J „Het Teerschip van Breda zette Haarlem in vuurgloed HAGEMAN Glas in Loodramen C Kort en Bondig) De groei van Haarlem in de toekomst SLEUTEL WEG? Zaterdag 20 Sin siisfus 19® Haarlems Dagblad Urenlange steekvlam uit stukgevaren gasleiding bezorgde brandweer en gasbedrijf warm karweitje Het geluid van een ontploffing, ge volgd door een metershoge steekvlam die het Noorder-Buiten-Spaarne en de omgeving in een fantastische gloed zette, alarmeerde gisteravond om streeks acht "uur de omwonenden en voorbijgangers op de Koudenhorn nabij de Catharijnebrug. De vuur gloed, die juist naast de de brug ogenschijnlijk uit het water opsteeg, deed massa's nieuwsgierigen naar de plaats van de brand stromen en el ders in de stad vreesde men reeds een catastrofale uitslaande brand, toen men de avondlucht door het vuur ge kleurd zag. Het was echter gelukkig niet zo tragisch, al bracht het ongeval veel moeilijkheden met zich: Een gas leiding van zestig centimeter door snede, die naast de Catharijnebrug met een knik in het Spaarne duikt, had een vernielende klap gekregen van een asphaltschuit die onder de brug doorvoer. Het ontsnappende gas was opgestegen naar een vlak in de nabijheid op de brug staande gaslan taarn, en in brand gevlogen. De steekvlam loeide metershoog boven de brug uit en zette zowel de lantaarn als de basaltstenen van het bruggehoofd iri een gloeiende hitte. De brandweer was in een minimum van tijd ter plaatse, doch het ongewone van deze brand kostte haar hoofdbrekens. Hier was met waterstralen geen blussen aan. De politie zorgde intussen voor een be hoorlijke afzetting, want drommen nieuws gierigen kwamen van alle kanten op de vuurgloed af. Het Bredase asphaltschip. getrokken door een sleepboot en in zijn koers ge houden door een andere, had intussen met spoed een veilige liplaats verder op gekozen, waar het met een geschroeide flank waarop zijn naam: Het Teerschip van Breda, niet volledig meer te lezen was van de schrik ging liggen te be komen. De brandweer ging met al het beschik bare materiaal op de steekvlam af en spoot grote hoeveelheden water op de in de nabijheid van het vuur gelegen brug- en beschoeiïngsonderdelen, om deze al thans enige koelte te bezorgen. Wij verhuren stofzuigers voor ƒ4.60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk. (Adv.) Metershoge vlammen laaiden op langs de brug. Intussen arriveerden op het terrein van de brand de deskundigen van het gasbe drijf, die aanwijzingen gaven om de vlam zo spoedig mogelijk te doven. Dit doven was echter allerminst een eenvoudig kar wei, wat trouwens wel blijkt uit het feit dat het gas tot bij half elf lustig bleef branden. Gevaar voor ontploffing Ir. C. A. Doets, hoofddirecteur van het Gemeentelijk Energiebedrijf, was juist op weg naar het? bedrijf toen het ongeluk gebeurde. Die omstandigheid maakte dat onmiddellijk de maatregelen genomen konden worden die noodzakelijk waren. Er werd begonnen met de druk op het gas zoveel mogelijk te verminderen. Daarna werd begonnen om mensen van het be drijf die thuis waren op te halen, want er moest veel gedaan worden om de brand te blussen. Er kon niet aan gedacht wor den om zonder meer de gastoevoer van de fabriek af te sluiten, want dan zou het gevaar, dat grote explosies in de buis zouden ontstaan door het naar binnenslaan van de vlammen, niet denkbeeldig zijn geweest. Een gasleiding in een stad heeft geen afsluitingen om een deel van het buizen net af te sluiten, (een electrisch net heeft die wel), omdat daar practisch geen be hoefte aan is. Wel zijn er op verschillende plaatsen syphons, waardoor het mogelijk is een deel der gasleiding af te sluiten door die onder water te zetten. Geblust Toen uitgemaakt was welke syphons daarvoor het beste gebruikt konden wor den werd aan de brandweer opdracht ge geven daartoe over te gaan. Toen dit werk verricht was, verminderde de gastoevoer levert en repareert vlug en voordelig Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 19 Augustus 1949 BEVALLEN van een zoon: 18 Aug., B. A. VeenVerboog: J. G. van Hulstvan Maasdam: G. J. M. MesKoelemij; J. MoerwijkRosman; E. T. LeijVerhulst. BEVALLEN van een dochter: 17 Aug., J. C. BarnaartTamelinë: 18 Aug. A. M. ZandstraJongsma; W. J. E. Elskampde Graaf; 19 Aug., M. L. C. H. Baron Sloet vaai Cranenburgh. OVERLEDEN: 17 Aug., H. J. F. Vugts, 61 j., Rijksstraatweg; 18 Aug., M. van Hou ten, 70 j., M. v. Heemskerkstraat: S. C. NoeKoolwijk. 56 j„ Znnnebloemstraat: N. L. G. Landsman, 3 j., Vergierdeweg; A. C. de Vriesvan der Kort, 70 j., v. Nesstraat; C. Lubbers, 73 j., Kruistochtstraat; M. W. WesterbeekHutte, 66 j., Muiderslotweg; J. C. PostSmit, 37 j., Kamperlaan. Van beide „bruggehoofden" af bestreed de brandweer het vuur. op de fatale plek, omdat de vlammen daar niet alleen gevoed werden door het gas dat onmiddellijk uit de fabriek stroomde, maar ook door gas dat zich nog bevond in de leiding die uit de stad naar de fa briek loopt. Nu was het mogelijk de druk op de leiding in de fabriek nog meer verminderen, waardoor de brandweer de beide uiteinden der leiding op de plaats van het ongeluk met water kon vol spuiten. Daardoor doofden tegen half elf de vlam men. Hóe groot de hitte van het loeiende vuur wel geweest was kon worden afgeleid uit het feit dat de opengedraaide brug aan de zijde van de brand geheel geblakerd was. Toeschouwers op een afstand van tien meter hadden nog last van de geweldige hitte. Dit waren er trouwens slechts wei nigen en dan ong toeschouwers beroeps halve, want het publiek werd door de po litie die met voldoende versterking was opgetreden op veilige en koele afstand gehouden. De schepen in het Spaarne die in de buurt van de Catharijnebrug lagen boden een welkome plaats voor vele nieuwsgierigen, die urenlang het fantasti sche schouwspel gadesloegen. De keus: Ongelukken of laat brood Door het ongeval hebben Vrijdagavond de binnenstad en ook de buitenwijken van Haarlem geheel zonder gas gezeten. Alleen Haarlem-Noord dat een eigen leiding heeft viel er buiten. Evenzo de omliggende ge meenten die Haax-lem van gas voorziet. (Schiphol en Badhoevedorp, die geen eigen gasketels hebben, werden ook tijdelijk af gesloten, maar kregen 's nachts om 12 uur weer gas). De directie van het Energiebedrijf stond nadat het vuur geblust was, voor een moei lijke beslissing. Het zou toen mogelijk ge weest zijn de gasvoorziening weer te her vatten, maar daaraan zou een groot risico verbonden zijn geweest. Doordat onver wacht de gastoevoer was afgesloten bestond de vrees dat velen de kranen niet dicht gedraaid hadden, Als nu 's nachts weer gas door de buizen gestroomd zou zijn, was de kans groot geweest dat in verscheidene huizen ongelukken waren veroorzaakt. Daarom durfde men dat niet aan. Het ge volg was evenwel stagnatie in verschillende bakkerijen die met gas werken en op Za terdagmorgen al zeer vroeg beginnen. De keuze was dus: Op Zaterdag laat brood bakken, of kans op ongelukken. In overleg met het gemeentebestuur (de wethouders de heren Geluk, Schreurs en Angenent waren de gehele avond aanwezig) werd besloten de gasvoorziening pas heden morgen 8 uur te hervatten. Het herstel van de gastoevoer De directie en het personeel van het Energiebedrijf zijn de hele nacht in de weer geweest om te zorgen dat hedenmorgen de gastoevoer weer hersteld kon worden. Daarvoor moest ook het water uit de gas buizen gezogen worden. Er zijn twee grote toevoerbuizen bij de Catharijnebrug, die voor de binnenstad zorgen. Een van de twee bleef in tact. De gehavende leiding werd nu geheel afgesloten. Omdat er ook nog een toevoer naar de stad bij de Lange Brug is, komt er voldoende gas in de stad. In de wintermaanden zou die ene grote toevoerbuis, die nu uitgevallen is, niet ge mist kunnen worden, maar het gasverbruik is in deze zomermaanden veel minder. Door de radio (niet alleen over Hilver sum, maar ook over de stedelijke radio distributie) werd hedenmorgen om 7 en 8 uur gewaarschuwd kranen die men had laten openstaan te sluiten. Ook de radio auto van de politie reed door de straten om deze waarschuwing rond te roepen. De gehavende transportleiding zal zo spoedig mogelijk hersteld worden. Geen persoonlijke ongelukken Tot hedenmorgen 11.45 uur waren er geen aangiften bij de politie en de Onge- vallendienst ontvangen over ongelukken, veroorzaakt door gaskranen die waren blijven openstaan. Alles is dus gelukkig zonder persoonlijke ongelukken afgelopen. Volgens schatting van de directie van het Energiebedrijf is Vrijdagavond door dit ongeval 5000 a 10.000 m3 gas in vlammen opgegaan. De brug De brug is natuurlijk door de brand wel gehavend, maar het is toch mogelijk haar open en dicht te draaien. De scheep vaart en het wegverkeer ondervinden er dus geen last van. Doordat de gasleiding werd afgesloten konden natuurlijk in Haarlem ook de straatlantaarns die met gas gevoed worden, niet branden. Veel straten waren daardoor in duisternis gehuld. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN GITA. Zondag zal de dames-athletiekvereniging GITA haar jaarlijkse onderlinge wedstrij den houden op het sportterrein aan de Klè- verlaan. Er zal een vijf kamp worden ver werkt. „De Eenhoorn" kan weer draaien Vanmorgen kwamen de burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, de heer L. H. Simons, vertegenwoordigers van „De Hollandse Molen" en van de vereni ging „Haerlem" bij de eeuwenoude hout zaagmolen ,.De Eenhoorn" bijeen, om te genwoordig te zijn bij het weder in bedrijf stellen. De bedoeling is niet, dat er in de toekomst weer iemand het bedrijf gaat uitoefenen. Dat is niet lonend meer, zoals ook deze morgen bleek, want er stond te weinig wind om een demonstratie te geven. De vereniging „De Hollandse molen" heeft de molen afgestaan de N.V. Neder landse Maatschappij „Nehim", waarvan di recteuren zijn de heren K. Rote Pzn. te Heemstede en P. C. Rote Kzn. te Bloemen- daal. Hun voorouders hebben vroeger op houtzaagmolens in de Zaanstreek gewerkt en uit traditie hebben zij „De Eenhoorn' gerestaureerd. De heer K. Rote sprak een inleidend woord, waarna zijn kleinzoon de wieken van de molen liet draaien. Er stond niet veel wind, om te laten zien hoe hout ge zaagd moet worden. De heer K. Jongejans, molenmaker uit •Westzaan, die de molen gerestaureerd heeft, bracht hulde aan de „Nehim" voor hetgeen tot stand is gekomen. Er waren vroeger driehonderd paltrokmolens, waar van er -nog drie bestaan. Spreker bood de heer K. Rote een kapstok aan, gemaakt van hout en spijkers van de molen. Voorts spraken nog burgemeester Si mons, de heer Badon Ghyben, namens de stichting „De Cruquius", de heer H. B. E. Warnaars namens de verenigingen „De Hollandse Molen" en „Haarlem", de heer J. A. M. Jansen, adjunct-directeur van het Rijksbureau voor Hout en de heer J. J. Visser namens de bewoners van het Maris- Mariandel (Palace), Een na-ooi'logse Oostenrijkse film, vervaardigd onder de ar tistieke leiding van Willy Forst, die zich vrijwel in niets onderscheidt van het voor de oorlog zo welbekende genre der Weense amusementsfilms. Zelfs de goede oude be kenden als Hans Moser, Paul Hörbiger en Maria Andergast zien (en horen) we in dit traditionele verhaaltje, dat zich in het blij kens enkele ruines niet meer ..oude" Wenen afspeelt. En de Weense humor is als we deze film daarvoor als een maatstaf mogen beschouwen niet meer zo luchtig als vroeger. Toch kan men met „Mariandel" een genoegelijk uurtje beleven. S. K. Mickey (Rembrandt) Lois Butler, die in deze Amerikaanse film de hoofdrol speelt, zit in het gewone leven nog op de schoolbanken. Zij kan alleraardigst zingen en daaraan heeft zij het te danken, dat zij af en toe naar Hollywood ontboden wordt. En het moet gezegd worden dat zij niet alleen kan zingen, maar ook acteren. In de film ..Mickey" kan men dat constateren". Het is een vrolijk verhaal van een schoolmeisje, dat verwikkeld raakt in moeilijkheden, die niet alleen haar eigen leventje betreffen, 'maar ook die van papa. die op zoek is naar een nieuwe levensgezellin, aanvankelijk de verkeerde uitkiest, maar dank zij of liever ondanks de medewerking van Mickey en haar vriendenschaar toch een goede keus doet. Een aardige film in kleuren. S. K. „Die dwaze mr, Jones" (FransHals) Red Skelton heeft zijn intrede gemaakt in het Frans Halstheater en dat was van die aard. dat het te verwachten is, dat velen dezer dagen over hem zullen spreken. Hij brengt in het bijzonder vrolijkheid bij de uitoefening van zijn beroep van handelsrei ziger in borstels. Er wordt daarbij n.l. ge gooid en gesmeten, dat het een lieve lust is. De in zijn beroep altijd ongelukkige Skelton raakt aanvankelijk in moeilijkheden, omdat hij verdacht wordt van een moord. Hij ont popt zich echter (als men hem op vrije voe ten heeft gesteld, omdat er geen bewijzen tegen hem te leveren zijn) als een detective die ontdekt hoe de moord gebeurde. Zijn tegenstanders menen,, dat het het beste staan achtervolgingen en valpartijen, maar de dappere Skelton. bijgestaan door zijn meisje, slaat er zich kordaat door heen. tot vreugde van de bezoekers, A. O. Een prolongatie en twee reprises. Luxor heeft het feest der onbegrensde zotternijen van Jaques Fati nog een week lang op het affiche staan; City bereidt zijn bezoekers in deze laatste vacantiedagen vast voor het winterseizoen door de komieken Bud Abbott en Lou Costello tezamen met de charmante en van alle variété-markten thuis zijnde Ginny Sims „Op glad ijs" de kronkel paden van de lach te laten betreden, daarin bijgestaan door de virtuozen met handen, voeten en longen van het oi'kest van Johnny Long pn de bekoorlijkheden van vijftig schaatsende schoonheden en tenslotte komt in het Spaarne-theater de voor oorlogse Nederlandse film Amsterdam by naclit terug, een nogal gecompliceerd ver haal van Henk Bakker, dat fxier en daar mank gaat aan een olïfants-zware geestig heid, doch dat ongetwijfeld velen zal aan trekken door de namen van Louis de Bree, Piet Kohier, Gusta Chrispijn-Mulder, Cissv van Bennelcom en Matthieu van Eysden. De film wordt uit geheel nieuwe copieën uitgebracht, zodat het op het doek alleen zal regenen, wanneer de situatie dat ook werkelijk vereist. NACHTDIENST APOTHEKEN Haarlem: Bos en Vaartapotheek, Bos en Vaartstraat 26, telefoon 13290; Apotheek plein. Laatstgenoemde deelde mee, dat een Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500; bedrag bijeen is om zeilen en wieken aan - - te kopen. SCHEEPVAART Groote Beeir, BataviaAmsterdam pass. 19 Aug. Kaap Bon* Joh, van Oldenb ar ne velt, BataviaAmsterdam 19 Aug. op 660 mijl Z. O. Kaap Guardafui. Waterman, BataviaRotterdam 21 Aug. 10 uur te Aden verwacht. Zuiderkruis, Rotterdam-Batavia pass. 19 Aug. 16 uur Finisterre. Achtste zomeravond concert der HOV Er was voor het achtste Zomerconcert van de H.O.V., dat onder leiding stond van Marinus Adam, weer zeer veel belangstel ling. Het publiek zat zelfs op het podium en velen moesten worden teleurgesteld. De avond begon met Mozarts Kleine Nachtmusik, dit eeuwig frisse divertimento, dat voor velen de springplank geworden is om de geniale componist te ontdekken in zijn zo rijk gevarieerd oeuvre. Het is in de goede zin van het woord een „populair" stuk. Dat dankt het aan de klare eenvoud van motieven en doorwerking, die voor Mozart geen bezwaar waren om tevens grote kunst te scheppen. En grote kunst is deze zogenaamde Serenade voorzeker, alleen reeds om haar volmaakt evenwicht; geen noot te veel of te weinig. Misschien heeft hij er zelf, ten einde dit evenwicht te bereiken, het oorspronkelijke vijfde deel (een tweede Menuet) uit verwijderd, zodat het nu eigenlijk nog ten onrechte Serenade heet. Dit is zeker, dat er oorspronkelijk nog een Menuet tussen het eerste deel en de Romance gestaan heeft. Dat wijst een door Mozart zelf opgestelde lijst van com posities uit. Adam had er met het orkest blijkbaar veel werk van gemaakt om de Kleine Nachtmusik stijlvol en klankschoon haar volle recht te geven. En zo kon men weer eens ervaren welk een juweeltje het werk is. Het pianoconcert in A van Mozart toont andere, weidsere aspecten, maar de op rechtheid en ongedwongenheid, zijn ook in dit werk. ondanks het experimenteren met blazerseffecten (vooral van de klarinetten) even puur en aantrekkelijk als in de klare en doorzichtige Nachtmusik. Maar. hoe diep peilt Mozart hier in eigen gemoed. Wie even denkt aan het Andante van dit stuk, zal zich wel wachten Mozart de eeuwig zonnige te noemen. Hij kon ook aangrijpend tragisch zijn. Maria Stroo was soliste in dit heerlijke klavierconcert; zij speelde het in de snelle delen met een vlotheid die aan overijling grensde, en maakte mooi expressief muziek in het middendeel. Adam spendeerde al zijn paraatheid om haar met het orkest bij te blijven en hij slaagde daar uitstekend in. Maria Stroo speelde als toegift een impro visatie. Deze zeer moeilijke kunst schijnt zij meer te beoefenen en dan valt het mis schien wel eens belangrijker uit dan dit maal het geval was. Ten slotte ging de Pastorale-symphonie van Beethoven. De nachtigaal. de kwartel en de koekoek lieten zich op hun tijd horen: de dorpsmuzikanten waren uitstekend op dreef; er was een geweldig noodweer; en toen de zon weer door de wolken brak heb ben de herders haar met dankbare gevoe lens melodieus begroet. Maar zonder gek heid; het was een mooie uitvoering. JOS. DE KLERK De klokken van St. Bavo De stadsbeiaavdier te Alkmaar, de heer B. J. van der Veen, zal op Maandagavond 22 Augustus van 20—21 uur de klokken van de St. Bavotox-en bespelen. Het programma is: 1. a. Preludium, b. Koekoek 2. a. Wiegelied, W. A. Mozart b. Het Angelus, C. van Rennes c. Avondliedje, F. Si'lcher 3. a. 'k Heb mijn wagen volgeladen, b. Gondellied, met variaties van B. J. van der Veen, C. M. von Weber c. Reislust, M. H. van 't Kruijs 4. a. Limburgs Volkslied, Henri Tljssen b. Klokke Roeland, J. Destoop c. Allegro BINNENLAND In de Houlrusthallcn te Den Haag zal op 30 September weer een „dames'oeuis" geopend worden. Er zal meer te zien zijn dan op vorige beurzen, omdat handel en industrie thans weer in staat zijn om vele artikelen, die tot voor kort alleen voor export waren bestemd, in het binnenland aan te bieden. HAARLEM EN OMGEVING Mej. A. M. V. Steen wijk te Heemstede en de heer J. Schlechter te Haarlem zijn geslaagd voor het examen tekenen M. O. De Vereniging „Reünie" te Haarlem trekt Zondag 28 Augustus naar Aalsmeer voor een bezoek aan de kwekerijen van de fa. Man. Daarna wordt 's middags een boot tocht over de Westeinder plassen gemaakt. Op Zaterdag 24 September :s er een af scheidsavond ter ere van de scheidende voorzitter en oprichter der vereniging, de heer A. C. Luii. De algemene jaarvergade ring is vastgesteld op Vrijdag 30 September. De raad van Heemstede vergaaert Donderdag 25 Augustus om 4 uur. B. en W. van Heemstede stellen aan de raad voor om twee aandelen van f 250 te nemen in de N.V. Keuringsinstituut voor waterleidingartikelen K.V.W.A. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele foon 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzen- kade 181, telefoon 23821. Heemstede: Heemsteedse apotheek, Binnenweg 98, telefoon 28197; Aerdenhout- apotheek, Zandvoortselaan 164, telefoon 26772. Bloemen daal: Santpoorter-apotheek, Bloemendaalseweg 145, Santpoort-Station; Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen. Vacantieverbtijf Naar Uw vacantieverblijf met 6 pers. Chevrolet auto's. Speciaal tarief voor buitenritten. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4.5. Ruimte-tekort wordt een probleem van betekenis Een gemeentebestuur heeft het in de hand om te waken tegen een te sterke groei van zijn bebouwing. In deze tijd van woningtekorten kan een Huisvestingsbu reau spaarzaam zijn met vestigingsver gunningen, maar dat is slechts een rem die tijdelijk kan worden aangezet. Onder normale omstandigheden kan immers ieder gaan wonen waar hij verkiest. Dan wordt alles beheerst door de mogelijkheid een woning te vinden. Remt een gemeente dus de bouw-moge- lijkheid; dan is dat tevens een middel om de groei van het inwoner-aantal te beper ken. Als er weinig woningen in een ge meente beschikbaar zijn, komen er ook weinig mensen van elders om er zich te vestigen en is er zelfs kans dat uit de be trokken gemeente nog inwoners verhuizen naar een stad of dorp waar meer keus in huizen is. De bouw-mogelijkheid hangt af van de beschikbaarheid van bouwterreinen. Een gemeentebestuur kan bij de vaststelling van uitbreidingsplannen daarmee rekening houden, want er mogen alleen huizen gezet worden op gronden die daarvoor op het uitbreidingsplan zijn aangewezen. Er zijn gemeenten waar in deze geest reeds voor de oorlog gehandeld is. Nu er evenwel in elke gemeente een tekort aan woningen is en de bestaande huizen daardoor overbe volkt zijn, moeten er bouwterreinen aan gewezen worden om nieuwe huizen te bouwen. Dit laatste komt in Haarlem wel sterk naar voren. Het tekort aan woningen hier wordt geschat op 5600. Daarin moet dus allereerst worden voorzien. Maar er wordt ook gerekend op een voortdurende stij ging van het aantal inwoners. Berekeningen van Openbare Werken hebben aangetoond, dat men verwachten kan dat Haarlem in 1970, dus over 20 jaar 194.500 inwoners zal tellen (nu waren er op 1 Januari 1949 161800). Dit cijfer be rust natuurlijk op een schatting. Toen ir. F. Ottevangers in 1936 zijn studie over de toekomstige ontwikkeling van Haarlem maakte, kwam hij voor 1970 tot een schat ting van 186.000. Nu heeft men 13 jaar meer ervaring en komt men bij een nieuwe raming tot 203.000. Om nu in elk geval de bal niet ver mis te slaan neemt men op het Stadhuis een cijfer aan dat een midden is tussen beide ramingen. Voor 21 jaar wordt dus de toeneming geschat op 22.700, of een kleine 1100 per jaar. Deze schatting is zeker niet aan de ruime kant, want 1948 gaf een vermeer dering aan zielen van 2100. Het eerste half jaar van 1949 gaf weliswaar een stijging van slechts 592, maar toen werd de vesti ging van nieuwe bewoners al heel stex-k geremd door het woningtekort. Er vertrok ken toen zelfs meer Haarlemmers uit de gemeente, dan zich hier bewoners van el ders vestigden. Wij hebben dezer dagen aan het rapport der raadscommissie, die een studie van de Woningbouw maakte, ontleend, dat. op de bestaande uitbreidingsplannen die Haarlem gereed heeft, 10.827 woningen gebouwd kunnen worden. Om aan alle 194.500 in woners die men in 1970 denkt te hebben onderdak te kunnen verlenen (plus een vervanging van de afbraak van 900 krot woningen en de 500 woningen die in de loop der jaren in de binnenstad komen te vervallen door de voortgaande city-vor ming) moeten er evenwel nog 5230 wonin gen meer gebouwd worden. Daarvoor moet ruimte gevonden worden door op de uitbreidingsplannen nog meer gronden voor woningbouw aan te wijzen. De be doelde commissie (waarin ook zitting had den de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de directeur van Openbare Werken en de directeur van Bouw- en Woningtoezicht) is tot de over tuiging gekomen dat er in de toekomst, in vergelijking met thans, meer beneden- en bovenwoningen gebouwd zullen moeten worden, terwijl ook de bouw van étage woningen noodzakelijk zal zijn. Op de be schikbare gronden zullen namelijk zoveel mogelijk huizen gebouwd dienen te wor den, zonder dat de hygiënische en cultu rele belangen daardoor in gevaar gebracht worden. Uit al deze gegevens blijkt dat het ruim te-tekort in Haarlem in de toekomst een probleem van betekenis zal wordeix. Wat kan een gemeente doen om de groei te beperken? Wij hadden over deze aangelegenheid een onderhoud met ir. P. K. van Meurs, de directeur van de Planologische Dienst voor Noordholland. Deze wees er op, dat de groei van het zielental ener gemeente wel te beperken is door weinig terrein be schikbaar te stelle^ voor de bouw van hui zen. Maar dat is toch eigenlijk een lap middel. Beperkt men de gelegenheid voor huizenbouw dan is het gevolg overbevol king. De laatste jaren hebben dit trouwens wel aangetoond. Neen wil men het aantal inwonex-s in een gemeente beperken, dan moeten er andere wegen bewandeld wor den. Het gemeentebestuur van Hilversum heeft opdracht gegeven een rapport sa men te stellen om allerlei middelen te be studeren die kunnen leiden om een al te sterke uitbreiding der stad tegen te gaan. In Hilversum is dit vraagstuk zeer nij pend. want de groei gaat wel buitensporig snel. Blijkbaar wil iedereen in het Gooi in Hilversum wonen. Het zou misschien mogelijk zijn vestiging van bewoners in andere delen van het Gooi te bevorderen. Zoiets zou trouwens ook in Haarlem toegepast kunnen worden. In Haarlem wo nen veel forenzen, die evengoed in Castri- cum zouden kunnen en misschien ook wel willen wonen. Dit zou vrijwillig bereikt kunnen worden door voor die forenzen in zo'n gemeente woningen te bouwen. Na tuurlijk kunnen geen dwingende voor schriften over de keuze van woonplaats gegeven worden, maar er kan door de overheid wel leiding in zo'n aangelegen heid gegeven worden. Zo wonen er nog meer mensen in Haar lem die evengoed elders kunnen wonen. Bijvoorbeeld renteniers en gepension- neerden. Hilversum heeft de vestiging van nieu we industrie steeds tegengegaan. Haarlem kan zo iets niet doen. want daar eist het gemeentebelang juist vestiging van in dustrie. Maar zo vervolgde ir. van Meurs ik zie de toestand voor Haarlem nog niet zo dreigend. Op het ogenblik groeit de be volking van Nederland nog steeds, maar de verwachting is dat daar een einde aan komt. Voor de oorlog waren de deskundi gen het er over eens. dat de groei in 2000 wel ten einde zou komen. Nu zijn de ver wachtingen in de loop der jaren daarover wel wat gewijzigd, maar al blijft de groei nog na 2000 aanhouden, dan zal het toch in 'n minder sterkere mate zijn. liet is be kend, dat Nederland in deze een buiten gewone positie inneemt. Alleen in Ierland doet zich hetzelfde verschijnsel voor. In andere landen rekent men daarentegen met een stabiliteit en zelfs met een ach teruitgang van het bevolkingscijfer. Haarlem heeft nog wel wat expansie mogelijkheden. Het gemeentebestuur heeft nu al plannen die rekenen met een groei der bevolking tot 1970. Dat is nog een hele tijd. Ik ben overtuigd dat er bovendien nog wel meer terreinen in Haarlem en de naaste omgeving te bestemmen zijn voor woningbouw, zonder dat het natuurschoon te veel wordt aangetast. Er moet daarbij evenwel bedacht worden dat ook de be volking van de Haarlemse randgemeenten snel groeit en dat er in die gemeenten in verhouding meer terreinen ontzien moeten worden omdat die van belang zijn voor het natuurschoon. Bent U geboren tussen 23 Aug. o 22 Sept? Dm hebt U een critischc, onderzoe- kende geest, din kunt U de dingen ontleden op redelijkheid, humor cn i= practisch nut. Zuike mensen proeven Jj meteen de goede kwaliteiten van zo'n .li j fijne zachte Gcncver als OUDE ijÉ VLEK uit Delft. Zij weten 't laf jg| van 't koren te scheiden. Bent U toevallig in de volgende periode 13 Sepsember-23 Octoberjarig Schrijf dan om een gratis OUDE VLEK analyse aan Vlek Co. Delft. Automatische piloot op non-actief Storing in Constellation die in Prestwick ging landen Naar aanleiding van het voorlopig buiten gebruik stellen van de automatische piloot op K.L.M.-vliegtuigen heeft de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst medegedeeld, dat onlangs in een Constel lation van de K.L.M., die op weg was van het vliegveld Gander naar Prestwlck, kort voor de landing eeh storing is opgetreden aan de automatische piloot. De Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M. voerden reeds direct na het ongeluk te Bari besprekingen om de automatische piloot voorlopig geheel buiten werking te stellen. De storing in de Constellation naby Prestwick heeft tenslotte de doorslag ge geven bij de beslissing over deze aange legenheid. De persdienst van de K.L.M, deelt mede dat een Constellation, komende van Gan der, ongeveer een uur voor de aankomst in Prestwick .een storing heeft gehad in de automatische piloot, tengevolge waarvan de machine een neiging tot dalen heeft vertoond. De gezagvoerder en de tweede piloot slaagden er binnen enkele minuten in het toestel weer volkomen onder con trole te krijgen. Dit voorval is mede aan leiding geworden voor de K.L.M. de auto matische besturing in haar vliegtuigen buiten werking te stellen en deze vervol gens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen Het betreft hier zowel de electrische automatische piloot, welke in de zware Constellations is ingebouwd, als de hydraulische automatische piloot in de andere toestellen. Beide soorten automati sche piloten zijn voorlopig buiten werking gesteld. Van een plan om langs experimentele weg een storing op te wekken om de reac ties te bestuderen is de K.L.M.-persdienst niets bekend. Dergelijke experimenten zijn niet uitgevoerd. Slechts in zeer zeldzame gevallen zijn storingen in de electrische automatische piloot opgetreden. DE „SLEUTELSPECIALIST" TEL 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 (Adv.) Schietwedstrijden te Overveen De uitslagen van de in Overveen gehou den schietwedstrijden om het kampioen schap van de Gewestelijke Politie Sport bond luiden: Corps geweer (maximum 250 punten). 1. Heemstede 241 p.; 2. Rotterdam 2 233 p.: 3. Oen Haaf (Haagse Politie Sportvereniging) 231 p.: 4, Rotterdam 2 230 p.; 5. Haarlem 229 p. Corps Pistool (maximum 250 pun ten): 1. Den Haag 234 n.: 2. Den Haag (Rijkspolitie) 227 p.: 3. Rotterdam 2 225 p.; 4. Wassenaar 1 224 p.: 5. Utrecht (Rijks politie) 2 231 p. Persoonlijk geweer (Maximum 50 pun ten): 1. Van Langelaar, Bloemendaal 4848: 2. Pakvis (Rotterdam) 4946; 3. Burghout (Rotterdam) 4846: 4. Aan de Kerk (Heemstede) 4845: 5. Van Maanen, Utrecht 4845; 6. en 7. Verbaanschot (Den Haag) en De Groot (Velsen) 4842. Persoonlijk pistool: Zoer (Den Haag, rijkspolitie) 49—44; 2. Plomp (Den Haag, rijkspolitie) 4845: 3. Wijdenes (Utrecht, rijkspolitie) 4842; 4. Van Leeuwen (Heemstede) 48—32; 5. Pannevis (Den Haag) 47—48,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7