Haarlems Dagblad Militaire hulp Straatsburgse Assemblée toonde matige interesse voor debat over mensenrechten Protest tegen Nederlandse berichten over incidenten aangekondigd 64e Jaargang No. 19325 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 20 Augustus 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt «©ptettjtc Igaarlcmsthc Courant {Itato Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom GE KUNT U EEN ZOON voorstellen, wiens studie naar zijn beste berekening althans opwekkendste voorspelling binnen twee jaar voltooid zal zijn. Hij ver blijdt zijn moeder met dit vooruitzicht, weet haar te overtuigen en krijgt haar toe zegging, dat zij bij vader bepleiten zal dat hij Jan's toelage verhogen zal. De kansen staan gunstig, maar op het laatste ogenblik, als de verhoging eigenlijk al vastligt, komt vader met een reserve. Hij stelt de nieuwe toelage niet voor twee jaar, maar slechts voor één vast. Hij wil over een jaar eens zien of Jan werkelijk zo hard is gaan wer ken, dat die voorspelling bewaarheid kan worden. Dit nu is gebeurd met het Amerikaanse militaire hulpplan voor Europa. De commis sie uit het Huis van Afgevaardigden had gunstig beschikt op president Truman's voorstel, Europa 1.160.990.000 dollars hoe rekenen ze het zo precies uit voor twee jaar toe te kennen, maar het Huis zelf heeft de toewijzing teruggebracht tot de helft, dus 580.495.000 dollars, voor één jaar. Na dat jaar zal alleen hulp gegeven worden als het ontvangende land bewijst, bereid te zijn tot samenwerking in een Europese ver dedigingsorganisatie. Minister Dean Acheson had nog zo ge waarschuwd, dat een vermindering van het program uitgelegd zou kunnen worden als „wantrouwen jegens onze geallieer den". Maai- het heeft niet mogen baten. Ge kunt u gemakkelijk indenken dat de moeder van Jan hetzelfde argument heeft gebezigd. Dat zij gezegd heeft: „Doe dat nou niet, want als je het hem maar voor één jaar belooft is het net of je hem niet vertrouwt. En dat zal hij zich zo aantrekken". Maar vader, terugblikkend in het opgewekte ver leden waarin hij zelf jong was, heeft ge antwoord: „Kom kom, zo overgevoelig is-ie niet; een voorwaarde dezerzijds zal hem niet verwonderen". Tot zover gaat de vergelijking aardig op; het pijnlijke in de zaak is alleen, dat krach tens leeftijd en ervaring niet Amerika de vader en Europa de zoon is, maar het ongekeerde zich voordoet. Niettemin zit Europa voor zijn examen. Het" klaagt nu wel niet dat het gewantrouwd~wordt. maar is zich intussen weer eens klaar bewust geworden van zijn afhankelijkheid van de hulp van overzee. Waarbij dan nog de gedachte komt, dat het- over twee jaar al leen op eigen benen zal kunnen staan als het zijn krachten verenigt op een wijze, zoals het dat nog nooit tevoren heeft ge daan. Die gedachte benauwt wel een beetje, want het is duidelijk dat het op een goed moment niet meer baat, de wenselijk heid te erkennen en haar in resoluties neer te leggen. Zoals Jan ook vaak doet. De tijd komt nader, waarin de resoluties tot uitvoering moeten komen. Wij sijn in Europa al aardig gewend ge raakt aan Amerikaanse steun. Dat op de uitvoering van het Plan-Marshall een plan tot verlening van militaire hulp is gevolgd heeft ons nauwelijks meer verwonderd. De aanneming van het amendement-Richard- son door het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden (met 209-151 stemmen, en dat hoewel president Truman door de aan zienlijke democratische meerderheid in het Huis pleegt gesteund te worden)-vestigt er evenwel de aandacht op, dat de Amerika nen er nog niet zo gewend aan zijn. Dit zou men eenvoudig kunnen verklaren, uit de omstandigheid, dat zij het zijn die betalen, terwijl wij ontvangen, en dat de mens dik-, wijls niet beseft hoeveel zaliger het is te geven dan te ontvangen. (Een gebrek aan inzicht, waarop ook Jan meermalen zijns vaders aandacht heeft gevestigd, zonder dat dit veel indruk schijnt te hebben ge maakt.) Maar de Amerikanen kunnen ook niet over hun verbazing heen, dat Europa nog niet tot federale samenwerking komt terwijl het tussen grote machten ligt, terwijl het ontwaken van Azië op de komende wor ding van een nieuwe grote macht duidt en terwijl dus Europa's toekomst zeer duide lijk op het spel staat en zijn invloed in de wereld steeds minderende is. De Ameri kanen ergeren zich daar vaak over. Zij maken zelf meermalen grote beleidsfouten en kunnen zoiets dan ook wel begrijpen. Als Europa fouten maakt schrikken zij niet zozeer. Hetgeen hen verbaast is dat het niet durft als het "kans heeft grote dingen te volbrengen en als alle verstandelijke en zakelijke overwegingen daarvoor pleiten. Soms heb ik in een gesprek met een Ame rikaan wel eens de indruk alsof zij Europa als een nu ja, natuurlijk zeer kostbaar en belangwekkend museum gaan be schouwen Hun twijfel of men aan deze zijde van de Oceaan werkelijk bereid zal zijn, zelfs alleen maar op het gebied van defensie samen te werken, getuigt van deze gevoelens. ..Zii praten zoveel en zij stuiten zo onveranderlijk op bezwaren", zegt men in Amerika, „dat zij uit angst ora fouten te maken niet meer tot daden kunnen komen". Straatsburg moet wel enige hoop geven. Ofschoon de daar gedane aanbevelingen, om eerst maar weer aan studie te begin nen, Amerikanen moeten hebben doen zeggen: ze beginnen weer. De tijd is zeker nog niet rijp voor zulke grote verande ringenJa, het is beter te durven dan bang voor fouten te zijn. R. P. Ook pokken op de „Waterman" Twee patiënten in Aden naar een ziekenhuis Van militaire zijde wordt medegedeeld, dat zich op het troepentransportschip „Wa terman", dat onderweg is van Indonesië naar Nederland, twee gevallen van pokken hebben voorgedaan. De patiënten worden te Aden ontscheept en daar opgenomen in •een ziekenhuis. Hun familieleden zijn inge licht. Kinderverlamming in Zweden In de maand Juli hebben zich in Zweden 82 gevallen van kinderverlamming voor gedaan, waardoor het totaal aantal geval len van dit jaar tot 174 is gestegen tegen 133 het vorige jaar. Frans standpunt: toelating van Duitsland moet gepaard gaan met toelating van Saargebied STRAATSBURG, 19 Augustus. (Van de speciale ANP-correspondent). Duits- lands toelating tot de Raad van Europa heeft hier de gemoederen vandaag sterker bezig gehouden dan het debat over de hand having van de mensenrechten, dat in de conferentiezaal van de Assemblée voor slecht gevulde banken is gevoerd. Het waren de Franse M.R.P.-afgevaar- digden, Bidault en Schuman, die de kwes tie opnieuw deden rijzen in een persconfe rentie, waarin Bidault opnieuw zijn stand punt uiteenzette. Volgens Bidault is het onmogelijk zich Duitslands toelating voor te stellen zonder tegelijkertijd het Saargebied als afzonder lijke eenheid en met gelijke status op te nemen. De overeenkomsten, waarin de Westelijke mogendheden betrokken zijn, maakten het volgens Bidault duidelijk, dat deze het Saargebied juridisch als een afzonderlijke eenheid beschouwen. Daarom heeft volgens hem het Saargebied recht op een afzonder lijke vertegenwoordiging. Maurice Schu man noemde het een éis van de democra tie, dat Duitsland zou erkennen, dat het Saargebied door de vrije wilsuiting van zijn inwoners tot de huidige status gevoerd is. Hij doelde daarmee op de verkiezingen van December 1949. Het invloedrijke Franse blad Le Monde heeft vandaag gepleit voor de zo spoedig mogelijke toelating van Duitsland. Plet wordt mogelijk geacht, dat de As semblée volgende week dit in het centrum der belangstelling staande punt zal gaan bespreken. Bij de thans in commissie in behandeling zijnde voorstellen, die tijdens het debat van deze week zijn ingediend, is er slechts een, dat over Duitsland spreekt. Dit is de aanbeveling van jhr. Van der Goes van Naters om de toelating van Duitsland tot de volgende zitting voor te bereiden. Churchill heeft zijn pleit voor een on middellijke toelating niet in de vorm van een concreet voorstel gedaan, doch hij heeft slechts de voorzitter verzocht de kwestie onmiddellijk met het comité van ministers te behandelen, dat immers alleen bevoegd is tot het nemen van beslissingen. Tot nog toe is niet bekend of Spaak deze suggestie heeft uitgevoerd, doch in elk ge val is het zeker, dat Churchill zijn pressie zo nodig zal versterken zodra hij van zijn huidige verblijf aan de Rivièra terug is. Het is niet duidelijk op hoeveel steun Chur chill bij zijn voortvarendheid zal kunnen rekenen, temeer daar de Assemblée zich er uiteraard van bewust is, dat het practisch niets anders kan doen dan aanbevelingen tot de ministers richten. Mensenrechten Er waren twee zere plekkenin de Euro pese betrekkingen, die onmiddellijk be roerd werden toen de grote beginselen van de mensenrechten in het geding kwamen. j|Daar was op de eerste plaats weer de Iers- Britse controverse inzake Noord-Ierland, waarover thans de vier Ierse leden van de Assemblée hun licht hebben doen schijnen. Vandaag was het Macentee, die vlijm scherpe woorden zocht, en hij werd op even scherpe wijze door de Brit Ross te woord gestaan. Spaak moest tussenbeide komen om eraan te herinneren, dat het Ierse pro bleem niet aan de orde was. In veel rustiger, doch evenzeer besliste woorden kwamen de Denen op voor de rechten van hun minderheid in Zuid- Sleeswijk. Zij vroegen in deze kwestie steun van hun Scandinavische collega's en zij kregen die ongevraagd van de Nederlander mr. Schmal, die zijn maidenspeech in de As semblée aan dit probleem wijdde. De strijd der Denen in Zuid-Sleeswij k voor autonomie moet, aldus mr. Schmal, niet alleen de Noordelijke landen interesse ren, doch allen in Europa, die de „heroieke strijd van de Denen in Zuid-Sleeswijk van nabij gevolgd hebben". Mr. Schmal wees tevens op een andere mogelijkheid, die deze kwestie biedt. „Wanneer de Duitsers werkelijk goede wil tonen, dan zouden zij er goed aan doen van lieden af te streven naar een oplos sing van dit probleem, die niet alleen de nationale Deense gevoelens kan bevredi gen, doch evenzeer het geweten van Euro pa"! zo zeide de Nederlandse afgevaar digde. Er waren twintig sprekers over de maat regelen, die genomen dienen te worden tot handhaving van de mensenrechten. Daar bij waren de Fransman Teitgen en de Brit Maxwell-Fyfe de voornaamste verdedi gers van de ontwerp-conventïe, die stamt uit gelederen der Europese beweging. Zij konden zich in hoofdzaak beperken tot een toelichting. Vrijwel alle woordvoerders waren warm gestemd jegens dit werkstuk en de prac- tische werkwijze, voorgesteld in de reeds eerder gepubliceerde resolutie. Reserves kwamen alleen van Britse Labourziide, wier vertegenwoordiger Thomas contact met experts der UNO vroeg teneinde tot een duidelijker definitie van verschillende bepalingen te komen. De resolutie kan wel op voldoende meerderheid in de vergade ring rekenen, doch te oordelen naar de matige belangstelling voor dit debat wordt dit deel van het werk door de Assemblée niet als het dringendste beschouwd. Dit ondanks het feit dat Churchills plaatsver- Siciliaanse bandieten gebruiken anti-tankmijnen Nabij Palermo op Sicilië zijn gisteren leden van de bende van Salvatore Giuli- ano slaags geraakt met een afdeling cara binieri. Een politie-auto, die versterking aanbracht, werd door de bandieten met een anti-tankmijn opgeblazen, zodat zes carabinieri gedood werden en elf gewond. Later lokten de bandieten in de buiten wijken van Palermo twee auto's van de staf der carabinieri in een hinderlaag. On danks het op "hen gerichte mitrailleurvuur en de handgranaten, waarmede naar hen geworpen werd. wisten de inzittenden van de auto's, de inspecteur-generaal Gerdi- ani en generaal Polani ongedeerd te ont komen. vanger Foster uitriep: „De concentratie kampen in Oost-Europa zijn niet zo ver weg, dat we dit als een zuiver academische kwestie kunnen beschouwen." De Assemblée zal Zaterdag en Zondag niet bijeenkomen. Voor Maandag zal de procedure-com missie, waarin de heer Serrarens zitting heeft, moeten komen tot een advies, dat de moeilijkheden voor de kleine delegaties om alle commissies te bezetten moet op lossen. Maandag zal de Assemblée daar over beslissen en Dinsdag zal zij economi sche vraagstukken gaan aansnijden. Voor Nederland zullen in de commissies plaats nemen: de commissie voor algemene zaken: de heren Van der Goes van Naters en Serrarens; voor het reglement: de heer Van de Kieft; voor economische zaken: de heren Kerstens en Van de Kieft; voor so ciale zaken: de heer Serrarens; voor cultu rele zaken: de heer Schmal; voor juridi sche zaken: de heren Bruins Slot cn Schmal. Duitse socialisten verwerpen coalitie ,De sociaaldemocraten zullen nooit deel nemen aan een coalitie met de christen democraten", aldus heeft Heine, de pers chef der Duitse sociaal-democratische par tij, te Hannover meegedeeld. Heine verklaarde, dat de socialisten de economische politiek van de christen democraten „categorisch verwerpen". Financiële besprekingen te Washington De financiële besprekingen betreffende de dollarcrisis in de sterlingzöne, die op 7 September te Washington een aanvang zullen nemen, zullen vermoedelijk geëin digd zijn voor 14 September, op welke dag de jaarvergadering van het internationale monetaire fonds zal worden gehouden, zo deelde het Engelse departement van Fi nanciën mede. Nadat de Koningin gistermiddag in Am sterdam de expositie „Jeugd van Neder land" geopend hadwoonde zij de eerste voorstelling van een der tentoonstellings- altracties, het kindercircusbijwaar zij zelfs een jeugdige jongleur bij zijn verrich tingen assisteerde. Vreemd nachtelijk bezoek in Haarlemse woning Indringer sprong door een ruit naar buiten Een dame. die op de Baan te Haarlem woont, hoorde 's nachts gestommel in huis. Zij maakte een inwonende dienstbode wak ker en samen gingen zij beneden kijken wat er aan de hand was. Op de eerste ver dieping troffen zij een jongeman aan, die zo hevig schrok, dat hij pardoes door een ruit naar buiten sprong. De bewoonster belde de politie op. die terstond naar de Baan kwam en daar bij het huis niet alleen glas scherven. maar ook een jasje en een paar schoenen vond. Even later kreeg de politic de mededeling dat op het Zuiderbuitenspaarne bij de Eend- jespoortbrug een jongeman was aangetrof fen. die beweerde dat men hem bij een vechtpartij enige snijwonden had toege bracht. Hij werd naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar een dokter al dadelijk constateerde, dat hij met een simu lant te doen had. De jongeman verhuisde daarop naar het politiebureau. Hij bleek de 22-jarige J. H. B. uit Amsterdam te zijn. Zijn bewering, dat hij van het voorgevallene op de Baan niets afwist, kon hij niet lang volhouden, toen hem bij het verhoor het vuur na aan de schenen werd gelegd. Hij gaf tenslotte toe, dat hij het huis op de Baan was binnengedrongen „om daar een slaapplaats voor de nacht te zoeken". De politie onderzoekt nu, of dat zijn enige mo tief is geweest. Het woord is aan.... Baer-Oberdorf: Hoeveel goeds cn groots blijft er niet achterwege uit angst voor de verantwoordelijkheid.' Franse Hoge Commissaris: Vliegrampen in Yorkshire kostten 28 mensenlevens MANCHESTER, 19 Augustus (United Press). In de heuvels van Yorkshire (Engeland) is van ag een passagiers vliegtuig van de British European Airways neergestort. Vier-en-twintig inzittenden werden bij deze ramp gedood. Het toestel stortte neer in de in nevel gehulde moeras- landen van Yorkshire. Negen inzittenden werden ernstig gewond. In totaal bevonden zich 29 passagiers en een bemanning van vier koppen aan boord. Het toestel was een tweemotorige Dakota die op weg was van Belfast in Noord-Ier- land naar Manchester. Blijkens een mede deling van een woordvoerder van het Engelse ministerie van Luchtvaart was de Dakota om 10.45 GMT van het vliegveld Butts Corner bij Belfast opgestegen. Op weg naar het Ringway vliegveld van Man chester verloor het plotseling het radio contact met de grondstations. Het vliegtuig werd om 11.57 le Manchester verwacht. Het laatst had men radiocontact gehad om 11.58 toen Manchester geheel in wolken was gehuld, aldus de mededeling van het ministerie van Luchtvaart. Een Proctor vliegtuig dat voor een proef vlucht van het vliegveld Yeadon in Yorkshire was opgestegen, is Vrijdag neer gestort. Vier inzittenden kwamen om het leven. Naar verluidt werd het toestel door een Braziliaan bestuurd. Het vliegtuig kwam in een korenveld neer. Volgens de berich ten brak een vleugel in de lucht af waarna het toestel neerstortte en in brand vloog. (United Press). Communiqué der republikeinse delegatie Overzicht van de situatie in Indonesië BATAVIA, 20 Augustus. (Aneta). De republikeinse delegatie hééft een commu niqué uitgegeven betreffende de uitvoering van de order tot staken der vijandelijk heden. Hierin wordt aangekondigd, dat de republikeinse delegatie zal protesteren bij de centrale gemengde commissie tegen „het feit, dat de Nederlanders een aanvang maakten met publicaties, die in strijd zijn met letter en geest van artikel 17 van de handleiding tot uitvoering der overeen komst". Het communiqué wijst er op, dat de or der werd uitgevaardigd nadat zeven maan den lang vijandelijkheden hadden plaats gehad, welke de verbindingsmiddelen van de republikeinse strijdkrachten ontwricht ten. Hiertegenover stelt het communiqué het feit, dat de Nederlanders beschikten over goede communicatiemiddelen. „De republikeinse regering vroeg aan de UNO- commissie meermalen assistentie evenals aan de Nederlanders om haar in staat te stellen snelle verbindingen met alle ge bieden te hervatten. Deze verzoeken wa ren tot dusverre tevergeefs". Ten aanzien van de algemene situatie wordt in het communiqué het volgende verklaard: In het stadion van Kopenhagen wordt ieder jaar Augustus een groot sporlfeest gehou den, waarop beoefenaars van allerlei ambachten en beroepen elkaar in sport en spel de loef proberen af te steken. Dit jaar was het hoogtepunt van het feest een wedren voor duikers, wier moeizame strijd om de erepalm een groot lachsucces werd. In West-Java was de algemene indruk van kolonel Nasoelion na het door hem gebrachte bezoek, dat er gehoopt kan wor den, dat de order tot hel staken der vijan delijkheden volledig kan worden uitge voerd. Oost-Java: Na het bezoek van generaal- majoor Soehardjo was overeengekomen, dat er een bijeenkomst zou plaats hebben tussen kolonel Soengkono en de Neder landse troepencommandant voor Oost-Java. De afgesproken bijeenkomst kon niet ge houden worden, daar de Nederlandse com mandant niet lóvam opdagen. In verband met de van Nederlandse zijde gegeven publicaties, is de minister van Defensie op 19 Augustus naar Soerabaja gevlogen om de situatie ter plaatse te on derzoeken. Tengevolge van de korte tijd, die er beschikbaar was, is de minister er niet in geslaagd besprekingen tot stand te brengen met de commandant van de TNI- divisie in Oost-Java. 28 Augustus zal de minister van Defensie opnieuw Oost-Java bezoeken. De Sultan van Djokja heeft niet de indruk gekregen, dat de situatie critiek is en hij vertrouwt er op, dat eventuele moeilijkheden kunnen worden over wonnen. Ten aanzien van Sumatra zegt het com muniqué, dat de moeilijkheden te over winnen worden geacht „indien de goede relaties tussen partijen, welke tot dus verre hebben bestaan, worden voortgezet". Over Borneo wordt het volgende gezegd: „De republikeinse vertegenwoordigers, die naar Borneo zullen worden gezonden voor de ten uitvoer legging van de order „staakt de vijandelijkheden" staan voor vertrek gereed en wachten op reisgelegenheid naar I Borneo. Het communiqué besluit met te zeggen. I dal het zeer wel aan te nemen is, dat in een geöied ter grootte van Frankrijk, waarin twee legers riooreengemengd zijn, zonder demarcatielijn, in een zo kort tijdsverloop j niet alle incidenten kunnen worden ver meden. In het algemeen is er echter reden om te vertrouwen, dat indien beide par- I tijen met de nodige tact optreden, de uit voering van het staakt de vijandelijkheden, volledig tot stand kan worden gebracht op Java, Sumatra en Borneo. Hoffman over de resultaten der Europese samenwerking ATHENE, 19 Augustus (Reuter). D administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman, heeft te Athene verklaard, dat een van de eerste resultaten van de Euro pese samenwerking geweest is, dat de in flatie in elk der aan het plan deelnemende landen tot staan is gebracht. Hij zeide ver der, dat in sommige deelnemende landen de productie, vergeleken met vóór de oor log, met wel 105 procent is gestegen. „Duitsland lere de les van de laatste 30 jaar André Francois-Poncet, de pas aangeko men Franse Hoge Commissaris? m Duits land, heeft in een rede tijdens zijn inau gurele receptie te Mainz de Duitsers ge waarschuwd tegen „demagogische aanval len op loyale patriotten, die met de geal- liëerden samenwerken". Francois-Poncet wees op de tijd, die nij in Duitsland had doorgebracht als student en ambassadeur en verklaarde, dat hu van zijn vroege jeugd af belang had gesteld in Duitse aangelegenheden en steeds heelt wetracht om tot de vriendschappelijke be trekkingen tussen Frankrijk en Duitsland bij te dragen. Hij gaf een overzicht van de weg, cue Duitsland sinds de oorlog was gegaan, en van de taak der geallieerde hoge commis sarissen, die „niets liever willen dan de Duitsers bijstaan als adviseurs en helpers^ Hij zeide daarom te hopen, dat de Duit sers de bepalingen van het bezettingssta tuut loyaal zullen nakomen. Frangois-Poncet betreurde het, dat er ondanks de vooruitgang in de politieke toe stand nog vele Duitsers zijn. die er de nadruk op leggen dat Duitsland nog steeds ter neer ligt. In het bijzonder gewaagde hij van hen. „die meestal om demagogische redenen trachten met leuzen de Duitsers zwart te maken, die in alle eerlijkheid en loyaliteit in Duitslands eigen belang met de geallieerden samenwerken". „De oorlog is voorbij en de uitslag ervan kan niet meer worden gewijzigd. De beste patriotten zijn daarom zij, die moedig een gezonde realistische houding aannemen". „De huidige ovèrgangsperiode Zal eens een einde nemen", aldus Francois-Poncet. „Duitsland zal er daarom verstandig aan doen als het zijn herkregen vrijheid met gebruikt voor voortdurende protesten en oppositie tegen de geallieerden." Poncet sprak de hoop uit, dat Duitsland de les der laatste 30 jaar zal hebben be grepen en geen gebrek aan goede wil zal tonen. „Mijn ambtgenoten en ik wensen op recht uw land en h-t mijne in vreedzame samenleving bijeen te zien in een georga niseerd Europa", aldus besloot hij. Het Finse leger wordt gereedgehouden voor actie Stakingsonlusten in Kemi HELSINKI, Augustus (Reuter).. He den heeft het Finse leger opdracht ontvan gen gereed te zijn om mannen en vrouwen te beschermen, die gehoor geven aan de re- geringsoproep om naar het werk terug te keren. Bij de arsenalen en munitiedépöts van het leger zijn versterkte gewapende wachtposten opgesteld. De sociaaldemocra tische regering heeft deze maatregelen ge troffen, nadat nog meer arbeiders zich bij de door communisten geleide stakingsbe weging hadden aangesloten en ongeregeld heden te Kemi, een pulpcentrum aan de Westkust, waren uitgebroken. De staking beoogt een loonsverhoging van ongeveer 10 procent. Posters hebben vijf vrouwen en een meisje van 15 jaar ge grepen, die zich als vrijwilligers hadden opgegeven voor houtsortèringsvverk. Zij werden geschopt en in het gezicht geslagen en de mannen persten haar modder in de keel. Tenslotte werden zij door troepen bevrijd en naar het ziekenhuis overge bracht. In de parken en op de pleinen van Kemi zijn 500 man aan troepen gelegerd. Zij hebben opdracht om eventuele ongeregeld heden onmiddellijk te onderdrukken. Het hoofd van de Noord-Finse politie heeft zijn hoofdkwartier naar Kemi overgeplaatst en er is een rechtstreekse telefoonverbinding met het ministerie van Binnenlandse Za ken gelegd. Bij een inval in het communistische hoofdkwartier in genoemde stad zijn ze ventien personen, de burgemeester inbe grepen, gearresteerd; zij worden er van be schuldigd Donderdag het vuurgevecht te hebben uitgelokt, waarbij een dode viel. In opdracht van het ministerie van Bin nenlandse Zaken stelt de politie een on derzoek in naar de herkomst van de ge weren, pistolen en andere wapens, welke door sommige der 2000 stakers gebruikt werden. Er zijn huiszoekingen naar ver borgen wapens gehouden. Te Helsinki is de vroegere commissaris van de mobiele politie Hautojaervi gear resteerd op grond van de beschuldiging de stakingen^te leiden. AFP meldt dat de Finse premier, Fa- gerholm, zijn vacantie te Constaz onder broken heeft en naar Helsinki terug is gekeerd. Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Minder bewolking dan vandaag, maar nog overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Iets warmer overdag. Meest zwakke wind hoofdzakelijk tus sen Noord en Oost. 21 Augustus: 5.32 uur, onder 19.53 uur 1.08 uur. onder 19.10 uur 22 Augustus: 5.34 uur. onder 19 51 uur 2.30 uur. onder 19.39 uur Hoog- en laagwatertijden in IJmuiden Zaterdag 20 Augustus: Hoog water: 12.26 uur Laag water: 7.35 en 20.12 uur. Zondag 21 Augustus: Hoog water: 1.01 en 13.42 uur. Laag water: 8.58 en 21.29 uur. Maandag 22 Augustus: Hoog water: 2.05 en 14.34 uur. Laag water: 10.06 en 22.29 uur. Zon op Maan£/>jp Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1