Eigen inzicht Het ministerie van Financiën beveelt besparing van tenminste vijf procent Indrukken der Ronde Tafel-conferentie Op 9 September gaat de Europese Assemblée te Straatsburg uiteen 64e Jaargang No. 19330 T T 1 11 1 VrijHag 26 Augustus 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- l^sai /^i m/) 1 -iirfc/l H H «JUUT fflr I iTfc I tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: I B f 1 f 1 J I VVV I 1 V V V V V V I V V f V Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. B_ _B_ _B_ B M B B B B B B I B B B B Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. MUF^r JL Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert-tarïeven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom TO öpiCttltC tjaatlCTttStfoC <£0UCtUtt (jtTOlO l6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IN DE DAGEN van de Volkenbond be stond een Mandaten-commissie, die de I ex-Duitse koloniën onder haar toezicht had. I Zij telde maar weinig leden en die zaten er niet als vertegenwoordigers van de volken, waartoe zij behoorden, of van de regerin- öen van die volken, maar voor eigen reke- ning. Zij waren als particuliere personen, alleen maar wegens hun bekwaamheden en kennis van zaken, benoemd. Het gevolg 1 was dat zij zich vrij in hun oordeel voelden I en dat dan ook deden blijken. Het kwam voor dat een der leden, die een Engelsman I was, scherpe critiek op het beleid der Britse i regering deed horen waarop een medelid, een Fransman, het voor dit beleid opnam. Want hij dacht er persoonlijk anders over. Het succes van deze wijze van samen- I stelling van een internationale commissie. die eigenlijk supra-nationaal (boven-natio- naai) had moeten heten, hetgeen in wezen een groot verschil ls, heeft destijds wel eens de aandacht getrokken. Maar men heeft er niet genoeg zijn voordeel mee gedaan. Toch was de tegenstelling in die tijd al heel dui delijk. Nationale afgevaardigden, in welke commissie of op welke conferentie ook, komen altijd met een opdracht, die be grensd wordt door het directe belang van hun eigen land. Daarom is zo menige con ferentie al mislukt voor zij' begonnen is. Als men niet (langs de weg van diplomatieke voorbereiding) bereikt dat tenminste en~ kele mogelijkheden open geliouden worden, is mislukking bij' voorbaat' verzekerd. Nu gaat het in het raadgevende lichaam in Straatsburg, dat Europese Raad heet, veel beter dan velen verwacht hadden. Maar dat is niet moeilijk te verklaren. Want de leden van .die. Raad zitten daar niet als regerings-vertggenwoordigers van hun volken, met allebei, hun opgelegde be perkingen, maar eigenlijk in den beginne tot hun eigen verwondering als Euro- peanen. Terwijl zij in. grote meerderheid uitgesproken voorstanders van het berei ken van een Europese eenheid zijn, uiten zij zich veel openhartiger dan een interna tionale conferentie dat ooit zou doen. Zij tonen, al is het dan niet me.t dezelfde vol komen onbevangenheid die indertijd die Mandaten-commissie van de Volkenbond kenmerkte, eigen Inzicht. De verschillen van opinie gelden de vraag, in welk tempo en in welke volgorde van maatregelen men te werk moet gaan. Nu heeft bet Engelse lid Mac Millan, die in een viertal punten de over eenstemming weergaf die men na twee dagen economisch debat bereikt had, o.a. geconstateerd dat de Raad naar buiten wil optreden met één stem. Zij moet een krach tig. duidelijk geluid doen horen en een werkwijze aangeven. Zij mag zich niet be palen tot een diagnose, die heel knap kan ?ijn maar tijdens welker voorlezing de pa tiënt (Europa) doodbloedt. Aan deze overtuiging van de Raad gaf MacMillan uiting naar aanleiding van het falen van de O.E.E.S., dewelke vier letters betekenen: Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking. De N.R.C. formu leert dit aldus: ..Dat de O.E.E.S. gefaald is in haar belangrijkste taak, namelijk dat zij niet een Europese „planning" heeft voor gestaan, een soort „masterplanning", wordt algemeen ingezien, maar de meesten ver klaren dit falen uit de opzet van de O. S.: een groep van nationale deskundigen, die man voor man voor hun eigen nationale belangen opkomen. Hun ontbreken het in zicht en de macht om een „master-plan- ning" te produceren en uit te voeren, zegt de Franse oud-minister Reynaud en vele liberalen en socialisten zeggen het hem na. De Raad van Europa dit lijkt het alge mene gevoelen te zijn heeft tot taak aan het werk. dat deze deskundigen hebben verricht, de politieke stoot te geven om uit te voeren wat de O.E.E.S. niet vermocht. Het woord „uitvoeren", zoveel gebruikt, is eigenlijk niet juist, want voorlopig zal de raadgevende vergadering niet anders kun nen doen dan op uitvoering aandringen.' Dat is waar. Maar men moet er wel bij voegen dat vele leden van de Raad leiden de figuren zijn in de parlementen van hun eigen landen en dat zij thans een Europees beleid helpen voorbereiden, dat zij niet zul len loslaten als zij in eigen lering zijn teruggekeerd. Men kan de vraag stellen, wat zal het comité van ministers van Bui tenlandse Zaken met de adviezen van de Raad doen? maar als het comité zichzelf die vragen stelt zal het met de overweging rekening hebben te houden, dat het van zijn adviseurs niet af is maar hen thuis weer ontmoeten zal; en dan met de parlementaire fracties achter zich, die daar over het lot van ministers beslissen. Men heeft hen daar in Straatsburg samengebracht in omstan digheden, waarin zij veel meer vrijuit kon den spreken dan thuis en hun eigen inzicht konden toetsen aan het eigen inzicht van buitenlanders, terwijl zij toch een officiële opdracht te vervullen hadden. Spaak heeft op een persconferentie ver klaard, dat de beraadslagingen hebben ge leerd dat een Europees vertrouwen wordt getoond. Hij acht dit het belangrijkste van alles. Het klinkt als een phrase, maar is het niet. Want dit, in wezen, geeft het grote begin aan. Dit was noodzakelijk om uitzicht op resultaten te bieden. Velen hebben niet geloofd dat het aan den dag zou treden: zij hebben zich vergist. Het besef is geble ken dat men inderdaad tot grote dingen kan komen en dat men in deze richting moet doorzetten. De Britse regering gaat bezuinigen Alle regeringsinstanties ontvingen ernstige waarschuwing De Britse regering heeft heden opdracht gegeven alle uitgaven van de staat te ver minderen. Men meent, dat gestreefd wordt naar een omlaag brengen der uitgaven met minstens vijf procent, meldt Reuter. Het Britse ministerie van Financiën heeft alle regeringsinstanties een waarschuwing doen toekomen, waarin haar wordt opge dragen de geschatte uitgaven voor het op 7 April 1950 aanvangende begrotingsjaar omlaag te brengen. In deze waarschuwing wordt tevens de nadruk gelegd op het be lang van de komende besprekingen te Washington over de dollar-crisis. In officiële kringen te Londen wordt verklaard, dat de opdracht van het mini sterie van Financiën aan de Britse rege ringsinstanties niet ter kennis is gebracht van de Amerikaanse autoriteiten. De bezuinigingsmaatregelen zullen het ontslag van een aantal ambtenaren met zich brengen. Men verwacht, dat op de begro ting, die geschat wordt op 3.000.000.000 pond sterling een bedrag van 150.000.000 pond sterling zal kunnen worden bezuinigd. Functionarissen van het ministerie van Financiën hebben tegenover de chefs der regeringsinstanties in mondelinge toe lichtingen op de bezuinigingscirculaire van het ministerie met nadruk verklaard dat de genoemde vijf procent bezuiniging inder daad als een minimum moet worden be schouwd. Men hoopt, dat de uitgaven van bepaalde departementen met meer dan vijf procent zullen kunnen worden terugge bracht. Het bezuinigingsrondschrijven van het ministerie van Financiën is twee maanden vroeger uitgegaan dan het tijdstip, waarop gewoonlijk een aanvang wordt gemaakt met het opstellen van de begrotingen der ministeries. Het verluidt, dat het ministerie van Fi nanciën niet tot in bijzonderheden heeft aangegeven in welke vorm er zal moeten worden bezuinigd. In Britse financiële kringen is men van mening dat de actie van het ministerie is geïnspireerd door de wens tegemoet te ko men aan het standpunt der Amerikanen, die van mening zijn dat het bedrag der Britse binnenlandse uitgaven een factor van gewicht is in de Britse betalingsbalans. Onmiddellijk na het bekend worden van de stap van het ministerie van Financiën deden gissingen de ronde omtrent de vraag of in de begroting van het volgende jaar de vermindering der uitgaven wellicht ge paard zal gaan met een vermindering der inkomsten, als gevolg van belastingver laging. Benelux-besprekingen in Den Haag (Van onze parlementaire redacteur). Naar mij met stelligheid wordt verzekerd zijn de berichten, als zou de volgende week in Den Haag een samenkomst van de mi nisters van de Beneluxlanden worden ge houden, ongegrond. Daarentegen zullen hoge ambtenaren van die drie landen in die week in Den Haag nader overleg plegen teneinde te trachten het in werking treden van de Voorunie te bevorderen. POOLSE MIJNWERKER VERONGELUKT De 52-jarige Poolse mijnwerker Stanislav Jugo, uit Heerlen, werd gisteren op de 140- meter verdieping van de Oranje-Nassau 4 door vallend gesteente getroffen. Hij over leed ter plaatse. Financiële besprekingen te Washington Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zalven heeft Donderdag bekend gemaakt, dat Zaterdag besprekingen zullen beginnen ter voorbereiding van de bijeen komst tussen de ministers van Financiën van Engeland, Canada en de Verenigde Staten, die op 7 September tc Washington zal worden geopend. Deze voorberei dende besprekingen, die door deskundigen van de drie landen zullen worden gehou den, zullen beperkt blijven tot technische aangelegenheden. Van Britse zijde werd uiteengezet, dat Engeland bij de komende financiële onder handelingen geen nieuwe lening of in an dere vorm dollarhulp aan Amerika zal vra gen. Ook zal Engeland niet aandringen op verhoging van de goudprijs. Waarnemers te Washington verwachten echter wel, dat Engeland de strijd die het te Parijs heeft gevoerd voor een groter aandeel in de Marshall-hulp voor het tweede jaar van het Europese herstelprogramma, te Washington tal voortzetten. Hoge Vertegenwoordiger schenkt gratie aan Amerikaanse wapensmokkelaars BATAVIA, 25 Augustus (Reuter). De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon heeft drie Amerikaanse vliegeniers, die wegéns het smokkelen van wapens naar Djokja gevangenisstraffen van anderhalf tot vier jaar hadden gekregen, gratie ver leend. Zij zijn uit de gevangenis van Ban doeng losgelaten. De Marshall-administratie Het woord is aan.... rapporteert aan het Congres Koning Abdoellah van Transjordanie en kolonel Glubb Pasja'' (midden), comman dant van het Arabische Legioen, woonden deze week de Engelse infanterie- manoeuvres op Salisbury Plain bij. Paul Hoffman (midden)de administrateur van het Marshall-plan, is in Londen aan gekomen om met de Britse regering be sprekingen te voeren over de economische en monetaire problemen die verband hou den met de Marshall-hulp. Paul Hoffman in gesprek met enkele medewerkers voor de Amerikaanse ambassade in Londen. Amerikaans belang bij marinebasis te Soerabaja De correspondent van de New York Times in Den Haag schrijft, dat „De Ver enigde Staten, naar men verwacht, in ten minste een van de meest belangrijke kwes ties waarover op de Ronde Tafel-confe rentie beslist moet worden, een beslissen de stom zullen hebben namelijk de toe komstige positie van de Nederlandse ma- rinebasis te Soerabaja. Er bestaan thans berichten, volgen welke de Verenigde Staten reeds dc Indonesiërs en de Neder landers hebben medegedeeld, dat zij enorm belang hebben bij het voortbestaan van een sterke basis te Soerabaja, als onder deel van de defensieplannen voor het ge bied van de Stille Oceaan. Deze berichten zijn door geen enkele officiële kring be vestigd, doch zij blijven bestaan. Genoemde kwestie zal waarschijnlijk het eerst in de militaire commissie ter sprake komen. In verband met genoemde houding van de Verenigde Staten zullen over dit vraag stuk waarschijnlijk minder moeilijkheden bestaan dan over het tijdschema voor het terugtrekken van het Nederlandse leger uit Indonesië. De Indonesiërs hebben zo goed als geen marinestrijdkrachten en de meeste waarnemers alhier zijn het er over eens dat de meest practische oplossing voor de Nederlanders zou zijn de faciliteiten te Soerabaja te behouden". (Van onze parlementaire redacteur) De soep wordt gemeenlijk niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend. Hieraan moet men ook indachtig zijn nu er reeds een kleine deining ontstaan is ten gevolge van de door de vertegenwoordigers van de B.F.O. in het licht gegeven publicatie over de positie der minderheden tijdens de con ferentiebesprekingen. Gisteren bleek er in mèer dan één kring hiervoor bijzondere be langstelling te bestaan, gemengd met een zekere ongerustheid. Ik denk aan de op merking dat de minderheden in de confe rentievergaderingen (hieronder mede ver staan de commissieleden), zich alleen kun nen laten horen als de Centrale Commissie zulks eenstemmig heeft toegestaan. Nauw- keurige bestudering van het reglement van orde leidt inderdaad tot de slotsom, dat eenstemmigheid vereist is om uit te maken of een aangelegenheid, waarover een min derheid zou willen spreken, te beschouwen valt als een zaak die haar belang raakt. Wanneer echter eenmaal het lijstje van onderwerpen, ten opzichte waarvan dit geldt, eenstemmig door de Centrale Com missie wordt vastgesteld en een minderheid daarop aan de voorzitter het woord over een dier onderwerpen vraagt, krijgt zij dit ook. De door de B.F.O. gepubliceerde uitleg van het reglement vond lang niet algemene bijval. Dit niet zo zeer omdat deze uitleg er per se naast zou zijn in belangrijke mate is zij dat niet als wel vanwege het verschijnsel zelf, dat de B.F.O. het wense lijk had geacht te onderstrepen dat de minderheden alleen onder de hier boven weergegeven voorwaarde hun mond kun nen openen. De zeer druk bezochte rege ringsontvangst in de Ridderzaal, waar een druk onderling contact naar alle kanten plaats vond, verschafte mij onder meer de gelegenheid eens nader te informeren, wat er eigenlijk met het hiervermelde geval aan de hand was. Mij bleek toen dat het heus niet de opzet van de B.F.O. is geweest om bij voorbaat kenbaar te maken, dat men van die kant de macht wil. misbruiken om de minderheden niet aan het woord te latenkomen. Het eerste doel schijnt ge weest te zijn een waarschuwend geluid te laten horen. Dit was eigenlijk echter niet buitengewoon tactisch. Ik kreeg trouwens ook de indruk dat men in B.F.O.-kringen al weer een beetje spijt had van het ge publiceerde. In het kamp der minderheden nam ik de opvatting waar dat het jammer is dat deze niet als volgerechtigde leden mede aan de conferentietafel zitten. Hun toelating daar, zelfs al ware het alleen maar om te luiste ren. is immers volgens het reglement van orde afhankelijk van een desbetreffende door een der delegaties hier kenbaar te maken wens. Op mijn vraag hoe het kwam dat de B.F.O. en niet de republikeinse dele gatie met zulk een publicatie voor de dag was gekomen, kreeg ik te horen dat de re publikeinen zich met betrekking tot de minderheden veel sterker voelen, dat zij namelijk daarvan voor zichzelf geen moei lijkheden te duchten hebben. Daarentegen zou juist in dit opzicht de situatie voor meer dan één van de overige deelstaten anders liggen. Uit wat ik in uiteenlopende kringen kon beluisteren, bleek dat er geen reden voorhanden was om terstond be vreesd te zijn dat er bepaald voortdurend grote moeilijkheden met betrekking tot de minderheden te verwachten zouden zijn. De soep, die aanvankelijk wat heet scheen te zijn, zou inmiddels wel afkoelen! Tevens merk ik echter dat het heel goed mogelijk is dat nu de commissies vandaag aan de slag zijn gegaan, waarvoor mede De Witte op het Plein gastvrijheid verleent, meteen de kwestie van de minderheden op het tapijt zal komen. Met andere woorden, dat men zich dus al gaat bezig houden met vaststelling van het lijstje van onderwer pen. Mocht overigens op een gegeven ogen blik de minderheid menen dat er nog een kwestie ter tafel komt, waarvoor dat ook zou gelden, dan is het eerst weer aan de Centrale Commissie om hierover te beslis sen. Volledigheidshalve voeg ik hieraan toe dat wanneer deze eenstemmigheid niet be reikt wordt volgens het reglement van orde, de commissie van de UNO haar bemidde ling zal verlenen. Bij de regeringsontvangst ontmoette ik onder meer een onzer landgenoten, die jarenlang in hoge en belangrijke functies ons land heeft gediend. Zelf behoort hij tot hen wier financiële of economische belan gen onder meer nauw verbonden met In donesië zijn. Die krasse grijsaard bleek de frisheid van de jeugd te hebben, toen hij zich vol goede moed uitte over wat men nu ter conferentie gaat proberen. Hij was ten volle overtuigd van het feit, dat daar een stuk belangrijk opbouwend werk ten gun ste èn van Indonesië èn van Nederland te verrichten valt. Allerminst wenste hij mede te doen met hen die zich overal aan som bere voorspellingen overgeven. Tot de aanwezigen in de Ridderzaal be hoorden ook verschillende leden van de Raad van State. Dezen hadden bij de openingsvergadering ontbroken. Voor die afwezigheid was echter een volkomen on schuldige verklaring. De Raad van State heeft namelijk juist j.l. Dinsdag de wets ontwerpen voor de Rijksbegroting 1950 on der handen moeten nemen voor net uit brengen van zijn advies. En deze aange legenheid gedoogde inderdaad geen langer uitstel. Toen op het allerlaatst besloten werd dat de opening van de R.T.C. inplaats van 's ochtends 's middags zou plaats vin den, kon bedoelde samenkomst van de Raad van State niet meer worden verzet. Tenslotte maak ik om der wille van de niet onvermakelijke merkwaardigheid mel ding van de aanwezigheid bij de regerings ontvangst van de communist mr. Stokvis. Met zijn fractiegenoten negeert hij princi pieel de R.T.C. Daarom hadden zij ook bij de opening verstek laten gaan. Mogelijk dat hij werkzaam geweest is in de Tweede Kamergebouwen en de verleiding niet heeft kunnen weerstaan om even op de receptie binnen te komen Oorzaak van brand op Oude Schans Het onderzoek der recherche naar de oorzaak van de pakhuisbrand van deze week op de Oude Schans te Amsterdam, heeft uitgewezen dat de brand is ontstaan doordat de rookafvoerbuis van een droog- machine op de eerste étage van no. 31, niet geheel sluitend in de schoorsteen was gemonteerd. WASHINGTON, 25 Augustus (ANP). In het vierde verslag van dc Marshall administratie aan het Amerikaanse Con gres over dc periode 2 April 19482 April 1949 wordt allereerst nadruk gelegd op de grote vorderingen, die door de deelnemen de landen zijn gemaakt, doch tevens wordt de aandacht gevestigd op de noodzakelijk heid voor West-Europa zijn uitvoer in 1952 en 1953 met minstens 1/3 op tc voeren, want het tekort van de betalingsbalans waarvan het grootste gedeelte de dollarzöne betreft bedroeg in 1948 5 milliard 600 millioen dollar. Het verslag stelt vast, dat het succes der inspanning van de deelne mende landen zal afhangen van hun ver mogen de wereldconcurrentie te doorstaan, evenals van de daling hunner kostprijzen, de uitbreiding hunner verkopen, het her stel op de omwisselbaarheid hunner valu ta's en de uitbreiding van een multi laterale handel. In het verslag wordt er eveneens op ge wezen, dat de inflatie in geheel West- Europa voorlopig tot staan is gekomen erl^ dat de prijzen en de betalingsmiddelen over het algemeen stabiel zijn gebleven of een lichte daling vertonen. De vermindering van de uitvoer van West-Europa naar het Amerikaanse halfrond gedurende het eer ste kwartaal 1949 wijst er op dat wat het ruilverkeer betreft er verschillende pro blemen zijn ontstaan. In het verslag wordt er voorts melding van gemaakt dat de Europese economische samenwerking voor 1949-'50 een actieplan heeft uitgewerkt gebaseerd op acht grote beginselen strekkende tot de financiële en monetaire stabilisatie, de verhoging van de uitvoer, de ordening van de investerings plannen en het herstel van het evenwicht in de inter-Europese handel. Het verslag merkt nog op dat vorderin gen zijn gemaakt, wat de ontwikkeling van de economische en de tolunies aangaat, dat plannen zijn opgesteld voor gezamenlijke investeringen, o.m. voor de electriciteit, dat eveneens vooruitgang valt waar te nemen inzake de opruiming der hinderpalen voor het toerisme en dat over het algeracen de deelnemende naties een beter gebruik van hun werkkrachten hebben gemaakt. Naar Reuter nog meldt, wordt in het verslag gezegd, dat het uiteindelijke stre ven van het programma naar een „gezond economisch leven, onafhankelijk van bij zondere hulp van buitenaf", een moeilijk, doch bereikbaar doel blijft. Toen he* Ame rikaanse Congres het Europese herstelpro ject goedkeurde, had men drie doeleinden voor ogen: opvoering van de productie, stabilisatie van de valuta's en stimulering van de handel tussen de deelnemende lan den. Op ieder van deze punten hebben de Europese landen in de eerste twaalf maan den van het Europese herstelprogramma Mr C. Bake (Mr. Cons tan tij n): Onze gevaarlijkste gebreken zijn die, welke ons het minst hinderen. aanzienlijke vorderingen gemaakt. Tegen het einde van het jaar echter waren er tekenen, dat het herstel niet meer zo snel vorderde, hetgeen in het bijzonder geldt voor de exporthandel. Bezorgdheid In een aanvullend rapport, dat door de Marshall-administratie is uitgebracht haar openbare adviescommissie, geven hooggeplaatste functionarissen van deze instelling uiting aan hun ernstige bezorgd heid over de daling van de afzet van Euro pese goederen op de Amerikaanse markt. Naar in het rapport wordt medegedeeld zijn de buitenlandse verkopen in de Ver enigde Staten in de periode van April tot Juni in waarde met 60 millioen dollar ge daald. De Marshall-administratie voorspelt, dat de aan het plan-Marshall deelnemende landen dit jaar voor ongeveer 3,7 milliard dollar aan goederen meer uit de Verenigde Staten zullen invoeren dan zij naar dit land zullen uitvoeren, en merkt op, dat een aan zienlijke toeneming van de Amerikaanse invoer uit Europa zou kunnen worden ge absorbeerd zonder veel invloed te hebben op de totale Amerikaanse economie. Het blijft echter de vraag, zo wordt hieraan toegevoegd, of de Europese producenten die soorten goederen kunnen vervaardigen, die op de Amerikaanse markt aftrek zullen vinden. West-Duits parlement komt 7 September bijeen Beide huizen van het nieuwe West-Duit se federale parlement zullen voor de eerste maal op Woensdag 7 September te Bonn, de voorlopige hoofdstad, bijeenkomen. De elf West-Duitse ministers-presiden ten besloten te Koblenz dat de Bundesrat (federale raad), bestaande uit 43 afgevaar digden van de regeringen der staten, 's morgens en de Bundestag (federaal par lement). bestaande uit 402 leden, 's mid dags bijeen zal komen. De premiers bevalen aan. dat de federale Assemblée van 804 afgevaardigden, welke de president van de federale republiek zal kiezen, op 12 September bijeen zal komen. Bij de president van de Bundestag, die voorzitter is van de federale Assemblée, berust de definitieve beslissing. De federale Assemblée bestaat uit 402 leden van de Bundestag en een gelijk aan tal afgevaardigden van de staatsparlemen- ten. De politieke en de economische commissie willen hun werk daarna voortzetten Gisteren is in Middelburg de jaarmarkt geopend met het traditionele ringsteek- tournooi. Fraai opgetuigde paarden met hun bazen in Zeeuwse klederdracht, gereed voor de wedstrijd. STRAATSBURG, 25 Augustus (ANP) De algemene commissie van de Assemblée die met politieke zaken belast is, besloot heden eenstemmig de Assemblée voor te stellen haar op te dragen een rapport op te stellen inzake de noodzakelijke wijzigingen in Europa's politieke structuur, die tot een grotere mate van eenheid kunnen voe ren. De commissie meent voor de opstelling van dit rapport zes maanden nodig te heb ben, zodat aanvaarding van dit voorstel door de Assemblée met zich mee zou brengen, dat aan de ministers van Buiten landse Zaken zou moeten worden verzocht het mandaat der commissie te verlengen. Dezelfde tendens om het werk der com missies na het einde van de Assemblée, die naar Spaak heden meedeelde op 9 Septem ber moet opbreken, voort te zetten, kwam ook tijdens de algemene debatten tot uiting. Voornamelijk de economische com missie is overstelpt met zoveel werk, dat er vele stemmen zijn opgegaan om haar een permanente status te geven. Deze com missie kwam vandaag onder voorzitter schap van Reynaud niet verder dan tot een bespreking van haar eigen werkmethoden. Zij besloot subcommissies te vormen, die de in de Assembleée gedane voorstellen in zake internationale munteenheid, aanpas sing van valuta's en de industriële en agra rische productie zullen bestuderen. In de juridische commissie waren van daag twee tegengestelde richtingen waar te nemen inzake de beste mogelijkheden voor het uitvoeren van de conventie voor de mensenrechten. Een deel der commissie wilde deze rechten duidelijk geformuleerd zien, terwijl andere leden met een alge mene garantie wilden volstaan. Volgens de voorzitter, Maxwell Fyfe, zal de commissie evenwel in deze wel tot een compromis kunnen komen. De commissies hebben hun tafels zo vol met ontwerpresoluties gevonden, dat de leden der economische en juridische com missies morgen dc Assemblée niet zullen bezoeken, teneinde een poging te doen hun eigen werk op gang te brengen. Wanneer de Assemblée dus morgen haar sociale en culturele debatten gaat voeren, zal een groot deel der leden afwezig zijn. Men hoopt in een of twee dagen met deze laatste debatten gereed te komen, wparna het werk zich voorlopig geheel in commissies zal afspelen. In de politieke commissie is nog niet de kwestie van toelating van Duitsland ter sprake gekomen. Er bestaat echter weinig twijfel over, dat dit spoedig zal gebeuren en president Spaak heeft heden in een persconferentie de overtuiging uitgespro ken, dat Duitsland zeker tot de Assemblée zal worden uitgenodigd. Hij heeft daaraan toegevoegd, dat hij verbinding van toela ting van Duitsland met toelating van het Saargebied of andere landen, zoals door Bidault, voorzitter van de politieke com missie is gesuggereerd, niet gewenst acht. BOMMEN ONDER DE WEG Bij graafwerkzaamheden op de Heins- bergerweg in Roermond zijn nabij de oprit naar kasteel Scheulder twee bommen van 500 kilogram gevonden. De bommen zijn van Duits maaksel en zijn er waarschijn lijk door de Duitsers gelegd om de weg te kunnen opblazen. Een opruimingsafde ling uit Venlo heeft de gevaarlijke projec tielen onschadelijk gemaakt waarna ze naar Venlo zijn overgebracht, waar men de bommen de volgende week tot ontploffing zal brengen. - Ir. P. F. S. Olten, president van de raad van bestuur der N.V. Philips herdenkt 1 September de dag waarop hij voor 25 jaar bij „Philips" in dienst trad. Op 9 Mei 1927 werd hij benoemd tot onderdirecteur, in November 1933 werd hij voorzitter van het college van onderdirecteuren en secreta rissen. in 1936 volgde zijn benoeming tot directeur en in 1939 werd hij president van de raad van bestuur. WEINIG VERANDERING Weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Vanavond en vannacht veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele ón-. weersbulen en hier en dl ar mist. Wei nig wind. Morgen overdag aanvanke lijk vrij zonnig, maar later weer toe nemende bewolking met plaatselijk enkele onweersbuien. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 27 Augustus: Zon op5.42 uur; onder 18.40 uur. Maan op 10.06 uur, onder 20.54 uur. Hoog- en laagwatertyden in IJmuiden: Vrijdag 26 Augustus: Hoogwater: 4.59—17.26 uur. Laagwater: 0.51—13.09 uur. Zaterdag 27 Augustus: Hoogwater: 5.40—18.05 uur. Laagwater: 1.35—13.49 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1