Haarlems Dagblad Dollars „Het ideaal van mijn staat is, opbouwend vredeswerk te doen" Weerbericht 64e Jaargang No. 19321 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 16 Augustus 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©prttijtc t^aarlemartjc <£ourant (firno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom PAUL HOFFMAN, de administrateur van het Plan-Marshall, heeft ie Parijs het een en ander aan journalisten verteld. En omdat het te Parijs is gebeurd, waar men zo vaak de affiches met de bekende aankondiging „Les Contes d'Hoffmann" aan de muren van de Opéra Comique en op reclamezuilen ziet verschijnen, moet cle levendige Franse geest wel aan die an dere vertellingen van Hoffmann gedacht hebben. Die dankt hetaan de Duitser E. Th. A. Hoffmann; de Fransman Jules Barbier maakte een libretto uit" zijn ver tellingen „Die Automate", „Vom verlorenen Spiegelbild" en „Rat Krespel" met extra motieven uit enige andere. De operette componist Jacques Offenbach maakte daar een opera van, die haar première beleefde in 1880, het jaar waarin hij stierf, én die zijn grootste muzikale schepping was en zijn naam zou doen voortleven. Het is weinig kunstenaars gegeven, hun schep pend werk tot een climax op te voeren; soms is helaas het tegendeel het geval. Laat ons hopen dat dit geluk de Amerikaan Hoffman met één n, maar de tweede zal vroeger ook wel aan de nliam verbonden zijn geweest beschoren mogen zijn. Hij, financieel kunstenaar, heeft de samenwer king van heel West-Europa nodig en als regisseur van het Plan-Marshall laat hij niet na het aan te sporen en aan te moedi gen. Het moet stoutmoedige en gedurfde maatregelen rtemen om onafhankelijk van zijn dollars te worden, zegt hij. De taak die wacht is nog groter dan die. welke achter ons ligt en de tijd is_ erg kort. „Ge moet dollars verdienen", roept deze Hoff man ons toe, „en het is verkeerd het tekort te willen overbruggen door drastische be perking van uw invoeren. Daar zakt alleen maar uw levensstandaard door". -v Hoffman is geen scepticus, geen pessi mist. Hij ziet aanwijzingen, dat er vorde ringen gemaakt worden in de richting van economische éénwording van Europa dat er een Europa tot. stand zal komen, dat een enkelvoudige markt' zal vormen en dat een veel vrijer verkeer van goederen en personen tussen de landen van Europa aanstaande is. Wij zien. zulke aanwijzingen ook en onderschattén de betekenis van Straatsburg niet, al is het pas een begin in een erg geremde situatie. Maar Hoffman voegt aan zijn blij vooruitzicht toe: ge hebt er met dat al dringend behoefte aan, meer dollars te verdienen. De fabrikanten en exporteurs van Engeland en het vaste land van Europa moeten bewerkt worden om meer belangstelling voor uitvoer naar de Verenigde Staten te krijgen. De V.S. kunnen twee of driemaal zoveel goederen in een periode van vijf jaar afnemen als nu het geval is. Verleden jaar produceerden de Verenigde Staten voor 254 milliard dol lars, maar voor rekening van de Europese uitvoer naar de V.S. kwam maar één milliard. Deze schrille tegenstelling in cijfers moet men niet te tragisch opvatten; zij zou aanmerkelijke verdere toelichting' vergen om naar juiste waarde te kunnen worden geschat. In de staart van Hoffman's vertel ling aan Parijse journalisten zit evenwel een kwestie van veel groter belang. „Wan neer goederen te hoog' geprijsd zijn zullen zij niet verkocht worden; elk land moet zelf ontdekken of zijn wisselkoersen zodanig zijn, dat de prijs van zijn goederen te hoog is". Deze woorden zijn kennelijk tot Engeland gericht; de overwerkte Britse kanselier van de schatkist, Sir Stafford Cripps, die devaluatie van het pond ster ling absoluut heeft afgewezen, moet er in zijn hangmat i'n Zwitserland met niet ge ringe belangstelling' kennis van hebben ge nomen. Een Amerikaanse aandrang treedt dus opnieuw op. Straks, als financiële be sprekingen te Washington worden gehou den, waaraan dan namens Groo'-Brittannië Ernest Bevin maar ook Sir Stafford deel zal nemen, zal het chapiter van devaluatie van het pond kennelijk worden heropend, staat het niet uitdrukkelijk op de agenda vermeld. Het verleden heeft trouwens wel geleerd, dat devaluaties nimmer tot stand komen zonder dat zij aanvankelijk met de grootste beslistheid zijn afgewezen. En deze zin is juist neergeschreven als het be richt binnenkomt dat Bevin en. Cripps op 27 Augustus naar Washington zullen ver- Hekken ter bespreking van dollar-sterling problemen, waarmee dus het agendapunt al vooropgezet wordt en de woorden van Paul Hoffman nog duidelijker betekenis krijgen. Dat devaluatie van het pond ster ling, als het daartoe mocht komen, directe invloed op de koers van dè Nederlandse gulden zou doen gelden, is bekend. Hoffman heeft nog opgemerkt dat in Amerika een afzetgebied bestaat voor goe deren in welker kostprijs het arbeids loon belangrijk is. omdat als gevolg van de zeer hoge lonen in de V.S. dergelijke goede ren daar duur zijn. R- P. Hinnawi trekt zich terug na de coupe in Syrië Kolonel Sami Hinnawi, die Zondag door een staatsgreep de macht in Syrië aan zich trok. heeft Maandag het bestuur aan de pasgevormde regering van Hasjem Atassi Pasha overgedragen en bekend gemaakt, dat hij „zijn eigenlijke taak, de binnen landse en externe verdediging van het land", weer zou opvatten. Hij deelde het kabinet, dat Maandagochtend voor het eerst bijeen kwam mede, dat zijn „heilige nationale missie" thans geëindigd was. Hij en zijn "officieren stonden klaar om „hun laatste druppel bloed voor Syrië te geven". Atassi Pasha dankte de kolonel voor „de restauratie van het land en het openen van de weg naar zijn terugkeer tot het consti tutionele leven". Kolonel Hinnawi begaf zich van het regeringsgebouw waar de machtsoverdracht geschiedde naar het hoofdkwartier van het leger. Hij verzekerde het Syrische leger „nimmer meer in het politieke leven te zul len ingrijpen". Op een persconferentie verklaarde hij plechtig, hoegenaamd geen ambities te koesteren dan alleen het land te dienen. Kolonel Hinnawi heeft de macht aan de nieuwe regering overgedragen nauwelijks 24 uur nadat een groep onder zijn leiding president Hoesni Zaim en premier Moehsïn Barazi gevangen genomen en na een proces terechtgesteld had. Het bericht van de coup in Syrië is in de Libanon niet opluchting ontvangen. Men verwacht daar, dat dé gemeenschappelijke Syrisch-Libanese politiek, die vóór Hoesni bestond, hervat zal worden. Vertegenwoordiger van Israel in Den Haag: Moeizame vooruitgang in de onderhandelingen met de Arabieren (Van onze parlementaire redacteur „Opbouwend vredeswerk te verrichten en niet een militairistische staat te zijn, dat is ons ideaal en daarom zal ons ook niets liever zijn dan tot een vreedzame regeling met onze Arabische buurstaten te komen en vervolgens goed met hen samen te wer ken." Aldus gaf dr. Amir, vertegenwoordi ger van de regering van Israel bij de Ne derlandse regering, in een gisteren gehou den persconferentie te kennen. Te voren had hij een duidelijke schets gegeven van de moeizame wijze, waarop te langen leste sinds eind Juli, nadat men al geruime tijd doende was geweest te Lausanne met de vertegenwoordigers van de Arabische lan den te onderhandelen, er bepaald enige vooruitgang in die onderhandelingen is ge komen. Oosterlingen plegen echter gemeenlijk niet in een snel tempo te werk te gaan. Daarom achtte dr. Amir het onwaarschijn lijk dat reeds vóór de Algemene Vergade ring van de UNO op 20 September begint, een definitief resultaat bereikt zal zijn. Het beste acht dan ook de regering van Israel en vermoedelijk niet zij alleen om heel het vraagstuk van de vrede tussen Is rael en zijn buren niet op de aanstaande Assemblee te doen bespreken, doch tot'later aan te houden. Eventueel verhitte debatten in Lake Success zouden alleen maar scha delijk kunnen werken en dus zou uitstel van dit agendapunt aanbeveling verdienen. Dr. Amir herinnerde in dit vërband aan het precedent ten opzichte van de Indone sische kwestie. Ook dat punt had men een tijd geleden m de UNO aangehouden, om partijen gelegenheid te geven het inmiddels onderling eens te worden. En er scheen nu inderdaad kans te bestaan op een dergelijk resultaat. Vluchtelingenkweslic In verband met het vraagstuk van de Arabische vluchtelingen stelde dr. Amir voorop, dat Israel in November 1947 bij de door- de UNO aangenomen delingsresolutie had aanvaard, dat er zich een minderheid van 500.000 Arabieren binnen de te vormen staat Israel zou bevinden. Doch van Arabi sche kant had men zich met man en macht tegen heel die resolutie verzet. Weldra wa ren Arabieren aan het vechten gegaan, zonder dat de Joden aanvankelijk iets had den teruggedaan. Zelfs toen de Arabische buurstaten gewapende hulp aan de Arabi sche verzetsgroepen in Israel waren komen verlenen, hadden de Joodse overheden voortdurend bij de AralSSsche burgerbevol king er op aangedrongen het land niet te verlaten. Maar van de zijde van de Arabi sche staten was het wachtwoord aan hun mede-Arabieren in Israel uitgegeven om weg te trekken. Het is dus duidelijk, dat de Joden hen niet verjaagd nebben. De verantwoordelijkheid voor het ontstaan van gans het vluchtelingenvraagstuk rlist op de Arabische landen, aldus dr. Amir. Toch heeft men reeds van de zijde van Israel getoond bereid te zijn ook deze aan gelegenheid op menselijke wijze te willen helpen oplossen. In Juli 1948 bevonden zich ongeveer 50 a 60 duizend Arabieren in het land; tot Juli van dit jaar zijn er alweer 100.000 in Israel binnengekomen en binnen gelaten. Voorts heeft de regering van Israel zich bereid verklaard mede te werken aan hereniging van Arabische families, van wie een deel der gezinsleden in, anderen op het ogenblik buiten Israel zijn en waardoor er nog eens 10 a 12 duizend Arabieren bij zul len komen. En tenslotte hebben de onder handelaars van Israelte Lausanne laten weten, dat hun staat daarenboven nog een belangrijk aantal Arabieren weer zal wil len opnemen, mits pen- dergelijke regeling deel van de gehele vredesovereenkomst zal uitmaken en mits dan meteen het ganse vluchtelingenvraagstuk, ook door opneming van een aantal hunner in Arabische landen, wordt opgelost. Wat het vraagstuk van Jeruzalem en de Heilige Plaatsen betreft, had men in November '47 van Joodse zijde bij de delingsresolutïe aan vaard, dat Jeruzalem onder internationaal beheer zou komen, doch de Arabieren had den dit van de hand gewezen. Inmiddels had de praktijk bewezen, dat tengevolge van hêt ontbreken van een aan de UNO ter beschikking staande internationale po litiemacht zulk een beheer niet door te voeren valt. Na beschreven te hebben, hoe de Arabieren ten opzichte van Jeruzalem alsook juist van de Heilige Plaatsen met hun oorlogs- en gewelddaden waren opge treden. verklaarde dr. Amir dat in de ogen van zijn regering ook het oude stadsgedeelte van Jeruzalem, waar 100.000 Joden wonen, onder het gezag van de staat Israel zal moeten komen te vallen, aangezien ge noemde bevolkingsgroep alleen dan behoor lijke bescherming kan genieten. De Heilige Plaatsen, aldus het Israëlische standpunt, kunnen onder internationaal toezicht ko men, maar zonder dat zulks territoriaal ge zag zou insluiten. Overigens wees dr. Amir er nog op, dat zijn land de eigendomsrechten van de gods dienstige gemeenschappen en instellingen ten volle erkent en als onaantastbaar waar borgt. Gevraagd, hoe de opvatting van de door hem vertegenwoordigde staat ten aanzien van de UNO is, gaf dr. Amir te verstaan, dat voor zijn land de enige mogelijkheid om ais het ware deel uit te maken van een neutraal blok, juist is, trouw te zijn aan de politiek, aan de opzet van de UNO. Het Handvest daarvan is prachtig, maar het in strument om het steeds te doen naleven ontbreekt nog. Niettemin gaat er herhaal delijk van de organisatie der UNO een gunstige zedelijke kracht uit en heeft zij dan eens wapenstilstanden weten te bewerkstelligen, al zij erkend, dat zij met een politiemacht veel sterker zal zijn. Tenslotte vernam men nog, dat 41 staten waaronder 4 van de grote vijf, Israel de jure en 12, waartoe Nederland behoort, alleen de facto hebben erkend. Een zeer afzonderlijke oplossing heeft Groot-Brit- tannië gevonden. Om zijn Arabische bond genoten niet voor het hoofd te stoten is het nog niet tot de de jure erkenning overge gaan, doch wel heet het wat onder der gelijke omstandigheden een geheel nieuw spel op de volkenrechtelijke viool is bij het staatshoofd van Israel een gezant be noemd, gelijk omgekeerd Israel ook door een gezant bij de Engelse Koning vertegen woordigd is. Dr. Amir verklaarde er zich van overtuigd, dat zijn hoop vrij spoedig in vervulling zal gaan, dat ook Nederland zijn land de jure zal erkennen. Perón aanvaardt ontslag van Bramuglia President Perón heeft het ontslag van dr. Juan Bramuglia als Argentijns minis ter van Buitenlandse Zaken aanvaard en dr. Hipolito Jesus Paz als zijn opvolger be noemd. In het presidentiële decreet, waarin Bra- muglia's ontslag wordt aanvaard, wordt zijn „précaire gezondheidstoestand" als reden genoemd. In Buenos Aires ging het gerucht dat Jerinimo Remorino, de Argentijnse ambas sadeur te Washington, die aanwezig was op de vergadering van Donderdagavond met president Perón toen de minister van Bui tenlandse Zaken zijn ontslag aanbood, Bra muglia tot een duel heeft uitgedaagd omdat deze hem zou hebben beledigd op deze ver gadering. Een woordvoerder van Remorino heeft echter bekend gemaakt, dat volgens tussen personen geen aanleiding bestaat voor een duel tussen Remorino en Bramuglia. De onlangs afgetreden gouverneur van Curasao, dr. G. Huender. is bij Koninklijk Besluit benoemd tot ambtenaar der Bui- landse Dienst tweede klasse. In opdracht van de Portugese Posterijen worden hij de Grafische Inrichting N.V. Joh. Enschedé Zn. te Haarlem een millioen postzegels vervaardigd, n.l. 500.000 exem-, pluren van een'Escudo in roodachtig bruine kleur en 500.000 van 5 Escudos in brons groen. Deze zegels zullen worden uitgegeven ter gelegenheid van het XVIde Inter nationale Congres van de Kunstgeschiedenis van Portugal, dat in Mei en Juni van dit jaar werd gehouden. Een handgraveur bezig met het maken van het oorspron kelijke zegelplaatje. Dat dit werk grote vakbekwaamheid en een zeer vaste hand vereistlaat zich gemakkelijk denken. Rechts de modellen, naar welke het zegel- plaatje wordt vervaardigd. Churchill ereburger van Straatsburg STRAATSBURG, 15 Augustus (Reuter) 'Winston Churchill is Maandag' in het raadhuis van Straatsburg plechtig ge ïnstalleerd als ereburger van de stad. Het hoogtepunt van de gebeurtenis werd echter eerst bereikt nadat de officiële-toespraken waren gehouden. Geroepen door het ge juich van de menigte buiten begaven Chur chill en zijn echtgenote zich naar het bal kon, waar hij neerblikte op een zee van omhooggeheven gezichten. Glimlachend beantwoordde Churchill de golven van toejuichingen en richtte zich vervolgens tot de menigte met enkele eenvoudige woorden in het Frans: „Gij hebt mij", zo zeide hij, „een onvergelijkelijk compliment gemaakt, dat ik mijn leven lang zal waar deren. Leve Frankrijk". In het gemeentehuis waren in de grote luxueus ingerichte - erezaal twee zetels als tronen te ener zijde geplaatst, waarheen de heer en mevrouw Churchill werden geleid. De burgemeester van Straatsburg, Charles Erey, sprak vervolgens op enige afstand de eregasten toe. Tijdens de toe spraak was Churchill zichtbaar ontroerd. „Meer dan 40 jaar", aldus beantwoordde Churchill de rede van de burgemeester, „heb ik schouder aan schouder met het Franse volle en het Franse leger gemar cheerd. Vele van die jaren zijn oorlogsjaren geweest. Nimmer is er iets voorgevallen, dat mijn sympathie en medeleven met het Franse volk en de Franse^natie verflauwde. Welke onze moeilijkheden ook mogen zijn, indien wij zij aan zij blijven en samenwer ken en" denken in de toekomst evenals in het verleden, zullen grootse perspectieven zich openen, niet slechts voor Engeland en Frankrijk, maar voor geheel Europa". Debatten te Straatsburg hervat De Assemblee van de Europese Raad heeft heden van het comité van ministers een waarschuwing aangehoord, dat zij niet mag overgaan tot de bespreking van aan gelegenheden die de defensie betreffen. De waarschuwing, die was vervat in de kennisgeving, dat de ministers de ontwerp agenda der Assemblée hebben goedgekeurd, had betrekking op een voorstel van de Britse Labour-afgevaardigde mejuffrouw Herbison om in overweging te nemen op welke wijze de wetenschappelijke en tech nische hulpbronnen van de ledenstaten konden worden verenigd. Een voorstel van de Britse Labourafge- vaardigde Nally om voor alle redevoe ringen een spreektijd van 20 minuten vast te stellen werd door de Assemblée aange nomen. Bij de opening van het algemene debat over politieke kwesties verklaarde de Fran se socialist Philip, dat de economische en politieke eenwording van Europa een kwestie van leven en dood was. Zij moet snelle vorderingen maken als zij niet bin nen korte tijd op tragische wijze wil wor den gestuit. Philip zeide dit naar aanleiding van een door Churchill ingediende en door dp Europese Beweging gesteunde motie, waar in wordt verzocht om de noodzakelijke wij zigingen in de politieke structuur van Europa, die noodzakelijk zijn voor een grotere eenheid, in overweging te nemen. Met het oog op de moeilijke economische toestand, waarin Europa thans verkeert, noemde Philip het noodzakelijk om de economische structuur van Europa volko men te wijzigen. Noodlanding op zee kostte zeven doden Nog twee inzittenden van Amerikaanse Skymaster vermist Op twee na zijn alle 58 inzittenden van de Amerikaanse skymaster, die bij de Ierse kust in zee is neergekomen, gevonden. Er zijn zeven doden. Reuter meldt, dat de Britse trawler Stal- berg te Calway in Eire is aangekomen met 49 overlevenden en twee doden: een Ita liaans meisje en de Amerikaanse assistent radio-telegrafist van het vliegtuig. Naar verluidt zou een Iers schip nog andere overlevenden aan boord hebben. De tweede stewardess van het vliegtuig, een Italiaanse, is met ernstige wonden aan de borst naar een ziekenhuis overgebracht. Onder de passagiers, die door de Britse trawler zijn opgepikt, bevindt zich Ruth Nichols, de bekende Amerikaanse avia- trice. Volgens een lid van de bemanning bleef het toestel na de landing op zee een kwar tier drijven, waardoor het mogelijk was de rubberboten op te blazen. Gezagvoerder Edward Bessey heeft ver klaard, dat hij ongeveer 16 kilometer van Shannon, toen de brandstof op was. de pas sagiers waarschuwde, dat hij een noodlan ding moest verrichten. „Ieder maakte zich gereed, maar enkelen sprongen tegen onze instructies in zee, en dat zijn degenen die omkwamen", aldus de gezagvoerder. Leider der Chinese communisten overleden? Agence France Presse meldt dat volgens een woordvoerder van het ministerie van Defensie te Kanton, Mao Tse Toeng, de leider der communisten in China, op 17 Juli te Peiping overleden zou zijn. De woordvoerder zei, dat hij uit vier steden in hét communistische gebied ge lijkluidende berichten heeft ontvangen, vol gens welke Mao Tse Toeng 17 Juli te Pei ping aan longtuberculose zou zijn over leden. Hij wees er echter op, dat hij niet kon instaan voor de juistheid van de be richten. Ook radio New York heeft- medegedeeld dat volgens Chinese nationalistische zijde Mao Tse Toeng aan tuberculose gestor ven is. Koningin ontving de ambassadeur van India Gistermorgen om half elf stopte voor het Koninklijk Paleis op de Dam een auto met voorop de Koninklijke standaard en enkele ogenblikken later klonk het Wilhelmus over het zonnige plein, waar zich een grote schare achter de afzetting verdrong om de aankomst van Koningin Juliana gade te slaan. Hare Majesteit, die gekleed was in een grijs mantelpak, neeg voor het vaandel en de commandant der erewacht van mari niers en betrad het paleis. Korte tijd later arriveerde minister Stikker in galacostuum. De nieuw benoemde buitengewoon gevol- maehtige ambassadeur van India, dr'. Mo han Sinha Metha, die de Koningin zijn ge loofsbrieven kwam overhandigen, arriveer de tegen elf uur met drie leden van zijn ambassade, allen gekleed in het nationale costuum, lange zwarte jas en witte nauw sluitende pantalon. Na het spelen yan het volkslied van India inspecteerde de am bassadeur de erewacht met vaandel en de marinierskapel. Voor de ambassadeur vertrok legde hij nog een krans bij het monument op de Dam. Onrecht kostte neger 26 jaar van zijn leven Rassenhaat van Amerikaans Officier van Justitie (Va?i onze correspondent te New York). Op 10 Augustus stond James Montgomery voor het eerst na 26 jaren als een vrij man buiten de gevangenispoorten van Chicago. Van zijn dertigste tot zijn zes-en-vijftigste jaar had Montgomery binnen de gevange nismuren doorgebracht voor een misdaad, die hij nimmer had begaan, alleen omdat de Officier van Justitie in 1924 weigerde bewijsmateriaal toe te laten, dat zonneklaar aantoonde dat Montgomery onschuldig was. James Montgomery is een Amerikaanse neger, die ervan beschuldigd werd. dat hij op 15 November 1923 een 62-jarige bede lares verkracht zou hebben. Deze bedelares wees Montgomery aan uit een groep ne gers, die voorgeleid werden. Een dag daar na was zij niet in staat om Montgomery te herkennen. Korte tijd daarna werd zij op genomen in een instituut voor zwakzinni gen, waar zij stierf. Een plaatselijke dokter, die de bedelares onmiddellijk onderzocht, bracht als rapport uit dat er van genoemde misdaad geen sprake was geweest, maar de Officier van Justitie in de staat Illinois, de thans over leden A. V. Smith, aan wie dus bekend was dat de bedelares een valse verklaring had afgflegd, weigerde dit materiaal te gebrui ken. Toen Montgomery om vrijspraak ver zocht, werd hem door Smith toegevoegd: „je weet dat, wanneer je in Georgia of Mis sissippi was, we je zouden overleveren aan de Ku Klux Klan. Dat zouden we nu ook wel kunnen doen, want ik ben lid." Dit dreigement, uitgebracht door de ver tegenwoordiger van de staat Illinois, ver hinderde dat Montgomery getuigen a dé charge in zijn rechtzaak kon oproepen. Federale rechter Michael L. Igoe noemde de rechtspleging een schandaal en bracht naar voren, dat het Smith niet te doen was geweest om schuld of onschuld' vast te stel len, maar dat hij zich geheel had laten leiden door rassenhaat. Toen Montgomery werd gearresteerd' was hij een kleine zakenman, die in de eerste wereldoorlog voor de Verenigde Staten had gevochten en die een volkomen blanco politieregister had. Montgomery's vrouw heeft meer dan 25 jaren geijverd om voor haar man vrijspraak te verkrijgen. De advocaat van Montgome ry tracht thans voor zijn cliënt een schade loosstelling te bewerken. In de wet is hier in niet voorzien en alles wat Mongomery kreeg bij het verlaten van de gevangenis was een bedrag van 10 dollar, dat aan iedere ontslagene ter hand wordt gesteld voor de bestrijding van de eerste onkosten. Trumans militair hulpplan door Huiscommissie aanvaard De commissie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het wapenprogram van presi dent Truman zonder beknotting goedge keurd. De commissie weigerde een machiging voor een wapenprogram voor het niet- communistische China in te lassen. Voordat zij het program goedkeurde, verdeelde de commissie het in bedragen) die a contant voldaan moeten worden en bedragen waar voor contractvergunning vereist zijn. De president had verzocht om 1.160.990.000 dollar om de landen van het Atlantisch pact te helpen zich tegen aggressie te wapenen. Hij wenste het gehele bedrag in contanten. De commissie besloot tot het vólgende: a contant 498.130.000 dollar tot 31 Maart van het volgende jaar en 157.710.000 dollar in de periode van 31 Maart tot 30 Juni. Per contractvergunning 428.100.000 dollar tot 31 Maart en 77.050.000 dollar van 31 Maart tot 30 Juni. De commissie kwam tot haar besluit, kort nadat de senatoren Vandenberg en Foster Dulles (beide republikeinse deskundigen voor de buitenlandse politiek) en besnoei ing van het program met 160.990.000 dol ler hadden voorgesteld. Zij zullen echter, ondanks het besluit van de commissie, hun voorstel toch bij de Senaat kunnen in dienen. Intussen heeft Harvey Gundersson, di recteur van de Reconstruction Finance Corporation een bankcommissie van de Senaat medegedeeld, dat zijp instelling 800 millioen dollar beschikbaar kon stellen oni het wapenprogram in werking te stellen. N^r men zegt, zou de minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, voorstan der van een dergelijke stap zijn, daar het programma dan onmiddellijk na goedkeu ring van het Congres in werking zou kun nen worden gesteld zonder dat men zou behoeven te wachten op bepaalde door het Congres toe te wijzen bedragen. Het woord is aan.... I De Girardin: In alles is morgen een grote dag. Definitieve uitslagen der West-Duitse verkiezingen De definitieve uitslagen van de Zondag gehouden verkiezingen voor het West- Duitse parlement luiden als volgt: stemmen zetels Christen-democraten 7.357.579 139 Sociaal-democraten 6.932.272 131 Vrije democr. (liberalen) 2.788.653 52 1.360,433 15 986.606 17 Centrum-partij 727.343 10 Economisch-herstelpartij 681.981 12 Duitse partij (uiterst 17 940.088 Duitse rechtse partijen (ul tra-nationalistische con servatieven) 428.449 5 Zuid-Sleeswijks verbond 75.387 (pro-deens) 1 Onafhankelijken 1.134.466 3 Radicaal-socialistische 217.267 Eremense democratische 39.229 Evangelische volksgroep 26.155 Rijns-Westfaalse volks 21.910 5.791 De nieuwbenoemde buitengewoon gevol machtigd ambassadeur van India in Neder land, dr. Mohan Sinha Metha, heeft gisteren, ten paleize te Amsterdam zijn geloofsbrie ven aan Koningin Juliana aangeboden, waarna hij een krans legde bij het monu ment op de Dam. Totaal 402 Van de 31.179.422 stemgerechtigden heb ben 24.490.752 hun stem uitgebracht. De Bundestag (Tweede Kamer) telt 402 zetels. Voor de meerderheid in het nieuwe par lement zullen tenminste 202 stemmen ver eist zijn. Daar de christen-democraten en vrije democraten samen slechts 191 zetels zullen hebben, hebben zij de steun nodig van minstens een der" kleinere partijen. Practiseh komen daar alleen de Duitse par tij en de Beierse partij voor in aanmerking. De Duitse partij heeft in het verleden samengewerkt met de christen-democraten in de economische raad en in de Constitue rende Vergadering, maar sinds kort is deze partij meer naar rechts gezwenkt en er is thans sprake van een mogelijke fusie met de nog meer extremistische Duitse rechtse partij. Het programma van de Beierse partij, die zich afgescheiden heeft van de Beierse christelijk sociale bond, zoals de partij van de christen-democraten in Beieren heet, is nagenoeg separatistisch. Deze partij wei gert de constitutie van Bonn voor bindend te verklaren, doch heeft er op gezinspeeld, dat zij onder bepaalde voorwaarden een coalitie onder christelijk democratische leiding misschien zou steunen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken prijst in een officiële ver klaring de uitslag van de verkiezingen als „een overwinning voor de gematigde groe pen", die de communisten in West-Duits- land achteruitzetten tot een „splinterpar tij". Het ministerie prijst het hoge stern- cijfer en de tegenstand derkiezers tegen „aanvallen der uiterste fracties van rechts en links". Het ministerie beschouwt de uit slag als „een bewijs van het herstel van de normale democratische gang van zaken na een onderbreking van 16 jaar". Heden informele bijeenkomst voor de Ronde Tafel-conferentiei Hedenvoormiddag zou de eerste infor mele bijeenkomst van de leidende figuren der verschillende delegaties voor de Ronde Tafel-conferentie plaats vinden. Van Ne derlandse zijde zou hieraan worden deel genomen door minister van Maarseveen, dr. Van Royen en mr. Van der Valk. Van de zijde der B.F.O. door Sultan Hamid II, Anak Agoeng en mr. Vleer (secretaris vkn de B.F.O.). Van republikeinse zijde door Hatta, mr. Roem en A. K. Pringgodigdo. Ook de leden van de UNO-commissie zijn uitgenodigd en zullen bij de besprekingen tegenwoordig zijn. Het is waai-schijnlijk, dat genoemde per sonen de centrale commissie zullen vor men. In deze commissie zal in de eerste plaats de aanvangsdatum van de confe rentie worden vastgesteld. Voorts zal het „reglement van orde" van de conferentie moeten wórden vastgesteld. Een ontwerp hiervoor is reeds gereed. In dit reglement van orde zal ook de positie en functie van de UNO-commissie nader worden omschre ven. Voorts zal de agenda moeten worden vastgesteld. Van Nederlandse zijde zijn hiervoor eveneens reeds plannen aanwezig, maar nadere bijzonderheden konden nog niet worden verkregen, omdat met de In donesische delegaties hierover nog accoord moet worden bereikt. Hedenmiddag zou voorts een vergade ring van de B.F.O. gehouden worden. Verder vernemen wij nog, dat de geboorte datum van de republiek (17 Augustus) zal worden gevierd met een receptie door de delegaties van de B.F.O. en de republiek in het Haagse Palace-hötel. De Russische ambassadeur in Joego slavië. Anatoli Lavrontief. is benoemd tot onderminister van Buitenlandse Zaken, zo is heden te Moskou bekend gemaakt. KOELER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt. Op de meeste plaatsen regenbuien. Matige, in het Noorden van het land vrij krachtige wind tussen West en Noord. Koeler. 17 Augustus: Zon op 5.26 uur, onder 20.01 uur Maan op 22.42 uur. onder 15.10 uur Hoog- en Iaagwatertüden in IJmuiden Dinsdag 16 Augustus: Hoog water: 3 00 en 20.21'hiur. Laag water: 3.41 en 15.49 uur. Woensdag 17 Augustus: Hoog water: 8.45 en 21.13 uur. Laag water: 4.14 en 16.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1