C Effecten- en Dollarprobleem Geldmarktl komt in acuut stadium Slechts een verrassing in de eerste halve- en kwart-finales EEN TUIN Gerepatriëerde militairen vragen werk Het noodlottige halssnoer Zaterdag 20 Xugustus 1949" Haarlems DagMac! 4 TENNISKAMPIOENSCHAPPEN Mej. Rollin Couquerque en Wilton uitgeschakeld Het valutaprobleem schijnt zich voor Europa toe te spitsen. De vrij scherpe koersstijging, welke deze week op de Am sterdamse aandelenmarkt tot stand kwam. kan geen andere oorzaak hebben dan de verwachting, dat de „herziening" van de verhouding tussen de dollar en de meeste Europese valuta's op komst is. In Washing ton worden besprekingen gevoerd tussen Amerika en Engeland over de financiële en economische positie van laatstgenoemd land en in de eerste week van September zal het Internationaal Monetair Fonds te Bretton Woods zijn jaarvergadering hou den, waar uiteraard ook de valutaproble men zullen worden besproken. Paul Hoff man, de leider van bet Marshall-plan, heeft met zijn recente uitlatingen over Europa vermoedelijk voet gegeven aan de gedachte dat het Engelse pond zal deva lueren. „Europa", zo zegt hij, „moet het dollartekort niet overbruggen door zijn import uit Amerika te beperken, maar het moet dollars verdienen. Amerika kan veel meer Europese goederen gebruiken dan thans worden geïmporteerd, maar als die goederen te duur zijn, worden ze uiteraard niet gekocht en elk land zal voor zich moeten uitmaken waarom zijn goederen niet verkoopbaar zijn". Hier spreekt de Amerikaanse zakenman, die van inperking van de Amerikaanse export niets wil weten en die ook met Amerikaanse zelfvoldaanheid overtuigd is, dat, wanneer de Europese import naar de Verenigde Staten te klein is, dit natuurlijk niet aan de Verenigde Staten kan liggen. Dat de Amerikaanse invoerrechten een be letsel zouden zijn, zoals meer dan eens van Europese zijde wordt gezegd, is natuurlijk niet waar. Die invoerrechten, zo antwoordt Paul Hoffman, zijn ongeveer gelijk met die van 1914 en lager dan die van 1939, het geen op zichzelf juist kan zijn, doch waar mee nog niet bewezen is, dat zij onder de huidige omstandigheden voor de Europese export geen bezwaar zijn. En dat zij een belemmering vormen, kan dunkt ons moeilijk worden ontkend. En wanneer de leider van het Marshall-plan zegt, dat in elk land van Europa slechts een klein per centage van de fabrikanten belang stelt in de export en van hen weer slechts een klein percentage in export naar de 'Ver enigde Staten, dan zou onzerzijds beschei denlek mogen worden opgemerkt, dat die export voor de fabrikanten, ook van Ame rikaanse zijde, zoveel administratieve rompslomp met zich brengt, dat inderdaad vele fabrikanten er maar liever van af zien. Dat Europa slechts voor een milliard dollar naar de Verenigde Staten expor teert bij een totale Amerikaanse import van 7 milliard dollar, is echter wel opval lend weinig, hoewel hier tegenover kan worden gesteld dat de export der E. R. P. landep in 1948 met 20 proc. is gestegen. Het tweede kwartaal van 1949 geeft helaas een belangrijke achteruitgang te zien. Hoe het zij, het dollarprobleem is acuut en het is duidelijk dat de Verenigde Staten tenslotte beslissén hoe het zal moe ten worden opgelost, ook al staat niet vast dat men het daar op de beste wijze zal doen. Want weliswaar verdient het de voorkeur, dollars te verdienen zoals Paul Hoffman wil, maar wanneer dit om welke reden dan ook, niet mogelijk blijkt, is be perking van import uit Amerika het enig alternatief. Door devaluatie in Europa zal, althans voorlopig, de import uit de Ver enigde Staten ook worden beperkt, want de dollar wordt dan voor Europa duurder. Engeland, althans Stafford Cripps, ziet blijkbaar geen kans de kostprijs van zijn artikelen te verlagen. Vermindering van export betekent werkloosheid en lagere lenen, en teneinde dit te voorkomen, heeft het een deel van het ponden- en dollar tegoed van India en Pakistan vrijgegeven, wat dus wil zeggen dat voorlopig geëxpor teerd wordt zonder dat er nieuw geld voor binnen komt. De lijn van de zwakste weer stand, die tenslotte de positie van het land tegenover de Verenigde Staten verder zal verzwakken. Alles dringt dus blijkbaar naar een va lutacrisis. heeft een betere1 begroting voor 1950 in uitzicht gesteld, maar erop gewezen dat twee derde van de belastingopbrengst in ons land nodig is voor de dienst der le ningen, de oorlogsschadeverplichtingen en de militaire verplichtingen inzake Indone sië en de Westerse Unie. In- en uitvoer, zo zegt minister Lieftinck, moeten zich aanpassen bij de beëindiging van de Marshall-hulp in 1953. En dat dit niet ge makkelijk zal gaan, blijkt wel uit het feit, dat er in de eerste zeven maanden van dit jaar nog een importoverschot was van 1.089.4 millioen gulden, ook al is dit dan bijna 300 millioen gulden kleiner dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Er is dus vooruitgang en Amerikaanse beschou wingen over Nederland zijn dan ook vol lof over de manier, waarop wij de Marshall gelden besteden en zij hebben de overtui ging, dat we er wel zullen komen. Natuurlijk zal de gulden het pond moe ten volgen, als dit wordt gedevalueerd. En we zullen moeten afwachten of het dan zoveel beter zal gaan. Maar de Amster damse beurs is in elk geval reeds begon nen de te verwachten' koopkrachtvermin dering van het geld in de koersen der in dustriële aandelen te verdisconteren. Heringa Wathrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) (Adv.) Alle Dagkerk te Haarlem In een bijzondere dienst van de Alledag- kerk, in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan gehouden, gingen de gebroe ders F. en L. Schalkwijk vóór, aleer zij vertrekken naar Amerika, om zich verder voor te bereiden op hun taak als zendeling, waartoe zij eerlang door de Broederge- meento worden uitgezonden. Na afloop van de korte dienst sprak ds. D. E. Boeke vriendelijke woorden namens de Zakbijbelbond en bood de broeders een Engels Nieuw Testament aan. Hierna sprak namens het landelijk Alledagkerk-comité de secretaris, de heer Touber, enkele har telijke afscheidswoorden. De dienst, die onder meer werd bijge woond door de familie van de a.s, zende lingen en ds. A. J. P. Boeke, werd besloten met samenzang van Ps. 72 11 „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen". Zouden zij werk voor mij hebben? hebben op het vragen van werk en moet aan onze adressen Grote Houtstraat 93 of Soendaplein 37 worden aangeboden onder overlegging' van enig bewijs dat de be- gerepatriëerd militair is en niet langer dan drie maanden geleden is gerepatriëerd. Plaatsing zal geschieden in een afzon derlijke rubriek op door ons te bepalen dag of dagen. Voorlopig zal deze rubriek een maal per week worden opgenomen. De drie advertenties kunnen desgewenst te gelijk voor achtereenvolgende plaatsing 'worden opgegeven, maar kunnen ook met tussenpozen worden aangeboden. De tekst kan, met handhaving van het eerder ge noemde voorbehoud, telkens verschillend zijn. De rubriek zal een tijdelijk karakter dragen. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Comedia's derde Indonesië- tournée vlot verloper De tournee door een afdeling van de toneelgroep Comedia naar Indonesië is ook deze zomer weer geheel naar wens ver lopen. Gedurende het verblijf van onge veer vijf weken werden in totaal vier-en- twintig voorstellingen gegeven, in hoofd zaak voor het personeel van de B. P. M. maar ook voor enkele kunstkringen in de grote steden. De eerste daarvan had. plaats op 10 Juli en de laatste nog op Dinsdag 16 Augustus. Hedenmiddag hoopt het gezel schap aan boord van de Constellation „Eindhoven" het vaderland binnen te vliegen. De acteur Henk Rigters, die samen met zijn collega Jack Dixon de thuisreis een paar dagen eerder dan de anderen heeft ondernomen, was vol lof over de perfecte organisatie. Overal stonden prachtige dé cors klaar van soms duizenden guldens, speciaal gemaakt voor de ene voorstelling, die het gezelschap kwam geven. Daar wa ren kamers bij, waar je met genoegen een paar jaar in zou willen wonen, aldus onze zegsman. Alleen in Morotai kon de voorge nomen vertoning geen doorgang vinden bij gebrek aan voldoende speelruimte. Een prettige en geheel nieuwe ervaring was hét bezoek aan Nieuw-Guinea waar men met groot enthousiasme werd ontvan gen, temeer daar men er nooit anders dan dilettanten op de planken ziet. De mannen hebben er zelfs deelgenomen aan een kro- kodillenjacht. „We voelden ons net kleine Hemingways!" herinnerde Henk Rigters zich niet zonder voldoening over het feit, dat hfj er vier onder schot heeft gehad. In Steenkool, een hoorplaats van olie te midden van een dicht woud, heeft hij een heel bedrijf gespeeld met een vlinder van een decimeter lengte op zijn revers. De meeste inspanning echter vergde het rei zen. Op papier zag het rooster er zo een voudig uit: per Catalina-vliegboot van Sorong naar Klamono ongeveer een uur. Maar er stond niet bij, dat men dan eerst per auto naar de baai moest reizen en dan nog eëns een halve middag per boot over een jungle-rivier. Het répertoire bestond uit twee stukken: „Glazen Speelgoed" van Tennessee Wil liams, dat dertien keer werd vertoond en „De mooiste ogen van de wereld" door Jean Sarment, waarvan elf opvoeringen werden gegeven. De meeste waardering oogstte men met laatstgenoemd stuk, waarvan dq, mentaliteit vertrouwder was dan die van het Amerikaanse werk. Een van de couranten schreef aan het einde van een enthousiast verslag: „De regisseur Cor Hermus heeft zich op deze avond niet willen vertonen, maar hij behoeft zich heus niet te schamen over zijn leiding, die in alle opzichten af was". Men wist blijk baar niet dat Cor Hermus zich op dat ogenblik ergens in het Zuiden van Frank rijk bevond. Behalve op Nieuw-Guinea werden voor stellingen gegeven op Java, Sumatra, Borneo en Celebes. Al dat reizen was na tuurlijk buitengewoon vermoeiend. Ook op dat gebied ondervond men echter uit zonderlijk veel medewerking. Als de over tocht per lijntoestel te omslachtig uitviel, werd er zonder meer een speciaal vliegtuig gecharterd. Ook het'spelen zelf, was niet eenvoudig, omdat men vrijwel nergens de beschikking had over een echte schouw burg. Meestal was het zo dat de bevolking van de kampong door de open ramen en deuren van de toneelzaal ener sociëteit naar binnen stond te gluren, de vrouwen vaak met de kinderen op de arm. Als er lege plaatsen in de zaal waren, werden die ter beschikking van militairen gesteld. Werkelijk vrij was men geen enkele avond, want Johan de Meester en Edy de Boer zorgden voor de belichting en de muzikale illustratie van „Glazen Speelgoed" waarin zij geen rollen vervullen en Truus Dekker droeg* als souffleuse aan het welslagen „De mooiste ogen van de wereld" bij. Over en kele dagen staan de reizigers weer op de vaderlandse planken, behalve Johan de Meester, die eerst naar België gaat om daar te regisseren. De positie van het pond sterling Britse ambtenaren te Washington heb ben categorisch het bericht in het „Jour nal of Commerce" tegengesproken, dat En geland gedwongen zou zijn het pond ster ling in de komende paar weken te devalu eren, zelfs nog voor de financiële bespre kingen te Washington over het dollarte kort, welke besprekingen op 6 September beginnen. Vrijdag' werd te Washington medege deeld, dat de Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, als voorzitter zal optreden tijdens de Engels-Canadees-Ame rikaanse financiële besprekingen, die op 6 September beginnen. In een officiële, mededeling wordt gezegd, dat het doel van de conferentie is „de moeilijkheden be treffende de betalingsbalans tussen de dol lar- en sterlinggebieden te bespreken even als de maatregelen, die zouden kunnen worden genomen om de bestaande oneven wichtigheid te doen verdwijnen". Namens Engeland zullen aan de bespre kingen deelnemen de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin. hem in het kielzog op en neer dansen, ■stopte de boot naast hem en schreeuwde hem toe aan de railing te blijven hangen, tot ik bij hem kon komen. Hij gaf geen antwoord. Ik begreep niet, wat er ge beurd was. Ik dook in het water en nam hem in mijn armen. Hij had zijn nek gebroken, toén hij voor de eerste maal op het water sloeg. Danny was dood. Op de een of andere manier slaagde ik er in, hem en mijzelf weer in de boot. te krijgen, de motor te starten en op huis aan te trekken. Toen ik het plankier naderde, zag ik vader. Ik weet niet, of hij gezien had, wat er gebeurd was, of dat hij het geluid van de motor gehoord had, of wat ook, maar hij stond daar op het plankier te wachten, toen ik de boot binnenbracht. Ik denk, dat hij Danny's lichaam onmid dellijk zag, want hij werd doodsbleek. Ik nam Danny in mijn armen op en hield hem zo, terwijl Vader de boot vastlegde. Hij ging een beetje onhandig met het touw om, omdat hij nauwelijks wist, wat hij deed, hielp mij uit de boot met Danny nog steeds in mijn armen. Ik keek mijn vader aan en zei: Ik heb hem gedood, vader! Vader zei geen woord. Hij këek mij ook een ogenblik aan en legde toen zijn hand op mijn schouder. Wij brachten Danny naar huis. Mijn moeder was niet thuis, toen wij arriveerden en ik heb haar toen zelfs de gehele avond niet ge zien, maar later, toen zij terugkwam, nadat ik al naar bed was gegaan, hoorde ik haar huilen; ik hoorde haar ook die nacht huilen. Ik bleef in mijn kamer. Ik ging niet naar haar toe en zij kwam niet naar mij toe, De volgende morgen was zij niet aan In het gemengd dubbelspel kwam gis teren de eerste verrassing van het Sche- veningsche tournooi. De kampioenen mej. Rollin Couquerque en Wilton stonden op 7-5, 5-3 en matchpoint in hun halv§ eind strijd tegen mej. Hermsen en Linclc, kre gen geen kans om dit punt te maken, ver loren cle game en maakten daarna geen game meer in die set: 5-7. In de volgende set verloor Wilton direct zijn service en de achterstand van 0-2 welke ontstond door uitstekend serveren van Linck, werd niet meer ingehaald. In de andere halve eindstrijd wonnen mevr. Blaisse en Rinkel na een vinnig ge vecht van de heer en mevr. Borren met 5-7, 6-3, 6-3. In het herendubbelspel gingen weder om drie partijen zonder spanning naar de winnaars. Van Swol speelde heel sterk tegen Borren, die machteloos was tegen de sterke services, de harde drives en het goede volleren van de kampioen: 6-6, 6-0, 6-0. Linck won door vinnige aanvallen op de backhand van Wilton eveneens in drie sets 6-2, 6-4, 6-4 en Van Dalsum had een te zwakke service en dito backhand om een goed op dreef zijnde Van Meegeren in 'het nauw te brengen. In het herendubbelspel verloren Volk- maars en Holst, de Amsterdamse combi natie van Van Dalsum en Karsten. Van Swol en Rinkel kwamen zonder spelen in de laatste vier, daar Stas en Akkersdijk zich wegens een voetblessure van Akkers- dijk moesten terugtrekken. Wilton en Van Meegeren hadden het gemakkelijk tegen Teschmacher en Reidt. En na zeer spannen de strijd wonnen Borren en Knottenbelt na 5-1 in de derde set met 3-6, 6-3, 6-4' een uitstekende partij. Herenenkelspel, kwarteindstrijden Van Swol sl. Borren 6-4, 6-0, 6-0. Linck sl. Wilton 6-2, 6-4, 6-4. Van Meegeren sl. Van Dalsum 6-2, 6-1, 7-5. Knottenbelt sl. Rinkel 4-6, 6-2, 2-6, 6-1, 6-3. Heren dubbelspel, kwarteindstrijden: Van Swol en Rinkel w.o. (Stas en Ak kersdijk teruggetr.). Van Dalsum en Kar sten sl. Holst en Vollcmaars 4-6, 10-8, 6-3. Softball Gymnasion kampioen Verwacht werd dat HCK de uitwedstrijd in Amsterdam van DEC zou winnen. Dan immers zou het nog een kans gehad hebben op het kampioenschap. Het werd echter volkomen onverwacht 54 voor de Am sterdamsen, die grote vorderingen hebben gemaakt. Hoewel dus Gymnasion al kampioen was, bestond er toch grote belangstelling voor de wedstrijd HCKGymnasion. In de eerste vijf innings werden de kampioenen telkens voor nul aan de kant gezet, terwijl HCK, goed spelend, regelmatig scoorde. In de laatste innings moest Gymnasion dat in middels 5 punten gescoord had nog vijf punten maken om een gelijk spel ie behalen: Het werden er tien, zodat het tenslotte toch nog een duidelijke 1510 overwinning werd. Gymnasion behaalde hierdoor ongeslagen en met zes punten voorsprong het Westelijk kampioenschap. In dé?strijd om het Nederlands kampioen schap volgt nog een wedstrijd- tegen de winnaar van de GooischeUtrechtse competitie. Gymnasion had veel en mooie bloemen meegenomen voor mejuffrouw Van Nes, die als competitieleidster blijk gegeven heeft van grote organisatorische talenten. Cricketprogramma Voor Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: terrein Rood en Wit: N. C. B- elftalNederlands Jeugdelftal. Eerste klas: VOCQuick; HBSExcelsior; Kampong Sparta. Tweede klas: HCC 3TCC; Haar lem 2—CVHW. Maandag en Dinsdag wordt in Amster dam gespeeld (terrein VRA) NCB-elftal tegen de Free Foresters; Woensdag en Don derdag (teiTeim Rood en Wit) Flamingo's Free Foresters en Zaterdag en Zondag in Den Haag (terrein HCC) Nederlands elftal Free Foresters. Waterpolofournooi H.P.C. Aan het waterpolotournooi, dat HPC Zondagmiddag in Groenendaal te Heem stede zal houden, nemen deel in de herenafdeling DWR, DWT, HVGB, Haarlem en HPC. Bij de dames hebben ingeschreven de eerste zeventallen van HVGB, Haarlem, VZV, DWR, DWT en HPC. Gespeeld zal worden om het kampioen schap van Kring Haarlem. Voor de aan vang van de wedstrijd zal de loting plaats vinden. DWTVZV. De waterpolowedstrijd j DWTVZV welke gespeeld moet worden om het kampioenschap van de tweede klasse dames competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond wordt heden. Zaterdagavond zeven uur, in Stoop's buitenbad gespeeld. Wilton en Van Meegeren sl. Teschmacher en A. Reidt 6-0, 6-4. Borren en Knottenbelt sl. Linck en Dehnert 3-6, 6-3, 6-4. Dames dubbelspel, kwarteindstrijden: Mevr. Blaisse en mevr. Roos sl. mevr. Van Haagen en mej. Piederiet 6-1, 6-3. Mevr. Koopmans en mej. Eggersman sl. mevr. Jonquière en mej. Kiek 6-2, 6-0. Mevr. van Berkel en mej. Rollin Cou querque sl. mevr, Borren en mevr. Hoyer 6-2, 6-2. Mevr. Schmier en mevr. Scholten sl. mevr. Van Diggele en mej. Waldthausen 11-9, 6-3. Gemengd dubbelspel, halve eindstrijd: Mevr. Blaisse en Rinkel sl. hr. en mevr. Borren 5-7, 6-3, 6-3. Mej. Hiermsen en Linck sl. mej. Couquerque en Wilton 5-7, 7-5, 6-4. Voetbal Zilveren Molen van Groenendaal Het jaarlijks door RCH te houden tour nooi om „De Zilveren Molen van Groenen daal" wordt Zondag gespeeld. Deelnemende verenigingen zijn de Rot terdamse tweede klasser RFC en de Noor delijke eerste klasser Friesland. Dit jaar zal het tournooi de vorm hebben van een halve competitie en begint om halftwaalf met de wedstrijd: RCH— RFC. De verliezer speelt om kwart over één tegen Friesland en de winnaar om drie uur tegen de Friese club. De heren J. Kotte, Ch. Boeré en mr. Slingenberg zullen de wedstrijden leiden. Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten' helpen U er overheen. (Adv.) Motorsport Wegkampioenschap In Zandvoort vallen 28 Augustus beslissingen Volgende week Zondag zullen voor de derde keer in dit seizoen motoren rijden op het Zandvoortse circuit en voor het eerst zullen daar buitenlanders aan de-start ver schijnen. De wedstrijden tellen tevens mee voor het wegkampioenschap 1949 van de Koninklijke Nederlandse Motorwielrijders vereniging, die de races voorbereidt. Eén kampioen is al bekend, namelijk S. Postma uit Hardegarijp, in de 250 cc-klas. Deze heeft reeds drie overwinningen geboekt en kan niet meer ingehaald worden. Voor deze kampioenschappen zijn vier wedstrijden uitgeschreven, waarvan er drie gelden voor de puntentelling. Postma won 8 Mei op Zandvoort en later in Etten en Tubbergen. Renners in de andere klassen zullen nog strijd moeten voeren, om de titel te ver overen en er zijn tal van mogelijkheden. In de 125 cc klasse hebben D. Renooy uit Soest en T. Heineman uit Terschuur tien punten geboekt. Renooy eindigde twee maal eerste, maar in Tubbergen moest hijopgeven, waardoor de kansen voor Heineman met één tweede en twee derde plaatsen gestegen zijn. Op 8 Mei hebben beiden in Zandvoort een felle strijd geleverd. Op de derde plaats staat Van Zutphen uit Utrecht met negen punten. Loek van Rijswijk uit Den Haag heeft ,met twee overwinningen en .een tweede plaats de titel bijna in zijn bezit. Bij een zege van Pellikaan uit Den Haag komen beiden gelijk. Dan beslist de snelste ronde van Zandvoort. De strijd in de 500 cc klas is het span nendst. Drikus Veer uit Borculo en Piet Knijnenburg uit Wassenaar staan gelijk met negen punten. Beiden hebben één maal gewonnen en een tweede plaats bereikt en. in Tubbergen vielen zij uit. Dan volgt Pel likaan met acht punten en Loek van Rijs wijk en Jan Veer met zeven punten. Allen nemen 28 Augustus deel en hebben een on geveer gelijke kans. Beloven de races interessant te worden, omdat de Nederlanders een onderlinge strijd zullen voeren om de kampioenstitels, daarbij komt ook, dat buitenlanders zijn uitgenodigd, die van ongeveer gelijke krachten zijn als de beste Nederlanders. Onder hen zijn enkelen, die ook in Assen aan de start zijn geweest. De K.N.M.V. heeft contact gezocht met Engeland, België en Frankrijk en het resultaat is, dat een paar kampioenen zullen uitkomen. Ook zullen de Australiërs Morrison en Hintön die deze zomer in vele wedstrijden in Europa gereden hebben, een bezoek aan het Zandvoortse circuit brengen; zij starten zowel in de 350 cc klas als in de 500 cc klas. Dat het tenslotte tot een vrij internatio naal betalingsverkeer moet komen, lijdt geen twijfel. België heeft dezer dagen het voorbeeld gegeven en alle beperkingen te dien aanzien opgeheven. Maar België kan dit, gelet op zijn evenwichtige betalings balans doen. Nederland is daar nog lang niet. Het te kort voor 1949 wordt nog op rond 1.2 mil liard gulden geschat. Minister Lieftinck waar U met genoegen in vertoeft, maakt Tuin bouwbedrijf csfl v. Empelen HEEMSTEDE -TEL.2-80-80 Mevrouw M. BakkerZieren overleden Onverwacht is, in de ouderdom van 55 jaar, overleden mevrouw M. Bakker-Zieren, echtgenote van het Haarlemse raadslid. Mevrouw Bakker was presidente van de afdeling Haarlem van de Nederlands Chris telijke Vrouwenbond. De teraardebestelling is Maandag 12 uur op de begraafplaats aan de Kleverlaan. Een nieuwe school De opening van het nieuwe schoolge bouw aan het 'Christiaan Huygensplein te Haarlem zal plaats hebben op Zaterdag middag half drie. In het gebouw worden gehuisvest de Christiaan Huygensschool (hoofd de heer N. Kuipers) en de school voor voorbereidend onderwijs (hoofd mej. J. H. Brouwer). Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdag 23 Augustus 1949 's avonds van 89 uur door George Robert. Het program ma luidt; 1. Psalm, B. Marcello 2. Preludium en Fuga d ld. t, J. S. Bach 3. Tweede Passacaglia, H. Strategier 4. a. Cathédrales b. Scherzetto, L. Vierne 5. Suite op. 27 (Prélude pastoral, Alle gretto con moto, Andantino, Final Marche. L. Boëlmamn POSTHUME ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk Besluit is posthuum toe gekend het Ereteken met de Gespen aan de soldaat eerste klasse der Stoottroepen A. Legebeeke. De onderscheidingstekenen zijn aan de ouders, wonende te Haarlem, overhandigd. Gratis advertenties in ons blad De grote zorg voor de jongens, die-Tïun militaire plicht in Indonesië of de West vervuld hebben, en nu afzwaaien, is: zullen zij in het vaderland werk voor mij hebben? En in het vaderland is men zich van deze zorg welbewust. Comités, ai-beidsjpureaux, werkgeversverenigingen spannen zich ex- voor om hun zo spoedig mogelijk passend wex-k te bezorgen en dat deze inspanning met volledig succes bekroond wordt is niet alleen de vervulling van een plicht jegens hen. maar tevens van het grootste belang voor ons maatschappelijk bestel. Daarom mag geen middel onbeproefd worden ge laten om dit doel te bereiken. Haarlems Dagblad wil hierin zijn bijdrage leveren, door elke gerepatx-iëerde militair in de gelegenheid te stellen, ten hoogste driemaal een advertentie geheel gratis en tot een maximum van vijf regels op 1 kolom breedte in ons blad te plaatsen. De inhoud der advertentie mag alleen betrekking FEUILLETON door Gordon Mc Donell 24) Het is erg vriendelijk van u. Maar weet u wel zeker, dat u het doen wilt? Bezorgt het u niet een grote ovex-last?, vroeg zij. Waarop ik haar ten antwoord gaf: i Waarom stapt u niet doodeenvoudig in en laat u het piekeren aan anderen over? I Ik doe het graag. Werkelijk. Zij keek me een ogenblik aan en stapte toen zonder iets te zeggen in de wagen. Wij reden de gehele weg door de passen j over de bergen zonder iets te zeggen. Het licht werd minder en er was een fraaie i zonsondergang. Ik werd mij bewust van I een vreemd, vredig gevoel en van een prettige gewaarwording, dat ik volkomen zeker was, omtrent datgene, wat ik deed en wilde doen. Toen we de top van de pas bereikten, was de zon bijna verdwenen, maar de kleuren werden iedere mixxuut fraaier en de veraf gelegen heuvels aan de over- kanl van rle vallei baadden zich'nog in helder zonlicht. De vallei zelf was zeer fraai, scherp afgetekend in het felle avond licht, dat de huizen duidelijk omlijnde. Zii wendde zich tot mij en zei: Ik ben u erg dankbaar, dat u niet verteld heeft, wat ik gezegd heb. Ik bedoel over Letty's moeilijkheden. Ik keek haar eens aan. Zij zag er erg lief uit met die baret achter op-.haar hoofd en dat lange, glanzende haar, dat in haar nek opkrulde. Het doet me plezier, dat het u ge noegen deed. Toen wendde ik mij weer af en concen treerde mij op de lange, slingerende weg, die de heuvel afleidde. Ik reed snel. Men kan in een vx-ij hoog tempo die heuvels af gaan en ik wilde zoveel mogelijk tijd winnen. Ik had zo'n idee, dat ik mee ging helpen om George Sellick's leven te red den'en ik wilde zo gauw mogelijk in de Mammoth Lakes zijn. Terwijl ik voortreed, vertelde ik haar verhalen; alle mogelijke verhalen, die mij maar in het hoofd kwamen. Verhalen over de oorlog, verhalen over mijn jeugd en van de tijd, dat xnijn broer in de race boot gedood was. Ik schilderde haar het gehele voorval levendig af en zij zat daar naast mij geïnteresseerd te luisteren, hoe hij en ik een boot gestolen hadden, die aan een vriend van mijn vader behoorde. We hadden voor de zomermaanden een huis aan eeix baai. Het was laat op een middag in September en we waren allebei die middag vol streken. We wis ten, dat wij er niet veel langer blijven zouden en ik zei tegen Danny, dat het een goed idee zou zijn, om de boot van de Lawrences van zijn ligplaats los te maken en er een beetje mee te gaan rond varen. Hij voelde veel voor het idee, maar daar hij altijd een beetje voorzichtiger was dan ik, vroeg hij,'of de Lawrences in hun huis het geluid van de motor zouden kun nen horen, Maax\ ze waren allen een paar ■dagen naar New York terug en dus was dit een unieke gelegenheid. Daarna was Danny er best voor te vin den. Wij klommen aan boord en ik nam het roer, terwijl Danny de touwen van de boeg losmaakte en ik de motor op gang bracht. Die liep prachtig. Ik keerde en voer in de richting van de opening van de baai. Het was een grote boot met een krachtige motor en ik was toen nog maar een kind van negen jaar. Ik begreep al heel gauw, dat ik meer op mij genomen had, dan ik aan kon, maar ik zei er niets over tegen Danny, omdat ik wist, dat dat gevoel van schx-ik wel vei-dwijnen zou, zodra ik aan het hanteren van de boot gewend was. En al heel gauw voelde ik mij vol komen gerustgesteld en zongen wij samen een van onze zeerovers-liedjes. Danny zat achter in de boot, terwijl ik de vaart opvoerde en de boeg hoger uit het water kwam. Ik probeerde eex-st-eens een wijde kring te maken en na enige tijd werd ik stoutmoediger en al heel gauw was ik aan de gewone manoeuvres bezig, al slippende met hoge snelheid kerend en ons eigen kielzog kruisen. Danny en ik wax-en net midden in een van onze piratenliedjes, toen het gebeur de. Het op en neer dansen bij het kruisen van ons eigen kielzog met zo'n grote snelheid en onder zo'n scherpe hoek was te veel voor mij en een ogenblik raakte ik de macht over het stuur kwijt. Het duurde niet langer dan een seconde, maar het was net laixg genoeg. Danny werd op het moment, dat de boot omging, ex- uit gerukt en op het water gesmakt. Ik minderde onmiddellijk vaart, keerde en kwam terug, om hem op te pikken, Ik zag het ontbijt en vader zei, dat zij zich niet goed voelde en mij wilde zien, zodra ik klaar was met oxxtbijten. Toen ik naar haar kamer ging, lag zij nog te bed. Zij zei: Goedehmorgen, Jinx, zoals zij altijd deed en ik zei: Goedenmoi-gen, mams en bleef in de deuropening staan wach ten. Zij riep mij binnen en zei: Ik wil dat je weet,- Jim, dat noch vader noch ik, je ooit enig verwijt zullen maken over wat er gebeurd is. Ik wil, dat je dat in ieder geval weet, Jim. Dat kón ik niet verdragen. Ik was de gehele nacht wak ker geweest en ik had geen ogenblik ge huild sinds het ogenblik, dat Danny zijn nek brak. maar dit kon ik niet verdragen. Ik knielde bij haar bed en huilde of mijn hart zou breken, terwijl zij mij over het haar streelde. In dat ogenblik wist ik, dat het niet waar was, dat zij mij er nooit de schuld van zouden geven en ik geloof, dat ik het sindsdien altijd geweten heb. Janet zei niets, toen ik met mijn ver haal klaar was. Er bleef een stilte tussen ons hangen. Wij reden nu een diepe weg door; wij waren ongeveer halfweg en de maan was opgekomen. Aan onze rechter hand kon ik, terwijl wij langs de grote weg snelden, de ruwe gebladerde kale heuvels zien, die blijkbaar vroeger in het jaar in brand hadden gestaan. Dat gaf die heuvels een bijzonder desolate aanblik, terwijl wij er in het maanlicht langs reden. Janet's gezichtje zag een beetje bleek en strak en ik dacht, dat ilt een traan in haar ogen zag glinsteren, toen ik mijn blik weer naar de weg wendde. Toen ik weer eens naar haar keek, kon ik zien, dat haar schouders een beetje schokten en ilt schold me zelf uit voor stommeling, omdat ik haar dat verhaal gedaan had, terwijl haar eigen zuster op ditzelfde ogenblik met een ge broken nek in het lijkenhuis lag. Als een echo op mijn eigen gedachten, keerde zij zich tot mij en zei bedaard: Nu weet ik, waarom u Letty opnam en haar in. veiligheid bracht. Daar heb ik tot op dit ogenblik nooit aan gedacht. Ik heb er werkelijk geen ogenblik bij stilgestaan, Janet. Ik legde mijn rechterhand over de hare, die gevouwen in haar schoot lagen en ik zei: Het spijt me. Ik had je dit verhgal niet moeten doen. Dat zou ik niet willen zeggen ik ben blij dat je het deed. Zij kneep even in mijn hand en toen haalde zij haar sigaretten te voorschijn, stak er een op, gaf er mij een en ging wat gemakkelijker op haar plaats zitten. De wagen liep met grote snelheid over die vi-ijwel verlaten weg en wij hadden de laatste doorgangen in de heuvels be reikt voor wij de toegangen tot de woestfin zelf bereikten. De 'nachtwind kwam warm uit de woestijn, warm en zeer droog, helemaal niet als die vochtige lucht aan de kust, die wij nu ver achter ons ge laten hadden. Janet begon te praten. Zij begon te spreken over Letitia en over haarzelf, hoe hun levens altijd met elkaar ver strengeld waren geweest van de dag, dat zij, Janet, op Begg Holbrook verliefd werd. D'- dag zal ik nooit vergeten, zei zij. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6