c 3 VAN HOUTEN Partijenstrijd in West-Duitsland De nieuwe bonnen „Bloembollencultuur" opnieuw voor de beslissing gesteld i leawe javen Interessante expositie belicht waarde van geschoolde arbeid De radio geeft Vrijdag Meeste Nederlanders hebben kaas genoeg maar wensen meer vlees en koffie PANDA EN DE MEESTERXMTVINDER Wereldnieuws DonÜeridaiï 25 Augustus 1949 IN DE WERELDPOLITIEK Er is nog steeds weinig tekening geko men in het vage beeld der West-Duitse regeringsvorming, zoals dat na de ver kiezingen geprojecteerd is. De grootste partij, die der christen-democraten, voert een ietwat dubbelzinnig beleid wat betreft de vraag of er tenslotte een coalitie-rege ring zal worden gevormd op brede basis, zoals dat anderhalf jaar geleden door voor aanstaande partijpolitici aan de geallieer den in het uitzicht werd gesteld. De chris ten-democraten met aan het hoofd de druk-gebarende Konrad Adenauer hebben zich dadelijk na de verkiezingen nog meer dan tot dusver op afstand gesteld van de socialisten, en door allerlei uitingen en publicaties zodanig stelling genomen tegen de §.P.D. dat de veronderstelling moet worden gemaakt dat zij er niet aan den ken de regeringsverantwoordelijkheid te delen met een andere belangrijke groep, doch integendeel aansturen op een één partij regering, die haar Landdagmeerder heid zou putten uit een voorzichtige var- bintenis met kleinere politieke groepe ringen. In ieder geval staat het nu wel vast dat Adenauer zijn eventueel program in geen enkel opzicht zal voegen naar de wensen der socialisten, en zelfs heeft hij nog dezer dagen verklaard dat hij de socialisten het liefst in een „verantwoorde oppositie" zou zien. Bovendien zeide hij en deze uit lating tekent zijn manoeuvres het heel natuurlijk te vinden wanneer de socialis ten zouden weigeren deel te" nemen aan een regering die een politiek zou voeren waar tegen zij zich al maandenlang hadden ver zet. De weigering van de socialisten op een christelijk-democratisch aanbod tot een coalitie is hiermede niet alleen verklaard doch ook gerechtvaardigd. Adenauer heeft blijkbaar zijn aanbod gegoten in de beken de vorm van de zuinige gastvrouw, die haar gast vraagt: „U wilt zeker geen thee meer, wel?" De verklaring van socialistische zijde, dat het coalitie-aanbod slechts een propa gandastunt was, krijgt door dit alles wel een aannemelijke klank. Hoezeer Adenauer ook verkondigt dat zijn partij nooit of te nimmer in zee zal kunnen gaan met een groepering die zich niet tenvolle met de christelijk-democratische principes vere nigt, toch mag niet uit het oog worden verloren dat hij op deze wijze een gevaar lijk en riskant experiment aangaat. Zijn eigen partij telt een linkervleugel, een be langrijke linkervleugel zelfs en het feit dat Adenauer deze heeft willen tevreden stellen met aan de socialisten te vragen: ,,U wilt zeker geen coalitie, wel?" betekent alvast dat hij deze vleugel niet kwijt wil. Maar op deze manier grieft hij de christen- democx-atische voorstanders van radicale sociale ordening en nationalisaties meer dan door zich in een eventuele coalitie regering te verzetten tegen de socialistische eisen. De christen-democraten kunnen zich, ondanks hun stembus-overwinning, toch niet ontveinzen dat in de uitzonderlijke omstandigheden waarin het nieuwe West- Duitsland heden ten dage verkeert, een 'accoord op essentiële punten tussen de grootste partijen voorwaarde moet worden genoemd voor een enigszins voldoening- gevende ontwikkeling van deze rompstaat, 'waarin eigenlijk alles nieuw en ongewoon is.'De économie, het verkeer, de verhou ding tot het buitenrand," de instelling der Hoge Commissarissen, de bezettingsstatus, de Ruhr-kwestie, dat. alles weegt zwaar 'op de komende Duitse regeerders die waar lijk genoeg onontwarbaar lijkende proble men zullen op te lossen hebben om niet ook nog een .„frisse, vrolijke partijstrijd" in hun federatie uit te lokken. Hoe groter de interne politieke verdraagzaamheid en overeenstemming in West-Duitsland zal zijn, hoe groter de kans zal worden dat .er tenslotte iets goeds van terecht komt in alle mogelijke opzichten. Doch Adenauer lijkt zijn verkiezingszege inderdaad als een overwinning te zien. Hij acht zijn politieke tegenstanders ver-slagen en dus uitgeschakeld voor de medewer king aan Duitslands toekomst. Deze opvat ting hebben Duitse politici wel eens meer gehuldigd, en altijd zijn zij er slecht bij gevaren. Het opstellen van een principieel en on elastisch regerïngspx'ogram lijkt een slech te politieke zet van de adspirant-forma- teur, die voordien nagenoeg geen contact met de andere partijen heeft opgenomen. Op 29 en 30 Augustus zal het uitvoerend comité der West-Duitse socialisten bijeen komen om de situatie onder ogen te zien. Vermoedelijk zullen zij de steile houding axu u.a a.zun>o^z:n; best. (Adv.) van Adenauer beantwoorden met een even steile, namelijk door uit te gaan van de veronderstelling dat de kabinetsformateur wel eens uit socialistische kring zou kun nen worden geroepen en dat het de S.P.D. dan zou gelukken een coalitie van links georiënteerde partijen samen te stellen die de rechtsen zou kunnen overtroeven. Veel hangt natuurlijk af van de te kiezen bondspresident. Het staat wel vast dat die keuze zal bepalen of West-Duitslands poli tieke toekomst opnieuw gekenmerkt zal worden door een meedogenloze en verlam mende partijenstrijd, terwijl allerwege de ruïnes van materiële en geestelijke onder gang nog om opbouw schreeuwen. Een partijensti'ijd, die tenslotte de roep der massa zou doen uitgaan naar een „bril- lante en stexke figuur" om orde in de chaos te scheppen. Dat „orde scheppen" heeft in de Duitse betekenis echter steeds een ge vaarlijk karakter gehad en mannen als Adenauer mochten wel eens beseffen dat zij in de omstandigheden van vandaag eer der zouden moeten streven naar een zo stevig mogelijke interne politieke vrede door ovex-eenstemming. Want als er in Duitsland opnieuw gedicteerd zou moeten woi'den, hetzij door een man hetzij door een partij, zou er tenslotte nog wel eens meer verloren kunnen gaan dan streng en onverbiddelijk gehandhaafde gedetailleer de partij-inzichten. Voor het tijdvak van 28 Augustus tot en met 10 September 1949 zijn aangewezen de volgende bonnen, die elk recht geven op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 909 281 Vlees (A.B.D): 100 gram vlees 282 Vlees (A.B): 300 gram vlees 283 Vlees (D): 100 gram vlees 284 Algemeen (A.B.D): 250 gram rijst 286 Algemeen (A,B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 294 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan. waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, Mil 910 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken), geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter X. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 Augustus worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 264, 265, 268, 269, 270. 271, 273, 275, 276, 277, 278, 279 Algemeen kunnen worden vernietigd. Prins Bernhard te Knokke Prins Bernhard, die zal deelnemen aan het internationale concours hippique te Knokke, is daar in gezelschap van zijn moeder met zijn particuliere vliegtuig aan gekomen. Hij begaf zich rechtstreeks naar de heer Vuyïsteke, bij wie hij tijdens zijn verblijf te Knokke te gast zal zijn. SANERING OF NIET Grootebroek steekt de krijgstrompet Uits De afdeling Grootebroek van de Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur heeft het hoofdbestuur ver zocht, een algemene ledenvergadering uit te schrijven, ter behandeling van een door haar ingediend voorstel tot afschaffing der saneringsmaatregelen. In 1933 ontwikkelde zich in het bloem bollenvak, tengevolge van de algemene de pressie, een noodtoestand. Grote exploitatie tekorten en zware vermogensverliezen noopten tot invoering van een productie- en prijsbeleid, dat onder de naam van „sa neringsmaatregelen" werd aangediend. Door beperking van het beteelde areaal probeerde men het evenwicht te herstellen tussen productie en afzet. De prijsontwrich- ting die in binnen- en buitenland van die wanverhouding het gevolg was, probeerde men door prijsbeleid te beëindigen. Toen de saneringsmaatregelen werden ingevoerd, vermoedde niemand, dat ze zestien jaar later nog een strijdpunt in het bloembol- mn Het Nederlandse merk met Wereldreputatie T!i DE MENS EN ZIJN ARBEID HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Engelse muziek. 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Offenbach. 9.15 Voor zieken. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Oude muziek. 11.25 Schilderijententoonstelling, Mous- sorgskiRavel. 12.00 Instrumentale soli. 12.33 Kooi'. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Ma- rinisrdkapel. 14.25 Vioolplaten. 14.40 Cau serie over binnenhuisarchitectuur. 15.00 Verdi. 15.40 Voordracht. 16.00 Zevende symphonic van Van Beethoven. 16.40 Voor dracht. 17.00 Pianomuziek van Braihms. 17.30 Engelse volksliederen. 17.45 Engelse madrigalen. 18.15 Causei'ie over Bijbelge nootschap. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Gees telijke liederen. 19.30 Van Beethovencon- cert. 21.15 De vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg. Spreker: dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. 21.35 Orgel. 22.00 Elsa Barther zingt liederen van Willem Rettich. 22.15 Negro spirituals. 22.45 Avondoverdenking. 23.15 Platen. HILVERSUM II,. 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00. 20.00, 23.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Sym- phonieconcex't. 10.00 Toespraak. 10.05 Mor genwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Vocale duetten van Dvorak en Schouw man. 11.05 Voordracht. 11.25 Accordeon orkest. 12.00 Lichte muziek. 12.33 Sport. 12.45 Marsen. 13.15 Populair concert. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest met. zang- en fluitsolisten. In de pauze: gedich ten. 16.00 Viool en piano. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film. 17.20 Koor, 17.40 Viool sonate van Van Beethoven. 18.15 Geluk wensen. 18.45 Lichte muziek. 19.00 Schets. 19.15 Causerie. 19.30 Lezing. Drie figuren uit het Franse godsdienstige leven. 20.05 Bas en oiano. 20.30 Lezing over Goethe. 21.00 Platen. 21.30 Sport. 21.35 Vacantie in Friesland. 22.00 Weekoverzicht. 22.15 Jazz. 22.40 Toespraak. 22.45 Avondwijding. 23.15 Strijkkwintet, Schubert. Leidse Stadsgehoorzaal veelzijdig atelier De Haarlemmers die in liet laatst van liet vorige jaar het plan opvatten in de Spaarne- stad een tentoonstelling „Nijver Kenne- merland" te organiseren, docli hun voor nemen reeds spoedig door allerlei tegen slagen moesten opgeven, hebben reden met een lichtelijk afgunstig oog naar de Sleutel stad te kijken in deze dagen. Want daar is in de Stadsgehoorzaal van vandaag at' tot 3 September de expositie ,,De mens en zijn arbeid" te zien, die op dezelfde beginselen is opgebouwd als ook de Haarlemmers voor hun manifestatie hadden gekozen. De grondslag voor deze show wordt wel licht het bondigst uitgedrukt in het motto: „Hij die een ambacht heeft geleerd, krijgt steeds de kost waar hij verkeert". In de Leidse Stadsgehoorzaal wordt ge tracht het publiek iets te doen beseffen van de waarde van een goede vakopleiding, niet alleen ten bate van de materiële wel stand van de werkman, doch ook, omdat het behouden of bereiken van een goede plaats op de wereldmarkt voor de Neder landse producent slechts mogelijk is door prestaties op hoog niveau. De tentoonstelling laat dus de werkende mens zien in de vele hem bevrediging schenkende arbeïdsschakeringen. In de grote zaal is een afdeling gewijd aan kleding en. verzorging: Leidse kleer makerspatroons, coupeurs, coupeuses, kleer makers en kleei'maaksters demonstreren op welke wijze de avondjurk of het colbertje tot stand komen; onder vaardige handen en vernuftige apparaten groeien vellen en platen leer tot schoenen die als aan uw voet gegoten zitten of harige huiden tot sierlijke bontcapes of elegante boa's. Natuurlijk is de befaamde Leidse wollen dekenindustrie present met een overzichte lijke revue van de evolutie van schaap tot eindproduct. De Stichting „Nederlandse Vakopleiding voor Opticiens" toont het slijpen van brille- glazen voor alle denkbare soorten oogafwij kingen, terwijl in een lokaal verder op timmerlieden, metselaars, schilders en stu- cadoors eendx-achtig samenwerken tot meerdere glorie der bouwvakken. Taartjes en truffels De inwendige mens wordt niet vergeten, daarvan getuigen de stands waar de jonge koks en banketbakkers hun tongstrelende producten volgens de regelen der kunst in alle openbaarheid klaar stomen en vandaar naar de afdeling Rijksluchtvaartschool of naar de meubelmakers, de metaalbewer kers of de automonteurs vergt ook al geen zevenmijlslaarzen. De glasblazer zal zeker niet nalaten vele kijkers te trekken en wie tussen al die techniek behoefte aan de natuur begint te voelen, heeft slechts de binnenplaats op te zoeken om te midden der Leidse of Bos- koopse floraliën op zijn verhaal te komen. Hij zal dan allicht de kleine selectie van Vlaamse ambachtskunt de Leidenaren hebben met hun uitwisseling met de Bel gische Bavostad meer succes gehad dan wij! niet overslaan. Vooral de geëtste glaspanelen, de costuum- ontwerpen, de geestige modemozaïek en het imposante siex'smeedwerk vormen een waardige representatie van het edel-am- bacht op zijn best. De bewonderaars daar van kunnen trouwens in de foyer te kust en te keur terecht. Goud- en zilversmeden, pottenbakkers, graveerders, wevers, gla- zenieren en nog heel wat „artisans" meer staan gereed om de bezoekers iets te tonen van de liefde waarmee zij hun stiel oefenen en op welke resultaten zij terecht trots kunnen zijn. Sociale kant niet verwaarloosd Daar de gehele tentoonstelling is opgezet met de bedoeling de jonge arbeider, die zijn beroepskeus nog moet maken, af te helpen van de waan, dat een „boord" ver kieslijker zou zijn dan een „overall", heeft men de gelegenheid te baat genomen ter plaatse uitgebreide voorlichting te verschaf fen over leertijd en opleidingsvoorwaarden, vooruitzichten, beloning en sociale verzeke ringen. Dit werkt er toe mede, dat, hoewel de tentoonstelling natuurlijk een Leidse signa- tuui\draagt belangwekkend is de ma quette met de voorgenomen uitbreidingen en die van de stationswexken deze poging tot vex'hoging van de waardering van de arbeid en het aankweken van arbeidseer en arbeidsfiex'heid landelijke belangstelling verdiént. Grote veranderingen bezig zich te voltrekken Berichten uit het hele land komen binnen Meer en meer berichten stromen binnen, die duiden op een volkomen verandering op het gebied van de huishoudelijke was. De nieuwe vinding, het „actief wit" blijkt de treffendste resultaten op te leveren. De was wordt vele malen helderder en witter. Alle textielweefsels worden zachter. Gekleurd goed gaat in nieuwe luister schitteren. Het geheim schuilt" er in, het „optisch bleken" te combineren met reeds beleende chemische bleek wijzen en met het wasproces. Een methode, die niets gemeen heeft met de toe passing van normale bleekmiddelen-. Zoals men weet, is het „actief wit" verwerkt in het nieuwe zelfwerkend wasmiddel, dat d'e nafem ,';Casteira" draagt, de naam, we onder ook de „Castella" toiletzeep zo geliefd en bekend werd. De fabrikanten berichten, dat hen dagelijks een stroom "van onge vraagde brieven bereikt, afkomstig uit het gebeierland en .waarin de huismoeders haar "verbazing" uitspreken over het effect van het nieuwe wasmiddel. (Adv.) De enqueteurs gingen weer op stap „Kunt u moeilijk, gemakkelijk of net uit komen met uw kaasbonnen?" vroeg het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie aan een „doorsnede" van het pu bliek in alle delen van het land. 50 antwoordt: Gemakkelijk 17 komt ..net" uit 25 moeilijk 8 geen oordeel. Dit betekent dat men in ongeveer de helft van alle gezinnen ruimschoots met het kaasx-antsoen uitkomt. Dat zijn ongeveer één en een kwart millioen gezinnen. Daar tegenover staan ruim 600.000 huishoudingen (25 waarin men moeilijk uitkomt. In dien de 1\X millioen gezinnen genoeg over houden om het tekort van de 600.000, die moeilijk met het kaasrantsoen rond ko men aan te vullen zou de kaas dus rustig van de bon kunnen. De rest van het pu bliek immers (17 komt „net" uit, heeft dus niet meer nodig al zou het met minder ook niet uitkomen. In elk geval zou er niet zo heel veel meer kaas nodig zijn om zonder bon ieder gezin zoveel kaas te leveren als men nodig heeft. In October vorig jaar, kort voor de opheffing der zeepdistributie vond het N.I.P.O. dat ca. 50 gemakkelijk met het zeeprantsoen uitkwam, 23 netaan en 13 moeilijk. Na de opheffing der distributie is een sterke daling der zeep- consumptie gevolgd. Vlees Over de vleesvoorziening vroeg het N.I." P.O. ook: „Kunt u moeilijk, gemakkelijk of net uitkomen met uw vleesbonnen?" komt gemakkelijk met vleesrantsoen uit 1 komt „net" uit j moeilijk geen oordeel. Bij opheffing der vleesdistributie zou er dan ook stellig meer vlees geconsumeerd worden dan nuop de bon. Koffie Over de koffiebon werd dezelfde vraag gesteld. En het publiek heeft geantwoord: 26 gemakkelijk 19 komt „net" uit. Dus 45 komt uit. 48 moeilijk 7 geen antwoord. Met de koffie staat het er dus beter voor dan met het vlees, maar slechter dan met de kaas. w jerStopP'M <ermiHderde hooff*eSiets beter*" lenvak zouden vormen; men hoopte in tegendeel, dat het evenwicht met enkele jaren weer zou zijn hersteld. Tijdens de oorlog nam het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten de regeling ter hand; na de bezettingsjaren werd de in vloed van het vak op de handelingen van het Bedrijfschap vergroot. Maar dit alles had niet tengevolge, dat de opinie over de maatregelen zich verzachtte. Integendeel. Px-incipiële tegenstanders trof men reeds aanstonds onder hen, die overheidsbe moeiing uit den boze achtten en meenden dat op dit terrein alleen volkomen vrijheid corrigerend kon werken. Zij organiseerden zich in de Vereniging tot behoud van het bloembollenvak in Nederland, ook wel be kend als de vereniging-met-de-lange- naam, eri in de wandeling aangeduid als de „anti-saneerders". Jarenlang was een der meest verwoede voorvechters de heer Wil lem Murk uit Hillegom, een markante fi- guur, wiens welspx-ekendheid op de alge mene vergaderingen immer toejuichingen of verzet, (maar immer van stormachtige aard!) placht uit te lokken. Deze ox'ganisatie meende dat de economi sche w.etten moesten worden opgevat als natuurwetten en alleen in volkomen vrij heid heilzaam konden werken. Zij wilde het „vrije spel der maatschappelijke krach ten" zijn gang laten gaan. Zij meende, dat het prijsbeleid de afzet in het buitenland vermindert, dat opheffing van het produc- tiebeleid vanzelf een ongezonde uitbreiding tegengaat en dat het telen van bepaalde vluggroeiende soorten „voor het surplus- fonds" (een der voornaamste grieven!) hierdoor voorkomen wordt. Meer verzet Het waren echter niet alleen de princi piële anti-saneerders, die bezwaren hadden tegen de maatregelen. Steeds groter werd het aantal van hen die zich daartegen kant ten. Het feit, dat de verwachte sanering uitbleef, wat gezien de ontwikkeling van het wereldgebeuren geen verwondering be hoefde te wekken, scheen er op te wijzen dat de critici gelijk hadden. Daax'bij speel den scherpe belangentegenstellingen in het vak een rol. Exporteui's stonden tegenover kwekers, grote kwekers tegenover kleine, de kwekex's uit het Noorden, die meestal een gemengd bedrijf hebben, tegenover die uit het Zuiden, die van de teelt hun hoofd beroep maken. Het Bedrijfschap, bij lange na niet met de vei-mogens van Jupiter be kleed, kon het onmogelijk allen naar de zin maken. Het probeerde dit wel, met als ge volg een nogal eens wisselend beleid, waar door telkens weer een andere groep van benadeelde ontevredenen opstond. De voor standers der maatregelen zijn dan ook zeer dun gezaaid, en meestal te vinden onder hen die op een gegeven ogenblik profiteren van een gunstige regeling. Het verzet neemt steeds scherper vormen aan. De haard van dit verzet gloeide in de afdeling Grootebroek, het hoofdkwartier der anti-saneerders* Deze afdeling was het, die in 1947 haar zin wist door te zetten en een voorstel tot afschaffing op de algemene vergadering van „Bloembollencultuur aangenomen zag, zij het niet met de over weldigende meerderheid waarop zij gehoopt had. De Regex-ing echter legde deze beslissinj naast zich neer. Nieuw voorstel In December 1948 kwam het hoofdbestuur zelf met een voorstel tot afschaffing der saneringsmaatregelen. In de toelichting echter was een zinsnede opgenomen over „diénende orde" die betrekking had op de te vèrwachten publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. De anti-saneerders echter meenden, dat het hoofdbestuur hiermee een achterdeux'tje openliet, en hun verzet tegen deze zinsnede had tot gevolg dat het hoofd- bestuux'svoorstel verworpen werd. Dit ver oorzaakte een zodanige verwarring, dat een voorstel van de afd. Lisse, om de maatrege len, minus enkele onderdelen, te handha ven eveneens verworpen werd, hoofd zakelijk omdat de meeste afgevaardigden met bindend mandaat ter vergadering kwa men. De voorzitter der Algemene Vereni ging had na het bekend worden van de uitslag der stemming slechts een ontmoe digd commentaar: „Nu begrijp ik er hele maal niets meer van!" Het vrijgeven van de hyacintenteelt, de meest gezonde en uitgeoefend door ka pitaalkrachtige firma's, wees er wel op, dat de regering uiteindelijk opheffing der maat regelen nastreefde. Maar de commissie in 1947 ingesteld tot bestudering van de moei lijkheden in het bloembollenvak, adviseer de tot handhaving van de teeltbeperkende maatregelen voor tulpen en narcissen. De aankondiging, dat voor dit jaar met een surplus van 45 diende te worden gerekend, heeft niet alleen de „diehards' onder de anti-saneerders, maar met hen ook zeer vele anderen, tot de conclusie ge bracht, dat het bedrijf op deze manier wordt „weg-gesaneerd". En Grootebroek nam de gelegenheid te baat, het ijzer te smeden nu het heet, was. Ondanks het feit. dat de tijd verre van gunstig was, omdat men in het vak momenteel tot over de oren in de veiling- en exportdrukte zit, richtte zij haar vex'zoek tot het hoofdbestuur om op een algemene ledenvergadering de Wonderlijke Nachten, door Godfried Bomans. Uitg. A. W. Bruna en Zn., Utrecht. Een boekje met droom-vertellingen van 1 een schrijver die meer dan wie ook in de Nederlandse litteratuur een meester is op dit stuk. Bomans verhaalt van tien dromen I van het kleine jongetje Simon (dat ook wel Godfried had kunnen heten) met de tedere en aarzelende humor die de balustrade rondom de tox'en voimt, vanwaar hij de wei"eld observeert. Het heeft geen nut dit boek je te vex'gelijken met „Erikje" en soort gelijk werk van deze Haarlemse auteur, en men kan volstaan met te zeggen dat men ook hier weer naast de speelse fantasie voortdurend met een lichte ontroering de trekjes van het kind in vindt, wiens psyohe Bomans met een enkel beeld weet te treffen. Karei Thole maakte er allemaal aardige tekeningen bij en het is een boek gewox'den waaraan mensen die het leven niet als een aaneenschakeling van emotie in de overtreffende trap willen zien, lang om zullen glimlachen. W. L. B. 19. Ernest Klapper stond zijn mechanisch paard in stomme verbazing aan te staren. ..Tik... tik... tak-tak..." klonk uit het me talen inwendige van het dier. „Ben je ineens een pratend paard ge worden hijgde Klapper buiten zichzelf. „O neebaas", zei de stem... en dat was de stem van Panda, die daar binnen zat en die nu het kopklepje opende om naar bui len te kijken. „Nee, het paard kan niet pra ten", zei hij, „maar het bégint aardig te lijken. Ik heb al die kleine stukjes nu weer op hun plaats en Ernest Klapper was eerst erg geschrokken, maar toen kwam al zijn woede weer in hem boven. „Wéér ben ik voor de gek gehouden door dat beroerde beest!" brulde hij. „Nu is het genoeg! Nu zal ik laten zien wie hier de baas is!" En hij zwaaide met zijn voorhamer als om het apparaat met één slag te verpletteren. „Wacht even gilde Panda, want die j wilde tenminste nog eerst even uitstappen. I afschaffing der maatregelen aan de orde te stellen. „Ambtenarij" Gezien de stemming onder de beoefena ren van het bloembollenvak. is het niet te gewaagd, dit voorstel een goede kans op aanneming te geven. Het zijn niet alleen de maatregelen op zichzelve, die de vak mensen ergeren, maar daaraan vast zit een geweldige papierenrompslomp en ingewik kelde berekeningen doen vooral de een voudige kweker duizelen. De afkeer van „ambtenarij" die in het vrijgevochten bloembollenvak wellicht nog sterker dan elders wordt gevoeld, speelt een belangrijke rol. Slechts mag de vraag worden gesteld, of de minister zich aan een afwijzende uit spraak van het vak zal storen. De ervarin gen van de laatste jaren zijn in dit opzicht niet moedgevend. Daartoe heeft de onder linge verdeeldheid in het vak uiteraard sterk bijgedragen en voorvallen als op de December-1948-vergadering versterken de invloed van het vak op de handelingen van deze bewindsman natuurlijk niet. Een besluit, met grote meerderheid ge nomen, heeft echter altijd dit voordeel, dat deze steen des aanstoots, die zovele debat ten ontketende, zovele vergaderingen on vruchtbaar maakte en de invloed naar bui ten van de grote vakorganisatie aanzienlijk verzwakte, verwijderd zal zijn en in dit opzicht de mensen van het bloembollenvak elkaar gevonden hebbeneen winst, die niet moet worden onderschat! Meer handel met Noorwegen In de loop van de vorige week zijn te Oslo besprekingen gevoerd, welke ten doel hadden de ontwikkeling van het Neder lands-Noorse handels- en betalingsverkeer aan een onderzoek te onderwerpen en mo gelijkheden na te gaan om wederzijds tot een uitbreiding van enige contingenten te geraken. De besprekingen hebben geleid tot een aanvullende overeenkomst, op grond waax- van de Noorse export met 16,000.000 Noorse kronen zal worden uitgebreid en de Ne derlandse uitvoer met 8.000.000 kronen zal worden vergroot. Noorwegen zal onder andere leveren wal vistraan, levertraan, haringolie, diverse visserijproducten, caseïne, cellulose voor de papiex-indüstrie, talk en miefomiheralen, vanadium, ruw ijzer, ferro mangaan, di verse machines en metaalproducten. De Nederlandse leveranties zullen be staan uit superfosfaat, stearine, linoleum en linoleumcement, metaalproducten, niet- electrische machines, electrotechnische pro ducten voor industrieel gebruik, ijzeren vaten, fabriekssanitair en vlas. Veel animo voor „leraarsbeurzen" Er blijkt veel belangstelling te zijn voor de onlangs aangekondigde beurzen voor de universitaire opleiding van leraren bij het Voorbereidend Hoger- en Middelbaar Onderwijs. Ruim 1500 gegadigden hebben zich voor zulle een beurs bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aangemeld, doch daar het aantal beschik bare beurzen beperkt is, zal een scherpe selectie onder de candidaten worden ge houden. Buit. Het Griekse persbureau te Athene meldt dat koning Paul van Griekenland bij een bezoek aaix Kastoria artillerie wapens van Russische makelij, die op de partisanen zijn buitgemaakt, heeft geïnspecteerd. Het persbureau voegt hieraan toe, dat de buitgemaakte wa pens gloednieuw waren. Wel ja. Een stroom van 106 Duitse dag bladen, waarvan ongeveer vier van de vijf dezelfde naam zullen dragen als die, welke zij onder het Nazi-regiem had den, zal in de komende dagen, nadat de wetten op de vergunningen voor dag bladen zijn opgeheven, in Beieren gaan verschijnen. Onder degenen, die naar gemeld wordt van plan zijn weer te gaan publiceren, bevindt zich Max Willmay, de voormalige uitgever van het beruchte anti-semietische blad „Der Stürmer", dat onder redactie stond van Julius Streicher, die te Neurenberg als oor logsmisdadiger werd opgehangen. Snelheid. Engeland heeft twee nieuwe straaljagers, die sneller zijn dan het geluid, aldus is door de vereni ging" van Britse vliegtuigbouwers bekend gemaakt. De vliegtuigen zijn de „I-Iaw- ker P 1052" en de „Dickers Marine Type 510". De toestellen staan nog op de „ge heime lijst" en het ministerie van Be voorrading weigerde zich uit te laten over de snelheden. Vuur. In de nabijheid van de weg Bor deauxBayonne is een nieuwe bosbrand uitgebroken, die vier kleine steden be dreigt. Reeds 10.000 ha bos is verwoest. Enige duizenden soldaten en enkele hon derden brandweex-lieden hebben de strijd met het vuur aangebonden. Water. Dinsdagnamiddag begon het in de streek van Parijs zachtjes te regenen. Gedurende de gehele nacht en ook Woensdagochtend bleef de regen vallen. Over geheel Frankrijk is een radicale verandering in de temperatuur ingetre den en van overal wordt regen gemeld. In de Vogezen en het Noorden van het departement Haute Saone kwam het tot stortregens, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht. Langs de kust van het Kanaal en in het Zuid-Westen woedden hevige onwedexs.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2