Haarlems Dagblad Heftige woordenwisseling door middel van diplomatieke nota's Duitslands toelating Reeds 78 doden door hevige bosbranden rondom Bordeaux 64e Jaargang No. 19326 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 22 Augustus 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en (©prettitc tjaarlemertjc Courant (3ütno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE TOELATING van Duitsland tot de Europese Raad, die van Nederlandse zijde is voorgesteld en tevens door Churchill wordt nagestreefd, vindt ook- in Amerika bijval. Dean Acheson heeft gezegd dat Duitslands opneming in de Europese ge meenschap erdoor bevorderd zou worden en dat de Verenigde Staten haar dus als een constructieve maatregel zouden zien. In Engeland wordt nog aarzeling getoond, niet alleen door Labour maar ook door de Times, die gezegd heeft dat het misschien verstandig zou zijn het einde der militaire bezetting van Duitsland af te wachten. Tegen dit advies heeft zich het invloedrijke Farijse dagblad Le Monde gekeerd. Want Le Monde is voor de toelating van Duits land. Hetgeen opnieuw bewijst dat de 'Euro pese gedachte sterker op het vasteland dan in Engeland leeft. En wij kunnen ook zo'n hoofdartikel in Le Monde zien als een be wijs van haar vorderingen. Als wij ons dé tijd herinneren waarin de Frans-Duitse tegenstelling de gehele toestand in Europa scheen te beheersen en waai'in het Franse leidmotief steeds maar „sécurité" was veiligheid zoeken in eindeloze defensie maatregelen en verdragen doet dit den ken aan een „doorbraak" in de Franse op vattingen. De Times heeft dus de mogelijkheid ge opperd, dat het wijs zou zijn Duitslands toelating uit te stellen tot het einde dei- militaire bezetting. „Dan zou het aanbod wel eens overbodig kunnen blijken", ant woordt Le Monde. „Een bevrijd Duitsland zou een herenigd Duitsland zijn, vrij in zijn bewegingen. Waarom zou het zich aan het Westen binden, met het risico van een slechte verstandhouding met Rusland? Het zou in een evenwichts-positie tussen Oost en West zijn beste kans zien. Als Duitsland door het Westen op een afstand wordt ge houden zal het gedwongen zijn een ander beleid te voeren. Het zal niet noodzake lijkerwijs Moskou de hand reiken, tenmin ste niet dadelijk. Maar het zal een positie van neutraliteit en afwachting gaan inne men die voor Duitsland voordehg maar voor zijn naburen onbehagelijk zou zijn." Als men dit erkent, moet men dan Duits land onmiddellijk tot de Raad van Europa toelaten? Of uitstel toepassen, teneinde zekerheid te verwerven omtrent zijn goede bedoelingen? Het Franse dagblad ziet geen heil in uitstel. De resultaten der verschil lende Duitse verkiezingen zijn duidelijk ge noeg en wij weten wie dr. Adenauer en de anderen zijn: welke nieuwe bewijzen van hun Europese of hun democratische geest zouden zij binnen zes maanden of een jaar kunnen geven? Het is niet nodig de Duit sers reeds morgen naar Straatsburg te halen. Maar overigens, zegt Le Monde: hoe eerder hoe beter. Het is vooral van belang een eind aan de onzekerheid te maken en een besluit te nemen, welke termijn men ook toepast. Dit is heldere taal en het slot vooral is van belang. Al moge de Europese Raad dan nog maar een adviserend college zijn voor ministers van Buitenlandse Zaken, binnen twee weken heeft hij reeds zozeer de be langstelling op zich geconcentreerd, dat zijn besluiten indruk in de gehele wereld zullen maken. Als dit lichaam straks tot de toelating van Duitsland adviseert, zal dat de Duitsers een weg wijzen. Zij zullen een koers van ontwikkeling voor zich zien en de vele voorstanders van de Europese be weging onder hen zullen hun verder streven geschraagd achten door een belangrijke uit spraak. Turken en Grieken zijn tot de Straats- bui-gse Assemblee toegelaten. Wij hebben dezer dagen een kaart van Europa gegeven, waarop de landen, die erin vertegenwoor digd zijn, waren gemarkeerd. Maar ook zonder dat men zich die voor de geest haalt is het iedereen toch wel duidelijk, „dat het zonderling zou zijn om Turkije eriri te be trekken en Duitsland niet. Als de wording van Verenigde Staten van Europa zich inderdaad voltrekken mocht, zal de deelneming van de Duitsers, hun opneming in de West-Europese natie - want dat zou het zijn de practische gang van zaken minder aantrekkelijk ma ken. Het zal toch al moeilijk zijn, maar dit komt er dan nog bij. Men kan er velerlei bezwaren en vooral gevoelsmotïeven tegen aanvoeren. De laatste tellen bij de meeste mensen veelal zwaarder dan overwegingen van het verstand ofschoon zij het tegen deel beweren. Maar wij behoeven ons geen illusies te maken dat langs gemakkelijke wegen, langs de lijn van de minste weer stand, oplossingen te bereiken zijn. Tegen over de moeilijkheden die men te overwin nen zou krijgen zou de kans op prachtige nieuwe ontwikkeling staan, op bevrijding van West-Europa uit de knellende boeien van zijn oude staten-ïndeling, op nieuwe bloei in wijde ruimte. Zij zou grote toewij ding, verdraagzaamheid, begrip en natuur lijk hard werken vergen. Maar met een nieuw groot doel en een nieuwe koers. Ter wijl de Duitsers de behoefte aan een nieuw levensdoel voelen is dat zij het dan dat zij er zich niet zo pijnlijk-bewust van zijn bij de andere West-Europese volken eveneens het geval. Men kan, als men tot de ouderen behoort, in het vooruitzicht van een zo machtig en aantrekkelijk Europees avontuur het betreuren, dat men het niet meer in al zijn phasen van ontwikkeling zou kunnen meemaken. De ondex-nemenden onder de jeugd moet het wel bijzonder aan lokken, R. P. Duitse christen-democraten wijzen compromis af Leiders van de Duitse christelijk demo cratische unie hebben zich Zondag duide lijk uitgesproken tegen ieder compromis met de socialisten bij de vorming van een West-Duitse regering. Deze verklaring was afkomstig van een bijeenkomst van chris tendemocratische leiders die gehouden werd in de woning van dr. Adenauer, de waar schijnlijke kanselier van de nieuwe West- Duitse federale regering. Zij verklaarden in een resolutie, de verkiezingsoverwinning te beschouwen als een mandaat „niet alleen voor de christen-democratische filosofie maar ook voor de „politiek der vrije markt". Op de conferentie waren alle elf West-Duitse staten vertegenwoordigd. De resolutie betekent een duidelijke overwin ning voor Adenauer en Ludwig Erhard. minister van Economische Zaken „in spe", op de „linkervleugel" van de partij, Vijandschap tussen Moskou en Tito spitst zich toe Aggressieve boodschap van Rusland: ,;Wij zullen de arrogante Joegoslavische leiders tot de orde roepen De wrijving tussen de Russische en de Joegoslavische regering, ontstaan door Tito's afwijzende houding tegenover de Cominform en zijn pogingen om buiten het blok der Moskou-satellieten een nationaal communisme te verwezenlijken, heeft zich toegespitst tot openlijke vijandigheid en thans is dit conflict door een nieuwe stap der Russische regering in feite een diplomatieke oorlog geworden. Moskou heeft Zaterdag een in heftig-aggressieve bewoordingen gestelde nota aan de Joegoslavische regering gezon den, die- m hoofdzaak een protest inhoudt tegen het gevangennemen van Russische burgers in Joegoslavië, doch daarnaast een duidelijke „laatste waarschuwing" aan Tito bevat, dat bij zich gedwee en tex-stond te voegen heeft naar de dictaten van de Cominform - die de Russische greep op de satellietlanden organiseert en controleert - op straffe van „doeltreffender maatregelen". De nota spoort tevens aan tot opstand tegen het Tito-bewind. Het Joegoslavische antwoord op een voorgaande Russische xxota - die van 11 Augustus - waarin Tito een tegenstander en vijand van de Sovjet- Unie werd genoemd, is Zondag gepubliceerd. Hierin wordt Moskou beschuldigd van een dubbelhartige en bedriegelijke politiek ten opzichte van Joegoslavië zowel als van de Westelijke mogendheden. Volgens Reuter, die de tekst van de Rus sische nota via het Sovjet-pei-sbux-eau Tass ontving, was de inhoud daarvan bedoeld als een antwoord op de Joegoslavische nota van 30 Juli. waarin reeds geantwoord werd op de Russische beschuldiging dat de rege ring van Tito Russische bux-gei's had ge arresteerd en vastgehouden in „ondragelijke en onmenselijke gevangenschap". De Joego slavische regering vertelde in dat antwoord destijds "dat de gearresteerden „provoca teurs en spionnen waren, die probeerden de orde in het land te verstoren en com plotten onder auspiciën van de Cominform te smeden". Bovendien zeide de Joegosla vische regering leden van de „Witte Gar de" te hebben gearresteerd, die vijandig tegenover de Sovjet-Unie stonden. In haar nieuwe nota zegt de Russische regering onder meer: Oproep tot „leiders verwisselen" „Alle 12.000 Russische émigrés, die thans in Joegoslavië wonen, zijn 28 jaar geleden uit de Sovjet-Unie verdreven^ toen de Russische Witte Garde verslagen was. Tij dens de tweede wereldoorlog hebben velen van hen hun houding herzien en actieve steun 'aan Tito's partisanen gegeven, waar- mee zij hun zonden uit het verleden hebben geboet door pro-Sovjet-Russische daden te verrichten. Het ware motief voor de arrestaties is het feit, dat deze burgers in Joegoslavië voorvechters zijn van vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Joe goslavië en dat zij tegenstanders zijn van de huidige anti-Sovjet-Russische politiek der Joegoslavische regering." De Sovjet-Russische nota concludeert uit het Joegoslavische antwoord, dat de Joego slavische regering blijkbaar haar houding tegenover deze Sovjet-Russische gevange nen niet wil wijzigen en degenen, die voor de tegen hen uitgeoefende practijken ver antwoordelijk zijn, niet wil straffen. „Indien dit go is, acht de Russische rege ring het nodig te verklaren, dat zij niet in een dergelijke situatie zal berusten", aldus de nota. „Zij zal gedwongen zijn haar toevlucht te nemen tot axidere, doeltreffender maat regelen, die nodig zijn om de rechten en de belangen van de Russische bux-gers in Joe goslavië te verdedigen en de arrogante Joe goslavische leidei-s tot de orde te roepen." De nota gaat voort met een resolutie van de Cominform te citeren, waarin wordt verklaard, dat er „ongetwijfeld in de Joego slavische communistische partij eerzame elementen zijn, die loyaal zijn aan het Marxisme, Leninisme en de internationale tradities van de Joegoslavische communis- tische partij." „Het is de taak van deze gezonde krach ten om hun huidige leiders te dwingen hun fouten eerlijk en openlijk te ei'kennen, de weg van het nationalisme te verlaten en Lord Boyd Orr, ex-directeur van de Wereld-Voedselorganisatie (FAO) tijdens zijn rede ter gelegenheid van de opening van het Siudenten-Wereldfedcralis- len congres, dat in Amsterdam gehouden wordt. 1 terug te keren tot het internationalisme om aldus het verenigde front van het socialisme tegen het imperialisme te verstex-ken." „Als het leiderschap van de Joegoslavi sche partij hiertoe niet in staat mocht blij ken, dan is het de plicht van deze gezonde elementen om dit leiderschap te verwisse len voor een ander, dat meer internationaal gezind is." „De Cominform twijfelt er niet aan, dat de Joegoslavische communistische partij weet hoe zij deze eerzame taak moet uit voeren", aldus de nota. „In Max-xistische partijen met een interne democratie zijn dergelijke veranderingen van leiderschap volkomen natuurlijk." Joegoslavisch antwoord De Joegoslavische regering heeft gister avond geantwoord op de Russische nota van 11 Augustus, waarin de regex'ing van Tito „een vijand en tegenstander van de Sovjet-Unie" wordt genoemd. Het antwoord is Zondag te Belgrado ge publiceerd. De Joegoslavische regering is van mening, aldus de nota, „dat de beledigende toon van de Russische nota geen antwoord recht vaardigt." Joegoslavië wenst echter „te verwijzen naar bepaalde feiten, die in de Russische nota volkomen zijn verdraaid" en wil „de historische waarheid verdedigen en geen misverstand laten bestaan in de democratische mening tei'zake." De kwestie-Oostenrijk Onder verwijzing naar de conferentie te Moskou in April 1947 van de ministers van Buitenlandse Zaken, wordt in de nota een rapport aangehaald, dat door Edvard Kar- delj, de Joegoslavische vice-premier, naar Belgrado is gezonden. Hij zei dat Molotof en Wysjinski de Joegoslavische vertegen woordigers te Moskou hadden meegedeeld, „dat er absoluut geen kans bestond dat de territoriale eisen van Joegoslavië door de raad van ministers van Buitenlandse Zaken zouden worden aanvaard, maar dat zij op de agenda zouden blijven om een positieve oplossing van de kwestie van het Duitse bezit in Oostenrijk voor de Sovjet-Unie te vergemakkelijken". Het feit dat de Sovjet-Unie haar eigen eis ten aanzien van de Duitse activa in OcfStenxijk als de voornaamste kwestie be schouwde bij het bereiken van overeen stemming over Oostenrijk, werd door de Westelijke mogendheden uitgelegd als een teken van bereidheid van de Sovjet-Unie om de Joegoslavische eisen te laten vallen als haar eigen eisen werden ingewilligd, aldus de nota. Verder citeert de nota een brief die Sta lin in 1945 heeft gezonden aan Kax*l Renner, de Oostenrijkse president, die. aldus de nota, de verzekering van de Sovjet-Unie bevatte dat de Oostenrijkse gx-enzen onver- andexiijk waren. „Deze brief", aldus de Joegoslavische re gering, „bevat pi-ecïes datgene, wat in d< Russische nota ..leugens en laster" wordt genoemd, namelijk een belofte tot steun bij het onveranderd laten van de Oostenrijks- Joegoslavische grens. De verklaringen, die door Molotof en Wysjinski aan de Joego slavische delegatie te Moskou zijn afgelegd, kunnen daarom slechts worden beschouwd als de uiting van de bereidheid van de Sovjet-Unie het standpunt van de Weste lijke mogendheden te delen waar het gaat om het ongewijzigd laten van de Oosten rijks-Joegoslavische grens en het blijven van Karinthië bij Oostenx-ijk." De Joegoslavische regering geeft toe. dat zij met de Westelijke mogendheden heeft onderhandeld over Oostenrijk, doch ver klaart dat dit is gedaan op voorstel van Molotof en Wysjinski. (Rusland heeft Joe goslavië beschuldigd van onderhandelingen met Engeland „achter de rug" van Rusland om over de Joegoslavische eisen met be trekking tot Oostenrijk.) ,Aan de ene kant," aldus de nota, „heeft de Sovjet-regering de Oostenrijkse rege ring beloofd de onveranderlijkheid van de grens te verdedigen, een belofte die aan de Westelijke mogendheden niet onbekend kon blijven, terwijl zij aan de andere leant de Joegoslavische regering naar deze Weste lijke mogendheden verwees met het doel eexx tegengesteld resultaat te bereiken." Anna Pauker voorspelt De Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Anna Pauker, heeft in een artikel in de pers verklaard: „De dag is niet ver meer, dat de Tito-bandieten rekenschap zullen afleggen aan het volk van Joego slavië. De Tito-bandieten zullen niet lang meer ongestraft zaken doen." Box-ba, het officiële blad van de Joego slavische communistische partij, schrijft dat de beide laatste Russische nota's karak teristiek zijn voor de behandeling van kleine socialistische landen door de Sovjet- Unie. De nota's gaan zich te buiten aan scheldwoorden, beledigingen en bedreigin gen. aldus het blad. dat opmerkt, dat ..der gelijke woorden nooit eerder door de Sovjet Unie zijn gebruikt, zelfs niet in haar be- I trekkingen met "fascistische landen". Staking in Finland verloopt HELSINKI. 21 Aug. (Reuter). Een woordvoerder der Finse regering verklaar de Zondag, dat de golf van door commu nisten georganiseerde stakingen in Finland aan het verlopen was. De regering ontving ieder uur berichten, dat meer stakers het werk hervatten. Het communistische stakingscomité maakte bekend, dat de stakingen werden voortgezet en „de stx-ijd om brood verder zal gaan". Het merendeel der havenarbeiders was Zondag nog in staking en slechts drie van de 23 Finse havens waren in bedrijf. Sche pen in Hangö, dat de regering tot open haven heeft verklaard, werden door gere duceerde ploegen vrijwilligers geladen en gelost. In Kcmi, het centrum van de pulp industrie in het Westen waar de stakingen begonnen, wax-en slechts 200 houtvlotters aan het werk, terwijl 500 soldaten de werk willigen tegen molestatie beschermden. Een communistische delegatie voerde Zondag besprekingen met de commissaris van politie te Kemi over de arrestatie van drie communisten. In totaal zijn 22 com munisten geax-resteerd. Zij worden ervan beschuldigd een vuurgevecht, dat zich de vorige week tussen politie en stakers voor deed, te hebben uitgelokt. De delegatie protesteerde tegen het in beslagnemen van communistische archieven. In de meeste steden hebben de bakkers het werk hervat. De voormalige chef van de geheime poli tie, Eero Hautojaex-vi, die de vorige week werd geax-resteerd, is in hongerstaking ge gaan. De Engelse Prinses Margaret Rose is gis teren negentien jaar geworden, ter gele genheid waarvan dit statie-portretvan haar vervaardigd werd. Naleving der Bafaviase overeenkomst (Van onze parlementaire redacteur). In tweeërlei opzicht zijn er, jammer genoeg, van Nedex-landse zijde in de laatste dagen handelingen geschied, die in het licht van de met de Indonesiërs te Batavia gesloten overeenkomsten bedenkelijk val len te achten. Wanneer men onzerzijds èn ten opzichte van de deelgenoten aan de Ronde Tafel-conferentie èn met betrek- king tot de internationale samenwerking sterk wil staan wat betreft de getrouwe naleving van accoorden, dan is het ook zaak hiervoor zeer nauwkeurig zorg te dx'agen. Dit nu is in de eex-ste plaats niet gebeurd doox-dat minister Van Maarseveen de vorige week aan de Tweede Kamer in een uitvoerig stuk allerlei schendingen van het wapenstilstandsaccoord uiteen zette. Volgens de bepalingen van de be treffende overeenkomst hadden die schen dingen eerst in de desbetreffende centrale commissie in Indonesië behandeldmoeten worden. Het hier bedoelde artikel van de handleiding behorende bij de overeen komst „Staakt het vuren" is door Neder land in dit opzicht niet volkomen nage leefd. De tweede misgreep waarop ik doel is het feit dat in de Zaterdag gehouden pro testvergadering in Den Haag, waar men in het algemeen in zeer felle bewoordin gen de plannen inzake een Ronde Tafel conferentie enzovoox-t te lijf ging, onder meer ook het woord gevoerd heeft een lid van de Raad van State, te weten de heer di*. Meijer Ranneft. Volgens de te Batavia gesloten overeen komst horen de regeringen er zorg voor te dragen dat de autoriteiten zich van een dergelijk opti-eden onthouden. Ik meen dat het tijd is op deze beide punten de aan dacht te vestigen, waarmee natuxn-lijk niets wordt afgedaan aan eventueel gerecht vaardigde Nederlandse grieven over schen dingen in Indonesië van de overeenkomst inzake het „Staakt het vuren". Giuliano is zijn marine kwijt Na een treffen tussen Siciliaanse bandie ten en cax-abinieri waarbij zes carabinieri zijn gesneuveld, is de Siciliaanse politie een razzia op grote schaal tegen de volgelingen van de bandietenkoning Giuliano begon nen. Tweehonderd personen zijn hierbij reeds gearresteerd. Tevens heeft de politie Giuliano's „vloot", bestaande uit twee krachtige motorboten en een vissersboot, buit gemaakt. Oranje Woensdag te Amsterdam Het m.s. „Oranje" wordt, wijzigingen voorbehouden, Woensdag 24 Augustus des morgens omstreeks 9 uur te Amsterdam verwacht. De ontscheping zal zo spoedig mogelijk na aankomst beginnen. Het woord is aan.... P e t i t-S e n n: Er is minder karakter nodig om de gebreken van anderen te ontdek ken dan om ze te verdragen. RONDE TAFEL-CONFERENTIE Het vuur werd slechts enkele kilomeiers van de stad gestuit BORDEAUX, 21 Augustus (Reuter). De Franse autoriteiten hebben vanochtend bekend gemaakt dat 78 meusen 't leven ge laten hebben texxgevolge van de reusach tige bosbranden, die dagenlang rondom Bordeaux woedden. Er worden nog vier personen vermist en verscheidene anderen werden ernstig gewond. Toen de branden slechts enkele kilome ters van Bordeaux verwijderd waren luw de Zondag de wind en Zondagavond werd verklaard, dat de vlammen bijna overal onder controle waren. Door de branden die voordien door de krachtige wind wer den aangewakkerd, zijn duizenden hect aren bosland verwoest en duizenden per sonen gex-uïneerd. Het merendeel der slachtoffers kwam In rook en vlammen werd de „Tor" gelost Cellulose bereikte Calais niet De brand die Zaterdagmorgen vroeg in het met balen cellulose geladen Zweedse stoomschip „Tor", dat zich toen nog ter hoogte van Texel bevond, uitbrak, is des middags na aankomst in de haven van Amsterdam in volle hevigheid losgebroken. De bemanning had de ruimen ixx het voorschip, waar de brand door broeiing of oververhitting de machinekamer grenst aan de laadruimte was ontstaan, lucht dicht weten af te sluiten, waardoor het ■uur gelocaliseerd wei'd. Bij het lossen van de voor Calais bestemde lading aan de Zeeburgerkade echter laaide het vuur op nieuw op, hetgeen met veel rookontwikke ling gepaard ging. De „Jason" moest er bij komen Nadat enkele vloeren van midscheeps gelegen hutten ixx brand wax'en geraakt, moest het waterkanon „Jason" van de hoofdstedelijke brandweer er aan te pas komen. Dat was om half negen 's avonds. Een half uur later had men het vuur in zoverre onder de knie dat met lossen kon worden voortgegaan. De brandweei'lieden namen, het rookmasker voor, de taak van de havenarbeiders over en daalden keer op keer in het ruim af om de smeulende cellulose weg te halen. Pas nadat het grootste deel van de vracht was wegge werkt kon men de vuurhaard bij de ma chinekamer aantasten. Het schip maakte intussen slagzij en moest worden leegge pompt. Te middernacht was men zover gevorderd dat met de nablussing kon wor den begonnen. Ter wille van de veiligheid bleef ook Zondag nog een afdeling van de brandweer in de nabijheid van de zwaar beschadigde „Tor" pax~aat. om bij pogingen om de vlammenzee te stuiten. Het dorp Cestas werd dank zij ver- sterking van de brandweer voor vernieti ging behoed. De vlammen waren de plaats reeds tot minder dan 200 meter afstand genadex-d. In dit dorpje alleen vielen 38 slachtoffers. Enkelè duizenden brandweer lieden, militairen en vrijwilligers zijn drie dagen bezig geweest met de bestrijding van de branden. Honderden leden van het Rode Kruis en hulpploegen zochten Zon dag de geblakerde gebieden af naar slacht- offers, merendeels brandweerlieden, die door de snelheid waax-mede de vlammen zich verspreidden verrast wei-den en ge ïsoleerd of door de zware rookontwikke ling wei-den bedwelmd of verstikt. In het kreupelhout smeult het vuur nog op en kele plaatsen. Het door de branden ge teisterde gebied, waar de slachtoffers zijn gevallen, ligt van. 12 tot 40 km. ten Zuiden en Zuid-Westen van Bordeaux in een streek van wijngaarden, heidevelden en dennenbossen. De wijnstreken van Barsac en Sautex-nes, bekend om haar witte wij nen, bleven gespaax*d. Van officiële zijde wordt het begin van de reusachtige branden bij Bordeaux ge weten aan de onvoorzichtigheid van een boswachter, die in zijn hut een vuurtje stookte. De branden in de omgeving van Bor deaux zijn de laatste in een reeks branden, die in vele streken van Zuid-west Fx-ank- rijk de afgelopen twee maanden omvang rijke verwoestingen aanrichtten. Volgens het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken zijn alle branden in het departement Gix-onde thans onder con trole. Een brand die Zondag in het bos van Bussac, waar de vorige week op het viieg- eld een munitiedepot in de lucht vloog, oplaaide, werd na vijf uur bedwongen. 30 hectaren dennenbos gingen in vlammen op. Een vonk uit een locomotief veroorzaakte een brand in de buurt van Mussidan in het departement Dordogne, waardoor 40 hectaren bos en gewassen te velde ver woest werden. In de loop van de nacht van Zondag op Maandag zijn in het hoofdkwartier van kolonel Maruelle, die het bevel voert over de soldaten die de bosbranden moeten be kampen, plannen opgesteld voor de op- sporingsoperaties, die Maandagochtend vx-oeg zijn begonnen, met de medewerking van tienduizend soldaten, voorzien van vrachtauto's, jeeps en tanks. Zij zullen in de gehele streek de slachtoffers trachten op te sporen en de laatste brandhaarden doven. De minister van Landsvex-dediging, Ra- madier, zal de operaties bijwonen. AFP meldt, dat gendarmes te Saignes (Cantal) een 19-jarige brandstichter heb ben aangehouden, die bekende sedert April elf branden te hebben veroorzaakt. Hij werd aangehouden toen hij een bos nabij de gemeente Antignac wilde aansteken. Reglement van orde in ontwerp gereed 's GRAVENHAGE, (ANP). De UNO- commissie zal aan de Ronde Tafel-confe rentie deelnemen overeenkomstig haar door de Veiligheidsraad gegeven instructies en deelnemen aan de algemene vergaderingen en vergaderingen van de centrale commis sie en al naar gelang de omstandigheden aan andere vex-gaderingen. Aldus is be sloten in de gedurende de afgelopen dagen gehouden vergaderingen van de „kleine commissie" en de centrale commissie „in oprichting" en thans vastgelegd in het ont- werp-reglement van orde. Dit reglement zal in de openingsvergadering van Dinsdag formeel moeten worden vastgesteld. De vergaderingen, die fox-meel en infor meel kunnen zijn, worden verdeeld in al gemene en commissievex-gaderingen. De voorzitter van de algemene vergaderingen wordt door de conferentie gekozen. De conferentie kiest eveneens drie plaatsver vangende voorzitters. De algemene vei'gadex-ing zal Dinsdag een centrale commissie instellen, bestaande uit drie leden van elke delegatie. De UNO- commissie woont de vergaderingen van de centx-ale commissie bij. Het voorzitter schap van de centrale commissie wordt, zoals wij reeds eerder berichtten, bij we kelijkse toerbeurt bekleed door de leiders der delegaties of hun plaatsvervangers. Zoals bekend zijn er drie delegaties, na melijk de delegatie van de BJT.O.. de repu blikeinse en de Nedexiandse delegatie. De centrale commissie is onder meer be last met de voorlopige vaststelling van het rooster van werkzaamheden en het opstel len van de agenda voor de algemene vex- gaderingen en het instellen van commis sies. De beslissingen van de commissies worden genomen na verkregen overeen stemming tussen de delegaties. Zij worden neergelegd in ontwerp-resoluties, welke door de centrale commissie al dan niet geamendeerd aan de algemene verga- dering ter goedkeuring worden voorgelegd. De Algemene Vex-gadex-ing beslist over de aan haar voorgelegde ontwerp-resoluties na verkx-egen overeenstemming tussen de delegaties. Op de vergaderingen kunnen als talen worden gebruikt het Nederlands, het In donesisch, het Engels en het Frans. Alle documenten zullen door het algemeen secretariaat in de eerstgenoemde drie talen worden opgemaakt. Ten aanzien van de minderheden is ovei-eengekomen, dat zij gelegenheid zullen krijgen bepaalde overwegingen op de ver gadering naar voren te brengen. Zij wor den tot de algemene vergadering toege laten op wens van een der delegaties. De algemene vergadering, welker formele zit tingen openbaar zijn tenzij tenminste twee delegaties anders wensen kan re soluties aannemen waarin de resultaten van de conferentie, neergelegd in docu menten en ovei-eenkomslen, zijn vervat. De staking der Engelse mijnlift- machinisten uitgebreid De mijnlift-machinisten van Yorkshire hebben bij stemming besloten zich bij hun stakende collega's van Lancashire te voe gen. De staking geschiedt buiten het vak verbond om. Men verwacht, dat als gevolg van deze staking duizenden mijnwerkers werkloos zullen worden. Een woordvoerder van de stakers ver klaarde, dat deze bereid waren de staking „onbeperkte tijd" te laten voortduren tot hun eisen om loonsverhoging zijn ingewil ligd. Aardbeving in Noord-Canada In de Noord-Canadese havenplaats Pi-ince Rupert (Bx-its Columbia) en nabijgelegen plaatsen is Zondagavond een aai-dbeving gevoeld, welke vijf minuten aanhield en de krachtigste was, die ooit in deze streek is waargenomen. Er werden drie afzondex-lijke schokken waargenomen. Ook nog op een afstand van elf honderd kilometer van Prince Rupert, langs de Skeena-vallei landinwaarts, is de aardbeving gevoeld tot in Edmonton en Al berta toe. Vele mensen vlogen in paniek de straat op en talrijke ruiten braken. Aardbeving in Turkije eiste 400 doden Volgens berichten uit Oost-Anatolië (Turkije) zijn bij de jongste aardbeving in dat gebied ongeveer 400 mensen om het leven gekomen en werden er 8000 dakloos. Voortdurende schokken houden de be volking van het getroffen gebied in paniekstemming. Men vreest dat nog vele slachtoffers onder de puinen gevonden zul len worden. RUSTIG WARM WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in Dc Bilt, geldig van Maan dagavond lot Dinsdagavond, opge maakt te tien uur: Tamelijk koele nacht met op enkele plaatsen tijdelijk mist. Morgen overdag over het 'algemeen zonnig warm en droog weer, echter met oen geringe kans op enkele verspreide onweers buien in de namiddag. Weinig wind. 23 Augustus: Zon op 5.36 uur; onder 19.43 uur Maan op 4.01 uur; onder 19.59 uur Hoog- en Laawatertüden te IJmuiden Maandag 22 Augustus: Hoog water: 2.05—14.34 uur. Laag water: 10.06—22-29 uur. Dinsdag 23 Augustus: Hoog water: 2.5115.20 uur. Laag water: 10.57—23.18 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1