Woningbouw in Haarlem, vergeleken bij die in andere gemeenten Burgers É.N.R. J. H. l£@rsf j@ns Accijnsvrije Sigaretten Ingezonden stukken Twee jaar geëist tegen arbeider wegens poging tot mishandeling Q Kort en Bondig Het noodlottige halssnoer Donderdag 18 Augustus 194# Haarlems Dagblad '4 De Haarlemse raadscommissie voor de Woningbouw heeft in haar rapport vergelij kingen gemaakt tussen Haarlem en andere gemeenten in Noordholland. Dit staatje ziet er als volgt uit: Verwoeste Geraamd Gebouwde In aanbouw Bouwvolume woningen woningtekort woningen 1946-1948 Alkmaar 10 1400 77 115 192 Bevex'wijk 18 1000 58 353 Bloemendaal 18 800 12 32 51 Bussum 3 1200 138 Haarlemmermeer 357 iiji 45 80 133 Heemstede 37 1042 15 66 98 Den Helder 2030 5500 129 182 915 Hilvex-sum 15 1000a 1500 201 136 345 Nieuwer-Amstel 5 1040 85 144 99 Velsen 3500 7000 550 658 1125 Zaandam I 1500 69 87 225 Haarlem 281 5000 292 268 632 Uit deze cijfers blijkt dat Velsen als de zwaarst getroffen gemeente het grootste aantal woningen heeft mogen bouwen en ook de meeste huizen op dit ogenblik in aanbouw heeft. Bij het bouw-volume dat aan Haarlem is toegestaan is nog geen rekening gehouden met de 150 montage woningen die voor dit jaar nog extra aan Haarlem zijn toegewezen. De commissie concludeerde dat de ver gelijking voor Haarlem niet onbevredigend genoemd kan worden. Deze 150 extra woningen (die evenwel pas in 1950 ge bouwd kunnen worden) maken de Haar lemse cijfers nog wat gunstiger. Wij deelden ook reeds mede dat het plan is van R.K. zijde in 1950 in Haarlem-Noord een flatgebouw voor ouden van dagen te bouwen. Ook die bouw zal, volgens een toezeg ging uit Den Haag, gedeeltelijk buiten het Haarlemse bouw-volume omgaan. Dit plan omvat de bouw van 32 wonin gen en een verzorgingshuis. Het voorstel komt in de raadsvergade ring van 31 Augustus. Bouw van scholen, kerken, buurthuizen enz. Hoewel het aanbrengen van gemeen schappelijke voorzieningen als was-, buurt en wijkhuizen, crèche, enz. thans op onover komelijke moeilijkheden stuit, zal zo be toogt de raadscommissie in haar rapport toch met de bouw daarvan reeds thans rekening zijn te houden bij het maken van uitbreidings- en bouwplannen en bij het uitgeven van gronden, opdat als na ver loop van tijd het aanbrengen van derge lijke voorzieningen mogelijk wordt, deze in de verschillende wijken op de juiste plaat sen zullen kunnen worden gesticht. Even eens zal op gelijke wijze aandacht moeten worden geschonken aan de bouw van ker ken, scholen en,verder noodzakelijke voor zieningen. Particuliere bouw vrijgegeven? Tot heden werd de particuliere woning bouw afgetrokken van het bouwvolume dat aan de gemeenten werd toegewezen. Fongers- en Simplex-rijwielen voorradig. GEN. CRONJéSTRAAT 82 - TEL. 13053 le klas reparatie-inrichting Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 Augustus 1949 ONDERTROUWD: 17 Aug., R. B. de Graaff en M, P. Schoneveld; J. J. Kreeft en H. Scheper; H. J. Holsappel en A. A. Teljeur; J. J. Stoete en E. Hooijen; A. G. Devies en W. J. Kraan; J. H. van der Bent en J. Bos: J. H. van Wurxnik en C. J. Lub bers; J. C. Blom en J. Heijstek; G. C. van Roosmalen en A. E. Boex-ee; W. J. Stolvoort en C. M. Vreenegoor; S. A. van den Broeke en A. F. H. de Groot; W. C. Hagens en K. J. van Tilburg; H. F. van Asselt en G. Nouwen; J. T. Lutterman en G. C. S. Zwart; J. L. Hulsbus en D. C. M. M. Rosen- hart; J. H. C. Muller en H. J. M. van Löben Seis. GEHUWD: 17 Aug., M. C. Albers en M. Verkruissen; P. M. Baars en J. H. van der Peet; S. Entius en T. van Loij; L. Jacobs en M. de Vries; B. S. van der Schuit en H. Galama; M. Wijnand en M. C. Westerhuis; G. C. Schouten en M. J. Teeuwen; J. T. Bonfrer en J. L. M. Klaren; A. F. Bastiaan- se en C. Berends: F. C. Smit en W. A. Reijnders; C. H. Erbrink en T. van der Wiel; H. van Alphen en M. Schildt; H. den Bra ven en M. van den Bos; S. S. Yang en J. van Rooijen; J. van Heerde en W. van Olst; J. A. Kobus en C. M. C. Nielen. BEVALLEN van een zoon: 14 Aug., J. M. Kramer—Schor; J. P, IJssennaggerLeijh; 16 Aug., P. NijssenGouwen. BEVALLEN van een dochter; 16 Aug., G. E. van RossumHeemskerk; J. G. Leem- reizeNijland; N. CasséeLeijs; B. Spruyt Veringa; 17 Aug., M. F. BartelsGarm- hausen. OVERLEDEN: 14 Aug., M. M. Ruijters, 80 j., Hagestraat: 15 Aug., A. Wassenburg, 81 j., Pijlslaan: 16 Aug., P. N. A. Hendriks, 18 m„ Spoorwegstraat. Wij vernemen dat overwogen wordt in de toekomst de particuliere bouw vrij te geven, zodat die niet meer zal worden af getrokken van het bouw-volume. Deze maatregel zou de woningbouw on getwijfeld bevorderen. Voor hen, die regelmatig pakjes zenden naar verwanten of vrienden in Oost- of West-Indië is er goed nieuws. Het bekende Sigarenmagazijn TOKO BAROE, Wagen weg 98, alhier zorgt nml. tegen betaling van slechts f 15.voor de franco verzending in luchtdichte blikverpakking van een slofje van 25 pakjes BATSCHARI VIRGINIA Sigaret ten. (Prijs hier te lande f 1.per pakje). Dit betekent dus een besparing van 50% per zen ding, èn de allerbeste kwaliteit, èn geen rompslomp van verpakken, verzenden en pa pieren invullen. Verrast ook U Uw bekenden eens met zo'n prachtige zending kwaliteits sigaretten. Zij zullen U er méér dan dank baar voor zijn. (Adv.) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Op Schoot Reizen Naar aanleiding van het ingezonden stuk „Op schoot reizen" in uw nummer van 12 Augustus j.l. delen wij u het vol gende mede. Reeds geruime tijd geleden ontvingen wij klachten van reizigers, die zich ergerdon over het gedrag van mannelijke reizigers, niet alleen jonge mannen, die tijdens de rit vrouwelijke passagiers op hun schoot deden plaats nemen. Aanvankelijk hebben wij gemeend deze klachten ter zijde te moeten leggen, omdat een ingesteld onderzoek geen positieve feiten naar voren bracht, dan alleen het op schoot reizen zbnder meer. In de laatste tijd deden zich wederom klachten voor, klachten welke inderdaad gegrond bleken te zijn. Men kan de betrok ken personen echter moeilijk bewijzen dat ze in overtreding zijn; vandaar dat wij een algemeen verbod hebben uitgevaardigd. Een verbod dat 'wij streng zullen hand haven,, omdat wij het met de klagers vol komen eens zijn. Tenslotte delen wij mede, dat nergens ter wereld in openbare middelen van ver voer in de spitsuren voldoende zitplaatsen beschikbaar zijn, om alle reizigers een der gelijke plaats te kunnen aanbieden; maar dit behoeft nog geen reden te zijn dat rei zigers door hun wangedrag hun mede reizigers aanstoot geven. Noord-Zuid Hollandsche Vervoer Maatschappij N.V. (w.g.) JURRISSEN. De inenting tegen pokken Een verklaring van de hoofd inspecteur van de Volks gezondheid Uit Den Plaag wordt gemeld: Er wordt in het algemeen nogal gevolg gegeven aan de oproep zich tegen de pok ken te laten inenten. De geneeskundige hoofdinspectie voor de Volksgezondheid deelt mede, dat er reeds vrij veel personen, die daarvoor (in verband met de aard hunner werkzaamheden) in het bijzonder in aanmerking komen, zijn ingeënt. Hier en daar blijkt de mening te hebben postgevat, dat die koepokinenting vrij ern stige gevolgen zou hebben gehad. Naar aanleiding daarvan is te zeggen, dat er geen enkel geval bekend is, waarbij de na de oproep gedane inentingen tot min of meer ernstige gevolgen hebben geleid. Het ligt in de aard van de inenting, dat men zich wel eens een dagje onprettig kan voe len. Ook komt het voor, dat de behande ling bij sommige personen plaatselijk wel eens heftige reacties veroorzaakt. We den ken hierbij aan een pijnlijke arm. De techniek van de inenting vormt hier een belangrijk punt. Over de wijze van in enting zijn aan de medici adviezen gegeven, Gevallen van encephalitis hebben zich bij de hierboven bedoelde inentingen niet voor gedaan. Rekening moet er mee gehouden worden, dat deze inentingen ook voor de oproep'regelmatig werden gedaan. Bij die behandelingen heeft zich bij kinderen bo ven 2 jaar wel eens een enkel geval van encephalitis voorgedaan. De ervaringen te Haarlem De Geneeskundige Dienst te Haarlem deelde ons mede dat thans hier ter stede 1200 a 1300 personen gekomen zijn om zich kosteloos te laten inenten of herinenten. Dit aantal werd, voor een bevolking van ruim 160.000, laag gevonden. Zelfs te laag. Daar om wordt door de dienst met klem aange drongen, gehoor te geven aan de oproep om van deze gelegenheid gebruik te maken. Elke dag wordt aan de Geneeskundige Dienst (Nieuwe Gracht) daartoe zitting gehouden van IOV2H uur. Verder werd ons medegedeeld dat in Haarlem de voorlopige indruk is verkregen dat de toestand van onvatbaarheid tegen pokken niet gunstig is. Dit blijkt uit de omstandigheid dat verhoudingsgewijs bij vrij veel personen de inenting gereageerd heeft. Dit is ook een feit dat wijst op de noodzakelijkheid der inenting. Een deel der ingeënten is niet ter con trole teruggekomen. Dit wordt sterk be treurd. Daarom wordt er op aangedrongen dat alle ingeënten zich voor controle mel den. Langebrug gesloten I<n de komende nach t van één-tot zes uur zal de Langebrug wegens het verrichten van werkzaamheden voor het verkeer ge sloten zijn. Vrachtauto geslipt Woensdagmiddag slipte op de Rijksstraat weg nabij de Jan Gijzenbrug een zeswielige vrachtauto, toen de bestuurder moest rem men voor een voor hem rijdende carrier. De vrachtauto week naar links uit en ver nielde een gemetseld tuinmuurtje. Het voer tuig was zodanig beschadigd, dat het met een kraanwagen moest worden weggesleept. HEBT u iets op te ruimen? Licht zijn er onder de tienduizenden lezers van Haarlems Dagblad die daar juist op zitten te wachten. Een Groentje brengt u met hen in contact. Tweemaal per week hield mevrouw Spoor voor de radio in Batavia een praatje voor Nederland over de toestand van -zieke en gewonde militairen. Na haar vertrek heeft mevrouw Simons, echtgenote van generaal-majoor dr. Simons, hoofd van de Militaire Geneeskundige Dienst, de verzorging van deze uitzendingen overgenomen. Het Ballet der Lage Landen danste in Bloemendaal totdat de hevige regen het festijn verstoorde Men hoort de laatste tijd wel eens gek scherend zeggen, dat er in het Bloemen- daalse Openluchttheater eigenlijk in het geheel geen voorstellingen gegeven behoe ven te worden, omdat de mensen daar toch niet voor komen zolang zij aan het keurig ingeperkte natuurschoon voldoende heb ben. Deze goedmoedige spotternij mist ge lukkig vrijwel alle grond. Gisteravond wa ren de twaalfhonderd zitplaatsen volledig bezet door toeschouwers, waarbij zich zeer veel buitenlanders bevonden, die hun geest drift lieten uitgaan naar het optreden van het Ballet der Lage Landen onder artistieke leiding van Mascha ter Weeme en Max Dooyes, tot de plotseling uit het duister neerstortende regen een voorbarig einde aan de vreugde maakte. Er werd zelfs aan de kassa het vijfvoud van de toegangsprijs geboden vóór het dubieuze voorrecht om staande op het wandelpad getuige van de vertoning te mogen zijn! In zekere zin betekende deze voorstel ling een aangename propaganda voor de tegenwoordig steeds meer aanhang vinden de dans. Hier was bovendien eindelijk eens een gelegenheid, door velen gretig aange grepen, om voor betrekkelijk weinig geld kennis te maken met de lichtvoetige kunst der beweging. Bij alle bedenkingen van critische aard tegen de kwaliteit van het gebodene moet vooraf worden vastgesteld dat het uitgevoerde programma, in hoofd zaak gevormd door luchtige divertissemen ten, een onderhoudend en kleurig kijkspel opleverde, waarin de sfnaakvolle costuums, voortreffelijk tot hun recht kwamen. Twee noviteiten vroegen de aandacht. In de eerste plaats een suite van choreografi sche variaties onder de titel „Les petits riens" op muziek van Mozart ontworpen door Peter Leoneff, die er zelf een alles Behalve fraaie en ten dele mislukkende solo in vertolkte. Het blijft een moeilijk te door gronden raadsel waarom men telkens op nieuw de verschillende dansen een zodanige lengte voorschrijft, dat de beperktheden der technische vermogens van de executan ten wel moeten opvallen. Leert men dan zo weinig van de grote buitenlandse voor beelden, die men toch overigens terecht in bijna ieder opzicht probeert na te bootsen? Een vergelijking met de brillante verzameling „Dertien Dansen" van Roland Petit bewijst de waarde van tot hogere harmonie voerende afwisseling. Hier ver geet men te dikwijls dat de schoonheid van motieven niet willekeurig rekbaar is. Maar een bevredigende mate van hoofse sierlijk heid mag men dit operette-achtige tuinfeest in rococo-stijl (dat binnen de omraming van een schouwburgtoneel waarschijnlijk meer effect zal oogsten) evenwel niet ont zeggen. Alleen: het bleef allemaal te vlak, te plichtmatig en vooral te zwaar. Bepaald verheugend zijn de vorderingen, die ook in de reprise van de niet onaardige „Zwerversballade" duidelijk naar voren traden, van Andrine de Clercq en Ine Riet stap. In het laatstgenoemde werk ging Greetje Donker welverdiend, want haar kracht in het buxdeske genre is geenszins gering, met het grootste succes strijken. Aan de toegenomen homogeniteit van het ensemble merkte men de nuttige invloed van de huidige balletmeester Denis Carey, vroeger verbonden aan het Metropolitan Ballet, die als danser echtergeen over weldigende indruk achterliet. „Een Midzomernachtsdroom" van Max Dooyes op muziek van Mendelssohn was de andere aanwinst vkn het répertoire, die wij gisteren te zien kregen een vrije maar niet ongeslaa'gde interpretatie van een ge deelte uit Shakespeare's overbekende blij spel. Hierin bleven helaas de mooiste kan sen ongebruikt, doordat de zotte idylle tus sen Titania en de tot ezel betoverde Spoel in het midden van de handeling stond. De scheiding en verwisseling der in het woud dolende gelieven verhuisde dientengevolge volkomen ten onrechte naar het tweede plan. Tot in alle onderdelen van beweging deed het tekort aan gespannen verbeeldings kracht zich gelden, maar niettemin ging er van de speelse taferelen een schilderachtige bekoring uit. Leo Kersley van het Sadler's Wells Thea tre Ballet, die als gast zijn medewerking verleende, is door aanleg en practijk een uitgesproken karakterdanser. Hij mist te enenmale de allure van een danseur noble. Zijn solo uit de eerste acte van „Lac des Cygnes" was dan ook lang niet slecht, maar zeker niet mooi. Toen na de pauze de toeschouwers hun plaatsen weer hadden ingenomen ontlaadde het wolkendek zich tot een dichte waterval, die het publiek naar huis of naar een tij delijke schuilplaats dreef en het houten plankier voor sylphiden te gevaarlijk maakte, zodat het tweede gedeelte van het programma moest worden afgelast. Ge lukkig verloor geen mens zijn opgewekte stemming en trachtte iedereen zich met een grimmig soort humor te schikken in het risico, dat iedere bezoeker van een open luchttheater hier te lande bedreigt. Zondagavond volgt een herhaling van het optreden. Laten wij hopen op goed weer. DAVID KONING. HAARLEMSE RECHTBANK Vrolijke avond eindigde in steek partij in het Frederikspark Op de avond van de negen-en-twintig- ste Juni stak een dronken Hoogoven arbeider een Haagse vrouw,, met wie hij een door niet geringe hoeveelheden alcohol opgevrolijkte avond had door gebracht, maar die tenslotte weigerde op zijn finale avances in te gaan, in het Frederikspark in Haarlem met een broodmes. Hij raakte haar in het ge zicht, borst, linker-arm en flank, maar gelukkig bleken de verwondingen van zo geringe aard, dat de vrouw pas merkte dat zij gewond was, toen zij wat bloed voelde. Voor dit vergrijp stond de man vanochtend voor de Haarlemse rechtbank terecht en hoorde hij twee jaar gevangenisstraf met af trek tegen zich eisen. De reconstructie van de steekpartij ter zitting was overigens niet zo eenvoudig, want in het geheugen van de verdachte A. M. hing over de bewuste datum een dichte mist van alcohol-damp. Hij wist van niets meer. M. die ernstige moeilijkheden in zijn huwelijksleven had, die hem naar zijn zeg gen volkomen van de kook hadden ge bracht, was op de ochtend van de bewuste dag al met werken opgehouden en aan het borrelen geslagen. Hoewel hij er zich niets meer van kon herinneren, bleek dat hij later op de dag naar Den Haag was gegaan, waar hij in een café de dame in kwestie, R. M., had ontmoet. Zij hadden samen het feest voortgezet en waren tenslotte naar Haarlem gégaan, omdat zoals de Officier in zijn requisitoir meedeelde „dit zo'n aardige stad was". In Haarlem hadden zij, nog bekenden opgezocht om onderdak te vragen, maar niemand bleek hen als logé's te waarderen. Wel had één van die beken den aan M. nog een paar borrels geschon ken. Niet geheel vast meer ter been had M. zich tenslotte met zijn invité naar het Fre derikspark begeven. Ruzie Zijn aanhankelijkheidsbetuigingen waren daar echter zo aggressief geworden, dat de Haagse dame deze resoluut moest afwijzen. M. trok daarop zijn mes en begon haar te dreigen. Nadat zij de hulp van een pas serende militair had ingeroepen, die er echter niets mee te maken wilde hebben en doorliep, bleek dat M. haar inmiddels op de eerder-genoemde plaatsen had geraakt. Uit een medische verklaring bleek dat de wonden zeer ondiep waren, doch dat voor al die in borst en flank zeer ernstig hadden kunnen zijn, wanneer M. wat krachtiger had gestoken. De president, mr. A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken, bleek niet bereid al te veel geloof te hechten aan vex-dachtes ge- heugexxverduistering. Hij zeide: „Toen u gestoken had, was u toch zo goed bij uw positieven dat ix meteen hard wegliep. Deze houding pleit niet voor". Hij deed vervol gens mededeling van een politie-verklaring volgens welke M. zeer gauw met een mes klaar stond en aggressief vaxx aard was. Verdachte moest inderdaad toegeven, dat hij al geruime tijd met een broodmes op zak liep, maar zeide, dat hij dit bij zich droeg om zijn brood te snijden. Twee jaar geëist De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bauman, was van oordeel dat deze figuur een gevaar voor de maatschap pij is. Ondanks het feit dat de verwondin gen van lichte aard waren, voxxd hij het geval zeer ernstig en eiste wegens poging tot zware mishandeling twee jaar gevange nisstraf. Hij knoopte daar nog een waar schuwing aan vast aan het adres van het slachtoffer en zei dat zij liever niet met M. mee had moeten gaan. De verdediger, mr. T. G. A. Mulder, wees op verdachtes goede eigenschappen en de moeilijkheden die hem uit zijn evenwicht hadden gebracht. Hij achtte slechts het toebrengen van eenvoudig letsel tóewezen en vroeg om een lichtere straf. De rechtbank zal op Dinsdag 30 Augustus uitspraak doen. Jan J. v. d. Berg zeventig jaar Ta5S©ze vrouwen geestdriftig over opzienbarende vinding „Actief Wit" In Amerika kent men de z.g. „fan mail". Wanneer men daar enthousiast over iets is, dan gaat men in massa aan het brieven schrijven. In Nedexdand gebeurde dat in be scheiden mate wel eens met acteurs of radio- artisten. Verder echter ging men niet. Maar ■nu blijkt het, dat ook de Nederlandse vrou wen in staat zijn, vol geestdrift de pen ter hand te nemen. En wat heeft nu haar enthou siasme gewekt? Een nieuw wasmiddel. Een nieuw wasmiddel, waarbij gebruik wox-dt ge maakt van een opzienbarende vinding, het z.g. „actief wit", - een stof, die de was vele malen helderder en zachter maakt. De tref fende resultaten van „actief wit" berusten op het effect van het z-g. „optisch bleken", gecombineerd met reeds bekende chemische Weekwijzen en met het wasproces. Na veel onderzoekingen lukte het „actief wit" toe te voegen aan een zelfwerkend wasmiddel, dat onder de naam „Castella" (dezelfde naam van de bekende schoonheidszeep) op de markt werd gebracht. Dit wasmiddel is het, dat op het ogenblik zoveel pennen in beweging zet! Adv. Ing. Med. De vooral in sportkringen bekende heer Jan J. van den Berg, oud-directeur van het Olympisch Stadion, hoopt Maandag 22 Augustus zijn zeventigste verjaardag te viereix. De aanstaande jarige is een beken de persoonlijkheid in sportkringen, xiiet alleen in Haaxiem door zijn activiteit, welke hij voor de voetbalclub „Haarlem aan de dag heeft gelegd, maar in het ge hele land door zijn belangstelling voor vele takken van sport. In April 1920 werd hij benoemd tot directeur van het Amster damse Stadion, dat toen nog aan de an dere kant van de Amstelveense weg lag. Bij het in gebruik nemen van het Olym pisch Stadion is het oude afgebroken. 1 Januari 1947 is de heer Van den Berg als directeur afgetreden. In de meer dan vijf en twintig jaren, dat hij de leiding had, toonde de heer Van den Bex-g zich een goed organisator-. Vroeger woonde de aanstaande jarige in Haaxiem en speelde ixx de club van deze naam. Vele jaren was hij een actief speler. Ook zijn zijn verdiensten als bestuurslid groot geweest. Een groot aantal jaren was hij voorzitter en na zijn benoeming tot di recteur van het Stadion legde hij het voor zitterschap neex-, waarna de benoeming tot ere-voorzitter volgde. De heer en mevrouw Van den Berg, die sedert enige maanden in Bloemendaal wo nen, zullen Maandag uitstedig zijn. Met de „Zuiderkruis" zijn uit Rotter dam naar Indonesië vertrokken aflossings- detaohementen van de Koninklijke Laixd- maoht, het K. N. I. L. en de Marine. Het schip staat onder coinmando van gezagvoer der- C. G. Goedewaagen, Met de „Zuider kruis" wox^den eveneens 130 x-imboekisten van de NIWIN ovex-gebraclit naar Indonesië, alsmede twaalf opname-installaties voor „gesproken brieven". HAARLEM EN OMGEVING De fancy-fair van de Haarlemse pad- vindersgroep „De rode Pijl" zal niet zoals wij reeds meldden op Zaterdag a.s. plaats hebben, maar op Zaterdagmiddag 27 Augustus. De heer E. H. Wortinan te Heemstede, ambtenaar bij de belastingen liep dit jaar voor de tiende maal de vierdaagse en ver wierf met deze kranige prestatie het gouden onderscheidingsteken. Mr. H. E. Pfaff uit Heemstede is in een buitengewone vergadering van de ge meenteraad van Delft beëdigd als secretax-is van deze gemeente. Op het Pleixx sloeg gisteren een paard, bespannen voor een wagen, op hol en liep de Baan op. De wagen raakte een boom, waarna het paard tot stilstand kwam. De voex-man viel van de bok, maar wei'd niet ernstig beschadigd. Woensdagavond om kwart voor negen reed een wielrijder in de Kennemerstraat en wilde linksaf de Frans Halsstraat ingaan. Achter hem naderde een auto, die de wiel- xdjder aanreed. Met snelle vaart vex-volgde dê bestuurder zijn weg in de richting van de Schotersingel. De wielrijder werd ge wond aan een van zijn schouders. A. v. Baak en Zoon te Bloemendaal zijn op de vaktentoonstelling te Den Haag voor sohoenm akers wederom met zilver bekroond. FEUILLETON dooi Gordon Mc Donell 22) Zij keek naar Ives. Kunt u mij de namen niet noemen van de mensen, die in het stuk speelden? Dan zou ik het mij mis schien kunnen herinneren. Voor één keer keek Ives eens hulpeloos om zich heen. Ik heb het stuk gezien, zex ik, was die acteur misschien Whitner Bissell? Zij keek mij aan. Dat was hem. Ja, dat was de naam,'Whitner Bissell. Toen keken zij mij allen aan en ik zag, wat ik gedaan had. Neetx, ik was daar niet met haar, voegde ik er aan toe. Waarop Begg Holbrook vroeg: Met wie was u er dan? Ik keek hem eens even aan en zei toen: Ik was er alleen. Ives maakte hier een eind aan. Hij wist van Sellick af en zij niet. Dus had hij hun nog eerst enige andere vragen te doen. Ging zij vaak naar de bioscoop?, vroeg hij. Janet schudde het hoofd. Bijna hele maal niet meer. U weet, hoe slecht de films in de laatste tijd geweest zijn. Ik geloof, dat zij „Henry V" twee keer gezien heeft. En wat tennis betreft?, vroeg Ives, weet u ook, of zij onlangs naar tenrxis- wedstrijden. geweest is? Janet zei: Ja, ik weet, dat zij daar geweest is. Het verbaasde mij nogal, om dat zij dat nooit deed. Weet u ook op wat voor dag of dagen zij er heen geweest is? Janet dacht even na. Dat kan ik mij niet herinneren. Zij zei iets over een man, die een ongelooflijke slag met twee han den gemaakt had. Dat was Seruga, zei Tom, op de dag van de finale. Hij keek Elsa aan: Weet je nog? Elsa knikte toestemmend. Ja, inder daad, dat is zo. Dat was ook de dag, waarvoor het kaartje van Sellick geldig was: Zondag. Weer keek zij even naar Tom. Ze moeten er dus dezelfde dag geweest zijn als wij! Best mogelijk ik heb ze niet ge zien, maar in zo'n dichte menigte Maar er was slechts één contramerk, pxerkte ik op. Och, je weet hoe het gaat, zei Tom, de mensen houden hun contramerken om er in en uit te kunnen lopen. Hij kan haar best haar contramerk in handen hebben gegeven. Wie? vroeg Janet. Over wie hebben jullie het? Waarop Ives zei: Over een man, die Sellick heetGeorge Sellick. Hij vertelde hun over Sellick; hoe Sel lick Tom was komen opzoeken en over die roman en zijn verlaten van het hotel en zo. Zij stonden er gespannen naar te luisteren. Zij schenen zijn verhaal met volle aandacht te volgen tot hij op een zeker punt gekomen was. Dat was, toen hij iets zei over het feit, dat Letty Tom gesproken had en hem gezegd had, dat zij Sellick afgewezen had, of liever, dat zij van plan was hem af te wijzen. Op dat ogenblik keek ik toevallig naar Begg Hol brook en ik zag, dat dit nieuws voor hem als een volkomen verrassing kwam. En er was meer in zijn blik, dan alleen maar verrassing. Er was verdriet in zijn blik te lezen en men kon zien, dat het eexx hevige schok voor hem was. Toen dacht ik bij mezelf, dat indien hij haar gedood had uit jaloezie, niet wetende, dat zij Sellick reeds afgewezen had en haar niet de kans gevend hem dat te vertellen, dit dan geheel in overeenstemming zou zijn met zijn huidige reactie. Dat hij haar met andere woorden voor xxiets vermoord had. Ik keek naar Janet, terwijl Ives over Sellick doorsprak. Zij stond daar gespan nen naar ieder woord van Ives te luiste ren, opgewonden door het feit, dat ten laatste de moordenaar van haar zuster gevonden zou zijn. Letitia's beslissing, zo als zij die aan Tom had meegedeeld, diende er alleen voor om haar te sterken in haar innerlijke overtuiging en niet alleen in de hare, maar in die van alle aanwezigen, behalve mijzelf dat Sellxck klaarblijke lijk Letitia vermoord had om zich te wre ken over zijn eigen teleurstelling. Ik weet niet, of het was om zijn eigen reactie te camoufleren, of omdat hij zich zelf er niet toe kon brengen om te ge loven, dat Letitia tot zulk een definitieve beslissing kon komen, maar op dit punt viel Holbrook Ives iri de rede en vroeg, hoe het kwam, dat deze feiten eerst nu aan het licht gekomen waren en waarom, als dit zo was, Tom die niet eerder naar voren had gebracht. Tom diende hem van repliek. Hij zei, dat hij er niet over gesproken had, omdat hij niet geloofde, dat het, hoe dan ook, veel verschil zou maken, want hij had steeds gemeend dat zij zijn advies zou opvolgen emSellick zou afwijzen, daar zij alleen maar met hem wilde trouwen om aan een probleem van haarzelf te ontko men. Holbrook vroeg hem, of zij hem niet verteld had, wat haar probleem was en Tom antwoordde ontkennend. Ik keek naar Janet. Ik wist, dat haar ogen op mij gevestigd waren. Bij het ver melden van Letitia's probleem waren Janet's ogen als door een magneet in mijn richting getrokken en ik wist, dat zij wilde zien, of ik iets tegen Ives gezegd had over de persoonlijke tragedie van haar zuster of niet; over het feit dat Letitia een man lief had die op zijn beux-t weer van Janet hield. Ik zei daarom op een ietwat speculatieve toon, dat ik mij afvroeg wat Letitia's pro bleem wel geweest kon zijn. Ik bedoelde Janet daarmee gerust te stellen, maar in zekere zin wa3 die opmerking toch onge lukkig, omdat ze Elsa aanleiding gaf op nieuw te merken, dat er waarschijnlijk helemaal geen probleem geweest was, maar dat het een goed idee was om bij een vriendelijk mens zoals Tom, haar regisseur, belangstelling op te wekken en op die manier op goede voet met hem te komen. Natuurlijk was Janet woedend. Maar zij kon niet veel zeggen. Zij had tegen Ives x-eeds gelogen over haar onwetend heid betreffende Letitia's probleem, zodat zij daarop niet terug kon komen. Toch werd zij op hetzelfde moment door Elsa in de positie gedrongen om de reputatie van haar overleden zuster te verdedigen. Het bloed vloog haar naar het hoofd en zij zag er aantrekkelijker uit dan ooit te voren, toen zij zich tot Elsa keerde en haar zei, dat dit geen manier was oxn over haar overleden zuster te spreken. Ives kwam échter tussenbeide. Het was duidelijk, dat hij niet nog meer tijd wilde verspillen. Hij wilde Sellick zien te vangen. Het feit. dat Letitia van plan was geweest om Sellick af te wijzen, was voor Ives het enige feit van belang en hij zei dat dan ook. Het gaf Sellick zijn beweegreden om Letitia te vermoorden. Ook om te vluchten en zich verbox-gen te houden, zelfs nadat het nieuws van haar dood in de bladen ge publiceerd was. Tom zei, dat hij meende dat het meer betekende dan dat. Hij dacht, dat als Sellick zozeer op Letitia verliefd was ge weest, dat hij haar verrnoordd.e omdat zij hem afgewezen had, het hem helemaal niet verbazen zou, als mexx tot de ontdek king zou komen, dat Sellxck zelfmoord gepleegd had. Sellick was naax- zijn mening de man om over een dex-gelijke daad een geweldige wroeging te voelen. Dit interesseèrde Ives en trouwens ons allemaal. Ik zag nog niet, waar Tom een dergelijke mening op baseerde, maar ik realiseerde mij, dat hij Sellick later ge sproken had dan ik en hem dus wat beter kende. Tom zei «tegen Ives, dat hij zijn opinie baseerde op Sellick's roman. Het was het verhaal van een man, die na de oorlog in een overspannen geestestoestand verkeerd had, die tot een zo ex-nstig geval van neurose had geleid, dat hij behandeld moest worden met een soort electrische j schokken op de hersens, die de gedachten- 1 paden tot hun normale loop terugbrachten en die op die manier de obsessie ver-J dreven. In Sellick's boek herstelde de pa tiënt echter niet, maar eindigde met zelf moord. De titel van het boek was „De Poel der Stilte". Ives hield zich op de vlakte'; mexx kon duidelijk zien, dat het enige wat hem in teresseerde, was, te ontdekken, waar Sel lick zich ophield en dat deze soort specu latie over ziin mogelijk lot hem vrij on verschillig liet. Het was maar goed, dat op dat moment Wilson terugkwam uit het hotel met het materiaal, dat hij daar had opgehaald. Hij had de papieren, waar hij over gesproken had, bij zich, maar was nog steeds zonder enig spoor van Sellick's vex-blijfplaats. Ives nam de telefoon en belde zijn bureau op om te horen, of er nog rap porten waren binnen gekomen. Terwijl hij op antwoord wachtte, overhandigde hij Sellick's foto aan de Holbrooks en vroeg hun, of zij hem ooit gezien hadden. Bei den antwoordden ontkennend. Zij hadden in de laatste tijd nooit iets vaix Letitia's geleiders gezien. Het politiebureau be richtte, dat er tot dusver niets ontdekt was. Ives nam al de papieren op, die Wilson meegebracht had en begon achteloos in het manucript te bladeren. Tenslotte legde hij het toen neer en vroeg aan Tom: Wat zei u ook weer, dat de titel van het boek was? „De Poel der Stilte". En dit boek heet: „Het kristallen Meer". Ives tikte op het boek. Bent u er zeker van dat het hetzelfde boek is? Tom liep op hem toe en keek naar het titelblad en toen naar enkele andere pagina's, waarna hij Ives weer aankeek, iWordt vervolgd)s 1

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6