C Lectuurdépot: warm kloppend hart voor het welzijn van de troepen afi v. Empelen In Haarlem wordt het gedrang om woningen steeds groter Maison MARCEL Olie Permanent f8.- Zaterdag 13 Augustus 1919 Haarlems Dagblad Rode Kruis doet meer dan medisch werk Doeltreffende administratie verantwoordt subsidie tot op de laatste cent Aan de foeilelijke Gevers Deynootweg in Scheveningen staat tussen de vele haveloze, aan hun oorspronkelijke bestemming ont trokken flatgebouwen en villa's het lec- tuurdepöt van de Niwin en het Rode Kruis. Het is gevestigd in een verveloos hoek huis, waarvan niet meer uit te maken valt of er eens een bord „Cai'é-billard" of „Pen sion Bellevue" op heeft gehangen. Het intérieur toont thans meer gelijkenis met het magazijn van een uitgeverij, of nog liever met dat van een verzendboekhandel, want een uitgever in 1949 mocht willen, dat het verloop op zijn planken zo fre quent is; aan de andere kant betwijfelen wij of er in Nederland ook maar één ver zendboekhandel wordt gevonden, die ge regeld zulke quanta over zulke enorme afstanden „wegzet". Want van de Gevers Deynootweg 57A uit worden iedere maand één millioen tijd schriften verscheept naar Indonesië, dat is 45.000 kilo, vijftien kubieke meter, of, alle bladen naast elkaar gelegd, de afstand van Den Haag naar Delfzijl. Daarbij komen dan maandelijks nog zo n twintigduizend boeken om de militaire en burgerboekerijen in Indonesië op peil te houden. Men begrijpt dat voor het vlót functio neren van 'deze afdeling van het Rode Kruis nogal wat komt kijken. Dagelijks is dan ook een vaste staf van ongeveer 2d man op het Lectuurdepöt in de weer, aan gevuld door vrijwillige krachten van hulp vaardige scholieren tot geestdriftige rente niers toe. Want het gaat er maar om, dat Jan Hendriks in Prapat en Hendrik Jansen op Bialc, Piet Dirksen bij Tjitjoeroeg en Dirk Pietersen aan het Tobameer weten, dat ook hun ontspanning en ontwikkeling, hun vrije tijdsbesteding en hun geestelijke verstrooiing de zorg van hen die achter bleven genieten. „Zie, dat er tijdschriften komen!" Het tegenwoordige Lectuurdepöt is ont staan uit de B.A.R.K. (Boeken Actie"Rode Kruis), in 1945 opgezet ten behoeve van de lectuurvoorziening van de geteisterde gebieden. In Januari 1946 werd besloten de tijd- schriftenvevzorging voor de Nederlandse troepen in Indonesië ter hand te nemen en de opdracht aan mejuffrouw C. J. Bungen- berg de Jong, die nog steeds aan het hoofd van het Lectuurdepöt staat, luidde kort en krachtig „Er moeten tijdschriften naar In- dië, zie dat ze er komen!" Dat die taak naar behoren is en wordt uitgevoerd, wordt het best door de vol gende cijfers geïllustreerd: in Januari 1946 werden 1200 kilo per luchtpost verstuurd, in de top-maand van 1948 waren het er al 33.000, tegenwoordig zijn het er, zoals gezegd, 45.000 per maand. Na de samenwerking met de Niwin. die subsidie voor dit werk krijgt en de uit voering geheel aan het Rode Kruis over laat, kon de zaak natuurlijk veèl grootser opgezet worden. Aan de top staat de Commissie Lectuur voorziening, waarin de departementen van Overzeese Gebiedsdelen, Onderwijs, Oorlog en Marine, de uitgevers en.het Rode Kruis door een afgevaardigde vertegenwoordigd zijn. Een kleiner werkcomité komt iedere week bijeen en beslist over aan te kopen lectuur. Schakeringen in de Nederlandse samenleving worden geëerbiedigd Men heeft ons verzekerd, dat bij deze aanschaffingen de verscheidenheid van richtingen en gezindten in ons land, zowel op godsdienstig als op staatkundig gebied ook in de te verzenden boeken en tijd schriften wordt weerspiegeld. Dat alles wordt nauwkeurig geadmini streerd. In de eerste plaats wordt per jaar een archief aangehouden, waarin één exemplaar van elke aangekochte titel wordt opgenomen. Zodoende kan men met een oogopslag zien of niet aan het ene genre teveel aandacht wordt besteed ten koste van het andere. Vervolgens wordt van ieder boek een kaart aangehouden, waarop wordt aange tekend hoeveel exemplaren ervan zijn aan geschaft en welke bestemming zij hebben gekregen. Zo vonden wij voor Vestdijk's „Pastorale 1943", dat er in totaal 61 exemplaren wa ren gekocht, waarvan er 31 naar dë land macht waren gegaan, 6 naar de marine en de mariniers en 24 naar de burgers. Met deze laatste categorie zijn de tachtig biblio theken van de „Centrale Boekerij Indone sië" bedoeld, vooral gevestigd in de grote plaatsen. Het Lectuur-depöt gaat van de gedachte uit, dat het geen zin heeft grote bibliotheken te vormen bij legeronderdelen die gebruik kunnen maken van een nabij gelegen filiaal van de Centrale Boekerij. Deze ontvangt echter als tegenprestatie een deel van de boekenvracht. Verzending in bibliotheken Iedere boekenzending geschiedt.kant en klaar in bibliotheekvoren. Tegenwoordig worden kleine collecties van ongeveer vijf tig delen klaar gemaakt, die dan als wissel bibliotheken voor de verschillende detache menten van een compagnie of bataljon dienst kunnen doen. Een ingenieus cijfer- systeem stelt de ontvangers bovendien in Een mooie tuin is niet duurder. 't Is vakwerk van Tuin bouwbedrijf HEEMSTEDE -TEL.2-80-80 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Augustus 1949 BEVALLEN van een zoon: 10 Aug., C. KooleMeulmeester; 11 Aug., B. M. A. VelrihuisenVonfelde; E. M. F. Repko Roqué: P. J. OudshoornAnbroek: 12 Aug., M. "L. M. SchroderBlankevoort. BEVALLEN van een dochter: 11 Aug., C. de GraafHielkema: E. JanssenUiten- daal: 12 Aug., M. A. Homanvan Herp; J. BrooijmansHeitlager; J. de Buisonjé Lugthart: J. G. M. RijbroekParson. OVERLEDEN: 9 Aug., J. C. van Rijn, 76 j., Kruistochtstraat: 11 Aug., J. H. Bran denburg, 81 j.. Schotersingel; J. Breedijk Stroomer. 71 .1., Kamperlaan; T. van Vliet •—Smit, 64 j„ Gen. Bot'nastraat: E. C. Boo gaardGreeuw, 95 j., Janssfcraat. staat te vobrkomen, dat een legeronderdeel steeds een assortiment van dezelfde inhoud zou ontvangen. Het centrale ontvangkantoor in Indonesië behoeft dus alleen te distribueren; de boe ken zijn in Nederland reeds gekaft of ge bonden in een speciaal Niwin-bibliotheek- bandje en van stempels voorzien, dit ook om te voorkomen, dat deze, tegen de voor boekhandelaren gebruikelijke kortingen op grote partijen aangekochte boeken op de markt zouden worden gebracht. Die werken, waarvoor bepaalde groepen gemobiliseerden belangstelling hebben, zo als studiemateriaal, worden naar de afde ling „Vorming" geëxpedieerd. Zo troffen wij bijvoorbeeld de reeds verschenen delen van mr. Ouds staatkundige geschiedenis „Het jongste verleden" in de archiefkast aan, wel een bewijs, dat het lectuurdepöt zich in zijn keuze niet tot de Havankjes en de De Sinclairs bepaalt. Ten behoeve van het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront worden speciale „do mineesbibliotheekjes" samengesteld, waar in een aantal werken met Christelijke in slag zijn opgenomen. De vele rappe handen aan de Gevers Deynootweg zorgen dat alles in de puntjes in orde is. Boeken en tijdschriften krijgen een beschermende wand van geolied papier mee en er wordt zelfs een gestencilde cata logus aan iedere wekelijkse zending toege voegd. Ook TT kunt helpen! Intussen lieten wij een belangrijk punt achterwege. De boeken- en tijdschriften- stroom naar Indonesië bestaat niet alleen uit de met regeringssteun gekochte delen. Een derde van alles wat naar de tropen wordt verscheept, werd bijgedragen door particulieren. Mensen, die de moeite namen het week of maandblad, dat zij hadden uitgespeld, niet op zolder op een stapel te leggen, waar naar nooit meer omgekeken wordt, doch het even op te sturen naar het Lectuurdepöt. Dat kost niets, want het Rode Kruis stelt daartoe stroken en etiketten voor portvrije verzending beschikbaar. En met al die boe ken, die tenslotte toch maar obstakels in de benauwde woonruimte worden, kan men desgelijks handelen. Bovengenoemde Hendrik Jansen. Jan Hendriks, Dirk Pieterse en Piet Dirkse, allen ver weg en eenzaam en verlaten te- In het Lectuurdepöt van Rode Kruis en Niwin reppen zich vele handen om. iedere week de verzending van vele duizenden kilo's bedrukt papier ?iaar de troepen in Indonesië mogelijk te maken. midden van een land dat zij niet kennen en nooit zullen doorgronden, zullen u er dankbaar voor zijn. De Nederlandse troepen kunnen heel wat „leesvoer" aan, vooral geïllustreerde week en maandbladen. Mét de boeken werd reeds vorig jaar een zekere „stock" bereikt, die nu* slechts ge regeld verfrist en aangevuld behoeft te worden. In de afgelopen maanden waren het natuurlijk vooral de militaire acties die ook voor de boekenvoorraad daarginds ruïneus waren. Ook voor de eenzamen Maar het Rode Kruis zorgt niet alleen voor de naamloze soldaten in het Verre Oosten, het vergeet ook de eenzame zieken in het eigën land niet. Iedere week krijgen honderd mannen en vrouwen, die door de aard van hun kwaal en door de maatschappelijke omstandig heden waarin ze. verkeren, niet van de ge wone bibliotheken kunnen gebruik maken, over de post een tijdschrift en een boek. Er wordt voor gezorgd, dat de lectuur altijd met dezelfde bestelling komt, zodat de zieke niet teleurgesteld wordt en men houdt pre cies bij wat de patiënt al gelezen heeft. Met speciale wensen en met de bijzondere om standigheden wordt eveneens rekening ge houden. Het is zeker in dit kleine onderdeel van het grote Wellfare-werk van het Rode Kruis dat de dienende liefde van de orga nisatie van Henri Dunant het meest tot uiting komt. De statistiek van het Huisvestingsbureau toont dit duidelijk aan Toen wij het Huisvestingsbureau der gemeente Haarlem binnenstapten was daar een verheugde stemming. Juist had men in drie nijpende gevallen kunnen helpen en nu eens blijde gezichten van bezoekers gezien. Het is voor de ambtenaren niet opwekkend steeds (de veelal gegronde!) klachten van mensen aan te horen die naar woonruimte zoeken. Zij willen graag hel pen, maar in veel gevallen is het helaas niet mogelijk, omdat er geen voldoende huizen beschikbaar zijn. Kan er geholpen worden, dan zijn de ambtenaren op dat moment bijna even blij als de betrok kenen. Dit is een bewijs van de goede gezind heid. Maar tevens van de onhoudbaarheid van de huidige toestand. De statistiek van het Huisvestingsbu reau toont duidelijk aan, dat de woning toestand in Haarlem nog steeds nijpender wordt. In het begin van dit jaar gaven wij een overzicht over 1948. Op I Januari 1949 stonden ingeschreven 84 onhoudbare ge- VERWARMING Zonnebloem-postzegels „Vergeet hen niet" Het comité dat voor Haarlem de verkoop van de postzegels ten bate van de Niwin, „Nederland lielpt Indië" en Rode Kruis organiseert, welke serie in het postverkeer wordt gebracht onder de leuze .„Vergeet hen niet", deelt mede dat de postzegels in Haarlem te koop zijn op de volgende adressen en tijden: bureau Nederlandse Rode Kruis, Paviljoenslaan 3, van half ne gen tot half zes, „Arbeid Adelt", Grote Houtstraat 119, van negen tot twaalf en van twee tot vijf, (beide adressen zijn Za terdagsmiddags gesloten) en bij de UW op het stadhuis, van tien tot twaalf en iedere werkdag behalve Zaterdags. Het verzachten van veel schrijnend leed in Indonesië is het doel van deze actie, die daarom ongetwijfeld de belangstelling en steun van alle postzegelgebruikers zal heb ben en dat zijn wij tenslotte allemaal. NACHTDIENST APOTHEKEN HAARLEM: Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tele foon 12495. Nolf's apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174 „Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19. telefooon 12711. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208. telefoon 28320. BLOEMENDAAL: Bloemendaalse apo- theeJs- Bloegveadaalseweg 85. vallen (vroeger werden die aangeduid als crepeergevallen) en 540 zeer urgente ge vallen. Op 1 Augustus 1949 waren geno teerd 122 onhoudbare en 1116 zeer urgen te gevallen. In de zeven maanden was het aantal onhoudbare gevallen dus met büiya procent toegenomen en dat der zeer urgen te met ruim 100 procent. Inderdaad verontrustende cijfers! Toch zijn er in die zeven maanden wel heel wat mensen geholpen, er zijn name lijk 163 onhoudbare en zeer urgente ge vallen opgelost. Maar er komen steeds veel meer nieuwe gevallen bij dan er afvallen. Bovendien werden in deze zeven maan den van 1949 nog 1418 vergunningen afge geven voor inwoning voor gezinnen 1046 voor zelfstandigen. Daaronder zijn begrepen de gevallen van ruiling van hui zen en de toewijzing van nieuwe huizen van woningbouwverenigingen aan leden en de 10 procent dezer woningcomplexen die toegewezen zijn zowel aan het rijk als aan de gemeente. Ongetwijfeld waren on der de vergunningen ook zeer urgente gevallen, ofschoon die niet als zodanig te boek stonden. Bij het vinden van nog beschikbare woonruimte stuit het Huisvestingsbureau herhaaldelijk op bezwaren omdat er vrij veel mensen zijn die uit medische overwe gingen niet in aanmerking kunnen komen om woonruimte in hun huis beschikbaar te stellen, ook al is daartoe de gelegenheid. De Geneeskundige Dienst onderzoekt al deze gevallen en geeft natuurlijk alleen zulke verklaringen af als daartoe redenen bestaan. In zulke gevallen moet het Huis vestingsbureau berusten. Deze omstandig heid geeft in veel gevallen de verklaring voor het feit dat mensen met klachten ko men dat zij geen woonruimte kunnen krij gen, terwijl toch in dit of dat huis nog wel gelegenheid daarvoor zou bestaan. Uit alles blijkt dat de toestand in Haar lem slechts kan verbeteren indien er meer woningen gebouwd worden dan nodig zijn om de uitbreiding der bevolking od te vangen. Ook al wordt er de laatste tijd vrij veel gebouwd, hebben wij dit punt op dit moment nog niet bei-eikt. Elders in dit nummer geven wii een overzicht van de stand van zaken bii de woningbouw. Daaruit blijkt dat er voor de naaste toekomst gunstiger verwachtingen bestaan. HOOFDAKTE EXAMEN HAARLEM 12 Augustus 1949 Geslaagd voor deel A: C. L. Veldhuizen, Leiderdorp (akte). Geslaagd voor deel B: P. A. Weiss, Schagen; E. J. Wilhelm, Castricum; Mej. A. H. Zethof, Aalsmeer; J. K. Bïesma, Amsterdam- C. J. Spaargaren, Aalsmeer; Mej. E. Th. Wareman, Amstelveen. NAAR ERKENNING VAN AUTO- EN MOTORRIJSCHOLEN. Er is een samenwerking ontstaan tussen de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB, de Koninklijke Nederlandse Mo torrijdersvereniging en de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het perso nenvervoer ten aanzien van de erkenning der auto- en motorrijscholen in Nederland, de verstrekking van één leswagenbord, de uitgifte van een wandschild of gevelbord aan de erkende ondernemingen, de eens luidende keuringsvoorschriften voor het lesmateriaal en de uniforme exameneisen voor de instructeurs. Verwacht wordt, dat hierdoor het spoedig verkrijgen van een wettelijke bescherming bevorderd wordt. Ook de adspirantautobestuurders zullen tengevolge van deze samenwerking de garantie krijgen, dat zij door erkende des kundigen onderricht zullen ontvangen in het besturen van auto of motorrijwiel. George van Renesse speelde Rachmaninoff Het zevende Zomer-concert van de H. O. V., dat gegeven werd onder leiding van Marinus Adam, was geheel gewijd aan romantische Russische muziek van Mous- sorgsky, Rachmaninoff en Tsjaikowsky. Een avond aldus van felle klankkleuren, rhythmisch gedaver en meeslepend pa thos, met koper en slagwerk op volle sterkte en bijna voortdurend in actie. De interessantste en meest geavanceerde blijft nog altijd Moussorgskv, de oudste van het drietal, wiens symphonisch gedicht „Een Nacht op de Kale Berg" een brillante en boeiende vertolking kreeg. Marinus Adam hacl zijn orkest direct op hoogspanning en hij slaagde er in, de uitvoering een natuurlijk élan te geven en in het naspel een karakteristieke lenig heid van tempo te verkrijgen. Het koper was bijzonder fraai van klank. Het pianoconcert no. 2 van Rachmani noff had in George van Renesse een gloed vol solistisch verdediger tegenover de be langrijke, in warme tinten getekende or kestpartij. Het pathos laaide aan beide zijden fel op en de verstillingen van de elegische melodieën van het tweede deel maakten een treffend contrasterend effect. Adam bereikte een rijk gekleurd doorzich tig geheel, dat vooral in het laatste deel, bij het fugato, merkwaardig was. De overvolle zaal toonde zich, zoals be grijpelijk is, zeer geestdriftig na deze glan zende vertolking van dit zo in het gehoor liggende concert. Tenslotte ging dan de vierde symphonie van Tsjaikowsky, met haar typiseh-Rus- sische variaties, haar heerlijk pizzicato^- scherzo en haar brutaal-populaire finale. De componist spiegelde zich bij het com poneren van dit werk aan de volksmuziek en gebruikte dit middel om zowel zijn vredige en geestige gevoelsns, als zijn wil de opwellingen te uiten. Maar in alles bleef hij eerlijk en daarom onweerstaan baar voor allen, wier primitieve sentimen ten niet versmoord zijn. De uitvoering was de ovatie waard, die het publiek er gul en geestdriftig voor over had. JOS. DE KLERK. Exclusieve Coiffures - Verven - Kleur- spoelingen in prachtige natuurlijke tinten. H. WAKKER „Bloembollencultuur" en de sanering De afdeling Grootebroek van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft voor de agenda van de volgende algemene vergadering een voorstel inge diend om zich uit te spreken voor afschaf fing van alle saneringsmaatregelen in het bloembollenvak. In een toelichting wordt gezegd: „Meer malen is door de afdeling Grootebroek dit zelfde voorstel ter vergadering gebracht. Het is daarom, dat zij niet in détails treedt waar dit de feiten betreft, die aantonen, dat de saneringsmaatregelen het vak in Nederland tot geschiedenis maken. De afdeling meent échter de volgende feiten te moeten noemen: a. Handhaving van de vrijwillige in- krimpregeling. b. Verlaging van de mini mumprijzen. c. 45 voorlopige korting. (Waarom dit percentage, wanneer niet de mogelijkheid bestaat dat dit werkelijkheid wordt? Deze feiten, goed doordacht, zullen zelfs bij de meest getrouwe voorstanders van de maatregelen deze gedachte opstuwen: „Kan ik onder deze omstandigheden m'n bedrijf voortzetten, zonder tot een financiële déba- cle te geraken?" Betogen in de vakbladen hebben duide lijk aangetoond, dat doorvoering van de saneringsmaatregelen de verdwijning van vele kwekers tot gevolg zal hebben. De afdeling heeft naar aanleiding van dit voorstel een uitvoerige circulaire tot de zuster af delingen gericht. Hierin wijst zij er op dat, wanneer er geen maatregelen waren dan zouden er: a. Geen vrijwillige inkrimp zijn, die zonder arbeid door het teeltrecht een bestaan oplevert op kosten van de kleine kwekers, b. Geen opslag- en vernietigingskosten in rekening gebracht kunnen worden, c. Geen geruchten over 10 inkrimp zijn met gevolg een lusteloze plantgoedhandel, waardoor betere kansen voor buitenlandse cultuur, d. Geen hard groeiende soorten voor het surplus getèeld kunnen worden, e. Er geen slopende strijd meer zijn in de Algemene Vereniging, wahrdoor de werkelijke belangen op de achtergrond raken en het wantrouwen in het hoofdbestuur gevoed wordt. f. De plan nen van enkelen het vak niet langer be heersen en g. Geen 40 en 45 voorlopige kortingen worden ingehouden, bedragen. die zelfs de meest getrouwe volgelingen van de geleide economie onverantwoord achten, maar die toch noodzakelijk schij nen te zijn, om doorvoering van de maat regelen te waarborgen. Spionnen aan de Theems (Frans Hals). Het gegeven van deze door Fritz Lang ge regisseerde Paramountfilm werd ontieend aan de enerverende roman „The Ministry of Fear" van Graham Greene, wiens tal rijke boeken in twee merkwaardig uiteen lopende genres in toenemende mate de aan dacht trekken van critici en publiek, „Spionnen aan de Theems" is een roman voor hen, die hun amusement in sensatie zoeken, echter met een sterk fascinerende psychologische inslag. De hoofdpersoon (op j het witte doek voorgesteld door Ray Mil- land) is een eenzame, door schrikbeelden opgejaagde en daardoor uiterst kwetsbare man, die gedurende enkele jaren werd ver pleegd in een inrichting voor zwakzinnigen omdat hij zijn ongeneeslijk zieke vrouw door middel van vergif uit haar lijden had verlost. Hij komt daar echter weer in te recht door het misdadig toedoen van een fascistische spionnage-bende als hij zich niet meer kan bevrijden uit de verwarring, die zijn denken benevelt. Eenmaal hersteld in het bezit van zijn geheugen en zijn gees telijk evenwicht slaagt hij er in om ten slotte met behulp van de politie het staats gevaarlijke complot onschadelijk te maken. Natuurlijk moest de camera deze ge schiedenis op een geheel andere manier noteren dan de vulpenhouder van de be gaafde schrijver en zich vooral richten op de uiterlijk waarneembare gebeurtenissen, Terwille van het effect werd nu en dan het terrein van de handeling verplaatst en ten gerieve van de uitgaande gemeente het cy nisme enigszins getemperd. De psychologi sche verwikkelingen zijn er totaal bij inge schoten. Aan spanning heerst overigens geen gebrek, al laat deze film door het weg vallen der motivering aan duidelijkheid nogal eens wat te wensen. Vooral in de eerste scènes herkent men de (helaas te zelden merkbare) meesterhand van de in dergelijke onderwerpen gespecialiseerde Fritz Lang: de aanslag in de trein, het con sult bij de waarzegster, de gefingeerde moord tijdens een spiritistische séance en de ontploffing van de bom in een boeken kist. Hoe de eerst in een taart en later in een herencostuum verborgen microfilm van de Britse verdedigingswerken langs de kust tenslotte wordt opgespoord, moet u zelf maar gaan zien,. Het vrouwelijk schoon van Marjorie Reynolds voorspelt aan het einde meer geluk dan de laatste bladzijde van het boek. D. K. 't Is feest vandaag. (Luxor). Deze week zullen de geestdrift en de vrolijkheid in brede banen door het Luxortheater golven, want de eerste grote film van de jonge Franse regisseur en acteur Jacques Tati schiet de kolder bij duizenden lumen tegelijk op het witte doek. De kermis doet zijn opheffende kr~cht in het doezelige Saint-Sévère-sur-L.dre gelden, het hele dorp staat op zijn kop en bovenal de slungel Frangois, postbode bij de gratie van zijn gammele fiets, wordt opgejut tot een „Oer-amerikaanst" mens, die er tenslotte in zou slagen zijn brieven nog te bezorgen voor de afzenders ze ge schreven hadden, indien niet voor die tijd de lampions zouden zijn gedoofd, de guir- landers weggehaald en deze filmburleske, die herinneringen oproept aan Harold Lloyd en Buster Keaton, met het woord „Einde" bekroond zou zijn. Dat de camera naast zoveel levensvreugde hier en daar ook nog een vleugje gevoeligheid in de lens kreeg, verleent deze rolprent een bijzondere bekoorlijkheid. Wie nu nog meer wil weten, raadplege de bespreking in ons blad van 3 Augustus. J. H. B. „Kleine melodie uit Wenen". (R e m- b ra n dt). Het woningvraagstuk is ook in Wenen urgent en dus zijn ook daar speciale ambtenaren, die de woningzoe kende mensheid trachten te helpen en als wij deze film als maatstaf moeten nemen, dan gaat het daarbij erg gemoedelijk toe. Sommige ambtenaren drijven hun service zelfs zo ver door, dat zij teksten gaan ma ken voor Weense melodieën. Dat is na tuurlijk niet van veel belang voor de wo ningzoekenden, maar wel om het contact te bevorderen tussen een aardig meisje en een vlotte jongeman. Wanneer alle woning problemen opgelost konden worden als in deze film, dan zou het leven voor velen vrolijker worden. Thans moeten de nog onbehuisde Haarlemmers zich maar tevre den stellen met een zeer gezellige Weense film met prettige muziek. Voor de vroiijk- heid zorgt in de eerste plaats Paul Hör- biger, een vlotte gepensionneerde leraar, die in zijn vrije tijd composities maakt en van een boze onderverhuurder een ge zellige buurman wordt voor een jonge weduwe en drie kinderen. A. O. „De Pioniers" (Cinema Pal ace). Deze kleurenfilm brengt uit het onuitput telijke boek der vroege Amerikaanse ge schiedenis een episode die bij de film geen onbekende is: de strijd van kolonisten tegen Indianen en tegen elkander, tegen onrecht en misdaad in eigen gelederen en tegen de wraak van een vertrapt en ver drongen inheems volk. Deze strijd maakte harde mensen en vele slachtoffers, maar schiep een kolonisten-ras dat in zijn rau we romantiek de dingen des levens be leefde op een wijze die thans nog de harten der avontuuurlijken sneller doet kloppen. De film weet dergelijke stof te exploiteren. Zij weet haar figuren een schijn van hel dendom te geven die imponeert en tege lijkertijd weet zij alles wat er in de harten der mensen aan elementair rechtsgevoel leeft, het zijne te geven. Deze kleurige ge schiedenis, die voortreffelijke fotografie en uitstekend spelersmateriaal toont en bo vendien nog een aangenaam vleugje humor bezit, is een voorbéeld van de supers moderne Wildwest-story. Zij is volgens revolutionnaire regie-denkbeelden gecom poneerd en al bleef het verhaal gelijk aan die duizenden die sinds onheugelijke tijden de romantiek van het Wilde Westen op het witte doek hebben verteld, de vorm is een vondst. Een woord van respect voor de originele wijze waarop de simpele muziek van een mandoline en de wonderlijk-meeslepende stem van een meesterlijke crooner tot ach tergrond van de spannende gebeurtenissen zijn gemaakt, mag vooral niet ontbreken, J. L. Met twee Jantjes op stap. (City). Nie mand moet zich door deze onbenullige film titel (die volkomen ten onrechte herinne ringen wekt aan een der droevigste mis lukkingen van de Nederlandse rolprenterij laten weerhouden om deze Amerikaanse klucht te gaan zien. Zij schildert de dolle avonturen van twee jonge Amerikaanse mariniers die na het succesrijke einde van de strijd in de Pacific, Australië komen veroveren, vooral vrouwelijk Australië wel te verstaan. De détails van deze „Ope ration Cangaroo" mogen hier en daar wat ruig aandoen en lichtelijk naar de gooi- en Bij Koninklijk Besluit is gratie ver leend aan C. P. Heil. die bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem tot de doodstraf werd veroordeeld. De dood straf is veranderd in levenslange gevange nisstraf. De ambassadeur van Nederland in de Verenigde Staten, mr. E. N. van Klefi'ens, wordt begin volgende week hier te lande verwacht tot het houden van de gebruike lijke ]>eriodieke besprekingen. Bij Schiermonnikoog is Vrijdagavond het Finse jacht „Aloha Ess" op het strand gelopen. Het was onderweg van Helsinki naar Engeland. De opvarenden, een dame en twee heren, zijn door de reddingboot „Johan dc Witt" aan land gebracht. Later is het jacht vloigesleept. De Finnen willen het schip in Engeland verkopen en met het geld naar Australië gaan. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening heeft een commissie „ruimtelijke ordening" ingesteld, die als coördinerend orgaan zal optreden bij de bestudering van de problemen, die aan een doeltreffend boaemgebruik zijn verbonden. De chauffeur van een autobus die de dienst onderhoudt tussen Amersfoort en Baarn, zag bij het eindpunt, toen alle passa giers de wagen verlaten hadden, een porte feuille op de grond liggen. Even later kwam iemand bij de chauffeur met de vraag: „Heeft u misschien mijn. portefeuille gevonden?" De chauffeur kon hem zijn eigendom, waarin f 8000 ter hond stellen. Als beloning kreeg hij.... een sigaret! HAARLEM EN OMGEVING Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van onderwijs en personeelszaken van Bloemen- daal, zal wegens vacantie geen spreekuur houden op .19 en 26 September. Het volgend spreekuur is Vrijdag 2 September van drie tot vier uur. De heer en mevrouw W. van der Hel denDubbeldam, wonende in de Verschuur Brand-stichtmg te Bennebroek hopen op 19 Augustus hun gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is vele jaren bos wachter op „Leyduin" in Vogelenzang geweest. De heer W. Hartkamp, electro-mon- teur, wonende Godfried van Bouillonstraat 29. hoopt Maandag zijn zilveren jubileum te vieren bij de firma Roest, Raadhuisstraat te Heemstede. De molen „de Eenhoorn" gerestaureerd Door „de Hollandse Molen" afgestaan aan de „Nehim" De eeuwenoude houtzaagmolen „De Een hoorn", staande aan het Zuider Buiten- spaarne, is door de Vereniging „De Hol landse Molen." afgestaan aan de daarvoor door de N.V. Nederlandse Maatschappij „Nehim" in het leven geroepen Stichting. „Nehim" heeft het voornemen deze molen te onderhouden en voor buiten- en binnen landse belangstellenden ter bezichtiging te stellen. Directeuren van de „Nehim" zijn de heren K. Rote Pzn. te Heemstede en P. C. Rote Kzn. te Bloemendaal. De directeuren namen Aeze taak met temeer vreugde op zich, ornaat hun voor vaderen van de 17e of 18e eeuw af steeds op houtzaagmolens hebben gewerkt of deze in eigendom hadden. De oprichter van de zaak, Pieter Rot Czn. (overleden 1930), begon zijn loopbaan als kotjongen op een houtzaagmolen in West- zaan. Zij willen zijn nagedachtenis eren door het instandhouden van „De Eenhoorn" als een monument van Zaanse onderne mingsgeest. De molen is zo volkomen gerestaureerd door de molenmaker K. Jongejans te West- zaan, dat hij zijn oude functie opnieuw zou kunnen vervullen, indien dit nodig ware. Het voornemen is, met medewerking van de vroegere eigenaars en gebruikers, de heren Sneeboer, de molen gedurende korte tijd te laten malen en daarbij een paar stammen voor een deel te laten zagen, om ze er zó in te laten. Dit zal geschieden op Zaterdag 20 Augustus, des voormiddags 10,30 uur. Voor hen, die daarvan gebruik willen maken, zal er van 10 tot 10.30 uur gelegenheid zijn over te varen vanaf Mans- plein 3 te Heemstede (naast Roei- en Zeil- ver. „Het Spaarne") naar de overkant en na afloop terug met de motorjol ,,'t Jonge Hoen I". smijtfilm-techniek uit Holly woods vlegel jaren smaken, maar aan de andere kant vallen er zo veel koddige vondsten te ge nieten en wordt het geheel in zulk een vlot tempo afgedraaid, dat men er stellig volop zijn plezier aan beleven kan. H. C. De gevangene van Mesqulto (Spaar ne) Voor de trouwe bezoekers van het Spuarnetheater behoeven wij niet te ont hullen dat „De drie musketiers", die in deze film de hoofdrollen spelen niets te maken hebben met hun beroemde naam genoten uit Alexander Dumas' roman. Dit drietal, voortreffelijk gespeeld door Bob Livingston, Ray Corrigan en Max Terhune, vertegenwoordigt een geheel apart genre en de spannende cowboy-avonturen, die zij telkens weer beleven, munten dan ook uit door een zekere niate van originaliteit, die men in zovele andere „Westerns" ver geefs zoekt. „De gevangene van Mesquito" is dan ook weer een film, die de liefhebbers van dit genre het volle pond aan spanning en sensatie geeft. Trouwens, wie van sensatie houdt, kan ook zijn hart ophalen aan de film „In de klauwen van de Raaf" die in net voorpro gramma wordt vertoond en waarbij de toeschouwers de koude rillingen over de rug lopenl s,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7