Regering heeft het wetsontwerp op enkele punten gewijzigd H.F.C bestaat zeventig jaar Predikbeurten Foto-Engel JAWA 1947 STADS-EXPEDITIE MÜLLER env.d. LANDE Groentjes Zaterdag 13 Augustus 1949 Haarlems Dagblad Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Overleg met Kamer commissie geëindigd Verschenen zijn het verslag van het mondeling overleg: dat gepleegd is tussen de commissie van voorbereiding uit d< Tweede Kamer met betrekking tot de pu- bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de staatssecretaris van Economische Zaken, benevens een nota van wijzigingen, dooi de regering ingediend. Uit deze laatste blijkt, dat de regering het wetsontwerp op onderscheidene punten heeft gewijzigd. Uit het verslag van het overleg; tussen de Kamercommissie en de staatssecretaris blijkt dat een deel der commissie bleef bij de opvatting, dat de voorkeur moet wor den gegeven aan de door de commissie- Van der Ven voorgestelde taakomschrij ving. De staatssecretaris was van mening, dat het de taaie der bedrijfslichamen zal zijn toe te zien, dat de gemeenschap door de werkzaamheid van het bedrijfsleven wordt gediend. Dit kan geen overspanning wor den geacht van de aan het bedrijfsleven te stellen eisen. Aan de instelling van de Sociaal-Econo mische Raad ligt de gedachte ten grond slag, dat dit het adviescollege bij uitstek zal zijn van de regering op economisch en sociaal gebied. Enkele leden zagen een essentieel ver schil tussen product- en bedrijfschappen. Overheidsbemoeiing met de productschap pen zal noodzakelijker' zijn dan met de bedrijfschappen. Daarom dienen de pro ductschappen in een aparte wet te wor den geregeld. De staatssecretaris was van oordeel, dat er weliswaar- verschil bestaat tussen pro duct- en bedrijfschappen, doordat de eerstgenoemde zijn samengesteld uit in een verticaal vlak liggende ondernemingen en de andere uit in een horizontaal vlak lig gende ondernemingen, doch dat van een essentieel verschil geen sprake is. Enige leden erkenden, dat het de voor keur verdient, indien het initiatief van de zijde der bedrijfsge roten komt. Er kun nen in sommige gevallen evenwel ernstige belangen worden geschaad, indien er geen bedrijfslichaarn tot stand komt. De staatssecretaris sloot zich aan bij dit betoog. Het zou niet juist zijn, indien de regering en de sociaal-economische raad steeds zouden moeten wachten op het ini tiatief van een bedrijfstak. Vooral de Sociaal-Economische Raad zal vaak het initiatief moeten nemen. Gevraagd werd, wanneer er sprake zal zijn van een voldoende representatieve organisatorische vertegenwoordiging, ook indien minder dan de helft der betrokken bedrijfsgenoten georganiseerd is. De staatssecretaris antwoordde, dat er slechts van overeenstemming zal kunnen worden gespMken, indien een voldoend aantal organmties met de instelling van een bedrijfslichaarn instemmen. Indien er in een bedrijfstak meer ongeorganiseerden zijn dan georganiseerden, zullen deze laat- sten niettemin als voldoende representatief kunnen worden beschouwd. Enkele leden hadden bezwaren tegen de 'strekking van de memorie van antwoord, welke hierop neerkomt, dat de werkne mers alleen competent zouden zijn in so ciale vraagstukken.. Medezeggenschap der werknemers De werknemers dienen ook op econo misch terrein medezeggenschap te ver krijgen. Het merendeel der commissie bleef van mening, dat het niet alleen gaat om de toekenning van een redelijke invloed aan de werknemers, zoals in de memorie van antwoord wordt gezegd, doch dat het pa riteitsbeginsel ïn de wet behoort te wor den vastgelegd. De staatssecretaris wilde dit nader over wegen. Hij zeide verder dat in dien ver strekkende economische bevoegdheden aan een bedrijfschap in een belangrijke be drijfstak worden verleend, steeds van ge val tot geval zal worden overwogen, of benoeming van de voorzitter door de Kroon gewenst is. Enige leden hadden bezwaar tegen het instituut der overheidsvertegenwoordi gers. Handhaaft men dit instituut, dan zul len de nieuwe lichamen door het bedrijfs leven niet als zuivere eigen organen wor den beschouwd. De staatssecretaris was van mening, dat het instituut der contactpersonen niet in het minst afbreuk zal doen aan de zelf standige positie van een bèdrijfslïchaam. De staatssecx-etaris deelde voorts mede, dat het in de bedoeling ligt tot een geheel nieuwe wettelijke vestigingsregeling te komen. Hij verklaarde zich bereid te over wegen, of moet worden bepaald, dat alle vergaderingen van bedrijfslichamen, waar in de verordeningen worden behandeld, openbaar zullen zijn. Enige leden' waren van mening, dat de lasten voor de georganiseerden en de on georganiseerden gelijk moeten worden ge maakt door te bepalen, dat de georgani seerden hun verenigingscontributie mogen aftrekken van de heffing van het bedrijfs lichaarn. De staatssecretaris was er niet zeker van, dat een dergelijke oplossing niet in strijd zou zijn met de Grondwet. Bovendien zou zich het gevaar voordoen, dat de contri buties der vrijwillige organisaties zouden worden opgedreven tot het bedrag van de heffing van het bedrijfslichaarn. Een der leden had bezwaar tegen inscha keling van de Stichting van de Arbeid. Men zou zodoende een adviesorgaan van een adviesorgaan scheppen. De staatssecretaris gaf toe, dat het ver plicht stellen van advies van de Stichting van de Arbeid theoretisch inderdaad een niet geheel zuivere opzet is. Een voordeel is,, dat men zich hierdoor in ondernemers kringen bevredigd zal gevoelen, hetgeen weer zal bijdragen tot hef welslagen dei- publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Voorts wordt voorkómen, dat abrupt een einde wordt «gemaakt aan de werkzaam heden der stichting. Gevraagd werd, of het wel juist is de Middenstandsraad tc vervangen door de Sociaal-Economische Raacl. Zodoende zul len personen, die in het geheel niet op de hoogte zijn van middenstandsvraagstukken, moeten oordelen over typische midenstands aangelegenheden. De staatssecretaris zette uiteen', dat het in de bedoeling ligt voor middenstandsaan- gclegenheden een commissie te benoemen, welke slechts uit deskundigen zal bestaan. Wijzigingen Uit de Nota van Wijzigingen blijkt dat invoeging van een nieuw lid van art. 38, volgens hetwelk over verordeningen door de Sociaal-Economische Raad in het open baar zal moeten worden beraadslaagd en gestemd, ten doel heeft tegemoet te komen aan de wens van grotere openbaarheid. Bij instelling van een hoofdbedrijf of'een bedrijfschap bij algemene maatregel van bestuur zal het publiek kennis kunnen ne men van het advies van de Sociaal-Econo mische Raad. Het wordt voorts mogelijk gemaakt bij stemming over benoeming, schorsing en ontslag van de voorzitter van een hoofd bedrijf en een bedrijfschap, waarvan het bestuur niet paritair is samengesteld, aan de kleinste groep van het bestuur dezelfde positie te geven als bij stemming over so ciale aangelegenheden. Daardoor wordt voorkomen, dat de mindei-heid zich zonder de mogelijkheid van behoorlijk verweer een voorzitter ziet opgedrongen. - Met het vaststellen van vestigingsregelin gen voor de nieuwe lichamen moet grote voorzichtigheid worden betracht Thans is dan ook uitgesloten, dat deze materie bij algemene maatregel van bestuur wordt geregeld. Een andere wijziging heeft ten doel het scheidsgerecht voor de voedselvoorziening te doen optreden onder de naam: scheids gerecht voor het bedrijfsleven. SCHEEPVAART Alpherat, New York-Buenos Aires 12 Aug. te Rio de Janeiro; Arcndskerk. Rotterdam- Sydney 12 Aug. van Genua: Bantam, Singa pore-Rotterdam 12 Aug. van Aden; Borneo (zandzuiger). Rottcrdam-Batavia 12 Aug. van Suez; Borneo 12 Aug. van New Orleans te Charleston; Leersum 12 Aug. van Free town naar Rotterdam; Lekhaven, Antwer- pen-Rosario 13 Aug. te Santos; Leuvekerk, RotterdamCalcutta 13 Aug, te Colombo; Ma- cuba' 12 Aug. van Dakar naar Caripito (Ve nezuela); Muiderlcerk, 12 Aug. van Luanda naar Port Amboin; Oranje. Ja va-Amsterdam pass. 12. Aug. Perim; Oranjefontein, 13 Aug. van East Londen te Durban; Phrontis, Java- Amsterdam 12 Aug. van Suez; Rempang, 13 Aug. van Balikpapan te Dongola; Roepat, 12 Aug. van Batavia te Singapore; Sama- rinda, 13 Aug. van Singapore tc Cfcbu; Sa- paroea, 12 Aug. van Vancouver te Madras; Schiedijk, 12 Aug. van Boston naar Mon treal: Sommelsdijk, New York-Java, 12 Aug. te Batavia. Stentor, Tuzla-Rotterdam pass. 12 Aug. Gibraltar; Straat Malakka, 12 Aug. van Penang naar Poft Swettenham; Tawali, Java-Amsterdam pass. 12 Aug. Gibraltar; Tegelberg. 12 Aug. van Durban naar Kaap stad: Tosari, Rotterdam-Java 12 Aug. te Be- lawan: Friesland. 10 Aug. van New-York naar Batavia; Garoet, Java-New York pass. 12 Aug. Perim; Grote Beer, Batavia-Amster- dam, pass. 12 Aug. Aden; Kota Gede, Java- Rotterdam pass. 12 Aug. Bindings; wordt 15 Aug. aan de Hoek van Holland ve'rwaclit; Johan van Oldenbarnevelt, Batavia-Amster- dam, 12 Aug. op 240 mijl West Engano- eiland; Sibajak. Rotterdam-Batavia pass. 12 Aug. Minicoy; Veendam, 12 Aug. van New York te Rotterdam; Weltevreden, New York- Java, 12 Aug. te Alexandria; Westerdam, 12 Aug. van Baltimore te New York; De Haarlemse Football Club bestaat dit jaar zeventig jaar en ter gelegenheid daar van, is „De H.F.C.'er" als jubileumnummer verschenen. Pim Muiier opent de uitgave met een artikel, waarin hij jeugdherinne ringen ophaalt. „Ik moge me even rappe leren", schrijft hij, „hoe zeventig jaar ge leden de goe-gemeente van vaders en de voor ons hachje terecht benauwde moeders, ril en schichtig1 stonden tegenover een novum. Wij, snert piepkuikens, .waren anders geworden, hadden minder heilig ontzag voor ons huiswerk, doch holden gillend en jüichend achter een.benauwend grote, maar fijn' naar Marokkaans leer riekende bal, helemaal uit Engeland. Die bal was er om tegen te schoppen". De heer Muiier vervolgt: „Omtrent 1880 hebben de onderwijzers en predikanten gewaarschuwd en gewezen, terecht zelfs, op de concur rentie van de openluchtspelen met een zo aantrekkelijke, duidelijk voor het publiek volgbare bal. Gelukkig echter, "dat wij lei ders van het in korte jaren „het volks spel" geworden voetbal, eveneens een open oog hadden voor een en ander, van hun kant; dat wij de kerk en de geestelijke belangen zijn tegemoet gekomen en binnen weinig tijd hebben gezorgd, dat er geen officiële speeltijd werd ingelast in strijd met de ochtend-kerkuren en het Zaterdagse spel werd gepropageerd. Zo bleven deze grote belangen beide in stand en binnen enkele jaren verzorgd, ten bate van alle betrokken partij en'k De heer K. J. J. Lotsy beschrijft hoe HFC in 1923 de eerste klas weer binnen stapte. Uiterst dankbaar is hij voor de fijnste jaren van zijn sportloopbaan, welke hij toen meemaakte en voor het vele, dat hij op mentaal gebied heeft geleerd. Moge de clubleiding, aldus besluit de heer Lotsy, aan dat mentale deel blijvende aandacht besteden, want hoe onmisbaar techniek, tactiek en uithoudingsvermogen ook zijn, zij kunnen slechts tot glorie komen door de machtige bijstand der „mental-training". De tegenwoordige voorzitter van HFC, de heer P. C. van Houten, brengt hulde aan ere-leden en leden van verdienste voor het vele werk, door hen-voor HFC verricht en voor de grote belangstelling en het mede leven, dat de meesten van hen nog steeds voor de vereniging tonen. Dat HFC nog steeds het hoofd boven water heeft ge houden dankt, zij aan het feit, dat de club de beschikking heeft gehad over prima leiders. Het goed verzorgde jubileumnummer be vat nog vele herinneringen, speciaal van de afgelopen tien jaar. Voor de viering van het zeventigjarig bestaan is het volgend programma samen gesteld Zaterdag 27Augustus athletiekwedstrij- den (vierkampen voor de jeugd en een zeskamp voor seniores). Gevallen Franse militairen naar hun geboortegrond Gp verzoek van de familieleden wordt een driehonderd tal in 1940 in ons land gesneuvelde Franse militairen in hun eigen land opnieuw begraven. Driehon derd anderen, waarvan de identiteit niet meer is vast te Stellen, zullen worden bij gezet op een gemeenschappelijke militaire begraafplaats nabij Goes. Vrijdagmorgen hebben nu te Roosendaal tal van militaire en burgerlijke autoriteiten de eerste 120 gevallen strijders, die naar hun land te rugkeren, uitgeleide gedaan. Aan de rond weg te Roosendaal hadden zich daartoe opgesteld brigade-generaal Lear, die het Franse ministerie van Oorlog, de militaire Luchtvaart en de Marine vertegenwoor digde, de zaakgelastigde van de Franse gezant in Nederland, de heer O. Mannet, de Amerikaanse gezant in Nederland dr. H. B. Baruch, de Canadese ambassadeur de heer P. Dupuy en voorts tal van ver tegenwoordigers, militaire zowel als diplo matieke van Geallieerde mogendheden. Van Nederlandse zijde waren onder meer aanwezig vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen als vertegenwoordiger van het Koninklijk Huis, generaal nu-. H. J. Kruis, de oud-opperbevelhebber van het Neder landse leger generaal H. G. Winkelman, de hoofd-vlootaalmoezenier J. F. M. ie Sain, de chef van het protocol van het departement van Buitenlandse Zaken mr. J. Visser, de staatssecretaris van Oorlog mr. W. H. Fockema Andreae en de generaal majoor A. A. Sitsen, bevelhebber van het Derde Militaire Gewest. Voorbij deze auto riteiten trokken om elf uur tien open Ne derlandse militaire wagens, waarop de 120 lijkkisten een plaats hadden gekregen. De kisten waren bedekt met de Franse drie kleur en bloemen. Na de kranslegging nam luit. J. Beaudelot het dodenappél af, waar bij na elk der 120 namen uit de mond van een Franse kapitein de woorden „Mort pour la France" klonken. Ten slotte defileerden compagnieën van de Nederlandse marine, matrozen, infanterie en luchtstrijdkrachten langs de wagens en werd de „Last Post" ten gehore gebracht. Onder de tonen van de Marseillaise zette de stoet zich tenslotte in beweging en reed de richting uit van de Nederlands- Belgische grens. Vandaag worden de ge sneuvelden naar hun woonplaatsen in Frankrijk overgebracht. Zaterdag 3 September om halfdrie ont hulling van een gedenkbord in het club gebouw voor de in de oorlog 1940-1945 ge vallen IJFC'ers. Om drie uur voetbalwed strijd SchotenHFC, om half zes feestelijke algemene vergadering, gevolgd door een maaltijd. Zondag 4.September voetbaltournooi voor juniores met als deelnemende verenigingen Blauw Wit, DFC, EDO, Haarlem, HBS, HVV, Neptunus, Quick, RCH, .Victoria, VOC en ZFC. Zaterdag 10 September voetbaltournooi voor adspiranten, waaraan deelnemen Bloemendaal, EDO, Haarlem, HBS, HW, Kennemerland, RCH, Schoten, VVH en HFC. Zondag 11 September jubileumtournooi, waarvan het programma luidt: 11 uur ITVV —HFC; 12.15 uur RCH—HBS; 13.30 HBS— HFC voor oud-eerste elftalspelers; 14.45 uur verliezersronde; 16 uur eindstrijd. Zaterdag 5 November wordt een feest avond gehouden. Priesterjubileum mgr. Huibers De viering van het priesterjubileum mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, nam hedenmorgen een aanvang toen de bisschop het Retraitehuis te Noordwijker- hout verliet. Honderden kinderen hadden zich opgesteld met vlaggen en bloemen. Onder het gelui der klokken van de Vic- torkerk begaf de bisschop zich naar het groot-seminarie te Warmond, waar hij Zon dagmiddag gehuldigd zal worden. Heemstede Uitstapje Indische Buurtvereniging Op Dinsdag 16 Augustus gaan de kinde ren van de Indische Buurtvereniging hun jaarlijks uitstapje ondernemen. Het hoofd doel van de tocht is de Pyramide van Aus- terlitz. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. K. L. Kout, Heren weg 197, tel. 26224; dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertszlaan 6, teL 29875. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok v^n Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel. 28320. Nederlandse ratificatie van het Atlantisch pact gedeponeerd Mr. E. N. van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, heeft het Nederlandse document van ratificatie van het Atlantische pact Vrijdag bij het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken «gedeponeerd. OP 3 SEPTEMBER zal de Christiaan Huygensschool, de nieuwe openbare lagere school in Haarlems Zuidwester kwartier, officieel worden geopend. Het gebouw, een houten constructie van Finse makelij, is zo goed als gereed. Het bevat acht lokalenen een grote ruimte die de twee kleuterklassen, die er ook in worden gehuisvest, tot speellokaal en de zes van de lagere school tot gymnastiek zaal zal dienen. In een hoek van de door de T-vorm van de school gemarkeerde speelplaats is voor de jongste leerlingen een zandbak gemaakt. Er zijn over deze Finse scholen vaak harde woorden gezegd, omdat ze niet be paald goedkoop zijn, doch de bewoners de natuurkundigenbuurt en omgeving zijn met het vriendelijke complex bijzonder ingenomen, omdat hun kinderen nu wat dichter bij huis hun kennis kunnen ver garen. Tot nu toe waren er zelfs, die naar Aer- denhout moesten. De nieuwe Christiaan Huygensschool ZONDAG 14 AUGUSTUS 1949 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. W. J. van Elden, I-I. Av. 7: Bijzondere Dienst. Ds. D. Veltlcamp, den Haag. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Dijkhuis. Noorderkerlt, Velserstraat. 9 en 10.45: Ds. C. de Ru, Zandvoort. Ooster- kerk, Zomevkade. 10: Ds. H. van Niel, Sneek Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Dhr. J. W. Hoffenaar. Kinderkerk. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Mevr. A. van Winterswijk-Kooy. Kinderkerk. 10.45: Ds. G. W. IJzerman. Lijnden. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. Duyvendak. Rust huis, Jansstraat. 10.30: Ds. H. W. Duyvendak. Vei', van Vrijz. Herv.. Jacobstraat 6. 10. 1Q.30: Ds. A. van Biemen. Alle-Dag-Kerk. Avonddiensten 7.15—7.45 Broedergemeente, Parklaan 34, Maandag D. Zwagerman. Dins dag: Ds. H. Schütz. Donderdag: F. v. Schalk wijk, Vrijdag: K. Koopman. Open Kerk: Maandag, Dinsdag, Woensdag en -Donderdag' 10—4 uur. Church of England. Sunday, Aug. 14th. 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel: Evening Service, Rev. R. O. Tasker. Eglise Wallonne. Begijnhof 30. Dimanche 14 A out a 10 h. 15: Service preside par le pasteur H. Bouvier. Stads Evangeli satie. Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: W. F. Staalman. Huizen. 6.30: Openlucht Kruis weg-Parklaan, Zuiderkapcl, Zuiderstraat 15. 10: Dhr, W. Dubbeldam, Evangelist te Rot terdam. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 7.45: Jeugdbijeenkomst. Opwekkings samenkomst, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Ds. G. Polanen, pred. der Broedergemeente te Paramaribo. Suriname. Ned. Herv. Evan gelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Stelwagen, v. Wezep. Vrije Evang. Gemeente Bakenessergracht. 9.30: Broeder-Diacoon Spek. van „Meer en Bos". 5; Deen dienst. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Ds. Schutz. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. J. G. Bahnmüller, van Hilversum. Ver. Doopsgez. Gemeente, 10230: Ds. Gaaikema. van Zijlctijk. «Remonstr. Ger. Gemeente. 10.30: Ds. L. W. v. Wijngaarden Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds, J. W. Siertsema. 5: Ds. L. G. Pleysant- van Pae- sens Wiilielminakcrk 10: Ds. A, M. Boeyinga. 5: G. Lugtigheid, van Zwolle. Zuid-Oostcr- kerk. 10: Ds. J. Attema. van 's Gravenhage, 5: Ds. J. W. Siertsema. Gcrcf. Kerk, Begijn hofkapel. 10: Ds. F. de Vries, den Haag 5: Ds. D. Nieuwenhuis. Zaandam. Geref. Ge meente, Parklaan 21. Donderdag 7.30: Ds. Die- leman. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Ba kenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam, Oud-Geref. Gemeen te, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Kerk Raaks. 10 en 4: Ds. W. F. Laman, v. Rotter dam. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. '9.30: Ds. J. W. Weenink. 5: Ds. J. W. Weenink en menkomst (geb. Salem). Leger des Heils, Dr Clifford Wood van Londen. 8: Jeugdsa- Schagchelstrast 26. 10: Heiligingsdienst. 8: Verlossmgssamenkomst o.l.v. Majoor en Mevrouw Bosveld. Ned. Chr. Gemeenschaps bond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Sa menkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Pinkster Evangelisatie, Wolstraat 7. Zaterdag 8: Open luchtsamenkomst Parklaan hoek Kruisweg. Zondag 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Vergadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. Ge meente Gods, Jansstraat 85. .10 en 7.30: J. Jeeninga. Gemeente des Heeren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Kerk van Jezun Christus van de Heiligen der Laat ste Dagen, Ged. O. Gracht 47. 10.30: Zondags school. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobij- nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch, Jeugddienst. Imma- nuëlkerk. 10: Ds. J. van Winterswijk, van Grijpskerke. 7: Ds, G. Koch. Kon. Emma- school. Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. J, Kroon. Gerei'. Kerk. Noord-Schotcrkerk. 9 en 10.30: Ds. L. G. Pleysant. van Poesens. 5: Ds. A. M. Boeyinga Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Leesdienst. 6: Ds. W. F. Laman, van Rot terdam-W. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Adr. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof: 10.30: Ds. F. R. A. Herfkels. Aula v. h. Chr. Lyceum (ing. van Merlenstr. 10.45: Prof. Dr. J. N. Sevenster, I-Ioogleraara te Amsterdam Ned. Prot. Bond, Postlaa.n 16. 10.30: Dr. H. Jansen. Voorg. v, d, afdeling. Geref. Kerk. Chr Lyceum. 9: Ds. J. v. Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Kocdiefs- laan. 10: Ds. K. J. Kraan, Almelo. 5: Ds. S. P. v. d. Walt. uit Johannesburg. Camplaan 10: Ds. S. P. v. d. Walt. 5: Ds. K. J. Kraan. Oldenbarneveltlaan 9.30 en 4.30: Ds. F. de Geref. Kerk, Kapel Nieuw Vredenhof, van Vries, 's Gravenhage. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel, Leeu weriklaan 10.30: Ds. J. F. van Duyne, uit Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. E. Pot. Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. F. W. Herngren.e uit Kralingen. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. Kerk 9, 10.30 en 3.45: Ds, J. Plomp, van I-I. J, D. K. Theesing, Hv„ Middelie. Geref. Leiden. Opwekkingssamenkomst op Scha penduinen. Brederodelaan 57. Donderdag 8: H. v. d. Brink. Vrije Katholieke Kerk. Po pellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Maandag 9: Ge sproken H. Mis. 19.30: Vespers en Lof. Woens dag 19,30: Vespers en Lof. OVERVEN. Ned. Herv. Kerk geen opgave ontvangen. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds, F. L. van Duykeren, A'dam-West. De Toorts 10: Ds. B. A. Venemans, Ransdorp. Ned. Herv. Kapel. 5: Ds. A, D. Meeter, A'dam SPAARNDAM, Ned, Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Dr. M. van der Voet, Jeugd dienst. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat: 9 en 10.30: Ds. J. Kroon. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuëlkerk, Reigerstr. 10: Ds. Ph. F. Faber, H. Doop. 7: Geen dienst. Geloof- en Liefde- kerk, Lijnden. 10: Dienst, Rehoboth, Nieuwe Meerdijk. 10: Dhr. B. Elsinga, Amsterdam, Ruim 37 millioen meer voor Verkeer en Waterstaat Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de rijks begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1948. Voorgesteld wordt de gewone dienst te verhogen met 18.996.050 en de buiten gewone dienst met 18.434.150. De verhoging van de gewone dienst is het gevolg van: vorderingen over afgeslo ten dienstjaren; toekenning van een toe slag aan de gepensionneerden van de Nederlandse Spoorwegen over 1948 6.500.000); bijdrage aan IJsland wegens verleende diensten op het gebied van de luchtverkeersbeveiliging 180.000); uit keringen aan de provincies voor het ver- keersfonds 7.783.000)herstel van win ter- en stormschade aan rijkswaterstaats werken 725.000); onderhoud van veren en schipbruggen 731.000); salarisherzie ningen van het burgerlijk rijkspersoneel, alsmede correctie van enkele te laag ge raamde salarisposten 750.000); uitgaven voor de dienst der luchtverkeersbeveili- ging 295.000) en uitkering aan het Zui- derzeefonds voor de Afsluitdijk 200.000), De verhoging van de buitengewone dienst is het gevolg van deelneming in hei aandelenkapitaal v. d. KLM 11.000.000): leningen of garanties ten behoeve van de KLM 4.841.500); uitgaven ten behoeve van de wederopbouw van waterstaatsob- jecten (ƒ3.850.000); uitgaven wegens de overneming van particuliere scheepvaart claims van de Am. regering 6.125.000) uitgaven voor de afdamming van de Brielse Maas en Botlek 1.085.000); uitgaven voor herstel van de Rijn- en binnenvlool 1.250.000); hogere uitkering aan he! Staatsvissershavenbedrijf 842.000); vor deringen over afgesloten dienstjaren (ƒ2.115.000). Trein 8 u. 41 Dinsdag morgen 9 Augustus Dame, met bovengenoemde trein 3e kl. reizende van den Haag naar Haarlem, gelei, blauwe of groene Pullover, Schotse rok m. blauwe hand tas, die moeder met kind naast zich liet plaats nemen, wordt verzocht zich bekend te maken aan heer, bruin costuum, tegenover haar zit tend. Brieven no. 3770. Bij exploit van de deurw. P. van den Steenhoven te Haar lem d.d. 12 Augustus 1949 is ten verzoeke van DIRK AL, koopman, wonende te Velsen aan Ingeborg Ina Maria Mül- ler, verblijvende te Ander- nach (Duitsland) betekend de grosse van het vonnis op 5 April 1949 door de Arr. Rechtbank te Haarlem ge wezen tussen Al als eiser Müller als gedaagde; Voorts is genoemde Müller bij dat exploit opgeroepen om op Dinsdag 13 September 1949, des n.m. half twee te verschijnen ter Raadkamer der Arrondissements-Recht- banlc te Haarlem alsdan zit ting houdende in een der lo kalen van het Gerechtsge bouw aan de Jansstraat no. 81 aldaar ten einde te wor den gehoord over de voorzie ning in de voogdij en de toe ziende voogdij over het min derjarige kind, geboren uit het huwelijk van partijen, ge naamd Brigitte Ina Gisela. De procureur van verzoeker Mr. W. G. J. "Veenhoven. VERHUIZEN? DRAAGT HET OP AAN EEN VERTROUWD,/ W ADRES HET BESTE OP DIT GE BIED IS: RAAMVEST 29. Tel. 14810, Aangeb. halve villa vlak bij bos te Baarn, 6 lc., badk. en garage. Huur f 45 p. m. Gevr. dito woning in of bij Haar lem. Brieven no. 3779. VOOR PASFOTO'S KLEVERPARKWEG 7 SPAAR NWOUDERSTR. 63 Te koop: LUXE AUTO 35.000 K.M. gelopen, goede staat. Kweektuinstr. 4. Telef. no. 23896. Binnen 3 uur uw kunstgebit onder volle garantie gerepareerd. Om 19 uur gebracht, de vol gende ochtend vroeg klaar. Stuyvesantstr. 77rd. H'lem Nw. Raamstraat 6. Tel. 11423 Beter cn goedkoper. Lessen STENO - TYPEN. Pitman- school. Wilhelminastraat 47. MIDDENSTANDSCUR SUS. Pitmanschool. Tel. 18441 Opleiding SECRETARES SE. Pitmanschool. Tel. 18441 TALEN - BOEKHOUDEN Pitmanschool. Zomertarief sluit 31 Aug. OPL. STENO TYPIST (E) „Mercurius", Houtplein 1 rd.. Tel. 17764. HEBREEUWS (prop. en Theol.) Br. m. pr. G 8341 Huish. Pers. gevraagd Gevr. in predikantsgezin z. k. een NET MEISJE van 8-2 uur. tegen 1 Sept. Brie ven G 8330. Flipk ZELFST. MEISJE v. d. en n. in klein pension gezocht, meerdere hulp aan wezig, prettige werkkring. Verspronelcweg 56. DIENSTMEISJE-HUIS- HOUDSTER gevr., kl. gezin. Heemstede. Brieven G 8343 DAGMEISJE en WERK STER gevr. Mevr. Hissink, Merellaan 35, Bentveld. Tel. 27795, In gezin z. k. VERTR. HULP gevr. 9-3 (Vrijdags geh. dag) gen. alle voörk. werkz. te verrichten. Ane- gang 36. FLINKE HULP gevr. in kl. kinderpension, extern, v. Speykstraat 2, Zandvoort. Bedrijfspers. gevr. Garagebedrijf vraagt voor spoedig AANK. KANTOOR JUFFROUW, vlot "typiste. Brieven G 8316. THUISWERK (handenar beid) aangeb. v. dames. omg. Haarl.-N. of West. Br. G 8370 ERV. REPORTAGEFOTO GRAAF, bek. met alle Doka- werkz.h. Moet vlug maar se rieus werker zijn, vlot met publiek kunnende omg. Loon en provisie. Voor harde wer ker zeer ruim best. Br. G 8345 Voor banketbakkerij FL. LEERJONGEN of 3de be diende. G. H. Hazenberg, Spaarne 68-70. Gevr. LEERLING of aank. KAPSTER. G. v. Tussen broek, Rijksstraatweg 117. Tel. 11204. Huish. Pers. aangeb. B. z. a. NET MEISJE v. d. en n. Brieven. G 8331. JONGEDAME b. z. a. voor 's avonds op te passen bij kinderen. Brieven G 8361 Oostenrijks meisje (25 j.) zou gaarne naar Nederland komen als HULP i. d. HUIS HOUDING v. d. e. n„ omg. Haarlem. Br. no. 2636 Wen- sing's Adv. Bur. Tempeliers straat 32. Bedrijfspers. aangeb. —JONGEMAN, 28 j„ algem. ontw. g. adm. onderl. Mulo en Pract. 'dipl. Boekh, z g. v. werkkr. willen veranderen per 1 Oct. of later. Brieven G 8317. NET MEISJE met midden standsdiploma zag zich gaar ne geplaatst in winkel (liefst schoenwinkel). Br. G 8391. Wie heeft voor flink per- n, oud 44 j„ rijbewijs A en B. een WERKKRING, on- versch. wat. Brieven G 8383. Gepens. zoekt SCHIL DERWERK. Brieven G 8377 Kamers gevraagd Dame vr. 2 ONGÊM. KA MERS m. vrije keuken, liefst Kleverpark. Brieven G 8333 Heer, m. 1. vr. gem. ZIT- (en) SLAAPK. met voll. pen sion. liefst H.Z. Br. G 8334 Verpleegster zoekt zonn. gemeub. ZIT-SLAAPKAMER omgeving Diaconessenhuis. Brieven G 8332. Leraar b. b. h. h. midd. leeft, vraagt per 15 Sept. of 1 Oct. ged. gem. fl. ZIT- en SLAAPK. met vpll. pension f 110 p. m. in naaste omgev. stat. Haarl. Geen beroeps- pens. Brieven G 8318 GEM. KAMERS met kook- gel. per 1 Sept. of later door echtp. middelb. leeft., vrouw veel alleen (in bez. vest. verg.) centr. Haarlem, bij Prot. echtp. of dame-alleen (middelb. leeft.) besch. mi lieu. Event, genegen kab. of i. d. tot keuken in te richten. Brieven met prijs G 8319. Juffr. zoekt gestoff. ZIT- SLAAPKAMER, st. en lcook- gel. Brieven G 8346 Gr. gestoff. KAMER met gebr. v. keuken en tel. Brie- n G 8347 Heiig. mass, zoekt PRAK TIJKKAMER. Br. G 8348 Gezocht tijdelijk omgev. Haai'lem gemeub. ZIT-EET KAMER en 2 slaapkamers, m. g'. v. keuken door dame met Lyceum bezoekende dochter. Brieven G 8384, Kamers aangeboden Gr. gem. PARTERRE, gr. serre, vrije keuken, W.C. in de Wilhelminastr. per 1 Sept. te betrekken. Brieven G 8335 DEGELIJK KOSTHUIS aangeb. voor jongeman b. b. h. P.G, Langendijkstr. 32. SLAAPKAMERTJE m. v. w. op 1ste etage str,zijde Vel serstraat 8. Buytenhuis. Aangeb. op le st. 2 GR. en 1 KL. KAMER, ,1e etage, ge stoff. voor bej. echtpaar. Br. G 8371. Voor twee studerende jongelui gem. ZIT- en SLP.- KAMER m. voll. -pens. en bad, in besch. omgeving agb. mod. comfort. Verspronelc weg 56. Ged. gem. ZIT-SLAAPK. vaste wast. stookgel. v. heer, omg. H.-Z.-W. Br. G 8362 GOED TEHUIS in Hrl.-Z. voor jongen of meisje, U. L. O. of Middelb. school bezoe kende. Toezicht op huiswerk Spaarnelaan 38. ZIT-SLAAPK. aangeb. m. voll. pension, goede stand. Tel. aanw. g. ber. grens Sant poort-Haarlem. Br. G 8385. Woningruil Aangeb. te H.-N. KL. BE NEDENHUIS bev. 2 k„ keu ken, halletje, bergruimte. Huurpr. f 3.25 voor groter huis, gesch. v. dubbelbewo- ning in Haarlem of omstr. Kritzingerstr. 8. Aangeb. zonnig HUIS, 5 lc. keuken, voor, achtertuin, tel. in Haarlem. Gez. dito huis tuin en gr. schuur, liefst m. tel. in Haarlem, Overveen Heemstede, Bennebroelc of omg. Brieven G 8339. Aangeb. in 't Kleverpark VRIJ HUIS bev. 5 k. k. en badlc., v. en a. tuin. Gevr. gr. woning v. dubb. bewoning, liefst Kleverpark. Brieven G 8337. HEEMSTEDE. Vrij huis i kamers, tuin, zolder, huur prijs f 35 voor iets groter hui: huurwaarde pl.m. f 60. Brie ven G 8338. Diversen PEDICUREN f 1.50, stem zolen n. maat. Bch. v. alli voeteuvels. Verspronckwe: 53. Tel. 21460. ALGEHELE VOETVEE ZORGING Pijnloze behando- ling. Pijnboomstr. 6 Tel. 24402 GELAATSVERZORGING Electr. (afdoend) verw. v haar. moedervlekken, wrat ten Pijnboomstr. 6, tel. 24401 WELKE VRACHTRIJDEIi is genegen 10 bijenvolken mee te nemen naar Apel- doorn of I-Ioenderloo vanaJ Overveen. Spoed. Br. mei prijs Duinlustweg 24, Ov. HUWELIJK. Wellce ber mil. wil kennis maken mei meisje, 28 j. Brieven m. foto wellce op erewoord retoiu G 8375. UW HOND LIEFDEVOL BEHANDELD. Knippen scheren, trimmen, wassen vJ alle rassen. Ook bij u aan huis. Erie, gedipl. Mej. Riky; Renout. Parkstr. 13. Tel. 1243i| Kleverparkw. 167 Tel. 11634 OP ELKE VAAS 'N KAP. Lasschuit, Kl Houtstr. 46. Tel. 10651. HUWELIJK. Nette man, 52 j. met eigen huis en ink, z. k. m. nette vrouw of meis je. P.G. Leeftijd tot 48 jaar, Brieven G 8386. Te huur v. vaste huurder 4 PERS. OPEL, zuinig in ge bruik, v. enige d. p. w. Brie ven G 8387. RUIMTE IN UW WO- NINGü Oplclapbedden ma ken wij v. iedere matras in 1 d. kl'. Vr. inl. Tamarinde- straat 6. Tel. 14786. Te koop qevraagd NAAIMACHINE te lcooc gevr.. defect geen bezwaar, Zendt briefk. aan P. J. van Steijn. lc Poellaan 103, Lisse ZOLDEROPRUIMINGEX lompen, metalen. Uw adres is R. Jansen, Asterstraat 12, Tel. 19441. HAND- of TRAPNAAI- MACHINE, liefst Singer o! Pfaff. Brieven G 8389. Gevr. pr. MOTORRIJW 250350 c.c. k.k. Br. m. priji omschr enz. G 8390. Te koop aangeboden TE KOOP: trapnaaima chine met ombouw, als nw. Berkels vleessnijmaehine een grote zaalkachel. Te be vragen Haarlemmermeerstr 2, Halfweg. Z.g.a.n. JONGENSFIETS 7-14- j. kinderledikant m. spi raalmatras. Julianalaan 78 Overveen. JONGE HENNEN, 4 mnd J. H. Leuven, Zandvoortse laan 126. langs de Leidse- vaart. Tel. 27833. Leren DAMESMANTEI m. 42, 3.75 M. zwarte Engel- se w. st. Zandvoortselaan 121 Tel. 27833. SCHRIJFMACHINE ..Re mington" m. dec. tabulato: en insteltoets f 150. Brieven G 8378. CHOW-CHOW (Faun) Weg. ómstandigh. voor Pattj lichte Chow, teef, ljZ jaar goed tehuis gezocht. Prach dier. gewend kind. Geen luxi prijs. H. Heslces, Bankastraa' 30, den Haag. PHILIPS RADIO ONTV 4 lamps, jaar 1940 en 1 eind lamp. Prijs f 70 of bij over legging. Hofmeyerstr. 13. Hrl Z. g. a. n. SNELWÉGÉI (Olland) 1941, ijkwezen 3 type 630. Weegvermogen II kilo f 110. H. Lam, Bakker straat 70, H'lem. Tuss. 7-8 u Nette D.-, H.-, KINDEK- RIJW. b. pr. Zomervaart 150 winkel. RADIO in salonkasi speelt goed. Nieuwe Raam straat 16 zwart. DUITSE PIANO, zwart pi'ima staat, f 850 en 2 lerei clubs. Brieven G 8366. EIKEN TAFEL, dressoir 2 crapauds, 4 stoelen. Vijf huizerstraat 28, H.-O. PHILIPS PHILETTA RA DIO, prijs f 95. Vondellaar 15, Aerdenhout. Na 6 uur. FIETSJE voor meisje var 6-10 j. f 50..Vrijburglaan 56 Overveen. VERGROOTTE B. M. pi schip. z. g. a. n„ bouwjaa: 1947. ligt te Heemstede, f 1001 Telef. 26218. BIJENKASTEN en korvei met toebehoren. Elzenpleii 53, Haarlem. HOUTEN WIEG f 20, zo merschoenen m. 41. z. g. a. n f 4.50, gestreepte broek me zwart jasje en vest m. 50-51 lcamgaren, f 50. Spaarnelaai no. 38. Eilcenh. EETAMEUBLE MENT compl.. 2 eiken! clubfauteuils m. tafeloeilcenh boekenkastje, radio, lcache compl., winter- en colbertja 47-48. Grenslaan 7 hs„ Bent veld. DAMESRIJWIEL f 67.50 Dr. t eydsstraat 129. J NGENS- en 3IEISJES RIJWIELEN alle maten Reitzstraat 29. STUURLIEDEN.. 20 stu dieboeken te koop (nieuw) Pieter Kiesstraat 40 zw. SCHRIJFMACHINE koop. Snelle Visser, War moesstraat 17-19, ONDERSTEL SINGER TRAPNAAIMACHINE f 2( fototoestel 9 x 12 f 10, hut koffer f 10. 1 pr. br, d. schoe nen maat 38 f 5. 's Av. tussei 7 en 8. Wijde Geldelozeoad I 2 x bellen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8