c J Het faillissement van de „Holland-Nautic" Feest in Oude Pekela Geen „weggeef-programma's" meer De kerkgenootschappen QfCort en Bondig y Wateringen hield tweede „Burgerschapdag" Donderdag: 25 Augustus 1949 Haarlems Dagblad Een mogelijkheid om Het bedrijf voort te zetten Bekend is dat ruim een jaar geleden aan de „Holland-Nautic" te Haarlem surséance van betaling verleend^ is. Dit is evenwel twee weken geleden gevolgd door een fail lissement. De curatoren mr. H. J. Pot en ir. H. F. Ott de Vries deelden ons toen reeds mede, dat zij zouden trachten het bedrijf voort te zetten, omdat zij dit gewenst ach ten, ook met het oog op het personeel dat 355 man omvat. Daarop is inderdaad een mogelijkheid ge vonden om het bedrijf voort te zetten zon der dat dit verder risico oplevert voor de boedel. Hiervoor is een kapitaalkrachtige combinatie gevormd die, natuurlijk met goedkeuring van de rechtercommissaris, gemachtigd is het bedrijf gedurende ten hoogste 3 jaar voor eigen risico voort te zetten. Indien er in die tijd winst gemaakt wordt, zal 1/3 daarvan aan de boedel ten goede komen. Eventuele verliezen worden door de combinatie gedragen. Aan die com binatie is bovendien toegezegd, dat zij na het verstrijken van die 3 jaar (of eerder als dit mogelijk is) het bedrijf zal kunnen kopen, natuurlijk tegen een prijs die aan nemelijk moet zijn. De bedrijfsleiding van de „Holland-Nau tic" is thans in andere handen gekomen. De curatoren achten een termijn van 3 jaar nodig omdat eerst dan een volledig overzicht van de stand van zaken verkre gen kan worden. Er loopt namelijk een groot aantal processen, waarvan er zijn die over bedragen van vele millioenen guldens lopen. Daaronder is een hypotheek van 4 millioen, indertijd door een Duitser ver leend, zodat thans de rechtsgeldigheid daarvan betwist wordt. Het Beheersinsti tuut heeft ook Duitse vorderingen die in Veenkolonie bestaat 350 jaar Herauten te paard en het gelui der klok ken hebben gistermorgen de inwoners van de oudste veenkolonie van ons land, Oude Pekela, de dag aangekondigd waarop de feesten ter viering van het 350-jarig be staan zouden beginnen. De gemeenteraad kwam in alle vroegte bijeen om naar een herdenkingsrede van burgemeester Scholtens te luisteren, waar na de jeugd de vroeden een aubade bracht. Vervolgens, werd de tentoonstelling „OPA" de afkorting van Oude Pekel Aa, het stroompje waaraan de plaats haar naam ontleent geopend. Zij kwam tot stand met de krachtige steun van de plaatselijke strocartonindus- trie en is opgebouwd op het terrein van een der plaatselijke fabrieken. Daar het in eerste instantie de bedoeling geweest is al gemene bekendheid te geven aan de plaat selijke industrie en nijverheid, heeft de expositie het karakter van een streekten- toonstelling. Ook de Nederlandse Heide maatschappij, de D.U.W., xle zeehaven Delfzijl en de Groninger televisie-ama teurs met een zendinrichting en drie tele visie-ontvangers voor demonstraties zijn present. De plaats zelf is in een feestkleed gestoken. Ex-chef van de „Beurspolitie" komt voor het Bijzondere Hof De Haarlemmer F. K., de gewezen chef van de zogenaamde Beurspolitie van het Gewestelijk Arbeidsbureau, die in de oorlog de taak had personen op te sporen die zich aan de „arbeidsinzet" onttrokken, zal zich op 29 September voor het Bijzondere Ge rechtshof hebben te verantwoorden. Patiënte „Groote Beer" gedebarkeerd Het troepentransporlschip „Groote Beer" heeft in de avond van 24 Augustus een ern stig zieke patiënte, waarvan opneming in een ziekenhuis onverwijld nodig was, te Hoek van Holland gedebarkeerd. Het schip heeft daarna de reis voortgezet naar Am sterdam. De familie van de betrokkene is ingelicht. Het betreft hier geen geval van besmettelijke ziekte. Naar het ANP verneemt is de patiënte de verpleegster Wolters. Internationale vredesconferentie Van 7 tot 13 September zal door de We-- reldunie van vredesorganisaties te St. Cer- gue, Zwitserland, onder leiding van lord John Boyd Orr een internationale confe rentie van afgevaardigden van nationale vredesraden en internationale vredesorga nisaties worden gehoudbn. De conferentie zal de volgende onderwer pen in studie nemen: het wereld-voedsel- vraagstuk, de oorlogstoerusting en het voortbestaan' der mensheid en de mobili satie van alle morele en geestelijke krach ten in het belang van een rechtvaardige en duurzame vrede. Namens de Nederlandse beweging tot be vordering van internationale vrede en vei ligheid zal ds. J. B. Th. Hugenholtz, be stuurslid dier beweging, de conferentie be zoeken. Locaal tarief voor huurauto's De nieuwe prijzenbeschikking op het vervoer met huurauto's bevat als voor naamste bepalingen dat voor locaal per sonenvervoer voor de eerste 400 beladen afgelegde meiers ten hoogste een gulden mag worden berekend, voor iedere 400 meters, welke boven deze afstand worden afgelegd tien cent meer. Voor iedere ver streken of aangevangen wachtperiode van 21/2 minuut mag ten hoogste tien cent wor den berekend. Ook hierbij is 's nachts tus sen 1 en 6 uur een toeslag van 50 procent toegestaan. Voor bagage mag ten hoogste twintig cent per colli in rekening worden gebracht. Voor interlocaal personenvervoer met huurauto's zijn de prijzenbepalingen buiten werking gesteld. Ook de tarieven voor „paardentractie" kunnen weer naar goeddunken van de ex ploitant worden bepaald. DONDERDAG 25 AUGUSTUS City: „Op glad ijs", alle leeft,, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Vacantieprogramma, 11 uur). Spaarne: „Amsterdam bij nacht", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die dwaze mr. Jones", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Mickey", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Palace: „De Jantjes". 14 j., 10.30 uur. „Mariandel". 18 j„ 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: ,,'t Is feest vandaag", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 26 APRIL Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. de millioenen lopen. De belastingen hebben een vordering ingediend van 4VÓ millioen gulden, die ook door de curatoren betwist wordt. Daartegenover staan ook belang rijke vorderingen die de Holland-Nautic heeft, maar ook daarvan is nog niet te zeggen hoeveel daarvan terecht zal komen. Tenslotte is er nog de vordering van Stork die aanspraak maakt op de gebouwen. Eerst als in hoogste instantie beslist is dat de „Holland-Nautic" eigenaresse van het onroerend goed is, kan 'gedacht worden over een verkoop van het bedrijf. Al deze onzekerheden maken natuurlijk dat er geen voorspelling is te maken over de resultaten van de afwikkeling van dit faillissement. Maar door de nu gevolgde gedragslijn is in elk geval bereikt dat de mogelijkheid is geschapen om het bedrijf voort te zetten. De 9 Muzen Succes. De jonge Nederlandse pianiste Fania Chapiro heeft een tournée door het Westen van de Verenigde Staten gemaakt, waarbij zij groot succes heeft geoogst. Marshall-show met Fien. De actrice Fien de la Mar zal meewerken aan een show van Eddie Cantor die van Parijs uit door de National Broadcasting Corporation in Amerika zal worden uitgezonden. De show heeft voor een belangrijk deel de betekenis van het plan-Marshall tot onderwerp. Friese klederdrachten. De burgemees ter van Leeuwarden zal Woensdagmiddag in het Ceulenhuis te Leeuwarden een por trettengalerij van Friese klederdrachten openen. Deze geeft een chonologisch over zicht van de oudste tijden tot het verdwij nen van het oorijzer. Onder meer wordt een overzicht gegeven van de verschillende wijzen, waarop de oorzijzer- en mutsen dracht zich in Friesland gedurende de 18de en 19de eeuw heeft ontwikkeld. Amerikaanse radio-stations staan op hun achterste benen (Van onze correspondent te New York). Het Amerikaanse radio- (en televisie-) wezen heeft de particuliere ondernemings vorm. Een aantal maatschappijen is eige naar van de zenders en verkoopt de zend tijd aan adverteerders. Bijdragen van luisteraars aan omroepverenigingen zijn in Amerika onbekend. Alle kosten voor de programma's en de gehele verdere organi satie worden bestreden uit de verkoop van zendtijd. Daarvoor krijgen de adverteer ders natuurlijk hun naam voortdurend rondgeroepen en zo kan men, luisterend naar een Amerikaans program, elke 15 mi nuten de naam van een of andere automo biel-, havermout- of bierfabrikant horen. Teneinde het nog eens extra dik bij de luisteraars in te wrijven, ging in 1939 een aantal adverteerders er toe over om geld prijzen beschikbaar te stellen voor het op de juiste wijze beantwoorden van een aan tal eenvoudige vragen. Meestal waren die vragen zo eenvoudig dat slechts een imbe ciel er moeite mee zou hebben, maar men bereikte wat men wilde: het publiek ging met bijzondere aandacht die „weggeef- programma's" volgen. Het begon met prij zen van 25 dollar of 12 pakken havermout, maar in de loop van tien jaar zijn de „weg geef-programma's" uitgegroeid tot fantas tische proporties. De hoogste prijs, welke in die jaren ooit gewonnen is. had een detailhandelswaarde van 52.000 dollar. En kele weken geleden werd in één week tijds voor meer dan 200.000 dollar aan prijzen weggegeven. Gerekend over een jaar loopt het bedrag tot over de vier millioen dollar. Het is gebeurd Tot nu plotseling de F.C.C. een spaak in het wiel steekt. Geen „pot met goud" meer, geen „stop de muziek", geen „win de bank" en hoe zij verder heten mogen. De F.C.C. is de Federal Communications Commission, een regeringsinstantie, belast met de verdeling van golflengtes, toezicht op radio en televisie en alles wat daaraan verder vast zit. De F.C.C. heeft een uitspraak gedaan, waarin geconcludeerd wordt dat de „weg geef-programma's" in strijd zijn met een sectie van het Amerikaanse strafrecht, handelend over loterijen. Aangezien lote rijen in Amerika verboden zijn, sneuvelen daarmede ook de „weggeef-programma's". Verkeersongevallen Knaapje viel in Spaarne en raakte bewusteloos Op de hoek van de Esdoornstraat en Pijnboomstraat kwamen gistermorgen twee wielrijdsters met elkaar in botsing, toen de een aan de ander geen voorrang verleende. Een hunner werd met een lichte hersenschudding naar haar woning overgebracht. Op de Rijksstraatweg reed gistermid dag een wielrijdster, die, terwijl zij een kind van twee jaar achterop haar bagage drager meevoerde, zonder voldoende op het verkeer te letten naar links van rich ting veranderde, om de Fuhropstraat in te rijden. Zij werd daarbij door een tegemoet komende auto aangereden en kreeg een bloeduitstorting in wang en neus, alsmede een schaafwond aan haar linkerbeen. Een zestienjarige wielrijder reed gis termiddag van de Buitenrustbrug aan de Noordzijde in de richting van het Spaarne. Zijn vierjarig broertje zat achterop de bagagedrager. Door de grote snelheid reed de jongen met fiets en al het water in. Hij zelf was vlug op het droge, doch zijn broertje kwam onder het rijwiel. Een be woner van de Rozenprieelstraat heeft het rijwiel uit het water gehaald, waarna hij ook het kind kon grijpen en op de wal trek ken. Het knaapje was echter reeds bewus teloos en is in het St. Elisabeth's Gasthuis, na met een zuurstofapparaat te zijn be handeld, weer bij kennis gebracht. Ter hoogte van de kathedraal stak gistermorgen de zesjarige J. v. d. W. uit het Wilhelminapark zonder op het verkeer te letten de Leidsevaart over. Hij liep te gen een auto op. Met een wond aan zijn achterhoofd en vermoedelijk een gescheur de kaak en hersenschudding is de knaap per ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht. Op de hoek Generaal Cronjéstraat- Spaansevaartstraat werd gistermiddag een vijftigjarige voetgangster door een auto aangereden, toen zij zonder op het verkeer te letten de rijweg overstak. Zij kreeg en kele schaafwonden aan linkervoet en rech terarm. Hef pokkengevaar Herinenting te Haarlem in de avonduren De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Haarlem zal, bij wijze van proef, op 31 Augustus in zijn gebouw aan de Nieuwe Gracht in de avond (namelijk van 7.30 tot 8 uur) de gelegenheid tot herinenting open stellen voor personen die niet iri de och tenduren kunnen komen. Aan dit laatste zal streng de hand gehouden worden. Kin deren worden dan in geen geval ingeënt. Blijken er veel personen 's avonds te ko men, dan zullen waarschijnlijk meer dagen aangewezen worden voor zitting. Het aantal inentingen en herinentingen te Haarlem door tussenkomst van de G.G.D. heeft thans de 2000 overschreden. De zit tingen daarvoor tussen 10.30 en 11 uur blij ven nog doorgaan. Nationale zeilwedstrijden op het Noorder Buiten Spaarne Evenals vorige jaren zullen op de laatste Zaterdag en Zondag van de maand Augus tus op het Noorder Buiten Spaarne natio nale zeilwedstrijden worden gehouden onder leiding van de Haarlemse Jachtclub en de Haarlemse Zeilvereniging. Een wed strijdcomité is samengesteld, waarvan de heer Wm. F. A. Potjer voorzitter is, W. R. Ferwerda, secretaris, Y. Visser, penning meester en H. Lahaise, W. van Baaren en C. van der Winden jr. zijn commissarissen. Aanstaande Zaterdagmiddag worden teamwedstrijden gehouden. Er zijn inschrij vingen binnengekomen voor valkenklasse, 12 m2 sharpieklas, 16 m2 eenheidsklas, Olympiajollen en twaalfvoetsjollen. Een team bestaat uit twee boten. Er wordt twee maal gezeild. Zondag worden persoonlijke nummers verwerkt.. Behalve voor de hierbovenge- noemde klassen schreven ook in zeilers voor de twaalfvoetsjollen B en voor de vrijheidsklas. Er wordt zowel des morgens als des middags een wedstrijd gehouden. Er zijn meer dan zeventig inschrijvingen binnengekomen. Een groot verschil tussen de cijfers der Volkstelling en die der Haarlemse gemeenteregisters Er blijkt een sterke afwijking te bestaan tussen de cijfers die de Volkstelling van 31 Mei 1947 opleverde en de aantekeningen op de persoonskaarten van het Bevolkingsre gister der gemeente Haarlem wat betreft het aantal aangeslotenen bij de kerkgenoot schappen. De cijfers zijn: Volkstelling Bevolkings register Rooms-Katholiek Ned. Hervormd Geref. Kerken Christ. Gereform. Evang. Luthers Doopsgezind Remonstrant Israelietisch Overige kerkgen. Geen kerkgen. 54.018 31.811 7.688 1.271 2.540 4.370 993 232 4.157 49.768 59.124 42.357 8.541 1.186 2.887 4.260 864 350 3.512 35.505 Bij het beoordelen van deze aantallen moet in aanmerking genomen worden dat de gegevens een geheel verschillende oor sprong hebben. De gemeentelijke cijfers zijn gebaseerd op de gegevens die in de loop der jaren zijn aangetekend in de regis ters van het Bevolkingsbureau. Wanneer de betrokkene zelf kwam opgeven dat hij van kerkgenootschap veranderd was of ge rekend wilde worden niet meer bij een kerk te behoren, werd daarvan notitie ge nomen. De cijfers van de Volkstelling wor den beschouwd als een „moment-opname". Het Bevolkingsregister geeft 5106 meer Rooms-Katholieken dan de Volkstelling. Bij de gemeente vertelde men ons, dat de gegevens indertijd (de gemeentelijke tel ling is van 1 November 1947) vergeleken zijn met die van de R.K. pastoors, waarbij bleek dat die vrijwel overeenstemden. Bij de Volkstelling gaven 31.811 perso nen op te behoren tot de Ned. Herv. Kerk. Op het Bevolkingsregister staan evenwel 42.357 inwoners ingeschreven als behoren de lot dat kerkgenootschap, dus 10.546 meer. De verschillen bij de andere kerkgenoot schappen zijn in verhouding geringer.Daar- bij moet ook bedacht worden dat bij onze vergelijking enkele cijfers „gezuiverd" zijn. Op het Bevolkingsregister is geen'onder scheid gemaakt wat verschillende Gerefor meerde kerken aangaat. Tezamen geteld zijn de Gereformeerde kerk, de Geref. kerk artikel 31 en de Gereformeerde gemeente. Daarom hebben wij die groepen wat de Volkstellings-cijfers betreft ook tezamen geteld. Bij de Volkstelling-cijfers zijn onder de overige kerkgenootschappen ook enige kerken geteld die het Bevolkingsregister afzonderlijk vermeldt. Dat zijn voor de Hersteld Èvang. Luth. kerk 312, Oud-Ka tholieken 268 en Waalse gemeente 136. Een groot verschil toont ook het cijfer van de Haarlemmers die bij de Volkstel ling opgaven niet meer te behoren tot een kerkgenootschap en de gegevens van het Bevolkingsregister. Volkstelling 49.768, Be volkingsregister 35.505. Een afwijking dus van 14.263. De veronderstelling ligt dus voor de hand dat op het Bevolkingsregis ter nog vele personen de aantekening heb ben dat zij tot een kerkgenootschap beho- len, terwijl zij bij de Volkstelling hebben opgegeven: geen kerkgenootschap. NIEUW WERKTIJDENBESLUIT VOOR KOFFIEHUIS- EN HOTELPERSONEEL Bij Koninklijk Besluit van 3 Augustus zijn ingetrokken het „Rusttijdenbesluit voor volwassen koffiehuis- en hotelperso neel 1937" en het „Werktijdenbesluit voor jeugdige personen, werkzaam in koffiehui zen en hotels 1937" en is vastgesteld een „Werktijdenbesluit voor koffiehuis- cn hotelpersoneel 1949". Dit nieuwe besluit, dat in de plaats is gekomen voor beide eerstgenoemde besluiten, bevat enige klei ne wijzigipgen met betrekking tot de ar beidsduur en de Zondagsrust. Het aantal Haarlemmers van 0-15 jaar bleek bij de Volkstelling 43331 te zijn; daarvan waren (volgens de opgaven der ouders) 17.398 R.K., 6.706 Ned.Herv. en 14.190 bij geen kerkgenootschap aange sloten. Van de kinderen van 0-16 jaar waren dus volgens de opgaven der ouders ruim 40 pro cent Rooms-Katholiek. Dit cijfer is dus voor de R.K. belangrijk hoger dan voor de gehele bevolking. Het percentage voor de R.K., gegrond op de Volkstelling, is na melijk 341/2 procent. Het percentage voor de R.K. volgens de aantekeningen op het Bevolkingsregister is 37.J^. Uit deze cijfers blijkt opnieuw het grote aantal kinderen in R.K. gezinnen. Opvallend is dat bij de Volkstelling van de 12.759 Haarlemmers van 65 jaar cn ouder er 2.661 opgaven bij geen kerkge nootschap te behoren. Dit is een percen tage van nog geen 21. Daartegenover staat een percentage van bijna 32 voor de ge hele bevolking. Buitenlanders in Haarlem Gegevens van de Volkstelling Het aantal Haarlemmers dat niet van onze nationaliteit is bedraagt, blijkens de gegevens van de Volkstelling, 1192 (465 mannen en 727 vrouwen). De verdeling is: Duitsers 415 (waarvan 302 vrouwen), Belgen 156. Britten 43, Fransen 25, Italianen 75. Polen 27, Oosten rijkers 35, overige nationaliteiten 165, zon der nationaliteit 251. Deze opgaven zijn van 31 Mei 1947, de dag van de Volkstelling. Het is waarschijn lijk dat een nieuwe telling een lager cijfer zou aangeven. Muziekschool van Toonkunst Aan de Muziekschool van de Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst te Haar lem zijn benoemd tot hoofdleerkrachten in het pianospel (met 1 September) dc heer Peter de Kleer en mejuffrouw Bets Neder- koorn. Voorts werd de heer Jos. R. de Clerck bereid gevonden zich wederom als hoofd leraar voor vioolspel aan de school te ver binden. Ten slotte werd de heer Jan Hisschemöl- ler verbonden aan de afdeling theorie voor de opleiding van staatsexamens. Deze af deling staat onder leiding van de heer Mart. J. Lürsen. De beslissing van de F.C.C. werd geno men met 3 stemmen vóór, één stem tegen en 3 leden onthielden zich. Het blijkt dus dat de commissie zelf met een probleem zit, waarmede het niet goed raad weet. De commissie geeft toe dat een, aantal weg geef-programma's in eerste instantie geba seerd is op de handigheid, vlugheid of fei tenkennis van de luisteraars, maar in laat ste instantie wordt het toch weer een lote rij door de volkomen willekeur waarmede de omroeper (voor dergelijke programma's heet deze mijnheer: ceremoniemeester) een luisteraar uitkiest: hij slaat een telefoon boek open en „prikt" een nummer. Men neemt het niet De FCC noemt vervolgens vier categorieën van verboden programma-typen. Deze vier typen beslaan net het gehele terrein. In kringen van radio-station-eigenaren en adverteerders is men van mening dat de weggeef-programma's alleen nog maar toegestaan zijn voor de in de studio aan wezige luisteraars. Dat zijn er een paar honderd, maar de millioenen, die thuis luisteren en om wie het te doen is vallen er buiten. Begrijpelijkerwijs staan dc leiders van de radiostations op hun achterste benen: op 1 October worden de nieuwe richtlijnen van kracht. Als men geen gevolg geeft aan de voorschriften dan zal de FCC de ver gunningen aan de stations niet verlengen. Radiostations hebben vergunningen, welke om de drie jaar verlengd moeten worden, televisiestations moeten elk jaar opnieuw aanvragen. De gehele materie gaat thans naar een rechtbank en waarschijnlijk vervolgens naar de Hoge Raad om in hoogste instantie uit te zoeken of de FCC bevoegdheid heeft om een dergelijk verbod uit te vaardigen en om te toetsen of weggeef-programma's inderdaad in strijd zijn met dc loterij-wet. Wanneer men bedenkt dat de American Broadcasting Corporation per week dertien weggeef-programma's heeft lopen, Mutual Broadcasting Corporation elf, National Broadcasting System en Columbia Broad casting System ieder zeven, dan is het dui delijk dat de stations deze beslissing niet als geslagen honden zullen nemen. Een uitgebreid juridisch duel is aangekondigd. Nieuwe bijeenkomst der Benelux-ministers Zowel „Het Laatste Nieuws" als de „Ga zet van Antwerpen" vernemen uit goed ingelichte kringen, dat het waarschijnlijk geacht wordt, dat volgende week de Bene- luxministers opnieuw bijeen zullen komen. Dit zou besloten zijn naar aanleiding van het onderhoud van Paul van Zeeland met minister Stikker. Volgens „Het Laatste Nieuws" zouden de besprekingen minder belangrijk zijn dan die, welke op het Chateau d'Ardennes zijn gehouden, en zouden de ministers in Den Haag bijeenkomen. In kringen, die in nauw contact staan met de Belgische regering, wordt beves tigd, dat de volgende week in Den Haag een bijeenkomst van ministers van de Be nelux zal worden gehouden. Men verwacht, dat de ministers der drie landen die economische sleutelposities in nemen, de besprekingen zullen bijwonen. In doorgaans welingelichte kringen te Brussel gelooft men, dat deze Benelux- conferentie „niet van spectaculaire aard", maar slechts een routine-bijeenkomst zal zijn. BINNENLAND De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is voórnemens gevolg te geven aan de vele verzoeken om een des kundige op het terrein van de klassieke letteren te betrekken in het toezicht op de lycea. In de Eerste Kamer hebben onder andere de hoogleraren Woltjer en De Zwaan hiervan de noodzakelijkheid aan getoond door te wijzen op de vele lycea, die na de oorlog zijn opgericht en waarvan de gymnasiale afdelingen een deskundig toe zicht met kunnen ontberen; te meer. omdat de rectoren dezer scholen veelal zelf geen classici zijn. Goethe-lierdcnking. Zaterdag 27 Augus tus zal de Goethe-tentoonstelling in het Gemeentemuseum van Den Haag worden geopend. Pref. dr. J. H. Scholte zal een herdenkingsrede uitspreken. De opening zal geschieden door mr. D. G. W. Spitzen, minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ad interim. HAARLEM EN OMGEVING Jo Vincent, sopraan en George Robert, organist zullen Woensdag 31 Augustus een kerkconcert geven in de Grote- of St. Bavo Kerk te Haarlem. Het programma vermeldt werken van Schultz, Bach. Brahms. Honeg- ger. Mozart, Kodaly, Andriessen en Stra- tegier. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan het bestuur der Stichting Noorderkerk en School een bedrag van f 642 te verlenen, dat bestemd wordt voor de aanschaffing van boeken ten behoeve van het onderwijs in het vierde en vijfde leerjaar. Een en ander is nodig wegens de toeneming van het aantal leerlingen. Voor de vorming van een parallel-vierde klas aan de H. Hartschool aan de Velserstraat 17 stellen B. en W. de gemeenteraad voor voorlopig en tot weder- opzeggings deze te vestigen in 'n leegstaand leslokaal van het gemeentelijk school gebouw aan de Wouwermanstraat 53. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de proefneming betreffende de verlenging van de jaarlijkse cursusduur van de Ge meentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs van zes op acht maanden even eens van toepassing te verklaren voor de cursus 19491950, zulks in afwachting van een tot stand te brengen definitieve regeling. De Haarlemse wethouder D. J. A. Geluk zal wegens vacantie op Donderdag 1 September geen spreekuur kunnen houden. Massale Ballon opstijging Ieder kind een gratis kanslf Op Zaterdag 27 Augustus des namiddags om 3 uur worden in 134 Bata filialen in Nederland, meer dan 4.000 ballons opge laten. Aan elke ballon bevindt zich een enveloppe cn in een aantal biervan zit een bewijs dat aan de vinder recht geelt op een paar Gratis Kinderschoenen naar keuzei Zaterdagmiddag J uur opgelet t Kijk uit naar de schoenen die uit de lucht vallen II Filialen te HAARLEM: Gr. Houtstraat 34. Gen. Cronjéstraat 45, Amsterdamstraat 54. Te HEEMSTEDE: Binnenweg 74-76. (Adv.) Jonge kiezers in de gemeenschap opgenomen Wateringen behoort tot die nog wei nige gemeenten in ons land, waar men langs moderne wegen de burgerzin der in woners en hun belangstelling voor het ge meentelijk leven tracht op te wekken en te stimuleren. Evenals in Utrecht. Apeldoorn, Zaandam cn Goude is ook in Wateringen een jaar lijkse „Burgerschapdag" ingesteld, waarop de 23-jarigen, dus zij die de kiesgerech tigde leeftijd hebben bereikt, ten Raad- huize worden ontvangen. Daar worden hun dan de „Bewijzen van burgerschap" dooi de burgemeester uitgereikt. Vanmorgen had in Wateringen voor de tweede keer deze plechtigheid plaats. De ambtgenoten van de heer M. P. A. Meissen, de burgemeesters De Ranitz van Utrecht, Des Tombe van Apeldoorn en James van Gouda toonden door hun aanwezigheid hun belangstelling, evenals enkele Bel gische gemeente-secretarissen en firmanten van een uitgeverij op het gebied der ge meente-administratie te Kortrijk. De Wateringse Mannenzangvereniging opende de bijeenkomst met het „Wilt heden nu treden", waarna een der drie- en-twintigjarigen het waren er zeven tig het gedicht „Holland" van Potgieter voordroeg, gevolgd door het „Nieuw Ne derlands lied" van Van Duinkerken. De lange rij van steden en stadjes, die deze zomer hun zoveelhonderdjarig bestaan vieren, is opnieuw met een uitgebreid, namelijk Oldenzaal, dat op 27 Augustus zelfs een dubbel jubileum gaat vieren, te weten zijn zevenhonderdjarig bestaan als stad en het van negen eeuwen her daterende privilege der marktrechten. Men is nu druk bezig, het marktplein te transformeren tot de gedaante, die dit plein voor negen honderd jaar gehad moet hebben en al gebeurt dal slechts met behulp van zeildoek, spanlatten en een kwastje glcjtsverf, de feestvreugde zal daar straks niet minder groot om zijn. Na een toespraak van jhr. mr. C. J. A. de Ranitz hield burgemeester Meissen een rede, waarin hij onder meer zeide: „Meeleven met de publieke zaak, met de publieke belangen, het bestuur aan voelen niet als opgelegd doch als zelf ge kozen, gemeenschapsgeest ook in de pu blieke zaken van staat en staatsonderdelen, dat alles is het ware doel dat de burgerdag nastreeft. De grote belangstelling van autoriteiten, ditmaal zelfs van een grote Belgische dele gatie kan niet anders bewerken dan dat de idee van burgerschap verder wordt uit gedragen, in het belang van de gemeen schap in elke geleding". Aan de nieuwe burgers en burgeressen werd een glas wijn geoffreerd. Tijdens deze dronk sprak een van hen een dankwoord. „Boven het geraas van deze woelige en voor vele jongeren zo moeilijke dagen, is het goed op een dag als deze, weer eens herinnerd te worden aan het feit, leden te zijn van één gemeenschap, burgers van ons dierbaar vaderland en ons geliefd dorp". De werkers in Haarlem Bijna 3is 65 jaar en ouder Uit de cijfers van de Volkstelling in Haarlem zijn ook gegevens te putten over de ouderdom van de mensen die een be roep uitoefenden. Het totaal is 63.914, maar daarvan waren er 5007 die tijdelijk niet werkten. Er bleven er dus 56907 (41222 mannen en 15685 vrouwen) over. Daaronder waren; Beneden 15 jaar 1080, 16 jaar 1216, 17 jaar 1369. 18 jaar 1563, 19 jaar 1450. 20 jaar 1229. 21-24 jaar 6168. 25-39 jaar 18.602. 40-49 jaar 11.397. 50-64 jaar 11.336, 65-69 jaar 1.074, 70 jaar en I ouder 523. Daaruit blijkt dat er 1597 (bijna 3 pro cent van het totaal aantal werkenden) 65 jaar en ouder zijn. De vrije beroepen In Haarlem werkten: 129 accountants, 39 advocaten (waaronder 6 vrouwen), 93 ar- I chitecten en bouwkundigen, 153 artsen, 23 beeldhouwers, 18 candidaat-notarissen, 24 dansleraren, 13 deurwaarders, 70 fotogra fen, 66 R.K. geestelijken, 16 godsdienst onderwijzers, 40 gymnastiekleraren, 6 hoog leraren, 82 journalisten, 138 kunstschil ders, 463 leraren, 17 letterkundigen, 5 le den van hoge colleges van Staat, 282 be roepsmilitairen, 131 muziekleraren, 13 notarissen, 784 onderwijzers, 14 opera- en concertzangers, 33 piano-stemmers, 422 politie-beambten, 50 predikanten, 20 rech terlijke ambtenaren, 224 sociale werkers, 20 sportleraren, 113 stuurmannen (zee vaart), 45 tandartsen, 50 tandtechnici, 4 toneelspelers, 199 toonkunstenaars, 40 va- riété-artisten, 7 veeartsen, 13 verloskundi gen, 1008 verpleegsters, 220 verzekerings agenten en 6 vliegers.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5