c D Binnenhof en „Wille" centra der Ronde Tafel-conferentie Radio geeft Donderdag Zandvoorts raad vindt dat burgemeester te hoge eisen aan zijn woning stelt 17.90 PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER Q Wereldnieuws WoensHag 10 Augustus 1949 2 Kopstukken der Nederlandse delegatie Voorbereidingen thans vrijwel voltooid (Van onze parlementaire redacteur). Minister Van Maarseveen zal als voor- zitter, de minister van Buitenlandse Za"ken mr. Stikker, en ambassadeur dr. Van Royen 2ullen in Den Haag op de Ronde Tafel-conferentie als onder-voorzitters van de Nederlandse afvaardiging fungeren. Al dus mag men verwachten, gelijk er verder reden bestaat om aan te nemen, dat de mi nisters Götzen en Joekes deel van de Ne derlandse delegatie zullen uitmaken. Van eerstgenoemde ligt dit voor de hand, daar hij immers aan Overzeese Gebiedsdelen minister Van Maarseveen bijstaat als mi nister zonder portefeuille. Wat minister Joekes betreft, deze zal wel niet zozeer als minister van Sociale Zaken zitting in de Nederlandse afvaardiging krijgen, maar veeleer omdat hij mede een deskundige op Indonesisch gebied is en bovendien omdat hij tot de Partij van de Arbeid behoort Overigens zullen nog vele anderen deel uit maken van de Nederlandse .delegatie. Zo onder meer de zogenaamde „negen man nen". Verder onder anderen de heer Gie- ben, mr. Blom en de plaatsvervangende chef van de generale staf te Batavia, Thom son. Minister-president Drees blijft echter buiten de delegatie. Men rekent er op, dat straks de Ronde Tafel-conferentie hem met het voorzitterschap zal belasten. De intei'ne organisatie Aan het hoofd van het Secretariaat- Generaal, dat heel wat organisatorische arbeid te verrichten krijgt en over een staf -van ongeveer 50 personen zal beschikken, bijkans allen behorende tot het ambte narencorps (dus mensen, aan wie men dergelijk werk kan toevertrouwen, zonder dat extra-uitgaven uit de schatkist nodig zullen zijn) staat de Secretaris-Generaal van Binnenlandse Zaken, mr. dr. Prinsen. Tevens zullen in het Secretariaat-Generaal zowel de republikeinen als de federalen vertegenwoordigd worden. De Indonesische gasten brengen hun eigen vertalers 1 mee. Voorts zullen er Nederlanders zijn, die zorg zullen dragen voor verta lingen in het Engels en in het Frans. Dit zal nodig zijn met het oog op de UNCI, de commissie van de UNO. De openbare bijeenkomsten van de con ferentie zullen in de Ridderzaal worden gehouden. Men rekent op ongeveer 150 deelnemers aan de conferentie die daar rondom de conferentie-tafels zullen kun nen plaats némen, met achter hen deskun digen en adviseurs. Aan weerszijden van de verhevenheid voor de troon kunnen dan eventueel nog genodigden zetels innemen. Het balkon van de Ridderzaal zal ruimte bieden aan ongeveer 100 journalisten. Acht joux-nalisten uit Indonesië zullen als gasten van de Nederlandse Regering aanwezig zijn. De openbare vergaderingen zullen echter slechts bij uitzondering plaats'heb ben en wel behalve ter opening en ter sluiting van de conferentie in hoofdzaak om te bezegelen wat er in het besloten commissoriaal overleg bereikt zal zijn. Het zwaartepunt zal liggen bij de vergade ringen van de commissies, die in verschil lende zalen van het Grafelijk slot op het Binnenhof, waarvan de Ridderzaal de be kendste en de grootste is, alsook elders op het Binnenhof gehouden zullen kunnen worden. In de keldergewelven onder de zogenaamde Rolzaal komt het'perscentrum met telex- en omroepinstallaties alsmede een groot aantal telefooncellen. De Rolzaal zelf zal dienst doen als „lobby" voor de deelnemers aan' de conferentie; ook de journalisten zullen daar toegang hebben. Faciliteiten voor Indonesiërs Een belangrijke plaats in het „leven" van üe conferentie zal ook de welbekende So ciëteit op het Plein, „De Witte" innemen. Daar zal het Secretariaat-Generaal zetelen en bovendien zullen alle deelnemers aan de conferentie er vrij toegang hebben. De gasten uit Indonesië zullen auto's ter beschikking staan voor hun vrij vervoer in Den Haag en omstreken; voorts hebben zij kosteloos spoorwegvervoer door heel Nederland. In het Palace-Hötel op Scheveningen zal0 de Republikeinse afvaardiging onderdak krijgen, de federalen zullen in de stad, in hotel Centraal logeren. Verder worden er onder meer in Hotel desIndes een aantal kamers gereserveerd, terwijl de Commissie van de UNO in hötel Kasteel Oud-Wassenaar verblijf zal houden. Met; het oog op de Indonesische gasten wordt er zorg voor gedragen, dat er in voldoende mate in hotels en restaurants Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) gelegenheid tot rijsttafelen zal bestaan. Maar ook voor geestelijk voedsel wordt zorg gedragen. Bezoeken aan verschillende steden, uitstapjes naar de Philipsfabrieken in Eindhoven, naar de Staatsmijnen, naar Twente met zijn textiel-nijverheid, naar de Noordelijke provincies over de afsluitdijk staan mede op het programma. Dan is nog in overweging om de echtgenoten van de Indonesische gasten uit te nodigen naar Nederland te komen. De leiders der drie partijen ter Confe rentie zullen zich met het opstellen van een Reglement van Orde hebben bezig te houden, dat dan bekrachtiging door de Conferentie behoeft. Daarin zal waar schijnlijk ook geregeld worden op welke wijze ,de minderheden uit Indonesië aan de Conferentie zullen kunnen deelnemen, al thans zich daar zullen kunnen laten horen. Tenslotte stip ik aan, dat er een centrale commissie komt ter regeling van de aan gelegenheden van de Conferentie, een zo genaamde „steering"-c?>mmissie. Alles te samen genomen is het duidelijk, dat men in Den Haag werkelijk op voor treffelijk wijze de organisatie van de con ferentie heeft voorbereid, iets wat reeds heel wat waard is. Gereformeerde Oecumenische Synode begonnen HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Piano. 7.45 Morgengebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koor. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.03 Chopin. 12.33 Saxofoon. 13.20 Lichte muziek. 1.3.43 Voor de vrouw. 14.00 Lichte muziek. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 16.00 Bij bellezing. 16.45 Strijkkwartet van Boccherini. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Alt en orgel. 18.00 Leger des Heils. 18.15 Christelijke vakbewe-, ging. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Orgel. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Regeringsvoorlichtings dienst. 20.15 Platen. 21.00 Vraaggesprek met een arts uit Ethiopië. 21.30 Lichte muziek. 22.15 Notenkral^er-suite. Tsjaikofski, 22.45 Avondwijding. 23.15 Vioolconcert. Tsjai kofski. HILVERSUM II, 414.5 M. 7,00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Morgenwijding. 8.15 Platen. 8.55 Voor de yrouw. 9.00 Smetana. 9.35 Pla ten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Carillon en orgel. 11.45 Voordracht 12.00 Lichte muziek. 12.30 Voor platteland. 12.33 Voordracht, 12.38 Piano, 13.15 Lichte muziek. 13.45 Causerie. 14.00 Alt en piano. 14.20 Zangspel. 15.00 Gevarieerd pro gramma. 17.00 Voor de jeugd. 18.15 Sport. 18.35 Dansorkest. 19.00 Lichte muziek. 19.30 Trio. 20.15 Zangplaten.20.50 Bezoek aan emigranten in Canada. 21.05 Symphoniecon- cert (Rawthorne en Tsjaikofski). 21.50 „De vlucht", luisterspel naar Galsworthy. 23.15 Sport. 23.30 Engels'ë werken voor strijk orkest. Dinsdagmorgen is in het met palmen en varens gestoffeerde schip van de Waalkerk in Amsterdam-Zuid de Gereformeerde Oecumenische Synode 1949 door ds. D. Sikkel namens de kerkeraad der Gerefor meerde Kerk in de hoofdstad officiëel ge opend. Hij herinnerde er aan hoe verscheidene kerken in het buitenland, die op deze sy node zijn vertegenwoordigd, door histo rische banden met de kerken der Refor matie in Nederland zijn verbonden. Hij zeide dankbaar te zijn ook de vertegen woordigers der gereformeerde kerken in Indonesië te mogen begroeten. Tot voorzitter en vice-voorzitter van het moderamen werden gekozen prof. dr. G. Ch. Aalders (Ned.) en prof. Clarence Bouma (Grand Rapids-Amerika), een der drie vertegenwoordigers van de Christian Reformed Church en de Free Magyar Re formed Church. Voorts werden tot leden gekozen prof. dr. J. P. Jooste, afgevaardigde van de ge reformeerde kerk in Zuid-Afrika en dr. P. G. Kunst uit Amsterdam, wnd. voorzitter van de voorbereidende commissie. In de middagvergadering werden vier commissies ingesteld, die des avonds in eerste zitting bijeen kwamen, ter behan deling van de rapporten, opgesteld door de op de synode te Grand Rapids benoemde commissies. Vrijdag zal het gemeentebestuur van de Hoofdstad de deelnemers ontvangen en Zaterdag wordt een tocht do'or Noordhol- lahd gemaakt. Joods vertrouwensman zou rasgenoten verraden hebben Onder presidium van prof. mr. dr. J. A. van Hamel, behandelde het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof de zaak tegen de 41-jarige J. H. de L. uit Rotterdam, wie ten laste gelegd is, dat hij yan Mei tot De cember 1943, misbruik makend van het feit Jood te zijn, vertrouwensman der Duitsers was en Joodse landgenoten in handen van de vijand speelde. Voor elke Jood die hij aanbracht, zou hij 10,van de Duitsers hebben ontvangen.. Verdachte was volgens getuigenverkla ringen „V-man" van groep 10 der Rotter damse politie, een afdeling, die de taak had Joden op te halen. Zijn bijzondere taak was volgens de getuigen, rijke Joden aan te brengen en aan hun gevangenneming mede te werken. Vaak deed hij het voor komen alsof hij voor hen een weg wist om naar België te komen. Hij organiseerde de reis en zijn slachtoffers werden dan op het station gearresteerd. Enkele getuigen ex-rechercheurs van de „groep 10" be vestigden dat verdachte als „V-man" op trad. De L. ontkende en verdedigde zich door aan te voeren, dat de getuigen hem voor iemand anders aanzien. Andere getuigen verklaarden, dat ver dachte Joodse onderduikers in zijn huis nam om ze dan aan de Duitsers over te leveren. Uit het verdere getuigenverhoor bleek, dat verdachte over 'verschillende „onder- duik-adressen" beschikte. Hij placht Joden, wier vertrouwen hij genoot, naar deze adressen te brengen, vanwaar zij later door de SD werden weggehaald. De procureur fiscaal, mr. J. C. Louet Feisse, achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste een gevangenisstraf van 20 jaar en ontzetting uit de openbare rechten voor de duur van het leven. De verdediger stelde het hof voor, de zaak terug te verwijzen naar de rechter commissaris voor nader onderzoek, wegens het feit, dat enige punten van de dagvaar ding naar zijn mening niet geheel tot klaarheid zijn gebracht. Het Hof zal op 23 Augustus uitspraak doen. Uitreiking van twee Florence Nightingale-medailles Naar wij vernemen zal Vrijdag a.s. op het bureau van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag de uitreiking plaats hebben van de Florence Nightingale-medaille aan zuster Sjouk Hoiting uit Arnhem. Een tweede Florence Nightingale-medaille is, zoals bekend, toe gekend aan zuster Eike Flikkema, die thans deel uitmaakt van een mobiele co lonne in Indonesië. De Florence Nightingale-medaille wordt slechts eens in de twee jaar aan ten hoog ste 36 verpleegsters uitgereikt. De medaille wordt aan zuster Flikkema uitgereikt door dr. A. Fischer van Rossem, de hoogste vertegenwoordiger van het Rode Kruis in Indonesië. Wie de medaille aan zuster Hoiting zal uitreiken, is nog niet bekend, maar volgens de statuten, die voor de uitreiking gelden, moet dit ge schieden door het staatshoofd of de presi dent van het Rode Kruis in het betrokken land. Vast staat, dat talrijke delegaties van buitenlandse mogendheden de uitreiking in Den Haag zullen bijwonen, Amsterdams knaapje nog steeds vermist Politie volgt nieuw spoor Twaalf dagen zijn verlopen en nog steeds ontbreekt ieder spoor van de driejarige Abraham van der Mey uit Amsterdam-Oost. De talrijke binnengekomen aanwijzingen zijn alle nauwkeurig onderzocht. Twee ver klaringen, n.l. die van een 19-jarig meisje en van een familielid zijn nogmaals terdege op haar betrouwbaarheid getoetst en vor men thans het uitgangspunt van een nieuw onderzoek, dat zich in bepaalde richting over het Binnenhavengebied uitstrekt. Het kind is namelijk nadat het meisje het des avonds op 28 Juli omstreeks 7 uur had ge zien bij de Pontanusstraat in gezelschap van een zeeman, van wie zij een signale ment kon opgeven, ongeveer een half uur later nog gesignaleerd door een familielid. Deze zag de zeeman met het knaapje op de arm op het Mariniersplein lopen, gaande in de richting van een brug, die toegang geeft tot het havengebied. Kassa-bel verried inbrekers Gisternacht werd ingebroken in het be drijf van een coöperatieve winkelvereni ging aan de Buiten-Nieuwstraat te Kampen. Nadat de inbrekers zich toegang hadden verschaft tot de winkel, deden zij een aan val op de vele lekkernijen die de „Coöpe ratie" biedt, waarna de kassa werd gefor ceerd. Bij deze werkzaamheden deed de kassa-bel haar plicht,hetgeen gehoord werd door één van de buren. Deze belde de politie op, die spoedig ter plaatse was. De volkomen verraste inbrekers wilden op de vlucht slaan, maar een waarschuwingsschot bracht hen tot andere gedachten. Twee dieven werden ingerekend, de der de wist via een achteruitgang over de daken na een halsbrekende tocht te ontkomen. Veel heeft hem dit niet geholpen, want Dinsdagmorgen werd ook hij door de poli tie gepakt. De daders zijn alle drie Kampe naren, ongeveer 20 jaar oud en goede be kenden van de politie. Het uit de kas ge haalde geld werd in de zakken van de daders teruggevonden.. Niet accoord met wonen buiten de gemeente De gemeenteraad van Zandvoort heeft gisteravond of liever vanmorgen, want er werd tot diep in de nacht vergaderd ondubbelzinnig doen blijken, dat hij het in het geheel niet eens is met het beleid, zoals dat door burgemeester mr. H. M, van Fenema tot het verkrijgen van een woning voor zich en zijn gezin is gevoerd. Eenstemmig besloot men na een langdurige discussie aan Gedeputeerde Staten kenbaar te maken, dat naar de mening van de raad in Zandvoort zelf geschikte woonruimte voor de burgemeester aanwezig is, dat er zelfs een bedrag disponibel is om één der in aan merking komende huizen te laten opknappen, dat de raad het niet in het belang van de gemeente acht dat de burgemeester zich buiten Zandvoort vestigt en tenslotte, dat men het gevoel heeft dat deze uitspraak weinig zin heeft, omdat mr. van Fenema nu reeds buiten de gemeente woont. De burgemeester zelf was bij de beraad slaging over dit punt niet aanwezig; hij had om ongeveer half één de vergadering ver laten uit de overweging, dat hij de raads leden de gelegenheid wilde geven vrij-uit te spreken. De heer Siegers (K.V.P.) maakte zich tot tolk dergenen die dit betreurden en de burgemeester lieven zagen blijven, omdat hij dan de gelegenheid zou hebben op be paalde argumenten in te gaan. Mr. Van Fenema bleef evenwel bij zijn besluit en droeg de voorzittershamer aan loco-burgemeester Slagveld over. Vooraf had mr. Van Fenema nog zijn zienswijze over de vordering van de villa „Njord" en wat daaraan vastzit geuit. De burgemeester uitte zijn erkentelijk heid jegens de drie bladen die deze kwestie objectief en beheerst hadden behandeld: Nieuwe Rotterdamse Courant, Algemeen Handelsblad en Haarlems Dagblad, en zei- de, dat vele andere bladen zijn moeilijk heden zo vijandig en onwelwillend hadden behandeld, dat zelfs in het buitenland sen satie-artikelen waren verschenen. Spreker gaf nogmaals de verzekering, dat geen dei- bewoners van het pand Kostverlorenstraat 121 op straat zou zijn gezet en dat de hem aangeboden percelen, Kostverlorenstraat VELOURS 7 40 terra 130 breed a WEEFSTOF O 95 120 breed ^*B CHINA MAT 7 50 ■1 Af\ - f DA 0 I.60 140 x 180 VITRAGE MARQUISETTE 7 95 met nopjes, 90 breed HOLTAP KARPET wol, 200 280 25 KAMPEERDEKEN 7 90 150 x 200 i 0PKLAPBED 7A 50 1 persoons TAFELKLEDEN Jaquard geweven 140 x170 KRUISSTAAT 11 - HAARLEM Onderscheiding voor 8 R.I., Grenadiers en Jagers Belangrijke onderdelen van het garde regiment Grenadiers, het garderegiment Jagers en het 8e Regiment Infanterie heb ben in de oorlogsdagen van 10 tot 15 Mei 1940 op Nederlands grondgebied met ere gestreden. De Grenadiers hebben nadat Duitse valschermtroepen op 10 Mei 1940 het vliegveld Ypenburg en het hulpvlieg veld Ockenburg bij verrassing hadden be zet, een belangrijk aandeel gehad in de herovering van deze terreinen. De Jagers hebben na de herovering door andere troepen van het hulpvliegveld Ockenburg, meegewerkt aan het in het nauw drijven van de valschermtroepen op het landgoed Ockenburg, tengevolge waarvan deze daarvan werden verdreven. In de verdediging van de Grebbeberg tegen een overmachtige Duitse aanval heeft het Regiment Infanterie het voor naamste aandeel gehad, waarbij aan de vijand zware verliezen werden toegebracht en zelf zware verliezen werden geleden. Bij K.B. is thans bepaald, dat aan het op schrift op het vaandel van het garderegi ment Grenadiers zullen worden toege voegd de opschriften „Ypenburg 1940" en „Ockenburg 1940". Aan het opschrift op het vaandel van de Jagers wordt toegevoegd „Ockenburg 1940". Aan het opschrift op het vaandel van 8 RI. wordt toegevoegd „Grebbeberg 1940". Prinses Wilhelmina opent tuinfeest in Apeldoorn Ten behoeve van de aanleg van een speel tuin voor het kinderhuis van het Leger des Heils te Apeldoorn wordt aldaar een tuin feest gehouden dat Dinsdagmiddag door Prinses Wilhelmina is geopend. De Prinses sprak de wens uit dat het tuinfeest aan zijn opzet zal mogen beant woorden en verrichtte vervolgens de ope ningsceremonie, bestaande in het doorknip pen van een lint. Daarna onderhield zij zich nog enige tijd ongedwongen met de kinde ren en de verzorgsters en maakte een rondgang door de bazar, waarbij zij ver scheidene aankopen deed. Plannen tot emigratie van Indo-Europeanen naar de West Het dagblad „De West" (Paramaribo) heeft vernomen, dat binnenkort in Suri name te verwachten is mr. Selderhof, die besprekingen zal voeren inzake de emigra tie van 30.000 Indo-Europeanen naar Suri name, en voorts de heer W. Robert, voor zitter van de emigratiestichting „Quo Vadis", eveneens voor bespreking van de emigratie van Indo-Europeanen. „Het Nieuws" deelde mede, dat het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden zich bereid verklaard heeft de opleiding te verzorgen van Surinaamse verpleegsters, die voor bij zondere onderdelen door het gouvernement zullen worden uitgezonden. 107, Kostverlorenstraat 119 en Brederode- straat 1 niet voor aanvaarding in aanmer king kwamen, omdat het eerste te klein, het tweede reeds verkocht en het laatste te duur van reparatie was (Publieke Werken had de kosten op zeventienduizend gulden geschat). Mi'. Van Fenema wilde het huis van de heer Horn, die hem altijd zeer coulant had behandeld, in ieder geval ''vrij maken en omdat de zaak urgent was als voorlopige oplossing het huis Langelaan 5 in Bloemen- daal betrokken. Vooral voor zijn gezin acht te mr. Van Fenema het een nadeel, dat deze woning zover van de kern van de gemeente is verwijderd. Goede verhouding tot bevolking op prijs gesteld Mr. Van Fenema zei tenslotte nog, dat hij een goede verhouding met de bevolking op prijs stelde. Daarom alleen had hij, na de stemming, die er door. sommige organen tegen hem was gemaakt, van de vordering van „Njord" afgezien. Wethouder Kerkman zette uiteen, dat de vorderingscommissie behoorlijk getracht heeft een woning te krijgen. Toen de bur gemeester deze afwees, had hij aan de vor dering van „Njord" meegewerkt, om een uitspraak van een hoger gezag te krijgen. Daarom vond hij het jammer, dat de bur-i gemeester later voorstelde de vordering ongedaan te maken. Volgens wethouder Kerkman was het perceel Kostverloren straat 105 nog stegds beschikbaar, evenals het vroegere huis van burgemeester Beeck- man, waarvan de herstellingskosten niet meer dan 2500 behoefden te bedragen. (De heer Slagveld deelde nog mede, dat voor dit doel vijf mille disppnibel is.) Al les was echter afgestuit op de hoge eisen die de burgemeester stelde. Met dit laatste waren alle raadsleden het eens. De heer Siegers meende met name, dat men de burgemeester, die indertijd zo'n goede entrée had gemaakt, te weinig op het raadhuis zag en dat hij een werkkamer thuis kon ontberen en ir. Van Kuyk (Arb.) merkte^óp, dat tallozen met belang rijk mindere huisvesting tevreden moesten zijn. Deze spreker verwonderde zich voorts over de reden, waarom de burgemeester van de vordering had afgezien ,en>was er niet van overtuigd, dat de heer Horn zo dringend om zijn huis in Bentveld verlegen zat. Tenslotte vond hij het jammer, dat de burgemeester getoond had, dat het oordeel van de raad hem niet ter harte gaat, daar deze nu voor een fait accompli staat. Grenscorrectie gevraagd! De heer Web er (A.Z.B.) deed een ori ginele oplossing aan de hand: volgens hem zou de verantwoordelijkheid voor de gehele toedracht bij Gedeputeerde Staten 'liggen, die destijds het voorstel tot bouw van een ambtswoning niet hadden aanvaard. Daar om moet dat College de zaak nu maar in orde brengen, door de huidige woning van de burgemeester door middel van. een „grenscorrectie" op Zandvoorts gebied te brengen. „Dat krijgen We nooit voor elkaar!" zei wethouder Slagveld nog serieus in de algemene hilariteit. Wethouder Kerkman vertelde in ant woord op een vraag van de heer Blom (C.P.N.), die nog meedeelde, dat oorspron kelijk als reden voor het intrekken van de vordering de „zwakke rechtsgrond" was opgegeven en dat de heer Hom, in ruil voor zijn bereidwilligheid de burgemeester zijn huis af te staan, van inwoning gevrijwaard zou blijven. De heer Lindeman (K.V.P.) vond het ook weinig elegant, dat de stem van de burgemeester bij de vorderingskwestie de doorslag had gegeven. Vervolgens werd men het eens over de in de aanhef vermelde formulering van het adres aan Gedeputeerde Staten. De ambtswoning Voordat de raad het verzoek van de bur gemeester in een andere gemeente te mogen wonen, behandelde, had mr. Van Fenema naar aanleiding van een ingekomen stuk, waarin Gedeputeerden bezwaar maakten tegen bet besluit van de raad 64 mille ter beschikking te stellen'voor de bouw van een woning voor de burgemeester, de raad verzocht dit besluit nog niet in te trekken, doch te wachten tot de volgende vergade ring, omdat hij met Gedeputeerden bespre kingen voerde, waardoor nog een gunstige wendipg mogelijk zou kunnen zijn. De voorzitter herinnerde eraan, dat dit besluit door de raad met algemene stem- 6. Ernest Klapper, de uitvinder, rende alsof zijn leven er van af hing. Panda kon hem maar nauwelijks bijhouden, laat staan inhalen. „Mijnheer Klapper!" riep hij in tussen steeds. „Mijnheer Klapper! Uw sehroefsleutel! -U vergeet iets!" Maar de uitvinder scheen hem niet te horen en stoof het. park uit en een straat in. Natuur lijk trachtte agent le klasse P. Zooisleper hem nog in te halen, maar helaas sukkelde de toegewijde diender in de laatste tijd een beetje met de voetenzodat het hem on mogelijk was om het rennende tweetal nog te pakken te krijgen. „Mijnheer Klap per! Wacht nu toch even!" riep Panda nog eens. „U vergeet iets!" En werkelijk, toen zij drie straten verder waren scheen Ernest Klapper hem te verstaan. Hij remde ten- minste plotseling en riep over zijn schou der: „Wat was er? Wanneer je mijn assis tent wilt zijn moet je minder tegen me praten! Dat eeuwige gepraat! Wat vergeet ik dan?" „Uw.... uw sehroefsleutel zei Panda. „Mijn sehroefsleutel? Bah! Wat kan die sehroefsleutel me schelen! Maar waar zijn mijn schroeven die ik uit de banken gehaald heb?" „O, die.d-d-die hebt u.óóh vergetenstotterde Panda. „Wat een assistent!" jammerde Ernest Klapper. „Vergeten! Die vergeet alles! Zelfs mijn schroeven vergeet hij! O, o!" Ja, dat zou geen gemakkelijke betrekking wor den voor Panda. Maar men moet jegens uitvinders natuurlijk wel een beetje toe geeflijk zijn men was genomen ten bewijze, dat men hem alle mogelijke medewerking ter voor ziening in zijn huisvesting wilde verlenen. Op het zondaarsbankje De heren Siegers en Lindeman namen echter op het zondaarsbankje plaats en beleden, dat zij er eigenlijk hard spijt van hadden indertijd tot dit crediet te hebben meegewerkt en verheugd te zijn, dat zich thans een mogelijkheid tot correc tie voordoet. Mr. Van Fenema voerde daar tegen aan, dat de werkelijke kosten voor de gemeente slechts 27.000 gulden bedra gen. De heer Siegers moest bovendien niet zo zwaar tillen aan de duizend gulden, die de gemeente jaarlijks zou moeten opbren gen voor deze woning, omdat men voor de representatie toch iets over moest hebben. De beide wethouders bereidden mr. Van Fenema eveneens een teleurstelling, omdat zij zijn verzoek1' niet ondersteunden. Zij vonden, dat de oude raad, die dit besluit had genomen, het ook moest intrekken, om dat men de nieuwe raad moeilijk met deze erfenis kon opknappen. De heren VanderWerff (C.H.P.) en W e b e r gaven te kennen, dat de burger meester wellicht meer medewerking ont moet zou hebben, indien hij begonnen was als burgervader temidden van zijn Zand voorts gezin te gaan wonen in casu in het door hem te klein gevonden perceel Kost verlorenstraat 107. Maar mr. Van Fenema vreesde, dat de raad dar^ gedacht zou heb ben: „Hij zit daar fijn, laat hem maar zit ten!" Tenslotte bleek het communistische raads lid royaal door: „Geef hem een kans!" te zeggen, waarbij zich de heer Van Kuyk en mevrouw Mol (Arb.) aansloten. Maar de zeven anderen lieten zich niet vermur wen en stemden voor de intrekking van het crediet. (Het aantal mensen op aarde, twee eeuwen geleden op 72S millioen becijferd, wordt nu op 2375 millioen geschat). Mensen, mensen, wat 'n mensen Heeft de aarde tot haar last, En wat- zegt u van 't intense Tempo waarmee 't .aantal wast? Nauw tweehonderd jaar geleden Leek het al een flink geheel Maar'men schat het aantal heden Alweer op driemaal zoveel. Deze ongeëvenaarde Groei der mensenmaatschappij (Deze huidziekte der aarde Zoals eens een wijsgeer zei) Is tenslotte niet zo'n wonder, Maar het houde ons wel klein In 't besef, 't is niets bijzonder Om een mens op aard te zijn. Nee, qua kwantiteit zou 'k zeggen, Is het mensdom niet in nood, Daarmee kan het eer in leggen Daarin is 't haast al te groot. Maar meet mén met andre maten, Er mankeert, als 't mag gezeid (U natuurlijk daargelaten) Heel wat aan qua qualitéit. P. GASUS. Langdurige dienst. De 59-jarige Zwit serse postbeambte Emile Steiner is ge arresteerd. Hij wordt ervan beschul digd 20 jaar lang voor een buitenlandse mogendheid te hebben gespionneerd. Hij zal door een militair gerechtshof worden berecht. Een fu,nctionnaris van het Zwitsersè' federale politieke depar tement verklaarde, dat „de zaak niet in verband staat met de Sovjet-Unie of haar satellieten en evenmin met de Verenigde Staten". Hij weigerde echter de naam van het land te noemen, waar voor. Steiner gespionneerd zou hebben. energiek. De vijf grote mogendheden en Canada zijn Dinsdag in geheime zitting te Lake Success bijeen geweest om te trachten de impasse te verbreken ten aanzien van de kwestie van inter nationale controle op de atoomenergie.. Generaal MacHaughton van Canada was ditmaal voorzitter. De andere ver gaderingen zullen in alphabetische volgorde worden voorgezeten door China, Frankrijk, Engeland, de Ver enigde Staten en Rusland. Kernachtig. De politie van Milaan heeft medegedeeld, dat sporen van uranium 235 een belangrijke grondstof voor de atoomproductie in een hoéveel heid te koop aangeboden poeder aan getroffen zijn. Enkele dagen geleden arresteerde de politie een persoon, Luigi Mosca, die ervan beschuldigd wordt firanium 235 aan de Italiaanse onderwereld te koop te hebben aange boden. Mosca had verklaard het poe der in Marseille van een Duitser ge kocht te hebben, die in een Duits labo ratorium voor kernonderzoek werkte. Vrij gevlogen. Een Roemeens piloot is onverwacht biet zijn Junkers-toestel bij Istanboel geland. Hij heeft de Turk se autoriteiten om asyl verzocht. Hij was in dienst bij de burgerluchtvaart in zijn land, doch had besloten „de vrij heid te kiezen", daar de communisti sche druk in Roemenië „ondragelijk" was. Verplaatste rijkdom. Duitse douanebe ambten hébben verklaard, dat vijf tien verplaatste personen in het kamp Bergen Belsen door smokkel en zwarte handel millionnair geworden zijn, al dus meldt het Britse blad Daily Herald. Bekend handschrift. Een zakkenroller die te Berlijn terecht stond, verklaarde aan de rechter dat hij er toe was overgegaan zich bij de politie aan te geven, nadat hij in een door hem gerolde portefeuille een liefdesbrief van zijn eigen vrouw had aangetroffen. Planning. Terugkerende van vacantie heeft de Duitser Hans Krause, hoofd van de afdeling planning der economische com missie in de Russische zone, op het kan toor van de onder Britse licentie staande Noord-West-Duitse radio in de Britse sector van Berlijn meegedeeld, dat hij zijn functie bij de economische commis sie niet wil hervatten, daar hij „niet te vreden" is met de ontwikkelingen al daar. Krause heeft een belangrijke rol ge speeld bij de organisatie van het be kende twee-jarenplan voor de Oostelijke zóne, waarvan de uitvoering 1 Januari 1949 is begonnen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2