In de Elzas spiegelt zich de historie van een verdeeld Europa SfMiMÉ SLEUTEL WEG! Voetbal Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Ingezonden stukken Het noodlottige halssnoer Woensdag 10 Xugustus 1949 Haarlems Daglïlad EUROPEANEN KIJKEN NAAR STRAATSBURG Straatsburg, een schone doch geschonden stad, hoopt bakermat van een nieuwe eenheid te worden Vandaag is in Straatsburg de Raad van Europa voor het eerst bijeenge komen. Daarmede zal in Straatsburg een nieuw hoofdstuk der Europese ge schiedenis beginnen, waarvan weliswaar niemand weet of het een begin van een nieuw tijdperk betekent, waarin de politieke ontwikkeling van Europa zich langs de banen zal bewegen waar geen ruimte meer is voor bloedige geschillen en vrijbuiterspraktijken, doch waarvan ieder weldenkend mens hoopt dat het eindelijk de sleutel zal leveren voor een beter, veiliger en gehikkiger leven der Europese volken. In Straatsburg xvordt een basis gelegd. Het gebouw zal daarop misschien mettertijd verrijzen, na vele moeilijkheden, teleurstellingen en tegen- werking. De volken der tien landen die het initiatief tot de Raad «a» Europa hebben genomen zien hunkerend naar Straatsburg in de Elzas uit, omdat zij vandaar uit een Europese verslandhou ding hopen te zien groeien. Straatsburg staat de komende weken in de Europese belangstelling. Wat is Straatsburg? Een beschouwing van een onzer medewer kers, die een bezoek aan de stad en de streek bracht, volgt hieronder. De Elzas heeft vele facetten: Het pitto reske deel, dat is een hele rij steden en stadjes, dorpen en heuvels met schilder achtige ruïnes, dat zijn de bossen der Vogezen, die Gustave Doré (ruim een eeuw geleden in Straatsburg geboren) vereeuwigd heeft in zijn sprookjes- illustraties; dat zijn de costuums, die bij grote feestelijkheden voor de dag komen in al hun geraffineerde rijkdom; de sagen en legenden om elk bergdorp en elk kasteel; de Vogezen, hun wij de dalen, hun groene toppen en hun meren. Maar de Elzas, dat is ook: industrie; metallurgie, bier, leer, conserven, textiel, glas, aardewerk, steenkolen; het lijstje is lang niet compleet. Al domineert in het landschap de vredige rust van de akker of de wijngaard, in de nabijheid van de steden rijzen de fabrieksschoorstenen op. Het land is rijk aan bodemschatten. De kathedraal van Straatsburg, de oude kerken van Séle- stat en van vele andere plaatsen zijn ge bouwd in de roze-grijze steen van de streek; tussen het groen van de Vogezer^ bossen ziet men telkens de steengroeven. De Elzas is eveneens: oorlogskerkhoven. Honderdduizenden graven uit de eerste wereldoorlog: Hartmannswillerkopf, Sil- berl'och, Vieil Armand.... Drie oorlogen voeren in zeventig jaar over dit land. Er zijn dorpen, die in de eerste wereldoorlog half en in de tweede geheel vernield wer- GKATIS PONYWAGEN-RIT De zaak voor Beter Speelgoed, A. W. Korst- jens, Houtplein 6, alhier, heeft voor de kin deren een aardige attractie georganiseerd. Van 10 tot 24 Augustus wordt bij aankoop van .speelgoed ter waarde van tenminste 60 cent een bon verstrekt, rechtgevende op één gratis rit met de ponywagen. De rit vindt plaats onder leiding van een vertrouwde koetsier en duurt telkens onge veer 10 minuten. Vertrek en aankomst vóór de winkel, aan het Houtplein. Er is voor de kinderen een leeftijdsgrens gesteld van 4 tot 10 jaar. In totaal kunnen 1000 kinderen van deze attractie gebruik maken. Nadere inlichtingen worden 'in de winkel .verstrekt. (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Augustus 1949 ONDERTROUWD: 9 Aug., C. A. de Vries en E. P. Stouthamer; A. A. Vink en A. Opdam; A. Veenings en M. Damstra: J. Braakman en M. Planting; H. Uilenburg en A. K. I. Krüger; H. van der Pligt en S. C. Gijs; H. M. de Graaff en M. C. M. Vink; H. A. Broekman en A. Maij; J. J. Kremer en C. van Kersen; A. van Rijn en H. Gruij- ters; J. F. C. Brinkmann. en H. C. A. Gründemann; J. van der Heide en J. Cars- jens; J. A. Korteweg en P. C. Veenenbos; J. A. Leupen en J. M. van het Hof. GEHUWD: 9 Aug.. H. L. Snoek en M. M. M. van den Berg: W. F. Sekreve en M. Albers; A. M. Koldenhof en R. L. Meijer; J. Roose en C. W. Wilshaus. BEVALLEN van een zoon: 5 Aug., E. C. Doorn—van der Horst; 8 Aug., D. R. van der Ploeg—Smits: M. VergersDekkers; M. A. KapteijnStokman; E. A. Hoppenbrou werVeuger; M. H. RuttePreenen. BEVALLEN van een dochter: 8 Aug., A. C. BuisHörchner: J. P. van Opzeeland van Eerde: 9 Aug., A. J. Dubavan Buuren. OVERLEDEN: 7 Aug. E. KuipersSwit- ser, 69 j., Sillemstraat; 8 Aug. D. Goede, 84 j., Gasthuisstraat; J. de Groot, 29 j., Ged. SchalkburgergracM; H. G. Toorneman, 52 j., Verspronckweg. den. Kogelgaten komt men zelfs in schijn baar ongedeerd gebleven plaatsen tegen. De Elzas, dat is: natuurschoon, dat is oud, kostelijk cultuurbezit, niaar het is ook mo derne techniek en vooruitgang, het is ten slotte bovenal een aanklacht tegen de ver overingszucht van de moderne naties, van ouds is de Elzas het kind van de rekening geweest. Hoe kan het anders? Alle wegen komen hier samen, van Oost naar West, van Noord naar Zuid. Langs die wegen trokken de legers en de anderen. Ro meinen en Galliërs, roofridders en gewa pende burgerij der vrije steden. Zweden, Fransen en Duitsers zijn door de Elzas ge gaan. Eén groot, internationaal, Europees terrein-van-ontmoetingen is de Elzas altijd geweest. Frans denkend en voelend, maar eigen karakter .behoudend, allereerst al door zijn eigen dialect, dat hem in de periode 18711918 en daarna tijdens de laatste oorlog voor verduitsing behoed heeft, is de Elzasser nuchter, hardwerkend, gelovig zonder veel uiterlijk vertoon. Al- bert Schweitzer, die dezer dagen zijn 75ste verjaardag vierde in zijn geboortedorp, in de wondermooie, afgesloten vallei van Munster, is een groot vertegenwoordiger van zijn land en hij heeft alle typische eigenschappen van de Elzasser bewaard, tot zijn zuiver-gebleven dialect toe. De vlag van Europa wappert boven Straatsburg. En waar dit alles voor de Elzas als geheel geldt, is het niet mipder waar voor Straats burg. Noemen we Colmar een juweel, dan is Straatsburg de koningin van de Elzas, zij het ook een tragische koningin. ,,L'Al sace pittoresque" als Riquewihr, enig in heel Frankrijk en vermoedelijk wel in heel Europa, is Straatsburg in nog veel sterker mate. Want in haar oude, bochtige straten, met de gesmede uithangborden, de rijke binnenhoven, de uitspringende ver diepingen, de hoge, verweerde daken met hun kleine pannen, die straten met hun naieve of dichterlijke namen, in die wij ken samendrommend om de verrukkelijk schone kathedraal, hangt een betovering die Riquewihr, Obernai en al die andere mooie plaatsen niet of lang zo sterk niet bezitten. In haar vele musea bevinden zich schatten aan Europese kunst. Straatsburg, burcht der straten, knooppunt van Europa's wegen. Hier leeft nog de rijkdom van de eeuwen, dat zij als vrije rijksstad in han del en nijverheid schatten verdiende; hier herinneren de vele, oude kerken in pro testants en katholiek bezit eraan, dat de Hervorming in dit cultuurcentrum vroeg begon. Het rijke paleis der kardinalen van Rohan herinnert aan de Franse tijd, die onder Lodewijk XIV in 1681 begon. Hier zong Roger de l'Isle voor de eerste maal in besloten kring zijn Marseillaise. Straats burg is door de eeuwen heen een vooruit strevende stad geweest. Zij is dan ook te recht als plaats van samenkomst gekozen voor die Assemblée, die eenmaal wellicht als we tijd van leven hebben een écht Europees parlement zal worden. Maar behalve ontroerend mooi, in haar oude binnenstad, gebouwd tussen de armen van de 111, is Straatsburg ook springlevend. Een van de grootste binnenhavens van ons werelddeel, gelegen aan een knooppunt van intereuropese kanalen, centrum van vele industrieën. De wegen naar Noord, Zuid en West staan open; nu het Oosten nog de Elzas kan Duitsland als achterland even min missen als wij en de stad zal de roemrijke traditie voortzetten, waarvan we het begin speuren in de kostelijke docu menten, die zij rijk is: erkenning van oude privilegiën door onze Rooms-Koning graaf Willem II van Holland, handelsverdragen uit de 17de eeuw over vis, laken en kaas, de Rijnconventie van 1841, geratificeerd door koning Willem I. Geschonden Wie beseffen wil hoe klein de wereld en zéker Europa is, neme een kijkje in Straatsburgse geschiedenis, in haar musea, de stad zoals zij nu in 1949 is. Wonder mooi maar geschonden. Dat begon al met het beleg in de zomer van 1870: de eerste Duitse overrompeling. Toen de oor log 19141918 en daarna die van 1939 1945, waarbij twee Amerikaanse bombar dementen haar oude centrum zeer grote schade toebrachten, waar na de ontruiming der stad in 1944 de buitenwijken nog maandenlang onder artillerievuur bleven liggen van de vijand. Het prachtige Palais des Rohans is voor een groot deel, het er naast gelegen Musée de l'Oeuvre Notre- Dame (dat voor de Elzassische tentoonstel ling in het Prinsenhof te Delft, deze voor zomer, veel schatten heeft afgestaan) ge deeltelijk vernield. Weg is ook de Place Gutenberg zoals zij vroeger was, met dat mooie Hotel du Commerce, en weg zijn de overdekte Renaissance-markthallen aan de Hl. Maar de kathedraal met zijn 142 meter hoge toren is gespaard, hoewel een bom door het dak sloeg. Aan zijn gevels zijn de scholen van Reims en Chartrfes, de Neder- rijnse beeldbouwkunst en die van Bour- gondië af te lezen. Hij staat, eeuwig jong en als beschenen door een opgaande zon, roze temidden der donkere oude huizen van de binnenstad. Hij is een symbool van Straatsburg zelf, de eeuwig jonge, de levende, de eerbied- waardig-oude én moderne (want hoe hard wordt er niet gewerkt in dit deel van Frankrijk, waar men van stakingen niet horen wil), de zwaar getroffen koningin van de schone Elzas. Hier leeft een volk van oude cultuur, zo rijk aan invloeden die het uitoefende én onderging, dat wij haar Europees mogen noemen; en dit volk, dat beter dan wie ook weet, wat oorlog is. zou liever vandaag dan morgen die eenheid tot stand zien komen, die ons gewone mensen zo logisch, zo broodnodig toeschijnt en de enige mogelijkheid om te blijven voort- bestaan. Dit is geen gedachte van vandaag of gisteren: twintig eeuwen bewogen ge schiedenis en drie grote oorlogen in drie kwart eeuw hebben de Elzasser tot dit in zicht gebracht. En misschien werkt daar ook wel de sfeer van de stad aan mee: want aan haar oude universiteit heeft Goethe gestudeerd, hij die men wel eens de eerste Europeaan noemt en die juist in de jaren, dat men het gevoeligst is voor indrukken, de invloed van de rijpe en rijke, wijze en schone stad Straatsburg onderging. Moge die eigenaardige sfeer, die tot na denken brengt en tot (Europese) conclu sies leidt, ook inwerken op degenen, die - in Straatsburg bijeenkomen. N. v. M. Gouden koets trekt grote belangstelling 'Velen hebben de gouden koets in Den Haag. of Amsterdam zien voorbijtrekken, doch het aantal Nederlanders, dat haar nog niet gezien heeft, is mogelijk even groot. Daarom biedt de varende tentoonstelling, waarop de gouden koets, de crème calèche, garde-uniformen van grenadiers, jagers en Irene-brigade, een aantal tuigen, benevens een vitrine met accessoires geëxposeerd zijn, een goede gelegenheid. Vandaag en morgen is het schip, dat aan de Turfmarkt gemeerd ligt, te bezichtigen. Vanavond is de tentoonstelling van half acht tot tien uur geopend en verder morgenochtend en -middag tot vijf uur. Vanmorgen trok het schip reeds vele belangstellenden. Met aandacht keken zij naar de gouden koets, het geschenk van de .Amsterdamse burgerij aan Koningin Wil- helmina ter gelegenheid van de inhuldi ging in 1898. In ons blad van Zaterdag gaven wij reeds enige bijzonderheden van de koets. Het schip vaart reeds enige weken en in alle plaatsen, waar de tentoonstelling te zien was, had zij de belangstelling van velen. Tegen een matige entree-prijs kan de tentoonstelling bezichtigd worden. De gel den zijn bestemd voor 't Koningin Juliana- fonds, een nationaal fonds ter bevordering van maatschappelijk werk, dat op 4 Sep tember is gesticht. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" Examens HANDENARBEID Te Haarlem zijn voor de akte handen arbeid geslaagd: J. A. H. Smit, H. de Boer, B. de Jager, C. F. Bakker, H. Bosch, J. E. Aartsen, C. Th. A. Kerklaan, E. W. Rosic, M. P. Boender, J. Kok. Afgewezen werden er 2. HOOFDAKTE Bij de hoofdakte-examens te Haarlem zijn geslaagd voor deel A: mei. B. M. L. de Ridder, Oudorp; mej. E. M. Veeken. Span broek: M. A. Tbs. Veltman, Oudekerk a. d. Amstel. Voor deel B: M. v. Roon. Vijfhuizen; mej. M. S. du Saar, Haarlem; B. v. d. Wateren, Haarlem; mej. B. de Boer. Amsterdam; P. M. Overschie, Honselersdijk; D. P. Porsius, Amsterdam. Zomerconcert van de H.O.V. Vrijdag 12 Augustus zal de H.O.V. haar zevende concert van deze zomer gever- Onder leiding van Marinus Adam wordt een programma uitgevoerd, dat bestaat uit een drietal werken van Russische compo nisten. De solist van deze avond is George van Renesse. die het pianoconcert van Rachmaninoff ten gehore zal brengen. Het concert wordt geopend met „Een nacht op de kale berg" van Moussorgsky en wordt besloten met een uitvoering van Tsjai- kowsky's Vierde Symphonie. Orgelbespeling Het programma van de Orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag II Augustus des namiddags van 3 tot 4 uur, door George Robert luidt: 1. Preludium en Tripelfuga Es gr. t., J. S. Bach 2. Liebster Jesu, wir sihd hier (2 voorspelen en koraal), J. S. Bach 3. Prière. C. Franck 4. Sinfonia (Fantasia, Fuga, Intermezzo Finale, H. Andriessen De klokken van de St. Bavo Reinout Heering's programma voor mor gen Donderdagavond van 2021 uur luidt: 1. La Gaillarde F. Thomée 2. a. Hier is onze fiere Pinksterblom, b. 't Is de bazinne, c. Te Duinkerk, Oud Ned. Liederen 3. Twee Gavotten, J. H. Fiocco 4. a. Bolandse Noontje, b. Da kom die wa, c. Sarie Marais, Zuid Afrikaans 5. Vlaamse dans, O. v. Durne 6. Suite voor beiaard, 6. Suite voor beiaard, a. Voorspel, b. Volkslied, c. Ballade, d. Vlaamse dans. Staf Nees 7. Rondo. Ferd. Timmermans 8. a. The Tors at Sunset. E. aMrkham-Lee b. Ma Poupée Chérie (berceuse). D. de Severac 9. Agnus Dei uit ,,L' Arlesiène", G. Bizet 10. Improvisatie over de melodie „Een naam is onze hope", S. S. Wesley De boottochten van „Snelverband" Tweede verantwoording van giften be stemd v^or de boottochten voor lichamelijk gebrekkigen. Lijst 21 f9.50: 51 f 10; 30 f7; 93 f 16; 15 f 2; 45 f 18,37: 83 f27,50: Extra H. f 10; A. te D. f 5; 65 f 78,85; 2 f 14.57; 80 f 34,05; 47 f43,20; 84 f 13,90: 19 f80; 70 f93,35; 73 f155; 22 f 116,10; 69 f8,50: 71 f 12,75; 4 f5; Exera A. de Z. f 1; 55 f 3.75; 33 f 5,50; 64 f 15,50: 49 f 10: 32 f24,50; 3 f 24,50; 43 f8,30; 41 f 15,55; 50 f2,50; 24 f20. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: E. A. Groe- nink, vishandelaar, wonende te Heemstede. Zandvoortselaan 8a. Rechter-commissaris: ,mr. N. Smits. Curator: mr. S. Groen, advo- vaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgehe ven het faillissement van: W. Bol, tuinder, wonende te Santpoort, gem. Velsen, Noor derdorpstraat 10. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: H. van der Putten, winkelier in galan terieën en huishoudelijke artikelen, wonen, de te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, Marktplein 24. Ongeluk bij het zwemmen Grap kostte mensenleven Enkele jongens uit Den Haag waren in de buurtschap De Zilk aan 't zwemmen, waarbij ze telkens voor de grap om hulp riepen en deden alsof ze dreigden te ver drinken. Toen een der jongens werkelijk in moeilijkheden geraakte, meenden de anderen dat het maar een grap was en letten er niet op, dat de jongen niet meer bovenkwam. Toen hij eindelijk werd op gehaald, waren de levensgeesten reeds ge weken. Zandvoort Heeft een meevaller van 135.440.- Mr. Van Fenema kon gisteravond de Zandvoortse raad een pleizierige mede deling doen. Van Gedeputeerde Staten van Noordholland was bericht ontvangen, dat de bijzondere bijdrage uit het gemeente fonds voor de gemeente Zandvoort over 1948 is vastgesteld op 236.280,en over 1949 op 257.760,Gerekend was op een bijdrage van resp. 163.000.en 195.600,zodat de gemeente een mee vallertje van 135.440.in totaal kan boeken. Betere beveiliging overweg in Bentveld gevraagd Mr. H. M. van Fenema heeft gisteravond de Zandvoortse gemeenteraad meegedeeld, dat het College van B. en W. de inspecteur- generaal voor het Verkeer om een betere beveiliging van de overweg in de trambaan bij Bentveld heeft verzocht. Het tegen woordige slinger-signaal achtte de burge meester absoluut onvoldoende. De beste, tevens duurste oplossing zou door een tun nel voor de tram worden gevormd. Bedrijfscompetitie De ranglijst der Bedrijfs-zomer-avond- competitie was op 6 Aug. als volgt: X -- 'S B I ti O O 4> O 5 ai 60 M a Fort Schoenfabriek 9 7 0 2 4013 14 Holland Nautic 8 6 1 1 25—11 13 Gasthuis 8 5 2 1 2015 10 Heermans v. Leuven 7 4 2 1 20— 9 10 Jonges Homburg 9 4 1 4 2427 9 Vicon (N. Venn.) 9 3 4 2 27—22 9 RBK 9 2 3 4 19—24 7 Hilco 8 3 2 3 13—18 6 H.A.C. 8 3 0 5 16—26 6 Boov 6 12 3 12—14 4 L. Meyers 7 1 2 4 13—24 4 Vima Hoorfddorp 8 2 0 6 1337 4 Het resterende wedstrijdprogramma luidt als volgt: Woensdag 10 Aug.: HACHeeremans; BooyFort; ViconL. Meyers. Vrijdag 12 Aug.: VimaRBK; Hilco Holl. Nautic. Maandag 15 Aug.: FortGasthuis; Hee remansBooy. Woensdag 17 Aug.: HilcoVima; L. MeyersH.A.C. Vrijdag 19 Aug.: Jonges-RBK; Vima Holl. Nautic. Maandag 22 Aug.: Holl. NauticVicon; BooyL. Meyers. Woensdag 24 Aug.: BooyH.A.C.; Hee remansL. Meyers. Vrijdag 26 Aug.: GasthuisHeeremans. SCHEEPVAART Alpherat, New YorkBuenos Aires 9 Aug. 17 uur van Recife. Andijk, 10 Aug. v. Amsterdam te Schiedam. Axeldijk, 9 Aug. van Rotterdam te Bremen (16 uur). Daler- dijk, 8 Aug. van Seattle naar Portland Or. Volendam, 11 Aug. ca. 10 uur van Quebec te Rotterdam verw. Hugo de Groot, 11 Aug. van Durban te Lorenzo Marquez verwacht. Java, AmsterdamJava pass. 9 Aug. Gi braltar. Joh. van Oldenbarnevelt, 10 Aug. van Soerabaja te Batavia. Oranje, Batavia Amsterdam pass. 9 Aug. Minicoy. Roepat, 9 Aug. van Soerabaja te Batavia. Sibajak, RotterdamBatavia pass. 9 Aug. Socotra. Tawali, JavaAmsterdam pass. 9 Aug. Malta. Tosari, RotterdamJava 10 Aug. te Penang. Waterland, Buenos AiresAmster dam 9 Aug. te Santos. Willem Ruys, Bata viaRotterdam pass. 9 Aug. Malta. Mod- jokerto, RoterdamJava pass. 9 Aug. Point de Galle. Nieuw Amsterdam, Rotterdam New York 9 Aug. 850 mijl N. O. Cape Race. Nigerstroom, AmsterdamW. Afrika. 9 Aug. van Antwerpen. Volendam. Quebec Rotterdam 9 Aug. 150 mijl West Lands End. Weltevreden, New YorkJava pass, 9 Aug. Kaap Bon. A. BOSMA OVERLEDEN Op 64-jarige leeftijd is te Santpoort overleden de heer A. Bosma, oud-referen daris ter Provinciale Griffie van Noord holland. De heer Bosma begon zijn loopbaan bij de gemeentesecretarie van Leeuwarden en ging later over naar de Provinciale Griffie van Friesland. In 1917 trad de thans ont slapene in dienst van de provincie Noord holland, waar hij de rang van referendaris bereikte. Hij was zeer deskundig in onder- wijs-aangelegenheden en werd algemeen als een zeer verdienstelijk ambtenaar ge roemd. Hij werd drie jaar geleden gepension- neerd. Vanmiddag zal dé begrafenis op De Biezen in Santpoort plaats hebben. Als vertegenwoordiger van het Provin ciaal Bestuur zal mr. H. E. Phaff. waarne mend hoofd van de Vierde Afdeling, aan wezig zijn. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 307 '/t 305% 257% 257% 234% A. K. U 178 177 149 Nederlandse Ford 268 V2 Nederlandse Kabel 288 v. Berkel's Patent 116 y2 Scheepvaart- Unie 1501/a 15234 HolLAmerika Lijn 151 Deli Maatschappij 148 147% H. V. A 15534 157 A'dam Rubber 138 136% Ned. Handel Mij. 153 N.-I. Handelsbank 115K 111% Billiton Mij. II 339 Agenda voor Haarlem WOENSDAG 10 AUGUSTUS Grote Kerk, Orgelbespeling, 8 uur. Palace: ,De grote race", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. (Lente-parade 10.30 uur). Luxor: „Spring in Parklane", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Lassie komt thuis", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. („Kouwe drukte", 11 uur). Spaarne: „Scherpschutters", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mit Musik durchs Leben", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De villa onzer dromen", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 11 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. BINNENLAND Bij K. B. is bepaald, dat van 4 tot en met 13 Augustus 1949 het beheer van het ministerie van Buitenlandse Zaken zal worden waargenomen door de minister president dr. W. Drees. Het beheer van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal van 8 tot en met 20 Augustus 1949 worden waargenomen door de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting mr. dr. J. In 't Veld. De Rotterdamse rivierpolitie heeft thans het stoffelijk overschot van de zes jarige Peter Frik die bij het spelen op balken te water raakte en terdronk, uit de Maas opgehaald. De rechtbank te 's Gravenhage heeft de Haagse assistent-apotheker G. A. W. veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk. W. verduis terde zoals eerder gemeld morfinehoudende geneesmiddelen uit de aptoheek. waar hij werkzaam was en verkocht deze, zonder winst te maken aan een morfinist. Te Willemstad op Curasao heeft mr. F. A. Jas, president van het Gerechtshof, Dinsdag de nieuwe advocaat-fiscaal, mr. G. W. C. Bijvoet geïnstalleerd. De éircusdirecteur Karl Straszburger zal Woensdag 17 Augustus zijn 50ste ver jaardag vieren. Van zijn vijfde jaar af ver scheen hij al in de piste, waar hij als knaap debuteerde als „voltigeur" op een pony in het circus van zijn vader. In 1936, toen hij Hitler-Duitsland moest verlaten, koos Straszburger Nederland als zijn tweede vaderland. Wat sinds mensenheugenis niet was voorgekomen, is in Ossendrecht thans het geval: de welputten van verschillende boerderijen staan volkomen droog. Door middel van tankwagens voorziet men de boerenbevolking thans van water voor mens en dier. Ossendrecht hoopt nu echter spoe dig op het waterleidingnet te worden aan gesloten. De Nederlandse Katholieke Midden standsbond en de Katholieke bond van administratief, verkopend- en verzeke- ringspersoneel „St. Franciscus van Assisië" hebben een beroep gedaan op alle Katho lieke ondernemers. Maandag 15 Augustus, het feest van Maria ten Hemelopneming hun winkel en bedrijf gesloten te houden. HAARLEM EN OMGEVING De vacantie-commissie van het Ver bond van Haarlemse Speeltuinverenigingen heeft wedstrijden gehouden. De vereniging „Nieuw Leven" uit Spaarndam behaalde met 165 punten de eerste prijs. Tweede was „Vondelkwartier" met 151 punten en derde „Weltevreden" met 124 punten. De buurt- en speeltuinvereniging „De Glip" te Heemstede houdt op 19 Augustus een autotocht naar de speeltuin Valkeveen. De heer J. Portcgies te Haarlem is ge slaagd voor het examen Nederlandse taal M. O.-a. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Hangkast of Regenton? Niet zolang geleden zag ik een foto in een dagblad van een vrouw, die op haar paalwoning verblijf hield tot zij een betere woning zou kunnen betrekken. Het zou hier in Haarlem maar een raar gezicht zijn als alle kamerzoekenden uit protest in een paalwoning kropen; weldra zou dan het uitzicht op de omliggende wei landen door dit palenbos belemmerd zijn. Nu kunnen we met een wrange smaak in de mond deze verbeeldende humor neerschrijven, maar de nood der woning- of kamerzoekenden is wel bijzonder. Doordat ik ook reeds jaar en dag zoek, wordt het teleurstellend. Het ideaal een normaal huis te betrekken heb ik nimmer in gedachten durven nemen, maar toch wel een paar kamers. Maar alle woningen blijken volgepropt te zijn en alleen een hangkast of lege regenton zou nu nog als woning te huren zijn. Daarom heb ik mijn licht eens opgestoken bij onze wethouder van Openbare Werken en Volkshuisves ting, maar na het onderhoud had ik het gevoel als had ik een koude douche ge kregen, want ondanks de zeer ernstige, steeds hoger lopende getallen der woning zoekenden is er naast de gewone nieuw bouw geen ander plannetje op stapel ge zet. Bovengenoemde wethouder stelt geen grond beschikbaar dan alleen voor nor male huizenbouw. Waarom geen stuk grond ter beschikking voor mensen die in hun vrije tijd een bewoonbaar huis je kunnen bouwen onder toezicht van Openbare Werken? Waarom geen stuk be schikbaar voor bewoonbaar gemaakte spoorwagons, zonder wielstel, of als nood woning voor b.v. 10 jaar in gebruik ge geven? Daarom, omdat er niets in deze richting gedaan wordt, mede met betrek king tot de jongens die uit Indonesië komen en tot degenen, die hun plicht deden in de Moft'entijd, zou ik willen, dat de duizenden toekomstige hangkast-be- woners zien dat als een nood-lenigend plan ïiiet tot uitvoering komt, wij over tien jaar nog zoekende zullen zijn. Laten daarom de bevoegde autoriteiten weten, dat wij plannen en mensen nodig hebben die zich aan de nieuwe naoorlogse tijd kunnen aanpassen en als zodanig weten te handelen. Al die toekomstige ge zinnen (belastingbetalenden) zullen hun later dankbaar zijn. J. Ebeli, Gaelstraat 13 FEUILLETON door Gordon Mc Donell 15) De gehele zaak is volkomen onbe langrijk. Ik heb momenteel andere dingen aan mijn hoofd, zoals u weet. Adieu, ma joor Foraker. Wacht u een ogenblik, alsublieft. Het is juist daarover, dat ik u wilde spre ken. Schikte het u als ik even met u kom praten? Er viel een kleine stilte. U bedoelt over iets betreffende.... betreffende Letty? Ja. Waarom kunt u daarover niet met de politie praten? Ik dacht een ogenblik na. Ik wist, dat ik haar niet de waarheid kon vertellen over Tom's halssnoer en ik wist, dat ik de een of andere reden moest bedenken, om haar vraag te beantwoorden. Zij droeg een halssnoer, dat ik ver vaardigd had. U moet weten dat dit mij tegenover de politie in een zeer slecht daglicht plaatst. Laat mij u alstublieft even spreken. Tenslotte kan ik misschien nog helpen. Bedoelt u, dat u mij iets vertellen kunt, dat u niet aan de politie durft te vertellen? Ik dacht sterk na. Ik had mij niet ge heel gerealiseerd, hoe schrander zij was. Derhalve zei ik: Dat kan ik door de te lefoon niet zeggen. Goed, zei zij, komt dan over een half uur even hier, en hing de telefoon op. Op weg naar haar huis, overdacht ik op welke manier ik het moest aanpakken. Ik wist maar al te goed, dat ik zeer voor zichtig moest zijn. Er stonden geen poli- tie-auto's voor het huis. Terwijl ik aan belde en wachtte tot ik opengedaan werd, vroeg ik mij af, wat Ives eigenlijk uit voerde. Een dienstmeisje opende en liet mij in dezelfde kamer, waar ik de vorige avond geweest was. Het scheen eeuwen geleden. Janet stond bij het raam. Het was de eerste maal, dat ik haar bij daglicht zag en het resultaat overtrof mijn verwach tingen. Het is zeer vriendelijk van u om mij te willen ontvangen, mevrouw Holbrook, zei ik. Ik geloof, dat ik iets weet, wat misschien zou kunnen helpen. En wat is dat?, vroeg zij. Laten we even gaan zitten, zei ik. Dit kon wel eens enige tijd vorderen. Zij keek mij een beetje twijfelachtig aan. Ik ging zitten zonder op haar te wachten, Ik wist, dat zij weer over mijn gesprek met Ives begonnen zou zijn, als ik niet gauw was gaan zitten en op die manier haar vragen had weten te voor komen. Na een ogenblik ging ook zij zit ten en wachtte. De zaak is deze, zei ik. Iemand, die een van de door mij gemaakte halssnoe ren in handen heeft gekregen, onderhield blijkbaar contact met uw zuster. Zoveel weten we. Maar moet ik aannemen, dat u zijn stem definitief herkennen zoudt, als u die hoorde? U bedoelt, dat u misschien weet wie het is en het niet aan luitenant Ives wilt vertellen? Ik keek haar recht aan. Dat heb ik niet gezegd, mevrouw Holbrook. Ik moet u verzoeken mij in deze even te willen volgen. Later zult u misschien zelf zien waarom. Zij zat na te denken. Zij had een be paalde manier om met haar hoofd een beetje terzijde gewend te zitten en ter wijl ik zo naar haar zat te kijken, over viel mij een vreemd gevoel. Ik dacht bij mezelf: Wat is er met je aan de hand, Foraker? Je mag wel oppassen, wat je zegt, of je zult Tom nog in de soep wer ken. Waarom zou je over deze vrouw zit ten romantiseren? Zij is in ieder geval de vrouw van een ander en dus niet voor jou. Zij zei: "Weet u, majoor Foraker, ik vertrouw u al veel meer dan ik eigenlijk doen moest, Ik weet zelf niet waarom, Het is zo maar een gevoel, zou ik zeggen. Maar men kan niet verwachten, dat ik teveel aan mijn gevoelens de vrije teugel zal laten, waar het Letty betreft. Nu zal ik volkomen openhartig met u spreken en ik verwacht, dat u hetzelfde zult doen. Dank u. Dan zal ik ook volkomen openhartig zijn. Het is niet zo, dat ik tracht iets voor de politie te verbergen. Integendeel, ik heb alle reden om te trachten de moordenaar zo gauw mogelijk te vinden. En ik denk, dat ik door praten met u, die uw zuster goed kende, terwijl de politie zulks niet doet, veel sneller in staat zal zijn om de stukken van de puzzle in elkaar te passen dan zij. Het was de beste houding, die ik in deze speciale kwestie kon aannemen en ik kon alleen maar hopen, dat zij mij geloven zou en mee zou willen spelen. Zij zei: Wel.... Zij keek mij een ogenblik scherp aan en zei toen: We kunnen het proberen. In de eerste plaats wil ik het dan hebben-, over het probleem, dat kapitein Marford zowel mij als de politie voorlegde. Heeft u niet enig idee, waar dat betrek king op had?, vroeg ik. Zij wachtte even en antwoordde toen: Het schijnt een beetje vreemd, dat zij over zoiets persoonlijks tegen kapitein Marford zou hebben gesproken, terwijl hij toch alleen maar haar regisseur was, nietwaar? Maar, zei ik onmiddellijk, a wilt toch niet beweren, dat uw zuster. Zij onderbrak mij onmiddellijk. Ik wil over Letty helemaal niets beweren, majoor Foraker. Ik wil alleen maar be weren, dat kapitein Marford zoiets nooit van haar los gekregen zou hebben, ten minste, let wel, als er zoiets als een pro bleem was, tenzij hij het haar op de een of andere manier ontfutseld had. Letty was niet iemand om over zichzelf te spreken. Is het niet aannemelijk, dat het pro bleem* zo ernstig was dat zij met nie mand, zelfs niet met u, over deze zaak sprak, maar dat zij er toe gebracht werd om er met een vriend over te praten, die toevallig aanwezig was, toen de kwestie een climax had bereikt? Zij dacht enige ogenblikken na en ik voegde er aan toe: Zij heeft tenslotte tegen kapitein Marford niet gezegd, wat voor probleem zij had maar alleen dat zij er een had. Janet zat aan Letty te denken met die afwezige blik in haar ogen ,aie ik ook in later jaren altijd bij haar opmerkte, als zij aan haar tweelingzuster dacht. Het was net, of een meisje zichzelf in de spiegel bekeek, maar dan tegelijkertijd met een genegenheid en begrip, dat geen meisje haar eigen spiegelbeeld zou toekennen. Ja, zei zij tenslotte, ja, het zou moge lijk zijn, dat Letty juist dat gedaan had. Zij keek mij met hernieuwde belangstelling aan. Ofschoon het mij niet duidelijk is, hoe u zoiets over ons kunt weten. Ik antwoordde niet. Ik keek haar alleen maar aan. En na een ogenblik sloeg zij snel haar ogen neer en veranderde van onderwerp. U zei iets over de mogelijkheid, dat ik een stem zou herkennen. Had u iemand speciaal op het oog? Neen! zei ik snel. Niemand in het bijzonder. Maar ik wenste volkomen zeker te weten, of u die stem al of niet zoudt kunnen herkennen. Want als u dat zoudt kunnen ziet u, zou het ons een hoop kun nen helpen, daar ik alle mensen ken, die van mij halssnoeren gekregen hebben. Zij moest mijn mededeling wel geaccep teerd hebben, want zij zei: Maar ik dacht, dat u ze allemaal aan meisjes ge geven had, majoor? De meeste aan meisjes, maar niet allemaal, zei ik op effen toon. U bedoelt, dat u sommige ervan aan vrienden gaf, bijvoorbeeld aan kapitein Marford? Ik wist niet, waarom zij dat zei. Ik denk, dat het niet meer dan een gelukkig schot in de ruimte was. Ik zei: In feite gaf ik er een aan George Sellick, die in ons es kader zat en ik gaf er nog een aan een admiraal in Florida, die zijn zoon verloren had. Ik gaf er ook een aan mijn moeder, maar ik denk niet, dat we ons daar druk over behoeven te maken. (Wordt vervolgd}, j

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3