West-Duitse verkiezingen Verandering van Europese politieke structuur wellicht in bespreking Moeilijkheden over staken van het vuren en vrijlating gevangenen Keert Koning Leopold stap voor stap naar de troon terug? "64e Jaargang No. 19319 'TT 1 11 1 Zater'dag 13 Augustus 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- 1™! T/* l Oil 1 if*'! Uitgave van de Grafisehe Bedrijven Damiate nerf Admm,strat,e 10724' H825' Eedactie: I 111111 I M I N ff lil J f J Verschijnt dagelijks behalve Zon-en Feestdagen. 10600. Direeteur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. JL VAIi IwllXlJ Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. 5 4,25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713. 10132. W Advert.taneven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom £H ^PTCC^tC 'iJiltlClCiTÏGft|C COUCstttt -XilïïO (6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom MORGEN zullen de verkiezingen in West-Duitsland gehouden worden. Er is geen beginnen aan een volledig overzicht van de partijen le geven, dit te minder om dat sommige slechts in twee zönes of maar in een paar provincies deelnemen. De klei nere groepen hebben evenwel niet veel kans op verovering van zetels vanwege de bepaling, dat een partij minstens vijf pro cent van de stemmen moet behalen om voor vertegenwoordiging in aanmerking te komen. Indertijd behaalden bij de verkie zingen voor de provinciale raden de kleine partijen gezamenlijk maar ruim acht procent. Van de vier grote verwierven toen de Christen-democraten 37.5 de socia listen 35 de liberalen 9 en de com munisten ongeveer hetzelfde. Dit geldt dan voor het aantal uitgebrachte stemmen, dat ongeveer zeventig procent van het totaal bedroeg. Of de opkomst der kiezers ditmaal groter zal zijn, is niet te zeggen; "wel heeft de Katholieke Kerk krachtig aangespoord tot vervulling van de stemplicht. Sinds de vorige verkiezingen, twee jaar geleden, heeft het kiezerscorps nogal wat wijziging ondergaan door het grote aantal vluchtelin gen uit het Oosten. Die zullen niet commu nistisch stemmen, maar blijkbaar evenmin tot middenpartijen geneigd zijn. Buiten landse waarnemers zou het blijkbaar ver wonderen als niet opnieuw de Christen democraten en de socialisten met grote voorsprong als sterkste partijen uit de bus kwamen. Voor de communisten is verlies te verwachten, voor de liberalen waar schijnlijk winst. Wij dienen ons geen voorstellingen te maken van een krachtig politiek leven in de brede lagen van het volk, want dat is er niet. Nog minder valt te spreken van een sterk-ontwikkeld democratisch besef. Bezettingsjaren zijn niet bevorderlijk voor politieke vorming. In de laatste tijd doen zich onrustbarende symptomen van ople vend nationalisme voor. Misschien heeft dat een goede zijde, namelijk dat het een waarschuwing voor het Westen inhoudt om de ontwikkeling van zaken met meer in zicht en begrip te beschouwen en zich beter bewust te worden van het feit, dat het Duitse vraagstuk en het Europese vraagstuk onafscheidelijk zijn. Om het nog duidelijker te zeggen: dat voor het Europese herstel oplossing van het Duitse vraagstuk conditio sine qua non.... vrij vertaald: volstrekte voorwaarde is. Wij mogen die gedachte niet aangenaam vinden, maar naarmate wij verder van de oorlog verwijderd raken kan de werkelijkheid beter onder ogen gezien worden en ontstaat beter kans dat emotio naliteit niet overweegt. De overweging dat men zich jarenlang blind zou kunnen sta ren op de mogelijkheid van een oorlog tus sen Sovjet-Rusland en het Westen, die wel licht nooit zal uitbreken, terwijl intussen de veronachtzaamde Duitse haard weer zou kunnen gaan branden, geeft aanleiding ge noeg tot koele bezinning. Dat het Westen de Duitsers naar zich toe moet halen in- plaats van hen af te stoten, dat het hen in een Federale Unie van West-Europa zal moeten opnemen inplaats van hen aan hun lot over te laten, is op deze pldats al eerder naar voren gebracht, evenals de erkenning van het feit, dat een volk zich niet laat „opvoeden" door militaire bezetters van zijn land. Dit laatste betekent geen speciaal- Duitse onwil; poog u een volk voor te stel len, dat lang zijn eigen bewind heeft ge had, waarmee het wel zou lukken. Het is in strijd met de menselijke natuur. Te Straatsburg heeft Winston Churchill aangekondigd dat hij de Duitse kwestie in de Europese Raad le berde wil brengen. Men weet wat de directe aanleiding daar toe is: de vraag doet zich voor of men West-Duitsland in enigerlei vorm tot de nieuwe instelling zal doen toetreden. Chur chill is trouwens verder gegaan in zijn wensen betreffende de agenda der Assem blee: gesteund door vele anderen wil hij aan het comité van ministers mededelen, dat de Assemblée het onderwerp „veran deringen in de Europese politieke struc tuur" tot haar adviserende bevoegdheden moet rekenen. Men kan dit niet anders dan als een volkomen begrijpelijk verlan gen beschouwen. Het ligt trouwens voor de hand dat een vergadering vah een derge lijke samenstelling zich niet kan bepalen tot het bespreken van min of meer vage algemeenheden en krachtens haar wezen en haar naam juist werkelijk nijpende Europese kwesties aan wil vatten. De Duitse verkiezingen dragen er nu toe bij dat de Duitse kwestie in het centrum der belangstelling komt. Van Franse zijde is men, zoals ook te Straatsburg alweer gebleken is, huiverig voor een toelating van de Duitsers. Dat is verklaarbaar ge noeg. Maar het is ermee gesteld als met de gehele kwestie der West-Europese aaneen sluiting: men wordt door de ontwikkeling der gebeurtenissen in de richting van nieu we beslissingen gedrongen: Het wordt ten slotte een vraag van durven-of-niet. Aan het zoeken van compromissen en het uit stellen zal een eind moeten komen. R. P. Wielrijder bij aanrijding met auto gedood Op de weg HilversumUtrecht nabij de Hollandse Rading is Vrijdagavond de 42- jarige Amsterdammer A. Brusse toen hij per fiets de straatweg wilde oversteken, aangereden door een personenauto, be stuurd door de 30-jarige kapelaan J. B. uit De Bilt. De wielrijder was op slag dood. De auto reed tegen een boom. De broer van de kapelaan werd hierbij ernstig gewond. De auto is zwaar beschadigd. Meisje door N.Z.H.-tram aangereden en overleden Een negenjarig meisje stak vanmorgen tegen negen uur op de Admiraal de Ruyter- weg te Amsterdam plotseling voor een tramtrein van de N.Z.H.V.M. de weg over. Het meisje werd aangereden en zeer ern stig gewond. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is het kind overleden. De alleensprekende rechter op Aruba, mi-. C. F. K. is door de gouverneur van Curasao geschorst wegens wangedrag. Verdere beraadslaging te Straatsburg Raad van Ministers buigt lichtelijk voor de aandrang der Assemblée STRAATSBURG, 12 Augustus. (Van de speciale ANP-correspondent). Alvorens de Assemblée Vrijdagmiddag langdurig beraadslaagde over de wijze, waarop haar wensen inzake de aanvulling der agenda zullen worden gefoi'muleerd, moest zij er nota van nemen, dat het comité der minis ters uiterlijk tot Zondag in Straatsburg bijeen kan blijven, aangezien verschillende ministers genoodzaakt zijn te vertrekken. Dit vertrek was voor de Nederlandse af gevaardigde jhr. mr. Van der Goes van Katers aanleiding om de mening uit te spreken, dat „een voldoende representatie van het comité der ministers" in Straats burg diende te blijven. Bovendien wilde hij toezegging verkrij gen, dat de ministers zich voor einde van de zitting opnieuw te Straatsburg zullen verenigen. Spaak zeide dat het vertrek van een aan tal ministers Zondag dringende noodzaak was en voegde er aan toe, dat naar zijn mening door de thans door de ministers ge dane toezeggingen de rechten der verga dering tenvolle erkend waren. Deze toezeggingen kwamen enigszins te gemoet aan de gisteren door vele leden ge uite protesten tegen het feit, dat slechts de eerste drie dagen nieuwe agendapunten konden worden ingediend. De ministers hebben toegezegd eventueel later uit de vergadering rijzende agenda punten te willen overwegen binnen vijf da gen nadat zij zijn ingediend. Deze tegemoetkoming deed olie op de gisteren opgestuwde golven, doch Churchill toonde zich nog niet geheel voldaan. Dit maal protesteerde hij tegen het feit, dat een meerderheid van tweederde nodig is om dergelijke punten aan de ministers door te zenden. Dit was evenwel, zeide Spaak, vol komen volgens het statuut. De Assemblée ziet zich met dit al ge noodzaakt haar aanvullende verlanglijst Zaterdag bij de ministers in te dienen. De gehele discussie van Vrijdagmiddag was eraan gewijd, hoe dit zou moeten ge beuren. Op Spaaks voorstel werd besloten een commissie te benoemen, die de zaken zal ordenen, waarna het advies morgen door de Assemblée kan worden goedgekeurd. Omtrent de ingediende voorstellen zijn geen gedetailleerde gegevens bekend, doch volgens mededeling van Churchill in de vergadering van Vrijdagmiddag zal hij volgende week debat verlangen van de kwestie van het Duitse lidmaatschap. Groepsvorming Daar de Assemblée pas laat in de namid dag bijeen kwam, hadden de afgevaardig den voldoende gelegenheid het onderling contact te versterken. Geleidelijk aan be ginnen zich in de Assemblee groeperingen naar politieke richting te vormen, die zich duidelijker zullen aftekenen, zodra de Assemblée het moeilijke stadium der eer ste taaie procedure-besprekingen voorbij is. Het laat zich aanzien, dat de eerste moei lijkheden zich evenwel nog vele dagen kun nen voortslepen. De Assemblée lijdt nog in alle opzichten aan haar kinderziekten en deze komen te duidelijker naar voren, daar ook organisatorisch veel zwakheden zijn te overwinnen. De accoustiek van de vergaderzaal is bo vendien zo slecht en de vertaaltechniek zo beperkt, dat het volgen der besprekingen voor de afgevaardigden en zeker voor de toehoorders een hoogst inspannende bezig heid is. Openluchtmeeting De Europese Beweging heeft vanavond in de feestelijk uitziende stad, waar van honderden meters verder op een ander plein een demonstratie, die door ongeveer 1000 personen werd bijgewoond en onder toezicht van een groot aantal politie-agen- ten zonder incidenten verliep. Tot de voorstellen, die hedenmiddag in de vergadering van de Assemblée zijn in gediend, behoort een voorstel van Churchill en 23 andere afgevaardigden, onder andere ook van Nederland, om „elke verandering in de politieke structuur van Europa te be spreken ten einde groter eenheid te ver krijgen tussen de leden van de Raad van Europa". Waarnemers te Straatsburg be schouwen dit voorstel in de eerste plaats als een stap van de Europese Beweging. Indien dit voorstel wordt aangenomen, zal een algemeen debat mogelijk zijn over elk voor stel tot het beperken van de souvereiniteit van individuele staten in het belang van de Europese eenheid. Engelse mijnliften blijven beneden Of de lonen moeten omhoog De leiders van de 1580 Engelse mijnlift- machinisten hebben tegen Vrijdag een sta king uitgeroepen, die de Britse steenkool productie naar schatting met 70 procent zal doen dalen. Hun vakvereniging heeft het besluit van de minister van Arbeid, Isaacs, om hun loongeschil met de steenkoolraad aan het nationale arbitrage-tribunaal voor te leg gen, afgewezen. De steenkoolraad heeft deze vakvereni ging niet als partij voor onderhandelingen willen aanvaarden wegens oppositie van het machtige mijnwerkers vakverbond. Griekse regeringstroepen hebben succes bij de berg Vitsi Volgens een bericht van het Griekse front hebben Griekse legereenheden de guerilla- linie in het gebied van de berg Vitsi bij de Albanese grens doorbroken. Een radiobericht van het oppercomman do der guerillastrijders meldt dat in de laatste 48 uur van de regeringstroepen 963 man gedood en 2480 gewond zijn. Volgens een communiqué van de Griekse generale staf is bij de berg Vitsi een over winning op de guerillastrijders behaald, waarbij 300 opstandelingen gevangen ge nomen en 12 veldkanonnen veroverd wer den. Een overzicht van de opening van de Europese Assemblée in de Universiteit van Straatsburg. Rapport der Indonesische UNO-commissie LAKE SUCCESS, 12 Aug. (Reuter) Heden is te Lake Success het eerste tussen tijdse rapport van de UNO-commissie ge publiceerd sinds deze commissie op 28 Ja nuari werd ingesteld. Het rapport, dat de werkzaamheden van de commissie tol 3 Augustus behandelt, spreekt de hoop uit, dat een nieuw tijdperk is begonnen voor de volken van Nederland en Indonesië. De commissie verklaart zich in haar rap port verheugd, dat zij er gedurende deze periode in is geslaagd de partijen dichter bijeen te brengen en hen te helpen om de resoluties van de Veiligheidsraad ten uit voer te leggen. neming en samenwerking der leden van het Bijzonder Federaal Overleg moet voort duren, wat ertoe zou bijdragen, dat over eenkomsten worden bereikt en uitgevoerd. De commissie verklaart, dat er nog moei lijkheden in het verschiet liggen bij de op volging van de bevelen tot het staken van het vuren en bij de uitwerking van de op de Ronde Tafel-conferentie bereikte over eenkomsten. De commissie vertrouwt er echter op, dat de thans bestaande overeen komsten in de zelfde geest van samenwer king worden uitgevoerd, als waarin zij zijn gesloten. De commissie acht nog bewijzen aanwe- Het rapport verklaard, dat de volgende zig, dat er nog geen algehele overeenstem- doelstellingen van de bevelen van de Vei ligheidsraad ten uitvoer zijn gelegd: De Indonesische republikeinse re gering is te Djokja hersteld. De partijen zijn tot overeenstemming nagenoeg elk huis een vlag waait, een grote gekomen over het staken van het vuren massabetoging georganiseerd. Sprekers waren onder meer Churchill, Spaak en dr. Henri Brugmans. Churchill sprak de menigte van een bal- con af in het Frans toe. Dr. Brugmans, die gedeeltelijk het dialect van de Elzas bezig de, verklaarde, dat Elzas en Lotharingen bijzonder geïnteresseerd zijn bij de grote proef, die thans genomen wordt. „De toekomst van Europa behoort aan de stoutmoedigen", aldus dr. Brugmans. Tijdens de bijeenkomst van de Europese Beweging hielden communisten enkele en hebben hun strijdkrachten bevel hier toe gégeven. 3. De tijd en de voorwaarden voor een Ronde Tafel-conferentie in Den Haag zijn vastgesteld. De commissie rapporteert, dat de voor bereidende besprekingen, waartoe de Vei ligheidsraad opdracht had gegeven, aldus op bevredigende wijze zijn voltooid. De be reikte resultaten wijzen op herstel van wederzijds vertrouwen, „wat goeds voor de toekomst voorspelt". De commissie is van mening, dat de deel- De Belgische kabinetsformateur Gaston Eyskens is er na een moeilijke regeringscrisis van 45 dagen in geslaagd een katholiek-liberaal kabinet te vormen. De nieuwe regering na haar beeediging. V.l.n.r.: Octave Dierckx (minister van Staat zonder portefeuille)Adolphe van Glabbeke (Volksgezondheid en Gezin); Albert Devèze, (plv. eerste minister en Landsverdediging)P W. Segers (Verkeerswezen) Gaston Eyskens (Premier); De Vleeschouwer (Binnenlandse Zaken): Lilar (Justitie); Carton de Wiart (minister van Staat zonder portefeuille)Mundeleer (Openbaar Onderwijs; Rey (Wederopbouw). ming is bereikt over de vrijlating van „po litieke" gevangenen. Zij verklaart, dat de Nederlandse autoriteiten voortdurend trachten de betekenis van de term „poli tieke" te beperken, terwijl de republikei nen pogen de betekenis uit te breiden. Als voorbeeld wordt in het rapport ge noemd, dat de Nederlandse autoriteiten bepaalde personen als „communisten" ge vangen houden, aan wie de republikeinen geen communistische gezindheid kunnen toeschrijven. Onder politieke gevangenen verstaan de Nederlanders onder meer: 1. Personen, die zijn gevangen genomen op grond van hun nationalistische politieke overtuiging, op grond van hun politieke overtuiging of wegens de politieke beteke nis van hun functie. 2. Personen, die een actieve rol hebben gespeeld bij de guerilla, of in een republi keinse gewapende organisatie, en daartoe door nationalistische gevoelens gedreven werden. De Nederlandse autoriteiten hadden ver klaard. dat zij geen gevangenen konden vrijlaten, „die onder alle omstandigheden een gevaar zouden betekenen voor wet en orde zoals beroepsbandieten, die handelden onder de dekmantel van nationalistische motieven, communisten en dergelijken". Onder auspiciën van de UNO-commissie is een gemengde subcommissie ingesteld, die advies moet uitbrengen over de vrij lating van de politieke- en krijgsgevange nen en deze moet bespoedigen. Vermiste Joegcslaven terecht De Joegoslavische deelnemers aan de zes de internationale doofstommen-olympiade zijn Vrijdagmiddag te Kopenhagen aange komen. Men heeft verscheidene uren over hen in onzekerheid verkeerd. Zij reisden per vliegtuig en hadden visum-moeilijk heden in Polen. Auto met twintig zakken post verbrand Tussen Gouda en Schoonhoven is Vrij dagavond een bestelauto, waarmee post vervoerd werd, aangereden door een jeep. De bumper van de jeep scheurde de ben zinetank van de postauto open en doordat de uitstromende benzine vlamvatte stond de postauto in een oogwenk in lichter laaie. De chauffeur wist een deel van de post te redden, doch twintig zakken post gingen met de auto in vlammen op. Soerabaja werd „veroverd Maar niet voor lange duur SOERABAJA, 13 Aug. (Aneta) Een gewapende groep guerilla's, die de chauf feur van een BPM-truck dwongen hen naar de stad te rijden, waren gekleed i: uniformen van het KNIL. De leider van de infiltranten was de bekende bendelei der Pak Djaro, die zich na aankomst in de stad bij de militaire waarnemers van de UNO-commissie meldde met de medede ling, dat de stad door republikeinse troepen bezet was. Hij vertelde, dat hij zo spoedig mogelijk zijn overwinning met een parade wilde vieren. De militaire waarnemers belden het hoofdkwartier van de A-divisie op, waarop langdurig heen en weergepraat volgde en waarbij Pak Djaro beweerde reeds geruime tijd voor het tijdstip van het staakt de vijandelijkheden te Soera baja te hebben vertoefd. De stad was dus in zijn „bezit" en behoorde tot zijn pa- trouillegebied. Dit verhaal kan echter van militaire zijde weerlegd worden, doordat even tevoren door een militaire patrouille een document werd buitgemaakt, dat een aanvalsplan van zeer recente datum in hield. Inmiddels zijn militairen en leden van de politie Donderdag overgegaan tot een actie, waarbij ruim 170 man werden gearresteerd. Pak Djaro capituleerde ver volgens volledig en werd evenals zijn vol gelingen ingerekend. Te Solo Uit Solo wordt vernomen, dat op 11 Augustus om circa 18.00 uur een Neder landse patrouille werd beschoten uit een huis, dat getooid was met een Rode Kruis- vlag. De patrouille doorzocht het huis, waaruit een groot aantal mannen te voor schijn kwam. Bij het daarop volgende ge vecht vielen onder de aanvallers van de Nederlandse patrouille verschillende doden. Op 12 Augustus was het in Solo weer rustig. Over de vorige incidenten in deze stad kan gemeld worden, dat de majoor, die het bevel voerde over de aanvallers, ver klaard heeft niets omtrent de regeling van het staakt de vijandelijkheden af te weten. Hem was opgedragen de aanvallen voort te zetten tot Woensdagnacht, hetgeen hij had gedaan. Het woord is aan.... Anonymus Tegen grote destructieve dingen schijnen dc mensen steeds meer .opgewassen te zijn, maar voor opbouw wordt dan ook meer moed vereist dan voor verwoesting, want er moet zonder roes, zonder dramatische gebaren of sensatie, zelfs zonder toejuiching bü ge handeld toorden en toch met vol harding. koppig en vastberaden. Bloembollen naar Duitsland Een voorschot van 350.000 dollar Naar „Bloembollencultuur" verneemt, is voorlopig export van bloembollen naar Duitsland voor een bedrag van 350.000 dol lar toegestaan. Dit bedrag moet dus beschouwd worden, als een „voorschot" op het totaal bedrag, dat in het af tc sluiten handelsverdrag wordt vastgelegd en waarvan de détails wordt vastgelegd cn waarvan de details zullen zijn. Duitsers over de kwestie Verenigd Europa Dr. Adenauer, de voorzitter van de West- Duitse christendemocratische partij, en prof. Carlo Schmid, dc socialistische leider en de vicc-voorzitter van de Duitse afdeling van de Beweging voor een Verenigd Euro pa, hebben Vrijdagavond gepleit voor de opneming van Duitsland in een Verenigd Europa. Dr. Adenauer verklaarde, dat men Duits land een gelijkwaardig lid moest maken van de Europese federatie, als men niet wilde, dat de toekomstige federale regering een „lege dop" werd. In een commentaar op Herriot's verkla ring in de Assemblée van Europa, dat Duitslands betrouwbaarheid beproefd moest worden alvorens het tot de Assem blée kon worden toegelaten, zeide prof. Schmid. dat „een op de proefstelling, die werkelijk zekerheid kan geven, tientallen jaren moet duren. Dan zou het we! eens te laat kunnen zijn voor Europaen voor de Duitse democraten." Zijn aanhangers hebben ongetwijfeld veld gewonnen (Van onze correspondent te Brussel De Belgische regeringscrisis is anders verlopen en besloten dan de meeste waar nemers ons hadden voorgespiegeld. Nor maal had de heer Eyskens moeten door werken naar een voortzetting van""tfe vroegere Rooms-rode coalitie. Want als vertegenwoordiger van de Christelijke vakbeweging en als persona grata in so cialistische kringen was hij de aangewe zen man om van zijn socialistische vrienden een, zij het ook nog zo geringe, concessie los te krijgen. Met name op het punt van de organisatie van een referendum, dat zowel parlement als regering vrij zou la ten in een beslissing over de terugkeer van Koning Leopold. Eens te meer gaven de tientallen telegrammen van de Waalse fe deraties de doorslag en dit zware échec voor de socialistische ministers en partij leiders wordt heus niet gecompenseerd door de benoeming van Spaak tot minister van Staat en voorzitter van de Europese Raad. Wellicht speculeren de socialisten op het feit, dat zij in de oppositie kans krijgen om een gedeelte van de anti-koningsgezinde liberalen voor zich te winnen, namelijk die „liberale" kiezers, die in feite de linkse vlottende massa der kiezers vormen, en die in 1946 socialistisch of zelfs commu nistisch stemden, een massa die men vooral in Brussel aantreft, en die zich in de jong ste verkiezingen liet bedwelmen door de liberale slogan van de 25 procent belas tingreductie. Bovendien zulen de „reactionairen" van de clerico-liberale coalitie om in socia listische terminologie te spreken enkele uiterst antipathieke maatregelen moeten treffen op het sociale terrein. Vooreerst de sanering van de uitgaven der spoorwegen. In België rijdt vrijwel iedereen voor niets of bijna voor niets, want 70 procent van de reizigers geniet reducties van 10 tot 100 procent op de tarieven. De subsidies aan de spoorwegen vormen op het budget van 1949 een post van 1.5 milliard francs, en de werkelijkheid zal nog wel erger zijn. De kolenmijnen, die voor lage prijzen moeten produceren, genieten eveneens re geringssubsidies. Beide subsidie-posten geleidelijk reduceren betekent een stijging in de kosten van het levensonderhoud, en vormt dus een aanleiding voor de socia- lislisch-communistische vakbonden om stakingsacties te ontketenen. Ook aan de subsidies op levensmiddelen zal getornd moeten worden, bijvoorbeeld door het uit schakelen van bepaalde categorieën recht hebbenden. Dit alles, tezamen met de strijd Spoedig Oost-Duitse republiek? Het onder Britse controle staande Duitse blad „Die Welt" verklaart, dat mogelijk in Oost-Duitsland een republiek zal worden uitgeroepen voordat de West-Duitse repu bliek tot stand komt. Het blad haalt „lei dende kringen van de nationaal-democra- tische partij" aan (partij van „kleine nazi's" in de Russische zóne). Deze Oost-Duitse republiek zou een „democratisch volks leger" worden toegestaan, dat in feite een uitbreiding zou zijn van de tegenwoordige „volkspol itie". De bevelhebber zou dan Vincenz Muller zijn, een vroegere nazi- generaal. „Het Volkscongres", dat afgelo pen Mei op basis van een een-partijlijst is gekozen, zou de republiek uitroepen en de verkiezing van een nationale vergadering verzoeken. Een grondwet is reeds ontwor pen. De Sovjet-Unie en de Oost-Europese lan den zouden de nieuwe republiek erken nen en diplomatieke betrekkingen aan knopen, aldus „Die Welt" en de Sovjet unie zou de bezettingstroepen terug trek ken en adviseurs met de rang van minister aanstellen. tegen de misbruiken inzake het ontvangen van werklozensteun, zal koren op de mo len van de socïalistisch-communistische oppositie zijn. Resumerend kan men zeggen, dat België het eerste West-Europese land is, waar de coalitie van Christelijke cn socialistische elementen in de strijd tegen communisten en vóór sociale progressiviteit, een einde neemt. Het gebrek aan bestuurservaring van de jonge socialisten is daar wel een der voornaamste oorzaken van. En de koningskwestie? Er is ongetwijfeld winst geboekt door het koningsgezinde kamp. „Het langzaam aan" van de CVP en de zware fouten van haar tegenstander:- hebben tot gevolg ge had, dat de anders zo schuchtere goed gezinde liberalen wakker zijn geschud. De machtige Brusselse liberale federatie is verslagen. Zij had reeds in 1945 tot het opzij schuiven van de koning besloten. Zullen de liberalen, nu zij zo gul zijn be dacht met de portefeuilles, er over enkele maanden, als het probleem van het refe rendum en van 's konings terugkeer ac tueel wordt, zo gemakkelijk toe te bren gen zijn de regering te verlaten? Het kiezerscorps van 26 Juni heeft hen een duidelijk advies gegeven. De liberalen moeten in de regering de economisch- financiële sanering helpen doorvoeren en in de koningskwestie een gematigd natio nale oplossing nastreven. De koningsgezinden boekten ook winst door de bezetting van „strategische" mi nisterszetels. Vooreerst de invloedrijke Paul van Zeeland, persoonlijk vriend van Koning Leopold, op de post van Buiten landse Zaken. Dan op Binnenlandse Za ken de vurige Lcopoldist De Vleeschou wer. Tenslotte Carton de Wiart, J. Du- vieuvart en P. W. Segers, resp. van Eco nomische Zaken en Verkeer, beiden voort komend uit de Christelijke vakbeweging. Het ziet er naar uit, dat de door velen zo lang onmogelijk geachte terugkeer van Koning Leopold naar de Belgische troon nu stap voor stap verwezenlijkt zal worden. De langzaam-aan-methode van de ko ningsgezinden, die weten dat één van de andere partijen mede het koningsprobleem moet oplossen, wil het een duurzame op lossing zijn. is de juiste weg gebleken. Maar de beslissende fase moet nog begin nen, en daarmee zullen wel maanden ge moeid zijn. MINDER KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met weinig bewolking en hogere temperaturen. In het Noorden van het land zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Elders meest zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. 14 Augustus: 5.21 uur, onder 20.07 uur 21.52 uur, onder 11.28 uur 15 Auxustus: 5.23 uur. onder 20.05 uur 22.04 uur. onder 12.40 uur Hoog- en laagwatcrtijdcn in IJmuidcn Zaterdag 13 Augustus: Hoog water fi.23 en 18 44 uur. Laag water- 2.13 en 14.24 uur. Zondag 14 Augustus: Hoog water: 6.53 en 19.13 uur. Laag water: 2.42 en 14.52 uur Maandag 15 Augustus: Hoog water: 7.23 uur en 19.45 uur. Laag water: 3.12 en 15.19 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1