c 3 Na onderbreking van tien jaren met oude luister hervat Van de luchtbrug zullen spoedig nog slechts „sterke verhalen" over zijn Ingezonden stukken Woensdag 31 Augustus 1949 3 TONEELFESTIVAL IN MALVERN Hoog tegen de heuvelrug bij Malvern, in het district Worcestershire, ligt het huis van Sir Barry Jackson, de „grand old man' van het Engelse toneel. Men kan er genie ten van een kilometerswijd en onver getelijk mooi uitzicht over de vele dorpen rond hun oude kerken en abdijen temid den van glooiende weilanden en korenvel den. Het was hier dat Sir Barry tijdens een wandeling met zijn veel oudere vriend George Bernard Shaw in 1929 het plan opperde om in deze idyllische om geving een jaarlijks toneelfestival te or ganiseren, dat in tegenstelling met dat van Stratford-on-Avon, de geboorteplaats van Shakespeare gewijd zou zijn aan levende Britse schrijvers, in het bijzonder aan de toén reeds oude G.B.S. Zo ontstond de traditie van het Malvern-festival welke met voortdurend stijgend succes tot in de zomer van 1939 voort duurde. Elisabeth Beynen, Wendy Hiller, Alec Clunes Sir Cedric Hardwicke zijn enkele van de beroemden, die in de loop der jaren hun medewerking verleenden. Daar men te recht inzag, dat een menu van alleen maar Shaw op den duur wat eenzijdig zou wor den, werd het gewoonte om naast diens stukken ook een paar premières van andere auteurs ten tonele te brengen. Na 1939 maakte de oorlog een einde aan de reeks en pas dit jaar is de weder geboorte van het festival in Malvern een feit geworden. Weer trekken duizenden toneelliefhebbers naar deze hoek van het paradijs, aangelokt door de herinnering aan de voor-oorlogse combinatie van cultureel genot en natuurschoon. Het is er een aller plezierigst verblijf. Het theater is vast- gebouwd aan de zogenaamde wintergar- dens, een soort casino met een heerlijk park. Er bevinden zich een rosarium, een zwembad en een vijver met peddelbootjes. Ook de acteurs en actrices plegen zich in deze „wintergardens" te verpozen met het voor hen vervelende gevolg, dat er te allen tijde een kluwen „handtekeningen-jagers" rondzwermt, die zich, zodra een van de be kende spelers maar het tipje van een neus laat zien, en masse op hem of haar stort en niet aflaat voor het slachtoffer in alle beduimelde boekjes een opdracht heeft gezet. Daar deze groep zich voortdurend vernieuwt, is dit verschijnsel uitgegroeid tot een blijvende plaag, waartegen binnen kort echter, naar men zegt, afdoende maat regelen zullen worden genomen. Aan de andere kant doet het prettig aan, dat de leiding van het festival er klaar blijkelijk op uit is om de bezoekers zoveel mogelijk op te nemen in de feestelijke sfeer. Met het keurige insigne, dat het uiterlijke teken is van het lidmaatschap, heeft men 's avonds na de voorstelling toe gang tot de gezellig versierde en verlichte zaal van het casino. Een metalen bol met talloze facetten, die in het midden van het plafond aan een koord hangt te draaien en van boven af wordt verlicht, geeft een fas cinerend effect van ontelbare lichtjes, die elkaar in razende snelheid langs de wan den achtervolgen. Aan het verzoek om zo mogelijk avond kleding" te dragen wordt door een groot ge deelte van het publiek gehoor gegeven en 'bij de ingang van het theater staan altijd dichte drommen mensen te kijken naar de toiletten en de juwelen. Vooral de Countess Beauchamp zij én haar man zijn de patronen van het festival was bij de heropening de moeite van het bekijken waard, zij droeg een fortuin aan prachtige brillianten. Ook geeft het insigne toegang tot de wekelijkse „tea-time-talks" waar telkens een andere bekende persoonlijkheid een causerie houdt over een onderwerp, dat met het festival verband houdt, dikwijls ge volgd door een geanimeerde discussie met de toehoordei's. Er worden tuinfeesten ge organiseerd, waar de bezoekers de leden van het toneelgezelschap kunnen ontmoe ten. Kortom: Malvern doet haar kleine ge meenschap voortdurend denken aan de oude Grieken, die met hun woord „xenos" tegelijkertijd de begrippen vreemdeling en vriend uitdrukten. Op de serie toneelvoorstellingen drie Shaws en drie premières van andere En gelsen hoop ik in een volgend artikel terug te komen. Nu echter nog een woord over de nevenvoorstellingen van het festi val door het Lanchester-marionetten- theater, dat onverbrekelijk met het Mal vern festival is verbonden. Het echtpaar Lanchester in Malvern richtte zijn poppen theater in 1927 op en sedert dat ogenblik is het steeds meer geperfectionneerd en ver fijnd. De heer en mevrouw Manchester maken alle poppen en alle décoi's en requi- sieten zelf, schrijven de schetsjes en de dialogen, manipuleren de marionetten en spreken de tekst. De pianist speelt de eerste Hongaarse Rhapsodïe van Liszt; een tuinman begiet zijn tuin, valt in slaap onder een boom en droomt, dat al zijn tulpenbollen uit de grond springen en een ballet dansen. Een zeemeermin is diep onder de oppervlakte van de zee met haar staart in een oester schelp beklemd geraakt en alle fantastische onderzee-bewoners snellen toe om haar te bevrijden. Het is een sprookjesachtige wereld, die volwassenen en kinderen bei den betovert. Vice-admiraal Kist opvolger van vice-admiraal Pinke Bij Koninklijk Besluit is schout bij nacht F. J. Kist, eertijds plaatsvervangend chef van de marinestaf, met ingang van 1 Sep tember tijdelijk bevorderd tot vice-admi raal. Vice-admiraal Kist is tevens aange wezen om vice-admiraal A. S. Pinke op te volgen als commandant zeemacht in het Oosten en zal op 1 September met de „Wil lem Buys" naar Indonesië vertrekken. Zoals bekend werd hij als plaatsver vangend chef van de marinestaf opgevolgd door commandeur A. de Booy. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 31 AUGUSTUS Grote Kerk, Kerkconcert Jo Vincent (sopraan) en George Robert (orgel), 8 uur. Spaarne: „De stad des doods" 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Meedogenloos", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Voor nu en altijd", alle leeft, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mariandel", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het verborgen leven van Walter Mitty", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Bambi", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 1 SEPTEMBER Grote Kerk, Orgelconcert, 3 uur. Biosco pen: Middag- en. avondvoorstellingen. Maar dit jaar staat er een nieuw en ge heel anders geaard stuk op het programma. Ter ere van de heropening van het festival heeft Shaw in eigen persoon voor het marionettentheater onder de titel „Shakes versus Shaw" een dialoog geschreven waarin hij zelf en Shakespeare elkaar met spitsvondigheden overtroeven, doch Shaw altijd nog net iets snediger uit de hoek komt. Op de achtergrond debatteren King Lear en Macbeth met enige figuren van Shaw, ook al weer ten gunste van de laat- sten. De tekst heeft niet heel veel om het lijf, maar de poppen zijn zoals alle spelers in dit theater prachtig gemaakt. Over de „echte" toneelvoorstellingen een volgende keer. Gereformeerde kerk steunt Christelijke school in Frankrijk Dinsdagmorgen is te 's-Gravenhage de tweede zittïngsweek van de Generale Sy node der Gereformeerde kerken begonnen. Ds. C. B. Bavinck uit Brussel bracht rapport uit over het rapport van deputaten voor de geestelijke verzorging van de ver strooide Gereformeerden in Frankrijk en een schrijven van de Verenigde Hervormd- Gereformeerde kerk van Parijs. De Synode verenigde zich met de voor gestelde conclusies en stelde voor de te openen christelijke school te Sens in Frankrijk een bedrag van tienduizend gul den beschikbaar. Ds. H. W. H. van Andel uit Utrecht rap porteerde over het rapport van deputaten over de theologische faculteit der Vrije Universiteit, waarvan de Synode de con clusies goed "keurde. Ten aanzien van een schrijven van de classis Apeldoorn over de geloofsvervol ging in Oost-Europa sprak de Synode uit, dat zij, gezien het contact der deputaten met de overheid hierover, geen reden zag zelf op te treden. Tenslotte maakte de Synode een aan vang met de behandeling van het rapport over het kerkewerk onder de doofstommen. De „Tjerk Hiddes" begint laatste étappe van thuisreis Enkele maanden geleden vertrok Hr. Ms. Torpedobootjager „Tjerk Hiddes" onder commando van luitenant ter zee eerste klasse H. C. J. Coumou uit Indonesië om via het Panamakanaal en de West naar Nederland te varen. De „Tjerk Hiddes", die in de West enige tijd oefende, vertrekt 7 September uit Willemstad voor de laatste étappe van deze grote reis. Op 8 September bezoekt het schip Trini dad, van 10 tot 14 September Paramaribo en op 19 en 20 September verblijft het te St. Vincent. Van 24 tot 27 September wordt Casablanca aangedaan. Het schip wordt op 1 October in Den Helder verwacht. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Jan de Koning, cineast en fotograaf, wo nende te Zandvoort, Haltestraat 69. Rech ter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. A. Th. Boender, advocaat en procureur te Haarlem. H. Th. van Poeteren, eigenaar van en te Haarlem handelende onder de firma Café Restaurant „Lido", wonende te Haar lem, Gibraltarstraat 5. Rechter-commis- saris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. L. V. Hoog, advocaat en procureur te Haarlem. Bij vonnis van de reohtbank is na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier recht bank d.d. 12 Juli 1949, waarbij Hendrik Boxs, makelaar, wonende te Haarlem, Haitsma Mulierstraat 12, in staat van fail lissement werd verklaard, met benoeming van mr. M. A. van Eek, advocaat en pro cureur te Haarlem, tot curator. De 9 Muzen Jan Musch zal in het komende seizoen Herman Heijermans herdenken onze grootste toneelschrijver stierf 25 jaar ge leden met een tournée waarop hij „Joeps wonderlijke avonturen" zal voor dragen. Arend Hauer naar de N. A. T. U. De toneelspeler Arend Hauer is met ingang van 1 September als adviseur verbonden aan de Nederlandse Amateur Toneel Unie. Goethe-symphonie. Te Weimar is ter gelegenheid van het Goethe-festivai de eerste uitvoering gegeven van een Goethe- symphonie 'van Hanns Eisler. Het werk, dat voor duizend toehoorders in het nationale theater te Weimar werd vertolkt, werd warm toegejuicht. Hermann Abendroth was de dirigent. Ministeries kwamen veertien millioen aan M.G. tekort Aanvullende nota van de Rekenkamer Een bedrag van ruim veertien millioen gulden is bij de vorderingen van de andere Rijksdiensten op het Militair Gezag onver- rekend gebleven, zo heeft de Algemene Rekenkamer in een aanvulling op de door haar onlangs uitgebracht nota meegedeeld. Dat bedrag moet dus bij het geraamde na delige saldo van ruim 135 millioen gevoegd worden. De volgende bedragen, gespecificeerd naar de departementen die uit hoofde van de jegens het M.G. bewezen diensten cre diteuren zijn geworden, zijn onverrekend gebleven: Ministerie van Oorlog 9.753.413.66. Wederopbouw en Volkshuisvesting 1.224.818,65. Financiën ƒ928.137,71, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening 665.643,31, Onderwijs, Kunsten en We tenschappen 642.623,82, Economische Zaken 599.402.29, Verkeer en Waterstaat ƒ456.514.63. Sociale Zaken 253.769. 84, Justitie 58.106,40, Overzeese Gebiedsdelen 4.750,90, Marine 1.811.99. In het bedrag der uitgaven ten name van het ministerie van Oorlog is begrepen 102.500,wegens kasvoorschotten aan de bewakingstroepen in de mijnstreek. In het bedrag der uitgaven ten name van het mi nisterie van Financiën is begrepen 22.000 wegens kasvoorschotten aan een officier wegens door de geallieerden beschikbaar gestlde rijksmarken. In het bedrag der uit gaven ten name van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is begrepen 44.685,72 wegens kasvoorschotten aan het Centraal transportbureau, afdeling binnen scheepvaart. De pogingen om de ontbrekende verant woordingen op te sporen, worden voort gezet. Kamerleden stellen vragen Het lid van de Tweede Kamer de heer F. Goedhart (Arbeid) heeft aan de mi nister van Buitenlandse Zaken gevraagd of de onlangs in de Nederlandse pers in het Russisch opgenomen advertenties, waarin Russische onderdanen werden uitgenodigd zich voor terugzending naar de Sovjet- Unie aan te melden tot reacties van be langhebbenden hebben geleid en of tege lijkertijd met deze annonces soortgelijke oproepen in de bladen in de .Sovjet-Unie zijn verschenen om Nederlanders, die op de een of andere wijze tegen hun wil in dat land worden vastgehouden, dezelfde faci liteiten te verlenen voor terugkeer naar Nederland, Het lid van de Tweede Kamer de heer A. Roosjen (A.R.) heeft de minister van Oorlog en Marine gevraagd of hij zijn goed keuring heeft gegeven voor de snelheids proeven die op Zondag 28 Augustus met een straaljager van de Nederlandse lucht macht zijn genomen. Hij heeft voorts gevraagd of de minister niet van oordeel is dat door dergelijke proefnemingen de Zondagsrust onnodig wordt geschaad en of de minister bereid is maatregelen te treffen, waardoor her haling van hetgeen vele Nederlanders zien als ontheiliging van de Zondag wordt ver meden. Tijdens een kort geleden gehouden tentoonstelling in het museum van Grenoble werd een jeugdwerk van de schilder Picasso ontvreemd. Het schilderij „L'enfant Ia poupée" stelt een jong meisje voor gekleed irt ec;i wit jurkje, met een in het wit gekleed popje in de handen. Zij steken af tegen een rood vermiljoenen achtergrond. De reproductie, die door de conservator van het Musée dc Grenoble" van het tverk werd vervaardigd, om de opsporing tc vergemakkelijken. Plan tot vorming van fonds voor aardappeltelers Ter stabilisering van de prijzen Over het principe om tot het vormen van een fonds tot stabilisering van aard appelprijzen over te gaan wordt in land- bouwkringen uitvoerig beraadslaagd. De gedachten gaan uit naar een heffing per beteeld oppervlak. De aldus verkregen gelden zouden gebruikt kunnen worden, in dien de noodzaak hiertoe dwingt. Bij een (tijdelijk) overschot van aardappelen zou het prijsbedervend deel uit de markt ge nomen kunnen worden tegen een bedra; dat de teler tegen verlies beschermt en diens bestaanszekerheid bevordert. Bij tekorten aan aardappelen stijgen de con sumptieprijzen. Bij overschot zakken die prijzen echter vaak tot op het peil van voederaardappelen voor vee, waardoor verlies voor de producent ontstaat. Indien een fonds wordt opgericht zullen boeren geen bezwaar hebben om normale opper vlakten met aardappelen te telen. Hierdoor wordt tevens aan de wens om zoveel moge lijk veevoeder uit eigen bodem te winnen voldaan. De vraag is, of de organisaties, verenigd in de Stichting voor de Land bouw, zelf tot fondsvorming moeten over gaan ofwel op de overheid moeten blijven steunen. Bij de grote aardappeloogst 1948 heeft de regering het stomen van aard appelen voor veevoeder en daarmee lo nende prijzen voor de producenten be vorderd. Een tweede kwestie is, of fonds vorming zal passen in de landbouwpolitiek op lange termijn. Voorts dienen export mogelijkheden van aardappelen, die van sterke invloed op het binnenlands prijs peil zijn, in aanmerking te worden ge nomen. Zoals men weet, kent de tuinbouw producentenfondsen om de prijzen bij over schotten. wanneer er „doorgedraaid" moet worden, te steunen. Maranatha-conferentie Van 68 September zal im de Zuider- kapei aan de Zuiderstraat te Haarlem een Maranatiha-Conferentie gehouden worden, waarop in het bijzonder over de Weder komst van Christus zal worden gesproken. Het onderwerp: „Een Appèl Gods in don kere tijden", zal iedere middag om 3 uur en iedere avond om 8 uur worden behandeld. Daartussen wordt iedere dag, mede ten be hoeve van de vele bezoekers vair buiten, een gemeenschappelijke koffietafel met ge- tuigenisdienst gehouden. Behalve de leider der conferentie, Evangelist J. Kits, direc teur van het „Brandpunt" te Doorn, werken als sprekers mee Ds. I. Vasseur uit Gro ningen en P. D. Bardelemeyer uit Noord- wijk a. Zee. Woensdag- en Donderdagmor gen is er een Bidstond. Oud-illegale werkers in Dreefzicht Direct na klokslag twaalf uur in dc af gelopen nacht sprak mr. N. J. G. Sikkel op een feestelijke bijeenkomst van de Bond van oud-illegale werkers in paviljoen Dreefzicht te Haarlem enkele treffende woorden ter ere van Prinses Wilhelmina, de voorgangster van het verzet in oorlogs tijd. welke door de aanwezigen staande werden aangehoord. De heer Frits Kieff, voorzitter van de afdeling Amsterdam van genoemde bond. had voordien in een korte toespraak herinnerd aan de noodzakelijk heid om de stem van het voormalig verzet, die zich trouw aan de democratische geest blijft keren tegen iedere vorm van dicta tuur, in alle lagen van ons volk levend te houden. Het vrolijke programma, dat aan de plechtigheid vooraf ging. werd verzorgd door het amusements-ensemble „De Cabo- lini's" met medewerking van een uitbun dig show-orkest. Als bijzondere attractie was het optreden aangekondigd van Linn Tims, die als muzikale clown allerhande ongebruikelijke instrumenten bespeelde, zoals een bellenblazende klarinet, een rij goedklinkende flessen en een zangerig- sentimentele vibrato. De glundere gooche laar Cakie ging echter welverdiend niet het meeste succes naar huis. dat hij niet alleen dankte aan zijn verbluffend vakmanschap, doch meer nog aan zijn geestige verkoop techniek, waarmee hij niet slechts het oog doch ook het oor misleidde. Er kwam nog een andere manipulator aan de beurt, na melijk de accordeon-virtuoos John Davis, die er op uit scheen te zijn een nieuw snel heidsrecord te vestigen en bovendien de sterkte van het geluid met enige decibels te verbeteren. Op de liefhebbers van dit louter op effect berekende vertoon maakte hij blijkens de bijval een goede indruk. Helaas viel de conférencier, Gerard Bon, die een keel opzette als een radeloze brand weercommandant in een mislukkende poging om het laatste greintje geestigheid van zijn praatjes te redden, geheel uit de loon. Over het algemeen trouwens vorm den de teksten niet bepaald het sterkste gedeelte van deze wel zeer beperkte revue. Vermeld moet nog worden dat de veertien jarige Beppie Visero een serie moeilijke acrobatische toeren verrichtte, die een har telijk applaus aan dc toeschouwers ont lokte. In de pauze bestond er gelegenheid om het gewicht tè raden van een smeedijzeren kroon, door één van de leden belangeloos vervaardigd, hetgeen aan drie personen gelukte, die om het bezit van het waarde volle stuk huisraad moesten loten. Men bleef nog tot twee uren in de beste stem ming bijeen om onder leiding van Roel van den Berg het vermaak op de dansvloer te prolongeren. D. K, In „Flynn's Inn" werden de avonturen opgehaald (Van onze luchtvaartmedewerker) De luchtbrug naar Berlijn, die nog steeds - op halve kracht nu functioneert, heeft het spectaculaire effect verloren: zij levert geen dagelijks nieuws meer. Volgens de laatste berichten is de bevoorrading van de Duitse hoofdstad zo bevredigend ver lopen sinds de blokkade werd opgeheven, dat waarschijnlijk vervroegd eind Sep tember tot opheffing kan worden over- Maar wanneer ook de laatste pijler van de brug is gesloopt, zal deze imponerende transportorganisatie voortleven in de over- levering der vliegerij en waar in een vlie gersmess piloten bij elkaar zijn. zullen nog jaren lang herinneringen worden opgehaald aan die periode van voortdurende hoog spanning en een sfeer van roerende kame raadschap, zoals men die bijvoorbeeld in „Flynn's Inn" vond. De „Inn" was een bijproduct van de lucht brug, een soort club, opgericht door de Ierse captain Flynn die veel van gezelligheid hield. Hier waren de vermoeide piloten, als ze hun dienst er op hadden zitten, welkom om hele nachten verhalen uit te wisselen in plaats van te slapen. Maar die verhalen zullen er toe bijdragen de luchtbrug onster felijk te maken. In de „Inn" was het ge woonte geworden dat de gasten „contribu tie" inbrachten in de vorm van resten van hun ladingen. Wie een stuk steenkool voor de haard meebracht, kocht daarmede het recht zijn medegasten te onderhouden of te vervelen met het verhalen van belevenissen of nieuwtjes die hij langs de voute had opgedaan. Zoals over ouwe McCarthy die altijd zo'n haast had om gauw te lossen en weer te vertrekken, dat hij een keer met een hele ploeg Duitse arbeiders nog aan boord alweer de lucht in ging en terug Inoest keren om hen af te zetten. Of van Baxter die zich een keer bij aankomst bo ven Gatow bij de verkeerstoren meldde en tot antwoord herhaalde malen niets anders dan een onverstaanbaar gebrabbel te horen kreeg en moest keren om opnieuw binnen te vliegen. Tot er een verstaanbare stem met excuses kwam die mededeelde dat sergeant O'Connor plotseling zijn boven- gebit uit de mond had laten vallen. Diezelf de O'Connor had meer vlieguren op meer vliegtuigen op zijn naam dan enige piloot en daarbij een indrukwekkende staat van oorlogsdienst. Bij de verkeersregeling in de toren heeft hij niet weinig bijgedi'agen tot het goed marcheren en de veiligheid van de enorme organisatie. Spannende momenten In de laatste dagen van de Russische blokkade werden ieder ogenblik records gebroken. De dag rond kwamen de „Big Willies" binnen met tussenpozen van drie minuten. Op zulk een dag was het, of liever een nacht, een mooie wolkenloze nacht, dat Douglas C-54 no. 552 op 300 meter hoogte juist zijn bocht maakte om op Tempelhof neer te strijken, toen de piloot daar beneden op het helder verlichte veld zijn voorgan ger zag landen en midden op de baan tot stilstand komen in plaats van verder te rollen en de baan vrij te maken voor de volgende vliegtuigen. De landingsschijn werpers van de 552 zwaaiden langzaam weer omhoog en tegelijkertijd begonnen instructies te kraken in de koptelefoons van alle vliegtuigen binnen een straal van 50 km: „Tempelhof Tower to all Big Wil lies: er staat een vrachtvliegtuig op de baan met twee gesprongen banden. Behoudt uw afstand en blijf op koers". Achttien ver schillende „Rogers" klonken terug (als ge het soms niet wist: Roger is de vlieger uitdrukking voor het Nederlandse „Okee"!) Het duurde niet lang of nabij Tempelhof waren 21 vliegtuigen in de lucht „opgesta peld". Met hoogteverschillen van 500 voet trokken zij hun wachtrondjes, de bovenste op een hoogte van 8500 voet. Meer dan tachtig zware vliegtuigmotoren verenigden hun sonore stemmen in een constant steeds toenemend dreunend gedonder naarmate meer vliegtuigen zich bij het circus aan- De ogen van dc-luchtdoclartilleristen der Amerikaanse Marine zullen binnenkort danig op de proef worden gesteld door de gedragingen van deze- als schietschijf fungerende Martin KDM-1. een draadloos bestuurd straalvliegtuig dat met een snelheid welke bijna gelijk is aan die van het geluid door de lucht raast. sloten. Elke paar minuten kwam er een nieuwe bovenop, gedirigeerd door de radio. Dan, plotseling hoorden allen een dwaas- hoge gejaagde kwaakstem: „Kelly Field Tower, Kelly Field Tower, hier is AT-6, verzoek landïngs-instructies". In alle cock pits van de Skymasters keken prei-ogen elkaar aan. Van alle kanten barstten de opmerkingen en grapjes over de radio los. Al die geroutineerde rotten hadden eens als leerlingvliegér immers wel eens in de knijp gezeten in een AT-6 trainer en Kelly Field, de Amerikaanse trainingsbasis, aangeroe pen. Maar: „Stille jongens", verzocht de toren, „er komen er nog meer en wij kunnen geen verbinding krijgen". En dan even later: „De baan is vrij: no. 552, je kunt landen op baan 23, wind is vijf mijl per uur zuidwest." Geleidelijk daalden nu de andere toestellen een étage lager naarmate hun voorgangers landden en spoedig was de normale gang van zaken hersteld. De Berlijners die voor hun vensters stuk voor stuk de gloeiende schijnwerpers boven hun hoofden zagen verdwijnen en het enerverende gedreun hoorden afnemen lot het vertrouwd' gewor den periodieke aanzwellende en afnemende gebrom iedere drie minuten slaakten een zucht van verlichting. Zo ging dat en zo zal men ook nog lang de herinnering bewaren aan de „Paasparade" toen op Goede Vrijdag van dit jaar in een etmaal tijds een recordvoorraad van 13.000 ton in 1398 vluchten werd aangevoerd en in het Berlijnse „Air Safety Center", waar vertegenwoordigers van de vier bezettende mogendheden alle vliegtuigbewegingen bo ven de stad moesten controleren, plotseling de Rus kwaad wegliep omdat hij de bin nenkomende toestellen niet meer kon bij houden! De „Operation Vittles". die alleen de USA gedurende de blokkade 150 millioen dollars kostte, was een dure grap, maar heeft op het gebied van massavervoer door de lucht onschatbare lessen geleerd. In de 321 dagen van de blokkade werd 1.583.293 ton aan gevoerd in 196.031 vluchten. Alleen van de Amerikaanse luchtmacht waren gemiddeld 250 vliegtuigen dag en nacht in actie. En daarbij kwam nog de aanvoer van onder delen voor de organisatie zelf: 1250 zware vliegtuigmotoren, 10.000 vliegtuigbanden, 50.000 vliegtuigremmen en zo maar door. Nochtans schatten Amerikaanse experts dat met dezelfde vliegvelduitrustingen da gelijks gemakkelijk 14.000 ton aangevoerd en een dubbel zo grote stad voorzien had den kunnen worden, wanneer er voldoende vliegtuigen ter beschikking waren geweest en het dubbele wanneer meer radar-instal laties voor het landen bij slecht weer in gebruik waren gesteld. (Nadruk verboden). De koude voorzomer Schade voor de Haarlemse zweminrichtingen Mei en Juni waren koude maanden. Het is dus begrijpelijk dat er toen minder ge zwommen is in ae onoverdekte inrich tingen. In de inrichtingen der gemeente Haar lem (aan de Houtvaart en de Delft) werden nu in Mei en Juni 25632 baden genomen, tegen 44687 in dezelfde maanden van 1948. Hel opmerkelijke is dat het aantal kos teloze baden slechts daalde van 9361 tot 8355. Dit is dus belangrijk minder. Een ander eigenaardig verschijnsel is dat er in de maand Juni 1948 14.283 heren en 22.364 dames zwommen en in dezelfde maand van 1949 10.984 heren en 11.129 dames. Daaruit blijkt dat er bij mooi weer in verhouding veel meer dames komen zwemmen. Woningmarkt te Haarlem Enige verbetering Uil de Statische Gegevens der gemeente Haarlem blijkt dat de voorraad woningen te Haarlem op 1 Juli 1949 33.280 was (33.002 op 1 Juli 1948). plus 5.019 woon ruimten annex bedrijf (1 Juli 1948 5.018). Het aantal woningen is in een jaar dus met 278 vooruitgegaan. In het eerste half jaar van 1949 werd bouwvergunning aangevraagd voor werken die tezamen 3.553.500 zullen kosten. De bouwkosten van werken waarvoor bouwvergunning werd verleend, beliepen dit half jaar 2.950.900. De bouwkosten der werken waarvoor in het gehele jaar 1948 bouwvergunning werd verleend, belopen 2.492.700. Dit jaar laat zich dus veel gunstiger aan zien. want nu is het cijfer van 1948 reeds overschreden. Voor nieuw- en herbouw werden nu 230 vergunningen verleend, plus 77 vergun ningen voor verbouw. Tuberculose onder het vee Onder de koeien die ge- slacht worden, een hoger percentage Aan het openbaar Slachthuis te Haarlem werden in het eerste halfjaar van 1949 1263 runderen en pinken geslacht, voorts 11899 varkens en 6670 andere dieren. Daaronder waren aan gevallen van tu berculose: 327 koeien en pinken, 664 var kens en 3 andere dieren. Gesteriliseerd werden 46 dieren, verkocht in het klein onder toezicht 81 dieren, ver nietigd 252 dieren en gekoeld of bevroren wegens finnen 15 dieren. Meer dan 1/3 van de runderen en pin ken hadden dus tuberculose. Bij de var kens was dit ongeveer 5\'o Vergeleken bij 1948 is het aantal geval len van t.b.c. onder de koeien en pinken die geslacht werden gestegen want in dat jaar waren van de 5039 koeien en pinken .1158 met tuberculose, hetgeen neerkomt op 21,5 tegen nu 34 Het percentage onder de varkens was toen nog geen volle 5 Wij wijzen er op dat wij indertijd uit voerig hebben medegedeeld welke uitge breide voorzorgen er in de Slachthuizen ge nomen worden om er tegen te waken dat er vlees in omloop zou komen dat voor de consumptie minder gewenst zou zijn. De Haarlemse scheepvaart Het eerste half jaar van 1949 hebben te Haarlem gelost en geladen 2765 schepen met een inhoud van 219-965 ton. Alleen doorgevaren zijn in die tijd 5378 schepen met een inhoud van 398.689 ton. Over 1947 waren de cijfers: gelost of ge laden 4863 schepen met 436.561 ton; door gevaren 13.014 schepen met 1.437.576 ton. 1948: gelost of geladen 5820 schepen met 472.044 ton; doorgevaren 12.311 sche pen met 900.007 ton. Wat de schepen betreft die hier gelost en geladen hebben is er dus heel weinig ver andering. Wel is het aantal schepen dat hier alleen doorgevaren is vergeleken bij 1947 zeer sterk verminderd maar toch ook een vergelijking van 1948 toont een achter uitgang. De Communisten in de Haarlemse Raad De Communistische raadsfractie te Haar lem heeft aan alle raadsleden een brief gezonden, waarin er tegen geprotesteerd wordt dat zij door dc andere raadsfracties is uitgesloten geworden van het overleg inzake de samenstelling van een college van B. en W. Tevens wordt betoogd dat een der wethouderszetels door een com munist moet worden bezet. Tenslotte wordt nog stelling genomen tegen een neiging om communisten uit de commissies te weren. Tot het volledig werk van een raadslid behoort zo wordt be toogd ook het deelnemen aan het werk van de raadscommissies. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie Niet alleen handelsreizigers, ook forensen zijn boos op N.S. „Niet alleen de handelsreizigers zijn boos op de N.S., maar de duizenden forensen zijn al evenzeer verontwaardigd over de op korte termijn opgelegde prijsverhoging der trajectkaarten", schrijft ons een abonné uit Santpoort. De verontwaardiging spruit niet alleen voort uit de verhoging op zich zelf, maar ook uit de wijze, waarop deze door de directie der spoorwegen wordt ge rechtvaardigd. N.S. beweren immers, dat 80 der tra jectkaarthouders het reisgeld vergoed krij gen, naar hun uit een enquête gebleken zou zijn. Welnu, schrijft deze abonné. wij hebben nog nooit iets van een enquête ge merkt en laat men maar eens bij alle grote instellingen als de scheepvaartbureaux, de banken of de Bataafse informeren of het personeel daar de reiskosten vergoed krijgt. Dat de service voor de forens zoveel ver beterd is, meent deze briefschrijver te moe ten ontkennen. Zitplaatsen zijn er nog steeds onvoldoende en vaak gebeurt het dat een trein verkort wordt ten gerieve van een speciaal gezelschap. Wanneer N.S. voorts menen, dat de ver houding tussen trajectkaarten en normale plaatsbewijzen verloren is gegaan, dan kan daaraan tegemoet gekomen worden door de trajectkaarten voortaan niet op Zondag geldig te verklaren, oppert deze abonné.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5