c Harde „strijd op drie fronten" heeft Tito's positie nog niet verzwakt De radio geeft Zaterdag Ssisr-s-SKi SHSSïSSiae ISSSifes SSSS -«fisss. Verloop der omzetten in de kleinhandel wordt normaler Wereldnieuws Vrijdag 19" Augustus 1949 2 Het raadsel Joegoslavië fyCommuniseringvan land en volk gaat door ondanks het conflict met de Cominform T RADO' Au§ustus (Van een reis- redacteur van het ANP) - Het nieuwe Joegoslavië strijdt op drie fronten. Twee werden aangeduid in de jongste rede S - J?eoreUcus van zÜn communistische paitij, Mosa Pijade, die met name zeide dat Joegoslavië zich zal blijven verzetten tegen overheersing van wat men hier nog altijd aanduidt als „Westelijk imperialis me zowel als legen „de zelfzuchtige be langen van grote landen tegenover kleine, die achter frasen van socialistisch inter nationalisme kunnen verscholen gaan". Wat Joegoslavië in zijn nu ruim een jaar oude strijd tegen de Cominform aan de kleine landen heeft willen leren is, nog al tijd volgens Pijade, dat het verkeerd ware te denken, dat de wereld verdeeld is tussen Sovjet-Rusland en de Verenigde Staten. Hij heeft, streng volgens de lijnen van Lemns theorie, het zelfbeschikkingsrecht der kleine naties verdedigd. Het derde front, waarop Tito en zijn medestanders strijden, is het binnenlandse: de sociale en economische revolutie tegen achterlijkheid, armoede en analfabetisme. Op al deze fronten gaat de nieuwe regering te Belgra do zeer consequent te werk volgens de, Marxistische leer en men kan zeggen, dat I Joegoslavië terwijl het strijdt tegen de I Sovjet-Unie en onderhandelt over dollar- I credieten, het meest communistische land I van Europa is. Werkijver en werklust De huidige bezoeker van Belgrado wordt onmiddellijk na zijn aankomst getroffen door de arbeidslust en de stoere zelfbe-1 wustheid die de bewoners van dit tussen 1 Oost en West beknelde land ontplooien. Mijn weg leidde van zijn vliegveld Zemun dwars door 't grootste arbeidsproject van 't land: Kieuw-Belgrado. Vele duizenden vrijwil lig earbeidskrachten, geleid door een hand jevol technici, wedijveren daar met elkaar in de snelheid, waarmede verdiepingen werden getast op monsterachtige regerings gebouwen, hotels en studentenflats. Zij wedijveren niet alleen in het bouwen, doch ook in het kalken van leuzen, die letterlijk alle muren bedekken. Een ervan zegt: „hoe meer leugens en laster, des te meer stenen zullen wij leggen voor Tito": een treffende illustratie van de reactie van het commu nistische Joegoslavië op het Cominform- offensief. Van Belgrado in het Noorden tot Skoplje in het Zuiden, waar nog zeventig procent der mensen analfabeet zijn, van het armelijke Nisj tot het Venetiaanse Du- brovnik aan de blauwe Adria is onder het halve millioen communisten, die het volk bevelen, geen andere invloed merkbaar dan die van een rotsvast geloof in het be leid van Tito en van de blinde verering die men hem toedraagt. De pro-Cominformstromïngen, die een jaar geleden nog ruim voorhanden waren, roeren zich thans nauwelijks meer, dóch de waakzaamheid van politie en partij jegens hen is niet verslapt. Ook buiten de rijen der communisten heeft Tito's verzet tegen de Sovjet-meesters hem iets meer crediet opgeleverd, doch de communisten zijn verstandig genoeg om deze winst niet te overschatten. Aan de voormalige bourgeoisie in zijn land heeft Tito trouwens voldoende duide lijk doen weten dat hij aan het Westen slechts koper en lood zal verkopen en niet „onze ziel en ons geweten". _Een reis door dit land maakt het duide lijk, dat ook in deze consequent gecommu- niseerde staat de inwendige weerstanden zeer sterk blijven. Dit temeer daar de zege ningen van het bewind, voor zover reeds aanwezig, nog beperkt blijven tot de com munistische élite. Kerk en Staat Van een georganiseerde oppositie is even wel in Joegoslavië geen sprake. Het kerke lijk leven is hier niet zoals in andere gor- dijnlanden de magneet waarom zich de weerstand samentrekt. De Servische ortho doxe kerk, waartoe het merendeel der be volking behoort, heeft zich naar de wensen van het regiem gebogen en de Islam heeft geen positieve kracht tot verzet. Slechts met de katholieke kerk leeft het regiem op voet van ooi-log en haar positie verschilt niet van die in Tsjechoslowakije of Hon garije. Doch slechts 25 procent der bevol king is katholiek en deze 25 procent wonen uitsluitend in het Westen des lands. Bureaucratisch waterhoofd De economische revolutie, die zich lang zaam in Joegoslavië voltrekt om de eeuwen oude achterstand in ontwikkeling in kort tijdsbestek in te halen, kan niet los van de politieke revolutie worden bezien. Een Zeer groot gedeelte van de activiteit, die het land zich getroost, is dan ook gewijd aan de inrichting van nieuwe regeringscentra, HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgen- gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 10.00 Voor de kleuters.. 10.15 Pla ten. 11.00 Voor zieken. 11.45 Ravel. 12.03 Volksliederen. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Metropole-orkest. 13,50 Film en toneel. 14.10 Guitaar. 14.20 Mannenkoor. 14.50 Boekennieuws. 15.00 Platen. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Vraag gesprek. 16.10 Bas en piano. 16.30 Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.05 Repor tage, 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijd krachten. 19.15 Het Katholicisme in Frank rijk. 19.30 Platen. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Gewone man. 20.20 Lichtbaken. 20.45 Slowaakse suite, Novak. 21.15 Gevarieerd programma. 22.00 Orkest. 22.30 Religieuze uitzending. 23.20 Tweede Symphonie, Brahms. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.18 Platen. 10.00 A. J. van Leusen, arts te Velsen: Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Lichte muziek. 11.05 Piano. 11.20 Week overzicht. 11.35 Vioolsonate. Saint-Saëns. 12.00 Orgel. 12.33 Roemeense muziek. 13.20 Tango's en rumba's. 14.00 Kinderkoor. 14.20 Marinierskapel, 14.50 Fries programma. 15.15 Werken van Walton. 16.00 Schets. 16,15 Jazz. 16.45 Sport. 17.00 Orgel. 17.30 partij gebouwen, kazernes, enzovoort. Wan neer men nu weet, dat het land niet één, doch zes hoofdsteden telt, die er elk voor zich op uit zijn, hun republikeinse rege ring op een zeer royale basis te vestigen, dan wordt het duidelijk waarom waarne mers in dit land vrezen, dat het zwakke economische lichaam der federatie een ad ministratief waterhoofd begint te ontwik kelen. Een tweede sector van het bouw programma is erop gericht, de communis tische gedachte tot het achterlijke platte land te doen doordringen. Men passeert geen dorp, waar niet een „Dom Zadruga" gebouwd wordt, dat het tehuis voor de „gecollectiviseerde" boeren moet worden. Meer in de directe economische sfeer liggen de projecten voor fabrieken, mijnen, wegen en krachtstations. De industrie moet volgens de plannen vervijfvoudigd worden en aan electrische energie wil men een viervoud van de huidige productie gaan opwekken. Het gehele plan is gebaseerd op de toekomstige mogelijkheden om de niet te onderschatten potentiële rijkdom van het land uit te buiten, Er is een over vloed aan delfstoffen als kostbare metaal ertsen alsook aan bruinkool en waterkracht en men hoopt tot zelfvoorziening in olie te kunnen komen. Met het vestigen van een industrie, gebaseerd op deze natuurlijke rijkdommen, is in Joegoslavië nog nauwe lijks een begin gemaakt, maar de moge lijkheden daartoe kunnen alleen verwer kelijkt worden door grote en langdurige credieten en investeringen. Wanneer de re gering er niet in slaagt de garanties te bie den, die voor dergelijke credieten geëist zullen worden, dan zal zij met haar bouw programma in een wel uiterst moeilijke situatie geraken. Ten plattelande De pogingen om de revolutie op het plat teland te laten doordringen hebben ondanks latente tegenstand van het conservatieve hoerendom tot aanzienlijk resultaat geleid. Volgens de officiële gegevens zijn twintig procent der boeren reeds in collectieve on dernemingen verenigd in de gebieden waar de meeste landbouwgronden liggen, zelfs bijna veertig procent. Terwijl de Joegoslavische leiders hard werken aan de veelzijdige problemen, waarvoor zij zich gesteld zien, moeten zij zich verdedigen tegen wat zij noemen „de leugens en laster" der Cominform. Die verdediging geschiedt niet alleen op het propagandistische front, doch zij is ook materiaal sterk georganiseerd. Langs de roerige Zuidelijke grenzen lijkt de mili taire paraatheid op een staat van beleg en er zijn geen aanwijzingen dat de regering zich door de talrijke grensincidenten, die zich blijven voordoen, heeft of nog zal laten intimideren. Joegoslavië schijnt vast besloten, zijn ecenomische zelfstandigheid en zijn com munistische opvattingen op al zijn fronten te verdedigen. Model-polis voor verzekering tegen ziektekosten Maatregel ter bescherming van het publiek De Ondervakgroep Ziektenkosten-ver- zekering heeft een aantal maatregelen ge troffen naar aanleiding van vele klachten van het publiek. Men kan namelijk niet ontkennen dat vele van deze klachten tegen de gang van zaken bij sommige maatschap pijen gegrond waren. De vakgroep heeft voor haar leden (25 ziektenkostenmaat- schappijen) een model-polis vastgesteld, volgens welke de verzekerde na 5 jaar verzekering niet meer door de maatschap pij kan worden geroyeerd. Bovendien is er een arbitrage-commissie voor geschillen tussen verzekeringsmaat schappijen en verzekerden volgens deze model-polis in het leven geroepen, waarin onder meer de voorzitter en de secretaris van de Nedei'landse huisartsen Vereniging zitting hebben. Er wordt een afzonderlijke stichting ge vormd, waar speciale gevallen met een te hoog risico voor een normale verzekering ondergebracht worden. Reeds hebben 10 van de 25 ziektenkosten-verzekeringsmaat- schappijen de model-polis van de vakgroep aanvaard. Men zal naar wettelijke erkenning en overheidscontrole van deze polis streven, zoals dit bij de levensverzekeringen, reeds jarenlang bestaat. De vakgroep vestigt er de aandacht op, dat het voor het publiek van groot belang is, dat het zich volgens de voorwaarden van de model-polis verzekert. De ondervakgroep streeft er naar, aan de bestaande chaotische en a-sociale toestand op 't gebied der ziektenkosten-verzekering (de ziekenfondsen vallen hier buiten) een einde te maken. Zij dringt er op aan, dat zij die een ziektenkosten-verzekering willen afsluiten, te voren nauwlettend de polis voorwaarden bestuderen, teneinde later teleurstelling te voorkomen. Hoewel het weer niet erg meeioerkt, is de hooioogst in volle gang. Op Texel rijden de hoog opgetaste wagens af en aan bij de haven van Oude Schild, vanwaar het hooi naar het vastelandwordt vervoerd. Prijsvraag voor radioluisteraars Hoe snel vliegt majoor Flinterman. De N.C.R.V. schrijft in met het Voor- vraag ujt naar Nederiands snelheidsrecord voor vliegtuigen te vest.- ;„Cndsendat Steun Verleent aan nagelaten betrekkingen van leden van de nuhtatre luchtvaart. Sultan van Djokja terug van zijn oriëntatiereis fe^rSStnnXdant van West-Java, Java, di. Van Glt de piaatsver- republüc^n^e troepencommandan^op Java, kolonel Nasoetion, anderzijds ove -S/afa oriëntatiereis door Midden verneemt de cottespondent renAn het resultaat van de b P Batavia centrale Semsngde pubiikeinse mili- van Zondag is, dat aeP repubiikeinse taire leiding n0gI?} wüzen dat zij zich eenheden er OP hokden en hun postal niet'mogen verlaten om de pa- trouillegebieden uit te breiden. Nieuwe afsluitdijk tussen Walcheren en Woensdag zou de geul tussen zuid-Beveland van SwfzuidSSolder sou kunnen gesteld m0«'tW2°crfook nu weer%tagnatie zakkingen heelt zich ook nu in het werk voorSedaan door stroom. In de nacht van"met stc_ dag is hierdoor een ba 8 vaartuig tegen nen, losgeslagen, waai rKikgeul opvoer en een hulpbrug over detaachte %tennsd?gmorgen heeftmtm met manen ÏÏjdJfV de n?S ver- binding tussen Walcheren en stand kan worden gebracht. Treinabonnementen worden duurder Op 1 Januari 1948 zijn de abonnements tarieven der Nederlandse Spoorwegen tij delijk verlaagd met 15 procent. De directie deelt thans mede dat hierdoor een ver storing van de samenhang tussen de ver schillende tariefvormen is opgetreden, die een herziening wenselijk maakt. Daarbij komt, dat sindsdien het dienstbetoon der Nederlandse Spoorwegen aanmerkelijke verbeteringen heeft ondergaan en dat ver dere verbeteringen zullen volgen. Daarom hebben de Nederlandse Spoorwegen zich tot de minister van Verkeer en Watei'staat ge wend met het verzoek per 1 September de oude abonnementstarieven weer te mogen invoeren. Dit verzoek is toegestaan. Een uitzondering is gemaakt voor de toeslag, die voor de eerste maand op de algemene abonnementskaarten wordt geheven. Deze wordt niet verhoogd. Nederlandse Reisspaarkas opgericht Samenwerking van vele instanties Opgericht is de stichting „De Nederland se Reisspaarkas". De stichting stelt zich ten doel de bevordering en het vergemak kelijken van het reizen en van het beste den van vacantietijden van Nederlandse onderdanen, in het bijzonder van financieel minder draagkrachtigen, zonder zich te mengen in de wijze van vacantiebesteding. De Nederlandse Reisspaarkas zal binnen kort spaarzegels uitgeven. Deze zegels kun nen worden gekocht bij vakverenigingen, werkgevers en winkeliers tegen een prijs die vijf procent lager is dan de nominale waarde. Verkeersbedrijven, hötels, pensi ons en restaurants, die bij de reisspaarkas zijn aangesloten, aanvaarden de zegels echter in betaling tegen de daarop ver melde waarde. Door dit systeem acht men het mogelijk de vacantie-uitgaven over het gehele jaar te verdelen. De Reisspaarkas oefent geen enkele invloed uit op de wijze, waarop de vacantie besteed zal worden. In de Nederlandse Reisspaarkas werken de drie vakcentrales, N.V.V., C.N.V. en K.A.B., de reisverenigingen, Bedrijfs- horeca, de Nederlandse Jeugdherberg centrale, de Nederlandse Spoorwegen, het Verbond van Middenstandsverenigingen, de Centrale der Verbruikscoöperaties, de A.N.W.B. en het ministerie van Sociale Zaken samen. Ronde Tafel-conferentie Poststempel Naar ANP mededeelt zal met ingang van de opening van de Ronde Tafel-confe rentie een speciaal poststempel van de con ferentie worden gebruikt. Deze zal be staan in een cirkel met een afbeelding van de Ridderzaal in het midden en daarom heen de woorden: Ronde Tafel-conferentie 's-Gravenhage. VINDINGEN OP ONDERWIJSGEBIED. De heer W. Lommers, een onderwijzer uit Bergeyk, heeft enkele vindingen op on derwijsgebied gedaan. De eerste vinding betreft een „rekencirkel" die 8 bewerkin gen (optellen, aftrekken, vermenigvuldi gen, delen, kwadraatvorming, reeksvor ming, ontbinding in factoren en bepaling van het kleinste gemene veelvoud) op aan schouwelijke wijze voorstelt. De heer Lom mers ontwierp verder een „breukencirkel" en een „stimulator", een bord dat voortdu rend een overzicht geeft van de vorderin gen waardoor de leerlingen worden aange spoord tot grotere inspanning. PRIJZEN VOOR JAM EN VRUCHTENSAPPEN VRIJ Aangezien door het ruime aanbod geen vrees behoeft te bestaan voor prijsstijging, heeft het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit de maximumverkoopprijsregelingen voor rode en zwarte bessensap, frambozen- sap, tomatensap en jam ingetrokken. „Seizoensinvloeden" gaan zich echter nu weer duidelijker demonstreren Nu de meeste distributievoorschriften zijn ingetrokken, de winkeliers veelal over be hoorlijke voorraden beschikken en in de meest dringende behoeften van het publiek is voorzien, geven de omzetten een meer normaal verloop te zien. Dit betekent ech ter ook dat de seizoensinvloeden, welke in de oorlogs- en de" eerste na-oorlogsjaren nauwelijks waarneembaar waren, thans duidelijker naar voren treden. In dit licht dient het door het „Econo misch Instituut voor den Middenstand" over Juni j.l. gepubliceerde cijfermateriaal te worden bezien. De zomermaanden immers geven in ver schillende branches (o.a. in het banketbak kersbedrijf en in de détailhandel in meu belen) relatief lage omzetten te zien, ter wijl juist in andere takken van handel (o.a. in de détailhandel in aardappelen, groen ten en fruit en in de détailhandel in alco holhoudende en alcoholvrije dranken) om zetstijging is waar te nemen. Ten opzichte van de voorafgaande maand werd in het kruideniersbedrijf in Juni j.l. enige omzetstijging geboekt, welke hoofd zakelijk moet worden toegeschreven aan een grotere verkoop van slaolie tengevolge van de per 23 Juni opgeheven distributie van margarine, boter, vet en spijsolie. Het omzetverloop in het slagersbedrijf vertoonde enige daling. Dit verschijnsel doet zich steeds in de zomermaandén voor en kan dus worden beschouwd als een normale seizoensfluctuatie. De détailhandel in textiel boekte gemid deld een omzetdaling van 7.5 procent. Ver schillende deelnemers berichtten evenwel omzetstijging te hebben behaald tengevolge van Vaderdag- en Pinkster-aankopen. De zaken in dames- en herenstoffen, damesconfectie, dameshoeden en bedrijfs kleding noteerden een vrij aanzienlijke om- PANDA EN DE MEESTER4JITVINDER 3 14. „Wees nu toch eens kalm!" riep Ernest au.w 0— Klapper opgewonden tot Panda. „Waar Voor de jeugd. 18.15 Liohte muziek. 19,00 praat je nu weer over? Wat zei jé nu weer? Artistieke staalkaart. 19.20 Sport. ^19.30 j Wat bedoel je? Wat heb ik vergeten? Wat Lezing over Jeanne d' Are. 19.45 Boek bespreking. 20.20 Operetteconcert. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Weense muziek. 22.25 Voordracht. 22.40 lichte muziek. 23.15 Dansplaten, wil je eigenlijk". „Nou eh begon Panda verlegen„ik zie hier nog allerlei onderdelen en dingen liggen overalen toen dacht ik zomisschien is daar nog iets bij dat óók in het paard moet.»»" „Onzin! Bah! Iéts dat ook tvacht eens! j Maar wacht nu toch eens! Hinder me niet!" riep Klapper. „Daar! Wat heb ik je ge zegd? Daar heb ik vergeten de vol-auto- matische kunst-nier er in te bevestigen! Enkijk nu toch eens! De surrogaatlever ligt er nog naast! Hdd je me dat niet eerder kunnen zeggen?" En met deze kreten stortte de wakkere uitvinder zich in het achtereinde van het mechanische paard, en begon daar koortsachtig allerlei verge ten onderdelen naar binnen te duwen. De gevolgen waren ontzettend: want terwijl Ernest Klapper van achteren een hele massa naar binnen drukte, vielen van voren de blikken hersens er weer uit! „Pas op!" riep Panda. „De kop loopt leeg!" zetdaling. Een geringe omzetstijging werd geboekt in de heren- en jongensconfectie zaken en in de wolwinkels. Gemiddeld be haalden de herenmodezaken omzetten van ongeveer dezelfde omvang als in Mei j.l. Ondanks Pinksteren daalden de omzetten in het banketbakkersbedrijf in Juni met gemiddeld 8 procent en kwamen daardoor zelfs lager dan het gemiddelde van de eer ste drie maanden van 1949. Hierbij steekt het omzetverloop in het bakkersbedrijf gunstig af. Het indexcijfer over Juni voor deze groep middenstands- bedrijven daalde slechts met één punt. De grotere aanvoer van verse groenten en fruit deed de omzetten in die détail handel stijgen. De Juni-omzetten lagen op gelijke hoogte als de gemiddelde maand- omzet in 1947. Toch is het omzetverloop in deze branche teleurstellend. Vergelijkt men de omzetten in Juni 1948 en 1949 onderling, dan blijkt, dat een teruggang is waar te nemen van bijna 14 procent. In de détailhandel in zuivelproducten liepen de omzetten door de opheffing der distributie van boter, margarine, vet en spijsolie, enigszins op. In de détailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen was het omzetverloop ongunstig. Deze zaken boekten vergeleken bij de maand Mei een omzetdaling van 9 procent. Vergelijking van de omzetten in de maanden van het eerste halfjaar 1948 met die van de over eenkomstige periode van 1949 wijst in de genoemde groep verkoopplaatsen op een daling van bijna 17 procent. In de laatste maand gedurende welke de tabaksdistributie van kracht was, werd in de tot de détailhandel in tabaksfabrikaten behorende ondernemingen een vooruitgang geboekt van 5 procent. Pinksteren en Va derdag hebben het omzetverloop in deze branche gestimuleerd. In de détailhandel in meubelen en aan verwante artikelen liepen de omzetten in Juni sterk terug, zij waren in de midden standszaken bijna 7 procent lager dan die in 1948. Overigens kan deze sterke daling ten opzichte van Mei als een normale sei zoensfluctuatie worden beschouwd. Zowel in April als in Mei viel in de détailhandel in alcoholhoudende en alco holvrije dranken een sterke omzetdaling waar te nemen. In Juni trad tengevolge van een grotere verkoop van zomerdranken enige verbetering in. Toch bleef ook deze maand de omzet lager dan in de overeen komstige maand van 1948. De détailhandel in drogisterij-artikelen boekte ten opzichte van de voorafgaande maand een omzetdaling van ruim 6 procent De ongunstige weersomstandigheden druk ten de verkoop van parfumerieën en der- gelijken. Evenals in April en Mei waren ook in Juni de omzetten een weinig lager dan in de overeenkomstige maand van 1948. In het kappersbedrijf liepen de omzetten op. In de herensalons steeg de omzet met 4 procent. Pinksteren voorkwam in de da messalons achteruitgang. In deze afdeling werden gelijke omzetten behaald als in de voorafgaande maand. In het optiekbedrijf lagen de omzetten op vrijwel gelijke hoogte als in Mei, „Pro-Schieveners" antwoorden locale oppositie „Slechts klein offer aan cultuurgrond nodig" Aan een communiqué van het „Geweste lijk Comité Luchthaven Rotterdam" is het volgende ontleend: Kort geleden is een brochure verschenen van de Coöperatieve Groenten- en Bloe menveilingvereniging „Berkel en Roden-» rijs", getiteld „Schieveen? neen". In deze brochure wordt betoogd, dat het project- Schieveen rampzalige gevolgen zal hebben voor de tuinbouw in het rayon Berkel en Rodenrijs. Niet minder dan 39 bedrijven met bijbehorende woningen zouden moeten verwijnen, waardoor ook de gemeente Ber kel en Rodenrijs van haarwelvaartsbasis zou worden beroofd. Daarentegen betoogt „Luchthaven Rot terdam" dat Schieveen slechts 126 hectaren beslaat, waarvan het grootste deel weide grond is en dat slechts 5 pet van dit ter rein uit tuinbouwgrond bestaat. De gras winning zou overigens, ook bij vestiging van de luchthaven, kunnen worden voort gezet. De agrarische offers voor Schie veen zijn bijgevolg van uiterst beperkte omvang. „Een straat oversteken is gevaarlijker dan vliegen" De dirècteur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, de heer J. W. F. Backer, hield een radiopraatje over de taak van de rijks luchtvaartdienst. De rijksluchtvaartdienst, zo zeide hij, is er om het luchtverkeer veilig te maken. Deze dienst houdt toezicht op de veiligheid van de luchtvaart, voert onderhandelingen om het luchtverkeer met andere landen mogelijk te maken en regelt het luchtver keer boven Nederland. De opleiding van luchtvarend personeel staat eveneens on der zijn toezicht. Onder de contröle vallen thans de onge veer 90 vliegtuigen van de K.L.M., onge- ver 20 van Aero-Holland, ruim 60 van de Rijksluchtvaartschool en ruim 70 van de sportvliegerij. Ieder vliegtuig en iedere motor moet geïnspecteerd worden na een reparatie of na het onderhoud, dat na een wettelijk voorgeschreven aantal uren moet geschieden. Er gaat geen vliegtuig de lucht in of het is gecontroleerd. Ieder vliegtuig moet voor zien zijn van een bewijs van luchtwaardig heid. Nederland, aldus de heer Backer, wordt op luchtvaartgebied onder de „grote mo gendheden" gerekend. 1-Iet kan zich alleen op deze plaats handhaven, wanneer service en comfort, doch bovenal veiligheid altijd nog een ietsje beter zijn dan bij anderen. Wij zijn er trots op, dat onze Nederlandse vliegers in het algemeen altijd een beetje beter zijn wat bekwaamheid betreft dan de buitenlanders". „Dit moge zonderling klinken", aldus de heer Backer, „na de recente zo betreurens waardige ongevallen, maar vergeet niet, dat deze overal en altijd zullen blijven voorkomen, Hoe voorzichtig men ook is, welke maatregelen men ook treft, ongeluk ken met vliegtuigen zullen, evenmin als die met auto's en treinen, niet geheel te vermijden zijn. Een vliegongeval spreekt meer tot de mensen. Maar het is gevaar lijker de straat over te steken dan om te gaan vliegen". Tenslotte zei de heer Backer, dat zelfs buitenlanders op Schiphol bij de Rijks luchtvaartdienst hun opleiding tot ver keersvlieger krijgen en dat de K.L.M. op Schiphol voor 28 buitenlandse maatschap pijen vliegtuigen repareert. Keus. Volgens een bericht van Sovjet-Rus sische zijde heeft een Britse soldaat zich. naar de Russische zone begeven en al daar aan de Sovjet-Russische autoritei ten verklaard „vrijwillig de Britse zóne verlaten te hebben omdat hij zich, als strijder voor vrede en democratie, niet langer in staat voelde bij het Britse leger in dienst te blijven". Vanwege het commando van het Britse Rijnleger wordt medegedeeld, dat de betrokken soldaat in de nacht van de 12de op de 13de Augustus absent is ge meld. Besmet. Het Franse blad „Liberation" ver klaart, dat de Franse bankbiljetten zo met bacillen zijn besmet, dat zij een ge vaar voor het openbaar welzijn vormen. Een laboratoriumonderzoek van enige biljetten toonde aan, dat er duizenden bacillen, waaronder ook tuberkelbacil len op voorkwamen. Het meest besmet zijn de biljetten van vijf, tien en twintig francs, die al enige tijd niet vernieuwd zijn. (Rtr.) Nog' steeds. Uit Centraal Ecuador worden nog dagelijks aardschokken gemeld. Sommige worden „betrekkelijk krach tig" genoemd. Er wordt echter weinig schade aangericht. Eerlijk. De organisator van de laatste staatsgreep in Syrië, kolonel Hinnawi, heeft volgens Reuter in een telefoon gesprek met Reuters correspondent te Beiroet lachend ontkend, dat hij - ver moord zou zijn. De correspondent had de indruk dat de kolonel het eerlijk meende. Tijger. Tijdens een patrouilletocht tussen Taroesan en Painan (West-Sumatra) heeft soldaat D. Prasing van 5-1 R.I. dezer dagen een tijger gedood van 2% meter lengte. De bevolking ondervond reed geruime tijd last van dit dier, dat ettelijke stuks vee doodde, en was zeer dankbaar voor het neerleggen van de rover. Explosie. Op het vliegveld Bedenac-Bussac in Zuidwest-Frankrijk, zijn 12.000 vlieg tuigbommen ontploft door een bosbrand, die rond het vliegveld woedt. De brand ontstond door de explosie van een doos ontplofbare stof in een bij het vliegveld behorende munitie-opslagplaats. De warmte was hiervan de oorzaak. Wapens. In de afgelopen 24 uur heeft de politie te Napels jacht gemaakt op ver boden wapens. Hierbij werden 73 per sonen gearresteerd en een grote hoe veelheid wapens en munitie in beslag genomen. Tot de buit behoorden meer dan 1.000 pond explosieve stof, zeven anti-tankmijnen, vele tijdbommen, dui zenden machinegeweerkogels en ge weerpatronen. Brand. De Joegoslavische politie stelt een onderzoek in naar een brand die ern stige schade heeft aangericht op het Joegoslavische schip „Partizanka", dat in de haven van Split lag om te worden gerepareerd. De brand is vorige week Vrijdag uitgebroken. Radio-Rome heei't bericht, zo meldt Reu ter uit Londen, dat verscheidene leden van de bemanning en havenarbeiders, die aan boord van het schip waren ondergebracht voor de duur der repq- tatiewerkzaamheden, zijn omgekomen,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2