Depressie in Amerika schijnt overwonnen te zijn Guépin van der Vlugt Radio Moors Voetballers bereiden zich voor SLEUTEL WEG? Het noodlottige ha Issnoer Zaterdag 13 Augustus 1949 Haarlems Dagblad 4 Effecten- en Geldmarkt De New Yorkse effectenbeurs moge voor de Europese zusterinstellingen niet meer die rechtstreekse betekenis en invloed heb ben als vóór de oorlog, wijl het grootste deel van het bezit aan Amerikaanse fond sen onder de drang der omstandigheden moest worden geliquideerd, als graadmeter voor de economische ontwikkeling in de nieuwe wereld blijft men haar toch met grotq belangstelling volgen. Temeer, omdat de gang van het bedrijfs leven in de Verenigde Staten een voor name factor is bij de beoordeling van de financiële en economische toekomst van ons werelddeel. De Marshall-hulp voor 1949-'50 moge dan met tien procent ver minderd zijn,- het thans vastgestelde be drag voor de ECA landen van 3.628.380.000 dollar zal toch de hefboom moeten zijn om de in het moeras geraaide wagen der Europese economie verder op gang te brengen en daartoe zal ook voor de jaren 1950-'51 en 1951-'52 Marshall-hulp nodig zijn. Dat men het bedrag vpor 1949-'50 met tien procent heeft verlaagd, houdt on getwijfeld mede verband met de zaken- depressie, welke tegen het eind van 1948 in de Verenigde Staten is ingetreden en met het feit dat de Amerikaanse schatkist haar overschotten heeft zien verdwijnen. Het hemd is ook in Amerika nader dan de rok en als het economisch leven daar teke nen van achteruitgang toont, de prijzen dalen, de voorraden toenemen en de werk loosheid een nieuw probleem gaat vormen, neemt ook de geneigdheid om Europa te helpen af. Daarom is het voor Europa en dus ook voor ons land en de Amsterdamse beurs van betekenis dat sinds de laatste weken uit Amerika over de ontwikkeling van het bedrijfsleven betere berichten inkomen en de mening begint veld te winnen dat de economische depressie haar dieptepunt heeft gehad. Op de ^goederenmark- tcn is de prijsdaling, welke begin van dit jaar inzette, tot stilstand gekomen en sinds kort zelfs in een ferme prijsstijging ver keerd. De non-ferro-metalen lood, zink en koper hebben respectievelijk 23,12 en 21 procent van het geleden prijsverlies-inge haald en voor tal van producten, als kof fie, sojabonen, peper, staal, oliederivaten, enzovoort zijn de pfijzen eveneens belang rijk gestegen. De vrees voor nog lagere prijzen heeft in het eerste halfjaar van 1949 zowel in de groothandel als bij parti culieren een soort kopersstaking veroor zaakt, maar als men de berichten van de laatste dagen mag geloven, zijn de voor raden daardoor dermate gedaald, dat nieu we aankopen noodzakelijk zijn. Nadat in de eerste vijf maanden van 1948 de voor raden in de Verenigde Staten met 2 mil liard dollar toenamen, liepen ze in dezelf de periode van dit jaar met een zelfde be drag terug en al durft men op grond van deze gegevens nog geen positieve progno ses aan, dat de New Yorkse effectenbeurs nu reeds enige tijd vast is en ook hier de koersen niet onbelangrijk zijn opgelopen, bewijst wel dat men voor de toekomst van het economisch leven in de Verenigde Staten betere verwachtingen koestert. De departementale machines, die ook in de Verenigde Staten voor een goed deel het economisch leven reguleren, draaien daar heel wat sneller dan ten onzent. Ter bestrijding van de depressie is bijvoorbeeld de dekkingsmarge voor de banken ver laagd en de voorzitter van de Federal Reserve Board heeft bereids een voorstel bij het Congres ingediend om de persoon lijke en zakelijke inkomstenbelastingen te verlagen, teneinde het bedrijfsleven een stimulans tot nieuwe ontplooiing te geven. Ook op de New Yorkse effectenbeurs heeft dit een gdede indruk gemaakt, temeer daar onlangs ook de dekkingsmarge voor de belening van effecten is verlaagd. Inmiddels schijnt ook de kans op deva luatie van het Pond Sterling weer groter te worden, wat ook wel blijkt uit de op- vallenden koersdaling van Engelse staats fondsen aan de' Londense beurs, een ver schijnsel, dat ook aan de Amsterdamse beurs niet onopgemerkt is voorbijgegaan blijkens de oplopende koersen der Neder landse dollarobligaties, die thans 2 a 3 procent hoger noteren dan enige weken geleden. Ook voor andere dollarwaarden en internationale fondsen blijft vraag be staan, die tot hogere koersen zou hebben geleid, wanneer deze niet waren beïnvloed door de ruiling van Engelse fondsen, in het bezit van Nederlanders, tegen Neder landse welke dan in Londen kunnen wor- Anno 1804 Spaarne 56 Telefoon 11896 Effecten - Safe Assuranties den gekocht tegen lagere koersen dan de hier geldende. Van deze ruilingsmogelijk heid had men een sterkere druk op de Amsterdamse koersen verwacht en het is daarom alleszins waarschijnlijk dat met de mogelijkheid van een herwaardering der Europese valuta, waarover het Inter nationaal Monetair Fonds de volgende maand zal beraadslagen, weer in toenemen de mate rekening wordt gehouden. Bij dit alles is en blijft het te betreuren, dat de beurshandel te Amsterdam nog steeds geremd wordt door overheidsmaat regelen, welke hun zin reeds lang hebben verloren. Zo valt niet in te zien waarom in Amerikaanse fondsen mogen plaats hebben, onderlinge ruilingen mogen plaats hebben, doch men als bezittter alleen maar mag verkopen, noch ook waarom prolongatie affaires nog steeds niet zijn toegestaan, tengevolge waarvan de belangstelling voor en de deelneming in de financiering van het bedrijfsleven veel kleiner is dan zij anders zou zijn. Om van de dividendstop, waartegen steeds meer bezwaren worden ingebracht, maar niet te spreken. Dat een normale ontwikkeling van de beurshandel op heel de Nederlandse eco nomie een bevruchtende en stimulerende uitwerking heeft, wordt helaas in de de partementale binnenkameren nog steeds niet voldoende ingezien. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem Daders van overval op taxichauffeur gepakt Een hunner had bovendien een radiotoestel gestolen De politie te Naarden is het gelukt in samenwerking met die uit Blaricum de twee daders van de mislukte roofoverval op de Amsterdamse taxichauffeur Jansen, enkele dagen geleden in Naarden gepleegd, te arresteven. Zij hield eerst de 26-jarige P. B. uit Bussum aan. De taxichauffeur herkende B. onmiddellijk, waarna deze een bekentenis aflegde. Zijn medeplichtige werd in Blaricum gearresteerd. Een politie man zag daar Vrijdagmorgen vroeg een man met een groot pak op zijn fiets. Hij vroeg wat er in dat pak zat, waarop de man de vlucht nam. De politieman wist de vluchteling te grijpen. Hij had een radio toestel bij zich, afkomstig van een diefstal, in Blaricum gepleegd. Tijdens zijn ver hoor bekende hij tevens bij de aanslag op de taxichauffeur betrokken te zijn geweest. Hij is de 26-jarige B. V., eveneens uit Bus sum. POST VOOR DE „WATERMAN" EN DE „JOÏÏAN VAN OLDENBARNEVELT" Aan opvarenden van 't s.s. „Waterman" en het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", beide op weg van Indonesië naar Nederland, kan post uitgereikt worden in tussenhavens, in dien zij uiterlijk 18 Augustus op de bus wordt gedaan. 'Speeltuin annex dierentuin in Venlo. De directeur van een Venlose speeltuin heeft ïn de loop der jaren een groot aantal dierenzoals apenvossengeitenpauwen enz. in zijn tuin bijeengebracht, tot grote vreugde van de Venlose jeugd. Zijn nieuw ste aanwinst bestaat uit vier beverratten, waarvan hij er hier twee' toont. Friese federalistische vereniging opgericht In Leeuwarden is Vrijdagavond opge richt de Friese Federalistische Vereniging. De voorzitter van het voorlopige comité, de heer P. Wijbenga, zeide in zijn openings woord dat de vertegenwoordiging van Fries land op het eerste onlangs te Parijs gehou den federalistische congres van nationale minderheden de logische consequentie is geweest van de historische ontwikkeling van de Friese beweging. De Friese strijd is, zo zeide de heer Wij benga, over het stadium van alleen een taalstrijd heen. Hij heeft hoe langer hoe meer te maken met andere zaken en met name met de politiek. Verscheidene Friezen zijn van oordeel, dat het thans- na het Congres van Parijs en voor dat van Me- rano het juiste ogenblik is om een Friese federalistische organisatie te stichten. Uitvoerig werden de grondslagen dei- vereniging besproken. Volgens artikel 2 stelt zij zich op de grondslagen van 'de eigen nationaliteit van het Friese volk en zijn solidariteit met andere volken. Zij stelt zich ten doel actie te voeren voor het federalisme als gezonde basis voor een democratische rechtsorde, met name door in groot-Fries-Nederlands en internatio naal verband er toe mede te werken, dat Friesland zijn bijdrage geeft aan de fede rale opbouw van West-Europa, onder be ding, dat daarbij het recht van burgers, volken en minderheden wordt erkend en beschermd. Besloten werd een Voorlopig comité, be staande uit de heren E. B. Folkertsma, J. J. van Weringh en P. Wijbenga, te vormen. Vacantieverblijf Naar Uw vacantteverblijf met 6 pers. Chevrolet auto's. Speciaal taa-ief voor buitenritteri. Amsterdamsohe Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4.5- De Engelse motorrijder Noel B. Pope vertrekt vandaag naar Amerika, waar hij een poging wil doen het motor-record, dat sinds. 1937 op naam staat van de Duitser Ernst Henne met 275 km. per uur, te verbeteren. Pope verwacht met zijn „Brough Superior" een snelheid van 320 km. per uur te bereiken. De motor (niet de afgebeelde) heeft een gestroomlijnde romp en bezit een speciale constructie om het geval bij zeer hoge snelheid „aan de grond" te houden. Betrekkingen voor meisjes in het buitenland Vraag eerst inlichtingenI Nog steeds gaan Nederlandse meisjes als toeristen of voor studie-doeleinden naar het buitenland in de hoop daar een werk kring te vinden om in haar levensonder houd te voorzien. Volgens het ministerie van Sociale Zaken ervaren die meisjes dan spoedig dat deze hoop ijdel is geweest met alle teleurstellingen van dien, om van de morele gevaren aan een en ander verbon den maar niet te spreken. De wetgevingen van de meeste landen schrijven evenals de Nederlandse wet geving voor, dat vreemde arbeidskrach ten in het'bezit moeten zijn van een werk vergunning. Deze vergunning wordt, niet verstrekt aan een als student of toerist binnengekomen vreemdelinge, maar moet reeds in haar bezit zijn voordat zij de reis aanvaardt. Daarenboven worden deze werkvergunningen in hoofdzaak gegeven' voor huishoudelijk werk aan daartoe on derlegde krachten, en dan niet voor 2 of 3 maanden, zoals vele dezer meisjes am biëren, maar voor minstens een jaar. Dat het „op uitnodiging" naar het bui tenland gaan met de belofte zakgeld te ontvangen in ruil voor huishoudelijke hulp vaak tot teleurstellingen lijdt, is helaas niet algemeen bekend, omdat de slachtoffers niet gaarne met. haar bittere ervaringen te koop lopen. Waakzaamheid is dan ook geboden, in dien men via relaties of door een adver tentie een buitenlandse werkkring aan vaardt. Men verzuime niet inlichtingen pver deze werkkring en over het betref fende gezin in te winnen. Ook is het van belang zich op de hoogte te stellen van de arbeidsvoorwaarden in het betreffende land, de regelingen omtrent ziekte-verze kering en dergelijken. Dit laatste kan ge schieden bij het Maatschappelijk Advies- er. Inlichtingenbureau (uitgaande o.a. van de Ned. Ver. ter behartiging van de be langen der jonge meisjes „Union") of bij het Centraal Bureau der R.-K. Ver. ter bescherming van meisjès, Amsterdam-Z. Deze verenigingen verschaffen ook be trouwbare adressen in het buitenland, waartoe men zich kan wenden, wanneer men aldaar raad nodig heeft of in moei lijkheden' komt te verkeren. INDONESISCHE FEDERALE MARINE Na overleg met de voorlopige federale regering is bij besluit van de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon in Indonesië bijhet departement van Marine te Batavia een zelfstandige afdeling ingesteld, welke belast zal worden met de voorbereiding van de organisatie ener Indonesische fede rale marine. Met de leiding dezer afdeling is belast de kaptein-luitenant ter zee M. A. J. Dei-ksema. Athletiek Gaston Reiff verbeterde wereldrecord 3000 meter De Olympische kampioen, Gaston Reiff, verbeterde tijdens wedstrijden in het Zweedse stadje Gaefle het wereldrecord over 3000 meter door deze afstand te lopen in 7 minuten 58,8 seconden. Het record stond op naam van Gunder Haegg met een tijd van 8 min. 1,2 sec. op 28 Augustus 1942 te Stockholm gemaakt. In de wedstrijd startten zes lopers, Jean Vernier, de Franse loper, nam de leiding én de eerste 400. meter werd gelopen in 61 seconden, Alleen Gaston Reiff en de Olym pische kampioen op de 1500 meter, de Zweed Henry Ericsson konden Vernier volgen. De tijd voor 1000 meter was 2 mi nuten 35 seconden en voor 1500 meter 3 min. 57,6 sec. Men had een schema opge steld van 3 min. 57 sec. voor de 1500 meter en het drietal was hier dus maar 0.6 sec. boven gebleven. Toen viel de Zweed echter terug, maar Vernier hield het tempo vol tot 2000 meter. Ook dé Fransman werd het té machtig; hij had te veel .van zijn krachten gevergd-en verliet de baan. Gaston Reiff liep de laat ste 1000 meter dus alleen, zonder strijd. Het bewijs van zijn grote vorm werd wel vol doende geleverd doordat hij het tempo vol hield. Hij verbeterde het wereldrecord van Gunder Haegg met 2,4 sec. Crickefprogramma Het programma van de Nederlandse Cricketbond voor Zondag luidt: eerste klas: Excelsior—VVV (terr. VOC); HCC I— HDVS; PW—VOC; Quick (N.)—Haarlem: Rood en Wit—HCC II; Sparta—VRA. Tweede klasse A: Quick (H.)—HCC III (terr. Krekels); B: MeikeversRood en Wit III; HBS II—HCC II; Haarlem II— VUC. Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis. Ga dan naar: De SSefisuigercemSrale HAGEMAW Ged Oude Graoht 52 t'o de Kerk - Tel. 12762 (Adv.) Morgen komen de voetbalclubs weer in actie. Zij nemen deel dan tournooien. Vier Zondagen kunnen de spelers gebruiken, om zich voor de voetbalcompetitie, welke op 11 September begint, voor te bereiden. EDO boekte reeds overwinningen EDO heeft twee wedstrijden achter de rug. In Coevorden werd met 72 van Heracles gewonnen en ter gelegenheid van de opening van een sportpark in Huissen werd tegen Wageningen gespeeld. Het resultaat was een zege van 21. Voorlopig moei EDO het nog zonder Spek stellen. Hij knapt weer aardig op. De elftalcommissie Drobeert nieuwe krachten en met succes heeft zij reeds twee jonge achterspelers op gesteld. Hoe het elftal de competitie zal beginnen, is nog niet bekend. Enkele oefen wedstrijden bieden de gelegenheid enige spelers een kans te geven. Morgen zetten de Haarlemmers luister bij aan de viering van het dertigjarig bestaan van EDO. Ge speeld wordt tegen de vertegenwoordigende ploeg van Gouda. Op 21 Augustus wordt een bezoek gebracht aan DHC in Delft en een week later komt EDO uit in het tour- nooi van Velox om de „Zilveren Dom". Tenslotte staat voor 4 September nog op het programma de wedstrijd EDO Ge Ahead op het terrein van Vitesse te Gouda. De opbrengst is voor het Militaire Tehuis. Het Haarlemse publiek ziet EDO voorlopig dus niet op eigen terrein spelen. RCH RCH opent het seizoen met een vriend schappelijke wedstrijd op eigen terrein tegen Zeeburgia. De volgende week wordt het jaarlijkse tournooi om de Zilveren Molen van Groe- nendaal gehouden, waarvoor" drie gegadig den zijn, namelijk RFC. Friesland en. RCH. Om halftwaalf komen RCH en RFC tegen elkaar uit. Na een tussenwedstrijd volgt de ontmoeting tussen de verliezer van RCH RFC en Friesland en tot besluit van het programma speelt de winnaar tegen Fries land. RCH zal een week later deelnemen aan het tournooi om de Zilveren Bal te Rotter dam. In de eerste ronde spelen de Haar lemmers tegen Willem II. De wedstrijden worden op 4 September voortgezet. Mocht RCH uitgeschakeld worden, dan trekt het deze Zondag naar Enschede, om Tubantia te ontmoeten. 11 September neemt RCH deel .aan het jubileumtournooi van HFC met HW en HBS. Haarlem speelt in tournooien Zaterdag 20 Augustus start Haarlem in het tournooi van „De Volewijckers" in Am sterdam-Noord. In de eerste ronde is Ellinkwijck de tegenpartij en De Vole wijckers ontmoet KFC. Zondag daarop komen de verliezers en winnaars in het strijdperk. Haarlem speelt op Zondag 28 Augustus in het Sportpark „Schoonenberg" te Velsen tegen VSV een vriendschappelijke wed strijd. Het jaarlijks tournooi om de Spaarne- beker is bepaald op Zondag 4 September. Uitgenodigd zijn de bekerhouder De Vole wijckers. ZFC en VSV. Om elf uur komen ZFC en VSV tegen elkaar uit; daarna Haar lem tegen De-_. Volewijckers. Des middags Ruitersport Prinsesjes reden op Haags concours De eerste dag van het nationaal concours hippique, dat op de bijzonder mooie terrei nen van de Stichting Rij centrum Hofstad wordt gehouden, werd begunstigd door goed weer. In de morgen werd begonnen met een dressuurproef, waarbij D. Siem met „Glensman" ver boven de andere deel nemers uitstak. Onder de deelnemers trof fen wij ook onze nationale meisjeskam pioene Tonny Eysvogel uit Haarlem aan, die met „Crimee" een heel goed figuur sloeg, tussen haar oudere collega's. Zij wist een vierde plaats te bezetten met hetzelfde aantal punten als. mejuffrouw K. Lieftinck, die derde werd. In de loop van de morgen arriveerden Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene. De Koninklijke Familie bleef tot 5 uur op het terrein, waar de hoge bezoekers met belangstelling de verrichtingen gadesloegen. De beide prinsesjes reden mee in een kindernummer op Peggy en Polly. Dit num mer bleek voor de deelnemers lang niet ge makkelijk. Ook prinses Irene moet er zo over gedacht hebben, vooral toen Polly af en toe andere plannen scheen te koesteren dan zij zelf. Nochtans hield zij de zwarte pony keurig onder de knie. Zij wis.t vóór haar zusje een plaats op de ranglijst te ver werven. Zij werd vijfde en prinses Beatrix werd zevende genoteerd. De uitslagen luiden: Dresseerproef L: 1. D. Siem Jr. met Glensman, 612 pnt.; 2. D. Gelderman met Ambassadeur, 564% pnt.: 3. mejuffrouw K. Lieftirtek met Peter, 562pnt.; 4. Tonny Eysvogel met Crimee, 652% pnt. Springconcours L: 1. S. Pruikemaker met Camille, 0 ftn„ 58 sec.; 2 en 3 ex aequo: J. Pollak Jr. met Ainée, 0 ftn„ 61 sec.; W. J. J-. v. d. Pol Jr. met Melisande, 0 ftn., 61 sec.; 4. Baronesse van Zuylen van Nije- velt met Why Not, 0 ftn., 62 sec. zijn er ontmoetingen voor de winnende en verliezende elftallen. Jubileumtournooi HFC HFC viert dit jaar het zeventigjarig be staan met een tournooi op Zondag 11 Sep tember, waaraan deelnemen HVV, HBS, RCH en HFC. Feest voor TYBB TYBB opent morgen het jubileumpro gramma ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan met een tournooi op het terrein aan de Muiderslotweg. Om twaalf uur speelt Schoten tegen TYBB en om kwart over één HBC tegen Vitesse. Daarna volgen cle ont moetingen om de derde en om de eerste en tweede prijs. 6 September komt.de Zuide lijke tweedeklasser Concordia/SDV op bezoek. Tournooien van derde klassers Het jaarlijks tournooi van DIO om de Elswout-beker wordt op 21 en 28 Augustus gehouden. Daaraan nemen deel Haarlem II, RCH II, DCO, WD, WB, Hillinen, OG en DIO. Morgen krijgt DIO bezoek van drie elf tallen van het Amsterdamse Swift. De eerste elftallen ontmoeten elkaar om half- drie. De wedstrijden van „Bloemendaal" om de Wallerbeker zijn vastgesteld op Zondag 4 September. RipperdaSDW Tenslotte herinneren wij nog aan de opening van het terrein van Ripperda aan de Schalkwijkerweg op Zondagmiddag. Gespeeld wordt RipperdaSDW. Motorsport Buitenlanders schreven in voor de races van Zandvoort Een aantal buitenlandse motorrenners heeft reeds gevolg gegeven aan de uitnodi ging van de KNMV, om op 28 Augustus in Zandvoort hun krachten te meten met de Nederlanders in de 350-cc en 500-cc-klasse. Vast staat, dat de volgende buitenlanders aan de internationale races zullen deel nemen t Goffin en Martin (België), Perrin (Frankrijk), Willoughby. Petch, Dear en Bruguire (Engeland), Morrison en Hinton (Australië). Met enige andere rijders wor den nog onderhandelingen gevoerd. De sensatie van de dag wordt verwacht van de Australiërs, die dit seizoen geheel Europa afreizen om deel te nemen aan wegraces en terreinwedstrijden. Deze rij ders zijn volkomen aan elkaar gewaagd, hetgeen wel is gebleken uit de onlangs te Gedinne (België) gehouden wegraces, waar zij van begin tot eind elkaar geen duim breed toegaven en precies geli.jkti.jdig door rle finish gingen, zodat de jury niet anders kon doen, dan beide rijders tot winnaars uitroepen. Kegelen Nederlandse Kegelbond viert veertigjarig bestaan Dit jaar herdenkt de Nederlandse Kegel bond zijn veertigjarig bestaan. De bond werd op 20 Juni 1909 te 's-Gravenhage op gericht met zeven gewestelijke en plaatse lijke bonden. De bond groeide zeer snel en bij het tienjarig bestaan bleek, dat ondanks de moeilijkheden gedurende de eerste we reldoorlog,' 18 gewestelijke en plaatselijke bonden met 321 clubs bij het nationale lichaam waren aangesloten. In 1934 werd het 25-jarig bestaan gevierd, maar daarna ging het bergafwaarts met de kegelbond door de minder gunstige economische si tuatie in ons land, waardoor vele kegelaars zich genoodzaakt zagen als lid te bedanken. Na de bevrijding leefde de kegelsport weer op en op het, ogenblik telt de bond 587 clubs met in totaal bijna 8000 leden. Reeds vele jaren houdt de Nederlandse Kegelbond competities, districtswedstrijden en nationale kampioenschappen, welke de sport op een hoog peil hebben gebracht. Het veertigjarig bestaan zal van 11 tot en met 25 September worden herdacht met uationale wedstrijden, welke zijn uitge schreven op de negen banen van het kegel gebouw te Haarlem. Op Zaterdag 10 Sep tember houdt het bestuur in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond, van 15.30 uur tot 17 uur een receptie. Zwemmen M. van Daatselaar kampioen 400 meter vrije slag In het zwembad „Groenendaal" te Doe- tinchem, waar dit weekeinde de nationale zwemkamipoenschappen worden gehouden, is Vrijdagavond de 1500 meter vrije slag verwerkt. De twaalf zwemmers, die hierop hadden ingeschreven, waren in twee series ondergebracht, waarbij de beste tijd beslissend was voor het kampioenschap. De uitslag luidt: 1. en tevens kampioen van Nederland: M. van Daatselaar (AZ 1870) 21 min. 1,1 sec.; 2. Cabout (GZC) 21 min. 32.3 sec.; 3. Bollen (Zian) 21 min. 35.4 sec.; 4. Beyderwellen (GZC) 21 min. 53,4 sec.; 5. Van Rijk. (DJK) 22 min. 15.9 sec.; 6. Van Rooy (Aegir) 22 min. 24.4 sec. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIAUST" (Adv.) FEUILLETON dooi Goidon Mc Donell 18) Plotseling begreep ik nog iets anders. Ik begreep dat als hij op Le'titia verliefd was geweest. Janet dit zeer zeker niet wist. Janet had mij juist verteld, dat Letitia verliefd was geweest op een man, met wie zij niet kon trouwen en ook, dat die man op haar Janet verliefd was geweest. Dit was de reden waarom zij wist, dat die man niet op Letitia verliefd kon zijn. Janet had dus gesproken over Begg Holbrook, haar gigen man. Nu was het mij allemaal duidelijk. Ik begreep ook, dat ik zeer voorzichtig zou moeten optreden om Janet uit deze situa tie te verlossen. Mijn gedachten waren alles als het ware vooruit gevlogen en ik stond te wachten op Holbrook's telefoongesprek. Ik kon het geheel nu maar al te duidelijk zien. Ik wist, dat het voor mij van essen tieel belang was om te trachten die hel derziendheid zolang mogelijk vast te hou den; in ieder geval zo lang, tot ik er in geslaagd zou zijn om Begg's alibi aan het wankelen te brengen en om Janet de waarheid te doen zien. Niet alleen om Janet de waarheid te doen zien, maar ook om dat te doen op een dergelijke manier dat als zij alles begreep, zij' buiten het bereik van Begg Holbrook zou zijn. Holbrook zei: Ik wil met luitenant Ives spreken. Het is dringend. Ik stond naar Janet te kijken. Zij stond bij Begg naar mij te kijken om te zien, wat ik doen zou. Ik ging zitten, haalde een sigaret te voorschijn en stak die op. Ik moest twee rollen tegelijk spelen. Eén tegenover Begg Holbrook, die, wanneer mijn intuïtie juist zou zijn, wist, dat ik niet de moordenaar was. En een tegen over Janet, die geen definitief bewijs had, dat ik niet óf zelf de moordenaar was, óf de moordenaar trachtte te dekken. Zij scheen door mijn handelwijze gerust gesteld en keerde zich weer naar Begg om naar het gesprek te luisteren. Hij zei: Mijnheer Ives, u spreekt met Holbrook. Ik wou het hebben over die halssnoeren van maj'oor Foraker. Het schijnt, dat hy er een aan kapit^a Mal ford gaf. Ja, ik hoorde toevallig, aai hij dat juist tegen mijn vrouw zei. Hij zei dat hijhet u niet had kunnen vertellen, om dat dat Marford in een slecht licht zou hebben geplaatstJa, hij is hier in de kamerWacht even. Hij nam de telefoon mee naar de plaats, waar ik zat en gaf mij het instrument over met een blik van voldoening in de ogen. Ik nam de hoorn op en zei: „Hallo" te gen Ives. De stem van de politieman klonk helemaal niet vriendelijk, toen hij zei: Dat brengt u bij mij in een slecht blaadje, mijnheer Foraker. Ga maar on middellijk daarheen terug, waar u thuis hoort en wacht daar op mij. En als Mar ford er is, zegt u niets tegen hem. En dan bedoel ik ook werkelijk niets. De hoorn werd aan de andere kant. blijkbaar met enige kracht op de haak gegooid. Hij meende zeer zeker, wat hij zei en dus stond ik op. Hij zei mij, om naar huis terug te gaan, dus ga ik nu maar. Ik keek hen beiden aan en dacht er over na, hoe ik het moest aanleggen om tegenover hen beiden op de juiste manier op te treden. Janet hielp- mij zonder het zelf te wil len. Zij stond daar met een verwarde uit drukking op haar gezichtje en zei: Beg, ik gelpof nog steeds niet, dat ik mij in die twee stemmen vergist heb. Ik geloof nog altijd, dat het iemand anders was. Met zijn ogen op mij gevestigd, zei Begg: Iemand anders, die ook een van zijn halssnoeren had en die haar ook kende? Je hebt je vergist, lieveling. Dat is alles. Het was of Marford, of onze vriend hier die met Letty zou gaan k^rtven. Hij zei: „Zou gaan tróuwen". Hij had niet gezegd: „Die' haar gedood heeft. Ik geloof niet, dat Janet daarop lette. Maar ik deed het wel. En ik wist, dat hij er op uit was om de man, met wie Letty zou zijn gaan trouwen, zo mogelijk op te hangen. Ik wist ook, dat ik geen tijd ver loren moest laten gaan om Tom van het dreigende gevaar in kennis te stellen. Ik keerde mij abrupt om en verliet de kamer. HOOFDSTUK IX. Toen ik terugkwam, was Tom nog thuis. Hij was in zijn studeerkamer en de gehele zaak lag onderste boven. Boeken waren van de planken gehaald en achte loos op de stoelen en over de vloer ver strooid: de meubels waren van hun plaats getrokken en hij lag in zijn hemdsmouwen achter de sofa in een hoek van de kamer op zijn knieën, zoekend naar iets op de 1 vloer. Hij keek op, toen ik binnenkwam en ik kon onmiddellijk aan zijn gezicht zien dat hij zeer in de war was. En?, zei ik. Zelfs als Tom erg in de war was, was hij nog gewend om op. rustige toon te j spreken. Ik heb het hele huis al doorgezocht i naar het halssnoer, gaf hij ten antwoord, en ik zal het vinden ook. Dat is het j enige, wat haar overtuigen kan. Zij zegt, dat zij er zeker van is, dat jij het niet1 weggenomen hebt. Ik vroeg:Heb je werkelijk het gehele huis afgezocht? Hij knikte of liever hij schudde zijn I hoofd langzaam heen en weer, op de j manier, waarop hij dit soms doen kon. Ik wist, dat het een beweging van wan hoop was. Ik heb de hele zaak uitgekamd, zei hij, behalve de kinderkamer, omdat zij daar is. Maar ik weet, dat zij daar al ge- I zocht heeft op de dag, dat zij het miste, Wij hebben er zelfs allebei gezocht. Ik kon aan zijn gezicht zien, dat hij j bij cle herinnering daaraan zichzelf nau- welijks meer meester was; dat dé ge- i dachte aan zijn moeilijkheden met Elsa hem bijna te veel werd en ik trachtte gauw iets te vinden om hem af te leiden. Zeg Tom, zei ik, als Elsa dat hals- I snoer kon zien, dat Ives heeft, zou zij het dan als het hare kunnen herkennen? Dat maakte indruk. Een ogenblik keek j hij mij als verwezen aan en toen begon zijn gezicht op te helderen. Dat is zo, natuurlijk Z|u zij dat. Maar. hoe kun- I nen we dat: doen? We hebben allemaal j gezegd, dat we er geen hadden, We kunnen 1 er Ives niet naar vragen, willen we hem niet achterdochtig maken. Ik vroeg me af, wat ik doen moest; hoe ik het moest aanpakken, mij herinnerend, dat Ives mij gezegd had om niets van zijn komst te laten blijken. Ik zal Ives onmiddellijk opbellen, zei ik, en hem zeggen, dat ik mij juist herin nerd heb, dat een van mijn vrienden Elsa een van mijn halssnoeren gegeven had voor zij jou ontmoet had en dat zij niet wist, dat het van mij afkomstig was. Ik praatte maar snel door, om tijd te winnen, zodat ik behoorlijk kon uitdenken, wat ik zeggen moest. Ik zei maar het eerste wat mij voor de mond kwam. Toen ging de voordeurbel. Tom deed open en Ives en Wilson kwamen binnen. Ives barstte onmiddellijk los: Zo, waar is nu dat halssnoer, waarover jullie alle maal gezwegen hebben? Hij keek naarTom en Tom keek mij onmiddellijk een beetje verward en ook met iets beschuldigends in zijn blik aan, Ik zei: Het was mijn fout, Tom ik dacht, dat je het haar gegeven had, net als Elsa. Bedoel je, dat je hun dat verteld hebt? Het kwam naar voren, toen ik met Janet Holbrook sprak en haar man luis terde dit af en vertelde het aan deze mensen. Waar is het?, herhaalde Ives. Tom hief de handen op en wees op de rommel in zijn studeerkamer. We hebben er het gehele huis er naar afgezocht: we hebben alles letter lijk uitgekamp. Ives volgdoe zijn armbeweging en keek de kamer rond, waarna hij mij aankeek en zei: Ik had u gezegd om niets te zeggen. Dat heb ik ook niet gedaan, zei ik. Dit was al aan de gang voor ik thuis kwam. Waarom hebben jullie allebei ont kend er een te hebben gehad? Waarop Tom zei: Omdat we allebei dachten, dat de ander het haar gegeven had. Ives zei niets en Wilson zei ook niets. Ze stonden daar maar en zwegen. Tom zei: Waarom laat u dat hals snoer dat u heeft, niet aan mijn vrouw zien? Zij zou onmiddellijk weten, of het het hare was, of niet. Wilson lachte even. Hij verwacht geloof ik heus nog, dat we zullen geloven wat zijn vrouw zou zeggen. Is die even goed. Ives sloeg geen acht op zijn woorden. Hij concentreerde zich op de situatie, die hij hier gevonden had, op de manier, waarop hij dat altijd deed. Hij had Tom's gezicht nauwkeurig gadegeslagen en de rommel in de kamer goed in zich opge nomen. Ik wist, dat hij geen woord of gebaar van een van óns gemist had. Uw vrouw gelooft, dat u juffrouw Lane haar halssnoer gegeven heeft, niet waar?, vroeg hij. Tom knikte: Ja. En dat heeft onaangenaamheden tus sen u veroorzaakt? Ditmaal knikte Tom alleen maar en in die knik lag een wereld van ellende. En zij ontkende, dat zij een halssnoer had, omdat zij meende, dat u het aan juf frouw Lane gegeven had en om u te dek ken? (Wordt vervolgdjf.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6