mmm SCHOOLBOEKEN £dWu£cm Ingezonden stukken KONINKLIJKE yKort en Bondig j Het noodlottige halssnoer Vrijdag 19 Augustus 1949 Haarlems Dagblad 1 Lady Baden Powell in Nederland Door een erehaag van meisjes padvind- sters in blauwe uniformen betrad gister middag Lady Baden Powell, de „chief guide of the world", het platform van de Amsterdamse luchthaven, waar zij kort tevoren met het vliegtuig uit Oslo was ge arriveerd. Na te zijn verwelkomd door de hoofdbe sturen vah het Nederlandse Padvindsters Gilde en van de R.K. Gidsen, ging zij per auto naar het padvindsterscentrum „Bui tenzorg" bij Baarn, dat ko^t geleden door Koningin Juliana is geopend en waar van 16-30 Augustus de internationale trainings cursus voor kabouterleidsters wordt ge houden. Des avonds is op het landgoed een groot kampvuur ontstoken ter ere van de hoge gast. Vandaag gaat de chief guide naar Utrecht waar het NBG-hoofdkwartier is gevestigd en voorts zal het kampeercentr-um in Om men en het Blauwe Vogelkamp in Schaars- bergen, waar gebrekkige meisjes van de buitensport genieten, door haar worden bezocht. Zondag keert zij per vliegtuig naar Londen terug. NEDERLANDSE BOTER BEVAT GEEN KANKERVERWEKKENDE STOFFEN Naar aanleiding van een onlangs ver schenen bericht, dat prof. Adolf Butenandt, de Duitse Nobelprijs winnaar voor schei kunde, heeft verklaard, dat de kleurstof fen, die gebruikt worden om boter te kleu ren, de ontwikkeling van kanker kunnen bevorderen, deelt het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad mede dat dit bericht geen betrekking heeft op de Nederlandse boter. De bedoelde kankerverwekkende stof is botergeel, een anilinekleurstof. Op grond van de Warenwet is het in ons land verboden stoffen als botergeel te ge bruiken. Plet gebruik van alle synthetische kleurstoffen, aniline-kleurstoffen, teer- kleurstoffen of hoe deze verder aangeduid mogen worden, zijn voor het kleuren van boter verboden. Nederlandse boter wordt gekleurd met anatto, een volkomen onschuldige kleur stof uit de zaden van de in de tropen voor komende anattoboom. Het beste is niet goed genoeg (Dacht hij) voor zo'n lief meisje- Dus gingen zij naar Reemers toe En, na het vierde ijsje Clinge Doorenbos UITSLUITEND ROOMIJS ttcuvi 11EEÜIERS KRUISSTRAAT 35 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 Augustus 1949 ONDERTROUWD: 17 Aug., J. E. C. Braunschweig en G. J. Ni'kkels; 18 Aug., A. de Jong en C. Kemp. GEHUWD: 18 Aug., M. C. Bijnagte en P. van Bruggen; A. A. W. Mes en H. Vrieling; H. van der Valk en O. Kamsma; J. C. Eischhorn en T. Boogaard; J. Strootman en W. M. A. van Keulen; M. H. Alofs en J. J. van Meerveld; G. J. Felix en G. Beutich; M. Klerk en F. T. C. Swart; A. M. Leising en F. M. Klabou. BEVALLEN van een zoon: 15 Aug., H. G. J. BleekerSnijders; 17 Aug., M. J. Mel- chiorHuijboom; J. W. M. Kerkhoff Blankwater. BEVALLEN van een dochter: 17 Aug., A. van DuinMooij, 2 d.; W. F. Roosenvan der Aai-; J. E. van der VossenPaul; J. G. Heidemanvan Toor; A. M. Dolle Deckers; J. C. PostSmit; 18 Aug., E. E. SiekermanHartemink. OVERLEDEN: 16 Aug., D. de Vente, 63 j., Zuidersteeg; H. M. Govers, 59 j., Teyler- straat; 17 Aug., C. Maasvan der Steen, 62 j., Kamperlaan. Lady Baden Powell na haar aankomst op Schiphol Goochelaars strijden om de wereldtitel Internationaal congres in Amsterdam Gistermiddag werd te Amsterdam het vierde internationale goochel-congres offi cieel geopend. Enige honderden goochelaars en telepathen uit 19 verschillende landen nemen hieraan deel en dingen meer naai de titel „wereldkampioen goochelen". Direct na de opening, welke werd bij gewoond door afgevaardigden van het ge meentebestuur en een aantal afgevaardig den van artisten-organisaties, begon het concours, waaraan alle internationale grootheden deelnemen. Tussen de goochelbedrijven door hebben er galavoorstellingen, bals, banketten en rondvaarten plaats. Zelden is er voor een congres bij het pu bliek een dergelijke belangstelling geweest. Reeds thans zijn practisch alle concours- voorstellingen uitverkocht. In de pauzes kan de leek de edele goochelkunst leren. Dan doen de groten in het vak elkaar trucs voor en achter de schermen worden bepaalde trucs en appa raten verkocht. In welke valuta betaald wordt, is een raadsel, maar het wil ons voorkomen, dat er ook met Lieftinck ge goocheld wordt. Zondag zal tijdens het sluitingsbanket de winnaar van het concours, de wereld kampioengoochelaar, bekend gemaakt wor den. Massa-meeting der wereld-federalisten De resultaten der proefstemming Het Internationaal Legioen van Wereld burgers houdt morgenavond in het Haar lemse concertgebouw een massa-meeting, waar de resultaten van de proefstemming voor wereldregering die in de afgelopen weken in Haarlem is gehouden, bekend zullen worden gemaakt. De vergadering wordt gehouden onder hei motto „Haarlem, eerste wereldburgerstad". Bijdrage voor „Groenendaal" Bij het gemeentebestuur van Heemstede is bericht ingekomen van een Koninklijk Besluit, waarbij aan de gemeente opnieuw een bijdrage van 2000 wordt toegekend voor de kosten van instandhouding van Groenendaal, echter voorlopig alleen voor het jaar 1949, aangezien voor 1950 ver moedelijk een andere regeling zal gelden. In de overeenkomst is bepaald, dat de ge meente zich verbindt het bos noch geheel, noch gedeeltelijk te zullen vervreemden, noch ten laste daarvan enig zakelijk recht te zullen verlenen dan na goedkeuring van de minister van Landbouw. Veiling of dunning van het bos mag alleen geschie den dan na goedkeuring. B. en W. achten de voorwaarden niet bezwarend en stellen de raad voor de bijdrage te aanvaarden. Naar LOOSJES voor Snelle en accurate levering GROTE HOUTSTRAAT 100 - TEL. 13060 Geloof en Wetenschap Aan de leden van de vereniging „Geloof en Wetenschap" is het programma voor het aanstaande seizoen aangeboden. Het omvat enige voordrachten, welke de vraagstukken van deze tijd belichten en de kennis op verschillend gebied verrijken, avonden ge wijd aan muziek, toneel en een opera en vier cursussen. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op Vrijdag 16 September in de Stads schouwburg. Dan zal luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich uit Den Haag spreken over „Verlies van de zee is verlies van onze onafhankelijkheid". Veertien dagen later geeft „Het Vrije Toneel" een voorstelling van „Wie het laatst lacht". In totaal worden achttien bijeenkomsten gehouden. Het Amsterdams Toneelgezel schap geeft vier voorstellingen, namelijk „Koning Lear", „De moord in de Kathe draal", „Midzomernachtdroom" en „Cyrano de Bergerac"; het Rotterdams Toneelgezel schap brengt „Jonkvrouwe de la Seiglière" en de Nederlandse Opera „Rigoletto". Theo van der Pas geeft een piano-concert en het Nederlands Kamerkwartet uit Hilversum brengt vierstemmig a capella „Uit Neder lands glorietijd". Voordrachten zullen houden Christopher Hollis M. P. uit Londen over „British poli tics today", mejuffrouw dr. Sis Heyster uit De Steeg over „De problematiek van de hedendaagse jeugd", architect C. M. van Moorsel uit Rijswijk over „Bouwkunst en samenleving", Gustav Adolf uit Brussel over „Gegenwartiger Stand und die Ziele des Bolschewismus in aller Welt", pater dr. Mod. van Straaten O. E. S. A. uit Haar lem over „Problemen rond het humanisme onzer dagen", Père Hénusse S.J. uit Arlon over „L'existentialisme, la philosophie de la nausée et du désespoir" en pater dr. J. L. Witte S.J. uit Groningen over „Katholieke verdraagzaamheid in nieuwe vormen". Vrouwengemeenschap G.G.G. De Vrouwengemeenschap „Geluk door Geestelijke Groei" heeft voor de komende maanden een programma samengesteld. Iedere Woensdagavond komen de leden in gebouw „Theosofia" aan het Nassauplein bijeen. Op de openingsavond zal mevrouw Akke de Vries bij de luit een serie oude ambachtsliederen zingen. In de daarop volgende weken spreken mejuffrouw Chr. Staas over „Helen Keller", dr. C. Spoel- der over „Ken uw stad", mi'. G. J. Salm over „Het ontstaan der aarde", Jef Last over „China", J. G. Mieremet over „Aardstralen en onze gezondheid", M. J. F. Ehrbecker over „Humanistische stromin gen". dr. A. de Vletter over „De rijpere jeugd" en Wout Meyer over „Het volle zingt en danst". Mevr. Riek Bonset-Horst zal „Lucifers" van Vondel bespreken en ge deelten er uit voordragen. Woensdag 21 September wordt in hotel „De Leeuwerik" door „De Schouwspelers" een voorstelling gegeven van „De Erfge name van Rabourdin". JUBILEUM J. GRIJMANS. De heer J. Grijmans, firmant van de Perolin-company, heeft gisteren de dag herdacht,waarop hij 25 jaar geleden bij deze firma in dienst kwam. 's Ochtends was er feest voor het personeel in het Bol werk en 's middags een receptie in het zelfde etablissement, Velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun waardering voor de heer Grijmans met bloemen en geschenken tot uiting te brengen. KEURING VAN POLITIEHONDEN Aan de in Heemstede gehouden keuring, uitgeschreven door de afdeling Noord holland van de Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging namen 53 hon den met hun geleiders deel. Slechts aan tien kon het certificaat politiehond worden verleend. Van de beide Haarlemse dresseervereni- gingen, die met enkele honden op deze keu ring verschenen, verwierf als enige uit deze omgeving de hond Bonnie, eigenaar C. A. Kloos, lid der vereniging „Haarlem", het certificaat. Het verkeer eist nog voortdurend offers. Helaas! De fijne was in ge wone zeep echter ook, al zijn de slachtoffers dan gelukkig geen mensen, maar Uw wollen kleding stukken. Alles wat wol is, verdraagt geen gewone zeep. Wol blijft alleen nieuw en soepel en mooi, als U regelmatig wast in Eohfalon, alkali- vrij". Was Uw wol veilig ir> j 35 ct ptr pik. N«tto 100 pi Jubileum D. J. Zwerus Ter gelegenheid van het jubileum van de heer D. J. Zwerus, die gisteren 25 jaar bij de Gemeente-reinigingsdienst in functie was, is de jubilaris op het stadhuis ontvan gen door de wethouder van de bedrijven mr. dr. A. F. H. Schreurs, die hem een oor konde aanbood, 's Middags kreeg de heer Zwerus thuis bezoek van een vertegenwoor diger van de directie, die hem het gebrui kelijke geschenk aanbood. Voorts kwamen er nog collega's gewagen van de waardering die iedereen voor de jubilaris gevoelt en zij boden hem bloemen aan. EXAMENS HANDENARBEID Te Haarlem zijn geslaagd de dames: J. Goedhart; M. E. Oosterwijk Bruin; E. Smit; F. W. Marskotke; G. Holtrust; A. W. C. J. Veenswijk; G. Cleverens; S. de Haas. Afgewezen 3. De examens zijn geëindigd. Pittige koffie ROODMERK 98 cent per V2Poncl Twee van elke zes Haagse huishoudingen wonen samen Door het Bureau voor statistiek en voor lichting der gemeente 's-Gravenhage is thans aan de hand der uitkomsten van de woning- en gezinstelling het vraagstuk van woningnood en samenwoning in de residen tie nauwkeurig onder de loupe genomen. Uit het onderzoek blijkt o.a. dat 38 procent van het totaal aantal woningbehoevende huishoudingen, dat wil zeggen meer dan 1 op 3 huishoudingen, moet samenwoningen. Voor de gehele stad is het woningtekort dat is het aantal „woningbehoevende" gezinnen zonder eigen woning in procenten van het totaal aantal woningbehoevenden becijferd op 17.3. Dit cijfer ligt aanmer kelijk boven dat voor Amsterdam (10.0) en Rotterdam (14.8). Het woningtekort in de stad is, gerekend naar het aantal samenwoningen, vooral groot in het gebied tussen de oude binnen stad en de oude kom van Scheveningen, waar het rond 28 procent bedraagt. Om dit gebied heen liggen de buurten met een kleiner tekort, terwijl de kwartieren met het geringste woningtekort aan de rand van de bebouwde kom liggen. Toch mag in de buurten met veel samenwoning de per per soon beschikbare woonruimte (aangegeven door het gemiddeld aantal bewoners per vertrek) niet ongunstig genoemd worden. Dit houdt verband met de omstandigheid, dat samenwoning vooral voorkomt in ruime woonpanden met veel vertrekken, ter-wijl de samenwonende gezinnen als regel niet groot zijn. Er is tevens nagegaan welke huishoudingen tekort aan slaapruimte heb ben. In totaal vond men bil 2688 huishoudin gen (of 1.6 procent van het totaal aantal huishoudingen) een onhoudbare toestand op dit gebied. Hieronder zijn 1444 alleen- wonenden en 1244 samenwonende huishou dingen, waarvan er vele in de oude binnen stad worden aangetroffen. In het algemeen is te zeggen, dat het slaapruimtetekort voor de samenwonende en alleenwonende huishoudingen in vrijwel gelijke mate geldt. Het doet zich namelijk ook veelal voor in buurten met kleine woningen en grote gezinnen. Van de woningen met minder dan 5 ver trekken hebben nog geen 10 procent samen woning, terwijl bij de grotere woningen namelijk die met 8 of meer vertrekken, ruim driekwart meer dan één gezin her bergt. Het feit, dat vooral kleine gezinnen in aanmerking komen voor samenwoning komt hierin tot uitdrukking, dat in ruim 70 procent van de woningen met samen woning het gezin van de hoofdbewoner 1 tot 3 personen telt. In de woningen zonder samenwoning telt het gezin daarentegen in rond 70 pro cent der gevallen 3 tot 6 personen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie) (Adv.) (Adv.) „Liftende" jeugd „Liften" is bij de hedendaagse jeugd schering en inslag. Zij worden door hun ouders liefst met zo weinig mogelijk geld naar het buitenland gestuurd met de be doeling daarheen te liften en zo hun doel te bereiken. Volgens mij is dat teren op andermans beurs, dps parasiteren, terwijl de ouders vaak de reis zouden kunnen be talen. Het is een-sport geworden die mijns inziens afkeuring verdient, gezien nog het feit dat de kinderen niet weten met wie zij meerijden en zij daardoor wel eens een lelijke pijp zouden kunnen roken. De ge vallen in deze vacantie zijn legio. Een waarschuwing is hier- niet overbodig. Sarah C. v. Alphen Hogere voedselprijzen nodig om tekort te verminderen Te Lake Success heeft de Australische landbouwdeskundige dr. Colin Clark op de wetenschappelijke conferentie van de UNO betreffende voedselhulpbronnen verklaard, dat de chronische oorzaak van het wereld voedseltekort eerder gebrek aan arbeids krachten dan gebrek aan land is. De oplos sing is volgens hem: hogere voedselprijzen. Het belangrijkste is volgens Clark het handhaven van voldoende arbeidskrachten op het platteland. „Tot dusverre zijn wij gevoed door de onderbetaalde arbeid van boeren en landarbeiders in de gehele we reld. Er groeit thans een nieuwe generatie op, die niet bereid is dit werk te blijven doen tenzij zij er economische mogelijk heden inziet, gelijk aan die voor de stads bevolking". Om voldoende arbeidskrachten aan te trekken zouden de prijzen der landbouw producten moeten stijgen tot omstreeks 70 boven het tegenwoordig niveau. Zelfs onder gunstige om'standigheden zou dit waarschijnlijk 20 tot 30 jaren duren. Clark noemde Australië en Argentinië als landen, die hebben bijgedragen tot het hui dige voedseltekort in de wereld, door indu striële uitbreiding te bevorderen, terwijl hun agrarische hulpbronnen nog altijd gro tendeels ongebruikt lagen. „De door deze en enkele andere voedsel exporterende lan den gevolgde politiek is ongerechtvaardigd, zowel van het standpunt der betrokken landen bezien, als van dat der gehele we reld uit", zo zeide Clark. Ook oefende Clark critiek op Australië en Argentinië wegens het gebruik van kunstmatige middelen om eigen bevolking van voedsel te voorzien tegen prijzen, die belangrijk lager zijn dan de wereldprijzen. VOOR EEN juwééO van een haard: HAARDENFABRIEK H I I V E R - S - U M Protesten tegen ontmanteling der Hermann Göringwerke Tienduizend arbeiders van de voormalige Hermann Göring Werke te Watenstedt Salzgitter bij Brunswijk, hebben gepro testeerd tegen de voorgenomen ontman teling van deze ijzer- en staalfabriek. Er werden redevoeringen tegen de ont- mantelingspolitiek gehouden, doch er vie len geen incidenten voor. Bij de demonstratie verklaarde dr. Machens, de bisschop van Hildesheim: „Al heeft I-Iitler misdaden tegen de menselijk heid begaan", zo zeide hij, „daarom heeft nog niet iemand anders het recht het zelfde te doen". De ministers van Arbeid en Financiën van Neder-Saksen spraken de arbeiders eveneens toe en verklaarden, dat de ont manteling moest worden stopgezet. In de gemeenteraad van Watenstedt- Salzgitter, die eveneens in protest tegen de ontmanteling bijeengekomen was, ver klaarde prof. Frohne, verbonden aan het bestuur te Frankfort, dat hij inlichtingen van de geallieerde autoriteiten had ont vangen die er op wezen, dat het voorne men om de voormalige Hermann Göring Werke te ontmantelen mogelijk zal wor den herzien. „Skemerpartijtje" voor Annie Woud. De burgemeester van Pretoria en mevrouw Fourie waren gastheer en gastvrouw op een „skemerpartijtje" (cocktailpartij) dat zij aanboden aan de Haarlemse zangeres Annie Woud, die thans een reeks concerten in Zuid-Afrika geeft. In een toespraak zei de de heer Fourie, dat in het kader der cultuurverwantschap tussen de Unie en Nederland een bezoek van vooraanstaande Nederlandse kunstenaars zoals Annie Woud ten zeerste wordt toegejuicht. BINNENLAND De toneelspelers Henk Rigters en Jack Dixon, die met een afdeling van Comedia een tournée door Indonesië hebben gemaakt van ongeveer zes weken, zijn gisteravond in ons land teruggekeerd. De overige leden van het gezelschap Johan de Meester, Edy de Boer, Joekie Broedelet en Truus Dekker hopen Zaterdagmiddag op Schip hol te arriveren. Dr. H. J. Friedericy, hoofd van de In donesische afdeling van het Nederlandse Voorlichtingsbureau te New York, maakt een reis door de Verenigde Staten om de hoofdkantoren van de nieuwsorganisaties en kranten te bezoeken, waarvan vertegen woordigers hebben deelgenomen aan de door de Nederlandse regering georganiseer» de tocht door Indonesië. Het voornaamste doel van de reis van dr. Friedericy is, per» soonlijk deelneming te betuigen aan de hoofdredacties, die een vertegenwoordiger verloren bij de vliegramp te Bornbav. In een vergadering van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer is de klacht geuit, dat de propaganda voor de toeristen- dienst op Folkestone der Maatschappij Zee land onvoldoende is. Telkens weer blijkt, zo werd gezegd, dat Engelse toeristen niet van het bestaan van deze dienst afweten, of erger nog dat hen op hun aanvrage om passage op deze dienst door de reis- bureaux ontraden werd, ervan gebruik te maken. Een 42-jarige schilder uit Rotterdam, die in de haven van Dordrecht een laadlbrug moest schilderen, hield zich vast aan een electrische leiding, waarvan de stroom, naar hem was medegedeeld, uitgeschakeld zou zijn. Hij kreeg een hevige schok en viel van een hoogte van 22 meter op de kade. Hij was op slag dood. Op 25 Augustus zal weer een nieuw gedeelte van de rijksweg' AmsterdamAf sluitdijk voor het verkeer wonden open gesteld. Het betreft hier het ongeveer 8 km. lange gedeelte West-Friesevaart (ter hoogte van Medembli'k)Wieringerwerf. Het ge deelte De HulkWest-Friesevaart is on langs in gebruik genomen. In Enschedé vierde de heer J. M. Hagemeyer Donderdag zijn honderdste ver jaardag. Hij werd in Westfalen geboren, kwam in 1876 naar Enschedé en oefende daar tot zijn 96ste jaar het beroep van schoenmaker uit. De spoorwegovergang tussen Nijkerk en Putten in de rijksweg Amersfoort Zwolle zal Zondag voor het verkeer zijn afgesloten wegens herstelwerkzaamheden. De routes, welke het verkeer zal kunnen volgen, worden door borden aangegeven. De eerste verkopingen van fruit op hout in de Betuwe en in Maas en Waal zijn niet veelbelovend voor de boomgaard- bezitters. Er is een overvloed van hard fruit, maar de prijzen, door de kopers be steed, zijn laag. Sommige boeren houden de verkoop maar in. Er zijn zelfs prijzen genoteerd van 4 tot 6 cent per kilo, zelfs voor bewaarfruit. Uit het kantoor van een bamdschoe- nenfabriek te Vrijhoeve-Capelle is een geldkistje met f 150Ö gestolen. Het kistje is later leeg in een sloot gevonden. De politie heeft drie inwoners van Waalwijk en een van Raamsdonkveer gearresteerd, die van deze diefstal worden verdacht. In Franeker wordt in het kantoorge bouw van de voormalige suikerfabriek een school voor buitengewoon lager onderwijs geopend. HAARLEM EN OMGEVING De Geref. kerk van Badhoevedorp krijgt een nieuwe luidklok. Als randschrift zal zij dragen: ,,'k Zal na lijden en bevrij den, door mijn klanken, 't al God danken". B. en W. van Heemstede stellen de gemeenteraad voor in de vacature ir. Jos. Th. Cuypers te benoemen tot lid van de Monumentencommissie de heer H. Kor- ringa. SCHEEPVAART Amsteldiep, JavaAmsterdam 19 Aug. te Djeddah. Alwalki, 18 Aug. van Boston naar Norfolk; Delfland, Buenos Aires Amsterdam pass. 18 Aug. Ouessant. Fries land-, New York—Java 19 Aug. te Lissabon. Groote Beer, BataviaAmsterdam 18 Aug. 240 mijl Oost van Malta. Hestia, Amster damWest Indië pass. 18 Aug. Lizard. Indrapoera, RotterdamBatavia pass. 18 Aug. Gibraltar. Kota Inten, RotterdamBa tavia 19 Aug. te Aden. Lawak, 19 Aug. van Penang te Colombo. Lekhaven, Antwerpen Rosario 18 Aug. te Rio Grande. Lisse- kerk, 19 Aug. van Rotterdam te Hamburg. Maaskerk, AmsterdamWest Afrika 18 Aug. van Dover. Mariekerk, Rotterdam Japan 18 Aug. te Aden. Blitar,- Rotterdam Batavia pass. 18 Aug. Kaap Guardafui. Borneo (zandzuiger) RotterdamBatavia 18 Aug. in Golf van Aden; Johan van Ol- denbamevelt, BataviaAmsterdam 18 Aug. 930 mijl Zuid-Oost Kaap Guardafui. Mui- denkerk, 19 Aug. van Porto Amboin naar Mossamedes. Nigerstroom, Amsterdam Dakar pass. 18 Aug. Las Palrnas. Sibajak, RotterdamBatavia 18 Aug. van Belawan. Sloterdijlc, 18 Aug. van Halifax naar Bos ton. Soestdijk, ,18 Aug. van Batavia naar Singapore. Tosari, 19 Aug. van Rotterdam te Batavia. Algenib, RotterdamPorie Alegre 18 Aug. te Rio Grande. Aludra, 22 Aug. van Luliea fee Glasgow; Kota Baroe, BataviaRotterdam pass. 18 Aug. Guarda fui. Nieuw Amsterdam, New YorkRotter dam 18 Aug. 480 mijl Oost van Cape Race. Zuiderkruis, RotterdamBatavia pass. 18 Aug. Ouessant. Oranje, BataviaAmsterdam 19 Aug. te Villefranehe. FEUILLETON dooi Gordon Mc Donell 23) Dat is eigenaardig, zei hij. Hij heeft de titel veranderd, sedert hij mij het boek gebracht heeft. Ik vraag me af, wat hem daartoe bewogen heeft. „Het kristallen Meer". Hetzelfde idee natuurlijk, maar niet zo goed. Janet zei: Het „Kristallen Meer Zij wendde zich tot haar man. Maar dat is de naam van de plek, waar je met Bill Burnette ben* gaan vissen, toen ik naar New York ging. is het niet? Dat is dat mooie meer, daar boven in de bergen, waar je me nog briefkaarten van gezon den hebt. Begg Holbrook knikte. Het scheen mij toe, dat zijn gezicht nog wat meer ge spannen stond dan eerst en hij zei: Dat is zo. Misschien is Sellick daar wel ge weest net als wij het was wel een plek, waar je verwachten - kon, dat een schrijver of een artist heen zou gaan, Wilson zei tegen Ives: Het is bij „Mammolh Lakes" in het gebergte ten noorden van Bishop Ik ben daar zelf ook eens gaan vissen. Een prachtig landschap. Janet zei: Wel, dat is eigenaardig. Dat is heel eigenaardig. Wij keken allen naar Janet. Zij stond daar met een blik van intense spanning op haar gezichtje en zij zei: Het was Letty, die hem daarover vertelde. Hij kwam uit de Oostelijke staten, nietwaar? Hij zou daar zelf waarschijnlijk niet ge weest zijn. Hij was immers juist in Cali- fornië aangekomen? Zij keek naar Ives en deze knikte alleen maar, daar hij haar gedachtengang niet wilde onderbreken. Zy g'ing door: Dan is het dat. Hij moet zijn boek aan Letty hebben laten zien en zij moet hem over die plek met zijn Poel der Stilte verteld hebben. Tenminste het ziet er zo naar uit. Begg zei: Maar Letty is daar nooit geweest. Zij keek Begg aan. Dat weet ik. Maar op zekere dag liet ik haar de brief kaarten zien, die jij mij gestuurd had en wij zeiden nog tegen elkaar, dat het er zo prachtig uitzag en ik ben er zeker van, dat die afbeeldingen een diepe indruk op haar maakten. Ik kende Letty tamelijk nauwkeurig. Wij leken in heel veel op zichten op elkaar. Die afbeeldingen maak ten grote indruk op mij, maar ik geloof nog veel meerop haar. Ik herinner me nog zeer goed, dat mij dat destijds opviel. En toen ik haar er een beetje mee plaagde, dat zij in een van haar actrice-stemmingen verzeild was, zei zij er niets meer over en ik kreeg de indruk, dat ik haar een beetje gekwetst had. Janet zweeg en er heerste een ogenblik stilte in de kamer. Toen zei Ives zachtjes: En dus denkt u, dat Sellick haar waar schijnlijk zijn boek heeft laten zien en herinneringen bij haar opgeroepen heeft aan de plek, waarvan zij die afbeeldingen had gezien. Zodat zij er hem van verteld moet .hebben en hij de titel zou hebben veranderd! Gelooft u niet, dat dit een beetje ver gezocht is? Janet haalde de schouders op. Ik geloof het niet, maar ik kan mij voorstel len, dat u dat denkt. Ziet u, u kende Letty niet en ik wel. Als hij op Letty verliefd was, zou hij zeker de titel veranderd heb ben in die, waarvan zij hem verteld had, begrijpt u dat niet, mijnheer Ives? Het was nu de beurt van Ives om zijn schouders op te halen. Best mogelijk, dat het is, zoals u zegt, zei hij, maar het is mijn taak om die man te vinden en dit is niet iets, wat mij daarbij materieel helpen kan. Janet stond hem aan te kijken. Haar ogen waren wijd geopend en er hing een lok haar voor haar gezicht, die zij weg blies, zonder zelfs de moeite te nemen, die met haar vingers1 weg te strijken. Zij was volkomen geconcentreerd op hetgeen zij zeggen ging. Maar natuurlijk helpt het u, zei zij, natuurlijk helpt het u. Kunt u dan niet be grijpen, dat dat de plaats is, waar hij heen gegaan is. „Het kristallen Meer"? Ives keek haar aan, evenals wij alle maal. Wat bedoelt u?, vroeg hij daarop. Ik bedoel, dat dat de plaats is, waar hij heengegaan is. Bij de Poel der Stilte. Dat was iets, wat Ives niet slikken wilde en hy zei: M'n beste mevrouw Holbrook. Janet viel hem in de i-ede: Belt u dan op en laai het nagaan. Controleer maar of hij daar niet heengegaan is. Natuur lijk is hij daar. Waar zou hij anders heen gegaan zijn, nadat hij Letty vermoord had? Waar anders? Toen hij daar kwam, was hij natuurlijk helemaal door berouw verteerd, zodat hij tot alles in staat was, In de stilte, die op haar woorden volg den, zei Wilson: Misschien kan het geen kwaad om het te controleren, al klinkt het een beetje dwaas. Ik krijg er schoon ge noeg van om aanwijzingen inzake die man op te volgen, die toch allemaal op niets uitlopen. Wat vindt u? Ives dacht even na, haalde de schou ders op en zei: Probeer het maar eens. Je kent het terrein daar, zei je? Wilson knikte en nam de telefoon op. Wij stonden er allemaal omheen te wach ten. Eindelijk kreeg hij het bureau van Mammoth Lakes te pakken en zelfs van de plek, waar ik stond, kon ik de rauwe stem horen van de man aan de andere zijde, toen hij zei, dat een man, die aan de gegeven beschrijving beantwoordde, die ochtend het terrein achter het kristallen Meer ingegaan was. Hij was alleen gegaan zonder gidsen, had twee pakpaarden mee genomen en voedsel voor zeven dagen. Ives liet Wilson onmiddellijk een op sporingsexpeditie naar Sellick organiseren, trof schikkingen om zelf per vliegtuig naar Bishop te gaan. Tegen ons allen zei hij, dat wij vrij waren om te gajm, waarheen we wilden, onder voorbehoud dat we ter beschikking zouden zyn voor het officiële onderzoek, dat na zijn terugkomst gehou den zou worden. De Holbrooks wilden met hem meegaan. Janet zei, dat niets haar zou kunnen weer houden daar heen te gaan en te doen wat zij kon om assistentie te verlenen. Maar Ives verzekerde haar, dal zij niets doen kon, behalve misschien Sellick's stem her kennen als van degene, die haar zuster die avond goedennacht had gezegd. Maar dat kon zij evengoed doen als zij weer terug waren, Holbrook steunde Ives, maar pleitte er terzelfder tijd voor, dat Ives hem zou toe staan in het vliegtuig mee te gaan. Janet en Begg argumenteerden zelfs nogal hevig over de zaak en Janet zei, dat zij er op eigen gelegenheid heen zou gaan, als Begg met Ives meeging. Ives maakte er een eind aan door te zeggen, dat hij nu vertrok en als Begg mee wilde, dan kon hij dat nu doen. Toen zij weg gingen, was Janet nog zeer opgewonden. Ik vroeg mij af, waarom Holbrook er zo op gesteld was, om daar aanwezig te zijn en of hij inder daad zo geïnteresseerd was in de arrestatie van Sellick, leven en wel, dan wel of mis schien de mogelijkheid van zelfmoord hem in de kaart speelde. Het drong voor het eerst tot mij door, dat Sellick van Letitia's dood niets gehoord had. Als hij onschuldig was, zou het best mogelijk zijn, dat hij, na door Letitia afgewezen tz zijn, eenvoudig was weggegaan om daar tot zichzelf te ko men en dat hij nog geen krant had gezien. Als Begg hem voor Ives bereiken kon, zou z'n dood wel eens een spoedig feit kunnen zijn. Voor altijd verzegelde lippen, zouden voor de moordenaar van Letitia nog het veiligste zijn. HOOFDSTUK XII. Ik stapte in mijn wagen en reed een beetje rond, trachtend het met mijzelf eens te worden, over wat ik eigenlijk wilde doen. Onwillekeurig was ik daarbij de straat ingedraaid waar de Holbrooks woonden. Ik reed langs het huis op het moment, dat Janet met een koffertje naar buiten kwam en op een auto afliep, die in de oprijlaan geparkeerd was. Er zat niemand in en zij was alleen. Ik stopte aan de rand van het trottoir, stapte uit en liep over het gras naar haar toe. Zij keek op, zag mij aankomen en bleef enigszins verbaasd wachten tot ik dich terbij gekomen was. Ik kon niet zien, of zij verheugd of misnoegd of onverschillig was. Zij droeg een kleurige wollen blouse en een windjack en had een baret op het hoofd. Is hij met Ives meegegaan?, vroeg ik. Zij knikte. En ik ga er nu meteen ook heen. Had u mij ergens over willen spreken? Ja, zei ik, inderdaad. Ik liep op haar af en nam haar koffertje van haar over, voor zij begreep, wat ik eigenlijk deed. Maar toen ik naar mijn auto terugkeerde, vroeg zij: Wat gaat u beginnen? We zullen er heengaan, in Tom's Cadillac. Als we een beetje geluk hebben, I kunnen we er in vijf uur zijn. Misschien I kunnen we onderweg een vliegtuig oppik- ken en nog meer tijd sparen. Bedoelt u, dat u mij er heen wilt rijden? Ik bleef doorlopen naar de wagen en zij liep nu naast mij, omdat zij wel moest. Zij was nog in een geprikkelde stemming en ik was helemaal niet gesteld op moei lijkheden. Dus' zei ik: U moet iemand hebben om u te rijden. Die hele lange weg. Stel u eens voor, dat u een lekke band kreeg. Wij kwamen bij de wagen en ik zette i het koffertje achterin en hield hel portier voor haar open om in te stappen. Ik kon voelen, dat zy dit apprecieerde dat zij zichzelf over die rit ongerust gemaakt had en het denkbeeld van een beschermer niet onaangenaam vond. Wordt vervolgd)),

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6