m Tentoonstellingsactivilelt in het Bloembollen vak De nieuwe bonnen Het dagelijkse leven in Nederland LIMM, HÜ QKort en Bondig Het noodlottige halssnoer Donderdag 11 Augustus 1919 Haarlems Daglilad „Grote Flora" in moeilijkheden Het jaar 1950 zal de activiteit van het Bloembollenvak op tentoonstellingsgebied duidelijk tot uitdrukking brengen. In het voorjaar zal de Demonstratietuin van het Bloembollenvak, een stichting van de Commissie voor Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembollencomité, welke op „Treslong" te Hillegom is ingericht, of ficieel worden geopend. Om dezelfde tijd zal de Nationale Bloe mententoonstelling „Keukenhof",, die een permanent karakter zal dragen, voor het publiek worden opengesteld. En dan zijn er natuurlijk nog de winter tentoonstellingen, waarvan „Bloemlust" te Lisse er dit jaar weer drie op haar pro gramma heeft staan, gezwegen van de vele kleinere van plaatselijk- en streekbelang. Al stemt deze activiteit tot verheuging, minder aangenaam is, dat door dit alles de plannen voor een grote internationale ten toonstelling in de geest van Flora I en II in de verdrukking komen. Vele vakmensen gevoelen de noodza kelijkheid, dat men in het buitenland door middel van een groots opgezette tentoon stelling er op wordt attent gemaakt, dat het Bloembollenvak in Nederland nog altijd vóóraan staat. Nu men, ondanks de vele moeilijkheden en tegenslagen, weer zóver is dat de normale gang van zaken is her vat, ziet men deze mogelijkheid opnieuw onder de ogen, en het hoofdbestuur dei- Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur had dan ook in beginsel het plan opgevat, in 1952 zulk een grote internatio nale bloemententoonstelling te organiseren. Het heeft daartoe bij de Commissie voor Onpersoonlijke Reclame van het Centraal BI oemb ollencomitlé een crediet aange vraagd voor de voorbereidende werkzaam heden. Uit het feit dat deze commissie het houden van een zodanige tentoonstelling niet zo noodzakelijk oordeelde,dat zij op dit verzoek gunstig adviseerde, maar wèl meende dat een bedrag van 20.000, diende te worden toegestaan voor de in richting van „Keukenhof" tot Nationale Bloemententoonstelling, zou men kunnen afleiden, dat de opvatting van het hoofd bestuur niet algemeen wordt gedeeld, en dat er veeleer een streven merkbaar is om bijzondere aandacht te wijden aan tentoon stellingen met een minder grootse preten tieal lijdt het geen tijfel dat met name „Keukenhof vele bezoekers zowel uit binnen- als buitenland zal trekken. Organisatorisch zou het echter wèl zo verkiezelijk zijn, dat de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur, die toch de officiële organisatie is waarin alle vakmen sen, exporteurs en kwekers, verenigd zijn, die internationale contacten onderhoudt en als zodanig het aangewezen lichaam voor het organiseren van een grootse manifestatie, de steun ondervond van de vakmensen in het streven naar de totstandkoming ener grote internationale demonstratie. Hoe wélingerieht ook andere tentoonstel lingen mogen zijn, hoe groot hun opervlak- te en hoe veelzijdig hetgeen zij tonen, geen van alle kunnen zij de pretentie voeren, te zijn een demonstratie van de prestaties van het ganse vak. De beslissing van de Commissie voor On persoonlijke Reclame welke in het licht van betgeen zij omtrent „Keukenhof" advi seerde een bepaalde tendenz niet kan wor den ontzegd, wordt dan ook door het hoofd bestuur der Algemene Vereniging ten zeer ste betreurd, al zal men zéker de plannen niet opgeven. Hoezeer de meningen in deze zaak ver deeld zijn, blijkt ook uit het feit dat het Centraal Bloembollencomité, ondanks het gunstig advies van de Commissie voor On persoonlijke Reclame, het crediet van ƒ20.000 voor „Keukenhof" meende niet te moeten toestaan, omdat het hier geen „on persoonlijke reclame" betrof, daar de na men der inzenders worden vermeld. De moeilijkheden, ontstaan voor de grote internationale tentoonstelling, wijzen op een zeker groeps-individualisme, waaraan het trouwens binnen de Algemene Vereniging nimmer ontbroken heeft, maar dat toch een krachtige propaganda naai- buiten ernstig in de weg kan staan. Belangen-sympathieën en antipathiën kruisen elkaar en spelen een grotere rol dan wel gewenst mag worden geacht. Het hoofdbestuur is voornemens, zich tot de afdelingen en de leden te richten ten einde zich een duidelijk beeld te kunnen vormen van de opvattingen die heersen om trent de mogelijkheid en het nut van een internationale tentoonstelling. Hoe dit ook moge uitvallenhet staat vrijwel vast, dat deze tentoonstelling in 1952 nog geen werkelijkheid worden zal! De gedemobiliseerden op de Grote Beer Aantallen uit Haarlem en omgeving Met het troepéntransportschip de Groote Beer, dat 25 Augustus te Amsterdam ver wacht wordt, komen 31 Haarlemmers mee. Verder uit Heemstede 9, Beverwijk 4, Vel- sen-IJmuiden 4, Castricum 3 en Haarlem mermeer 8. Pauselijke onderscheiding De Paus heeft aan de heer H. van de Weyer oud-inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Haarlem, het ere kruis Pro Ecclesia et Pontifice verleend. De pastoor van de Spaarnekerk, de heer J. de Vlieger, heeft hem gisteren de versierselen opgespeld. Middenstandsdiploma In Haarlem vond de jaarlijkse réunie plaats van de geslaagden voor het laatste gedeelte van het examen Middenstands diploma, die opgeleid waren door de onder- wijsvereniging „Laurens Coster". Geslaagd zijn de dames: v. Aalst, v. d. Aar, en de heren: Bloemer, Elzinga, v. d. Horst, Iiulsebos, v. d. Hurk, v. d.. Kort, Krug, Kuipers, Mica, v. d. Stall, A. de Vries, J. de Vries, W. de Vries, Verwoerdt, Werd- müller, Willemse, Visser, H. Lefferts, P. Lefferts. Twee candidaten werden afgewezen. HOOFDAKTE Te Haarlem zijn geslaagd voor deel A: N. A. Disselkoen, Anna Paulowna; J. Leen, Aalsmeer; H. G. Oordijk, Amsterdam; F. L. Schalkwijk, Heemstede, P. J. H. Soethoudt, Mijdrecht. Voor deel B: mejuffrouw C. M. J. Uyttewaal, Leimuiden; G. Veldhuis, Aalsmeer; G. N. F. Schenck, Amsterdam; mejuffrouw A. G. O. Thijssen, Amsterdam. Elk der volgende bonnen geven recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 909 261 Vlees (A, B, D), 100 gram Vlees 262 Vlees (A, B), 300 gram Vlees 263 Vlees (D), 100 gram Vlees 266 Algemeen (A, B), 200 gram Kaas of 250 gram korstloze Kaas 272 Algemeen (B), 200 gram Kaas of 250 gram korstloze Kaas 267 Algemeen (A, B), 125 gram Koffie 274 Algemeen (D), 100 gram Kaas of 125 korstloze Kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 909 (Bijz. Arbeid, a.s. Moeders en Zieken), geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter V. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Augustus worden gebruikt. De bonnen 245, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253,^255, 256, 257, 258 en 259 Alge meen van de bonkaarten voor voedings middelen kunnen vernietigd worden. Lady Baden Powell komt naar Nederland Lady Baden Powell, de weduwe van cte stichter der padvindersbewëging, zal zoals reeds gemeld, een bezoek brengen aan Nederland, ter gelegenheid van de inter nationale training van kabouterleidster: die van 16 tot 30 Augustus wordt gehouden op het padvindsterscentrum „Buitenzorg' bij Baarn. Op 18 Augustus zal Lady Baden Powell .uit Oslo op Schiphol aankomen. De vijftigduizend is er uit Op nummer 2455 van de Staatsloterij (vijfde klasse, 16de lijst) is een prijs van 50.000,gevallen en op nummer 21826 een prijs van 15.000, Cinetone-sfudio luxe- paardje zonder toekomst? De Cinetone-studio's in Duivendrecht bevinden zich nog steeds in een zeer moei lijke positie. De laatste Nederlandse film „Een koninkrijk voor een huis" werd daar in 1948 gemaakt en sindsdien liggen de grote hallen vrijwel ongebruikt. In de af gelopen winter werd de film „LO.-L.K.P." in de studio's gesynchroniseerd en ook de studio's van Joop Geesink en de maatschap pij „Cephima", die reclamefilms maakt, zijn in het gebouwencomplex gehuisvest. Dit is echter lang niet voldoende om de exploitatiekosten te dekken. Na de oorlog zijn de studio's geheel gerestaureerd ten koste van zeer grote bedragen. Daarbij komt nog dat het volledige technische per soneel in dienst is gehouden, want mocht in de toekomst weer een Nederlandse film worden vervaardigd of een buitenlandse maatschappij van de studio's gebruik wil len maken, dan is een eerste vereiste dat geroutineerd personeel aanwezig is. Voor de timmerlieden, décorbouwers en déco rateurs is een tijdelijke werkkring ge vonden in het bouwen van woonarken, maar dit is geen oplossing. Van Nederlandse zijde melden zich geen filmproducenten, omdat het vervaardigen von rolprenten, ook wegens de. hoge ver makelijkheidsbelasting te grote risico's met zich brengt. Een Nederlandse film, die uiteraard slechts een beperkt taalgebied heeft, moet bij de vertoning in Nederland aan recette's meer opbrengen dan de beste Amerikaanse film om de productiekosten te kunnen dekken. België en Indonesië kunnen in dit taalgebied practisch worden uitgeschakeld. Tot dusverre heeft de Nederlandse bios coopbond steeds financiële steun verleend bij het vervaardigen van Nederlandse speelfilms, maar de bond kan niet doorgaan met het bijpassen van de exploitatiever liezen, te meer daar de financiële moge lijkheden van het bioscoopbedrijf sterk zijn teruggelopen. Was het vlak na de oor log zo, dat ieder theater vrijwel steeds was uitverkocht, thans is het bioscoopbe zoek in het algemeen aanzienlijk vermin derd. Insiders zijn van mening dat de ver hoogde vermakelijkheidsbelasting te zwaar drukt op de exploitanten en dat slechts een verlaging van deze belasting of een sub sidie van de regering het mogelijk zou ma ken zonder al te grote risico's een Neder landse speelfilm te gaan vervaardigen. Ook is het niet te voorzien dat binnen korte tijd buitenlandse maatschappijen ge bruik zullen maken van de Cinetone- studio's, omdat het buitenland, gezien de tegenwoordige filmproductie, over vol doende werkruimte beschikt. De kwestie is thans onder de aandacht van de Nederlandse regering gebracht. MINDER RADIOLUISTERAARS IN NEDERLAND Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 Augustus 1.226.136 tegen 1.254.146 op 1 Juli. Op 1 Juli waren er 519.132 aangeslotenen op het rijks- radiodistributienet tegen 516.779 op 1 Juni. Inbraak Tijdens afwezigheid der bewoners heb ben onbevoegden zich toegang verschaft tot de woning van de directeur van Open bare Werken aan de v. Tetsstraat te Hille gom. Een geldbedrag alsmede verscheidene waardevolle voorwerpen worden vermist. Het politie-onderzoek is in volle gang, doch de dader is nog zoek. Met de „Jan Steen" arriveerde van ochtend omstreeks half twaalf op Schiphol de nieuwe ambassadeur van India bij het Nederlandse Hof, de heer R. S. Mehta. Iedere dag worden er 779 kinderen geboren Iedere dag worden er 240 huwelijken geslofen Iedere dag werken er 631,300 industrie arb. Iedere dag sterven er 194 personen Iedere dag zijn er 24 scheidingen Iedere dagvlaken daarvan 437arbeiders |=io BÜU-ioo f~ö~l=iooo 1=100,000 |TTTn=1millioen Dick Zwerus 25 jaar in gemeentedienst Een veelzijdig man Op 18 Augstus viert de magazijnmeester van de Haarlemse Gemeentereiniging, de heer D. J. Zwerus, maar iedereen noemt hem zonder meer Dick zijn zilveren jubileum bij de gemeente. Hij trad er in 1924 in dienst, nadat hij eerst een jaar het binnenvaartbedrijf van zijn vader had voortgezet, bij de grond werkers, ging ver volgens ovèr naar de stratenmakers, vierde daarna zijn liefhebberij in werktuigkunde bot op de asfalterings- tnachines en kwam na door zelf studie monteur te zijn geworden in 1928 als „ka pitein" op het sleepbootje „Ina" van de Gemeen tereiniging te staan. Dat duurde zo tot de oorlog. Toen werd hij machinist van het persgas-station van de Gemeente aan de Oudeweg, waar hij de Duitsers me nige loer heeft gedraaid door water in hun cylinders bij te pompen. Maar de aanstaande jubilaris heeft niet alleen een mooie staat van dienst bij de gemeente, hij heeft zijn kracht ook ge geven aan vele verenigingen en liefheb berijen. Het begon toen hij een jonge man was met voetballen bij R.C.H., maar die sport verwisselde hij al gauw voor het wielrennen. In een sigarenkistje liggen zo'n kleine vijftig médailles, waarvan de eerste Verkregen werd in 1921- door als eerste in de vijf kilometer-nieuwelingen wedstrijd van „De Kampioen", waarvan hij lid van verdienste is, over de finish te gaan. Overigens stoft Dick al net zo min op al die zilveren en bronzen souvenirs als op de bekers die hij de laatste jaren met het zeilen won. Als Zwerus ergens aan meedoet, doet hij het ook goed en bij de Haarlemse Jachtvereniging „De Water vrienden" weten ze dat ook wel te waar deren. In 1933 zette hij zijn verlangen naar de watersport in een daad om. Hij ging naar de automarkt en kocht voor vijftig pop een Fordje, naar een ijzerwinkel, waar hij voor een gulden drie-en-dertig de nood zakelijke gereedschappen ontving en naar een' houthandelaar voor het materiaal voor de romp en bouwde met deze ingrediënten een motorbootje. Van het Fordje gebruikte hij alleen de motor en de rest deed hij weer voor dertig gulden van de hand. In totaal kostte hem het hele geval ruim drie honderd gulden. Tegenwoordig zeilt Zwe rus niet zonder succes met een grote B.M. Van de zeilsport naar het toneel is ook al geen zevenmijls afstand, want in de be zetting richtten de Watervrienden hun toneelafdeling „De Plankeniers" op, met welk troepje Zwerus nu nog optrekt. Nee, van stil zittten heef Zwerus nooit gehouden. Daarvan getuigen ook de pas tels aan de wanden van zijn gezellige wo ning aan de Spaarndamse weg. Want als hij na een ziekte ook maar even op mocht zitten, dan kwam penseel of tekenstift eraan te pas om de tijd te doden. In de vrije uren die hem na al deze hobby's nog restten, heeft Zwerus nog gedamd, ge schaakt en getennist of het Haarlems Dag blad gelezen, waarvan hij een kwart eeuw abonné is. Uitkering van achterstallige pensioenen aan landarbeiders Toen enige jaren geleden plannen wer den gemaakt om te komen tot een pen sioenregeling voor het landbouwbedrijf, lag het in de bedoeling de regeling op 1 Mei 1947 te doen ingaan. Door verschil lende omstandigheden moest de datum van de in werking treding naar een later tijdstip worden verschoven en het is ten slotte 1 Mei 1949 geworden vóór de zaak in kannen en kruiken was. Van die latere ingangsdatum dreigden verschillende landarbeiders de dupe te worden, bijvoorbeeld zij die na 1 Mei 1947 65 jaar werden en dus bij een vroegere in gang der ï-egeling al lang pensioen zouden hebben gehad. Gelukkig wordt dit bezwaar door een bijzondere overgangsmaatregel opgeheven. Dank zij deze maatregel krijgt iedere landarbeider, die pensioen zou heb ben gehad als de regeling al op 1 Mei 1947 was ingegaan, dat pensioen achteraf toch. Dat is voor velen dus een aardig sommetje. Om in het bezit van het pensioen te komen, moet thans een aanvrage ingediend worden bij de sociale verzekeringscommis sie. Er zijn drie groepen van „pensioen gerechtigden": le. de landarbeiders, die na 1 Mei 1947 hun 65e jaar hebben bereikt, 2e. de landarbeiders, die na 1 Mei 1947 invalide zijn geworden (deze zullen intus sen al een invaliditeitsrente ingevolge de Invaliditeitswet hebben gekregen) en 3e. de weduwen en de wezen van de landar beiders, die na 1 Mei 1947 zijn overleden. Wie meent tot één dezer groepen te beho ren, kan zich aamhelden, waarna wordt onderzocht of de aanvrager inderdaad recht heeft. De pensioenen van het Bedrijfspensioen fonds staan geheel los van die ingevolge de Invaliditeitswet. Coopers op de Stadion-baan De Heemsteedse coureur Lex Beels heeft het plan opgevat om met 500 cc-racewa- gens wedstrijden te houden op de wieler baan van het Stadion. Hij zou daarvoor enige Britse Cooper-cracks willen 'uit nodigen en enige korte achtervolgings-races een speedway-programma inlassen. Bij een proefrit op deze baan met zijn Cooper-JAP haalde Beels al een gemid delde van tegen de 100 km. en het behoeft geen betoog, dat twee van deze kleine felle rakkers, die elkaar door de steile bochten achtemajagen een spectaculair schouwspel zullen bieden. De stadion-directie had er dan ook wel oren naar en men hoopt in de eerste week van September te kunnen be ginnen. De KNAC moet echter nog haar toestem ming voor dit experiment geven, maar ge zien het feit dat het een grote stimulans voor de 500 cc.-klasse zou betekenen, is redelijkerwijs aan te nemen, dat deze wel zal afkomen. Waterpolo Militairen wonnen van D.W.R. De waterpolowedstrijd DWRAZ, die gisteravond gespeeld zou worden, is op ver zoek van de Amsterdammers niet doorge gaan. DWR speelde een wedstrijd tegen het Nederlands Militaire zevental. Tegen het snelle spel van de militairen moest DWR het afleggen en verloor met 40. Zondag speelt het militaire zevental, waarin zijn opgenomen de Haarlemmers H. Handgraaf, A. Nater en J. Tjebbes tijdens de nationale zwemkampioenschappen tegen het Oostelijk zevental. De militairen ver trekken Dinsdag Daar Denemarken, om aldaar deel te nemen aan zwem- en wafer- polowedstrijden. Wielrennen Baanwedstrijden in Nijmegen In het Goffert-stadion te Nijmegen zijn wedstrijden gehouden. De uitslagen luiden: Sprintwedstrijd: 1. Peters (Nederland); 2. Van Steenbergen (België) op banddikte; 3. Kubler (Zwitserland). Laatste 200 m. in 14.6 sec. Ploegachtervolging over 10 ronden. Eer ste wedstrijd: 1. Nederlandse ploeg (Blan- kenauw, Van Est en Van Beek) in 5 min. 44,2 sec.; 2. Buitenlandse ploeg (Bartali, Robic en Ockers). Tweede wedstrijd: 1. Nederlandse ploeg (De Ruijterj De Hoog, De Korver en Pau wels) in 5 min. 43 sec.; 2. Belgische ploeg (Dupont, De Mulder, Verliaert en Hen- drickx). Klassementswedstrijd over 30 ronden: 1. Ockers (België) 16 pnt.; 2. Blankenauw (Nederland) 12 pnt.; 3. Schotte (België) 10 pnt.; 4. Marinelli (Frankrijk) 1 punt. Koppelwedstrijd over 80 ronden (36 km.): 1. Robic en Marinelli in 46 min. 51.8 sec.; 2. Kubler en Jomaux; 3. Steenbergen en Kint. H.S.V. „De Kampioen" Woensdagavond hield de H.S.V. Kampioen" haar vierde en laatste record- rit voor de Staphorst- en Du Nordbeker. Bij de A-klasse zegevierde in de laatste rit B. v. Dijk, die de 50 km. aflegde in 1 uur 23 min. Bij de nieuwelingen zegevierde A. v. 't Hof. Hij reed over de 40 km. 1 uur 5 min. 15 sec, De uitslag luidt: A-klasse: 1. B. v. Dijk 1 uur 23 min.; 2. H. Droog 1 uur 23 min. 10 sec.; 3. H. Kra mer 1 uur 25 min. 54 sec. Nieuwelingen: 1. A. v. 't Hof 1 uur 5 min, 15 sec.; 2. W. Rustman 1 uur 8 min. 25 sec.; 3. P. de Vries 1 uur 8 min. 29 sec. Daardoor werd de totaal-uitslag: 1. A. v. 't Hof 3 uur 17 min. 45 sec.: 2. P. de Vries 3 uur 25 min. 3 sec.; 3. W. Rustman 3 uur 26 min. 59 sec.; 4. G. v. Roon 3 uur 27 min. 11 sec.; 5. C. Kroezen 3 uur 34 min. 5 sec.; 6. J..: Steenbakker 3 uur 34 min. 9 sec.; 7. W. Wijkhuizen 3 uur 36 min. 7 sec.;' 8. J. v. d. Wei 3 uur 40 min. 28 sec. Boksen Zege van Schneiders op de Engelsman Swevels De bokswedstrijden welke Woensdag avond op het terras van hotel de Schelp te Zandvoort zijn gehouden onder leiding van de Zandvoortse bokspromötor Henk Rüh- ling en waarvan de baten bestemd waren voor de afdeling Zandvoort van df NIWIN, hebben een vrij grote belangstel ling getrokken. Het terras was uitermate geschikt voor de wedstrijden. Jonge leden van de Boxing club Zandvoort gaven enkele demonstraties, evenals twee Engelsen in een wedstrijd van drie maal twee minuten. Dick v. d. Nulft van de Boxing club Zandvoort bokste tegen Barré van de school Corbett te Amsterdam, onbeslist na drie ronden van 2 minuten. Interessant was de strijd tussen J. Brou wer (De Ring, Haarlem) tegen J. Stuurop van Corbett. Het gevecht bepaald op vier ronden van drie minuten werd na de tweede ronde, waarin Stuurop voor acht tellen neer ging, door laatstgenoemde op gegeven waardoor Brouwer, die uitstekend werk te zien gaf, winnaar werd uitge roepen. J. Spit, van De Ring Haarlem won op punten :aa drie ronden van twee minuten van J. Meerland van Corbett. De grote strijd tussen de Nederlandse kampioen 'oantamgewicht, Hannes SchneF ders en de Engelse bokser Jack Swevels, bracht geen opwindende momenten. Gedu rende acht ronden van drie minuten lever den dezen een uiterst faire strijd. Zij wa ren namelijk tegen elkaar opgewassen. Na de vierde ronde was Schneiders echter iets meer in de aanval. Hij werd overwinnaar op punten verklaard, De laatste wedstrijd H. Antonisse (de Ring Haarlem) tegen' Winkelaar van Cor bett werd door laatstgenoemde op punten gewonnen. Mevrouw Hennie Dorreboom, voorzitster van het plaatselijke comité van NIWIN, bracht na afloop dank aan organisatoren, deelnemers en promotor. BINNENLAND De Rotterdamse rechtbank heeft de 29-jarige J. G. S. veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met de bepaling, dat deze straf in de. Bijzondere Strafgevangenis moet worden doorgebracht. S. werd schuldig bevonden aan de moord op een 24-jarige vrouw uit Katendrecht. De inventaris van het voormalige Duitse concentratiekamp Vught, waarin na de bevrijding poltieke delinquenten zijn ondergebracht en dat sedert het begin van dit jaar gebruikt werd als gewone straf gevangenis, zal op 14 en .15 September in de „IJzeren Man" te Vugiit publiek worden geveild. Met ingang van 15 Aug. 1949 kunnen, over de rechtstreekse radio-telefoonverbin ding' AmsterdamNew York gedurende de gehele openstelling van deze verbinding, uitgezonderd van 20 tot 23 uur, ook ge sprekken worden gevoerd met de Philip- pijnen. HAARLEM EN OMGEVING Geslaagd voor de akte Engels M. O. A de heer J. Wille, onderwijzer aan de ULO A te Haarlem. Pittige koffie ROODMERK 98centper '^pond Overwinning van Charles door opgeven van Lesnevich De wedstrijd tussen Ezzard Charles en Lesnevich is Woensdagavond door eerstge noemde gewonnen. Na afloop van de zevende ronde deelde Lesnevich, die aan beide ogen gewond was, aan de scheidsrech ter mee, dat hij niet langer in staat was de strijd te hervatten. Ezzard Charles be houdt zijn titel van wereldkampioen zwaar gewicht in de versie National Boxing Association. liet gevecht, dat in Madison Square te New York op een van de warmste zomer avonden werd gehouden, werd bijgewoond door 18.000 toeschouwers. De weddenschap pen stonden 18 tegen 5 ten' gunste van Charles. Bij het wegen wees de schaal voor Charles 81.646 kg. en voor zijn uitdager 82.553 kg. In de eerste ronde begonnen beiden in een snel tempo en trachtten een k.o. zege te forceren. Lesnevich gaf in de tweede ronde enkele goede linkse hoeken, waarna korte linkse van Oharles volgden. Het tem po in de derde ronde bleef snel. Charles bokste tactisch beter en verkreeg een kleine voorsprong op punten. Ook in de vierde ronde was hij meer op dreef. Charles bokste met een groter zelfvertrouwen. In de vijfde ronde scoorde Charles heel wat punten door een gevarieerd aantal slagen. Lesnevich werd in de verdediging gedrongen en het linkeroog van hem bloed de hevig. De toeschouwers moedigden Lesnevich aan en inderdaad scoorde hij met een rechtse, maar het was de enige rake slag tegenover een serie, welke hij moest incasseren. Lesnevich scheen van plan om in de zesde ronde goed voor de dag te komen. Hij rende uit zijn hoek, brak door de verdedi ging van Charles heen, liet twee harde sla gen op de kaak van zijn tegenstander komen en tot veler verrassing bleek hier uit, dat Lesnevich nog niets van zijn la-acht in de vorige ronden had verloren. Charles scheen wat geïntimideerd en wederom raakte Lesnevich de man,tegenover hem. met een stevige rechtse op de kaak. In de zevende ronde startte Charles goed met een rechtse op het gelaat van zijn tegen stander. Er zat zoveel kracht achter deze slag, dat men wel de mening moest krijgen, dat Charles van plan was het gevecht te forceren; Toen aan het einde van deze ronde Lesnevich naar zijn hoek ging, sprak hij enige woorden tot- zijn manager, Vello. Deze riep er de scheidsrechter Ruby Goldstein bij en toen werd medegedeeld, dat Lesne vich niet meer aan de achtste ronde zou beginnen. Voetbal Laatste doelpunt voor V.U.C. van Bertus de Harder Op het uitverkochte terrein van VUC heeft deze Haagse club gisteravond met 31 van West-Frisia gewonnen. De rust stand was 10 voor VUC. Aan Bertus de Harder, die naar Frank rijk vertrekt, om als beroepsspeler op te treden, werden bloemen en souvenirs aan geboden. Hij maakte het eerste doelpunt in deze wedstrijd en zijn laatste voor de Haagse vereniging. R.C.H. ontmoet Zeeburgia RCH zal Zondag -het seizoen openen door het spelen van een vriendschappelijke wed strijd op haai- terrein tegen de Amster damse eerste klasser Zeeburgia. Het elftal dat door het medespelen van G. Lasschuit en T. Willemink een versterking heeft on dergaan, is als volgt samengesteld: Doel: D. v. d. Vliet; achter: D. v. Rhee- nen, Cr. Lasschuit; midden: F. Heyerman, W. de Vos, T. Willemink; voor: J. Koster, D. de Wette, W. Hansen, L. Biesbrouck, P. Bleeker. EEN Groentje in Haarlem-s Dagblad heeft succes. Wij zeggen dat en het feit dat er zoveel geplaatst worden bewijst het. FEUILLETON dooi Gordon Mc Donell 16) Zij negeeirde de laatste zin en zei: Hoe klinkt die stem van George Sellick? Gewone toonhoogte. Zoals zovele an dere. Moeilijk te omschrijven, zou ik zeg gen. Ik dacht bij mezelf, <lat dit ook op Tom's stem zou kunnen slaan. Ik was er zelfs helemaal niet zo zeker van, dat het Tom's stem niet geweest was. Heeft u dat allemaal niet aan luite nant Ives verteld?, vroeg ze. Zeker. Wat was het dan, dat u mij wilde vertellen en niet aan hem kon vertellen? Ik wilde van u te weten komen, wat dat probleem van uw zuster eigenlijk was geweest Dat beviel baar helemaal niet. Haar blauwe ogen begonnen te schitteren en hadden diezelfde harde uitdrukking als de vorige avond, toen ik haar man die opstop per gegeven had. Zij stond op en zei: U zult mij verplich ten met heen te gaan. U loog tegen mij, toen u zei, dat u iets wist, wat u niet aan de politie vertellen kon en u deed dat al leen maar om hier binnen te kunnen drin gen en vragen te stellen; vragen over mijn zuster. Ik bleef rustig zittten en keek haar aan. Nie meer dan u loog, toen u gister avond zei, dat u van geen probleem wist, dat uw zuster gehad kon hebben. Ik weet nu, dat u loog; toen was ik er nog niet geheel zeker van, maar nu wel. Als u het mij wilde vertellen, konden we samen mis schien tot enig resultaat komen. Ik weiger om het persoonlijke leven van mijn zuster met u te bespreken. Wilt u pu zo vriendelijk zijn om heen te gaan? Dus u weet het wèl, nietwaar? Moet ik iemand roepen om u er uit te gooien? Zij was verliefd op iemandwas dat het? Plotseling ging zij zitten. Zij keek mij aan en zei: Wat tracht u eigenlijk te doen? Ik tracht te vinden, wie haar ver- mooi'd heeft. Ziet u dan uit te vinden, wie haar dat halssnoer gegeven heeft, want die beeft het gedaan. Wat doet u daar zo zeker van zijn? OmdatZij hield zich plotseling in en keek mij aan. Wat bedoelt u? Zoudt u willen beweren, dat de man, die haar hët halssnoer gaf, niet de man is, die haar gedood heeft? Ja. Plotseling stond zij weer op. U weet, wiet het is. U weet wie het is, nietwaar? En u tracht hem te dekken. Het was een vriend van u. Het was kapitein Mar- ford.dat is degeen, die u bedoelt. En hij heeft Letty vermoord, omdat zij wei gerde met hem te trouwen. Tom is getrouwd; en ik weet, dat hij haar nooit zou vermoorden. Plotseling drong het tot mij door, wat ik gezegd had. Het was nu te laat om het terug te nemen. Ik stond snel op en ging op haar af. Zij bleef als versteend staan. Ik zei: Kijk eens hier, u moet mij geloven, wat Tom betreft. Ik weet, dat hij haar het halssnoer gaf, maar ik weet ook voor honderd procent, dat het eenvoudig niet in zijn karakter ligt om zoiets te doen. Het hielp niets. Ik kon duidelijk zien, dat het allemaal niets hielpIk trachtte het over een andere boeg te gooien. Plot seling dacht ik, dat ik een uitweg zag, in hetgeen zij juist gezegd had. Wat doet u er zo zeker van zijn, dat die andere man haar niet uit jalouzie ge dood heeft, omdat zij in Tom's gezelschap was, vroeg ik. Eerst dacht ik, dat ze mij niet gehoord had. Zij stond zo stil en was blijkbaar zo in haar gedachten verdiept, dat zij geen aandacht voor iets anders had. Maar zij moest het toch gehoord hebben, want na een poosje antwoordde zij mij en haar antwoord klonk helder en duidelijk: Omdat die. andere man niet op haar ver liefd was. Ik keek haar aan. U bedoelt, dat u daar alles van wist en het niet aan de politie verteld hebt? Het gaat hun niet aan. Het gaat nie mand aan. Komt het niet bij u op, dat hij wel eens de man kon zijn geweest, die haar gedood heeft? Ik heb u juist verteld, dat hij niet verliefd cp haar was. Daar kunt u nooit zeker van zijn. Ik ben er heel zeker van. Dat zij er zeker van was, kon ik zien en horen aan haar stem, aan haar vol komen kalmte en aan de gehele manier, waarop zij daar voor mij stond. Hoe kunt u van zoiets zo zeker zijn? Zij wist, dat ik nu in het voordeel was. Ik wist, dat zij wist, dat ik het gemakke lijk aan Ives kon vertellen, als zij mij geen afdoend antwoord gaf. Zij zag nu ook wel, dat zij mij vertellen moest, waarom zij daar zo zeker van was. Tenslotte zei zij heel eenvoudig: Omdat hij op mij verliefd is, majoor Foralter. Dat is de reden, dat ik het zo zeker weet. Een ogenblik drong het niet geheel tot mij door. Het wilde er niet bij mij in, dat Janet er een minnaar op na hield - neen, neen, Janet zou zoiets niet doen. En toen zag ik, dat er ook daarvoor nog een uit weg was en ik vroeg haar: En bent u verliefd op hem? Ik veronderstel van niet, want als dat zo was, zoudt u niet nog met uw man getrouwd zijn. U zoudt u vrij maken. Dat zou je toch doen, is het niet, Janet? Het is vreemd, maar ik geloof niet, dat zij of ik op dat ogenblik ons realiseerden, dat ik haar Janet genoemd had. Ja, dat zou ik zeker. Ik zou niet blij ven bij iemand, waar ik niet van hield. Ik dacht na over alles, wat zij gezegd had. Ik kon het beeld nu heel duidelijk zien. Letitia's probleem, hoe zij verliefd was op een man, die verliefd was op Janet, terwijl Janet hem niet lief had, om dat zij van haar man hield. Ik zag, dat Janet Ives hierover natuurlijk nooit had kunnen spreken, omdat het iets was, wat Ives niet aanging, hoe zij er niet met Begg over had kunnen spreken, uit loyaliteit tegenover haar tweelingzuster. Ik zag ook dat dit de verklaring kon zijn van het feit, dat Janet tegen Begg gezegd had, dat zij van geen probleem wist, ter wijl het tevens zou verklaren, waarom Begg van Letitia's probleem niets afwist. Maar het enige, wat ik niet kon zien. was, waar Tom in het schema paste. Ik zei: Nu kan ik mij begrijpen, waarom u denkt, dat Tom haar ver moordde aannemende, zoals wij beiden doen, dat hij het was, die haar het hals snoer gaf. U denkt, dat hij haar tenslotte uit woede doodde, omdat hij afgewezen werd. U denkt, dat Tom haar verhaal een klein beetje verdraaide, nietwaar en dat de man, die zij overwoog te trouwen. Tom zelf was en niemand anders. Dat hij haar toen zij eindelijk besloot om hem niet zijn zin te geven in woede vermoord de.... Is het niet zo? Zij knikte.. Zeker, hoe zou het an ders kunnen? Ik weet niet hoe het anders zou kun nen zijn, zei ik, maar ik Den er heel zeker van, dat Tom zoiets niet doen zou. Om maar één ding te noemen, zoals ik zoeven al zei, hij is zelf getrouwd. Is hij gelukkig getrouwd? Zij hebben een baby en ze zijn bei den erg aardige mensen. U heeft mijn vraag niet beantwoord. Met andere woorden, ze zijn niet gelukkig. Zelfs al is er eens een beetje moei lijkheid, dan wil dat nog niet zeggen Zij zei: Wat is hun telefoonnummer? en liep naar de telefoon, die op het kleine tafeltje bij de divan in de hoek van de kamer stond. Wat gaat u doen? Zij stond bij de telefoon en ik kon zien, dat de spanning haar langzamerhand te veel werd, zij zag doodsbleek. Ik ga kapitein Marford opbellen en ik wil zien, of ik zijn stem herken of niet. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6