De Assemblée streeft naar een permanent organisme ™K„en Admin'Stra,ie 10724' 14825' EedaCÜe: 1 l( J I I H1 I I IS I ilHIljIlIl] Verschijnt dagelijks behalve Zon-en Feestdagen. Een waarschuwing Amerikaans memorandum over de komende financiële besprekingen Weerbericht <34e Jaargang No. 19331 1 TT 1 'L Tl 1 1 Zater3ag 27 Augustus 1919 Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adver- BmJ M I fC\ 1 ^T, 1^ I Uitgave van de Grafische Bedrijven Dan,late 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15051. Bijkant. JL JL WX VA X X XXX Ëa&T X X V^L Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. - J ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ftt <8jJÏCfljtC X^ilclClCttlOCllC COUHUlt (JUtflO 16^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom GE HERINNERT u, vagelijk, dr. Josef Goebbels, die de minister van Propa- I ganda van Hitler's Derde Rijk was. Hij was een giftige leugenaar. Bruce I-Iutchison I waarschuwt de Amerikanen tegen de na- 1 werking van zijn geest en methoden. Hij zegt in het tijdschrift Maclean's, dat ver schijnt te Toronto, dat de grote leugen wan de niet betreurde Nazi-minister doordringt in de Noord-Amerikaanse maatschappij en bezig is die te vergiftigen. En dan somt hij i een hele reeks leugens op, een parade van leugens noemt hij het. Zijn overzicht bevat een niet geringe mate van Amerikaanse zelfcritïek en daardoor wordt de lezer ertoe geneigd de toestand niet zo zwart te zien j als de schrijver hem tekent. Want de ver schijning van zulk een beschouwing getuigt op zichzelf van gezonde krachten in een s'.erke samenleving. Overigens dient de Europese lezer te erkennen dat verschei dene der dagelijks-aanvaarde leugens, die Hutchison signaleert, ook hier door velen geloofd worden en dat de nationale zelf verheerlijking, die hij de Noord-Amerika nen verwijt, evenmin tot hun land is be perkt. Dit alles aan de geest van Goebbels toe te schrijven is trouwens onjuist. Te veel eer. Al vergt diens cynisme nog steeds i bestrijding. Maar er voltrekt zich al een verandering in het Westen. Hutchison, op wiens betoog ik wel wat te I zeggen heb, gispt de leugen van de over- vloed: de leugen dat de Aarde een bron van J onbeperkte rijkdom zou zijn. Hij zegt dat integendeel de rijkdom in de bodem voort durend afneemt eg dat de geweldige toe neming der bevolking daarbij onrust wekt. Misschien denkt hij te weinig aan cle vele nog onontgonnen gebieden op Aarde, al moge hij ten aanzien van Noorcl-Amerika gelijk hebben. Dan bestrijdt hij de leugen van het geld en de gedachte, dat wij elke overheidsdienst en elke nationale begro ting zouden kunnen betalen door meer geld te scheppen en de rijken meer geld af te nemen. De leugen van meer geld drukken behoeft niet meer te worden gesignaleerd voor mensen, die weten wat inflatie is, zegt hij. Dat is waar, maar er zijn niet zovelen die dat beseffen buiten de volken, die het aan den lijve ervaren hebben. En daar is meestal weer een nieuwe generatie, die van haar eigen domheden wil leren. Het Noord-Amerikaanse gevoel van superioriteit behandelt Hutchison onbarm hartig. Hij zegt dat die superioriteit alleen maar gegrond is op een hogere levens standaard. Was zij alleen aan eigen vin dingrijkheid te danken, dan zou zij nog niet meer betelvenen dan dat men slimmer dan anderen is niet beter. In het algemeen zijn mensen met een hogere levensstan daard niet deugdzamer dan mens'én met een lage. Neen. Maar het staat niet eens vast dat wij slimmer zijn, zegt Hutchison tot de Noord-Amerikanen. Onze betrekkelijke welvaart is te danken aan het feit, dat wij toevallig terecht zijn gekomen op het rijk ste stukje grond, dat de aarde nog bezat. Als wij nagaan, hoeveel mensen erin ge slaagd zijn te leven in zulke dichtbevolkte streken en met zo weinig grondstoffen als dat in Engeland, Holland, België en Zwit serland bv. het geval is, kunnen wij dan naar eer en geweten volhouden, dat zij het slechter zouden hebben gedaan als zij de zelfde hulpmiddelen hadden gehad? Wij kunnen als burgers van een der genoem de landen deze onpartijdigheid slechts waar deren en de moed erkennen van deze Hut chison, die tegen hundred percent Ameri cans durft te zeggen dat zij „toevallig te recht zijn gekomen op het rijkste stukje grond dat de aarde nog bezat". Hij gaat verder. Hij zegt dat het onder bewuste Amerikaanse gevoel van superio riteit de betrekkingen met andere t volken blijft benadelen, vooral met de Aziatische. Dat is evenwel niet alleen met de Ameri kanen het geval. Hutchison voegt eraan toe: „Zolang onze kwajongens-arrogantie niet heeft plaats gemaakt voor een volwas sen bescheidenheid kunnen wij niet vol houden, dat wij geschikt zijn om het morele leiderschap van de wereld, dat ons wordt opgelegd, te aanvaarden". Wij zouden dit, sprekend over de Amerikanen, anders en vooral milder uitdrukken. Maar zijn wij ervan overtuigd dat zij aangewezen en bovendien geschikt zijn voor het morele leiderschap van de wereld? Neen, dat zijn wij niet, al voelen wij hoeveel Europa niet alleen aan kracht maar ook aan moreel ge zag verspeeld heeft. Als het zich niet in nieuwe vorm zou herstellen zou naar ons gevoel dit leiderschap in de wereld voor lopig ontbreken. Het wordt niet door wel vaart en energie verworven; het eist zoveel meer. >e „leugen van het heldhaftige offer" wordt door I-Iutchison ook gebrandmerkt. Hij verklaart: De grqns van onze hulpver lening is onze huidige levensstandaard. Ons altruïsme heeft bestaan uit een geweldige hoogconjunctuur. Wat wij ook individueel gedaan mogen hebben, dit land als geheel heeft geen offers gebracht. Wij zijn in een nieuw soort oorlog gewikkeld, een oorlog die met economische en ideologische wa pens gevoerd wordt. De kracht van Enge land en Europa is voor Amerika van essen- tiëel belang en moet daarom gehandhaafd worden. Dit is alles erg openhartig en eerlijk; wij antwoorden dat wij met dat al de grote stijl, de durf, het brede inzicht waarmee de Amerikanen de hulp aan Europa onderno men hebben zonder voorbehoud bewonde ren en dat wij in die trant van beleid wel een voorbeeld voor de wereld zien. Tenslotte heeft Hutchison „de leugen van de universele wetteloosheid" bestreden en jdat is een onderwerp op zichzelf, dat ook in de vorm waarin hij het behandelt aparte beschouwing vergt. Het is een zaak die geenszins alleen Amerika of zelfs in het bijzonder Amerika betreft. R. P Hoesni Zaim vermoord, niet geëxecuteerd De correspondent te Damascus van het Britse blad The Times verklaart stellig dat het bericht, dat president Hoesni Zaim van Syrië en zijn premier Berazi voor een militair tribunaal terecht hebben gestaan, onwaar is. De officieren, die hen hadden gear resteerd, schoten hen op weg naar de kazerne van Mezze neer zonder dat zij daartoe opdracht hadden gekregen, aldus de correspondent. In Straatsburg begint het commissiewerk Labour-afgevaardigden zullen waken voor overvleugeling van nationale instellingen STRAATSBURG, 26 Augustus (A.N.P.). De Europese consultatieve Assemblée werkte zich vandaag met een nieuwe stort vloed van redevoeringen verder door haar werkprogram en beëindigde de algemene debatten.' Zij kan thans haar volle aandacht besteden aan het commissiewerk, waarmee de teksten zullen worden opgesteld van de resoluties, die op de tafel van het comité der ministers zullen komen. Reeds thans kan worden vastgesteld, dat de kern van deze resoluties zal bestaan uit een verzoek om de werkzaamheden van de Assemblée en haar commissies uit te brei den over een langere periode dan de toe gestane maand. De politieke en economi sche commissies hebben reeds bij het eerste contact de tendens getoond te streven naar een permanent karakter of tenminste naar een zo lange levensduur, dat het mogelijk zou zijn rapporten op te stellen over gecom pliceerde zaken als Europa's economische en politieke structuur. Tijdens het sociale debat van heden is door de Nederlandse afgevaardigde Serra- rens betoogd, dat deugdelijk werk slechts in samenwerking met de bestaande organen en op lange termijn kan worden gedaan. Ten overvloede is er ook nog Churchills suggestie om voor Duitslands toelating in Januari "een nieuwe zitting te houden. Het is dus duidelijk, dat de voornaamste aanval op het leidende orgaan van de Raad van Europa, het comité der ministers, er op gericht zal zijn de Assemblée en haar orga nen permanent te maken. In Labourkringen maakt men er geen geheim van, dat men het wenselijk acht zulk een snelle ontwikkeling te remmen. De Labour-afgevaardigden zullen zich in de commissies tegen deze tendens verzet ten, naar zij voorgeven omdat zij veelvul dige zittingen van de Assemblée of de com missies een veel te zware belasting achten in verband met de parlementaire verplich tingen. die de leden in de eigen landen heb ben. Lange afwezigheid van parlements leden kan volgens hen niet worden geduld. In Januari speciaal naar Straatsburg te rug te komen om Duitsland te begroeten zou volgens de Labour-leden onzinnig zijn, daar toelating der nieuwe republiek een zaak der ministers en der nationale parle menten blijft. Groepsvorming gaat stroef Het meest karakteristiek voor de eerste helft van de Assemblée is het feit, dat de Europese politieke groepen zich niet zo vlot hebben gevormd als werd verwacht. De Franse socialisten hebben er pogingen toe gedaan, doch de bijzondere positie die La bour inneemt heeft de vorming van een socialistisch blok verhinderd. Het enige soliede blok, dat in de Assemblée vorm heeft gekregen, is dat der aanhangers der Europese Beweging'. Zij tellen blijkens handtekeningen onder enkele resoluties der „Europese Beweging" bijna de helft dei- leden. De beraadslagingen hebben totnogtoe geenszins de kenmerken van een echt debat vertoond. In de lange reeks van uiteenzet tingen werden de meningen eerder naast elkaar gezet en de botsingen der meningen zal eerst in het commissiewerk plaats heb ben. Dat onder deze omstandigheden de be langstelling voor een algemene discussie gaandeweg is afgenomen bleek ook van daag weer, nu culturele en sociale proble men werden behandeld voor een zaal. die voor driekwart leeg was. De inleiding tot de behandeling van de sociale rol van de Raad van Europa werd voornamelijk gedragen door de redevoerin gen van Serrarens en van de Belg Heymans. De heer Serrarens stelde voor een ontwerp van een Europese code van sociale zeker heid op te stellen in nauwste samenwer king met het internationaal arbeidsbureau. De heer Heymans stelde problemen als coördinatie van sociale maatregelen in di verse landen en nieuwe sociale conventies als doel van studies der sociale commissie. De Britse Labour-leden waarschuwden ook in deze voor een streven naar te ver gaande uniformiteit. De sociale diensten van verschillende landen konden volgens het Labour-lid Whiteley niet in een keurs lijf worden geperst. De Labour-leden kon digden aan dat zij zullen waken tegen over vleugeling van nationale organen. De juridische commissie heeft vandaag vorderingen gemaakt in de richting van een compromis tussen twee uiteenlopende me ningen omtrent het karakter van de con ventie voor de mensenrechten. Zij hoopte een compromis te bereiken. De Assemblée is thans uiteengespreid over zes commissiezalen en zal niet voor het midden van de volgende week weer in plenaire zitting bijeen komen. Russen in het Hongaarse leger Het met vergunning der Amerikaanse bezettingsautoriteiten verschijnende Ween- se dagblad „Wiener Kurier" bevatte Vrij dag een bericht, inhoudend dat de leiding van het Hongaarse leger geheel in han den van Sovjet-Russische officieren is overgegaan. Volgens het blad wordt het Hongaarse ministerie van Landsverdedi ging te Boedapest geheel door vier gene raals en twee kolonels van het Sovjet- Russische leger beheerst. Dit geschiedt door middel van „zogenaamde Sovjet-Rus sische verbindingsofficieren", waarvan ei meer dan veertig bij de Hongaarse strijd krachten zijn gedetacheerd, terwijl ook in elk der commanaobureaux van de vier militaire districten, waarin Hongarije is verdeeld, twee Sovjet-Russische verbin dingsofficieren werkzaam zijn. Volgens de ..Wiener Kurier" zijn de enige Hongaarse officieren, die door de Russen worden ver trouwd, kolonel-generaal Muchaly Farkas, veldmaarschalk Alexander Nogradi en het hoofd van de militaire politie Geza Revesz, die allen hun militaire opleiding in de Sovjet-Unie hebben genoten. Met cle „Nieuiu Amsterdam" vertrok gistermiddag dr. H. J. van Mook, de vroegere Luitenant Gouverneur-Generaal in Indonesiëuit Rotterdam naar de Verenigde Staten om zijn ambt van hoogleraar te aanvaarden. Dr. van Mook en zijn echt genote aan boord van Nederlands vlaggeschip. Zal Tito zich tot de Veiligheidsraad wenden BELGRADO (United Press). In com munistische kringen in Belgrado was men van mening dat Joegoslavië zijn geschil met de Sovjet-Unie voor de Veiligheids raad zou brengen wanneer dit land zou doorgaan met zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van Joegoslavië. Deze bi-onnen bevestigden dat de laatste paragraaf van de nota die enkele dagen ge leden aan de Sovjet-Unie was overhandigd, betreffende de „internationale verplich tingen" direct sloeg op de inhoud van het handvest der UNO. Er werd echter aan toe gevoegd dat maarschalk Tito niet van plan was de zaak in de Veiligheidsraad aan hanging te maken tenzij de toestand nog zou verergeren. Tito wacht thans op de volgende stap die de Russen zullen ondernemen. De Joegoslaven hebben hun politiek enigszins gewijzigd; sinds kort speculeren zij meer en meer op de publieke opinie. Alle buitenlandse verslaggevers krijgen nu een visum om het Joegoslavisch grond gebied te betreden. De publicatie van de laatste Joegoslavi sche nota geschiedde op een bijzondere wijze. Ditmaal kregen alle corresponden ten een goede Engelse vertaling van de nota in handen, zelfs nog voordat het offi ciële nieuwsbureau Tan jug de inhoud van de nota bekend had gemaakt. Goedkopere bananen in aantocht Nu het invoercontingent van de Canari- sche bananen is uitgeput, worden thans Fyffesbananen ingevoerd. Vandaag zal het schip „Martina" met een zending van 200 ton uit Panama in ops land arriveren. De aankoopprijs van dezebananen is belangrijk lager dan die van de Canarische. De maxi mumprijs is dan ook voor de consument van f 1.82 op f 1.38 per kilo verlaagd. Burgemeester van Hamburg antwoordt dr. Drees HAMBURG, 26 Augustus. (DPD). De burgemeester van Hamburg, Brauer, heeft dezer dagen geantwoord op een uitnodi ging van de Nederlandse minister-presi dent dr. Drees. Brauer verklaart, dat hij te gelegener tijd gaarne gebruik zal ma ken van het aanbod, dr. Drees in Neder land te bezoeken. Tevens zou Hamburg zich verheugen dr. Drees als gast te mo gen begroeten. Paul Hoffman: „Engelands hoop op verhoging der Marshall-hulp is ijdel" LONDEN (United Press). De leider van de Marshall-administratie Paul Hoff man deelde kort voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten mede dat Groot-Brittan- nië zijn hoop betreffende een verhoging van de Marshallhulp voor het volgend jaar niet in vervulling zou zien gaan. „Groot-Brittannië zal niet de dollars krijgen die het zegt nodig te hebben.. Er zal niet genoeg geld aanwezig zijn om aan de Engelse eisen te kunnen voldoen". Beperking van hef Brifse invoerprogramma zou noodzakelijk kunnen zijn Het woord is aan.... Henri Taylor: Een geheim wordt soms het best bewaard door geheim te houden dat het een geheim is. Uit Sermons (1653) Blindganger Te New York is een jongeman aange houden. die reeds geruime tijd door detectives „geschaduwd." werd. Beecher i Beth MacLeod droeg altijd een donkere bril en was in het bezit van een dokters- j attest, verklarende dat hij blind was. De twintigjarige MacLeod bevond zich l dagelijks op straat en deed met zijn j bedelarij geen slechte zaken. Na we- gens wangedrag uit de marine-dienst I £e zijn ontslagen, was hij er niet in ge- slaagd een behoorlijke betrekking te vinden. Sinds begin Januari was hij daarom gaan bedelen als „blinde" en hij bevond er zich wèl bij. Met zijn vrouw bewoonde hij een aardige flat op Brooklyn. Hij verdiende minstens drie dollar per uur en had zich reeds j een auto aangeschaft om „naar zijn werkte rijden. Dr. Herman Baruch, de scheidende ambas sadeur van de Verenigde Staten, is gister middag, eveneens met de „Nieuw Amster dam", naar zijn land teruggekeerd. Bij het vertrek van het schip uit Rotterdam groet dr. Baruch de velen, die hem uitgeleide deden. Proces tegen Von Mansfein Verschillende vroegere officieren van de gewezen veldmaarschalk Von Manstein hebben Vrijdag a décharge getuigenis af gelegd bij het proces te Hamburg, dat thans reeds vier dagen duurt. Toen het hof Woensdag de zitting ver daagde, verzocht Paget, de Britse verde diger van Von Manstein, verslaggevers om een oproep te plaatsen voor het verstrek ken van meer gegevens a décharge. Besloten werd de gewezen generaal der SS Ohlendorf van de „vernietigingsploeg" niet te horen. Ohlendorf is reeds ter dood veroordeeld. Wel zullen drie van zijn vroe gere officieren, die ook ter dood veroor deeld zijn. gehoord worden. De voorzitter van het hof, generaal sir Frank Simpson, heeft de Duitse politie verzocht „minder enthousiast" te zijn, als zij de rechters van de rechtszaal naar hun hotel bracht. Ge ëscorteerd door Duitse politiemannen met witte helmen, werden zij namelijk met een razende vaart, zonder dat acht gesla gen werd op het andere verkeer, door de stad gereden. Dit deed hem denken aan de wijze waarop de nazileiders vroeger wer den behandeld. Hongarije bedankt voor Amerikaanse invitatie Hongarije heeft Vrijdagavond een Ame rikaanse uitnodiging om zitting te nemen in een commissie, welke onderzoeken zou of Hongarije de clausule betreffende de mensenrechten van het vredesverdrag heeft geschonden, verworpen. In een Hongaarse nota worden de Ver enigde Staten beschuldigd van „herhaalde pogingen om zich te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden" van Honga rije. Het verdrag erkende Hongarije als een souvereine staat en verplichtte het tot op treden tegen alle manifestaties van fascis tische aard, aldus de nota. De Hongaarse regering zegt verbaasd te zijn over het feit, dat de UNO „een ge schilkwestie wilde maken van maatrege len. genomen door de Hongaarse regering, welke een uitsluitend binnenlandse aan gelegenheid zijn en welke een gevolg zijn van de bepalingen van het vredesverdrag". In een door de autoriteiten le Washing ton gepubliceerd memorandum over de Brits-Canadees-Amerikaanse financiële besprekingen, welke volgende maand zullen worden geopend, wordt gezegd dat wellicht een verdere beperking van het Britse in voerprogramma noodzakelijk zal zijn, ten zij de dollarinkomsten worden verhoogd. In het memorandum wordt er voor ge waarschuwd, dat wanneer de huidige voor stellen inzake de Amerikaanse hulpverle ning definitief door het Congres worden aangenomen, de hulp die krachtens het herstelprogramma beschikbaar zal zijn, voor alle aan het plan-Marshall deel nemende landen ongeveer 30 procent min der zal zijn dan het vorige jaar. Als voornaamste doel van de komende conferentie te Washington werd genoemd ..De uitwisseling van gedachten over het Britse dollarprobleem in het licht van de noodzaak van aanpassing aan het dalende niveau van de Amerikaanse hulp". Dit pro bleem omvat „ernstige moeilijkheden, welke niet spoedig of gemakkelijk zullen kunnen worden opgelost". Met betrekking tot het recente Britse verlies aan reserves wordt in het memo randum gezegd, dat de Amerikaanse rege ring ten volle de ernst van de situatie er kent zowel voor het Britse imperium als voor de rest van de wereld, en .dat de mi nister van Financiën, Snycler, te Londen zeer onder de indruk was gekomen van de ernstige pogingen die de Britse regering in het werk stelt om een situatie meester te worden, een situatie welke moeilijker is dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Hieraan wordt toegevoegd, dat de centrale reserves van het sterlinggebied zijn ge daald van 1.898 millioen dollar op 31 Maart. 1949 tot 1.636 millioen dollar op 30 Juni 1949. Er wordt echter op gewezen, dat En geland nog aanzienlijke activa op lange termijn in het buitenland bezit. De Britse investeringen in de Verenigde Staten heb ben een geraamde waarde van ongeveer 2 milliard dollar en de waarde van de inves teringen in andere gebieden bedraagt enige keren dit cijfer. In de „New York Times" wordt gezegd, dat de Amerikaanse vertegenwoordigers zich op de komende besprekingen zullen moeten houden aan de structuur van de Amerikaanse plannen met Formosa Het te Hongkong verschijnende Chinese blad Takoengpao meldt, dat de Verenigde Staten officieel aan de Chinese nationalis tische regering hebben meegedeeld, dat zij de nationalistische vesting Formosa willen overnemen en als voormalige Japanse be zitting militair bezetten. De beslissing over de status van Formosa moet op de Japanse vredesconferentie wor den genomen, doch na de oorlog is het ei land door China bezet en algemeen werd verwacht, dat het aan China zou worden toegewezen. Takoengpao schrijft, dat de leidende na tionalistische politicus generaal Woe Tsji- Tsjen te Tokio met generaal MacArthur over deze kwestie heeft gesproken zonder tot een positief resultaat te zijn gekomen. Volgens andere Chinese berichten willen de Verenigde Staten met Tsjang tot over eenstemming geraken over een Ameri kaanse bezetting van Formosa om te voor komen. dat het eiland door de communisten wordt veroverd. bestaande nationale economische buiten landse politiek. De leidende beginselen voor John Snyder, minister van Financiën, Dean Acheson, minister van Buitenlandse Zaken en Paul Hoffman, administrateur van het Marshall-plan, zullen worden ont leend aan het wederkerige handelspro gramma, dat de Verenigde Staten 'sedert 1934 hebben gevolgd, aan de overeenkom sten van Bretton Woods en aan het thans in werking zijnde Europese herstelpro gramma. Geallieerd meningsverschil inzake Oostenrijkse verkiezingen WENEN, 26 Augustus (Reuter). Pogingen van de Engelse en Amerikaanse vertegenwoordigers in de geallieerde be stuursraad in Oostenrijk om het mogelijk te maken, dat in verband met de verkie zingen van negen October nieuwe politieke partijen kunnen worden gevormd zonder voorafgaande goedkeuring van de raad, zijn na een hardnekkig debat van vier uur mis lukt. De Franse vertegenwoordiger, generaal Bethouart, verzette zich tegen het desbe treffende voorstel. Indien de controle van de raad over de vorming van partijen werd opgeheven, zo zei hij, zou er niets meer zijn dat een herleving van Nazi-groepen zou kunnen verhinderen. De Russische vertegenwoordiger, gene raal Sviridof, was het met generaal Bethouart eens. In sommige Oostenrijkse politieke kringen is men zeer ongerust over het feit, dat de raad in deze kwestie niet tot over eenstemming is gekomen. Negen September is de limiet voor het indienen van candi- datenlijsten. Oostenrijkse politieke waarnemers vre-i zen dat er gevaar bestaat dat, indien nieuwe partijen aan de verkiezingen deelnemen zonder goedkeuring van de raad, de ver kiezingen misschien ongeldig worden ver klaard, wanneer het resultaat der verkie zingen een der geallieerden niet bevalt. Orkaan in Palm Beach MLAMI, 27 Augustus. (Reuter). Gis teren is de luxueuze badplaats Palm Beach in Florida geteisterd door een orkaan waar van de snelheid meer dan 170 k.m. per uur bedroeg. De daken van vele huizen en twee scholen werden afgerukt en de stra ten met ontwortelde bomen en puin be zaaid. De electrische stroomvoorziening werd afgesneden en windsnelheidsmeters afge rukt, nadat zij windstoten van 200 k.m. hadden geregistreerd. De bevolking aan de Oostkust van Flo rida werd door het meteorologisch insti tuut van Miami gewaarschuwd, dat „het ergste nog moet komen". Volgens voorlopige berichten is alleen in West-Palm Beach voor millioenen dol lars schade aangericht. Tot dusver zijn er slechts een dode en twee gewonden. Langs de kust zijn alle palmbomen ont worteld. Hoge pijnbomen, die de beruchte stormen van 1928 en 1947 doorstonden, zijn thans vernield. Brievenbussen werden door de orkaan van de muren gerukt en tezamen met kokosnoten, stukken puin en andere losse voorwerpen door de straten voortgejaagd. De stad werd keer op keer fel verlicht, doordat hoogspanningsdraden afknapten en kortsluiting maakten. i Ontploffing op Amerikaanse onderzeeër in de IJszee Zeven redders omgekomen De Amerikaanse onderzeeër „Cochïno"t die tot het laatste naoorlogse type behoort, is Vrijdagochtend bij een oefenvaart in de Noordelijke IJszee verongelukt, waarbij een officier en zes manschappen om het leven kwamen. Vijf van de overlevenden zijn gewond, doch niet ernstig. Toen de duikboot aan de oppervlakte was, had een ontploffing plaats in de lucht- accumulatorruimte, waarop de boot zonk. De duikboot „Tusk", die van het zelfde type is als de „Cochino", is met de over levenden in de haven van Hammerfest aangekomen. De hoofdchirurg van het zie kenhuis te Hammerfest heeft zich aan boord begeven en een Amerikaanse arts is per vliegtuig uit Oslo overgebracht. Óp speciaal bevel moete» de gewonden aan boord van de „Tusk" behandeld wor den en buiten de twee doktoren mag nie mand jxet schip betreden. De omgekomen zeelieden behoorden allen tot de bemanning van de „Tusk", die poogde haar kameraden van de „Cochino" na de ontploffing te redden. Hierbij wer den 13 redders overboord geslagen, van wie slechts 6 weer konden worden opge pikt. De gehele bemanning van de „Cochino" werd gered. Cijfers van de pokken-epidemie in Batavia en Ommelanden Van het begin van de pokkenepidemie in Batavia af ioï en met 31 Juli werden in genoemde plaats in totaal 5.358 pokken- patiënten opgenomen, waarvan ruim 80 Indonesiërs. Van hen zijn 1.790 gestorven en 3.094 als genezen ontslagen, de overige 2474 verblijven nog in de cl* ie centra: Kra- mat Djati, Onrust en het Centraal Batavi- aas Ziekenhuis. Batavia zelf is practisch voor 100 II, gevaccineerd en ongeveer acht tot negenduizend personen worden weke lijks gerevaccineerd. In de Ommelanden is ongeveer 80 van de bevolking gevac cineerd. Hoewel de bestrijdingsmaatregelen in tensief worden uitgevoerd, rekent men er op, dat Batavia nog wel een jaar pokken besmèt zal blijven verklaard. Aldus het hoofd van de G.G.D. te Ba tavia, di-. Marzoeki. „De ziekte heeft de laatste maanden het karakter aangenomen van een epidemie, dat wil zeggen de grote lijn neemt af, hoewel de curve van het ziekteverloop nog steeds blijft schommelen. In Februari lag het hoogtepunt. In één week werden toen 729 patiënten opgeno men. Dit viel echter samen met de opening van de barakken op Onrust. Sinds enige tijd gaan naar dit eiland nog slechts her stellende patiënten; nieuwe worden in Kra- mat Djati opgenomen. De meeste gevallen in Batavia komen voor in de wijken Kemajoran cn Tanah Tinggi. In de Ommelanden worden nog geregeld nieuwe gevallen gerapporteerd, die voor een groot deel in Batavia worden opgenomen. Wanneer in een kampong een patiënt overlijdt, worden het betrokken huis en de bevolking in de omtrek (tot een straal van 300 meter) gerevaccineerd. Soms worden dan nog meer pokkengevallen ge vonden. Op doodscliouw en begrafenis wordt nauwlettend toëgezien. Indien door om standigheden een patiënt thuis wordt ver pleegd, wordt een plakkaat met een waar schuwing op zijn huis bevestigd, terwijl de medebewoners 14 dagen in quarantaine moeten blijven. Bij overtreding hiervan volgt een proces-verbaal. Het vaccin wordt in voldoende hoeveel heid gemaakt op het Instituut Pasteur in Bandoeng en staat voortdurend onder con trole van het Eykmaninstituut in Batavia. De meest waarschijnlijke theorie voor het ontstaan van de epidemie is, dat de pokken van Malakka zijn overgekomen en via Asahan, Djambi, Zuid-Sumatra en Bantam verder in Oostelijke richting zijn overgebracht. Zoals gezegd, wordt er reke ning mee gehouden, dat Batavia nog een jaar besmet zal blijven. Al het mogelijke wordt gedaan om de ziekte,zo effectief mo gelijk te bestrijden", aldus dr. Marzoeki. In de Ommelanden werden tot en met 31 Juli 1.469 patiënten opgenomen, waarvan 149 zijn overleden en 901 konden worden ontslagen. De meeste komen uit de om geving van Tanggerang en Depolc. Van de circa 950.000 inwoners is ongeveer 80 gevaccineerd, in sommige streken 90 Ook in Bantam zijn grote gebieden gevac cineerd, vooral in de omgeving van de grote plaatsen en in het algemeen in de ge pacificeerde streken. (Aneta). WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geidig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vanavond en vannacht - veranderlijke bewolking met enkele verspreid op tredende onweersbuien en op vele plaatsen mist. Weinig wind. Morgen overdag: nu en dan zonneschijn en voornamelijk in da namiddag hier en daar een onweershui. Over het alge meen zwakke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 28 Augustus: Zon op5.44 uur; onder 19.38 uur. Maan op 11.37 uur; onder 21.09 uur. 29 Augustus: Zon op5.46 uur; onder 19.35 uur. Maan op 13.08 uur; onder 21.28 uur. Hoog- en laagwaterttfden in TJmuiden Zaterdag 27 Augustus: Hoogwater: 5.4018.05 uur. Laagwater: 1.3513.49 uur. Zondag 28 Augustus: Hoogwater: 6.21—18.46 uur. Laagwater: 2.1414.28 uur. Maandag 29 Augustus: Hoogwater: 7.0419.29 uur. Laagwater: 2.5515.10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1