Voetbaitournooien Telefoon Nr. 13000 GESTOORD Maandag 29 Augustus 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant s RCH is er niet in geslaagd de tweede tonde te bereiken in het tournooi om de Zilveren bal te Rotterdam. Een uiterst fanatiek spelend Willem 2 bood de Haar lemmers geen gelegenheid hun gewone spel te ontwikkelen. Bovendien verzuimde RCH over de vleugels te spelen. Daardoor waren de aanvallen niet zo krachtig als men van RCH gewend is. Vos en Lassehuit speelden in. de achterhoede een goede par tij. Rust trad in met blanke stand. Kort na de hervatting ontstond een doelworste- ling voor het Haarlemse doel, waaruit een doelpuni werd gemaakt. De Haarlemmers stelden vele pogingen in het werk de par tijen op gelijke voet te brengen, echter zonder succes. Willem 2 bracht de stand op 2-0 en RCH was uitgeschakeld. Verder werden in de kwartfinale gespeeld Emma- Wageningen 1-0; Feyenoord-Heracles 0-0 (Heracles wint na het nemen van straf schoppen) en Eindhoveh-VW 2-1. De halve eindstrijden hadden tot resultaat: Emma-Feyenoord 3-0 en Willem 2- Eind hoven 1-2. Zondag komen Emma en Eind hoven tegen elkaar. Een gelijk spel en een zege voor EDO EDO nam in Utrecht deel aan het tour- tiooi van Velox om de Zilveren Dom. Schij- venaar speelde bij de Haarlemmers mee. In de eerste ronde kwam EDO uit tegen Xerxes en het resultaat was 2-2. Straf schoppen moesten worden genomen en daarbij hadden de Rotterdammers meer succes. Xerxes verkreeg een voorsprong Van 2-0, waarna Roodselaar uit een straf schop tegenscoorde. In de tweede helft werd er minder goed gevoetbald. Steen- dam bracht de partijen op gelijke voet. Longa won met 2-1 van Velox en om de derde prijs bonden EDO en Velox de strijd aan. De Haarlemmers waren veel sterker dan de Utrechtenaren, die er tegen het einde niet veel van terecht brachten. Mo lenkamp en Verdam doelpuntten voor de rust en nadat Verdam de stand op 0-3 had gebracht, scoorde Velox tegen. Uit een strafschop bracht Roodselaar de stand op 1-4. De finale Xerxes-Longa leverde een zege Van 3-2 op voor de Zuidelijke club. DIO wint Elswout-tournooi Evenals verleden jaar heeft DIO zijn tournooi om de Elswoutbeker gewonnen door in de finale met niet minder dan 7-1 Van RCH 2 Ie winnen. Zaterdagmiddagtournooi In het Zaterdagmiddagtournooi van Zandvoortmeeuwen om de Gebr. De Graaf - wisselbeker won Umuiden met 7-0 van AMVJ en speelden Kennemerland en Zand- voortmeeuwen tc-gen elkaar 1-1 gelijk. Zandvoortmeeuwen plaatste zich na het nemen van strafschoppen in de winnaars finale tegen IJmuiden, welke a.s. Zater dag wordt gespeeld, evenals de verliezers finale Kènnemerland-AMVJ. H.F.C. zette het nieuwe seizoen goed in door in het tournooi om de „Jan v. Eclc"- beker op de derde prijs beslag te leggen. In de finale won Zeist van D.E.C. en kwam dus in het bezit van de „Jan v. Eck"- beker. Cricket in Engeland Het kampioenschap der counties Het is mogelijk dat het Engelse cricket kampioenschap eindigt in een „tie", het geen in zestig jaar niet is gebeurd. Middlesex is uitgespeeld met 192 punten in de 26 wedstrijden; Yorkshire heeft 180 punten in 25 wedstrijden en een go kans om zijn laatste match tegen Gla- :gan (dat verleden jaar kampioen was) te winnen. Een overwinning - levert 12 punten op. In geval van gelijk eindigen zou een beslissings-wedstrijd gespeeld moeten wprden. In zijn wedstrijd tegen Derbyshire heeft Middlesex het tengevolge van nervositeit over de kampioens-kans bijna verspeeld. Op 228 van Derbyshire antwoordde het in de' eerste innings slechts met 139. Der byshire maakte daarop 103 en Middlesex, dat 193 moest maken om te winnen, ver loor vijf wickets voor 36 runs. Toen stond Denis Compton er evenwel nog; met de voortreffelijke steun van de amateur R. W. V. Robins slaagde hij er in op een slecht wicket het bowlen meester te worden. Toen Robins uit was vond Comp ton nog steun in zijn broer Leslie en ten slotte won Middlesex met drie wickets. Het totaal was 196 voor 7 (D. Compton 97 not out, R. W. V. Robins 50, L. Comp ton 18>. Sport in 't kort NIEUWE SPELREGELS WATERPOLO. Op verzoek van de Sportcommissie van le Koninklijke Nederlandse Zwembond vordt hedenavond in Stoop's Bad een polo- v-edstrijd HVGBIJ gespeeld ender de gewijzigde spelregels, zoals deze zijn ont worpen door de heren Jan de Vries, voor zitter van de KNZB en Delahaye. Weinig wind bij de wedstrijden cp het Spaarne Zaterdag en Zondag woei er weinig wind op het Noorder Buiten Spaarne, waar de Haarlemse Jachtclub en de Haarlemse Zeil vereniging de jaarlijkse wedstrijden hiel den. In de namid'dag van de tweede dag kwam er meer wind, waardoor de gehele baan bezeild kon worden. De uitslagen van Zaterdag waren: Valkenklasse: 1. „De Kaag" 14.2 punten, an et S. Pieters. en P. L. vaar den Elshout; 2. Aalsmeer" 6 punten met A. I-Iartog en J. Kruyer. Olympia jollen: 1. Haarlemse Jachtclub 11.1 pnt. met D. Flemming en W. Smelt; 2. j,Amsterdam" 8.1 pnt. met J. J. Huurman"' en F. W. Masselman. 16 m.2 eenheidsklasse: 1. Haarlemse Zeil vereniging 14.2 pnt. met W. J. en .C. de Jongh; 2. Jaohtvereniging „Watervrienden", Haarlem 6 pnt. met H. Honing en A. van Hemert. 12 m2 sharpie klasse: 1. Vlnkeveen/ Abcoude 17.1 pnt. met A. R. Swagers en R. Kremer; 2. „Aalsmeer" 13.1 pnt. met S. en H, Kraan; 3. „Het Nieuwe Diep", Amster dam 12 pnt. met II. I-Ioningh en G. Visser. 12 voetsjollen: 1. „De Kaag" 35.1 pnt met B. P. Hageman en T. van Eek; 2. Haarlemse Jachtclub 29.1 pnt. met D. Verhaar en D. Schoen; 3. „De Koearen" Amsterdam 17.pnt. arret M. van Notten en A. Zegers; 4. Ko- arinklijke Roei- en Zeilvereniging, Amster dam 16 pnt. met D. Schouten en J. Bier; 5. Zaanse Onderlinge 12 pnt. met A. C. H: Amons eir L. Amons. Ook op de tweede dag van de nationale zeilwedstrijden waren de weersomstandig heden aanvaorkelijk niet bepaald gunstig. Bij de start in de morgenuren was het vol komen windstil en de wedstrijdcommissie besloot de baan ook nu weer voor de helft in te korten. In de middaguren werd het echter beter en stak er een stevig briesje op uit West-Noord-Westelijke richting, het geen aanleiding was onr thans de volle baan te zeilen. Daardoor waren de wedstrijden interessanter dan de vorige dag. De uit slagen waren: 12 m. Sharpie klasse: 1. Th. Kraan „Aals meer": 2. J. C. J. van Sleveren, „Aalsmeer"; 3. G. Visser „Het Nieuwe Diep", Amster dam. 16 m. eenheidsklasse: 1. J, Swart „Zwet en Marken", Zaandam; 2. J. Bakker, Zaanse Onderlinge; 3. J. J. Meester „De Schenkel", Amsterdam; 4. C. de Jongh, Haarlemse Zeilvereniging. Olympiajollen: 1. J. J. Huurman Jr., „Amsterdam": 2. II. Lesage „De Schinkel"; 3. G. J. Hogewind, Haarlemse Jachtclub; 4. D. Flemming, Haarlemse Jachtclub. Valkenklasse: 1. J. P. J. Bakker. De Kaag"; 2. J. Bier, Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging, Amsterdam; 3. W. Balder „De Koenen". 12 voetsjollen a: 1. A. Zegers „De Koe nen": 2. P. B. Hageman „De Kaag"; 3. D. Verhaar, Haarlemse Jachtclub; 4. De Ruy- ter „Nieuwe Meer". 12 voetsjollen b: 1. W. van Bergen, De Kaag: 2. mej. L. J. Wansink, Haarlemse Jachtclub; 3. A. Bouwman. Haarlemse Jachtclub: 4. A. A. Kolk „De Kaag". In de vrijheidsklasse werd één prijs toe gekend en wel aan J. M. van Tol van „Uitgeest". PHILIPS ERRES WALDORP RADIO met prima service 3. G. KAASENBROOD... Technisch groot! GR. HOUTSTRAAT 131; SMEDESTRAAT 7 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 27 Augustus 1949 ONDERTROUWD: 27 Aug., J. Rorije en S. van Welt. GEI-IUWD: 27 Aug., W. J. Hammink en A. M. M. Angevaare; H. P. van Maanen en W. C. Cohen Tervaert. BEVALLEN van een zoon: 26 Aug., M. A. Overgoorvan der Linden; 27 Aug. G. van Lammerende Man. BEVALLEN van een dochter: 25 Aug.. E. M. LeevendigKors; 26 Aug., M. Houben Breeuwen W. M. van den Boogaard Pollet; 27 Aug., E. A. van Eistvan den OVERLEDEN: 25 Aug., C. van Horick, 68 jj^ Oost Indies txaat. TAXI 13000 PLEIN 33 Dinsdag 30 Augustus is ons We zijn uitsluitend te bereiken onder no. 17000 of 16644 Herdenkingsbijeenkomst van het 18de dépöt-bataljon De club „18de dépöt-bataljon Haarlem 1939-1940" hield gisteren in haar oude legerplaats, het Krelage-huis, een herden kingsbijeenkomst. De yijftig oude getrou wen die naar Haarlem waren gekomen, werden eerst toegesproken door de voor zitter van de club, de res.-kapitein J. J. Verhaar die de geschiedenis van de mobili satie nog eens ophaalde en er zijn ver heugdheid over uitsprak, dat de oude band was blijven bestaan. Nadat een sergeant hoornblazer de „Last Post" had geblazen, werden de namen, voorgelezen van hen die de club ontvallen waren en daarna werd een minuut stilte in acht genomen. De ere-voorzitter, maj. b.d. J. J. Koop man, oud-commandant van het bataljon, verzocht daarna de adjudant instructeur L. J. G. Meyer naar voren te komen en nadat het signaal „Geeft acht" was geblazen, las de luitenant-adjudant P. B. Selle het Ko ninklijk Besluit voor, waarbij aan de adjudant de gouden medaille voor 36-jarige dienst werd verleend. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, reikte de kapitein Verhaar aan majoor Koopman het mobilisatie-oor- logskruis uit. De majoor hield daarna een toespraak waarin hij vertelde, hoezeer hij er eerst tegen op had gezien om een batal jon te commanderen, waarin zoveel Am sterdammers zaten, omdat men hem gezegd had, dat deze zich niet gaarne in een keurs lijf lieten dwingen en ware meesters in het „drukken" waren. Hij had echter ge merkt, dat wanneer de nood aan de man kwam, men voor 100% op hen kon rekenen. Na zijn rede reikte majoor Koopmans aan de leden van de club het mobilisatie-oor - logskruis uit. Ook hierna werd weer het Wilhelmus gespeeld. Na dit plechtige gedeelte ging men over tot het bitter-uurtje, waarbij de aan het bataljon welbekende tompouces werden rondgedeeld door de oud-kantine-baas, die zich voor deze gelegenheid in het oude uniform had gestoken. Nadat een film uit de mobilisatie-tijd was vertoond, ging men aan tafel voor het diner, waarbij tal van redenaars de kans waarnamen om allerlei genoeglijke herinneringen uit de mobili satie-tijd op te halen. academie VOOR Voortgezet Economisch onderwijs gevestigd te Haarlem Avondopleiding voor Economische en Sociale Wetenschappen Rector: Mr. J. Bierens de Haan Docenten: Mr. J. Bierens de Haan (Sociologie) Drs. A. I. Diepenhorst (Economie) Mr J. van Hoorn Jr (Recht) Prof. Dr. J. L. Mey (Bedrijfseconomie) Dr. M. Rozelaar (Wijsbegeerte) Drs. H. Klompmaker (Econ. Geschied Lessen in afzonderlijke vakkentegen speciaal tarief mogelijk. AANVANG DER LESSEN: 16 Sept. 1949 in het gebouw H.B.S.'-A., Zijlvest te Haarlem. PROSPECTUS EN INLICHTINGEN I ACADEMIE voor VOORTGEZET ECONOMISCH .•ONDERWIJS Heemst. UTeef 64 - Heemstede - Tel. 29100 Winterdienst N.Z.H. gaat 11 September in De ervaring heeft de N.Z.H. geleerd, dat het vervoer na 31 Augustus met sprongen terugloopt. Daarom heeft de directie be sloten de nieuwe winterdienstregeling niet meer tegelijk met die van de spoorwegen te doen ingaan, doch per 11 September. Wij geven hieronder een overzicht van de belangrijkste wijzigingen. Een deel daarvan hebben wij reeds gepubliceerd. Op de lijn HaarlemLeiden wordt des avonds de twintigminutendienst omgezet in een halfuursdienst, behalve op Zaterdagen en Zondagen, dan wordt ieder kwartier gereden. De bussen van Haarlem naar Noordwijk zullen weer ieder uur vertrekken, t.ussen Noordwijk en Den Haag blijft de halfuurs dienst gehandhaafd. Wat. de stadsdiensten in Haarlem betreft, wordt op lijn 1 tussen Heemstede (Javalaan) en Haarlem (Sta tion) tussen 7 en 9 uur en tussen 13 en 20 uur een vijfminutendienst gereden, op de overige uren en op het traject tussen Haar lem (Station) en Haarlem-Noord (Vergier de weg) een tienminutendienst. Om het half uur zal een bus doorrijden naar De Glip, dat op het ogenblik ieder uur een verbin ding met de stad heeft. Bij wijze van proef wordt een nieuwe lijn 2 ArchipelstraatStationVerwulft Öostvest ingevoerd. Het eindpunt van lijn 3 wordt nu (defini tief) de Laan van Bloeinenhove. IJmuidense werknemers protesteerden bij de Koningin Officiële reactie: „Protest ongegrond" Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de reactie op de brief, die door de IJmuf- der Bestuurdersbond aah H. M. de Koningin en de minister van Binnenlandse Zaken is verzonden, in officiële kringen vrij scherp geweest. In bedoelde brief werd protest aangetekend tegen het feit dat vertegen woordigers van de werkgevers wel en die van de werknemers niet aan het Koninklijk Paar zijn voorgesteld. Dit protest werd van officiële zijde „ongegrond" genoemd. De lijst van genodigden, aldus wei-d ons meegedeeld, is met de grootste zorg door het college van B. en W. van Velsen opge steld en zij werd lang voor het Koninklijk bezoek gepubliceerd, zodat op dat moment eventuele grieven en wensen kenbaar ge maakt hadden kunnen worden. Door de beperkte ruimte in de Velsense raadszaal moest een selectie worden toegepast, zodat buiten de raadsleden slechts 14 genodigden konden worden toegelaten. Onder hen be vonden zich twee werkgevers directie leden der Hoogovens en Papierfabrieken en de andere grote bedrijven konden niet vertegenwoordigd zijn. Onder de uit genodigde raadsleden bevonden zich drie raadsleden-vertegenwoordigers van de IJ. B.B., de heren D. Verbaan, I-I. de Boer en J. Luikman, van wie twee weliswaar in hun functie als raadslid tegenwoordig wa ren,maar daarnaast ook de IJ.B.B.vertegen- woordigden, hoewel hun lidmaatschap van de raad zoals in zulke gevallen gebrui kelijk is prevaleerde boven hun functie in de IJ.B.B. Deze methode is waar nodig ook in Haarlem gevolgd. Van het secretariaat van H. M. de Ko ningin vernemen wij, dat een antwoord aan de IJ.B.B. inmiddels reeds is vex-zonden. Het badhuis aan het Drilsmapiein Vergroting is nodig De Haarlemse raad besloot 3 Maart 1948 om aan de Haarlemse Stichting voor Wo ningverbetering, gevestigd te Haarlem, een bedrag van 17.000 te leen te verstrekken voor het aanbrengen van diverse voorzie ningen aan het haar in eigendom toebeho rende volks-douchebadhuis aan het Drilsmapiein. Voorts werd het bedrag dei- jaarlijkse bijdrage van ten hoogste 4000 nader bepaald op 7200 of zoveel minder als blijkens de exploitatierekening nodig zal zijn. Indertijd werd aangenomen, dat in de toekomst gerekend zou moeten worden met een aantal baden van 1400 per week en een spits van 440 baden per dag. De practijk wijst echter inmiddels al uit, dat het ge bruik van het badhuis dusdanig is, dat thans spitsen voorkomen van ruim 600 baden per dag. Het is daarom nodig ge bleken, alsnog nadere voorzieningen te treffen. De haaraan verbonden kosten zijn geraamd op 17.000. Met de aldus ver beterde installatie, welke in type overeen komt met de installaties in de badhuizen aan de Van Egmondstraat en aan de Scho tersingel en welke aan redelijke te stellen eisen voldoen, kan een goed resultaat wor den verkregen. Zij is in staat spitsen van 630 baden per dag op ie vangen. B. en W. stellen de raad voor. genoemde stichting alsnog in staat te stellen bedoelde voorzieningen te treffen door haar ook genoemde som ter leen te verstrekken tegen een rente van 3?s% 's jaars, af te lossen in tien jaren. Vereniging voor Handenarbeid vergaderde De vereniging voor Handenarbeid hield Zaterdag in het Kennemer Lyceum te Overveen een algemene vergadering onder leiding van de heer B. J. A. Stoopman uit Nijmegen. In zijn openingswoord deelde deze mee, dat de algemeen voorzitter, de heer J. A. Sellenraad uit Enschede en Broeder Hubertus uit Den Haag wegens ziekte verhinderd waren de vergadering bij te wonen. Hun werd een telegram, waarin de beste wensen werden uitgesproken, ge zonden. De voorzitter heette welkom de heer F. S. Noordhoff, wethouder van Haarlem, me juffrouw De Bruin, vertegenwoordigster van het gemeentebestuur van Bloemendaal en de heer W. Schoenmakers, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haai'lem. De heer P. van de Wind uit Heemstede begroette als voorzitter der Haarlemse af deling de afgevaardigden. Hij deelde mee, dat de afdeling vorig jaar opnieuw is op gericht en dat er inmiddels goed werk wordt verricht. De leden verheugen zich er over, dat de jaarvergadering in deze om geving gehouden wordt. De vereniging was in April vertegen woordigd op het internatioaal paedagogisch congres in Mainz. De heer M. R. Groene- wege uit Dordrecht deed enige medede lingen over dit congres. Spreker zeide, dat de vereniging er geen spijt van behoeft te hebben de uitnodiging naar Mainz te gaan te hebben aanvaard. Er was immers gele genheid in de Franse zóne te tonen, wat er op het gebied van de handenarbeid in ons land gedaan wordt. Fotomateriaal, knipsel- werk en een film waren meegenomen en hiervoor hadden de deelnemers aan het congres grote belangstelling. De heer L. W. Immlnk uit Rotterdam, die het congres ook heeft bijgewoond, besprak het nut van het gebruik van de film. In Mainz is hierop reeds de aandacht geves tigd. Er ontbreekt echter een behoorlijke film op het gebied van de handenarbeid, waarmee ons land zich kan vertegenwoor digen. Spreker hoopte dat de leden der vereniging gedachten kenbaar zullen maken waardoor het mogelijk wordt in de toekomst een film te vervaardigen, welke betrekking heeft op de handenarbeid. De middagbijeenkomst was gewijd aan huishoudelijke zaken. In de vergaderzaal was een tentoonstel ling ingericht van handenarbeid door kin deren verricht. Ook waren benodigdheden voor het handenarbeidonderwijs te zien. De Haarlemse Gemeentebedrijven Resultaten over het eerste halfjaar van 1949 De Statistische Gegevens der gemeente Haarlem geven cijfers over de Haarlemse gemeentebedrijven over de eerste zes maan den van 1949. Electriciteit Het electriciteitsbedrijf leverde in de eerste zes maanden van 1949 af 32.524.107 KWU, tegen 30.294.413 in hetzelfde tijdvak van 1948. Een stijging dus van 2.229.694 KWU of 7.4 Gas Voor de gasfabriek zijn de cijfers: zes maanden van 1949: 19.941.366 m3; zes maanden 1948: 18.514.517. Stijging 1.426.849 m3, of 7.7 Water le halfjaar 1949: 1.708.761 m3; le half jaar 1948: 1.605.006 m3. Stijging 103.755 m3 of bijna 9.8 Hef rapport van de commissie Prof. ter Veen Over de grenzen der ge meenten in Noordholland Bekend is dat in 1941 door Gedeputeerde Staten van Noordholland een commissie is ingesteld, onder voorzitterschap van prof. dr. H. N. ter Veen, hoogleraar aan de gem. Universiteit te Amsterdum, die zich heeft beziggehouden met het instellen van een geografisch, sociografisch, economisch en stedebouwkundig onderzoek betreffende de provincie Noordholland en de gemeenten waaruit deze gevormd is. Bij de opdracht aan de commissie heeft op de voorgrond gestaan de vraag in hoeverre de huidige gemeentelijke indeling en het beloop der recti, onwelen viel met het hoofd op de iipstaandn eemeentesrenzen (dani'bii inbe- jrottoirbana. Het meisje nep een lichte De Nederlandse zwemster mevr. W. Croes-van Rijssel heeft Zaterdag haar tweede poging om over het Kanaal te zwemmen, móeten opgeven. Zij scheidt er nu maar mee uit-. HAARLEM EN OMGEVING Op de Rijksstraatweg, hoek Korteweg, reed Zaterdagmiddag om ongeveer half zes een fletser togen een motorrijwiel op. De fietser viel en zijn zoontje van zestien maanden oud. dat vóór op de fiets zat, kreeg een lichte hersenschudding. Het kind wordt thuis verpleegd. Een veertienjarige wlelrijdsler werd Zondagavond, toen zij op de Kloppersingel bestaande gemeentegrenzen (daarbij inbe grepen de provinciale grens) geacht kun nen worden te voldoen aan dc eisen welke daaraan uit een oogpunt zowel van doel matig overheidsbeheer als van maatschap pelijk belang moeten worden gesteld. Het eerste deel van het rapport der com missie zal over enkele woken In druk ver schijnen. Daarin wordt het vraagstuk der gemeentelijke indeling in het algemeen behandeld. Voorts worden algemene richt lijnen (normen) aangegeven waaraan ge meentelijke indeling behoort tc voldoen om levenskrachtige gemeenten op te leve ren. Daaraan is toegevoegd een uitvoerig historisch overzicht van de gemeentelijke indeling in Noordholland, waarbij een be langrijke plaats is gegeven aan de geschie denis van wetgeving, bestuur en recht spraak. Het eerste deel is dus van algemene strekking en het heeft daarom ook buiten de kring van belanghebbenden in Noord holland betekenis. Dit deel beslaat 360 pagina's. De uitgaaf van het werk wordt verzorgd door de Ver eniging van Nederlandse gemeenten. In het tweede deel zullen worden opge nomen de conclusies waartoe de commissie kwam. Daarin zullen dan ook dc voorstel len worden opgenomen voor een nieuwe indeling van Noordholland. Drie licht gewonden bij aanrijding op Leidsevaart Op de Leidsevaart reed Zondag omstreeks twaalf uur een motorrijder tegen een auto op, die van de Schouwtjesbrug naar de Pijlslaan reed. De oorzaak was, dat de automobilist de motorrijder, die in de richting Heemstede reed, geen voorrang verleende. De motorijdcr liep bij dc aan rijding snijwonden in het gezicht op en kneusde enige ribben; zijn duo-pasagiere kreeg schaafwonden aan het linkerbeen en klaagde over pijn in dc rug, De echtgenote van de automobilist kreeg eveneens snijwonden in het gelaat. Auto en motorfiets werden belde vrij ernstig beschadigd. ■■■■■■■■■■Hmdlsje hersenschudding op en kreeg een bloed uitstorting boven het rechteroog. De KonInkiUkc Militaire Kapel geeft Woensdagavond 31 Augustus een concert in het Openluchttheater te Bloemendaal. liet eindpunt van dc buslijn 3 is ver legd van het Bos- en Duinplein naar het begin der Steneboslaan te Bloemendaal. De passagiers komen daardoor nog wat dich ter bij het Openluchttheater en het Kopje. TROUWAUTO'S Onze specialiteit sinds tal van jaren. Amsterriamsche Rijtuig Maatschappij Nederlands Volkstoneel in het Openluchttheater Gelukkig vond ook Zaterdagavond weer een flink aantal belangstellenden de weg naar het Bloemendaalse Openluchttheater, waar dit keer het Nederlands Volkstoneel een tweedelig programma verzorgde. De toeschouwers hebben een werkelijk uit bundig men is haast geneigd te zeggen: kinderlijk plezier beleefd om de snaakse „Schelmenstreken van Scapin" door Jean Baptiste Poquelin, die zich onder de naam Molière wat men noemt onsterfelijk maakte. Daar ik de aardige voorstelling van deze klucht bij vroegere gelegenheden (vorig jaar in de Haarlemmer Hout en nog deze zomer op een sportterrein in Heemstede) reeds van verschillende kanten mocht be lichten, behoef ik er thans niet veel nader op in te gaan. Voor een uitzondering komt echter in aanmerking de vertolker van de veeleisende titelrol, de betrekkelijk jeug dige Bob Goedhart, wiens spel mede door een ruim genomen vrijheid van beweging weer aanzienlijk won aan komische kracht, zonder dat hij er nochtans volledig in slaag de een menselijke achtergrond te suggere ren van zijn rebelse houding en geslepen gedrag. Het geheel draaide uit op een vlotte en vrolijke poppenkasterij, waar weinig zwakke plekken in te ontdekken vielen en de goede luim zich in een ratelend vuur werk van grollen ontlaadde. Op het décor van Weynand Grijzen kon men slechts aan merken dat de kleuren te sterk aan vloei baar behang herinnerden. Jammer genoeg bleef de opvoering van abele spel „Esmoreit" voor de pauze ver beneden de mogelijkheden, voornamelijk ten gevolge van ontoereikende regie. Niet alleen dat de verzen doorgaans zowel slecht als onduidelijk werden gesproken, bovendien kwam de inhoud van zelfs de schoonste passages bijna nooit uit kenbare gevoelens voort. Daarbij maakte men nu en dan een zinloos gebruik van de petiete rig aandoende décors, die de dichterlijke fantasie eerder inknotten dan dat zij haar behulpzaam waren. Waar bijvoorbeeld be vond zich de boomgaard, waar de liefelijke Damiet zich blijkens de tekst te vermeien placht? Toch zeker niet onder een Turkse poort van bordpapier, die er alleen maar toe meewerkte de omringende natuur te ontsieren, daarin nog bijgestaan door een hopeloos falende belichting Volkomen kleurloos was Wim Kouwen- hoven als de eens te vondeling gelegde prins. Hij presteerde niet veel meer dan het opzeggen van ouderwetse zinnen of mededelingen," in plaats van inderdaad zeer hevige en wisselvallige emoties te open baren. De gehele voorstelling trouwens werd gekenmerkt door dezelfde belange loze plichtmatigheid, waarmede sommigen in een museum de daar bijeengebrachte curiositeiten onder het oog nemen. Van dramatische spanning geen spoor. Fraai spel gaf eigenlijk alleen Hans van Meerten als de koning van Sicilië te zien, met name in zijn aandoenlijk simpele samenvatting der hoofdzaken van het Christelijk geloof om Esmoreit op slag te bekeren. Ook Nell Knoop had goede momenten, al ontbeerde men in de scène der herkenning van haar dood gewaande zoon wel deerlijk de juich kreet van het moederhart. Hooykaas en de zijnen bewezen een paar jaar geleden in de ruïne van Brederode dat het beter kan. Maar zoals gezegd maakten „De schel menstreken van Scapin" de avond meer dan goed, zodat wel niemand spijt van de verre tocht gehad zal hebben. Het is te hopen dat de vele wandelaars, die nog des avonds het nabijgelegen Wilhelmina- duin met een bezoek vereren, zich voortaan met iets minder gerucht en gekraak der waarts bewegen. Thans verstoorden zij nogal eens de verstaanbaarheid van het gesproken woord. Overigens heeft Woens dagavond de onherroepelijk laatste uitvoe ring in het theater plaats. Dan concerteert de Koninklijke Militaire Kapel. DAVID KONING. Prof. dr. A. F. Holleman 90 jaar In alle stilte vierde Zondag in zijn wo ning te Bloemendaal de nestor der Neder landse professoren, prof. dr. A. F. Holle- man, zijn negentigste verjaardag, Op zijn verzoek beperkte de viering van dit feit zich tot de-huiselijke kring en de naaste familieleden, en bleef elke huldebetuiging van de buitenwereld, die nochtans met grote belangstelling voor deze krasse ge leerde vervuld is, achterwege. Prof, I-Iolleman, die zich nog in oen goe de gezondheid verheugt en nog immer hel der van geest is, heeft de wetenschap ep speciaal de chemie in zijn langdurige loop baan de grootste diensten bewezen. 1-Iij zag de ontwikkeling der chemie, die vooral ge durende de tijd van zijn hoogleraarschap enorme sprongen vooruit maakte, zich be wegen langs de verrassende en soms be nauwende wegen die leidden tot rie grote ontdekkingen van de laatste vijftig jaar. Hij schreef in 1910 zijn voornaamste werk, dat grote indruk maakte in de wetenschappe lijke wereld: „Die direkte Einfiirung von Substituenten in den Benzolkern". Ned. Katholieke Sportbond In Brinkmann hield de Nederlandse Ka tholieke Sportbond Zondag zijn jaarlijkse algemene vergadering. Mgr. J. P. Huibers bisschop van Haarlem woonde deze ver gadering voor een groot gedeelte bij en hield een toespraak waarin hij de soort in Katholiek verband besprak. Ir. H. F. Hopster hield een Inleiding over „het bestaansrecht en het nut van de Ne derlandse Katholieke Sportbond". Op deze vergadering werden de heren Kruiver en v. d. Heuvel resp. als voorzitter en secretaris herkozen. Op 1 October opent de Haarlemse schaaksociëteit Algemeen was de waardering van de afgevaardigden der Haarlemse schaak verenigingen in de buitengewone leden vergadering voor de ondernemingslust, welke het bestuur van de Haarlemse Schaakkring had getoond bij het ontwer pen en voorbereiden van dc plannen tot oprichting van een Schaaksociëteit in Haarlem. Met slechts een stem tcger. werd besloten tot zulk een oprichting over te gaan, voorlopig als proef van Oct. tot en met December. Waar de Schaaksociëteit gevestigd zal worden, werd overgelaten aan het bestuur: wel werd bepaald, nat de opening zal plaats vinden op 1 October a.s Elke Zaterdagmiddag zai er dan gelegen heid zijn te schaken: voor leden van de bij de Haarlemse Schaakkring aangesloten clubs en voor scholieren, die lid zijn van de Haarlemse Schoolschaakbond, indien deze tenminste van dit recht gebruik wenst te maken. Schakers, die niet lid zijn van een aangesloten schaakvereniging kunnen eenmaal geïntroduceerd worden. Scholie ren kunnen niet geïntroduceerd worden. Met welgekozen woorden overhandigde de heer A. C. Thurkow namens de Schaak vereniging „Heemstede" de Schaakkring een prachtige wisselbekor voor de „De Tello-bekei-wedstrijdeu", ter vervanging van de vorige. Spreker memoreerde hierbij de betekenis, welke het tijdens de oorlog gefusilleerde Heemstccdse schaaklid W. de Tèllo voor de schaaksport heeft gehad. Beiaardconcert De Haarlemse beiaardier Reinout Hee ling speelde dezer dagen in Enkhuizen. Nu verzorgt zijn Enkhuizense collega, de heer Wim ter Burg de carillonbespoling te Haarlem op heden, Maandagavond 29 Augustus van 2021 uur. Het programma luidt: 1. Preludium, Wim ter Burg 2. a. De scheresliep b. Vier weverkens c. Wij zijn al bijeen, algoekadulletjes Qud.-Nederl. volksliedjes 3. Gavotte, Gerard H. Boedijn 4. Menuet. L. v. Beethoven o. Corrente G. F. Handel 6. Khng-Klaiig, B. de Bruin 7. Improvisatie over „Heer Jesu heeft een hofken", Wim ter Burg 8. „Au clair de la lunc" (Variaties) Wim ter Burg 9. Pizzicati uit „Sylvia". L. Delibes 10. Improvisatie, Besmettelijke ziekten in Haarlem Een deling In de eerste zes maanden van 1949 kwa men de volgende aantallen van besmette lijke ziekten voor: Roodvonk 94 Diphterie 40 Typhus 1 Andere ziekten 7 De patiënten van elders in de ziekenhui zen verpleegd zijn niet onder deze cijfers begrepen. Acht cn zestig lijders aan roodvonk eu zestien aan diphterie werden thuis ver pleegd. De andere Haarlemse patiënten werden in ziekenhuizen opgenomen. In 1948 waren de cijfers voor Haarlem: roodvonk 308, diphterie 39. typhus 4. Het aantal ziektegevallen in 1949 was dus in verhouding belangrijk lager. Crematie D. Peereboom Vele familieleden en oude vrienden zijn Zaterdagmorgen in de aula van het crema torium op „Westervcld" bijeengekomen om de nagedachtenis van de heer D. Peere boom, in leven hoofd van een openbare la gere school te Haarlem, te eren. Nadat op het orgel het „Aan de strijders" was vertolkt, sprak mevrouw Roest na mens de vrienden een kort woord, waarin zij eraan herinnerde hoe onder de uiterlijke stugheid van de thans overledene een warm kloppend hart schuil ging. Peereboom, aldus mevrouw Roest, wist zich vele vrien den te maken en is ontelbaar velen tot steun geweest. De voorzitter van het Haar lemse Instituut voor Arbeidersontwikke ling, de heer .P. van Asperen, zei: „Vrolijke ernst bezielde hem in liet mooie, maar ook zo moeilijke werk van het Instituut. Poere- boom was dadelijk bereid daaraan mee te werken, doch vroeg ook ernst on nauw gezetheid van zijn cursisten. Dat mocht hij ook vragen omdat hij zelf beide eigen schappen in zo ruime mate bezat". Namens de Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid herinnerde de heer J. van Sonsbeek aan de vele weerstanden die deze strijder voor het socialisme had te overwinnen. Aan de gloed van zijn hart en aan de sterkte van zijn argumenten, aan zijn durf en aan zijn moed heeft de vroe gere S.D.A.P. veel te danken. De Partij van de Arbeid is hem voor alles dankbaar voor de grondslag der hechte federatieve orga nisatie die hij heeft helpen leggen en voor het vele werk dat hij heeft verricht voor de geestelijke opbouw van de generaties die na hem kwamen. Een schoonzoon van wijlen de heer Peereboom dankte de belangstellenden voor hun komst. Onder de klanken van Mozarts Ave Verum daalde de kist Tot besluit van dc plechtigheid werd „Morgenrood" ge speeld. Soerabaja als marinebasis WASHINGTON, 28 Aug. (ANP-Aneta). In verband met onbevestigde berichten uit Den Haag ten aanzien van de marine basis te Soerabaja hebben Amerikaanse marinekringen te Washington tegenover Aneta toegegeven, dat de Verenigde Staten inderdaad de Nederlanders en Indonesiërs hebben medegedeeld, dat zij vitaal belang hebben ingeval van algemene strijd bij hot beschikken over een basis te Soe rabaja als onderdeel van de verdedigings plannen voor het gebied van de Stille Oceaan. Ongeregeldheden te Poerwokerto en Magelang Tijdens ongeregeldheden op de Aloon- Aloon in Poerwokerto op 25 Augustus zijn drie Indonesiërs gedood en vier gewond. Op het marktplein was een menigte van circa tienduizend mensen sai er.gestroomd in verband met de aangekondigde aan komst van de sultan van Djokja. De sultan had zijn reis echter tot het begin van deze week uitgesteld. Toen de sultan niet arri veerde word de menigte onrustig en gooide stenen naar de Nederlandse militairen. Drie op poststaande leden van de militaire politie werden door de menigte ingeslo ten, met stenen bekogeld en gemolesteerd. De politie loste waarschuwingsschoten, welke uit de menigte werden beantwoord. Tenslotte gelukte het de Aloon-Aloon te ontruimen. Uit Magelang wordt gemeld, dat mili taire groepen uit de omgeving de stad binnen drongen met het doel een grote militaire demonstratie te houden bij de aankomst van de sultan van Djokja, die 25 Augustus een bezoek zou brengen aan Ma gelang. Inmiddels wordt uit Djokja ver nomen, dat de sultan zijn uitgestelde reis door Middcn-Java heden zal aanvangen en dat hij via Semarang eerst naar Banjoe- mas zal reizen. Agenda voor Haarlem MAANDAG 29 AUGUSTUS Spaarne: „De stad des doods", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Meedogenloos" 14 2.30. 7 cn 9.15 uur. Rembrandt: „Voor. nu en altijd", all. leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mariandel". 13 j., 2, 4.15. 7 in1 "ur- Lux?r: ..Het verborgen leven van Walter Mitty lij.. 2.30. 7 en 9.15 uur. City: „Bamoi", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9,lo uur. DINSDAG 30 AUGUSTUS Gr°i,tl. Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Bfosco» pen; Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3