TT In de vacantie Katholiek-liberale coalitie schuift Koningskwestie naar de achtergrond Duizenden kilo's wol gingen in vlammen op Europese raadgevende vergadering geopend met rede van Herriot 64e Jaargang No. 19317 Tl 1 'Donderdag 11 Xugustus 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: I I IJ f T I f T 1 W I t Ij |J IJ I M J Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. A VA ill X willij a V^L Jk Abonnementsprijs per vveek Si cent. per kv. wt Uitgave van de Grafische Bedrijven Daraiate HoofdredacteurRobert Peereboom «1 ^pTCttjtC l^iatlCmSCtjC COUCeHtt (311110 16*6) 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro Advert tarieven op aanvraag bij de Adriv.: Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET AANTAL buitenlandse bezoekers is groot en velen vertoeven niet in hotels, ma,ar ten huize van Nederlandse vrienden én kennissen. Dat men maar weinig geld mee op reis mag nemen heeft dit bevorderd. Maar het is niet de enige reden; tal van organisaties hebben na de oorlog met nieuwe ijver en toewijding ge zorgd voor het aanknopen van buitenlandse betrekkingen. Het zijn relaties van harte lijker en meestal ook van duurzamer aard dan die, waarmee regeringen zich plegen bezig te houden. Met vacanties gaat „sight seeing", zoals de Engelsman dat noemt, gepaard en vooral als een vereniging of in stelling buitenlandse betrekkingen ontvangt stelt men daar gehele programma's voor samen. Dat gebeurt overal, ook in andere landen. En ze zijn vaak te groot en te ver moeiend. Onlangs sprak ik iemand die aêmechtig was teruggekeerd van zijn bezoek aan een land, waar men hem en anderen met Baedeker'se volledigheid de ex-kende be zienswaardigheden had laten afwei-ken. Hij was in alle opzichten goed onthaald en dankbaarheid vervulde zijn hart. Maar als vooral de bezienswaardigheden minder tal rijk waren geweest, de gebouwen minder groot en de schilderijen schaai-ser zou zijn dankbaarheid nog groter zijn geweest. Hij bekende mij bovendien, dat hij weinig be grip van architectuur had en de reeks kerken en stadhuizen, door het gezelschap afgewei'kt, hem doodmoe had gemaakt. Hij had gaai-ne een paar vrije dagen gehad, zei hij. aanvangend met langdurig uitslapen. Zelf had hij verleden jaar deelgenomen aan een ontvangst van Engelse bezoekers en het vermoeden was nu bij hem gerezen, dat hij ook hun programma te zwaar be last had. Hij zei: ik zou wel eens naar Amerika willen, naar een niet te grote stad of een landelijk oord, met veel natuur schoon. Daar hebben ze niet zoveel oude gebouwen. Dat leek mij niet zo'n goede gedachte, want de Amerikanen zijn erg trots op hun steden en willen er graag alles van laten zien. al is het nog zo nieuw. Maar overi gens was zijn betoog toch zeker gegrond. Wij leggen, geloof ik, onze buitenlandse vacan- tie-bezoekers vaak te zware programma's op. Ik heb wel eens een Engelsman zit tend op een bordes voor een Amsterdams museum aangetroffen. Die zei: ik kan niet meer. Hij veegde zijn bezweet gelaat af. Hij zuchtte: Jullie moeten mij dat niet kwalijk nemenprachtige stad and all thatkijk hier mijn ogen uitvol respect voor jullie herstel na de oorlog ookmaar het is altijd een zwak van mij geweest: drentelen door kerken, stad huizen en musea, vooral in groepsformatie, put mijn krachten binnen een paar uur uit. Het is mooi weer, ik heb vacantie en ik zou zo graag op dat café-terras, dat ik zoeven ergens aan het water heb zien liggen, gaan zitten. Zou je denken dat dat zou kunnen? Ik heb hem vergezeld naar dat café terras en hij strekte er zijn benen voor zich uit, stak een pijp aan en genoot. Hij zei: Dit is mooi. Ik houd hier van. Wij hebben Jn Londen ook veel oude gebouwen, maar geen café-terrassen, noch aan de straat, noch aan het water. Ik houd van dat water. En ik heb gehoord dat er morgen cricket- matches gespeeld worden. Zou je denken dat het niet onbeleefd zou zijn als ik naar een' cricket-xnatch ging? Er zijn er nog twee: in ons gezelschap, die daar ook graag heen zouden gaan. Dat was dus een man die het zei. De meesten zeggen het niet. En wij en andere gastheren denken te Baedekers. Misschien worden wij ook, onbewust, te zeer gedreven door de wens om reclame voor ons eigen land te maken en nemen wij daai-bij de in gidsen vet gedrukte be zienswaardigheden te zeer als voorschrift aan. Misschien houden wij ook te weinig rekening met de omstandigheid, dat die bezoekers verschillende smaak en ver schillende wensen hebben. Dat niet allen er voor voelen zich groepsgewijs voort te bewegen. Dat degenen die dat wèl willen er toch nog een verschillend tempo op na houden: sommigen willen alles grondig bezien en zich laten uitleggen, anderen houden van een snelle bezichtiging en zijn tevreden met een totaal-indruk. Bedenken wij als gastheren wel altijd, dat sommige bezoekers kunstzinnig zijn, anderen vol strekt niet en dat tussen deze twee cate gorieën een derde bestaat, welker leden alleen voor een bepaalde kunsti-ichting belangstelling hebben? Het zijn gasten waarlijk naar de zin te maken is ook een kunst. En evenals andere kunsten: geen gemakkelijke. Hen groeps gewijs te geleiden is een riskante zaak om dat zij, net als wij, verschillende wensen en voorkeuren hebben. Hun een overladen programma voor te leggen is bepaald on gewenst. omdat zij met vacantie zijn en liever niet doodmoe willen worden. Zij zijn, evenals wij in een vacantie-stemming, nog al lui. In een museum zijn zij vaak volko men tevreden met het aanschouwen van vijf of zes van de mooiste stukken. Een café terras aan het water of een badstoel aan het strand boeien velen van hen oneindig meer dan het oudste en mex-kwaardigste stadhuis in Nederland. Als wij met deze en andere eigenaardigheden van de ons be zoekende mens rekening houden maken wij, geloof ik, xneer reclame voor ons land dan de beste gids van bezienswaardigheden kan aangeven. Want zij zullen, thuisgekomen, zeggen: Die lui daar begrijpen hoe je graag vacantie wilt houden. Een aardig sooi-t, die Hollanders. Slepen je niet door al hun oude gebouwen heen, geven je kans om uit te slapen, laten je, als je dat wilt, helemaal niets doen en geven je de keus tussen sport, schilderkunst, en baden in zee als je wel wat wilt uitvoeren. E. P. Opstand onder Chinese boeren? De Chinese nationalistische woordvoer der generaal Teng Wen-Yi heeft heden vei-klaard, dat in de provincies Hoepei, Honan en Anhwei in Centraal-China, 240.000 Chinese boeren in opstand zijn ge komen tegen de communisten. De boeren zouden in verzet zijn gekomen I tegen de verplichte graanleveringen en de door de communisten georganiseerde oogst- inzamelingen. Naar verluidt zouden er tekenen te bespéuren zijn die wijzen op een wijdverbreide verzwakking van het com munistisch gezag op het platteland. België heeft een nieuwe regering Belastingverlaging verwacht BRUSSEL, 10 Aug. (ANP) Gaston Eyskens deelde de journalisten Woensdag avond om half elf mede, dat hij een nieuwe katholiek-liberale regering heeft gevormd. Hiermede is een einde gekomen aan de Belgische regeringscrisis, die 45 dagen heeft geduurd en een der langste was in de Belgische geschiedenis. Katholieken en liberalen hebben elk zeven portefeuilles. De nieuwe regex-ing ziet er als volgt uit: Eerste minister: Gaston Eyskens (kath.). Plaatsvervangend eerste minister en mi nister van Landsverdediging Albert Devèze (liberaal). Minister van Staat zonder portefeuille: Carton de Wiart (kath.). Minister van Staat zonder portefeuille: Octave Dierckx (lib.). Minister van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel: Paul van Zeeland (kath.). - Verkeerswezen: P. W. Segers (kath.). Minister van Economische Zaken en Mid denstand: Jean Duvieusart (kath.). Minister van Arbeid: Oscar Behogne (kath.). Minister van Binnenlandse Zaken: Albert de Vleeschauwer (kath.). Minister van Landbouw: Maurice Orban (kath.). Minister van Koloniën: Pierre Wigny (kath.). Minister van Financiën: Henri Liebaert (lib.). Minister van Justitie: Albert Lilar (lib.). Minister van Openbaar Onderwijs: Leo Mundeleer (lib.). Minister van Publieke Werken: Buisse- ret (lib.). Minister van Volksgezondheid en Gezin: Adolphe van Glabbeke (lib.). Minister van Wederopbouw: Jean Rey (lib.). Koningskwestie niet primair Een delegatie van de liberale partij heeft zich Woensdagmiddag, na de vergadering van de permanente commissie waarop met 70 tegen 51 stemmen definitief besloten w§rd een regering te vormen met de CVP, naar kabinetsformateur Gaston Eyskens begeven, teneinde deze nog enkele wensen voor te leggen. Het blijkt, dat de liberalen het standpunt innemen dat de Konings kwestie in het regeringsprogram niet als voornaamste punt mag worden opgenomen en de nadruk gelegd moet worden op de sociale, ecenomische en financiële proble men. De meeste liberalen zijn de overtui ging toegedaan, dat een oplossing van de Koningskwestie in nationale zin slechts door een drieledige regering bereikt kan worden en zijn van oordeel, dat de katho lieke-lib er ale coalitie slechts een tijdelijk karakter (men spreekt hier van een drie tal maanden) mag dragen. Hoé de houding van de nieuwe twee ledige regering ten aanzien van de volks raadpleging zijn, is nog niet geheel dui delijk, aangezien de liberalen, evenals de socialisten, verlangen dat een bepaald percentage wordt vastgesteld. Op het stuk van de Koningskwestie zijn katholieken en liberalen dus nog steeds verdeeld en het heeft er alle schijn van, dat de Konings kwestie voorlopig weer op de achtergrond Mijnen bij Ostende De Britse admiraliteit heeft Woensdag avond in een communiqué de schepen ge waarschuwd, in de buurt van de haven van Ostende op te passen voor mijnen. Besprekingen over dagelijkse leiding van het Atlantische pact De leden-landen van het Atlantische pact zullen binnenkort te Washington bespre kingen beginnen om de opzet te bepalen van het orgaan, dat met de dagelijkse lei ding van het verbond belast zal worden, aldus heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heden bekend ge maakt. Deze informele besprekingen zullen wor den gevoerd tussen de ambassades der leden-staten en het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken. De voorstellen, die uit deze besprekingen zullen voortkomen, zullen aan de raad van het Atlantische pact worden voorgelegd. Men neemt aan, dat deze informele be sprekingen voor September zullen be ginnen. is gedrongen. Ook Eyskens zou hebben ver klaard, dat de nieuwe regering geen enkel initiatief inzake de Koningskwestie zal nemen en slechts zal trachten de nationale verstandhouding tussen de drie grote par tijen te bevorderen. Op de dag, waarop in gevolge een parlementair initiatief de wet gevende Kamers zich over het voorstel in zake de volksraadpleging zullen hebben uit te spreken, zou de regering Eyskens af treden. Het program der financiële en econo mische politiek der regering zal zonder al te veel moeite opgesteld kunnen worden. In het bijzonder zal getracht worden belas tingen te verlagen en men spreekt reeds van een vermindering der directe belas tingen met 16 procent. In het algemeen heeft men in politieke kringen te Brussel de indruk, dat katho lieken en liberalen, nadat het land 44 dagen zonder regei'ing is geweest, meer gelaten dan enthousiast tot deze coalitie hebben besloten. Per zeilboot over de Atlantische Oceaan Edward Allcard, een 34-jarige Londense scheepsbouwer, is in 81 dagen geheel al leen van Gibraltar naar New Yoi'k de At lantische Oceaan overgestoken. Hij deed dit in een zeilboot van 8,85 meter lengte, die voorzien is van twee masten. Het vaar tuigje is als jol getuigd en heeft een kleine hulpmotor. Allcard, die zonder omhaal de haven bin nen kwam zeilen, verklaarde tegenover een verslaggever dat hij reeds lang iets der gelijks had willen doen, en dat hij slechts het avontuur zocht. „Het was een prachtig avontuur, en mijn vriendjes de haaien wisten niet hoe dicht ze op verschillende gelegenheden bij een maal waren". Onge veer veertien dagen geleden, zo zeide hij, was hij naar voren gegaan om een gebroken lijn te herstellen nadat hij het roer had vastgezet. Hij kreeg daarbij een slag van een los hangende katrol en viel bewuste loos op deit. Hoelang hij daar gelegen had kon hij niet zeggen, doch gelukkig was hij niet over boord gerold en had het vaar tuig koers gehouden. Op een andere keer werd hij op een middag wakker en zag, dat het scheepje op het punt stond een walvis te rammen. De hulpmotor gebruikte Allcard alleen in geval van nood. De tien ministers van buitenlandse zaken hebben Dinsdagmiddag in Straatsburg hun voorbereidingen voor het werk der Europese Assemblee voltooid. Een overzicht van hun laatste bijeenkomst in het Straatsburgse stadhuis. Hatta geeft Haagse conferentie twee maanden Dr. Mohammed Hatta, die op weg is naar Den Haag om aan de Ronde Tafel conferentie deel te nemen, heeft te Karat- sji tegenover de pers verklaard dat, indien de Ronde Tafel-conferentie er niet binnen twee maanden in zou slagen de toekomst van Indonesië te regelen, de kwestie aan de Veiligheidsraad zou worden voorgelegd. Hatta verklaarde niet te weten, wat dan in Indonesië zou gebeuren. De republiek eist volledige en onvoorwaardelijke over dracht van de souvereiniteit en zal zich niet gebonden achten door enige verbinte nis, zo zeide hij. Óver de communisten in Indonesië zeide Hatta, dat er twee fracties zijn, waarvan één loyaal tegenover zijn regering was. Het communisme zou zich in Indonesië uitbloeiden zolang de economische toestan den er slecht zouden blijven. „Wij kunnen onze economische toestand echter niet vei'beteren", zo zeide hij, „als wij niet vrij zijn om onze economische plannen uit te voeren". Beschuldiging tegen bisschop van Duitse evangelische kerk Dr. Edwin Broome, functionaris van de afdeling Duitse religieuze aangelegenheden van het Amei'ikaanse militair bestuur in Berlijn, heeft in een rapport aan de mili- taix-e gouverneur verklaard dat volgens aan hem verstrekte inlichtingen Otto Dibelius, de evangelische bisschop van Brandenburg, tot zijn persoonlijk assistent had benoemd ds. Wolfgang Giinther Dietrich, die van 1933 tot 1945 lid is geweest van de nazi partij. Ds. Dietrich is oud-lid van öe S.A. en behoorde ook tot de ultranationalistische Duitse christelijke beweging. De functio narissen van de dienst die dit rapporteerden verklaarden, dat de activiteit van de evan gelische kerk „nauwkeurig in het oog ge houden" zou worden en de politiek van bis schop Dibelius „aandachtig bestudeerd dien de te worden om de richting ervan te be palen". Een functionaris van het militaire be stuur verklaax-de aan Reuter, dat de evan gelische kerk het enige religieuze lichaam is, dat xxiet actief met het militaire bestuur heeft samengewerkt. Volgens hem had bisschop Dibelius in 20 gevallen geweigerd predikanten met een nazistisch verleden uit hun ambt te ontzet ten, „zodat wij ze zelf moesten ontslaan." Eeix woox-dvoerder van bisschop Dibelius, die de beschuldigingen tegensprak, ver- klaarde dat het kerkbestuur het verleden van al zijn predikanten zorgvuldig had na gegaan en de beweringen van de Ameri kaanse autoriteiten „ongegrond" waren. Brand in Tilburgse fabriek Gisteravond omstreeks half elf is brand ontstaan in het hoofdmagazijn van de fabriek van wollen stoffen van L. E. van den Bergh aan de St. Jozefsstraat te Til burg. De brandweer rukte met groot ma teriaal uit en bestreed het vuur aanvan kelijk met zes stralen. De vlammen hadden zich reeds een weg gebaand door het dak van het gebouw, waax'in tienduizenden kilo's wol lagen opgeslagen. Een aangren zend magazijn, gelegen tegen de weverij, werd eveneens bedreigd. Het gebouw was om tien uur nog ge controleerd door een der nachtwakers, doch deze had toen niets bemerkt. In de fabriek werd deze week de vacantie- week voor de Tilburgse industrie niet gewerkt. Tot hedenmorgen vroeg is de brandweer van Tilburg, versterkt door vrijwilligers en de fabrieksbrandweer, in de weer ge weest. Tegen twee uur was men het vuur in zoverre meester, dat er geen gevaar meer bestond voor het overige fabrieksgebouw. Het magazijn brandde geheel uit. Slechts de zwart geblakerde muren van het 35 m. lange gebouw stonden nog overeind. Moeilijkheden in de Wereldfederalistenbeweging Naar het A.N.P. mededeelt is het hoofd bestuur van de Wereldfederalistenbeweging afgetreden. Volgens een zegsman van dit bestuur werd gedurende de laatste maanden in enige afdelingen en commissies obstructie tegen het beleid van het hoofdbestuur ge voerd, waardoor sonxmige acties werden belemmerd. Nu het hoofdbestuur is afgetreden ligt het hoogste gezag van de beweging in han den van de Ledenraad. Ten aanzien van de financiële vei-plichtingen van de Wereld federalistenbeweging, die als zodanig blijft bestaan, is nog geen regeling getroffen. De kinderboerderij in Velsen verheugt zich in de vacantietijd in de levendige belangstelling van jong en oud. „Deelneming van Duitsland eerder een moreel dan een politiek probleem" STRAATSBURG, 10 Augustus (van de speciale cox-respondent van het A.N.P.) Een uitbundig versierde „hoofdstad van Europa" begroette hedenmiddag hondex-den leden van de consultatieve vergadering van de Raad van Europa en de menigte, die voor het universiteitsgebouw was bijeen gekomen, reserveex'de al haar toejuichingen voor Winston Churchill. De voorlopige voorzitter Edouard Herriot, de bejaarde Franse politicus, die moeizaam de voorzit terszetel had beklommen, bepaalde zich in zijn openingsrede niet tot een overzicht van de groei van de Europese beweging. Hij aax'zelde ook niet direct de punten aan te grijpen, die in de komende discussies zonder twijfel tot de punten van ver uiteenlopende inzichten zullen behoren. Zo trok hij reeds op deze openingsdag onmiddellijk de ge dachten naar de zo omstreden kwestie van de intrede van West-Duitsland in de Euro pese raad. Het eerste Franse woord, dat in deze kwestie gesproken werd, getuigde vrijuit van Franse bezorgdheid voor de op neming van het nieuwe West-Duitsland. Verwijzend naar Bevins Lagerhuisrede zeide Herriot, dat het beste was eerlijk te spreken en te constateren hoezeer „onze geesten verdeeld zijn". Herriot sprak zijn waardering uit voor Duitslands bijdrage aan de Europese cultuur, doch zei dat het tijdperk van gaskamers en massamoorden nog niet vergeten kan worden. „Indien Duitsland trouw gebleven was aan de grote beginselen van Kant, Hegel en Goethe, hoe graag zouden wij er dan mede samenwer ken in een organisatie van vrij Europa", zeide Herriot. In de omstandigheden, waar in Duitsland zich thans geplaatst heeft, was het echter volgens Herriot aan dit land zelf „om antwoord te geven op de vraag, die voor ons eerder een moreel dan een politiek probleem betekent". Herriot dacht de Raad van Europa ook een gi'ote rol toe in de behandeling van economische problemen en sneed daarmee het tweede der kernvraagstukken dezer Assemblée aan. Het plan-Max-shall heeft Europa, aldus Herriot, een kunstmatig re giem opgelegd, dat slechts vaix tijdelijke aard kon zijn. Hij aarzelde niet de erva- x-ingen, opgedaan met pogixxgen om de eco nomie der verschillende landen te harmo niëren, teleurstellend te noemen. De oor zaak daarvan was volgens hem, dat men getracht heeft deze problemen'te behande len in het kader van de bestaaxxde instel lingen. Hij herinnerde aaxx Briands uitspraak, dat deze problemen op eexx teclxnisch xxivèau moeten worden geplaatst en volgens politieke gezichtspuntexx moeten worden behandeld. Hij beval de Assemblée dan ook aan om een aantal technische punteix in studie te nemen zoals: organisatie van een Europees plan van openbax-e werken, reor ganisatie van de handel en onderlinge er kenning van universitaire graden. HeiTiots openingsrede, waarin nogmaals werd ge zegd, dat de raad tegen niemand gericht is, was het enige agendapunt, dat in de korte openingszitting werd afgewerkt. De entourage dezer eerste zitting deed denken aan de Parijse zitting van de UNO, doch alles leek iets huiselijker van aax'd: Van de meisjes in Elzasser costumes, die voor de ingang stonden, tot de gemoede lijke groepering van leden rond de voor- zitterstoel. De helft van de grote met gobelins beklede zaal was gevuld met toe hoorders en een kwart met pex-svertegen- woordigers. De twaalf ministers der ver tegenwoordigende landen waren ook aan wezig. De zetels der afgevaardigden en de perszetels zijn voorzien van een apparatuur voor gelijktijdige vertaling, die evenwel tijdens de eerste zitting niet in gebruik was. De leden zaten in alphabetische volgorde, zodat geen scheidingen tussen groepe ringen naar landen of inzichten zijn waar te nemen. Een brief van de Nederlandse delegatie aan de voorlopige president, waarin ge vraagd werd om voor de zitting een ogen blik stilte in acht te nemen, is zonder effect gebleven. Herriot begon onmiddellijk nadat hij het podium had beklommen met zijn openingsrede. Men vex-wacht dat de plaats van Paul van Zeeland, die thans tot minister van Buiten landse Zaken in de nieuwe Belgische rege ring is benoemd, in de Belgische delegatie te Straatsburg door Spaak zal worden in genomen. Te Brussel heeft Spaak Woens dagavond meegedeeld, dat hij bereid is deze benoeming te aanvaarden. „Europa waardeert mij meer dan België", voegde hij er aan toe en hoe juist deze uitlating was werd in Straatsburg bewezen, toen Spaak daar vanmorgen bij handopsteken tot voorzitter van de Europese Assemblée gekozen werd. Motie over mensenrechten Winston Churchill en een groot aantal andere afgevaardigden hebben heden bij de Europese Assemblée een motie ingediend om bespreking van de i-echten vaix de mens te verkrijgen. Dit punt was door het comité van ministers uit de ontwerp-agenda ge schrapt. De motie heeft de steun van de Europese beweging, waarvan meer dan de helft der afgevaardigden lid is. Ixx de motie wox-dt alleen een debat over de bescher ming van de mensenrechten gevraagd zon der nadere aanduiding van te nemen xxxaat- regelen. Vergoeding bij voorzieningen voor dubbele bewoning „Splitsingsbijdrage" en ver huiskosten-vergoeding Van rijkswege wordt een vex-goeding be schikbaar gesteld in de uitgaven der ge meenten, wanneer er kosten voortvloeien uit het vrijwillig beschikbaar stellen van woonruimte. Aan degeixe, die aan een pand voorzie ningen laat treffen zodat dit pand voor meer gezinnen geschikt wordt dan oor spronkelijk de bedoeling was, wordt van gemeentewege deze tegemoetkoming ge geven alsmede aan degene, die de door hem gebruikte woning verlaat en dus verhuiskosten moet maken zodat er op die wijze woonruimte beschikbaar komt. De tegemoetkoming van het rijk aan de gemeente is 75 van de door de gemeente uitbetaalde vergoeding tot een maximum van 300,in het eerste geval en tot 50 van de huurwaarde der ontruimde woning ingeval verhuizing nodig is. Het woord is aan.... C. S. Lewis: De gewoonte, actief te zijn, wordt versterkt door herhaling. SS-generaal Knolle in Bremen gearresteerd Volgens DPD (Britse Zóne) heeft de Duitse politie, in samenwerking met het militaire bestuur, in Bremen de hand ge legd op de voormalige S.S.-generaal Frie- drich Kxxolle, die vertrouwensman van Hïmmier was en verantwoordelijk zou zijn voor het fusilleren van een groot aantal Nederlandse gijzelaars. Knolle werkte in Bremen onder de naam Fritz Goetten. Men zocht reeds meer dan vier jaar naar hem. Het ANP verneemt nader van het „Bu reau Oorlogsdocumentatie", dat generaal Knolle vrijwel gedurende de gehele tijd van de oorlog in Nederland was. Hij was hoofd van afdeling 3 van de Sieherheits- polizei en de S.D. Hij verving dr. Harster, de befehlshaber van de Sicherheitspolizei en de S.D. en was een pei'soonlijke vriend van Rauter. Toen in Augustus 1942 voor de eerste maal Nederlandse gijzelaars door de Duit sers werden gefusilleerd, was dr. Harster „met vacantie" gegaan omdat hij met deze zaak niets te maken wilde hebben. Hy werd toen vervangen door Knolle, die de fusillering ten uitvoer zou hebben doen brengen. Rost van Tonningen zeide in een van zijn bewaard gebleven brieven: „Rauter en Knolle zijn de twee mensen, die de SS- richting in Nederland de meeste steun zul len kunnen geven". (Zoals bekend bestond er een controverse tussen Rost van Ton ningen en Mussert. Rost wilde van Neder land een SS-staat maken doch Mussert wenste Nederland als zelfstandige staat gehandhaafd te zien). Men neemt aan, dat Knolle een belang rijk aandeel heeft gehad in de opleidings school voor spionnen op „Zorghvliet" te 's-Graverxhage. Vermoedelijk zal zijn zaak behandeld worden door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. Anti-semiefisme leidde tot relletjes in München Te München is het tussen Joden en politie tot gevechten van man tegen man gekomen, waarbij aan beide zijden ge wonden vielen. Enkele politieauto's wer den vernield. Het Duitse nieuwsbureau Dena meldt, dat ongeveer duizend Joden een protest optocht hielden tegen de publicatie van. een ingezonden stuk in de „Süddeutsche Zeitung", waarin de Joden werden aange spoord naar Amerika te gaan, en dat ook andere anti-semietische uitlatingen be vatte. Het handgemeen ontstond toen gemoto riseerde en bereden politie op de plaats van de protestbetoging vex-scheen. Na een korte kloppartij werden de demonstranten door de politie verspreid, maar de gevech ten werden voortgezet in naburige pax-ken en zijstraten. Op verschillende plaatsen braken de demonstranten de straat op en zij bombardeerden de politie met stenen. De militaire politie greep niet in. Zij zette alleen een deel van de betrokken wijk af. Een politieauto werd in brand gestoken en auto's van de brandweer werden ver nield. Er zijn geen ax-restaties verricht. Als voorzorgsmaatregel zijn bij de kran- tenbureaux politiemannen op post gezet. In een verklaring van het centrale Jood se comité wordt gezegd, dat de politie „meedogenloos en op SS-manier" is op getreden en dat drie buitenlandse Joodse demonstranten schotwonden hebben opge lopen en ernstig gewond zijn. Het comité verklaart verdei-, dat de optocht is vooraf gegaan door een vergadering, waarop het „neo-fascistische en anti-semietische ge stook in de Süddeutsche Zeitung" gecriti- seerd is. Uit officiële bron: „Dertig procent nazi's op hoge Duitse posten" WASHINGTON, 10 Augustus (Reuter) John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft verklaard dat de hoogste posten in regering en in dustrie in Duitsland voor 30 procent wor den bekleed door vroegere volgelingen van Hitier. Hij ontkende echter, dat van een herleving van het nationaal-socialisme kon worden gesproken. „Er is genoeg zin voor vrijheid en voor wat behoorlijk is in het Duitse volk om een gezonde en vreedzame staat op te bouwen", zei hij. McCloy hield voor de radio zijn eei-ste rede sinds zijn benoeming tot Hoge Com missaris en militair gouverneur in West- Duitsland. Hij brengt thans een kort be zoek aan Washington in verband met zijn nieuwe functie. Hij zei dat het nodig was om oud-leden van de nazi-partij tc gebruiken in het nieuwe Duitsland omdat er weinig anti nazi's waren toen Hitier op het toppunt van zijn macht stond. De grotere welvaart in Duitsland had geleid tot enige groei van het nationalisme en van de zelfbewustheid van het volk. AANHOUDEND KOEL Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I, in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur- Wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende buien. Meest matige wind tussen West en Noord. Koel weer. 12 Augustus: Zon op 5.18 uur, onder 20.11 uur Maan op 21.33 uur, onder 9.07 uur Hoog- en laagwatertijden in IJmuiden Donderdag 11 Augustus: Hoog water: 5.18 en 17.43 uur. Laag water: 1.06 en 13.23 uur. Vrijdag 12 Augustus: Hoog water: 5.51 en 18.13 uur Laag water: 1.42 en 13.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1