Maar op het ogenblik zijn de vacanties het belangrijkste Eerste Kamer met vaeantie na een vruchtbare laatste vergadering Donderdag 11 Augustus 1949 Engeland heeft genoeg zomerzorgen Nieuwe moed en frisse ideeën zijn broodnodig (Van onze correspondent in Londen) Engeland is met vaeantie, Engeland blaast uit. In Whitehall, de Londense rege ringsboulevard, heerst uiterlijke rust. De voornaamste kabinetsleden zijn in het buitenland. Attlee zelf zit op Chequers, het landgoed der Britse eerste ministers. De steeds zwellende toeristenstroom kris talliseert zich als vanouds rond dé schar laken speelgoedsoldaten met de hoge zwarte bontmutsen bij Buckingham Palace of bij die met de diep in hun ogen ge drukte koperen helmen, de beroemde horse guards, die onbeweeglijk op hun gitzwarte paarden zitten en elke ochtend om 11 uur hun aflosspelletje spelen. Ver derop staat de nog onbeweeglijker Nelson op zijn zuil en aan weerszijden daarvan spuiten de nieuwe fonteinen van Trafalgar Square het water hoog de lucht in. Dit is hel beeld van het zomerse Londen. Maar ondanks de schijnbare rust en genoeglijk heid stapelen de problemen zich "als don derwolken op. De behandeling van de dollarcrisis is uitgesteld tot de volgende maand als Cripps en Bevin naar Washington gaan voor beslissende besprekingen. Het spoox-- wegconflict wordt voorlopig achter de schermen uitgevochten, maar het staat reeds als een paal boven water, dat de ge- eiste wekelijkse verhoging van tien shil ling niet kan worden ingewilligd, de wrij ving tussen de verschillende groepen van spoorwegpersoneel maakt de zaak nog in gewikkelder. In de haven is het ook verre van kalm, aangezien een nieuw conflict onderweg schijnt over het ontslag van zes man. Ook in het mijngebied broeit het weer. De worgende greep van de steeds stijgende kosten van het levensonderhoud doet zich alom, gevoelen en leidt tot algemene ge prikkeldheid. De grote veldslag hierover zal over een paar weken op het jaarcongres van de TUC, het Britse vakverbond, ontbranden. Cripps heeft de vakverenigingen reeds ge waarschuwd, dat hij in September met nieuwe versoberingen zal komen. De TUC schijnt nog altijd bereid de regering door dik en dun te volgen, maar kan men een revolte in eigen kring steeds afwenden? Het verbond heeft daarom de regering ge vraagd een gebaar te maken, hoe klein ook, in de richting van lastenvermindering. Dat is nu blijkbaar geschied in de vorm van een prijsverlaging van een shilling (50 cent) in het pond 10,75) voor textiel en schoenen. Maar daartegen zijn de win keliers in opstand gekomen, omdat zij ,de daardoor ontstane winstbeperking niet kunnen dragen. De regering beveelt echter inkrimping aan van het winkelpersoneel, waarvan een deel beter in fabrieken kan worden ge bruikt. Waarschijnlijk zal nu ook een poging worden gedaan om de prijzen van groenten en fruit en huishoudelijke arti kelen, die met vijftig procent gestegen zijn sinds de opheffing der controles, omlaag te krijgen. Andere zorgen De zomer is niet alleen de tijd der school rapporten. Een zeer bedenkelijk rapport is uitgebracht over de toeneming van de jeugdmisdaad. Een opmerkelijk document vormt het van regeringswege verschenen rapport over de verantwoordelijkheid dei- toekomstige burgers, waarin een christe lijke levenswijze wordt aanbevolen, onder andere tot uiting komend in betere persoon lijke verhoudingen in het bedrijfsleven. De eeuwige schermutseling tussen de twee grote partijen is voorlopig afgesloten door speeches van Churchill en Attlee. Interes sant is daarbij hun verschil in interpretatie van het economisch herstel van het vaste land. Churchill beweert, dat landen als Nederland, België en Frankrijk Engeland zo niet overvleugeld, dan toch ingehaald hebben. Attlee houdt vol, dat Engeland verreweg de grootste vorderingen heeft ge maakt. Misschien is dat zo, doch in het dagelijkse leven is er weinig tastbaars van de opgang te bespeuren. Alles wordt echter op het ogenblik overschaduwd door een soort koude oorlog met de Amerikanen. Engeland heeft het bij hen niet alleen wegens de politiek der nationalisatie ver bruid maar ook omdat het niet meegaand genoeg is om 't pond te devalueren. De En gelsen op hun beurt verlangen van Amerika groter soepelheid door tariefsverlaging en opheffing der restricties, welke het vrije handelsverkeer binnen het gemenebest de das omdoen. Door dit alles heen speelt de inleidende verkiezingscampagne der con servatieven,. die Amerika de argumenten tegen het Labourbeleid op een presenteer blaadje aanbieden. Een groot deel van de naar de Verenigde Staten geëxporteerde Engelse auto's komt nu onvex-koopbaar te rug. liet is wel duidelijk, dat voor al deze problemen naar een radicaler oplossing dient te worden gezocht dan tot nu toe het geval was. Het zomerse Engeland maakt zich echter nog niet te veel kopzorg, alle zorgelijke koppen in de bladen ten spijt. Het-viex-t vaeantie en zal straks wel weer in de zox-gen duiken. Met frisse moed en misschien met nieuwe, doeltreffender ideeën. Datum Ronde Tafel-conferentie vereist nog overleg Het A.N.P. verneemt van bevoegde zijde naar aanleiding van zijn bericht, als zou de aanvangsdatum der Ronde Tafel conferentie, door de Nedexlandse regering zijn vastgesteld op 22 Augustus, het vol gende: Vaststelling van de aanvangsdatum der Ronde Tafel-conferentie is geen aangele genheid, welke door de Nederlandse regering eenzijdig kan worden beslist. Hierover zal overleg gepleegd moeten wor den met de republikeinse delegatie, delega tie van de B.F.O. en de UNO-commissie. In verband daarmee verdient het opmer king dat de voorzitter der republikeinse delegatie pas op 11 Augustus-hier te lande wordt verwacht. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse regering om, zodra mogelijk, in de centrale commissie van de Ronde Tafel-conferentie overleg te openen omtrent de naaste voox-bex-eidingen en de aanvangsdatum van de' Ronde Tafel conferentie. Over enige weken zal de Najaarsbeurs te Utrecht haar poorten openen en dus wordt er in de Domstad hard gewerkt. Grote trucks rijden af en aan met zand, stenen en hout. naar het Vreeburg, waar reeds de spanten omhoog gaan voor het Pavilion des Nations", dat straks de collectieve inzendingen van BelgiëZuid-Afrika, Zwitserland, Hongarije, Marokko en Groot-Brittannië zal herbergen. Op 1 September staakt K.L.M. het binnenlandse luchtverkeer Overeenkomstig de aankondiging, ge daan bij het ingaan van de zomerdienst, zal de KLM haar zomex-diensten op het binnenlandse luchtnet met ingang van 1 September stopzetten. De voortzetting van de exploitatie gedu rende de wintermaanden sluit namelijk op ernstige practische bezwaren. Het vraagstuk van de exploitatie van het binnenlandse luchtverkeer vox-mt nog een onderwerp van studie bij het ministe rie van Verkeer en Waterstaat en de KLM. Koning van Thailand verleent onderscheidingen aan K.L.M.'ers Het heeft Koning Rhama van Thailand behaagd om de vertegenwoordiger van de KLM te Bangkok, de heer W. F. H. Dieck- haus, de orde „Officier vierde klasse in de Orde van de Witte Olifant" te verlenen uit erkentelijkheid voor de goede diensten aan Siam bewezen. Tezelfdertijd is de heer Luang Amnaj Sorakarn. eveneens voor de KLM werk zaam te Bangkok, vereerd met de benoe ming tot „Officier vierde klasse in de Orde van de Kroon". Behalve de bovengenoemden werden door Koning Rhama ook nog enige onder scheidingen toegekend aan KLM'ers werk zaam in Indonesië. Nieuwe industrie te Uithoorn Gisteren werden onder grote belang stelling, o.a. van de zijde van het Departe ment van Economische Zaken en van ver scheidene Rijksbureaux, het nieuwe fa brieksgebouw en de kantoren van de N.V. Amsterdamse Kunstzijde Industrie „Andex" te Uithoorn in gebruik genomen. Het bedrijf werd van Amsterdam naar hier overgeplaatst. De officiële opening werd verricht door de burgemeester van Uithoorn, de heer C. M. A. Koot. Hoewel de regering de vestiging van in dustrieën wenst te stimuleren, meende spreker een woord van ernstige kritiek te moeten uitspreken wegens de geringe me dewerking, die bij de verkrijging van bouwvolume voor arbeiderswoningen ten behoeve van de industrie betoond wordt. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 11 AUGUSTUS Palace: „De grote race", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. (Lente-pa-rade 10.30 u.). Luxor: „Spring in Parklane", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Lassie komt thuis", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. („Kouwe drukte", 11 uur). Spaarne: „Scherpschutters", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mit Musik durchs Leben", alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De villa onzer dromen", alle lééft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 12 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Zomerconcert H. O. V„ 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Een groep Deense bosbouiodeskundi'gen maakt op het ogenblik een excursie door Nederland. Men bracht onder meer een bezoek aan de bossen van Staatsbosbeheer m Exloodie een oppervlakte van 1400 ha. beslaan, welke twintig jaar geleden nog een kale waarlelooze heidevlakte was. M aar ook ging de belangstelling uit naar de Drentse meisjes in haar traditionele klederdracht, die hier voor de buitenlandse gasten poseren. Deelnemers aan de Ronde Tafel-conferentie op Schiphol Woensdag is wederom een aantal deel nemers aan de Ronde Tafel-conferentie op Schiphol aangekomen. Kolonel A. A. J. J. Thompson, lid van de Nederlandse delegatie bij de voorbereiden de besprekingen te Batavia en souchef van de generale staf in Indonesië, deelde de aanwezige verslaggevers mede dat hij geen verklaringen kon afleggen alvorens hij met dr. Van Royen had gesproken. Ook over de militaire situatie van dit ogenblik wilde hij zich niet uitlaten. De eerste minister van Pasoendan (West- Java), Djoemhana Wiriaatmadja, die lid is van de B.F.O., antwoordde op de vraag hoe de samenwerking tussen de regering van Pasoendan en de Siliwangi-divisie verloopt: „Enige maanden geleden is de samenwer king begonnen tussen de regering en twee bataljons van de divisie. Wegens politieke moeilijkheden heeft de regering echter die samenwerking moeten stopzetten, maar thans, na het afkondigen van de order tot staken van de vijandelijkheden, is er weer contact opgenomen ditmaal met de gehele divisie, die uit tien tot twaalf bataljons bestaat. Gehoopt en verwacht wordt dat het de regering van Pasoendan zal geluk ken een vruchtbare samenwerking met de divisie te verkrijgen." De heer Djoemhana verklaarde verder goede hoop te hebben, dat de Ronde Tafel conferentie een gunstig resultaat zal op leveren. „Er worden moeilijkheden ver wacht, maar ze zullen niet onoverwinnelijk zijn. De uniegedachte leeft nog steeds. Het zal geheel en al van de voorwaarden, op de conferentie te stellen, afhangen of deze ge dachte werkelijkheid zal worden." Achttien jaar geleden was de heer Djoem hana voor het laatst in Nederland. Hij studeerde in Leiden. Dr. Ali Sastro Amidjojo, voormalig repu blikeins minister van Onderwijs, thans lid van de respublikeinse delegatie, onder streepte de verklaring van Mohammed Roem, dat er harde noten gekraakt zullen worden. „Hier is de geheele i-epublikeinse delegatie het wel over eens. Die harde noten zullen in het bijzonder liggen op het gebied van economie en financiën." Toch was dv. Sastro Amidjojo optimistisch ge stemd. Over het onderwijs vei'klaarde de minister nog dat de Bahasa Indonesia de officiële voertaal zal worden. „Het Neder lands zal op de duur als een vreemde taal worden beschouwd. Trouwens de jongere generatie spreekt al bijna geen Nederlands meer." De leider van de delegatie van Oost-Java, dr. Ateng Kartanahai-dja, deelde mede dat Oost-Java op het ogenblik als veilig gebied kan worden beschouwd. Hij was voor het eerst in Nederland en was voornemens zijn vrije tijd te besteden aan het bezoeken van Nederlandse medische inrichtingen. Dr. Ateng is namelijk geneesheer. De motten lieblbein onze tenten opgegeten masiF die Ardlennen liggen er nog als vroeger De beste jaren van ons leven, ja, dat waren die van vier-en-dertïg, vijf-en- dertig, zes-en-dertig, toen wij daar ergens in Brabant een einddiploma hadden ge kregen van de H.B.S. met een speechje van de directeur erbij, met veel gelukwensen op onze verdere levensweg, en toen wij 't gevoel hadden dat wij zelf nog het een en ander over de kronkels van die levensweg te vertellen zouden hebben. Toen namen wij eind Juli onze fietsen en onze tenten en wij-trapten naar het Zuiden, de grens over, Vlaandex-en doox-, Wallonië door, naar de Luxemburgse Ardenen. Dat stukje van onze „verdere levensweg" was in ieder ge val zeer genoeglijk. Wij hadden op school zo het een en ander over de Wereldoorlog geleerd, net niet genoeg om te weten wat er de gevolgen van zouden zijn. Daarom wisten wij ook nog niet dat er een Tweede op komst was, en dat onze levensweg spoedig over de ruïnes zou leiden van alles wat wij als onaantastbaar en waardevol beschouwden. Neen, daar hadden wij zozeer geen aan dacht vooi-, wij fietsten naar het Zuiden met onze tenten en wij hadden er geen benul van dat wij lussen twee oorlogen doorfietsten. Wij zetten onze tent ergens aan de oevers van de Sauer, zo konden wij bij het ochtendgloren van onze bedden in het koele water rollen. De Sauer was onze vaste wastafel met stromend water, zij koerste zo siex-lijk door dat heuvelland als een jonkvrouw die met haar crinoline tus sen de kostbare meubeltjes van haar bou doir door manoeuvreert, zonder het Sak sisch porcelein van de tafeltjes te vegen. Dat Saksisch porcelein, dat waren die vriendelijke witte dorpen met de smalle straten van hobbelige kasseien, hier en daar in de dalen en tegen de hellingen, wit tussen gx-oen en goud van gx-as en koren. Wij dronken glazen wijn voor een frank en aten reusachtige schalen frites met bief stuk voor vijftien. Wij maakten witgejaste gargons van dorpseethuizen gelukkig met een ruime fooi ter waarde van enkele franken, het kon ex-af want in België en Luxemburg konden wij met onze veertig gulden va- cantiegeld als prinsen leven. „Pouvons-nous mettre notre tente ici dans votre prairie?" vroegen wij in de schemeravond aan de boeren in ons mooi ste eind-examen-Frans, waarvoor wij een zeven hadden gekregen met een com pliment van de gecommitteerde voor onze perfecte uitspraak. Ze schijnen daar in België en Luxembui-g niet van een per fecte uitspraak te houden, want ons Frans verwekte verbazing en verwarring, wij hadden met ons Brabants meer succes. „Awel, ge zet het maar ex-xieex-, als ge maar attent bent op de koeienstruiven, ex- is plots genoeg ier in Godes natuur, hoe kant ge met uw vieren in zo een petiet dingske slopen?" „Awel, wij kunnen dat makkelijk, de ruimte valt mee als ge eenmaal binnen bent. en dat ge bedankt zijt Ja, zo ging dat in onze vacanties toen we jongens waren. Het is een plezierige herinnering, maar het is voorbij. We zijn nu geen jongens meer. een van ons vieren is notaris, de andex-e gaat tegenwoordig voor zaken naar de Rivièra, de derde heeft een xylofoon kinderen van twee tot tien. En de vierde, ja die heeft het ver ge bracht als ge beseft hoe ver Haarlem van Brabant is. Maar onze tenten zijn tot stof verteerd, over onze jongensavonturen is een nieuwe oox-log gegaan en wij zijn met een vaart ouder en ouder geworden. Nu ligt daar België als een duur en luxueus vacantieland, waar ge moeilijk nog gargons met twee fx-anken gelukkig maken kunt. Maar het ligt er nog. Goddank, de Ax-- dennen liggen er nog allemaal op een rij tje en de Sauer kabbelt nog even charmant door het Luxemburgse land. En we kun nen er weer heen, niet met veertig gulden voor veertien dagen, en niet met een sim pel bewijsje van Nederlandex-schap, dat niet, maar we kunnen er tenminste weer heen om desnoods voor een paar dagen dat weer eens aan te zien. De franken zijn ver anderd, de mensen niet. En de kasseien niet en de witte, scheve huizen niet. Den Bels is nog den Bels. „Namen, de Zoete, nodigt u uit", stond er op het vriendelijke briefje. Wie kan zulk een uitnodiging weerstaan? Het briefje vertelde verder dat het feest zou zijn in Namen; dansen, fietsen om een Grote Prijs, Bloemenfeërie, wedstrijd van Waalse dichtkunst, omloop van de Citadelle, roei- en hors-bord-wedstrij- den, een grootse expositie met uitgele ien attractieve gelegenheden, een moto- cross, zangwedsirïjden en wat al niet. Het zou er spannen in Namen, dat was wel duidelijk. Het spande er ook, dat moet worden toegegeven. Wij hebben er geen spijt van de uitnodiging van „De Zoete" te hebben aanvaard. Zoals wij nog nooit spijt gehad hebben van een visite die volgde op een hartelijke en welgemeende invitatie. Het was prettig dat feest mee te vierenhet was prettig België weer eens terug te zien na lange jaren. Ik heb dat kxinnen zien omdat ik er nu voor het eerst na jaren weer eens geweest ben. Een voorzichtig, zuinig reisje, met mijn hele kapitalistische situatie openlijk op een formulier uiteengezet vanwege de dcviezencontröle. Met een dun pakje francs, maar met een dikke portefeuille vol herinneringen die vergeleken moesten worden. Eigenlijk had ik de notaris en de zaken man en de vader van acht kinderen moe ten vragen om mee te gaan. Dat zou het nog plezieriger gemaakt hebben. Maar zo iets doet men niet, dat spi-eeki men alleen maar af als men jong is en men lacht ex- laatdunkend om als de tijd van de afspraak is gekomen. De notaris zou misschien ge zegd hebben dat hij het niet voor zijn ge zondheid durfde; de zakenman was waar schijnlijk met een glanzende Buick naar Nice. En de vader zal het wel te druk hebben met zijn xylofoon. Het is dus een eenzaam, maar toch ge noeglijk reisje geworden. Het begon en eindigde onder een stralend blauwe hemel. Het is een genoegen op zich zelf om daar zo het een en ander van na te vertellen. Als het zo geschikt kan worden, zullen we het daar morgen verder over hebben. J. L. Centrale Veiligheidsdienst, kwestie der oorlogs pleegkinderen en naturalisatie van Duitse ex- wapendrager behandeld (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer gaat nu tol begin Sep tember met vaeantie, nadat zij gisteren nog over een aantal onderwerpen gedebat teerd heeft. Zowel de wijziging van de Hoger Onderwijswet, waardoor Delft voor vijf jaar een Rector-Magnificus zal krijgen en een algemeen beheerder, als het wets ontwerp tot opheffing van de Commissie Oorlogspleegkinderen, de naturalisatie van een vroegere Duitse wapendrager en een begrotingsvoorstel betreffende de Centrale Veiligheidsdienst kwamen in behandeling. Natuurlijk zag de communist Van S an t e n in de Centx-ale Veiligheidsdienst weer een vex-schijxxsel van „fascisering Toch bleken ook Mr. Pollema (CH) en Mr. Wend el aar (WD) bezwaren te koesteren, niet alleen omdat de Dienst destijds bij een geheim Koninklijk Besluit in het leven is geroepen, maar tevens om dat deze leden beducht waren ten aanzien van de rechtszekerheid van de burgerij. Minister Drees zette echter uiteen, dat voor zulk een vrees geen enkele aan leiding bestond. Ook was de Centrale Vei ligheidsdienst niet met iets als de Gestapo of als de GPU te vergelijken. Dat het Ko ninklijk Besluit zelf geheim was, moest men toeschrijven aan het feit, dat omtrent de inrichting enz. van zulk een dienst evenmin iets kan worden gepubliceerd als bijvoorbeeld omtrent aangaande mili taire inlichtingendiensten. Overigens was het bestaan van de Centrale Veiligheids dienst reeds bij herhaling door de wet gever bekrachtigd, te weten door de be grotingswetten ter goedkeuring van de uitgaven. Enige uitvoerende bevoegdheid, dus gelegenheid om de burgers in hun rech ten aan te tasten, bezit de Centx-ale Veilig heidsdienst niet. Zij moet alleen de over heid voorlichten over eventuele gevaren die de nakoming van wettige besluiten eix dex-gelijke, bedreigen tengevolge van onwettig optreden. Wanneer bijvoorbeeld de commutiisten besloten hebben om relletjes te ontkete nen bij de opvoering van een hun onwel gevallige film is het goed, dat de overheid hieromtrent tijdig door de Centrale Veilig heidsdienst gewaarschuwd is. Maar met dat waarschuwen houdt haar taak Komt het tot relletjes, dan zijn het politie en justitie die hebben op te treden. Aan Mr. Wendelaar's verlangen om de Centrale Veiligheidsdienst pas van Algemene Zaken naar Binnenlandse Zaken te doen ovei'- gaan na goedkeuring door de Staten- Generaal, kon de minister niet voldoen. Het was om allerlei redenen wenselijk, dat deze overgang zou plaats vinden. Verder kon hij nog ter geruststelling meedelen, dat een door hem voorgezeten commissie, waarin onder anderen Justitie vertegen- woordigd zal zijn, voor de nodige coördi natie tussen de verschillende inlichtin gendiensten zorg zal dx-agen. Met 25f nam de Kamer het begrotingsontwerp aan de communisten en de christelijk-histori- schen stemden tegen. De oorlogspleegkinderen Zonder hoofdelijke stemming, maar geenszins zonder critiek, ging het wets voorstel tot opheffing van de Commissie voor Ooxiogspleegkinderen er door. Die critiek raakte niet die opheffing als zo danig, maar wel verschillende in het ver leden begane-fouten alsook een enkel punt betreffende de toekomst. Mej. Mi-. Tjeenk Willink (Arbeid) wees er op, hoe vei-keerd hel was geweest, dat de commissie, die tenslotte in hoofd zaak de belangen van Joodse oox'logspleeg kinderen had te behartigen in meerderheid uit niet-Joden had bestaan. Volgens haar en hetzelfde beaamde haar partijgenoot Woudenberg is het voor niet-Joden vrijwel ondoenlijk om het Joodse probleem geheel te begrijpen. Diep tragisch noemde spreekster het, dat ten slotte in deze aangelegenheid tal van con flicten ook met en ten dele tengevolge van het optreden van de ongetwijfeld offer vaardig geweest zijnde niet-Joodse pleeg ouders waren ontstaan. Hoofdoorzaak van dit alles lag in de onjuiste samenstel ling van de commissie, welke stelling be streden werd door mr. Teulings (K.V.P.). maar onderschreven door mr. Wendelaar (V.V.D.). Wat nu de toekomst aangaat wees mr. Tjeenk Willink er op, dat, gezien het bestaan van een Joodse voogdij vereniging en verschilende niet-Joodse organisaties van die" aard, de „omvorming" van de juist op te heffen commissie in een nieuwe voog dijvereniging al heel onjuist was. Dit bestreed minister Wijers. Volgens hem kon het, vooral met het oog op wat hij noemde de continuïteit nuttig zijn, dat de rechter de gelegenheid zou hebben, ten aanzien van een aantal der nog niet be sliste gevallen die vereniging ïrxet de voog dij te belasten. Maar het vuur was de be windsman door mej. Tjeenk Willink en door mr. Wendelaar toch zo na aan de schenen gelegd, dat hij thans de toezegging deed te bevorderen, dat de Voogdijraad te Amsterdam ook van Joodse zijde adviezen zal inwinnen. Aldus zal er tenminste niet die eenzijdigheid van voorlichting te duch ten vallen, waarvoor mej. mr. Tjeenk Wil link vreesde. Zij slaagde er in elk geval in, heel deze kwestie degelijker en beter te doen behandelen dan aan de overzijde van het Binnenhof was geschied. Te betreuren viel intussen, dat in de afdelingen dit on derwerp niet zo grondig besprokeix was. Daarom had genoemde senatrice na overleg met de minister aan de voorzitter vei'lof gevraagd om een en ander aan te roeren, waarover men in de stukken niets vindt. Het bezwaar van deze methode bleek giste ren echter in zoverre, dat nu verschillende andere leden verklaai'den op een dergelijk debat niet voorbereid geweest te zijn. Dit was voor president Kranenburg, naar hij zeide, een les om voortaan minder scheutig te zijn met verlening van permissies als nu was geschied. De naturalisatie van de ex-Duitser Jans sen, die gedwongen door zijn landgeno ten en tegexi zijn wil een tijd lang militaire dienst had verricht, maar toch getoond had, degelijk pro-Nedexiands te zijn gaf prof. Molenaar (V.V.D.) aanleiding de ver zuchting te slaken dat voortaan in soort gelijke gevallen sterkere bewijzen van dc Nederlandse gevoelens van zulke aspirant landgenoten gewenst zijn. Overigens was hij het, natuurlijk anders dan de heer Schalker (Comm.) eens met de minister dat nu bijvoorbeeld niet alle oud-Spanje- strijders zo maar weer Nederlanders moe ten worden, gehoord de eex-dere uitlatingen I van de heer De Groot omtrent de commu nistische houding in geval van oorlog met de Sovjet-Unie. Voor mij, aldus de heer Schalker, is het verleden en niet de specu latieve toekomst van belang. Daarentegen vond de minister in deze kwestie het zwaartepunt liggen op de vraag, of iemand straks waarschijnlijk wel of niet een goed Nederlander zal zijn. Overigens zijn er van de 192 oud-Spanjestrijders die daarom ge vraagd hebben, reeds 100 weer Nederlan ders geworden. Het slot van de middag had vooral een professoi'aal karakter. De hoogleraren Woi- tjer (A.R.), Barge (K.V.P.) en Molenaar (V.V.D.) zeiden het hunne over het wets ontwerp inzake de wijzigingen van de be- stuurs- en beheersvorm van de Technische Hogeschool. Vooral omdat de reorganisatie van het technisch hoger onderwijs een uitermate dringende zaak is, achtte minis ter Rutten de voorgestelde wetswijzigingen gewenst. Hij overtuigde prof. Molenaar niet, die helemaal niet begreep, waarom zulk een functionaris zo'n uitzonderlijk hoog salaris moet genieten. En dus liet de Leiase prof zijn „tegen" aantekenen. Hebreeuwse Bijbelteksten gevonden Zoals gemeld zijn in Palestina 2000 jaar oude fragmenten van het Oude Testament in het Hebreeuws gevonden. Engelse ar cheologen menen nu. dat deze fragmenten deel hebben uitgemaakt van oude documen ten, die door een Joodse secte, levende in kloosterverband, werden verborgen toen deze secte voor haar godsdienstige en poli tieke vrijheid stx-eed. De vondst wordt op het ogenblik in Lon den nader onderzocht. De fragmenten, geschreven op perkament werden in 1947 in een grot bij de Dode Zee door een geitenhoeder ontdekt. Men neemt aan, dat de perkamenten in de derde of vierde eeuw voor onze jaartelling beschre ven zijn en de geleerden zijn de mening toegedaan, dat de geïdentificeerde teksten van het Oude Testament deel hebben uit gemaakt van een boekex-ij, die door de Es- senen, een van de drie grote Joodse secten, verborgen is. Deskundigen van het Britse museum waar de fragmenten thans worden bestudeerd, hebben verklaard dat deze vondst uit archeologisch oogpunt de be langrijkste is, die ooit in Palestina werd gedaan. Men neemt aan, dat deze teksten 1100 jaar ouder zijn dan de tot nu toe be kende. Er zullen 20 jaar nodig zijn voor de teksten bestudeerd en vergeleken zijn met die van de bijbel, zoals wij deze thans kennen. Onder de vier perkamentrollen, die door de Amerikaanse school voor Oos- terse studies worden onderzocht, bevindt zich het oudst bekende manuscript van Je- saia. Ook andere Oud-Testaxnentische boe ken zijn reeds geïdentificeerd. Behalve de manuscripten werden in de grot nog over blijfselen van geweven kleren en vaix aar- dewei'k gevonden. Het bestaan van deze fragmenten werd het Brits museum onge veer een jaar geleden bekend, toen voor het eerst hierover publicaties in Amerika ver schenen, waar sommige van de perkamen ten terecht waren gekomen, na in Palestina door veel handen te zijn gegaan. Soort dierendag op Schiphol.. Spinnen-in-blik en vogeltjes in tredmolens Donderdagmiddag was de grote nacht- loods van Schiphol herschapen in een tij delijke dierentuin, Een groot deel van de oppervlakte van de loods was namelijk in beslag genomen door allerlei deels krij sende of loeiende, deels zwijgzaine of stom me dieren. De rijk gevarieerde menagerie bestond uit een tiental zogenaamde pen ceelaapjes, enkele zeer bizondex'e eenden, twee kleine everzwijntjes, een koppel zeer fraaie rode ibissen, enkele houtduifjes en twee papegaaien, alle met hel K.L.M.-toe stel uit Paramaribo op Schiphol aangeko men. Bovendien was ex-, een degelijk in een mandje opgeborgen python van ruim 5'/2 meter, vier gevaarlijke hagedissen, een Een deel van de zending vogels uit de Oost, geschenk van Sultan Hamid II aan Den Haag, wordt door het personeel der K.L.M. uitgeladen. ara, vier doodskopaapjes, een toekan, een langnageligc luiaard en 'n blikje met twee inkepingen in het deksel, waarop een etiket met grote letters vermeldde „ver giftig". De „inzittenden" hiervan waren twee formidabele vogelspinnen. Deze West Indische dierenvertegenwoordiging kreeg iets later gezelschap uit de Oost, want in het laadruim van de Constellation „Gou da" werd op Schiphol een aantal hagedis sen, vogeltjes en tropische vissen aange voerd. De vogeltjes waren gedurende de reis gehuisvest in cylindervormige kooitjes, welke konden draaien, waardoor zij onbe perkte afstanden „lopend" konden afleg gen. Deze dieren zijn een geschenk van de sultan van Pontianak aan de gemeente Den Haag. De West-Indische dieren zullen binnenkort te bezichtigen zijn in het die renpark Wassenaar. Tot opvolger van dr. W. Verkade als voorzitter van de coördinatie-commissie voor culturele betrekkingen met Duitsland is benoemd prof. dr. Th. J. G. Locher te Leider

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5