Schriftelijk protest van de Praagse aartsbisschop, mgr. Beran DAjCO film Maatregel van de Organisatie voor Economische Europese Samenwerking Ronde van de vrijgestelden bij tenniskampioenschappen bereikt Drie-honderd-vijftig renners Donderdag 18 Augustus 1949 3 „Ik ben beroofd van alle persoonlijke vrijheid en recht, zonder enig politieel onderzoek" Mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, heeft na twee maanden zijn stilzwijgen verbroken door te protesteren tegen zijn huisarrest, aldus meldt Reuter. Tevens protesteert mgr. Beran tegen de aanwezigheid van de regeringsagent dr. Houska in zijn paleis en tegen de in be slagneming van de fondsen en landgoe deren van het aartsbisdom, zonder dat hij hiervan zelfs wordt verwittigd. Dit protest is vervat in een brief van de aartsbisschop aan de openbare aanklager (een administratieve functie, waarvan niet bekend is door wie zij wordt bekleed). Zonder toestemming van de regering mag mgr. Beran geen verklaringen doen publi ceren of in contact treden met zijn geeste lijkheid, zodat mgr. Beran deze manier heeft aangegrepen als de enige, waarop hij zijn protest kan uiten. De tekst van de brief is door kerkelijke kringen heden bekend gemaakt. Mgr. Beran verklaart in zijn brief aan de open bare aanklager, dat zijn eerder gezonden protestbrieven aan het departement van opvoeding onbeantwoord zijn gebleven. Hij beklaagt zich over zijn „huisarrest" en over het feit, dat geen bezoekers tot hem worden toegelaten. „Alle persoonlijke en officiële correspon dentie voor de aartsbisschop en het paleis personeel wordt achtergehouden", z( schrijft dr. Beran. „Ik ben beroofd van alle persoonlijke vrijheid en alle rechten, die ik als aartsbisschop had, en dit zonder enige vorm van politiëel onderzoek en zon der enig besluit van een gerechtshof of andere officiële instantie." De aartsbisschop protesteert tegen de liquidatie van de bezittingen van het aarts bisdom zonder dat de aartsbisschop hier van mededeling is gedaan en hij noemt met name verschillende landgoederen, die door de staat zijn genationaliseerd. De regeringsagent in het aartsbisschop pelijk paleis heeft de banktegoeden van het aartsbisdom geblokkeerd, aldus mgr. Beran, die hieraan toevoegt, dat dr. Houska Nederlandse delegatie voor de Ronde Tafel-conferentie Minister van Maarseveen voorzitter Bij Koninklijk Besluit is de Nederlandse delegatie naar de Ronde Tafel-conferentie als volgt samengesteld: Lid en voorzitter: mr. J. H. van Maarse veen, minister van Overzeese Gebiedsdelen; lid en eerste ondervoorzitter: mr. dr. D. TJ. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken; lid en tweede ondervoorzitter: dr. J. H. van Royen, buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Ottawa; Leden: L. Götzen, minister zonder porte feuille; mr. A. M. Joekes, minister van Sociale Zaken; mr. W. H. Fockema An- öreae, staatssecretaris van Oorlog; H. C. W. Moorman. staatssecretaris van Marine; mr. J. H. de Pont, advocaat en procureur te Amsterdam; mr. N. S. Blom, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister; com mandeur A. de Booij, plaatsvervangend chef marinestaf; mr. H. A. M. van den Dries, plaatsvervangend thesaurier-gene raal van het ministerie van Financiën; dr. P. J. A. Idenburg, laatstelijk directeur- generaal van Algemene Zaken te Batavia; L. Korthals, hoofdambtenaar van het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen; D. P. Spierenburg, directeur-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen van het departement van Economische Zaken; A. A. J. J. Thomson, kolonel van de gene rale staf, plaatsvervangend chef van de generale staf bij het algemeen hoofdkwar tier te Batavia; de leden van de Commissie van Negen, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid der tweede Kamer; mr. Th. M. J. de Graaf, lid der Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman, lid der Eerste Kamer, P. A. Kerstens, lid der Eerste Kamer, prof. dr. J. H. A. Logeman, hoogleraar te Leiden, H. J. W. A. Meijerink, lid der Tweede Ka mer, prof. mr. C. P. M. Romme, lid der Tweede Kamer, N. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer en mr. G. Vonk, lid der Tweede Kamer. Tot adviseurs zijn benoemd prof. dr. P. A. A. Hoesein Djajadiningrat, secretaris van staat van het departement van Op voeding, Kunsten en Wetenschappen te Batavia; prof. mr. K. L. J. Enthoven, secre taris van staat voor Staatkundige Hervor mingen te Batavia; mr. A. H. C. Gieben, adviseur-generaal van het departement van Justitie te Batavia en M. Wisaksono Wirdjodihardjo, secretaris van staat van het departement van Landbouw en Visserij te Batavia. Tot secretaris is benoemd mr. F. E. J. van der Valk, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, en tot adjunct-secretarissen mr. G. W. van der Bend, referendaris bij het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. A. J. van Gorkom, referendaris bij het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. Tot secretaris van algemene dienst is be noemd mr. C. J. van Schelle, tweede am bassade-secretaris te Parijs. De minister-president, de vice-minister- president, de minister van Binnenlandse Zaken a.i„ de minister van Overzeese Ge biedsdelen, de minister zonder portefeuille, de minister von Buitenlandse Zaken en de minister van Oorlog en Marine zijn be voegd wijziging te brengen in de omvang en de samenstelling van de delegatie. De voorzitter is bevoegd aan de delega tie andere adviseurs, alsmede deskundigen, secretarissen en overig personeel toe te voegen. De door de Staten van Suriname en de Staten der Nederlandse Antillen als waar nemers van de conferentie aangewezen vertegenwoordigers worden in die hoeda nigheid aan de delegatie toegevoegd. Albanië klaagt bij de UNO De Albanese minister van Buitenlandse Zaken heeft aan de secretaris-generaal van de UNO kennis gegeven, dat op 12 en 13 Augustus twee Griekse brigades, ge steund door artillerie en luchtmacht, Alba nees grondgebied zijn binnengerukt. Zes en twintig Griekse soldaten zouden gedood zijn en op het slagveld achtergelaten. EXAMENS HOOFDAKTE Bij de hoofdakte-examens zijn te Haar lem geslaagd voor deel B: A. Uytewaal, Utrecht: F. J. de Vries, Jisp; C. A. W. M. v. Warmerdam, Santpoort en mej. Th. E. M. Woerde, Haarlem. als regeringsagent in zijn consistorium is benoemd krachtens artikel 60 van de Habsburgse wet no. 50, die dateert van 1874. Deze wet machtigt de regering om in spectie of toezicht uit te oefenen op het werk van het consistorium, doch de aarts bisschop ontkent, dat de regering erdoor gemachtigd wordt om gebruik te maken van het officiële zegel en postpapier van de aartsbisschop, om zonder machtiging hiertoe van de aartsbisschop het werk van het consistorium over te nemen, om fond sen te blokkeren, betalingen aan personeel stop te zetten of het werk van het bureau te belemmeren door de correspondentie achter te houden. Mgr. Beran vraagt de mening van de openbare aanklager hierover. Tenslotte beschuldigt mgr. Beran de communisten ervan, dat zij de tegen hem gerichte demonstraties in de St. Vitus- kathedraal op 19 Juni georganiseerd heb ben. Hij verklaart op 18 Juni te hebben vernomen, dat de communistische arbeiders opdracht hadden gekregen om zich van hun fabrieken naar de kathedraal te begeven. Mgr. Beran beklaagt zich erover, dat geen der demonstranten gearresteerd of in staat van beschuldiging gesteld was en vraagt of de wet, waarbij verstoring van kerkdien sten verboden is, nog geldt. Van regeringszijde weigerde men bekend te maken, wie de post van openbare aan klager bekleedt. In de aanhef van zijn brief zegt mgr. Beran te vrezen, dat de vorm van zijn schrijven niet legaal is. Als verontschuldi ging voerde hij hiervoor aan, dat hij niet in staat is zijn advocaat te raadplegen. „Niemand wordt tot mij toegelaten en verder is iedereen bang, dat hem het recht zal worden ontnomen om zijn beroep als advocaat uit te oefenen, als hij mijn ver dediging op zich zou nemen." De chimpansee van circus Mikkenie maakte gisteren op zijn motor een tochtje door Amsterdam, welk ongewone schouwspel aan het toegestroomde publiek grote bijval ontlokte. Marquisgevolgd door zijn dresseur op de speciaal voor hem geconstrueerde motor. f De 9 Muzen Uitgerust. De zangers en spelers van de Nederlandse Opera zullen, van de zomer- vacantie uitgerust, op Zaterdag 20 en Zon dag 21 Augustus in de Amsterdamse Stadsschouwburg opvoeringen geven van Johann Strauss' „Vleermuis". Jacob-Marisprijs. In April van het vorig jaar ^verd de Jacob-Marisstichting door de gemeenteraad van Den Haag in het leven geroepen met het doel de belang stelling voor het werk van de Haagse beel dende kunstenaars en van de beeldende kunst in het algemeen te bevorderen. Het bestuur van de stichting heeft thans besloten een prijs van f 1000, de Jacob- Marisorijs, uit te loven voor het beste schilderij, dat in de vijf laatste jaren door een Haags kunstenaar is vervaardigd. De ideale panchromatische film. Alle kleurnuances ko men volmaakt tot hun recht. Nederlandsche Fotografische Industrie N.V., Soest 4 x 6.5 J 1.S6 6x9 f 1.50 6.5 x 11 f 1.90 Naar vrijere handel in Europa PARIJS, 17 Aug. (Reuter) De aan het plan-Marshall deelnemende landen moeten voor 1 October aan de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking me dedelen, welke goederen zij willen invoe ren hetzij zonder beperkingen, hetzij door automatische uitgifte van invoervergun ningen. Deze maatregel ter bevordering van een vrijere handel werd heden door de uit 19 leden bestaande bestuursraad der or ganisatie bekend gemaakt. Met betrekking tot dit besluit verklaarde de raad, dat pro gressieve opheffing van kwantitatieve be perkingen op de invoer alleen kan voort vloeien uit volledige opheffing van contin- genteringen of uit de automatische uit gifte van invoervergunningen voor die goederen, welke de regeringen van de ledenstaten willen vrijstellen van de be staande invoerbeperkingen. De raad stelde het volgende vast: 1. De instelling van jlobale quota zou de eerste stap kunnen betekenen in de richting van vrijmaking van de inter-Europese handel. 2. De han delscommissie zal een studie maken van de methodes ter uitvoering van het systeem van globale quota. 3. De maatregelen voor vrijere handel zullen ook van toepassing zijn voor de overzeese gebieden. 4. De deel nemers zullen trachten alle discriminatie te vermijden, welke niet gebaseerd is op overwegingen betreffende de betalings balans. Technische commissies zullen prac- tische maatregelen bestuderen om de maatregelen voor een vrijere handel ook toe te passen op het tourisme en andere „onzichtbare transacties". In de verklaring wordt verder gezegd, dat het doel, waarnaar de organisatie op het gebied van de handelspolitiek streeft, is, dat de aangesloten landen de handel met elkander zo volledig mogelijk vrij maken. Erkend wordt echter, dat dit onder de be staande omstandigheden niet ten volle be reikt kan worden, voor een voldoende even wicht is hersteld in de inter-Europese be talingen binnen het gestelde doel: het tot stand brengen van een enkel multilateraal wereldhandelsstelsel, dat de landen in staat zal stellen vrij met elkander handel te drijven, zonder verplicht te zijn tot af wikkeling in goud of dollars. Hervé Alphand, economisch adviseur van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken en voorzitter van het speciale co mité van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking voor handels verkeer, verklaarde tegenover de pers dat de goederen, die zullen voorkomen op de lijsten, welke voor 1 October worden in gediend, in twee categorieën zullen worden verdeeld: goederen, waarvoor de landen de beperkingen eenzijdig willen opheffen, ongeacht de voornemens van de andere aan de organisatie deelnemende landen en goederen, waarvoor de landen de beper kingen willen opheffen, indien de mede leden soortgelijke maatregelen nemen. Alphand verklaarde, dat de bescher mende maatregelen van kracht zullen blij ven ten behoeve van die industrieën, die nog steeds de gevolgen van de oorlog niet te boven zijn gekomen. Hij zeide, dat priori teit zou worden gegeven aan de opheffing van de beperkingen op het tourisme. Amerika helpt Tito met materiaal voor staalproductie De regering der Verenigde Staten heeft Joegoslavië toegestaan materiaal voor een staalfabriek te kopen van een Amerikaanse maatschappij, zo werd door regeringsamb tenaren medegedeeld. Ambtenaren beschouwen het besluit als een belangrijke stap ter versterking van maarschalk Tito's positie tegenover de Sov jet-Unie. Het is de eerste maal sedert het begin van de ..koude oorlog", dat de Amerikaanse regering toestemming heeft gegeven tot de levering van goederen, die in de oorlogs industrie kunnen worden gebruikt, aan een Oost-Europees land. Het besluit werd genomen na maanden van overleg tussen de departementen van Buitenlandse Zaken en nationale defensie en andere regeringsinstanties. De waarde van de fabriek wordt geschat cp drie millioen dollar. Ambtenaren zeiden, dat het een raffi- neerfabriek zal zijn, zodat Joegoslavië's staalcapaciteit niet zou worden vergroot. Nauwere betrekkingen tussen Engeland en Amerika overwogen WASHINGTON, 17 Aug. (Reuter) Op zijn persconferentie heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, vandaag medegedeeld, dat ambtenaren on derzocht hebben wat de invloed zou zijn van „nauwere betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Engeland" op de econo mische moeilijkheden van Engeland. Hij ontkende, dat een economische unie tussen Engeland en de Verenigde Staten zou zijn overwogen. Eerder publiceerde het „Wallstreet Jour nal" een bericht van een van zijn Washing- tonse correspondenten, waarin gezegd werd, dat een aantal ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ernstig voorstellen zou bespreken voor een economische unie tussen de Verenigde Staten en Engeland, welke zou voorzien in vrije beweging van kapitaal en arbeids krachten tussen beide landen en in een ge meenschappelijk staatsburgerschap. Proteststaking tegen het staken van een staking Driehonderd mijnliftmachinïsten van Yorkshire (Engeland) hebben besloten Zaterdag een niet-officiële staking te be ginnen uit verzet tegen het door de vak bond, die 1.580 leden telt, gegeven bevel van de staking af te zien. De staking heeft ten doel een verzoek om loonsverhoging te steunen. Zij werd door het ministerie van Arbeid onwettig verklaard en de stakers lopen gevaar vervolgd te worden wegens contractbreuk. In het herenenkelspel van de wedstrijden om de nationale kampioenschappen tennis te Scheveningen werd gisteren de ronde van de vrijgestelde spelers bereikt, die nu heden in actie zullen komen. Bij de dames was dit reeds het geval. Met uitzondering van mevrouw Koopmans—Knottenbelt sloegen alle vrijgestelde speelsters de aan val af en op een enkele uitzondering na ook zonder veel moeite. Mevrouw Schol tenKlein schakelde mevrouw Koopmans Knottenbelt uit 75 75). De grote ver rassing bij de heren was ongetwijfeld de nederlaag, die de Rotterdammer Dehnert van Keuls te incasseren kreeg. Van het heren-enkelspel is overigens niet veel bijzonders te vermelden. Borren sl. C. Reidt 6—8, 61, 61; Van Gasselt sl. Cooke 62, 4—6, 64: Ada ma van Schel- tema sl. A. Lim 61, 64; Karsten sl. W. Reidt 64, 63; Stas sl. Timmers 61, 108; Taminiau sl. H. Beernink 36, 75, 63; Keuls sl. Dehnert 64, 64; Tönjes sl. Fabius 6—2, 6—1. A. Borren zal het nu hebben op te nemen tegen F. Beernink, de jeugdige Van Gasselt tegen Van Swol, Adema van Scheltema tegen Linck, Stas tegen Van Dalsum. Ta miniau tegen A. L. van Meegeren, Keuls tegen Knottenbelt, Tönjes tegen I. Rinkel en Karsten tegen Wilton. Bij de dames had de partij mevrouw Scholtenmevrouw Koopmans wel een heel eigenaardig verloop. Mevrouw Schol ten kwam in de eerste set met 41 voor, vervolgens met 53, waarna het 55 werd en 75 voor mevrouw Scholten. In de tweede set leek het er hard op, dat het een set gelijk zou worden, want mevrouw Koopmans heeft met 41 en 52 voorge staan, doch kon de druk niet volhouden. Mevrouw Scholten liep tot 55 in, won toen eigen service op love, om vervolgens door die van mevrouw Koopmans heen te breken en ook deze set met 75 te winnen. Vooral in de tweede set heeft mevrouw Van Diggele het mej. Hermsen heel lastig gemaakt. Eerstgenoemde kwam met 43 en 54 voor, kreeg toen zelfs setpoint, maakte hiervan evenwel geen gebruik, waarna mejuffrouw Hermsen haar geen kans meer gaf (62, 86). Verder zijn ge speeld mejuffrouw Kiek sl. mevrouw Van Calcar 62, 63; mevrouw Roos sl. me juffrouw Van Dalsum 62, 60; mevrouw Schmier sl. mevrouw Van Loon 63, 63; De zes maanden oude baby Robin Leigh Whitmorc vormt de sensatie van de Ambas sador Lido Pool, een der zwembaden vctn Los Angeles. Hoewel het kind nog geen stap kan lopen en geen woord spreken, zwemt het als een uts. Toen Robin Leigh enige weken oud ivas, begon zij al in haar kuip zwembewegingen te maken. Nu trekt zij onder deskundige leiding iedere dag haar baantje in het zwembad. Zal zij het zijn die over een jaar of vijftien het Kanaal in één keer heen en terug overzwemt? Agenda voor Haarlem DONDERDAG 18 AUGUSTUS Luxor: ,,'t Is feest vandaag", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Met twee Jan tjes op stap", 14 j., 2.15, 7 en 9.15 uur. Vacantieprogramma 11 en 4.30 u. Spaarne: „De gevangene van Mesquite", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spionnen aan de Theems", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Kleine melodie uit Wenen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De pioniers", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Wat en half Watt", 10.30 uur. Frans Hals Mu seum: Tentoonstellingen Matthieu Wieg man 105 uur. VRIJDAG 19 AUGUSTUS Concertgebouw: Zomerconcert H. O. V., 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. nemen deel aan de wieler kampioenschappen De eerste Nederlanders van de grote groep, waaruit de -.vielrenafvaardiging naai' de wereldkampioenschappen be staat, zijn te Kopenhagen aangekomen. De amateurs die Zaterdag 20 Augustus voor het kampioenschap op de weg zullen starten, kwamen per Scandinavië-express aan, rnet uitzondering van de Amsterdammers, Henk Faanhof en Jan la Grouw, die per auto de tocht naar de Deense hoofdstad hadden ondernomen. Jan Nolten en Hubert Vinken, de beide Limburgers uit Geleen, Hans Dekkers uit Eindhoven, die nauwelijks 110 pond weegt en de nationale kampioen op de weg Wcut Wagtmans uit Breda en tenslotte de reserve, de Amsterdammer Van Breenen hadden een goede reis gehad. In wtelerkringen te Kopenhagen heeft men veel respect voor de Nederlandse vertegenwoordigers op de weg, niet het minst voor de amateurs. Zeker, het is een jeugdig team met Faanhof en Vinken als de oudsten, maar de andere leden van de ploeg zijn nog niet eens meerderjarig. De Belgen, Denen, Zweden. Fransen en Italianen weten, dat onze amateurs dit seizoen vele wedstrijden hebben gereden, waardoor zij niet alleen goed beslagen ten ijs komen, maar ook gehard werden in het zware werk en hun persoonlijke capaci- teiten konden ontwikkelen. de beide ciorienx van RpWïö ranHini P„ ^oda en nog enkele mmaer bekende stayers Het aantal inschrijvingen voorde wereld- Mestaa vmS men vaak op de programma's van de kamDioensohaDDen is hiizonder eroot £lessina van Itaüe, Jacques Dupont van Europese banen tegen en.... reeds s dert Kampioenscnappen is Dij zonder grooi. Frankrijk en verder Kunst, oe Nederlandse vele jaren. Wie weet hebben Bakker, Pronk kampioen. Argentinië België. Australië, en De Best (elk land mag met drie stayers Denemarken, Engeland. Finland. Frank- uitkomen) een goede kans op een bchoor- rijk, Nederland. India, Italië, Zwitserland, üjke plaats in de finale. Op de weg zenden België. Denemarken, Amateur-sprinters van Argentinië, Austra. lië, België, (Van de Velde en Nihant) Denemarken (Schandorff). Engeland (Bar.. 4 a*cucj nister). Finland. Frankrijk (Bellenger en Hongarije TTrusniav Tsiérhnsinwa.lrii* Lognay). India. Italië, China (natuurlijk veïlzuela' Oostendfk en de ItonKe Sta - -- met Howard King), Zwitserland (met Iseli ten hebben zich od dit nummer laten va ^ngeiand, Finland, Frankrijk, Nederland, en Kamber), Zuid-Afrika, Hongarije, op ait nummel Men Italië, Luxemburg. Noorwegen, Zwitser- Uruguay (Rocca), Tsjechoslowakije, Vene- land, Zweden, Hongarije, Tsjechoslowakije, zuela. Oostenrijk en de Verenigde Staten, Van de beroepsrenners is meer bekend. Venzuela, Oostenrijk amateurploegen en alsmede van Nederland staan ingeschreven. Belg Aclriaenssens, de Oostenrijkers cn verder komen Australië. India. China, de de Luxemburger Gillen behoren zeker niet Verenigde Staten, Uruguay cn Polen met Bij de beroepsrenners in dit nummer is de l°t he favorieten. Het aantal deelnemers is een gereduceerd aantal renners uit Bij de liefhebberij niet zo groot. De namen der trouwens gering, slechts België, Denemar- profs is de belangstelling numeriek niet Nederlanders zijn bekend: van Italië komen ken. Frankrijk, Nederland, Italië, Luxem- zo groot. Spanjaarden. Denen Zweden enz Astolfi, Chella en Terruzzi. Luxemburg burg. Zwitserland en Oostenrijk gaven na- ontbreken. Alleen volledige ploegen van zendt Gillen, Nieuw-Zeeland is vertegen- '«en van achtervolgers op en aangezien België. Frankrijk, Nederland, Italië Lu- woordigd, Zwitserland schreef in met Platt- slechts twee renners per land mogen uit- xemburg. Zwitserland en Oostenrijk zullen ner, Von Bueren en Rotli. Oostenrijk, komen zit men met ten hoogste 16 renners, starten, dus in totaal 42 renners Hoevelen Australië en Engeland hebben slechts een Coppi en Bevilacqua, Koblet, Wim van Est van hen zullen de bijna 300 kmuitrijden9 renner in deze categorie. Harris vertegen- ®n Ger van Beek, Roger Piel, Nielsen en zeven of acht? maar niet veel meer denkt woordigt Engeland. België komt uit met Pedersen en misschien ook Jomaux zijn de men te Kopenhagen, want het parcours Pauwels, Scherens en Van Looveren. Dene- renners, die zich tot de kwart eindstrijden moge niet zwaar zijn, in de omgeving van marken heeft geen sterke sprinters en ten- zullen kunnen opwerken. Veel hangt af de Deense hoofdstad, maar er staat altijd slotte Frankrijk met Louis Gérardin, va« de indeling welke, naar men weet ge- veel wind en dan tellen de kilometers Senfftleben en Iacoponelli. schieat door de internationale wedstrijd- dubbel. Omtrent de krachten der amateurs in de ^wfwSijd achter motoren zijn geen inges^hfet^^Me^leirop^hef S^ibhkd'e achtervolging is weinig bekend. Er staan nieuwe gezichten. Namen als Michaux, laftste hand aa^ wel enkele namen op de lijst van renners, Meuleman. Clautier, Grant, Lamboley 14,000 toeschouwers een riat^e kuimln die reeds lauweren hebben behaald, zoals Lesueur, Frosio, Besson, Lohmueller, Svo- vinden l^atsje kunnen mej. Rollin Couquerque sl. mejuffrouw Hooghoudt 61, 62. Ook in het gemengd dubbelspel kwamen de vrijgestelde combinaties reeds in actie en op vrij overtuigende wijze wisten ze zich allen te handhaven. De meeste tegenstand ondervonden mejuffrouw Rollin Couquer que en Wilton van de Zuidelijke combinatie mej. GrosveldTaminiau. Na de eerste vlot met 06 te hebben verloren won de laatste combinatie de tweede met 97, doch in de derde sloot de Westelijke com binatie weer beter, won met 62 en daar mede de partij, een overwinning waarin ook de harde forehand van Wilton weer een groot aandeel had. In het dames-dubbelspel boekte het paar mevrouw Haagenmejuffrouw Pie- deriet twee overwinningen. De geplaatste combinaties in het heren dubbelspel handhaafden zich zonder uit zondering. Anjema en Haitink mogen bij hockey uitstekend de bal stoppen, de harde drives, smashes en volleys van Borren en Knottenbelt konden zij niet houden. Een verrassing was hier de overwinning van de Haarlemse combinatie Weidema en Hooyen op Van Gasselt en Collin. De uitslagen luiden: Holst en Volkmaars sl. Verhulst en Stork 61. 63: Borren en Knottenbelt sl. An jema en Haitink 60, 63: F. en H. Beer nink sl. Reidt en Windt 60, 63; Stas en Akkersdijk sl. Ketjen en Adama van Scheltema 63 64; Teschmacher en Reidt sl. Klinkspoor en Van Heeswijk 64, 12 10, Weidema en Hooyen sl. Van Gasselt en Collin 3—6, 6—2, 8—6; Cooke en Tönjes sl. Kreemer en Marinkelle 61, 97. Sportavond in het Stadion De voornaamste uitslagen van de Woens dagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden sportavond luiden: Athletiek 800 meter hardlopen: 1. v. d. Akker (AV '23) 2 min. 4.3 sec.: 2. v. d. Eijnden (AV '23) 2 min. 5.6 sec.; 3. Koopman (Zaanland) 2 min. 6.7 sec. 110 meter horden: 1. v. d. Hoeven (Ly- curgus) 15.7 sec.; 2. Takken (AV '23) 17 seconde. 3000 meter hardlopen: 1. Van Drunen (Haarlem) 9 min. 16.9 sec.; 2. De Boer (AV '23) 9 min. 18.3 sec.; 3. Akkers (Vole- wijekers) 9 min. 30.5 sec. 80 meter horden dames: 1. Fanny Blan- kerskoen (Sagitta) 11.7 sec.: 2. Willy Lust (Zaanland) 12.5 sec.; 3. Kitty Schuil (Sagitta) 13 sec. Voetbal Blauw WitFeijenoord 31. Waterpolo A.Z. blijft eerste klasser en H.P.C. degradeert Door een overwinning van 54 op DWR heeft AZ zich gehandhaafd in de eerste klas van de waterpolocompetitie en HPC moet degraderen. De Amsterdammers heb ben het niet gemakkelijk gehad. Er werd vaak fel gespeeld en tegen het einde van de ontmoeting moesten enkele spelers het wa ter verlaten. Bij DWR was doelman Kollerie goed op dreef, toen de ploegen uit vier (DWR) en vijf (AZ) spelers bestonden. Spoedig had AZ in deze ontmoeting, welke onder grote belangstelling in de in richting aan de Kleverlaan werd gespeeld, de leiding door toedoen van Smitshuizen. Vermoedelijk haalde de Amsterdamse doel man de bal door zijn doel; de scheidsrechter gaf echter hoekworp, waartegen DWR pro testeerde. J. Kollerie speelde vervolgens de bal naar Wisker, die met een hard schot de partijen op gelijke voet bracht. Wederom, nam AZ de leiding, waarna Gotmer gelijk maakte (22). In de tweede helft brachten Wisker en Behle de stand op 42. AZ gaf het nog niet op en door toedoen van Smits- huizen en Wegenaar werd het 44. Toen doelman Kollerie een strafworp, ingescho ten door Wegenaar, stopte werd het enigs zins rumoerig en het gevolg was, dat de scheidsrechter vijf spelers uit het water zond. Kollerie verdedigde zijn doel goed, maar kon niet verhinderen, dat Wegenaar nogmaals doelpuntte (45). DWR—HDZ In de wedstrijd DWRHDZ (dames) namen de gasten door toedoen van Willy Willemse de leiding, Greet Zieren plaatste een vrije worp naar Ria Verhagen, die in schoot (11). Willy Willemse en Hanny Termeulen (tweemaal) bezorgden de HDZ een voorsprong van 41. Bij een schermut seling voor het doel van HDZ speelde Greet Zieren de bal naar Ans van Viersenv. d. Aardweg, die doelpuntte (24). Met deze stand ging de rust in en kwam ook het einde. MeeuwenGZC 32 De eerste promotie/degradatie wedstrijd die gespeeld werd tussen Meeuwen en GZC voor een plaats in de hoofdklasse is door Meeuwen gewonnen met 32. Voetbal Om de Umansbeker DCO houdt op weekavonden het reeds tweemaal uitgestelde tournooi om de „Umans"-beker. Voor de eerste wedstrijd tussen DCO en Bloemendaal bestond grote belangstelling en het publiek genoot van een aardige wedstrijd, waarin Bloemendaal technisch de sterkste was, maar moeite had om de zege te behalen. Voor rust nam Bloe- mendaaal door toedoen van Hulsen en Van den Aardweg een 20 voorsprong. Kort na de hervatting scoorde Huig tegen. Toen vlak daarna Van Esveld de stand op 31 voor Bloemendaal bracht, scheen het pleit beslecht. Dank zij een fraai doelpunt van Maul keerde de sapnning terug. Bloemen daal handhaafde, ondanks een heftig offensief van DCO de voorsprong met suc ces en komt de volgende week in de finale tegen de winnaar van de wedstrijd Schoten EHS, welke hedenavond op het DCO- terrein wordt gespeeld. Wielrennen H.S.V. „De Kampioen" Woesdagavond hield de HSV „De Kam pioen" een klassementwedstrijd over 40 km. voor amateurs en 30 km. voor de nieuwe lingen. Bij de amateurs toonde P. Peters zich de sterkste door drie van de vier klas sementen te winnen. Bij de nieuwelingen was P. de Vries, door afwezigheid van A. v. 't Hof, de sterkste. Hij won de zes klasse menten. De uitslagen waren: Amateurs: 1. P. Peters 15 p., tijd 1 uur 4 min. 55 sec.; 2. B. v. Dijk 12 p.: 3. J. Wes- selius (De Bataaf) 12 p.; 4. A. Visser 11 p.: 5. P. Pieters 6 p. Nieuwelingen: 1. P. de Vries 30 pnt., tijd 55 min. 23 sec.; 2. A. Harren 15 p.; 3. W. Rusman 12 p.; 4. J. Steenbakers II p.; 5, J. Tienstra (De Bataaf) 10 p.; 6. W. Hop penbrouwer 6 p.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5