c J Paedagogen steken van wal voor varende conferentie SCHOOLBOEKEN De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag C. DE WEERS Haarlem bouwt huizen Nederlandse verliezen in Indonesië DE MEESTER* Edouard Herriot (^Wereïdnïmws Zaterdag 13 Augustus 1949 2 Om onderwijsvernieuwing vlot te brengen Het is wel een. zeer ..uStzondeiJijlje con ferentie, die de W.VvO. - de Werkgemeen schap voor Vernieuwing van.-/Opvoeding en Onderwijs de' volgende week' houdt. Maandagmorgen- schepen aan -het-Merwe- delsanaal te Utreclit.de ruim honderd deel nemers aan deze conferentie zich aan boord van het contactvaartuig „Vander- steng" in, varen dan naar Dordrecht, om vandaar de volgende nag naar Middel burg te vertrekken. Woensdag gaat de tocht naai" Antwerpen, waar een samenkomst is belegd met de Vlaamse onder wij sla-achten. Donderdag terug naar Vlissingen èn Vrij dag over de Zeeuwse stromen naar Rot terdam. Zaterdag vaart de „Vandersteng" naar Amsterdam waar de conferentie met een bezoek aan de dan juist geopende 'ten toonstelling „Jeugd van Nederland" zal worden beslóten. Gedurende deze gehele tocht,worden aan boord besprekingen gevoerd, demonstraties gehouden van nieuwe ideeën op het gebied van vernieuwing .van het onderwijs en vooraanstaande autoriteiten op dit gebied van de paedagogie zullen voordrachten houden. In Dordrecht, Middelburg en Rot terdam zal de conferentie aan boord door het gemeentebestuur worden begroet en des avonds zal in de stad een voordracht worden gehouden over het algemene onder werp der conferentie: van onderwijs ver nieuwing naar mensvorming. Maandag avond spreekt te Dordrecht in de M.T.S. prof. dr. H. Freudenthal over „de mede werkende taak van de opvoeder bij de mensvorming", Dinsdagavond zal in de Rijkskweekschool te Middelburg mej. W. Dol, hoofd van de Montessori-uloschool te Amsterdam het woord voeren en Vrijdag avond houdt de heer Kees Boeke van de kinderwerkplaats te Bilthoven een rede in de Inrichting voor Doofstommenonderwijs te Rotterdam. „Nieuwer dan nieuw" Een medewerker van het ANP vond de heer Boeke,. die voorzitter van de W.V.O. is en juist teruggekeerd was van een bezoek aan buitenlandse conferenties, bereid om trent het doel van deze varende confe rentie het een en ander te vertellen. Toen wij in 1935 te Bilthoven de W.V.O. stichtten en begonnen met de organisatie van jaarlijkse conferenties, die zich steeds in de belangstelling van hen, die zich voor de vernieuwing van het onderwijs inte resseren, mochten verheugen, hebben wij de term „vernieuwing" ingevoerd en deden dat welbewust, omdat „nieuw" zoals het in het buitenland veelal gebruikt werd in verband met het progressieve onderwijs, ons te zeer stilstond. Wij weten te goed, dat wat vandaag nieuw is, morgen al bezig zal zijn oud te worden. Maar ook vernieu wing kan een statisch karakter krijgen. Het gevaar is niet denkbeeldig dat ver beteringen, aangebracht in ons systeem van opvoeding en onderwijs, ons zo tevreden zullen stemmen, dat wij opnieuw verstar ren. Dan worden zij, die uitgaan van het bestaande en dit op allerlei wijze met in spanning van alle krachten trachten te hervormen, gescheiden van hen die trach ten direct aan nieuwe gedachten nieuwe vormen te geven. Ik geef toe, zo vervolgd? de heer Boeke, dat het altijd een gevaarlijk ding is als' wij voor alle inrichtingen van onderwijs SCHOOLBOEKHANDEL H. DE VRIES facobijneslraat 3 Ged. Oude Gracht 27-270 (Adv.) HILVERSUM I. 301.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30, 23.00 uur Nieuws. 8.15 Handel. 8.30 Dienst uit de Begijnhof kapel te Haarlem. Voorganger: ds. F. R. A. Henkels. 9.45 Hoogmis. 11.00 Requim van Verdi. 12.40 Lichte muziek. 13.45 Bijbel lezing. 14.00 Zang en gitaar. 14.30 Toe spraak. 14.40 Vijfde symphonic van Sjosta- kowitsj. 15.30 Vraaggesprek. 15.40 Mozart. 16.10 Sport. 16.25 Vespers. 17.00 Gerefor meerde Kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Psalmen van Sweelinck. 19.15 Leger- predilcant spreekt. 19.50 Boekbespreking. 20.05 Gewone man. 20.12 Gevariëerd pro gramma. 22.45 Avondgebed. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 8.20 Ouverture. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Platen. 9.45 Dr. H. G. Cannegieter spreekt over Goethe. 10.00 Voor de jeugd. 10.30 Doopsgezinde Kerkdienst. Voorganger ds. J. M. Leendertz van Haarlem. 11.45 Berich ten uit de Wereldkerk. 12,00 Volksdansen. 12.30 Zondagclub. 12.40 Accordeonorkest. 13.20 Zigeunerorkest. 13.50 Schets. 14.051 Boekbespreking. 14.30 Kamerorkest. 15.30 Film. 15.45 Dansorkesten. 16,30 Sport. 17.00 Kerk en wereld. 17.20 Koor. 17.50 Sport 18.30 Kleinkunst. 19.00 Voordracht. 19.20 Lichte muziek. 20.15 Symphorueconcert, o.m. Derde pianoconcert van Van Beetho ven. 21.10 Luisterspel. 21.45 Tango's. 22.15 Nieuws. 22.25 Lichte muziek. 23.15 Platen. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Ballet. 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Altviool en piano. 9.15 Voor - zieken. 9,30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Blaas- kwintet. 11.20 Voordracht. 11.40 Zang en piano. 12.10 Musette. 12.33 Metropole orkest. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koor. 15.00 Causerie over plan ten. 15.30 Strijkkwartet van Mozart. 16.00 Bijbellezing. 18.45 Mozart. 17.00 Voor kleu ters. 17.15 Orgel. 17.45 Causerie. 18.00 Piano. 18.15 Reportage. 18.30 Strijdkrach ten. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Reportage. 20.15 Kerkconcert. 21.00 Causerie over China. 21.20 Platen. 22.00 Concert m. m. v. André Jurres, piano. Franse muziek.. 22.45 Avondoverdenking. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414,5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 urn- Nieuws. 7.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10,1a Pla ten. 11.00 Voordracht. 11.15 Carillon en orgel. 12.00 Lichte muziek. 12.33 Schets. 12.38 Viool en piano. 13.15 Zang en orgel. 14.00 Weekoverzicht 14.20 Vierde sympho nic van Tsjaikofsky. 15.05 Gevariëerd pro gramma. 16.00 Kamermuziek. 17.00 Lichte muziek 17.30 Voor padvinders. 17.45 Sport. 18.30 Film. 19.00 Vioolsonate van C. Franck. 19.30 Dansorkest. 20.15 Platen. 21.05 Klank beeld. 21.50 Strijkorkest. 22,20 Causerie over folklore. 22.35 Claveeimbel. 23.15 Swingplaten. .gaan vernieuwen: hoe vaakgebeurt het niet. dat we beginnen met de vernieuwing van een betrekkelijk klein onderdeel en dat wij daardoor gaan zien dat meer in grijpende vernieuwing en verbetering noodzakelijk is. Zo is het ook met ons ge gaan: toen wij begonnen met onze po gingen om het onderwijs, dat in vele op zichten verouderd was, te vernieuwen, kwamen wij van het een tot het ander en vooral ook van het terrein van het onder wijs tot dat van de opvoeding. En naar mate wij gaan zien, dat het eigenlijke pro bleem is de vorming van de mens, besef fen wij dat we een reis hebben onderno men die nooit zal eindigen. Tijdens deze varende conferentie zullen wij het centrale onderwerp der bespre kingen van drie kanten benaderen: de noodzakelijkeheid van een andere 'instel ling van de' opvoeder, dan zullen wij ons verdiepen in de verandering die zich vol trekt in het kind, dus in de mensvorming als gevolg van de vernieuwde opvoeding, en tenslotte hopen wij na te denken over de waarde van de vorming van de persoon lijkheid in verband met de geweldige pro cessen, die zich in de tegenwoordige phase van de wereldgeschiedenis in de mensheid voltrekken. Dat is in enkele woorden het doel van onze varende conferentie. Wij moeten, zo besloot de heer Boeke het onderhoud, naar „mensvorming" toe. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de een dan die mens vorming meer zal zien in zijn sociaal as pect, de ander zal de individuele zijde op de voorgrond plaatsen. Doch ik verwacht dat onder de groep die de volgende week met de „Vandersteng" al confererende sa men het land door zal varen beide accenten vertegenwoordigd zullen zijn. En dan is het juist van grote waarde als de rustige uitwisseling van gedachten zal voeren tot correctie van te eenzijdige benadering en meer begrip van anderer gedachten. Betaalt voor Herencostuums tot 100 gulden. Winterjassen, Dameski. enz. goede prijzen- JANSWEG 14 - HAARLEM - TEL. 17825 (Adv.) Tweeduizend jaar oude bijbelteksten zijn ontdekt in een spelonk aan de oever van de Dode Zee. Van hoe groot belang deze vondst is. kan vooreerst nog niet worden vastgesteld. Geleerden uit alle delen van de wereld zien vol belangstelling uit naar het resultaat der eerste onderzoekingen. De Engelse geleerde dr. Harold Plenderleith bekijkt door een loupe fragmenten der gevonden Hebreeuwse bijbelteksten. HANDEL MET SOVJET-Z5NE NIET MEER VIA DE TRUSTMAATSCHAPPIJ. Alle bemoeienissen van de „Trustmaat schappij voor de handel van Nederland met het buitenland N.V." met betrekking tot de in- en uitvoer van industriële pro ducten uit en naar de Sovjet-zóne van Duitsland hebben, zowel wat betreft het kantoor te Amsterdam als dat te Berlijn, met ingang van 10 Augustus jl. een einde genomen. De centrale dienst voor in- en uitvoer heeft deze taak overgenomen. BOERDERIJBRAND IN MONSTER Vrijdagmiddag is brand uitgebroken in de boerderij van G. Holst aan de Wate- ringseweg te Monster. De oorzaak is onbe kend. De brandweer van Monster was spoedig ter plaatse evenals die uit Den Haag. De stallen zijn totaal uitgebrand; een maaimachine, alle gereedschap en de totale hooioogst zijn vernield. Sinds de oorlog zijn 320 woningen gebouwdmaar thans is de bouw van 1200 woningen in uitvoering of in voorbereiding Elders in dit nummer publiceren wij ge gevens van het 'Huisvestingsbureau, waaruit blijkt dat in de 7 thans verstreken maan den van 1949 de toestand op de woning markt te Haarlem nog belangrijk ver slechterd is. Verbetering is slechts te verwachten van het bouwen van huizen, veel huizen. Daarom hebben wij nog eens onderzocht hoe het met de bouwerij staat. Daaruit blijkt dat "er voor de toekomst gunstiger verwachtingen bestaan. Sinds de oorlog zijn er in Haarlem nog slechts 320 nieuwe huizen voltooid, maar thans is de bouw van 1200 huizen aange vangen of in voorbereiding. De verwezen lijking van deze plannen hangt evenwel af van het bouwvolume dat aan Haarlem wordt toegewezen. De zekerheid bestaat, dat Haarlem het bouwvolume dat de ge meente krijgt geheel verbruikt, terwijl door het gemeentebestuur bovendien ge tracht wordt het bouwvolume voor Haarlem zo hoog mogelijk op te voeren. Er zijn onder meer maatregelen getroffen dat reeds dadelijk na 1 Januari a.s. begon nen kan worden met de bouw van de wo ningen die voor 1950 worden toégewezen. In 1949 is begonnen met de bouw van 21 beneden- en bovenwoningen in de Plei- adenstraat aan het Junoplantsoen in Haar lem-Noord. De eerste groep van deze hui zen is gereed, de andere helft kan vermoe delijk half September betrokken worden. "Verder worden, eveneens in Haarlem- Ncord, 101 woningen gebouwd voor de bouwvereniging voor gemeentepersoneel. Aan het einde van deze maand kunnen de eerste 10 worden bewoond. Men hoopt dan elke maand een groep klaar te kun nen krijgen. „St. Bavo Oost" krijgt nabij de Zomer- vaart 68 woningen (onder- en bovenhui zen). Deze huizen zijn in aanbouw, maar het zal toch wel 1950 worden voor ze be woond kunnen worden. „Ons Belang" heeft 84 woningen aanbe steed in de Duncklerstraat en omgeving. Daaronder zijn 34 Duplex-wonïngen. Ook die komen het volgend jaar pas voor be woning in aanmerking. Het gemeentelijk Woningbedrijf heeft in de Dinkelstraat 16 huizen in aanbouw. Voor „St. Jozeph" ?iin in aanbouw 68 woningen voor normale gezinnen, 8 duplex- woningen, 5 woningen voor grote gezinnen en 4 winkelhuizen. Aan het eind van deze maand komen de eerste huizen van dit complex gereed. Verder zal elke maand een partij volgen; men hoopt dat de laatste dan in December betrokken kunnen worden. Voor personeel van, „Werkspoor" te Am sterdam. worden 27 huizen aan d.e Vondel- weg gebouwd. Deze huizen naderen ook hun voltooiing. Thans wonen verscheidene werklieden van deze onderneming in an dere huizen te Haarlem, zodat er opschui ving ten gunste van de Haarlemse woning markt kan komen als die mensen de nieuwe woningen betrekken. Bovendien bouwt een particuliere onder nemer 87 woningen aan de Vergierdeweg. Deze huizen zijn voor de verkoop aan be woners bestemd. 150 montagewoningen als extra bouw-volume voor Haarlem Wij hebben reeds gemeld dat aan Haar lem door de Wederopbouw voor 1949 een extra bouw-volume is toegewezen. Daar voor moeten montage-woningengebouwd worden. Het aantal aan Haarlem toegewe zen is meegevallen thans mogen er 150 gezet worden. Deze huizen zullen komen op verschillende terreinen in Haarlem- Noord. Het grootste deel komt nabij de Jachthaven. De gemeenteraad moet over de finan ciering van dit bouwplan nog een besluit nemen. Het is de bedoeling trouwens dit is een eis van „Wederopbouw" dat nog dit jaar met de bouw van deze huizen wordt"- begonnen. Maar met de bouw zal toch nog; wel een klein jaar gemoeid zijn, zodat het toch eind 1950 wordt voor cleze huizen be woners kunnen ontvangen. - Tenslotte zijn er plannen dat „St. Bavq" een flatgebouw zal zetten waarin gelegen-, heid komt om een paar honderd ouden van dagen te huisvesten. Dit plan zal.'evenwel pas in 1950-uitgevoerd kunnen worden. '1 Huwelijksreis op andermans kosten Ongeveer veertien dagen geleden ver voegden zich de 26-jarige transportarbei der J. H. P. uit Den Haag en zijn 22- jarige broer H. J. C. P., een chauffeur-monteur uit Amsterdam, bij een autoverhuurder in Den Haag om een auto te huren op naam van de werkgever van de jongste der ge broeders. Na een vervallen legitimatie bewijs van een instelling te hebben ge toond, kregen zij de auto mee. J. H. P. zou de wagen 's avonds terug brengen. Dit deed hij echter niet. De vol gende dagen toerde hij door geheel Neder land en legde ongeveer 3500 km af, totdat op verzoek van de Haagse recherche de politie te Eindhoven hem arresteerde en de auto in beslag nam. Hij had de papieren, welke bij de auto behoorden, verpand om benzine te kunnen kopen. Toen J. H. P. niet op de gewone tijd bij zijn baas in dienst kwam, ging deze eens bij zijn klanten informeren waar P. het laatst was geweest. Hem bleek dat zijn knecht bij enkele klanten in totaal 560,had ontvangen en niet had afgerekend. Toen P. werd gearresteerd was van dit geld niets meer over. P., die vier weken geleden getrouwd was, had het geld besteed om met zijn vrouw een huwelijksreis te maken. Zijn broer is eveneens gearresteerd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 14 Juli 1949: sold. H. Kroezen uit Rotter dam. Gesneuveld 29 Juli 1949: sold. G. Bosnia uit Ooststellingwerf (Fr.); gesneu veld 1 Augustus 1949: huzaar J. van Lim burg uit Epe (Gld.)t sold. Ie kl. G. A. Smits uit Ophemert (Gld.); gesneuveld 2 Augus tus 1949: sold: J. Aver dijk uit Hengelo, sold. H. Barmentloo uit Voorst, korp. O. Feen- stra- uit Leeuwarden, sold. W. Hahn uit Weerselo (Ov.), sold. J. Jensma uit gem. Menaldumadeel, sold. J. Root uit Amster dam, korp. Th. Smakman uit Haarlem, sold. R. Snijder uit Hoogeveen, 2e It. J. W. Vis ser uit Amsterdam-C.; gesneuveld 3 Augus tus 1949: sold. L.' Bruggeman uit Heef de, sold. A. Louwers uit Amsterdam-Z.; ge sneuveld 4 Augustus 1049: korp. A. L. "Froe- ling uit Haarlem; gesneuveld 6 Augustus 1949: sold, la k!. J. Heinsdijk uit IJzën- dijke (Z.), sold. G. J. Keupers qit Enschede, sold. Ie ld. W. C. Vermeulen uit Westdorpe (Z.)gesneuveld 7 Augustus 1949: huzaar J. M. Faber uit Amsterdam-W.; gesneuveld 8 Augustus 1949: sold. A. C. Deckers uit Etten, korp. A. v. d. Heide uit Hennaer- deradeel (Fr.) Koninklijke Marine. Overleden ten ge- geyolge van oorlogsverwohding op 7 Augustus 1949: mar.Tlï Z. M. T. Kruis wijk uit Utrecht. Koninklijk,Ned. Ind. Leger. Overleden .ten gevolge van oorlogsverwonding' op,21 Februari 1949: Jav. sefg. 'Paimin uit Indo nesië. Een rijdend klokkenspel Bij het woord beiaard, klokkenspel of carillon zal iedereen denken aan een aan tal klokken, die in een toren hangen. Nie mand zal waarschijnlijk op de gedachte komen, dat het mogelijk zou zijn een ca rillon van 35 klokken zodanig te constru eren, dat het geheel, speeltafel incluis, op een wagen geplaatst kan worden, zodat het naar elke willekeurige plaats te vervoeren en direct bespeelbaar is. De heer B. Eijsbouts van een klokken gieterij -te Asten kwam' wel op -de gedachte en hij heeft deze verwezenlijkt. De meeste beiaarden in Nederland heb ben een omvang van 2% tot 4 octaven, ge heel of gedeeltelijk chromatisch, met 25 tot 50 klokken. (Amerika interesseerde zich pas de laatste 30 jaren voor beiaarden en liet de grootste maken, met 72 klokken, waarvan de baslclok 20.000 kilogram weegt). De reizende beiaard heeft een omvang' van drie octaven chromatisch en is een volledig carillon met 35 klokken, waarvan de basklok 280 kilogram weegt. De kleinste klok weegt 9 kilogram. Het doel dat met de reizende beiaard be oogd wordt, is belangstelling te wekken voor de beiaard als volks- en concertinstru ment en waardering te verwerven voor het werlc van de klokkengieters en de kunst der beiaardiers. Het werk van de 'laatsten kan men thans van nabij volgen, iets waar toe anders maar weinigen in staat worden gesteld. De Nederlandse Klokkenspel Ver eniging verleent haar medewerking aan de plannen. Vandaag wordt te Asten de beiaarddag gehouden en de reizende beiaard zal zich daarbij voor het eerst in het publiek doen horen. Benzineprijs zou 31V2 cent per liter moeten worden Regering wil belasting met 50 procent verhogen Aan de Tweede Kamer van de Staten- Generaal is aangeboden een door de minis ters van Financiën, Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken ondertekend wets ontwerp tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en tot wijziging van de motorrïjtuigenbelastingwet. Het wetsontwerp voorziet in een verho ging van de Benzine belasting van ƒ11, per hl. tot 16.65 per hl., hetgeen de ben zineprijs aan de pomp zal doen stijgen tot ongeveer 31]/2 cent Per liter. Deze prijs zal, vergeleken met de prijzen in een aantal andere landen nog altijd aan de lage kant zijn, aldus de toelichting. De regering acht het niet verantwoord met de invoering van de verhoging van de ben zinebelasting te wachten tot het tot stand komen van een conventie met België en Luxemburg inzake de unificatie van de benzinebelasting. Enerzijds maken namelijk de voorgenomen maatregelen ter verlaging van enkele andere belastingen enige com pensatie voor 's Rijks schatkist noodzake lijk, anderzijds is een prikkel tot beper king van onnodig benzineverbruik gezien de zorgwekkende deviezenpositie op haar De benzinevoorraden, welke bij het in werking treden van de verhoging boven een redelijk kwantum in het vrije verkeer bij handelaren en gebruikers aanwezig zijn, zullen aan navordering worden onderwor pen. Tenslotte voorziet het - wetsontwerp in een verlaging van de motorrijtuigenbelas ting voor autobussen met ongeveer tien procent, welke verlaging haar oorzaak vindt in de wenselijkheid, deze categorie van vervoermiddelen in de voorgestelde verhoging der benzinebelasting enigszins tegemoet te komen. Voorschrift is voorschrift! Bij Soesterberg hielden twee controleurs van de Dienst Invoorrechten en Accijnzen een motorrijder aan, die in zijn motor- tassen twee literflessen jenever vervoerde. De controleurs namen de motorfiets en de jenever in beslag en de motorrijder, die zich van geen kwaad bewust was, kreeg een bekeuring. Hij was namelijk onbekend met de bepaling dat men zonder geleide- biljet niet meer dan één liter jenever over straat mag vervoeren. Overtreedt men dit voorschrift, dan kan de jenever en het vervoermiddel in beslag worden genomen. Een winkelier in gedistilleerd kan zelf een geleidebiljet afgeven voor een hoe veelheid tot vijf liter. Daarboven moet dit worden aangevraagd bij de Dienst Invoer rechten en Accijnzen. Het gebeurt echter slechts zelden, dat iemand, die een paar flessen jenever -bij zijn handelaar koopt, een geleidebewijs krijgt. Een groot aantal'Nederlanders heeft zich ongetwijfeld onwetend blootgesteld aan onaangename maatregelen, zo'als deze motorrijder ondervond. Hij heeft zijn mo torfiets nog steeds niet terug. Nu 4 beroemde middelen tegen pijnen Wanneer zware hoofdpijn, hevige zenuw- of andere pijnen niet ie verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablei bevat vier wereldberoemde geneesmid delen, Eén ervan - CHefarox - zorgt dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt, TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i I 0.75 (Adv.) INFRAROOD-DROOGOVEN Binnenkort zal door de K.L.M. een nieuwe methode voor het drogen van pasgeverfde motoronderdelen worden toegepast. Het betreft hier een installatie, die tijdens de oorlog in Amerika haar intrede heeft ge daan, namelijk de infrarood-droogoven. Het toestel, dat nu door de Nederlandse industrie geleverd wordt, bestaat uit een soort tunnel van drie meter lengte, waar in 252 grote Philipslampen zijn aange bracht. De infrarode stralen, die deze lam pen uitzenden, ontwikkelen warmte tot een temperatuur van 120 graden Celsius. De te drogen onderdelen hangep aan een ketting en iedere ketting is weer bevestigd aan een soort lopende band, waarvan de snelheid zodanig is te regelen, dat de on derdelen drie tot tien minuten in de oven verblijven. Door deze nieuwe vinding wordt een belangrijke versnelling van het drogen der onderdelen verkregen. 9. „Ziehier," sprak Ernest Klapper tot Panda, toen zij een hoek omsloegen en tej recht kwamen in een nog véél deftiger laan. „Hier hebben wij, de Ernesten Klap pers, nu al eeuwen gewerkt aan onze uit vinding! Van vader op zoon is dit werk gegaan; en de zoons werden weer vaders en gaven het weer door aan hun zoons, en zo steeds maar door„Tjonge!" zei Panda beleefd. En hij dacht: dat schijnt me toch wel een heel bijzondere uitvinder te zijnj die Ernest Klapper. Misschien word ik ook nog wel eens uitvinder! En als je dan in zo'n huis kunt wonen.noudan heb je het toch wel ver gebracht! „Zei je iets. assistent?" vroeg Klapper intussen. „Ik zeitjonge," zei Panda. „Val me toch niet steeds in de rede! Ik sprak! Over mijn uitvinding! Dat is een uitvinding! De groot ste aller eeuwen. Vele geslachten van Klappers hebben er aan gewerkt, maar ik breng hem nu ten einde! En danTer wijl hij zo praattebracht hij Panda naar het grootste huis van de laan maar al pra tend ging hij er rustig aan voorbijom dan stil te blijven staan bij een heel ar moedig loodsje, dat daar bouwvallig tegen aan leunde. „O," zei Panda teleurgesteld. „Wat, o?" vroeg Ernest Klapper driftig. „Ik..ikke.ik vroeg alleen maar wat dat voor een uitvinding was. stotter de Panda verlegen. „Altijd vragen! Altijd zeuren!"- klaagde Ernest Klapper. „Kom liever mee naar binnen in de uitviyidplaats der Klappers", Met ontroering en bewondering en zulke woorden schrijf ik steeds moeizamer neer; ik ben niet zo snel door mensen ont roerd en bewonder de mensen niet zo ge makkelijk maar nu wél, met bewonde ring en ontroering heb ik de rede gelezen die de oude Edouard Herriot heeft gehou den ter opening van Europa's Parlement in Straatsburg. Ik dacht eerst aan die prachtige stad, waar ik eens een paar zomeravonden zo maar wat heb rondgezworven, door kléine straten, langs oude huizen en smalle, zwarte waters en waar ik altijd Weer uit kwam bij dat wonder van een kathedraal. En toen aan een korte ontmoeting die ik, enkele maanden her, met Herriot heb ge had in die grote, oude barokke kamer, wdar hij breed, en moeizaam door zijn zieke en willoze beenen, zetelt als burge meester van ,de goede stad Lyon. Wanneer ge door uw beroep in uw leven veel mannen ziet, herkent ge de werkelijke groten onder hen zodra ge hen ontmoet. Er zijn er velen die zichzelve groot wanen en die in dit nogal humoristische misver stand worden gesterkt door de nóg kleinere mannetjes, die vriendelijk glimlachend rond hen dwalen. Van die waan-mannen ontmoet ge er steeds meer, omdat, net als bij de poezen, de mensen met dichte ogen geboren worden en omdat het bij de mensen veel langer duurt dan bij de poezen voor dat de ogen wijd-open staan. Hoe volwas- sener ge wordt, hoe meer charlatans en praatjesmakers ge gaat herkennen en hoe meer ge u er over gaat verwonderen hoe al die windbuilen zieh drijvende houden: één speldeprilc en, met een zucht, schrom pelen ze in elkaar, zoudt ge zeggen. De waaldijk groten worden er des te zeld zamer en te kostbaarder door en zo een is Edouard Herriot. Ik heb, in die Lyonese stadhuiskamer, een minuut of twintig tegenover hem gezeten. Hij torende zwaar, log en zwart achter de fijne, tedere, empire- tafel die zijn werkplaats is: een groot en vlezig gelaat, dik zwart haar, een oude trage man, wanneer die verbijsterende jonge ogen er niet waren. Wel, aan die wonderlijke, lichte en fel- levende ogen heb ik gedacht toen ik de rede las die Edouard Herriot in Straatsburg heeft uitgesproken. Een man, dacht ik, oud geworden in de politiek; een man die in een lang mensen leven met mensen van velerlei kleinheid heeft moeten praten en handelen; een man die werelden heeft zien ondergaan en de pijn heeft gevoeld Van veel dat goed en groot was en dat smadelijk verloren ging in de kolkende wateren van de' tijd en die dan een rede als deze kan houden, stralend van vertrouwen in de verlossing der men sen. Want ge kunt, hoe volwassen ge wordt, onmiddellijk de ware welsprekend heid onderscheiden van de alleen-maar- tierelantijnerij der loze praatjesmakers. Ik geloof- dat zulk een rede van zulk een man goede hoop en" diepe blijdschap mag zijn voor een wereld, die wanhopig worstelt om te leven. Zulk een man als Edouard Herriot wijst de praatjesmakers de indifferenten, de smalers en de spotters naar de duistere hoeken, waarin zij thuis horen. Ik heb dat onverwoestbare, zuiverende, gelukkig-makende idealisme, dal: Ontzag gelijke vertrouwen in de wereld en de mensen in die ogen gezien, die korte minu ten die ik tegenover Herriot heb gezeten. En ik heb het 'nu beluisterd in die prach tige redé in Straatsburg. Het is geluk'en sterkte voor de mens: éen méns als deze zich zó te horen uit spreken. Ik dacht aan Straatsburg èn wat die prachtige stad ons misschien schenken zal. ELIAS. „Sofort". Dr. Kurt Schumacher, de leider der sociaal-democraten in West-Duits- land, heeft de drie nieuwbenoemde Wes telijke Hoge Commissarissen voor Duits land telegrafisch verzocht de ontmante ling van Duitse industrieën onmiddellijk te doen staken. Oog om oog, krant om krant. De drie Wes telijke commandanten te Berlijn hebben de Russische autoriteiten meegedeeld, dat geen met Russische licenties ver schijnende bladen in West-Berlijn meer zullen worden toegelaten, als de bladen met Westelijke vergunning in de Rus sische sector verboden blijven. Volgens het Amerikaanse militaire bestuur .laten de Russische autoriteiten alle West- Berlijnse bladen, die per post naar de Russische sector worden gezonden, in beslag nemen en vernietigen. Vuurspion. Een Deense apparatenfirma heeft een nieuw soort automatische brandmelder ontworpen. Deze vuurver- klikker wordt tegen plafonds gemon teerd. Bij een plotselinge temperatuur stijging van 10 graden Celcius (of 18 graden Fahrenheit) reageren drie spi ralen, die uit een bijzondere metaal alliage zijn samengesteld, zodanig, dat een magnetisch contact tot stand komt en de brandweer via dé. telefoonverbin ding van het huis gewaarschuwd, wordt. Slaap. Op de lijnen van Londen naar' het Noord-Oosten hebben 240 machinisten en stokers besloten de „symbolische Zondagsstaking" weer op te vatten „wegens intimidatie van het personeel van een trein, dat niet in een ploeg wilde werken, welke niet thuis kon slapen". Geen eerbied. Mussen, gezeten op de wij zers van de Big Ben, de beroemde 'klok op de Britse parlementsgebouwen, heb ben Vrijdag belet bij zijn plicht om voor de B.B.C.'-nieuwsbcrichte'nvan negen uur te slaan. De nieuwsberichten be gonnen die avond voor het eerst sinds mensenheugenis zonder de bekende negen slagen, omdat de Big Ben enkele minuten achter ging. Na het nieuws kon de omroeper meedelen, dat de mussen niet alleen door hun gewicht de wijzer hadden doen zakken, maar zelfs binnen in het uurwerk waren gekropen. Bandieten. Een nieuwe ontvoering, de vierde in minder dan een maand, is op Sicilië door de bende van Giuliano uit gevoerd, Het betreft thans baron Gabriël Daro, 62 jjiar oud, die uit de autobus Palermo-Adriadino, welke op enkele kilometers van Palermo tot staan werd gebracht, door vier bandieten is ont voerd. De aanvallers dwongen hun ge vangene in een wachtende auto te stap pen. Naar.men verneemt, eist Giuliniano 100 millioen lire als losprijs en twee millioen lire voor de drie andere gijze laars. Drie jongedames. Een Frans militair ge rechtshof heeft drie Vietnamese meisjes, die in Saigon in een bioscoop handgra naten hadden geworpen, ter dood ver oordeeld. Door hun daad kwamen vijf personen om het leven en werden vijf anderen gewond.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2