c Een miiiioen gulden voor bevordering bloembollenexport Radio geeft Donderdag Tegen twee verdachten resp. tien en vijftien jaar gevangenisstraf geëist Sinds vijftig jaar oefent de infanterie op de Harskamp-schietbanen PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER Wereldnieuws ^oensiïag 31 Augustus 1 939 ■jy-- Vooronderzoeken reclame Het Centraal Bloembollencomité heeft zijn rekening en verantwoording over 1948 afgesloten met een totaal aan ontvangsten van 1.470.164,en aan uitgaven van 1.031.698,Dit laatste bedrag is voor het overgrote deel uitgegeven aan wetenschap pelijk onderzoek en „onpersoonlijke re clame". Het wetenschappelijk onderzoek wordt onder leiding van prof. dr. G. v. Slogteren verricht in het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek te Lisse, over welke werk zaamheden wij in dit blad reeds eerder een en ander mededeelden. Het leeuwendeel, ruim 8% ton, wordt echter opgeslokt door de onpersoonlijke reclame ten dienste van de bloembollen export. De inkomsten worden verkregen door een heffing over alle vakgenoten. Over de be steding beslist het Centraal Bloembollen comité, bestaande uit afgevaardigden van verschillende organisaties op het gebied der bloembollencultuur, onder leiding van de voorzitter der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Zij handelt hierbij op advies van de „Commissie voor Onpersoon lijke Reclame" en het C.B.C. kan geen be slissing nemen wanneer de commissie geen aanleiding vindt bepaalde aangelegenheden te harer kennis te brengen. De meeste reclame wordt wel gevoerd in de Verenigde Staten en Canada, waar de invoer niet is gecontingenteerd. Hier is ruim een halve ton 532-389,besteed aan advertenties in Zondagsbladen en tuin- bouworganen, aan folders die op de beide bloemententoonstellingen te New York en Boston werden verspreid, aan advertentie materiaal voor wederverkopers, en onder andere aan een subsidievan 10.000 dollar aan de Allied Florists of Canada voor een alge mene reclame-campagne voor snijbloemen. Een zeer goede inzending op de New York Flower Show trok zeer veel aandacht en was volgens de New York Herald Tribune „de grote trekpleister" voor de tentoonstel- ling. Twee kleurenfilmpj es werden meer dan twee duizend maal gedraaid. Nu zal een nieuwe film „Spririgtime in Holland" door Earl B. Brink opgenomen worden. Als resultaat van een vraaggesprek met de hoofdredacteur van Flower Grower voor de radio werden 2000 aanvragen ontvangen voor brochures. Van deze samenspraak werden gramofoonplaten gemaakt, die aan 33 radio-stations ter beschikking werden gesteld. Het is een campagne die weinig geld kost en zoveel succes had, dat ze zeker zal worden herhaald. In Zweden wordt hard gewerkt, hoewel de afzet daar gecontingenteerd is._ 20.000 bloembollen werden aan de schoolkinderen ter beschikking gesteld, ook werden 'folders verspreid. Een gezelschap journalisten werd uitgenodigd voor een bezoek aan de bloeiende bollenvelden. In Engeland had men veel succes met een collectieve inzending op de veertiendaagse Royal Horticultural Show. Grote belang stelling trok ook de bekroning van door de Londense scholieren in bloei getrokken narcissen. Een bedrag van 16.200,— werd besteed voor de schoolwedstrijden in Enge landwie de jeugd'heeft, heeft de toe komst! Zo zal bijvoorbeeld in een nieuw aardrijkskundeboek een kleurenplaat van de bloembollenvelden worden opgenomen! Dat er ook wel eens minder aangename ervaringen worden opgedaan, bleek in Ophoging spoorbaan bij Leiden aanbesteed Bij de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht is de omlegging en ophoging van de spoorbaan bij Leiden aanbesteed. De laagste en hoogste inschrijvers zonder leve ring van zand waren respectievelijk: J. G. Mink te Utrecht voor 135.356 en de Ge broeders Schouls te Leiden voor 293.000. De laagste en hoogste met bijlevering van zand waren respectievelijk: v/h J. M. Strij- land te Uithoorn voor 383.900 en Van de Geer en Stuifzand te Utrecht voor 520.000. De gunning volgt later. Zevenjarig jongetje dronk lysol Een zevenjarig knaapje uit Amsterdam- Zuid vond Woensdagavond in het Olym pisch Stadion een flesje waaruit hij een slok nam. Later bleek dat het lysol bevatte, dat gebruikt werd als ontsmettingsvloeistof voor de toiletten in het stadion. Bij het Haarlemmermeerstation zakte het ventje plotseling' in elkaar. Het is in zorgwekkende toestand in het Wilhelminagasthuis opge nomen. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zangplaten. 7.45 Morgengebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 9.40 Pianosonate, Grieg. 10.00 Hobokwariet, Mozart. 10.15 Morgendienst. 10.45 Vocaalkwartet, 11.00 Voor zieken. 11.45 Albert de Klerk speelt vierde orgelsonate van Bach. 12.03 Bas en piano: 12.33 Lichte muziek. 13.20 Dans- orkest. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Meisjes koor. 14,20 Pianoduo. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Klassiek orkestconcert. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Muziek van Piemé. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Koor. 18.00 Leger des I-Ieils. 18.15 Voor het platteland. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Valerius-suite, Vogel. 19.30 Reportage. 19.45 Regeringsvoorlich tingsdienst.. 20.15 Platen. 21.00 Calvinis tisch Studentencongres. 21.20 Sherzo, Litolff. 21.30 Marinierskapel. 22.15 Week overzicht. 22.35 Orgel. 22.45 Avondover- denking. 23.15 Eerste pianoconcert, Ohopin. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 19.25, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Platen. 10,50 Voor kleuters. *11.00 Lichte muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Parijse revue. 12.30 Voor het platteland. Schets. 12.38 Orgel. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Uit de bossen van Indonesië. 14.15 Solisten-concert. 15.00 Ge- varieerd programma. 16.00 Een uur met Goethe. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Ronde Tafel-conferentie, door P. Brijnen van Houten. 17.50 Correspondentieclub. 18.15 Sport: 18.30 Zuid-Amerikaans orkest. 18.50 Causerie over de 53ste Jaarbeurs. 19.00 Militair orkest. 19.30 Symphonieconcert (o.m. Vijfde pianoconcert. Van Beethoven). 20.40 „Monsieur le vicomte duelleert", luisterspel door Henk Bakker. 21,05 Suri naamse muziek. 21.25 Platen. 22.00 Een rede van Paul Valéry. 22.20 Piano. 22.35 Dansorkest. 23.15 Operaplaten. Frankrijk. Zo werd een aantal folders in Holland gedrukt, aan de Franse grens op gehouden van eind Augustus tot 20 Octo ber, omdat de Franse invoervergunning zich liet wachten. Het materiaal werd der halve veel te laat verspreid, wat een min der aangename indruk wekte. In het voorjaar van 1949 hoopt men te Parijs een kleine tentoonstelling te orga niseren. In Zwitserland werd veel geadverteerd, een filmtournee trok veel publiek, bioscoopreclame werd gemaakt ep kleuren- folders verspreid. Verder was men in Nederland voortdu rend in de' weer om het reclamemateriaal weer op peil te brengen en uit te breiden. De bloembollenexport heeft tegen aller lei moeilijkheden op te worstelen. Contin- gentering in het ene land, uiterste gevoelig heid voor iedere vorm van „aggressieve verkoopspolitiek" in het andere, maken het uiterst moeilijk tot de zozeer gewenste op voering van de afzet te komen. Voor een groot deel is de reclame dan ook gericht op „beter tijden" en wil men de superiori teit van het Hollandse product dusdanig onder de aandacht brengen, dat zij die thans nog niet in de gelegenheid zijn het te kopen, straks zonder aarzelen hun keus zullen maken en de voorkeur geven aan Hollandse bloembollen! Om dat te bereiken, offeren de mensen uit het bloembollenvak een millioen per jaar! Amsterdamse begroting voor het volgend jaar verschenen Verlies van zeven ton op het vervoer Gisteren dus binnen de wettelijk vast gestelde termijn, die 1 September afloopt hebben B. en W. van Amsterdam de ge meenteraad de begroting voor het jaar 1950 aangeboden. Men vertrouwt dat de be handeling van deze begroting nog voor Kerstmis van dit jaar haar beslag zal heb ben gekregen. In inkomsten en uitgaven sluit de be groting op een bedrag van 228.033.327. T?n einde haar sluitend te maken is on der inkomsten opgenomen als geraamde uitkering uit 't gemeentefonds 57.296.098. Dit is 10 procent meer dan voor 1949 werd geraamd. De ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën hebben verklaard deze raming juist te achten. De •so'ms niet onaanzienlijke verschillen tussen de ramingen van nu en die van vorig jaar moeten, aldus het college, vooral ad- mïnistratief-technisch worden beoordeeld. Dit geldt niet voor het geraamde nadelig saldo van het gemeentelijk vervoerbedrijf (trams, bussen en ponten)700.000, tegen over 370.000 voor 1949. De ramingen voor de luchthaven Schip hol luiden: inkomsten 2.264.000 en aan uitgaven 3.739.666, voor de gemeentelijke woningbouw respectievelijk 837.314 en 1.850.798. Het saldo van het Hoofdstuk Onderwijs,. Kunsten en Wetenschappen is 3,000.110 nadeliger dan dat van 1949. HET VERRAAD VAN DE GROEP-SNEEVLIET Het Bijzondere Gerechtshof te Amster-1 dam behandelde gisteren twee zaken die betrekking hadden op het verraad van de illegale groep-Sneevliet. Op 24 Februari 1942 werd de heer C. H. Gerritsen uit Haarlem, die aldaar werk zaam was als bode van de vereniging voor arbeiders lijkverbranding en die het illegale blad „Spartacus" van de groep-Sneevliet verspreidde, door de Duitsers gearresteerd. Hij werd op gruwelijke wijze mishandeld en liet enige namen van de groep los. Zo werd de sneeuwbal aan het rollen gebracht, die leidde tot het liquideren van vrijwel de gehele ondergrondse organisatie van het vroegere revolutionnair-socialistische Sta tenlid. De heren C. H. Gerritsen, H. Snee vliet, A. Menist, W. Dolleman, J. Schriefer, G. Koeslag, J. Edel en R. Witteveen werden op 13 April 1943 na een proces bij Leusden door de Duitsers gefusilleerd en de heren K. Barten, G. van der Bunt, H. W. Zitman en J. Horeman werden naar concentratie kampen vervoerd. Zij keerden niet meer terug. De 51-jarige G. K, uit Heemstede," die zich het eerst moest verantwoorden, ver-, telde, dat hij op 23 Februari 1942 op de toonbank, in zijn winkel tussen brieven het orgaan van de Arbeiders vereniging voor lijkverbranding had aangetroffen, waarin het illegale blad „Spartacus" was opge vouwen. Zijn vrouw had hem op zijn vraag geantwoord dat het blaadje van de bode van de vereniging afkomstig moest zijn. De verdachte verklaarde verder dat hij het blad in zijn zak had gestoken en het de volgende dag op het „heerbankwartier" van de W.A. in het Frederikspark aan een paar „kameraden" had laten lezen. (K. was namelijk lid van de N.S.B.) Dat werd ge merkt door de hopman J. W. H. M. H. uit Haarlem, die K. een verklaring liet tekenen hoe hij aan het pamflet was gekomen en hem vervolgens naar de Duitse politie in het Kenaupark bracht. Vervolgens, aldus nog steeds het getuigenis van de verdachte, moest K. met de Duitsers mee naar de wo ning van de bode, waar hij hun Gerritsen moest aanwijzen. De advocaat-fiscaal, mr. B. J, Besier, zei in zijn requisitoir, dat het toevallig is ge weest, dat de groep-Sneevliet bijna tezelf dertijd langs twee wegen bij de Duitsers bekend is geworden. Toeg K. en de Duitsers die bij hem waren in het huis van Gerritsen waren,' kwam namelijk een ander groepje Duitsers en een paar Haarlemse recher cheurs, die door middel van een lcellner uit het café van „Tante Paula" tegenover het station in Haarlem eveneens op het spoor van Gerritsen waren gekomen. „Dit heeft echter met de zaak van K., die zich overigens weinig Nederlander heeft ge toond, niets te maken. Ik zal, zo besloot mr. Besier zijn requisitoir, een zware straf eisen waarbij ik geen rekening; zal houden met de door het Tribunaal opgelegde straf die K. reeds heeft ondergaan." De eis luidde: tien jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd, die K, voor deze zaak in voorarrest van 2 Maart 1948 af heeft doorge bracht. Na de middagpauze kwam de verdedig ster van K. aan het woord. Zij zag deze zaak niet als een specifieke verraadzaak en bepleitte een lagere straf dan die welke door mr. Besier werd geëist. Tweede verdachte liet verstek gaan Vervolgens werd de zaak tegen de veertig jarige Haarlemmer J. W. H. M. II. behan deld. Deze vertoeft sinds enkele jaren bui tenslands, zodat hem verstek werd ver leend. Behalve het medewerken aan het verraad van de illegale werker Gerritsen werd deze verdachte ten laste gelegd, dat hij in Haarlem in Juni 1940 tezamen met een sympathiserend lid van de N.S.B., enige Duitsers heeft medegedeeld, dat zijn stadgenoot G. van der Veek een machine geweer in zijn woning had. Van der Veek werd gearresteerd en. is in een concentra tiekamp bij Kassei doodgemarteld. Voorts zou de verdachte als hopman van de W.A. in December 1940 in Hillegom een troep W. A.-mannen hebben laten inslaan op burgers, die zieh op anti-nationaal socialis tische wijze uitten. De advocaat-fiscaal noemde de afwezige verdachte een der meest beruchte figuren uit de N.S.B. in Haarlem en omstreken, die zich aan ernstige delicten heeft schuldig gemaakt. „Men zou verwachten dat een dei'gelijk individu als een zeer ernstig po litiële delinquent in het Huis van Bewaring zou zijn opgesloten. Het is anders gelopen en dat komt, voor zover ik mij kan. herin neren, door het feit, dat vlak na de oorlog over hem bijna niets bekend was. Boven dien is hij in de zomer van 1944 toegetre den tot de K. P. en ik neem aan dat de ille galiteit toen niet de feiten wist, die wij nu weten. Na de oorlog werd hij geïnterneerd, maar door het Militair Gezag weer vrijge laten en vertrok naar Zweden", aldus mr. Besier, die vijftien jaar gevangenisstraf tegen H. eiste. In beide zaken zal het Hof op 13 September uitspraak doen. Lijkje van vermist kind te Amsterdam opgegraven Gistermorgen om half elf is het lijkje van het 3 V2-jarige jongetje Abr. van ter Mey uit Amsterdam, dat sedert 28 Juli vermist werd, opgegraven uit het zandterrein tus sen de spoorlijn en de Pontanusstraat, waar het kind ook het laatst gezien werd. Men vermoedt dat het tijdens het spelen be dolven is, want het had nog een schepje in de hand. Het >s aan de opmerkingsgave van een buurtbewoner te danken, dat tenslotte na 34 dagen onafgebroken zoeken en speuren, het lijkje van de 3V2-jarige Abr. van ter Mey is gevonden. De man had 'het zand- storten op het terrein aan de Pontanus straat geobserveerd en het was hem opge vallen hoe telkenmale trossen peuters aan de zandauto's hingen als deze het terrein opreden. Wanneer de chauffeur zijn laad bak met zand liet kippen, stonden de kin deren er vlak achter en lieten het zand over zich heen komen. Een rechercheur van de kinderpolitie heeft toen een steekproef genomen en het bleek, dat toen de laadbak voor de helft was geleegd vier knaapjes reeds met hun beentjes onder het 'zand waren bedolven. Het geliefde spelletje is naar alle waar schijnlijkheid hun kleine speelmakkertje noodlottig geworden. De politie van het bureau Lirmaeusstraat heeft toen in overleg met Publieke Wer ken besloten het terrein af te graven. Dinsdagmorgen om zeven uur werd hier mede begonnen en drie en een half uur later vond men inderdaad het lichaampje. Intussen schakelt de politie echter mis daad niet uit, zodat het onderzoek wordt voortgezet. Het lijkje is naar het Wilhel minagasthuis overgebracht. Aardgas gevonden bij Meppel In een exploratie-boring van de Neder landse Aardolie-maatschappij is in de Wijk nabij Meppel op een diepte van ongeveer 1200 meter een geringe hoeveelheid aard gas aangetroffen. Of deze vondst econo mische betekenis zal hebben .is thans nog niet te bepalen. Hiervoor zal eerst enige aanwijzing kunnen worden verkregen bij de verdere voortgang van het exploratie programma in deze omgeving. Bezetters vernielden de accornodatie, maar het schietkamp zal opnieuw worden ingericht. venloodsen en patronenmagazijnen), het inrichten van vier aangevoerde troepen- loodsen tot cantines voor onderofficieren en voor manschappen en het inrichten van schietterreinen. Later is het tegenwoordige cantinege- bouw voor ondérofficeren en manschappen tot stand gekomen. In de loop van de tijd verdwenen de bakkerij, de slachterij en de paardenstal. Morgen 1 September is het vijftig jaar geleden, dat het infanterie-schietkamp in de Harskamp werd opgericht. In het ont spanningsgebouw van het kamp zal dit feit des morgens worden herdacht, waarbij onder anderen gen er aal-majoor J. A. A. Sitsen, bevelhebber in het derde militaire gewest en oud-commandant van het schiet kamp het woord zal voeren. Toen na de invoering van het nieuwe model geweer van 1895 bleek dat in de gar nizoenen onvoldoende gelegenheid was om met dit geweer te oefenen en in het bij zonder de oefeningen in het gevechtsschie- ten niet naar behoren konden worden ge houden werd in 1896 een commissie be staande uit drie kapiteins in het leven ge roepen, om een terrein te zoeken dat aan de te stellen eisen voldeed. Het terrein zou een minimum breedte van vier en een mi nimum lengte van zeven km moeten hebben. De keuze viel op een terrein nabij Harskamp. Op een verzoek van een groot aantal in woners van Harskamp bepaalde de mi nister van Oorlog, dat de legerplaats ten Zuiden van .Harskamp zou worden inge richt inplants van ten Noorden van het dorp, zoals oorspronkelijk was gedacht. Op de begroting van het departement van Oorlog voor het dienstjaar 1898 werd een eerste som uitgetrokken ten behoeve van een op te richten „permanent schietkamp voor infanterie nabij Harskamp". De benodigde grond voor het terrein werd kosteloos aan de staat aangeboden terwijl de overige terreinen werden aange kocht of onder zekere voorwaarden in ge bruik werden genomen. Het gemeentebe stuur van Ede verleende zijn medewerking door de over het schietterrein lopende open bare wegen aan het publiek verkeer te onttrekken. De inrichting van de legerplaats ge schiedde in de jaren 1898 en 1899. Deze inrichting bestond uit het aanleggen van wegen, het maken van gebouwen (offi- cierscantine, keukengebouwen, slachterij, paardenstal, bakkerij, wachtgebouw, schij- De werkzaamheden aan het Noorse vlaggeschip Oslofjorddat in April van dit jaar van stapel liepzijn reeds zo ver gevorderddat men gegronde hoop heeft omstreeks midden October een proefvaart te kunnen maken. De „Oslofjord", waarop de schoorsteen en masten al zijn aangebracht. Uniform chauffeurs-diploma voor Nederland ingevoerd Onder auspiciën van de „Contactcommis sie Chauffeursvakbekwaamheid C.C.V." zullen vóór taan uniforme chauffeurs-diplo ma's in Nederland,geldig zijn. Deze C.C.V. wordt gevormd door vrijwel alle verkeers- en vervoersbonden, vakbonden en het Ver bond voor Veilig Verkeer. De commissie werd op initiatief van het ministerie van Verkeer en Waterstaat in het leven geroe pen. Het chauffeursdiploma zal echter geen overheidsdiploma zijn. Ingesteld zijn thans het diploma A, het zogenaamde bronzen inrijdiploma en het diploma B (zilver), dat aantoont, dat de chauffeur vakbekwaam is. Het gouden di ploma (C), voor allroundvaldieden zal op een nader te bepalen datum worden inge voerd. Door verkeers- en vervoersbonden kun nen onder toezicht van de C.C.V. examen commissies worden ingesteld. De te stellen eisen zijn vastgelegd. De opleiding voor deze examens duurt een jaar en omvat technische kennis, verkeersvoorschriften, rijvaardigheid, algemene vervoerskennis en administratieve kennis. Het diploma B kan worden beschouwd als het algemeen vaar- digheidsbewijs. Het toekomstige diploma C is bedoeld voor de „specialisten" in het chauffeursvak, o.a. de chauffeurs op de buitenlandse routes. „GROOTE BEER" NAAR INDONESIë Het troepenschip „Groote Beer" zal Vrij-, dag 2 September 1949 met aflossingsde tachementen van het KNIL, de marine en de landmacht uit Amsterdam naar Indo nesië vertrekken. Drentse tentoonstelling „D.O.E.N." geopend De Commissaris der Koningin in Drente, mr. dr. R. H.' baron de Vos van Steenwijk, heeft de tentoonstelling „D. O. E. N." („Drente Oud en Nieuw") in Assen offi cieel geopend, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten. De tentoonstelling blijft tot en met 3 September geopend. Ongeveer 250 stands zijn er in een tentendorp, dat 45000 vier kante meter in beslag neemt, onder gebracht. Alles, waaraan in de provincie wordt gewérkt en wat in Drente leeft is er vertegenwoordigd. Wederopbouw van Wageningen Het departement van Wederopbouw heeft aan de gemeente Wageningen 160.000, toegezegd voor de herbouw van panden in de verwoeste binnenstad. Ook mag de herbouw van de Rooms-Katholieke en van de Doopsgezinde kerk worden aanbesteed. Wederopbouw van de Nederlands-Her vormde kerk kan voorlopig niet tot stand komen, omdat de fondsen voor Monumen tenzorg voor dit en het volgende jaar zijn uitgeput. Met de herbouw van de in 1948 afge brande gemeenteschouwburg wordt in Ja-" nuari 1950 begonnen. Dezer dagen wordt een begin gemaakt met de bouw van het laboratorium voor geodesie en met die van een nieuw instituut voor plantenveredeling. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) 24. Wanneer Ernest Klapper misschien laddertje tegen de wand zette en naar bo- een ogenblik gedacht mocht hebben, dat Panda en zijn paard voorgoed weg waren dan werd hij al spoedig gerustgesteld. Want na. een korte stilte kwam Panda's gezicht te voorschijn door het gat, dat er in het dak geslagen wasen zei: „We zitten nu op het dak, baas. Wat moet er nu gebeu ren?" „Nu moet er voorzichtiger gehandeld worden!" sprak Klapper, terwijl hij een ven klom. „Nu zal ik persoonlijk mijn aan wijzingen geven. Beklim het edele ros op nieuw!" Daar had Panda eigenlijk iveinig oren naar, maar hij deed het natuurlijk omdat zijn baas het zei. Het paard was er nu maar een beetje bij gaan zitten en deed niets meer. „Goed," zei Klapper. „En druk nu weer op knop A!" „Maar.aarzelde Panda. „Knop A.dat is.„Doe wat ik zeg, assistent!" beval Klapper. „Knop A! Snel!" Toen deed Panda het dus maar. Tenslotte wist die uitvinder alles het beste. Knop A.en hoetsch! Daar schoten Pan da en het ros met een onmetelijke snelheid de nachthemel in. „Wacht even!" riep Klap per van beneden. „Ik bedoelde knop H!" Maar dat was te laat, zoals je op de teke ning kunt zien. Amsterdamse brandweer gaat feestvieren Corps bestaat 75 jaar Volgende week zal de hoofdstad het 75- jarig bestaan van haar ber.oepsbrandweer- corps, dat de naam heeft het best geoutil leerde en getrainde corps van ons land te zijn, vieren. Er is een feestprogramma samengesteld dat er zijn mag. Er wordt een tentoonstel ling gehouden, er zal een spuitdemonstratie met verlichte stralen worden gegeven, de deuren van de brandweerkazernes zullen van 5 tot 10 September voor het publiek geopend zijn en een historische optocht, waarin zowel het oudste als het modernste materiaal in een kilometerlange stoei zal meerijden, zal het hoogtepunt van de fisest- viering vormen. Productie van „Mosquito's" wordt verdubbeld t^aldorp keert 5% uit In het verslag over 1948 der N.V. Neder landse instrumentenfabriek „Waldorp" t 's-Gravenhage wordt medegedeeld, dat hoewel de binnenlandse vraag naar de voornaamste producten, stofzuigers en stof zuigermotoren, in de tweede helft van het jaar duidelijk tekenen van verzadiging be gon te vertonen en de export door de vele invoerbelemmeringen, ondanks grote op offeringen, zich slechts geleidelijk ontwik kelt, pr.oductie en omzet zich in 1948 zeer bevredigend hebben kunnen handhaven. Een voor de vennootschap zeer belang rijk feit was de afsluiting van een contract met de S.A. Moto Garelli te Milaan, waar bij het bouw- en verkooprecht van de Mosquito-rijwielmotor werd verkregen voor de Benelux en de overzeese gebieds delen, Indonesië inbegrepen, Scandinavië, Finland, Zuid-Afrika en Rhodesia. De ontvangst van dit nieuwe product door het publiek is zeer gunstig. De vraag over treft verre de leveringsmogelijkheid. Ook uit Indonesië, België en Scandinavië wer den tal van aanvragen ontvangen. Het ligt in de bedoeling, de productie tot 50.000 stuks per jaar op te voeren. Het thans be reikte productiepeil ligt op de helft hier van. De directie is van mening dat de vraag naar deze motor nog geruime tijd zeer groot zal blijven. De netto-winst bedroeg 114.125.ter wijl een voordelig saldo van enkele nage komen baten en lasten, betrekking heb bende op voorgaande jaren ten bedrage van ruim 72 mille aan de reserve kon wor den toegevoegd. Voorgesteld wordt de winst als volgt te verdelen: toevoeging aan de reserve van 64.125.uitkering' van een dividend van 5% op de prioriteitsaandelen en op de ge wone aandelen, onder de bepaling dat dit dividend zal worden uitgekeerd in gewone aandelen. Een 61-jarige gemeentewerkman te Roermond wist in een lindeboom aan een singel een nest m.et duiven te zitten. In het halfduister klom hij in de boom om de die ren te pakken. Hij viel en werd zo ernstig gewond, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hij kort daarop overleed. Legering in tenten De legering der troepen geschiedde in tenten. Het belangrijkste bezwaar daarvan was echter dat het legeren in tenten in de winter niet mogelijk is. Toen in de periode 1914-1918 een deel van het gemobiliseerde leger te Harskamp blijvend moest worden ondergebracht, werden dan ook barakken gebouwd. In 1936 werd begonnen met de bouw van vier stenen logiesgebouwen, waardoor het mogelijk werd de schietoefe ningen ook des winters te doen doorgaan. Omstreeks de eerste wereldoorlog is een watèi'leiding met een hoog-reservoir en een benzinepomp aangelegd. Toen in 1926 aansluiting van een eigen electrisch net óp dat van de P.G.E.M. volg de was tevens de mogelijkheid geschapen om het water voor het hoog-reservoir met een automatisch werkende electrische pomp omhoog te brengen. Door de bouw van de stenen logiesgebouwen met twee verdie pingen werd de capaciteit van de water leiding echter te gering. De bezetters hebben getracht daarin verbetering te brengen door de beide hoog-reservoirs te vervangen door twee drukketels. f Wijzigingen Ook de schietterreinen ondergingen in de loop der jaren wijzigingen. Naarmate de gevechtstactiek gewijzigd werd, ver anderde ook het gebruik der wapens. An dere inrichtingen werden dus nodig, mede doordat geleidelijk naast het geweer met wapens als mitrailleurs, mortieren en hand granaten geoefend moest worden. In de algemene bestemming en de ligging der schietterreinen is echter, weinig wijziging gekomen. In het midden van het schiet kamp ligt het zogenaamde Harskampse zand, een centrum waarom heen de ver schillende schietterreinen zodanig liggen gegroepeerd dat op al deze terreinen ge schoten wordt in de richting van dit cen trum. Tijdens de bezetting zijn de inrichtingen op nagenoeg alle schietterreinen met de grond gelijk gemaakt. Een commissie is in gesteld orn de vraag te bestuderen aan welke eisen thans de schietterreinen moe ten voldoen. De permanente inrichting van het infanterie-schietkamp kan pas worden tegemoet gezien nadat de^e commissie met haar werk gereed is gekomen. Nieuwe Nederlandse vinding Door de Algemene Schilderspatroons bond zijn de laatste maanden proeven, ge nomen met een door de heer J. A. de Krey te Amsterdam samengesteld product, dat weldra onder de naam „Ellak" in de han del zal worden gebracht. Uit door de bond genomen proeven en uit 'tientallen attesten van overheidsinstanties, industriëlen- en middenstandsbedrijven blijkt, dat „ellak" voor vele doeleinden geschikt is. -.Zo kan het gebruikt worden voor isolatiedoelein den, dakreparatie en als dakbedekking, om grondwater tegen te gaan en als stopverf. Het product beschikt over blijvende elas ticiteit. Voorts blijkt uit de genomen proe ven, dat het bij grote warmte niet, zoals bijvoorbeeld mastiek, afloopt of wegvloeit. Voor hekwerk acht men het absoluut roestwerend. Een voordeel is, dat bij ge bruik van „ellak" menie overbodig wordt. Het preparaat kan, nadat men het te be handelen object roestvrij heeft gemaakt, di rect worden aangebracht. Het product hecht zich aan iedere achtergrond en is zuur- bestendig. Voor pijpleidingen kan het wor den gebruikt om het hinderlijke condens- water tegen te gaan of om bevriezen te voorkomen. Ook is „ellak" vochtwerend. Tenslotte kan het ook dienen om papier tot heter verpakkingsmateriaal te maken. Proeven met dit produet werden niet al leen in Nederland genomen,- doch ook in tropische landen. De proeven vielen ook daar gunstig uit. Nooitgedagt. Deense geleerden, cHe op het eiland Bornholm opgravingen doen, hebben een benen schaats gevonden, waarvan men aanneemt, dat zij 1500 jaar oud is. Dit is d#n de oudste die ooit gevondèn werd; Kom. Dit jaar hebben ongeveer drie mil lioen toeristen een bezoek aan Frank rijk gebracht. Het beste jaar sinds 1927, aldus een officiële schatting. Er zijn 195 millioen dollar in het land gebracht. Onder meer brachten 900.000 Belgen, 300.000 Amerikanen en 500.000 Britten een bezoek. Water bij de wijn. In de streek van Bor deaux zijn opnieuw proeven gedaan om kunstmatige regen te verwekken. Ge bruikmakend van de aanwezigheid van „geschikte" wolken heeft een vliegtuig boven Eouscat, nabij Bordeaux, koolzure sneeuw uitgestrooid. De proef slaagde volkomen en te Bordeaux viel over vloedig regen. Andere proeven, boven gemeenten in de omstreken van Bor deaux, slaagden eveneens. Na de storm. Uit het verslag van het Rode Kruis aan de gouverneur van Florida blijkt, dat bij de orkaan, die Vrijdag in Florida heeft gewoed, één persoon om het leven is gekomen, 94 personen ge wond zijn, 250 huizen vernield en 18.000 andere beschadigd. Bovendien is een duizendtal verschillende gebouwen ver nield of ernstig beschadigd. Voetbaltranen. Bij de belangrijkste com petitiewedstrijd Boca JuniorsInde- pendiente te Buenos Aires, welke door 100.000 toeschouwers werd bijgewoond, gaf een beslissing van de scheidsrech ter aanleiding tot ernstige ongeregeld heden. Drommen opgewonden bezoekers probeerden het veld op te komen en in het gedrang werden meer dan twintig personen gewond. De politie moest van gummiknuppels en traangasbommen ge bruik maken om de orde te herstellen. Weg. De Bo'edapester correspondent van het Joegoslavische nieuwsbureau Tan- joeg heeft zonder opgaaf van redenen bevel gekregen van de Hongaarse auto riteiten, Hongarije binnen 48 uur te ver laten.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2