personenwagens en vrachtauto's die niet verder konden, omdat de brug op instorten stond. Vele inzitten den van die .vervoermiddelen maakten zich nog voor de brug instortte uit de voeten en ontsnapten daardoor aan een wisse dood. Inmiddels vielen grote steenblokken van kerktorens en grote gebouwen neer te mid den van de opeengepakte mensen. In een van de kerken hadden honderden een toe vlucht gezocht. Zij hadden zelfs de hoofd deuren gesloten om te voorkomen dat nog meer vluchtelingen zich in de kerk zouden persen. Het had echter geen zin. Weinige ogenblikken later stortte het gehele ge bouw in en honderden vonden een gruwe lijke dood onder het puin van het bedehuis. Een radiografisch overgebrachte foto van de overblijfselen van de Kathedraal in Ambato na de catastrofe. In deze kerk waarvan alleen het hoofdaltaar gespaard bleef, vonden, zoals gemeld, zestig kinde-_ ren de dood toen het gebouw bij de eerste aardschokken als een kaartenhuis in elkaar zakte. Mohammed Hatta, de minister-presi dent van de republiek Indonesia, is te New Delhi aangekomen. Hij werd verwelkomd door de minister-president van India. Pan dit Nehroe, die de goede wensen van India aan de republiek overbracht voor „succes van de conferentie in Den Haag". „In Zuid- oost-Azië zijn allerlei krachten in het spel aldus Nehroe, „en wanneer soms ongeluk kigerwijze de krachten van het vooruit strevend nationalisme, vertegenwoordigd door de huidige regering van de republiek Indonesia, niet de overwinning zouden be halen, zou dit een slecht iets betekenen niet alleen voor Indonesië doch ook voor overig Zuidoost-Azië en misschien zelfs voor India". Dr. Hatta had Dinsdag twee persoon lijke ontmoetingen met de Indiase premier Pandit Nehroe. Alvorens zijn reis naar Den Haag voort te zetten zal hij een bespreking met Nehroe en sir Girdja Sjankar Bajpai, Etienne Rey: Het geluk is geen gebeurtenis; het is een bekwaamheid. de secretaris-generaal van het Indiase departement van Buitenlandse Zaken, hebben. „Algehele en onvoorwaardelijke over dracht van de souvereiniteit aan het Indo nesische volk" noemde Hatta de enige op lossing van het Indonesische probleem. Alvorens Nehroe te ontmoeten, legde Hatta een krans op de plaats waar Gandhi gecremeerd is. Later ontmoette hij in New Delhi woonachtige Indonesiërs en de ver tegenwoordigers van de Indonesische re publiek in het Midden-Oosten, die naar New Delhi gekomen waren. Aankomst van Dr. Van Royen, Mr. Roem en Merle Cochran op Schiphol Lichte aardschokken in San Francisco Na de aardbeving, die Maandag in het centrale gebied van de Stille Zuidzee is geconstateerd, werd gisteren uit San Fran cisco een aardbeving gemeld, die ver rond om de stad merkbaar was. Er ontstond hier en daar paniek, doch de aardbeving bleek niet zeer sterk. Enkele ramen sneuvelden en gedurende een halve nesië. De structuur van die samenwerking 's-GRAVENHAGE, 8 Augustus. Naar A.N.P. uit goede bron verneemt, ligt het in het voornemen van de regering, indien mo gelijk de Ronde Tafel-conferentie te openen op 22 Augustus. Maandag zijn dr. Van Royen, Moh. Roem en Merle Cochran, het Amerikaanse lid der UNO-commissie, op Schiphol aangekomen. Een groot aantal belangstellenden had zich buiten de gebouwen van het vliegveld Schiphol bij de auto van dr. Van Royen opgesteld. De wachtende journalisten moes ten zich tevreden stellen met een korte ver klaring van di\ Van Royen, Moh. Roem en Merle Cochran. Dr. Van Royen verklaarde: „Ik ben bij zonder verheugd wederom op Nederlandse bodem te zijn. Na bijna vier maanden on derhandelen hebben wij, zo meen ik, een gezonde basis gelegd voor een permanente samenwerking tussen Nederland en Indo minuut rammelden de deuren in hun sloten. Zestien kinderen gedood bij botsing op overweg Zestien kinderen zijn om het leven ge komen doordat een autobus, waarmede een vacantiereisje werd gemaakt, op een over weg bij Schlesbusch in de buurt van Lever- ltusen (Duitsland) door een trein werd aangereden. Een en twintig andere van de in totaal tachtig kinderen, die in het voertuig zaten, werden ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. zullen wij nu moeten optrekken op de Ronde Tafel-conferentie. Op dit ogenblik zijn alle ogen gericht op de uitvoering van de order tot staken van de vijandelijkheden. Ik ben van mening, dat deze order zal worden uitgevoerd. De ogen van de wereld zijn op ons gericht. Ook de republiek heeft alle belang bij een strikte naleving van deze order. Mij dunkt dat de resultaten zullen meevallen. Nederland heeft bewezen dat het de aanwijzingen van de Veiligheids raad wil volgen. De republiek moet thans tonen dat zij werkelijk tot samenwerking wil komen." Dr. Van Royen wenste het Op Schiphol arriveerden gisteren per vliegtuig uit Batavia de heren dr. Van Royen (rechts) en Mohammed Roem ter bijwoning van de aanstaande Ronde Tafelconferentie. Minister Van Maarseveen (midden) kwam hen op het vliegveld verwelkomen. Liberalen bereid tot coalitie met de Katholieken Na afloop van de Maandagmiddag ge houden vergadering van liberale parle mentsleden heeft Motz, de voorzitter van de liberale partij, aan journalisten ver klaard dat de liberalen bereid zijn deel te nemen aan een katholiek-liberale regering. Eerst zal echter nog een laatste poging worden gedaan tot vorming van een drie ledige regering. Naar Motz verder mededeelde, zal een eventuele katholiek-liberale regering in de eerste plaats streven naar een oplossing van de Koningskwestie. Mocht blijken, dat onder de huidige omstandigheden het Ko ningsprobleem niet op te lossen valt, dan zouden de liberale ministers zich uit het kabinet terugtrekken voordat een der wet gevende kamers een beslissing heeft ge nomen. Naar verder verluidt, zou de socialisten 24 uur de tijd zijn gelaten om te beslissen of zij alsnog aan een driepartijen-regering willen deelnemen. In katholieke en liberale kringen maakt men zich evenwel geen il lusies over het antwoord der socialisten en kabinetsformateur Eyskens zou maatrege len getroffen hebben om binnen 48 uur een katholiek-liberale regering te vormen. In het nieuwe kabinet zouden zowel aan de katholieken als aan de liberalen zeven zetels worden toegewezen. Wat de econo mische politiek betreft, zou in hoofdzaak het liberale programma worden gevolgd. Zoals bekend zijn de liberalen sterk tegen geleide economie gekant en zij zijn voor standers van een drastische belastingver laging. Tijdens de onderhandelingen zouden de liberalen het voorbehoud hebben ge maakt zich uit de regering terug te trekken, indien mocht blijken dat een oplossing van de Koningskwestie niet mogelijk is. In linkse politieke kringen is men van oor deel, dat een definitief accoord op het stuk van de Koningskwestie tussen katholieken en liberalen bij voorbaat is uitgesloten en verwacht men, dat een katholiek-liberale coalitie een kort leven beschoren zal zijn. Engelse ongerustheid over Duits nationalisme Een correspondent van de New York Times schrijft uit Hamburg, dat vele En gelsen in de Britse zóne van Duitsland, onder wie „hooggeplaatste functionarissen", toegeven, dat zij hun gezag over de Duit sers verloren hebben. Vele ervaren ambte naren zijn verontrust over de huidige golf van nationalisme in Duitsland. Die amb tenaren geloven wel, dat de Sovjet-Unie de machtigste vijand van het Westen is, maar zij zijn er geenszins van overtuigd, dat het de enige machtige vijand is, aldus de correspondent. Wapenstilstandsorder overhandigd aan de Siliwangi-divisie Batavia, 9 Augustus (Aneta). De repu blikeinse delegatie heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt gemeld dat een militaire missie, bestaande uit drie officie ren, die uitgezonden waren in opdracht van de centrale gemeenschappelijke raad, nabij Koeningan met de commandant van de Siliwangidivisie contact maakte. De order staakt het vuren werd overhandigd, de commandant, luitenant kolonel Abiman- joe, verklaarde, dat het „leger gediscipli neerd alle orders zal uitvoeren". EX.-LID VAN GERMAANSE SS THANS WERKZAAM BIJ MILITAIR HOF? Het Tweede Kamerlid de heer G. Wage naar (C.P.N.) heeft aan de ministers van Justitie, van Oorlog en van Marine de vol gende vragen gesteld: Is het de ministers bekend, dat op de griffie van het Hoog Militair Gerechtshof hier te lande een vrouwelijke arbeidskracht werkzaam is, die, toen zij aldaar werd aan gesteld, begunstigend lid van de Germaanse S.S. bleek geweest te zijn en die tijdens de Duitse bezetting bovendien met een Duitser in het huwelijk is getreden? Is het de ministers bekend, dat omtrent deze werkneemster de P.R.A. geen bewijs van politieke betrouwbaarheid wenste af te geven? Zijn de ministers bereid mede te delen, wat de reden is geweest, haar desondanks op deze post aan te stellen en te hand haven? Zijn de ministers bereid, deze figuur, die een zo duidelijk nationaal socialistische houding heeft aangenomen, onmiddellijk uit haar ambtelijke functie te ontslaan? hierbij te laten omdat hij binnenkort een persconferentie hoopt te geven. Ook mr. Roem, voorzitter van de repu blikeinse delegatie op de preliminaire con ferentie en thans lid van de republikeinse delegatie, wilde slechts een korte verkla ring afleggen met het vopruitzicht op een spoedig door hem te geven persconferentie. In het Indonesisch verklaarde de heer Roem: „Wij republikeinen zijn blij,dat het zo ver is dat de Ronde Tafel-conferentie staat te beginnen. Voor ons betekent dit de vol tooiing van ons ideaal: de souvereine Ver enigde Staten van Indonesië. Ik maak mij geen illusies over het verloop van de con ferentie. Er zullen harde noten moeten wor den gekraakt, maar het succes van de pre liminaire besprekingen te Batavia geeft ons goede hoop. De vereiste atmosfeer voor onderhandelen is thans aanwezig, zodat de conferentie een succes kan zijn." Voorts hield Roem dezelfde toespraak in het Ne derlands. Merle Cochran bepaalde zich tot de vol gende woorden: „Ik ben verheugd dat we zover zijn, dat de Haagse conferentie kan beginnen. Wij hopen, dat deze een volledig succes zal worden." Talrijke autoriteiten waren ter verwel koming aanwezig, onder wie minister Van Maarseveen en vertegenwoordigers van de minister van Buitenlandse Zaken en de minister-president. Met hetzelfde toestel kwamen nog an dere leden of adviseurs van de Indonesische delegatie aan. Palar„Geen debat in de UNO over Indonesië" Batavia, 8 Augustus (Aneta). Aan de vooravond van zijn vertrek naar Lake Success heeft de heer Palar, republikeins vertegenwoordiger te Lake Success, die sedert 29 Juli in Indonesië heeft vertoefd, op een persconferentie te Batavia verklaard dat de houding van de republikeinse dele gatie te Lake Success geheel zal afhangen van het verloop der besprekingen op de Ronde Tafel-conferentie. „Het ligt zeide hij niet in de bedoeling, in de algemene vergadering der UNO of in de Veiligheids raad een debat uit te lokken over de Indo nesische kwestie, indien op de Ronde Tafel conferentie de besprekingen een vlot ver loop hebben. Slechts indien men in Den Haag iri een impasse geraakt, zal de repu blikeinse delegatie in Lake Success verzoe ken om een bespreking van het Indonesi sche probleem". Hij vervolgde: „Zelfs zal ik, indien de conferentie in Den Haag vlot verloopt, en de landen van het Aziatische bloc zouden een discussie verlangen, het als mijn plicht beschouwen, deze discussie te verhinderen". Met betrekicing tot de vorm van de toe komstige Nederlands-Indonesische Unie zeide hij, dat deze unie dient te zijn een orgaan van twee souvereine staten en dat de unie ondergeschikt moet zijn aan de souvereiniteit der twee staten. De heer Palar vertrekt Woensdag via Bangkok, Hongkong en Manilla weer naar de Verenigde Staten. Aanval op Soerakarta Semarang, 9 Augustus (Aneta). In de loop van Zondag hebben benden de stad Soerakarta aangevallen. Bijzonderheden hieromtrent ontbreken, doch de Nederland se troepen zijn de situatie volkomen mees ter. Een convooi uit Semarang dat Zondag op weg was naar Soerakarta moest in ver band met deze gebeurtenissen, na enkele uren gewacht te hebben in Solo, weer te rugkeren naar Semarang. ATLANTISCH VERDRAG IN HET STAATSBLAD. In het Staatsblad is heden afgekondigd de Wet van 5 Augustus 1949. houdende goedkeuring van het Noord-Atlantisch Ver drag. ondertekend te Washington on 4 April 1949. ZWAKKE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend droog weer met wisse lende bewolking. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan van daag. 10 Augustus: Zon op 5.15 uur. onder 20.15 uur Maan op 21*13 uur. onder 6.42 uur Hoog- en laagwatcrtijdcn in IJmuidcn Dinsdag 9 Augustus: Hoog water: 4.01 en 16.30 uur. Laag water: 12.06 en 00.00 uur. Woensdag 10 Augustus: Hoog water: 4.41 en 17.07 uur. Laag water: 0.28 en 12.47 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1