FRY's TALENINSTITUUT MIDDENSTANDSDIPLOMA Jové ENCYCLOPAEDIE VOOR IEDEREEN 8.90 SLEUTEL WEG? Amsterdamse Beurs Enorm bovenhuis Woningruil spoed! STADS-EXPEDITIE MULLER env. d. LANDE Net meisje gevraagd CHOCOLATERIE ZAAK Een Herenhuis DROSTE'S CACAO- EN CHOCOLADEFABRIEKEN N.V. Confectieateliers OUDERS! Mangeisters en Perssters gevr. TEKENAAR Gevraagd LEERLING Calcuiator-facturist Allround correspondent Woensdag 17 ïugustus 1949 Haarlems Dagblad 5 Duitser hoort de doodstraf tegen zich eisen Hij nam deel aan „Silbertanne"-moorden De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam heeft de dood straf geëist tegen de 35-jarige Duitser H. P. K., die ervan beschuldigd wordt in Ne derland te hebben deelgenomen aan z.g. „Silbertanne"-moorden. K., die in Hamburg is geboren, werd na de eerste wereldoorlog op 4-jarige leeftijd als wees opgenomen door een kinderloos echtpaar in een klein plaatsje nabij Wol- vega. Hij kwam eind 1943 bij het comman do Feldmeijer. De tenlastelegging omvat een aantal „Silbertanne"-moorden in Groningen, Gro- tegast, Appelscha en voorts het medewer ken aan het arresteren van Joden, illegale werkers en onderduikers in Groningen en Friesland. Bij zijn verhoor zei de verdachte: „Gedurende mijn jeugdjaren, die ik in Ne derland heb doorgebracht, ben ik steeds blijven voelen dat ik een Duitser ben." Ver dachte heeft in 1943 bij Charkov het lin keronderbeen verloren, maar heeft toen een prothese gekregen, waardoor hij weer behoorlijk kan lopen. Na de oorlog, in Mei 1947, kreeg K. in de gevangenis te Gronin gen kinderverlamming en werd toen naar het kamp Westerbork vervoerd. Na zijn herstel, in begin 1948. heeft hij met een medegevangene een ontvluchtingspoging gedaan. Hij werd bij de Duitse grens ge pakt. Voor het Hof bekende hij de „Silbertan- ne"-moorden, evenals een aantal van de tenlaste gelegde arrestaties. Na het getuigenverhoor en het requisi toir betoogde de verdediger, mr. dr. A. Zee- gers, dat zijn cliënt, ofschoon hij tot zijn achttiende jaar in Nederland is opgevoed, zich altijd zeer sterk Duits heeft gevoeld. Naar pleiters mening is de opvoeding, die K. in Nederland heeft genoten, te weinig principieel geweest. Hij was een Duitser en is dat in zijn hart altijd gebleven. Mr. Zee- gers bepleitte uiterste consideratie van de zijde van het hof voor deze verdachte. Het Hof zal op 30 Augustus uitspraak doen. „Vliegende voetbal" op Ypenburg Op Ypenburg arriveerde uit Parijs een voor ons land nieuw type hefschroefvlieg- tuig, namelijk een Amerikaanse „Hiller", welke wegens de ronde vorm van de cabine de naam van „vliegende voetbal" heeft ge kregen. De „Hiller" biedt plaats aan drie per sonen of aan een piloot en 200 kg nuttige last. Aan het achtereinde van de zeer dunne staart bevindt zich een aangedreven roer propeller. In de komende dagen zullen er sproei- proeven ten behoeve van de landbouw mee worden gedaan. Hiertoe zijn tanks en een sproei-installatie aan weerszijden van de kleine machine aangebracht. In Europa kost de „Hiller" ongeveer 65.000 gulden. Deze kleine helicoptère wordt in de Ver enigde Staten gebruikt voor medische, agrarische en karteringswerkzaamheden. De demonstraties worden uitgevoerd on der auspiciën van het ministerie van Land bouw en van de Stichting Hefschroefvlieg- tuigen. Bankbiljettencircuiatie weer beneden 3 milliard Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank blijkt, dat de vermindering van de deviezenportefeuille, die op de vo rige balans viel waar te nemen, thans gro tendeels ongedaan is gemaakt. De voortge zette ontspanning blijkt uit de verdere af neming van de biljettencirculatie, die weer beneden de 3 milliard gulden is gekomen, namelijk 2988,9 millioen. Cricket in Engeland won in Odense Vier onbesliste Testmatches De vier Testmatches tussen Engeland en Nieuw Zeeland zijn alle onbeslist gebleven. Het resultaat doet wat komisch aan. De oorzaak is blijkbaar dat de M.C.C. het besturende lichaam op cricket-gebied in Engeland de kracht der Nieuw-Zeelan- ders onderschat heeft. Hun batten bleek aanmerkelijk sterker te zijn dan men had verwacht en hun fielden voortreffelijk. Aangezien zowel bij hen als bij de Engelsen het bowlen het minst sterke punt bleek te zijn waren drie dagen telkens onvoldoende om tot een beslissing te komen. Na twee draws stelden verschillende Engelse bladen voor met instemming der Nieuw-Zeelanders om de derde en vierde testmatch tot vier dagen te verlengen, na de derde draw stelde men het nog eens voor ten aanzien van de vierde match, maar de M.C.C. kon er niet toe komen één dag verlenging toe te passen en daarmee ook het competitie verloop te beïnvloeden. Intussen zal de ervaring wel leerrijk voor de toekomst zijn geweest. Athletiek „Haarlem7' Zondag kwam een ploeg van de H.A.V. „Haarlem" in het prachtige athletieksta- dion in Odense uit tegen de „Odense G F." Ondanks de zeer vermoeiende reis zijn de Haarlemmers er in geslaagd een even on verwachte als prachtige overwinning te behalen. Het beste resultaat bereikte E. Soomen door op de 800 m. een tijd te noteren van 1 min. 59.8 sec., hetgeen overigens niet voldoende bleek voor de eerste plaats, daar de sterke Deense loper Nielsen in 1 min. 57.8 sec. als eerste door de finish ging. Geusenbroek en Van Dru- nen lieten zich op de 1500 m. kloppen door Carl Egon Berg. Niettemin promoveerde Van Drunen met een tijd van 4 min. 15 sec. naar de A-klasse, waaruit blijkt, dat hij inderdaad gaat presteren hetgeen men in het begin van het seizoen van hem ver wachtte. Er was nog een aangename ver- rasfcng. De jeugdige Wentink bezette op de 400 m. de tweede plaats in 53 sec., waar mede „Haarlem" wederom een A-klasser rijker is. Lamoree en Swart zorgden voor een dubbele overwinning op polsstokhoog springen en Ruseier en Willems deden het zelfde bij het vèrspringen. Ruseier zorgde ook bij het hoogspringen met een sprong van 1,65 m. voor een overwinning, doch bij de 110 m. horden werd hij vrij verrassend door Larssen geklopt. De tijden waren respectievelijk 16.5 sec. en 16.6 sec. De 4 x 400 m., waarvoor „Odense G. F." sterk fa voriet was, leverde de grootste verrassing op. daar de „Haarlem" ploeg met de lopers Scholten, v. Gog, Wullems en Soomer er in slaagde een prachtige overwinning te be halen in 3 min. 32.4 sec., waarbij vooral Van Gog tegen de Deense kampioen Niel sen een opvallend goede race liep. Het resultaat was, dat „Haarlem" de zege behaalde met 66 tegen 60 punten. THANS WEER VERKRIJGBAAR: HET boek voor HUIS, SCHOOL en KANTOOR 25000 trefwoorden, 1500 kolommen, 2000 afbeeldingen In fraaie linnen band, slechts Voorhanden bij de BOEKVERKOPERS IN HAARLEM EN OMSTREKEN Nederlandse musici in Zuid-Afrika De bariton Laurens Bogtman treedt op het ogenblik met groot succes in Kaapstad op. De altzangeres Annie Woud geeft dezer dagen eveneens met veel succes, concerten in Johannesburg en Pretoria. Het eerste concert van Frits Schuurman met het Stedelijk Orkest van Johannes burg, dat op 9 dezer in de stadszaal werd uitgevoerd, is een triomf voor onze land genoot geworden. Hij debuteerde met een Beethovenprogramma: Ouverture Leonore III, het 4de pianoconcert (soliste: Lili Kraus) en de 7e symphonie. De critici pre zen Schuurmans krachtige directie. De zaal was tot de laatste plaats bezet en dagen te voren uitverkocht. REDUCTIE OP DE VOORSCHOTPREMIE ONGEVALLENWET Het bestuur der Rijksverzekeringsbank te Amsterdam deelt mede, dat de minister van Sociale Zaken heeft besloten over 1948 een reductie op de voorschotpremiën te verlenen van 10 procent. De bijdrage voor de Ongevallenwet over genoemd jaar be draagt derhalve 90 procent van de voor schotpremie over dat jaar. Deze regeling geldt alleen voor werk gevers die aangesloten zijn bij de Rijks verzekeringsbank. Militaire chauffeurs leren rijden in bergterrein Naar aanleiding van klachten uit Indo nesië dat de Nederlandse militaire chauf feurs in bergterrein niet voor hun taak be rekend waren, heeft de Nederlandse leger leiding anderhalf jaar geleden de Belgische generale staf verzocht of op bescheiden schaal gemotoriseerde onderdelen en chauf feurs van andere onderdelen in de Arden nen mochten oefenen. Zowel België als Luxemburg, verleenden alle mogelijke medewerking en zo heeft de laatste acht tien maanden een aantal legeronderdelen oefentochten van 7 a 10 dagen gehouden in de Belgische Ardennen en in Luxem burg. Duizenden Nederlandse militairen hebben daardoor in de omgeving van Namen, Bastogne, Echternach en de stad Luxem burg ervaring met het autorijden in berg terrein opgedaan. De oefening „Edelweiss", die nu aan de gang is en waarvoor de on derdelen Dinsdagochtend vertrokken zijn, duurt tot 26 Augustus. Zij is van grotere omvang dan de tot dusver gehouden oefen tochten. Er nemen ongeveer zevenhonderd man aan deel, hoofdzakelijk bestaande uit het depót Verbindingstroepen uit Utrecht en het depót Pioniers uit Vught. Behalve rijoefeningen staan uitgebreide verbindingsoefeningen op het programma, die de verbindingsdienst vertrouwd moe ten maken met storingen, welke speciaal in bergterrein bij de radio-verbindingen optreden. Vergunningen voor overwerk Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Cornelissen (V.V.D.) betreffende de bepalingen inzake overwerkvergunningen heeft de minister van Sociale Zaken geant woord, dat het hem bekend is, dat er in verschillende takken van industrie en am bacht een nijpend tekort aan geschoolde arbeidskrachten bestaat, in welke leemte niet door de normale vakopleiding, noch door omscholing of herscholing binnen af zienbare tijd kan worden voorzien. Met name bestaat een moeilijke toestand in ver scheidene grafische bedrijven, welke door gebrek aan voldoende vakbekwaam perso neel en door een sterk verouderd machine park, dat tengevolge van deviezengebrek slechts uiterst langzaam kan worden ver vangen, niet in staat zijn aan de toegeno-' men vraag te voldoen. Het is de minister niet bekend, dat ten aanzien van het toestaan van overwerkver gunningen voorschriften zouden bestaan, welke een belemmering vormen om aan ge motiveerde verzoeken om werktijdver- lenging te voldQen. Uiteraard worden bij de behandeling van aanvragen richtlijnen in acht genomen. Deze zijn echter niet zo danig dat in noodzakelijke gevallen geen vergunningen van ruimere strekking zou den kunnen worden verleend, hetgeen dan ook geregeld gebeurt. Voor het grafisch bedrijf bestaan in zo verre beperkende voorschriften, dat de col lectieve arbeidsovereenkomst een grens stelt van 40 overuren per kwartaal, waar van de ondernemer krachtens een algeme ne vergunning zonder nadere aanvrage 25 uren per kwartaal naar behoefte mag ge bruiken. Naar is gebleken, werd de laatste tijd van deze bewegingsvrijheid in ernsti- mate misbruik gemaakt, hetgeen het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrij ven, na daarop door de directeur-generaal van de Arbeid te zijn gewezen, aanleiding heeft gegeven een ernstige waarschuwing tot de ondernemers te richten en in tal van gevallen disciplinair op te treden. Van de limiet kan in noodzakelijke ge vallen worden afgeweken, indien het Cen traal Bureau aan de daartoe in te dienen aanvrage vooraf zijn goedkeuring heeft ge hecht. Overigens is de minister niet gebleken, dat in enige bedrijfstak behoefte bestaat om de werktijd in het algemeen boven de nor male te verlengen. Speelbank in Scheveningen? De heer Max Rossler uit Monaco vertoeft op het ogenblik in ons land, waar hij be sprekingen voert over een mogelijke sa menwerking tussen zijn exploitatiemaat schappij te Monte Carlo en een Nederland se onderneming. De heer Rossler heeft met de directie van het Casino te Scheveningen een over eenkomst getroffen om tezamen een con cessie voor de exploitatie van een speel- gelegenheid aan te vragen. Het was hem bekend dat voor het even tueel verlenen van een concessie een wij ziging van de wet noodzakelijk zal zijn. Post voor militairen aan boord van het troepenschip „Zuiderkruis", bestemd voor de tussenhavens, dient uiterlijk op 18 Augustus, voor de eindhaven uiterlijk op 31 Augustus ter post te worden bezorgd. Bij de adressering vermelden rang, naam en voorletters, legernummer, onderdeel, Veldpostkantoor Batavia, aan boord troe- penschip „Zuiderkruis". De naam van de vermoedelijke tussenhaven moet niet wor- den vermeld. Fancy-fair met Schotse attracties Zaterdagmiddag zal „De Rode Pijl", de vierde groep der Haarlemse padvinders in huize „De Rijp" een fancy-fair openen, waar hun Schotse gasten aan meewerken. De Haarlemmers hebben namelijk vijf-en- twintig verkenners uit een voorstad van Aberdeen op bezoek in een gezamenlijk kamp op het buiten „Watervliet" te Velsen en om de kosten daarvan enigszins te dek ken, zullen zij deze fancy-fair organiseren. Volgend jaar gaan de Rode Pijlen naar Aberdeen als gasten van de Schotten. SCHEEPVAART Amsteldijk, JapanRotterdam 16 Aug. van Colombo; Annenkerk, RotterdamBrisbane 16 Aug. van Colombo; Blitar, Rotterdam Batavia, pass. 16 Aug. Perim; Groote Beer, JavaAmsterdam 16 Aug. van Port Said; Grootekerk 16 Aug. van Zanzibar naar Tan ga; Lekhaven, AntwerpenRosaria 16 Aug. •an Santos naar Rio Grande; Meerkerk, Ja panRotterdam 17 Aug. te Marseille- Nieuw Holland, 16 Aug. van Melbourne naar Syd ney; Nigerstroom, AmsterdamWest-Afrika pass. 16 Aug. Finisterre; Oranje, Batavia Amsterdam 16 Aug. van Port Said: Polydorus 17 Aug. van Batavia te Singapore; Sibajak, RotterdamBatavia 17 Aug. te Sabang; Ta- bian, JavaAmsterdam 16 Aug. van Bela- wan; Waterland, Buenos AiresAmsterdam 16 Aug. te Ilheos- Zijpenberg, BonaAmster dam pass. 16 Aug. Gibraltar; Dalerdijk. 14 Aug. van San Francisco te Los Angelos; Ga- roet, JavaNew York, 16 Aug. van Suez; In- drapoera, RotterdamBatavia pass. 16 Aug. Finisterre; Marken, RotterdamSt. Lawrence pass. 16 Aug. Belle Isle; Overijsel, Java- Rotterdam 16 Aug. van Suez; Salatiga, 12 Aug. van Cebu te Los Angelos- Ternate, 14 Aug. van East Londen te Durban; Waterman, BataviaRotterdam pass. 16 Aug. Malediven; Weltevreden, New YorkBatavia 16 Aug. van Suez. DE „SLEUTELSPECIALIST" TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 (Adv.) Frans offensief in Indo-China De Franse strijdkrachten zijn een offen sief begonnen om de controle over de stra tegische Noord-Oostelijke gebieden van Tonkin te herkrijgen, voordat de Chinese communistische legers de grens bereiken, aldus vernam Reuter. Het Franse leger, dat versterkingen heeft ontvangen, telt thans 150.000 man, tegen over 60.000 tot 80.000 Vietmin-opstande- lingen. Er zijn gevechtsvliegtuigen aangekomen in Saigon en de kleine Franse luchtmacht in Indo-China is ook versterkt met Junker transportvliegtuigen voor het afwerpen van voorraden. Luchtreus „in aanbouw" De Amerikaanse marine is begonnen met de bouw van het grootste luchtschip met slap omhulsel dat ooit vervaardigd is een observatieluchtschip van 324 voet lengte dat speciaal ontworpen is om on derzeeërs te bestrijden. Het luchtschip wordt gebouwd door Goodyear te Akron. Het zal een maximum snelheid van onge veer 75 knopen hebben, 55.000 pond wegen en een nuttige lading van ruim 9.000 pond kunnen dragen. Dit luchtschip zal lange patrouilles ma ken boven de Oceaan. Het zal tijdens de vlucht van brandstof kunnen worden voor zien. De gaszak zal gevuld worden met onbrandbaar helium. (United Press). Toestand te Solo BATAVIA, 17 Aug. (Aneta) Generaal- majoor Soehardjo heeft aan de „Keng Po" verklaard, dat sedert 11 Augustus bespre kingen wei-den gehouden tussen de T.N.I. en de Nederlandse strijdkrachten over de staking van de strijd te Solo (Soerakarta). De toestand in deze stad is weer normaal en rustig. De besprekingen, die onder auspiciën van UNO-waarnemers gehouden werden, hebben tot de volgende resultaten geleid, aldus Soehardjo: De T.N.I.-eenheden zullen Solo ont ruimen. Het Nederlandse leger zal geen zuive ringsacties ondernemen. De door de T.N.I. bezette gebieden zullen enige tijd aan de Nederlandse eenheden „ter leen" gegeven worden. Het Nederlandse leger zal zo snel mo gelijk uit Solo worden teruggetrokken. Bij de verdediging van de stad kreeg het Nederlands leger hulptroepen uit Sema- rang, die met vliegtuigen vervoerd werden, aldus generaal Soehardjo. Naar aanleiding van deze verklaring van Soehardjo tegenover „Keng Po" werd van bevoegde Nederlandse zijde het volgende medegedeeld: De vorm, waarin het bericht werd gepu bliceerd, is geheel onjuist. In de eerste plaats was ten tijde van de besprekingen geen militaire UNO-waarnemer aanwezig. Ten tweede was er natuurlijk geen sprake van, dat was overeengekomen, dat de T.N.I. de bezette gebieden voor enige tijd aan de Nederlandse troepen ter leen zou ge ven, terwijl evenmin in de besprekingen was vastgelegd, dat het Nederlandse leger zo snel mogelijk uit Solo zou worden te ruggetrokken. Zandvoort Zaterdag 27 Augustus vuurwerk Vuurwerken aan het strand blijken bij badgast en inwoner erg in de smaak te vallen. De vereniging tot viering van na tionale feestdagen heeft n.l. zeer vele ver zoeken ontvangen, om in dit seizoen nóg een vuurwerk af te steken. Daarom is besloten op 27 Augustus nog een vuurwerk te doen ontsteken. Bloemendaal Autobustocht voor ouden van dagen Ouden van Dagen uit de gemeente Bloe mendaal van 70 jaar en ouder, die anders niet in de gelegenheid zijn er eens uit te komen, worden uitgenodigd mee te gaan met een autobustocht op Dinsdagmorgen 30 Augustus. De tocht zal vermoedelijk naar Den Haag en Scheveningen gaan. Opgave van deelneming onder vermel ding van naam en volledig adres wordt gaarne ten Raadhuize te Overveen inge wacht, uiterlijk vóór 25 Augustus 1949, waarna nadere mededelingen zullen volgen. Degene die het comité met een bijdrage willen verrassen kunnen die storten op postrekening no. 210717, ten name van mej. J. J. Bruin, O. Nassaulaan 151, Overveen of hun bijdrage ten Raadhuize te Overveen af te geven. Elk blijk van medeleven wordt ten zeer ste op prijs gesteld. De Heer en Mevrouw DOLLé-ÖECKERS geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter ANITA Haarlem, 17 Augustus 1949 Wagenweg 82 Jhr. en mevr. R. BARNAART-TAMELING geven met grote vreugde kennis van de geboorte van hun dochter JULIA CHRISTINE Vogelenzang, 17 Aug. Tijd. Maria Stichting, Haarlem Heden overleed tot mijn irote droefheid, voorzien van H.H. Sacramenten ier Stervenden, mijn lie ve Vader HENDRICUS MATTHEUS GOVERS in de ouderdom van 59 jaar. H. G. W. GOVERS Haarlem, Bakkerstr. 42 De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 19 Aug. a.s. te 12 uur op het R.K. Kerkhof St. Barbara. Haarlem (N.) G. H. J. van der Drift, TANDARTS PRAKTIJK HERVAT RECTIFICATIE In de gisteren geplaatste ad vertentie van de Gemeente Bloemendaal INENTING EN HER INENTING tegen POKKEN stond abusievelijk vermeld in- en herinenting op Woensdagen 17, 24 en 31 Aug. en 7 Sept. van 7-8 uur. Dit moet zijn Woensdag- AVONDEN 17, 24 en 31 Aug. en voor het laatst op 7 Sep tember telkens van 7 tot 8 u. OPENING Vrijdag 19 Aug. 10 uur v.m. opening van 'T ROKERSPARADIJS Wij nodigen u bij deze be leefd tot een bezoek uit. Hoogachtend, P. BRANDSEN Gen. Cronjéstr. 47, Haarlem FORD -V8 '47-'48 in voor treffelijke staat van particu lier te koop; 49000 KM ge lopen. Tel. 81313 Amsterdam tijdens kantooruren; brieven Wilhelminaweg 25, Zand voort. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 310% 315% 262i/2 2671/2 239% 241% A. K. U 183% 182% 160 Nederlandse Ford 272 Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent 120 Scheepvaart- Unie 155% 159 Holl.Amerika Lijn 159 Deli Maatschappij 1461/a 147% H. V. A 156% 158 A'dam Rubber 136% 137% Ned. Handel Mij. 153 N.-I. Handelsbank 109% Billiton Mij. II Fotocopieën beter, sneller en goedkoper Foto Hilarius GROTE HOUTSTRAAT 102, Telef. 10866 a.d. Zijlweg te Haarlem, bev. 8 kamers, enz., zeer lage huur, geschikt voor 2 gezin nen, kantoor- of bedrijfs ruimte. Ter ruiling gevr.: middenst.woning met zolder op goede stand. Huur ca f 35 p. m. Aanb. bij Makelaardij de Wolff. Jer. Boschl. 10, Heemstede, Tel. 11125. WONINGRUIL Agb. vrij huis Hrlm.W. (Rampl.kw.) bev. 5 kamers, badcel, zolder, v. en a. tuin, huur f 34.50 p. m. Gevr. wo ning Him. of omg„ huurw. tot pl.m. f 100 p. m. Br. no. 3789. Voor rustige beschaafde be woning binnenkort Te huur aangeb. één onder architectuur ver bouwde en gemeub. Ben.flat voor 2 a 3 pers. met vrije badk., keuken en mooie tuin op le stand of le grote smaakvol gemeub. étage met groot balcon voor 4 volw. pers. Alleen voor langere tijd. Br. no. 3790. Aangeb. vrij ben.huis te A'dam (O.), 3 kamers en s., gang, keuken en grote tuin. Huurpr. f 7.- p. w. Gevr.: vrij ben.- of bovenhuis in Haarlem, liefst omg. nieuwe St. Bavokerk. Huurpr. pl.m. f 30 p. m. Br. no. 3798 Nw. Raamstraat 6, Tel. 11423 VERDIEN door ons Vervoer Dameshoeden. Gevraagd een LEERLING EN EEN VER GEVORDERDE LEERLING voor atelier en winkel. H. van der Star-Koenen, Zijl- weg 78, Haarlem, tel. 12108 Voor direct gevraagd: Flink Meisje v. g. g. v., niet ben. 20 jaar. Mevrouw* Van der Drift. Kennemerplein lrd. Gevraagd. EEN NETTE BAKKERS HALFWAS voor Bakkerij en Wijk, en EEN WINKELJUFFROUW, leef tijd 17-19 jr., bij M. T. Ben- raadt, Koudenhorn 4 voor de dag of dag en nacht. Schoterweg 34b. le klas fabriek v. Vruchten limonade en Limonadega- zeuse zoekt een AGENT voor Haarlem. Br. no. 688, Adv.Bur. J.Grijseels Jr. Nw. Binnenweg 166. Rotterdam. HORLOGEMAKER Gevraagd: ie bediende 2de bediende voor groot en klein werk. Hoog loon. H.Roeland en Zn. Horlogemakers. Hoofdstraat 72, Hillegom, tel. K2520-5608 Instituut vraagt LERAAR NED. DUITSE Handelscorrespondentie Opl. Praktykexamens Brieven onder no. 3797. De Chemische Industrie RIDS te Haarlem vraagt enige STOKER-MACINISTEN Pers. soil. Afd. Pers.Zaken, Waarderweg 25. Gevraagd: 6 prima ELEC. LASSERS en 2 prima ELEC. LASSERS v. ROESTVRIJ STAAL. 2 prima KOPER- SLAGERSFITTERS en 10 PIJPFITTERS. Gunstige loonsvoorwaarden. Brieven of zich melden H. Visser, Binnenweg 10, Bennebroek, Tel. 215 K 2502. Gevraagd een halfwas bakkersbediende bij J. Bruinooge, Santpoort- Station. Wilhelminastraat 39 - Haarlem - Telefoon 15814 1 September opening van ons nieuwe studieseizoen Bekend Haarlems Middenstander, door omstandigheden uit zaken gaande zoekt VERTROUWENSPOSITIE of iets dergelijks, ook genegen te reizen. Brieven no. 3795. Instituut „NOVUM", Wilhelminastr. 39, Haarlem. Tel. 15814 Aanvang nieuwe cursus begin September a.s. Kosteloze koepokinenting Burgemeester en Wethouders van Heemstede brengen ter openbare kennis dat, in verband met het gevaar voor binnenkomen in ons land van gevallen van pokken, op Vrijdag 26 Augustus en 2 September a.s. des namiddags van 3 tot 5 uur en van 7.30 uur tot 9.30 uur in het Gezond heidshuis aan de Lieven de Keylaan No. 7, gelegenheid zal bestaan: a. tot kosteloze herinenting tegen pokken van personen, die reeds eerder zijn. ingeënt- b. tot kosteloze inenting van kinderen beneden de leeftijd van twee jaren, die tevoren nog niet zijn ingeënt. Zij vestigen er de aandacht op. dat voor deze twee catego rieën het gevaar voor het verkrijgen van complicaties, vol gens deskundig oordeel uitgesloten kan worden geacht. Men wordt verzocht de tweede distributiestamkaart mede te brengen. HEEMSTEDE, 15 Augustus 1949 Burgemeester en wethouders voornoemd. E. J. v. LENT l.b. De secretaris N. VOS Stichting tot het opleiden van Leerkrachten bij het Openbaar Voorber. Lager Onderwijs JANSSTRAAT 54. HAARLEM. Voor de nieuwe cursus, die 7 Sept. a.s. aanvangt nog enkele plaatsen beschikbaar. Aanmelden: Kleverlaan 79, Bloemendaal, tel. 22020. TE KOOP (met vestigingsvergunning) gelegen in hoofd- en winkel straat van randgemeente Haarlem (met woningruil). Alleen ser. gegadigden gelieven te schrijven onder no. 3794 bureau van dit blad. TE KOOP gelegen aan het Kenaupark. Binnenkort ontruimd te aan vaarden, voor vele doeleinden geschikt. Koopsom f 30.000.—. Nadere inlichtingen bij S. L. MOK, Makelaar en Taxateur VERSPRONCKWEG 89 - HAARLEM - TEL. 11701 Fa. GEBROEDERS STUYT KAASEXPORTEURS, Haarlem, vraagt voor spoedige indiensttreding een GEROUTINEERDE STENO-TYPISTE Ned., Fr. en Eng. DE VRIES. Luxe- en Huishoudelijke Artikelen, Gen. Cronjéstraat 136, Sme- ^"5* destraat 1, vraagt voor direct LEERLING- en AANKOMENDE VERKOOPSTER Aanmelden: Na 8 uur Pijnboomstraat 32, Haarlem-Noord. Wij vragen voor spoedige indiensttreding NETTE MEISJES voor werk, hoofdzakelijk verpakking, in goede frisse lokalen en onder gunstige sociale verhoudingen. Aanmelden aan de Sociale Afdeling van de fabriek aan de Harmenjans- weg te Haarlem, op elke werkdag van 8.30 10 uur v.m., behalve Zaterdag. Indiensttre ding na medische goedkeuring. Reiskosten van buiten de stad worden vergoed, ook die gemaakt zijn voor de aanmelding en keuring, wanneer dienstverband hierop volgt. te Haarlem cacao- en chocoladefabrieken N.V.. Haarlem SPAARNWOUDERSTRAAT 41 en SPAARNE 13 vragen voor spoedige indiensttreding BEKWAME MACHINESTIKSTERS, AANK. MACHINESTIKSTERS, MEISJES voor de speciaal- machines, zoals knoopsgaten- en knoo paanzetmachines en LEERLINGEN Tevens gevraagd EEN JONGEMAN om opgeleid te worden tot naaimachine monteur Aanmelden van 85 uur 30 SPAARNE 13 en van 7 uur 30—9 uur n.m. M. v. HEEMSKERKSTR. 52 zw. ATELIERS KERKO Overhemden - Blouses - Pyjama's Bij ons kunnen geplaatst worden leerlingen ter op leiding tot naaister en strijkster. Komt met Uw dochter nu zij van school komt eens bij ons praten. Wij ontvangen U gaarne tussen 95 uur Stephenson- straat 50 bij Pijlslaan, Haarlem. Na 7 uur: Maarten van Heemskerkstraat 24, Haarlem; Schoollaan 92, Bennebroek. WASSERIJ EVERS, Brouwersvaart 58—C Voor onze afd. boekhouding vragen wij JONGEMAN 17-21 jaar, accuraat, goed handschrift, arbeidslust en ge zond verstand vereist. Dipl. boekhouden strekt tot aanbe veling, evenals enige kantoor-routine en typen. Wij bieden opleiding in moderne boekhouding en administratie. Brieven onder no. 3796. Luxe Brood- en Banketbakkerij zoekt voor haar filiaal een flinke le verkoopster Hebt U interesse voor de verkoop. U zult hier zeker een prettige werkkring vinden. Leeft, niet boven 35 jaar. Brieven met voll. inl. onder no 3792. Bij de N.V. Fabriek „NEDERLAND" kan geplaatst worden een werktuigkundig of electrotechnisch Vereisten: goede tekenkamerpraktijk en degelijke theoretische opleiding, leeftijd 2225 jaar. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het kantoor: Donkere Spaarne 22. Haarlem. voor donkere kamer-werkzaamheden. FOTOHANDEL ZWARTSER, Grote Houtstraat 3A, Haarlem, tel. 17035. GROOT CLICHéBEDRIJF te Amsterdam-C. vraagt voor spoedige indiensttreding Zij, die als zodanig, óf in de Grafische branche werkzaam zijn geweest genieten de voorkeur. Brieven onder no. 3791. WIJ VRAGEN: nette schrandere jongeman voor fiets- en magazijnwerk. GEBR. BLOKKER. Grote Houtstraat 138. Technisch Handelsbureau vraagt: met kennis van Centrale Verwarmingsartikelen en Appen dages. Geboden wordt aangename werkkring en een* goed salaris. Brieven onder no. 3799.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3