Haarlems Dagblad „Joegoslavië kan niet rekenen op Russische beleefdheid en eerbied" Adenauer krijgt met oppositie van de socialisten en eigen aanhangers te maken Tot dusver geen stappen van Washington bij onze regering Daroel Islam verdreef uit Pagerbarang T.N.I. Weerbericht 64e Jaargang No. 19334 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 1C132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©prcctjte tjaarlcmsctyc «Contant (fntto i6$6j Woensdag 31 'Augustus 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. AüverLtarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Nog scherper faal van Moskou aan Tito Tifo beschuldigd van geheim accoord met Engeland Maandag heeft de Sovjet-Unie aan Joego-SIavië een nieuwe nota doen toekomen, die in scherpe bewoordin gen is gesteld. De Sovjet-Unie ver klaart hierin, dat zij haar steun aan de Joegoslavische territoriale aanspraken op Oostenrijk intrekt, wegens de on derhandelingen van maarschalk Tito met het Westen. De Sovjet-Unie beschuldigt het regiem van Tito van verraad der eigen nationale rechten. „Door een daad van lafheid en verraad verloor Joegoslavië Korïnthië," al dus de door radio Moskou omgeroepen nota. (Sloweens-Karinthië is de Oostenrijkse I grensprovincie, waar Tito tijdens de be- I sprekingen over het Oostenrijks vredesver drag aanspraak opmaakte.) „De Joegoslavi sche regering heeft het kamp der democra- I tie verlaten en de bevolking der Sovjet- I Unie houdt niet van deserteurs. Zij veracht hen. Er bestaan verschillende soorten de- serteurs. De Joegoslavische regering be hoort tot de categorie van openlijke deser teurs met voorbedachten rade, die niet aar- I zelen om op hun desertie te pochen ten einde blijkbaar hier voordeel uit te halen, j In deze omstandigheden zal de Joegoslavi- I sche regering begrijpen, dat zij niet op be leefdheid of zelfs op eerbied van de Russi- j sche regering kan rekenen". De nota zegt verder: „Belgrado heefifvan I zijn aanspraken op Karinthië afgezien in j een geheime overeenkomst met de Britse regering die twee jaar geleden gesloten werd. Maarschalk Tito's nota van 20 Augus- j tus, waarin werd gezegd: „het is aan d£ I gehele wereld bekend, dat de Joegoslavi- I sche regering haar strijd voor de hereniging I met Sloweens-Karinthië nooit heeft opge geven", was dus geheel onwaar. Om aggres- sieve imperialistische leringen in Engeland, Amerika en Frankrijk welgevallig té zijn heeft Joegoslavië gehandeld als een vijand van de Sovjet-Unie. Onder deze omstandig heden kan de Sovjet-regering niet langer de territoriale eisen van Joegoslavië ver dedigen." Volgens de nota heeft de Sovjet-Unie Oostenrijk's onafhankelijkheid gesteund tegen de bedreiging van een Brits plan om Oostenrijk, Hongarije en een deel van Zuid- Duitsland in een Donau-monarchie te ver enigen. „Er bestaat ook een reactionnair plan van nationalistische kringen in som mige Slavische staten, waaronder Joego slavië, om Oostenrijk onder de nabuur- staten te verdelen", aldus de nota. „Deze twee omstandigheden brachten maarschalk Stalin er toe in Mei 1945 een brief te schrij ven aan de Oostenrijkse kanselier Karl Renner, waarin Hij hulp bij het Handhaven van de onafhankelijkheid, integriteit het welzijn van Oostenrijk beloofde. Maar dit betekende niet, dat de Sovjet-Unie de grenzen van Oostenrijk garandeert. Dat is een uitvinding en leugen van de Joegosla vische regering", aldus cle nota uit Moskou. „De integriteit van een staat en de sta biliteit van zijn grenzen zijn twee geheel verschillende kwesties", aldus de nota. „Al leen mensen, die het laatste contact met het marxisme hebben verloren, kunnen deze twee zaken verwarren en aan elkaar gelijk stellen." In de nota wordt verklaard, dat het be ginsel van zelfbestemmingsrecht der naties van toepassing moet zijn op alle naties, ook die als zodanig verdwenen zijn. „Juist op grond hiervan heeft de Sovjet-regering het plan voor de vorming van een Donau- monarchie en voor de verdeling van Oos tenrijk verworpen," aldus de nota. De vuist gebald Hedenmorgen vroeg werd uit gewoon lijk betrouwbare bron te Belgrado gemeld, aldus Reuter, dat afdelingen van twee Sovjet-Russische gewapende divisies, die in Roemenië gestationeerd zijn, de laatste 36 uur de Joegoslavische grens naderen. Deze militaire bewegingen worden ook uitgelegd als een poging, in Joegoslavië actie aan te moedigen van elementen in de Joegoslavische communistische partij of het leger, die misschien geheime aanhangers zijn van de Cominform en tegen maarschalk Tito ageren. Sovjet-Russische vliegtuigen zouden ge dirigeerd zijn naar velden, die dichter bij de Joegoslavische grens liggen. De Russi sche strijdkrachten concentreren zich bij Timisoara in Noord-West-Roemenië, onge veer 48 kilometer van de Joegoslavische grens, waar zij ook hun hoofdkwartier ge vestigd hebben. Deze militaire bewegingen worden te Belgrado uitgelegd als een verdere ver scherping van de Sovjet-Russische zenu wenoorlog tegen het regiem van Tito. De mogelijkheid van dreiging van ernstige Sovjet-Russische militaire actie wijst men van de hand. Officieren en manschappen van eenheden luchtdoelgeschut voor de bewaking van Belgrado hebben verklaard „elke minuut van hun tijd" te gebruiken om hun defen sie-paraatheid te vergroten. In een inge zonden stuk in het communistische blad „Borba" zeggen zij, dat zij gereed zijn de souvereiniteit van Joegoslavië te verdedi gen „tegen onverschillig welke aanvaller". Er heerste Dinsdagavond te Belgrado een rustige stemming. De inhoud van de Sovjet-Russische nota was nog niet gepu bliceerd. Er heerste wel enige ongerustheid in de Joegoslavische hoofdstad in verband met betrouwbaar geachte berichten, volgens welke in Zuid-Hongarije Sovjet-Russische troepen zouden worden samengetrokken. In deze berichten was sprake van een ge hele divisie en van gedeelten van twee di visies gevechtswagens, die zich in het Kechskemet-gebied zouden bevinden. Dins dagavond deden, te Belgrado geruchten de ronde over nieuwe Sovjet-Russische troe penversterkingen. De mogelijkheid, dat deze troepenbewe gingen voorbereidingen zouden kunnen zijn voor een eventuele aanval op Joegoslavië, werd door diplomatieke waarnemers te Belgrado niet geheel uitgesloten geacht. Daar echter niet gepoogd is de troepen concentraties in Zuid-Hongarije geheim te houden, acht men het waarschijnlijker dat ze bedoeld zijn als een nieuwe manoeuvre in de zenuwen-oorlog tegen Joegoslavië, terwijl een neven-bedoeling vermoedelijk is de Westelijke landen te suggereren dat het niet raadzaam is de regering-Tito eco nomische hulp te verlenen, daar dit een slechte geldbelegging zou zijn. Andere waarnemers te Belgrado brengen de troepen-bewegingen in verband met be paalde binnenlandse gebeurtenissen in Hongarije. In dit verband wordt gemeld dat de voormalige Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Laslo Rajk, in de loop van de volgende maand te Boedapest, op beschuldiging van hoogverraad, terecht zal staan. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Joego slavische minister van Buitenlandse Zaken, Edward Hardelj, en het hoofd van de pro paganda, Milovan Djilas, die door de Rus sen verraders zijn genoemd, de Joegosla vische delegatie naar de algemene verga dering van de UNO zullen leiden. Dat zij allebei deel uitmaken van de delegatie is nog niet eerder voorgekomen en het wordt door waarnemers van speciale betekenis ge acht in verband met de jongste nota's van het Kremlin aan Joegoslavië. Grootscheepse exporfactie in voorbereiding Binnenkort zullen door de samenwerking van overheid en bedrijfsleven in verschei dene buitenlandse steden en havens spe ciale handelsambassadeurs worden be noemd, die de markten die zij bestrijken zullen gaan verkennen op de uitbreidings mogelijkheden voor de Nederlandse export. Het bureau, dat deze grootscheepse cam pagne zal leiden, komt onder directie van de heer L. Smit, directeur van de afdeling „Landengroepen" van Philips. Het gevolg zal zijn dat ook de Stichting voor de export gereorganiseerd zal worden. Op 6 Septem ber zal de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. van den Brink op een confe rentie van vooraanstaande figuren uit handel en bedrijf mededelingen over de details en richtlijnen van deze exportactie doen, meldt het „Algemeen Handelsblad" waaraan wij dit bericht ontlenen. Stortbui buiten voorkennis van De Bilt Door een technische storing is de regen installatie in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag onverhoeds gaan werken. Gistermiddag om ongeveer twee uur stroomde'vijf minuten lang een plensbui bij heldere hemel over décors, installaties, costuums en toneel totdat men de electro motor, die de perspomp van de regen installatie aandrijft, had afgezet. De brand- blusinstallatie heeft in elk geval haar deugdelijkheid bewezen, doch alles was zo nat dat de voorstelling van gisteravond niet kon doorgaan. De regeringsvorming in West-Duitsland Uit Düsseldorf meldt de correspondent van 't ANP: Nog voordat dr. Adenauer een West-Duitse federatieve regering gevormd heeft en zijn programma heeft ontvouwd, is hij scherp onder vuur genomen door de sociaal-democratische oppositie en moet hij de gevaren van een groeiende argwaan in een deel van zijn eigen partij, de chris- telijk-democratische unie, onder de ogen zien. Dr. Schumacher heeft de lijnen uitge stippeld van zijn oppositionele politiek. Zij bevatte weliswaar niet veel nieuws, doch waarnemers alhier schonken bijzondere aandacht aan de wijze, waarop de sociaal democratische partij de nadruk legt op eisen, die tot de leden der vakbonden moe ten spreken, plet is bij de voorbereidingen voor de vorming van de Duitse regering van doorslaggevende betekenis geweest, dat de vakbondleiders van socialistische en van christelijke huize ertegen hebben ge waakt, dat vakbonden op directe wijze in het politieke leven zouden worden betrok ken. Ondanks sterke stromingen, die zich in vakbondskringen ontwikkeld hadden voor een politiek, die verschillende socia listische eisen recht zal doen wedervaren, hebben de leiders tenslotte het parool dei- politieke neutraliteit van de vakbonden weten te handhaven. De vandaag door Schumacher en zijn partij ingezette actie wordt hier in kringen der christelijke partij beschouwd als een poging om alsnog de vakbonden tot een oppositionele kern te ontwikkelen. Schumachers eisen zijn samengevat in zestien punten en komen neer op een her nieuwde veroordeling der vrije economie, die volgens de heden uitgegeven verklaring der socialistische partij moet uitlopen op een ruïnering der Duitse arbeidskracht. In het socialistische program komen wen sen voor, die sedert jaar en dag in vak bondskringen leven: socialisering der basis industrie, medezeggenschap van arbeiders in bedrijven en inschakeling der vakbonden het economische beleid. Leidende kringen in de tot nog toe weifelende vleu gel der christelijke partij* die samenwer king met de socialisten hadden geprefe reerd, geven duidelijk te verstaan, dat zij zich allesbehalve enthousiast voelen over de wijze, waarop de eerste federatieve re gering nu gevormd zal worden. Ofschoon zij volkomen loyaal met hun regering in zee zullen gaan, wordt toch verwacht, dat dr. Adenauer met een aanzienlijke mate van critische geest in de rijen van zijn eigen partij zal worden gadegeslagen. Dr. Schumacher heeft, zoals te verwach ten was, zijn scherpste pijlen niet bij voor baat verschoten. De gedachte aan het orga niseren van een buiten het parlement ope rerende oppositie was voor hem op het ogenblik niet interessant. Zijn partij zal zich houden aan oppositie in het nieuwe parlement, waarbij zij ook aantrekkelijke internationale politieke eisen, als beper king der geallieerde contröle, wijziging van het Ruhrstatuut, beëindiging der demon tage, herstel der Oostduitse grens en be houd van het Saargebied zal steJlen. Schumacher heeft voorts In zijn program onverbloemd laten doorschemeren, dat hij de katholieke clerus beschouwt als de voor naamste tegenstander in zijn strijd tegen de christelijke partij. Hij kondigde aan, dat de socialisten zuilen strijden tegen „mis bruik van kerkelijke inrichtingen en per sonen als instrumenten van politieke machtsstrijd". Hij beschuldigde de confes sioneel gebonden partijen ervan, dat zij van Duitslands verdeeldheid gebruik willen maken om wensen door te zetten, die zij in een verenigd Duitsland nooit zullen kunnen verwezenlijken. In Bonn gaan de besprekingen verder. De beide leidende figuren der aanstaande regering, Adenauer en Blücher, hebben de laatste hand aan hun regeringsprogram gelegd, waarover nu de fracties zullen moeten beraadslagen. Adenauer heeft voorts van de leider der separatistische Beierse partij, dr. Seelos, de toezegging van medewerking verkregen, waardoor deze partij dezelfde houding gaat aannemen als van het centrum verwacht wordt. Parachutes redden veertien luchtreizigers Dinsdag is in de streek van Spokane in de Amerikaanse staat Washington een vier motorig vliegtuig te pletter gevallen. Aan boord bevonden zich 15 personen, van wie 14 er in slaagden zich met behulp van een valscherm te redden, toen het vliegtuig snelheid begon te verliezen. Een persoon is vermist. -Tot dusver tast men in het duis ter omtrent de oorzaken van het ongeval. Cripps en Bevin naar Washing ton vertrokken De Britse ministers Bevin en sir Stafford Cripps zijn hedenmorgen aan boord van de „Mauretania" van Southampton naar Washington vertrokken voor het voeren van belangrijke besprekingen met Ameri kaanse en Canadese autoriteiten over het dollarvraagstuk. ..Het zal wel gaan", dacht de chauffeur van een Londense bus-met-bovenverdieping, die gisteren op een vacantietochtje nabij het plaatsje Sidcup een spoorwegviaduct op zijn weg vonddat wat aan de lage kant leek voor zijn double decker". Resultaat: twintig daklozevacantiegangers en een werkloze chauffeur. De kwestie „Marinebasis Soerabaja" Bezorgdheid bij de Nederlandse delegatie over toestand in Oost- en Midden-Java 's-GRAVENHAGE, 30 Augustus (A.NJ.) „De Verenigde Staten hebben tot dus verre geen stappen ondernomen bij de Nederlandse regering om een toekomstige marinebasis in Soerabaja voor de Ameri kaanse marine te verkrijgen, aldus ver neemt de speciale correspondent der Ronde Tafel-conferentie van het ANP in kringen van de Nederlandse delegatie. Deze kwestie is daarom in de Nederlandse delegatie nog niet ter sprake gekomen aangezien de dele gatie van dit Amerikaanse verlangen niets meer weet, dan in persberichten hierover is gezegd. (In bedoelde persberichten, verschenen in Amerikaanse bladen, was echter geen sprake van „een basis voor de Ameri kaanse marine, doch voor de Neder landse. Het is overigens volkomen logisch dat de Amerikanen belang hebben bij de instandhouding van een „bevriende" ma rinebasis, hetzij onder beheer van Neder land, hetzij onder beheer van de toekom stige Nederlands-Indonesische Unie. Red.) Over de vraag of de Nederlandse marine in Indonesië zal blijven, was men van mening, dat die grotendeels zal afhangen van de Indonesische delegaties, die hier omtrent hun wensen naar voren zullen moeten brengen, indien zij van mening zijn, dat de aanwezigheid van de Neder landse marine in Indonesische wateren wenselijk is bijvoorbeeld ter bestrijding van de smokkelhandel. Van Nederlandse zijde schijnt men geen bijzonder voordeel te zien in handhaving van een Nederlandse vlootbasis in Indonesië na de overdracht van de souvereiniteit. In dezelfde kringen vernam de speciale correspondent van het ANP, dat er in de Nederlandse delegatie enige teleurstelling bestaat over de tot nu toe bereikte resul taten van de order tot staken van de vijan delijkheden. Ofschoon men het wenselijk acht dat iets meer aandacht wordt geves tigd op de gunstige zijde van de situatie dan tot nu toe gedaan is, immers in ver schillende gebieden is de ontwikkeling in derdaad hoopvol blijft het feit bestaan, dat in het bijzonder in Oost- en Midden- Java (voornamelijk rond Solo, Semarang en Soerabaja) de toestand bepaald ernstig is. In deze gebieden voert het republikeinse leger een tactiek van penetratie uit, waar tegen het Nederlandse leger niet kan op treden, vanwege het bevel om niet te vuren. De republikeinse militairen ver schijnen plotseling van hun schuilplaatsen Uit in de desa's en door hun tegenwoordig heid alleen reeds intimideren zij de bevol king. Voorts verbeteren de republikeinse troepen hun posities ten koste van die der Nederlandse troepen. Van republikeinse zijde noemde men de rapporten over de infiltraties onjuist en gaf men als explicatie, dat de republikeinse troepen in genoemde gebieden reeds aan wezig waren ofschoon verborgen. Na de order ~~tot staken van de vijandehjkheden zijn zij uit hun schuilplaatsen te voorschijn gekomen, zodat zij niet handelen in strijd met de handleiding tot uitvoering van de order. Ondanks deze uitleg is men van Ne derlandse zijde van mening, dat de situatie ernstige gevaren inhoudt. De rol, die de UNO-commissie hierin speelt, is noodzake lijkerwijze een van matiging, aldus Neder landse delegatiekringen, die hieraan toe voegden, dat de vertegenwoordigers van de UNO-commissie in de locale gemengde commissies zeer behoedzaam te werk gaan uit de overweging, dat al te sterke nadruk hunnerzijds op de schendingen van het bestand zou kunnen leiden tot consequen ties, die door niemand worden verlangd. Een ander belangrijk punt, dat op dit ogenblik in leringen van de Nederlandse delegatie de aandacht heeft, is de kwestie van het „horen" der vertegenwoordigers van de minderheden. De Nederlandse delegatie staat beslist op het- standpunt, dat deze vertegenwoor digers niet alleen gelegenheid moet worden gegeven de vergaderingen der conferentie bij te wonen maar ook in staat moeten worden gesteld hun stem te doen horen. Ofschoon volgens liet reglement van orde één delegatie in staat is het horen der min derheden te verhinderen, gelooft men in Nederlandse delegatie-kringen niet dat enige delegatie dit reglement zal willen aangrijpen om dit „horen" onmogelijk te maken. Dit lijkt onwaarschijnlijk in de eerste plaats uit overwegingen van billijk heid en voorts met het oog op de publieke opinie in Inlonesië en het buitenland, die hierop zonder twijfel ongunstig zou rea geren. In het Australische stadje KempseyNieuw Zuid Walesbegint het water van de buiten zijn oevers getreden Mac Leay-rivierdat een gebied van 400 vierkante kilometer overstroomde, nu snel te zakken. Er is slechts één slachtoffer onder de bevolking, een twaalfjarige jongen, te betreuren, maar niet minder dan 15000 stuks vee verdron ken en de totale schade wordt op 20 mil- lioen gulden geraamd. In het stadje zelf vonden vele inwoners bij hun terugkeer hun woningen geheel of ten dele ingestort en hun meubilair of wat ervan over was, bedekt met een dikke laag taaie modder. (Radiografisch overgebrachte foto). Hef woord is aan.... De Talmud: Wie in een twist het eerst zwijgt is van goede familie. Kwamen valse bankbiljetten uit Duitsland? Het onderzoek naar de valse bankbil jetten van honderd gulden, die de vorige week in Zuid-Limburg in beslag zijn ge nomen, is nog niet afgesloten. Het wordt deze week voortgezet in Duitsland door de rijksrecherche in samenwerking met de recherche van Heerlen, waar ook een vijf tal valse biljetten in beslag werd genomen en de brigade Susterseel van de Konink lijke Marechaussee, die de eerste arresta tie in deze zaak verrichtte. De vorige week Woensdag vervoegde zich in een winkel te Susterseel een Duit ser, die een pakje sigaretten met een brief je van honderd wilde betalen. Toen de win kelier het briefje had gewisseld, vroeg de man hem nog een briefje klein te maken. Een reiziger in de winkel ontdekte echter dat dit briefje vals was. Het watermerk was er wel op gedrukt doch bleef niet zichtbaar, als men het biljet tegen het licht hield. De Duitser vredween daarop weer, met medeneming van de twee biljetten. De winkelier deed geen aangifte, doch via de reiziger kwam de politie de zaak ter ore. De brigadecommandant van de marechaus see van Susterseel nam het onderzoek in handen en slaagde erin-de volgende dag de Duitser, die het biljet had aangeboden, te arresteren. Hij was weer over de grens ge komen om te informeren of de politie al achter hem aanzat. Zijn arrestatie leidde de volgende dag tot de aanhouding van nog twee Duitsers te Gangelt en omgeving, die zich ook aan uitgifte van valse biljetten hadden schuldig gemaakt. De drie Duitsers bekenden de briefjes te hebben uitgegeven, doch over de herkomst tast de politie nog in het duister. Nazi-pers in Duitsland De „Daily Herald" bevat op de voorpa gina een bericht van zijn correspondent te Düsseldorf onder de kop „nazi-complot om de Duitse pers te beheersen". De correspondent Denis Martin schrijft: nationalist v.1.» v»'.» in de Britse zóne maliën zich gereed in actie te komen te Hamburg, Bremen, Düsseldorf, Bochum, Essen, Gelsenkirchen en Hannover, wan neer de Britse licenties van de huidige dag bladen bij de vorming van de souvereine Duitse regering ophouden te bestaan. Naar verluidt heeft een voormalige nazi-uitge ver zich door financiële steun te verlenen reeds met twee dagbladen met Britse li centie verbonden. De ernst van de toestand Is gelegen in de financiële draagkracht van de nationalisten. De gelicenseerde bladen hebben geen geld om hen te bestrijden". Veroveringscampagne van Mohammedaanse Javanen? Nieuwe textielpunten geldig Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 1 Septem ber 1949, van de textïelkaart VA 905 geldig worden de bonnen gemerkt „U een punt". ,.V een punt", „U vijf punten", „V vijf pun ten", „U reserve" ter waarde van 10 pun ten en „V reserve" ter waaide van 15 pun ten. Reuzenvliegtuig maakt Zondag vlucht boven West-Nederland De Boeing „stratocruiser" „Great Britain", het vlaggevliegtuig van de American Over- Airlines, dat Zaterdag op Schiphol arriveert en Zondagochtend voor het pu bliek is te bezichtigen, zal Zondagmiddag een rondvlucht boven het Westen van Ne derland maken. De route gaat ook over Haarlem. Aan Den Haag, Rotterdam. Utrecht en Amsterdam zal een groet wor den gebracht, die zal bestaan uit het enige malen cirkelen op niet te grote hoogte boven de stad. De burgemeesters der grootste vier ste den van ons land maken de tocht mee. Deze nieuwe verschijning in het Neder landse luchtverkeersgebied heeft een lengte van ruim 33 meter en een vleugel breedte van 43 meter. Het toestel kan ruim honderd passagiers vervoeren en voert in zijn vier tanks 31.500 liter benzine mee. De electrische installaties van dit dubbeldek vliegtuig, het grootste landverkeersvlieg- tuig ter wereld, wegen totaal 1150 kilogram. De koelcapaciteit is gelijk aan die van 300 normale ijskasten. Het landingsgestel weegt 3500 kilogram en ééri luchtband van het landingsgestel er zijn er zes weegt 125 kilogram. SEMARANG, 25 Augustus (Aneta). Vrijdag tussen drie cn zes uur 's middags viel een goed bewapende groep van de Daroel Islam van naar schatting 200 man, het onderdistrict Pagerbarang (Balapoe- lang) ten Zuiden van Tegal aan, nadat het gebied volledig wSs omsingeld en door schoten van alle richtingen uit de bevol king in paniek was gebracht, aldus meldt .De Locomotief". „Deze D.T.-grcep, aie onder leiding stond van Amïr Fa,ah, voormalig kolonel van de TNI, thans commandant van de D.I. onder de naam va a Sjai if Hidajatoellah, werd gevolgd door honderden mannen, die ge wapend waren met bamboepieken en sa bels, de beruchte „tiga-daerah" methode van „wie niet voor ons is, is tegen ons" toe passende. De aanval was gericht tegen de zich in dit onderdistrict bevindende TNI en voorts tegen een ieder, die met de TNI samen werkte en die «ie 17e Augustus feestelijk heeft gevierd. Huizen, meubels en andere bezittingen van de bevolking werden kort en klein ge slagen, waardoor de bevolking in paniek stemming voor deze vandalisten weg vluchtte. Tijdens het gevecht tegen de TNI sneu velden drie man van de TNI en 5 man van de D.I. terwijl er verder een desaman werd gedood en velen (ook vrouwen) werden mishandeld en ontvoerd. De avond hierop werd in de desa Djati- rokeh een massale bijeenkomst; gehouden, waarbij duizenden mensen aanwezig waren. Aan de aanwezigen werd bekend gemaakt, dat de D.I. de strijd zou aanbinden tegen de TNI en zijn handlangers of helpers als wraak tegen de door de TNI begane wreed heden. Daarentegen zouden K.L., politie, KNIL en alle andere „overheidsdienaren" met rust gelaten worden. De volgende morgen van 7 tot 10 uur werd Pagerbarang weer aangevallen en de volgende dag Zondag nogmaals. Deze laatste aanval heeft de tegenstand van de TNI totaal gebroken, zodat thans de D.I. heer en meestbr is in Pagerbarang. Cavalcade in het Postmuseum Onder de naam „Cavalcade" brengt het museum der Posterijen in Den Haag een nieuwe tentoonstelling die de ontwikkeling van het postbedrijf weergeeft. Maquettes van de vroegste woningen der brievengaarders en van de modernste post kantoren, de hedendaagse apparatuur en de vroegere telefoon- en telegraaf-appara- len, oude diligences en de huidige spoor- wegpostrijtuigen zijn in natura of afbeel ding te bewonderen. Zeer belangwekkend is de verzameling antieke stempels en post stukken. waaronder onbestelbare brieven uit het jaar 1692. Ook postzegelverzame laars vinden hier collecties, die een bezoek ten volle waard zijn. Duizenden mensen, mannen, vrouwen en kinderen hebben in haast en paniek hun huizen verlaten en zoeken thans hun toe vlucht in Balapoelang. Het binnenlands bestuur dat handen te kort komt om hulp te verlenen heeft sociale zaken ingescha keld, die terstond rijst en gedroogde vis naar Balapoelang zond. Volgens berichten zouden zich 500 goed gewapende D.I.-mannen in het onderdis trict Pagerbarang bevinden. De aanvallen zouden zijn ondersteund door troepen D.I. uit West-Java. Het ligt in de kennelijke bedoeling van de D.I. om de diverse plaat sen stormenderhand met de hulp van de opgezweepte massa een voor een te verove ren, waartoe de aanval op Pagerbarang als een proefneming werd beschouwd. Het binnenlands bestuur in het onderdis trict Pagerbarang is intact gebleven; de assistent-wedana en het personeel zijn op hun posten gebleven; met uitzondering van enkele desahoofden, die uit vrees voor wraak zijn gevlucht, zijn de desabesturen in de desa's gebleven. Giuliano: held of vogelvrije? De bandiet Salvatore Giuliano eiste dezer dagen in een ingezonden stuk in de Sicili- aanse pers dat een plebisciet zou worden gehouden om vast te stellen of hij als een vogelvrije dan wel als held behandeld dient te worden. Hij geeft de regering twee weken tijd om de volksstemming te arran geren. In een gisteren gepubliceerd inge zonden stuk zei Giuliano, dat hij „bijna beledigd was over het „armzalig gehalte" van de politiemacht, die in het veld ge bracht is om hem uit zijn schuilplaats te verdrijven. GELEIDELIJK WAT KOELER Verwachting. medegedeeld door het K.N.M.I. m De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, onge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met morgen plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige langs de kusi nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West- Tamelijk warme nacht. Morgen overdag aanvankelijk ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag, later in het Westen van het land ech ter Iets koeler. 1 September: Zon op 5.50 uur, onder 19.23 uur Maan op 17.06 uur. onder 23.27 uur Hoogwatertijden: Woensdag 31 Aug.: 8.48 en 21.20 uur. Donderdag 1 Sept.: 10.02 en 22.43 uur. Laagwatertyden: Woensdag 31 Aug.: 4.21 en 16.39 uur. Donderdag 1 Sept.: 5.16 en 17.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1