Eddy R oos Nederlanders zegevierden in het Olympisch Stadion Jp' T De herbouw van Zandvoort Alma's dubbele taak Woensdag 31 Augustus 1919 TfaailemS IJagBIad en ÖjSreclité HaarlélnscKe Courant WIELRENNEN Ruim 50.000 toeschouwers waren gister avond in het Olympisch Stadion te Am-, sterdam, waar de wereldkampioenen van Kopenhagen reden. Schulte toonde opnieuw zijn kracht in de achtervolging, toen hij de nieuwe Ita liaanse wereldkampioen op dit nummer Coppi, die ook verleden jaar tijdens de wereldkampioenschappen in Amsterdam van de Nederlander verloor, geen schijn van kans gaf. Schulte nam direct de lei ding en was na vijf ronden 25 meter uit gelopen. Toen er nog vier ronden te rijden waren liep Coppi tien m. in, maar Schulte had blijkbaar voldoende reserve voor een flinke eindspurt en zelfs de fout van de rondeteller, die de bel een ronde te vroeg Luidde, kon aan de overwinning van Schulte geen afbreuk doen. De fout werd tijdig bemerkt, twee pistoolschoten annuleerden het belgerinkel en de beide renners joegen voort, nu werkelijk de laatste ronde in. waarbij Schulte opnieuw een vijftal meters uitliep op de zwaar en weinig soepel rij dende Coppi. Met een voorsprong van drie seconden sloeg Schulte de Italiaanse we reldkampioen in de tijd van 6 min. 23.3 sec. Niet alleen in de achtervolging, ook bij de sprint werd een Nederlandse zege be haald. De nummers één tot en met vier van het wereldkampioenschap in Kopenhagen reden ieder één sprintwedstrijd tegen ieder hunner drie tegenstanders. Van Vliet won ze alle drie, Derksen verloor alleen van Van Vliet, de wereldkampioen 1949 Harris sloeg alleen Gérardin, die op zijn beurt alle drie de wedstrijden verloor. Van Vliet werd dus in het totaal klassement eerste, Derksen tweede, Harris derde en Gérardin vierde. In de eerste rit nam Van Vliet tegen Derksen de kop en begon met een lange sprint. Derksen lag twee lengten achter maar wist in de laatste bocht en het rechte eind voor de 'finish tot een half wiel in te lopen. Het publiek zag in de volgende rit hoe Gérardin een smadelijke nederlaag leed. Harris verraste de Fransman reeds in de eerste bocht, schoot achter hem rijdend plotseling naar beneden en joeg als een wervelwind vooruit. Ondanks de lange sprint (bijna 450 meter) noteerde de we reldkampioen een goede tijd van 12,2 sec. voor de laatste 200 meter. In de derde rit sloeg Derksen een aanval af, die de dicht achter hem rijdende Gérar din vlak voor de 200 meter sprint inzette. De Fransman bracht zijn achterstand terug tot op één wiel. De vierde rit bracht de meeste spanning, met Van Vliet dicht achter zich nam Har- ris de kop en zette de sprint reeds in bij het begin van de marathontribune, dus zeker 100 meter voor de 200 meter lijn. In de laatste bocht bracht Van Vliet zijn voorwiel naast dat van Harris. Met in spanning van al hun krachten gingen de beide renners op de eindstreep af, die ze vrijwel gelijktijdig passeerden. De jury besliste, dat Van Vliet gewonnen had. In de vijfde rit nam Van Vliet de kop tegen Gérardin. Weer Werd het een lange sprint, doordat Gérardin binnendoor schoot en op 300 meter zijn spurt inzette, met Van Vïiet onmiddellijk achter zich. In de eind sprint raakte de Fransman een half wiel achter. In de laatste rit toonde Harris, evenals in de vorige, over welke enorme kracht hij voor de laatste 100 meter beschikt, maar tevens, dat hij in tactisch opzicht nog te weinig routine heeft. Derksen trachtte hem 50 meter voor de 200 meter streep te ver rassen .en nam een voorsprong van zeven meters. Bij het uitkomen van de laatste bocht was de voorsprong van onze land genoot zeker nog vijf meter. Niettemin slaagde Harris er nog bijna in de achter stand in te lopen, maar juist zoals Van Vliet, nam ook Derksen revanche voor de in Kopenhagen geleden nederlaag en won de sprint in 11.4 sec. Pronk won bij de stayers In één uur 20 min. 44 sec. legde Pronk achter zijn gangmaker Wiersma 100 kilo meter af en nam daarbij, evenals Bakker, revanche op de wereldkampioen Frosio. Bakker werd tweede op 90 meter en Frosio derde op 200 meter. Lange tijd had de Fransman Lesueur de leiding en sloeg daar bij herhaalde aanvallen van Pronk, Bakker, de Zwitser Besson, Frosio en Clautier af, tot Pronk er na 53 kilometer in slaagde Lesueur los te rijden. Hij nam toen de kop en sloeg op zijn beurt de aanvallen van zijn tegenstanders af. Lesueur zelf- had pech, toen zijn gangmaker na 70 kilometer een lekke band kreeg, waardoor hij een achter stand opliep van 15 ronden. Frosio lag vrij wel voortdurend op de vijfde plaats, kwam tot driemaal toe onweerstaanbaar naar voren, waarbij hij alle tegenstanders pas seerde, maar had dan teveel van zijn krach ten gevergd om ook nog Pronk van de kop te verdringen, zodat hij dan weer terugviel.1 Tegen het einde bezette Bakker de tweede plaats. Hij werd nog een keer bedreigd door Frosio, die zich drie ronden van het einde ios reed bij zijn laatste krachtinspanning om de leiding van Pronk over te nemen. De Italiaan viel toen weer terug, maar wist de derde plaats tegen de Zwitser Besson te houden. De uitslag luidt: 1. Pronk 1 uur 20 min. 44 sec.; 2. Bakker op 90 meter; 3. Frosio op 200 meter; 4. Besson op 350 meter; 5. Clau tier op 465 meter; 6. Lesueur op 14 ronden. De nieuwe Nederlandse wegkampioen bij de amateurs Faanhof, die met Kunst, La Grouw en Van Breenen in de ploeg achtervolging voor Holland een flinke voor sprong nam tegen Brabant, toonde wat hij waard was, toen eerst La Grouw door ban- denpech moest uitvallen en 'daarna ook de achterband van de fiets van Faanhof sprong. Aangezien de tijd van de derde aankomende renner in elke ploeg beslis send was voor de uitslag bleef Faanhof moedig doorrijden en passeerde ondanks deze handicap eerder de eindstreep dan de Brabantse ploeg aan de overkant, hoewel hij drie ronden lang op een platte band had gereden. In het Olympisch Stadion te Amsterdam zijn gisteren de „revanches" van d kampioenschappen wielrennen 194'J verreden. Coppi rechtsen Schulte standers in de revanche achtervolging, schudden elkaar de hand 7ia S overwinning op dit nummer. Waterpolo H.V.G.B. blijft tweede klasser De damesploegen van HVGB, Triton en DZV, die de onderste plaatsen van de tweede klassen bezetten, zouden een halve competitie spelen. De verliezende ploeg kwam in aanmerking' voor degradatie. HVGB won de eerste wedstrijd van Triton. De tweede wedstrijd zou Dinsdag gespeeld worden maar gaat niet door, aangezien Tri ton zich heeft teruggetrokken; HVGB blijft in de tweede klasse. Van die nog resterende competitie-wed strijden worden in de derde klasse F dames, DWR 2Waterlelie 1 en in de reserve derde klasse C heren. HVGB 4Nereus 4 niet meer vastgesteld. De eindstanden luiden: Derde klasse F dames. 4) SJ 4) C I u O O. Meeuwen 2 8 6 - 2 12 277 HVGB 2 8 5 1 2 11 14—14 Nereus 2 8 3 - 5 6 1015 DWR 2 7 1 1 5 3 6—15 Waterlelie 1 x) 7 2 2 3 -2 11—17 x) 8 verliespunten wegens niet opkomen. Eindstand reserve derde klasse C heren. Futen 2 8 6 1 1 13 30—24 IJ 3 8 4 1 3 9 34—19 HVGB 4 7 4 - 3 8 25—15 DJK 3 8 4 - 4 8 2421 Nereus 4 7 - - 7 741 Voor de tweede klasse D dames is de wedstrijd HPC —ADZ 2 opnieuw vast gesteld op Woensdag 31 Augustus. De tweede promotie/degradatiewedstrijd voor een plaats in de hoofdklasse-compe titie is door Meeuwen gewonnen; het won met 53 van de Robben. Meeuwen blijft dus hoofdklasser. Om de KNVB-beker De wedstrijden om de KNVB-beker zul len het komende seizoen op een andere wijze gehouden worden. Men stelt zich voor elke maand, te beginnen met October a.s., een Zondag uit te trekken. Eerst komen de derde en vierde klassers, provincie-gewijs in actie, daarna de tweede klassers, districts-gewijs en vervolgens worden de eerste klassers uit het gehele land er bij betrokken. Passagierslijst van de „Johan van Oldenbarnevelt" De passagierslijst van het m.s. Johan van Oldenbarnevelt, dat op 11 Augustus uit Tandjong Priok vertrok, is verschenen en ligt op onze kantoren ter inzage. De Johan van Oldenbarnevelt wordt op 8 September te Amsterdam verwacht. Eerst even kijken bij .Sauoüet" BARTELJORISSTRAAT 27 Zuiver wollen japonsêof 5.50 140 breed per Meter Mantelstof 8.75 zeer mooie kwal., 140 br. per Meter Mantelvoering 3.7D in div. tinten per Meter Veel werk wordt uitgevoerd, maar meer is nog in voorbereiding In Zandvoort wordt ijverig gewerkt aan het herstel van veel wat in de oorlogsjaren verwoest werd. Maar het wordt natuurlijk geenszins een herrijzen van al het oude be doeld in ongewijzigde vorm. De nieuwe tijd stelt nieuwe eisen en nu wordt de-gelegen heid aangegrepen om waar dit mogelijk is te moderniseren. Vandaar dat indertijd het plan Friedhoff werd ingesteld. Aan de uitvoering daarvan wordt geregeld gewerkt. Daarbij wordt de opzet, dat men hier te doen heeft met een schetsplan, dat op onderdelen door de ont werper gewijzigd kan worden als de ont wikkeling der zaken dit gewenst maakt. In Zandvoort zijn al heel wat huizen ge bouwd. Het woningpröbleem is daardoor nog lang niet opgelost, maar elke mogelijk heid tot bouw die zich voordoet, wordt aangegrepen. Nu zijn weer bouwplannen goedgekeurd voor 20 huizen, die onder architect Pot gebouwd worden en zes onder architect Van Gogh. Deze zes komen aan het Dorpsplein, waardoor dan de bebou wing op die plaats voltooid zal zijn. De dienst van Openbare Werken heeft ook veel werk verzet wat de aanleg van wegen betreft. Wij herinneren aan de aan leg van de Noord Boulevard. Thans is het wachten op het aansluitende deel van die wegverbreding. Men weet dat de grond die daarvoor nodig is eigendom der gemeente Bloemendaal is. Zandvoort wil voor de aan koop daarvan veel minder betalen dan Bloemendaal vraagt. Een onteigeningspro cedure zal daarover moeten beslissen. De verwachting is evenwel dat de beslissing in deze zaak niet lang op zich zal laten wach ten. Door de aankoop van drie ton grond aan de Noord Boulevard heeft de gemeente niet alleen de beschikking gekregen over de grond waarop de aanleg van het Butlin- kaxnp is gedacht (hoe het met de plannen voor dit vermaak-centrum staat, heeft men in ons blad van Dinsdag kunnen lezen) maar ook grond om ook aan de Oostkant van de boulevard een fietspad aan te leg gen. Verder zijn er ook wandelwegen en parkeerterreinen. Aan de Zuid-Boulevard zullen binnen kort rioleringswerken uitgevoerd worden. Bovendien zal die weg worden doorgetrok ken tot de bus bij de Brederodestraat. Voor rang bij de uitvoering zal evenwel hebben de aanleg van een parkeerterrein in de na bijheid van de Strandweg en de Kerkstraat. Dit parkeerterrein sluit aan bij de nieuwe watertoren, waarvan de bouw binnenkort zal plaats hebben. Het gemeentebestuur heeft van de Weder opbouw een extra bouwvolume van 100.000 aan materialen gekregen voor de verbetering van het Zuiderbad. Dit werk zal met spoed worden uitgevoerd, zodat de vernieuwde inrichting reeds in het nieuwe seizoen in gebruik genomen zal kunnen worden. Het gemeentebestuur streeft er naar de capaciteit der badgelegenheden in het ko mende seizoen zoveel mogelijk op te voeren. Men weet dat er voor de toekomst grote plannen bestaan voor een nieuw Noorder- bad, waarbij o.a. een zwembassin zal komen voor wedstrijden. Voor dit werk is evenwel nog geen bouwvolume beschikbaar gesteld. Voor de verdere ontwikkeling van Zand voort als badplaats zijn natuurlijk nog vele andere dingen nodig. Aan de ontwikkeling der mogelijkheden daartoe wordt gedurig (Adv.) aandacht gewijd. Op dit ogenblik kon men ons alleen verzekeren dat enkele grote plannen op dit gebied in een gunstiger, sta dium zijn gekomen, waardoor de kans op uitvoering in de naaste toekomst belangrijk gestegen is. In het plan Friedhoff is een wijziging gebracht wat de plannen van het zoge naamde ovale plein betreft. Aanvankelijk was het plan daar ook een hötel te bouwen, maar daarvoor is nu elders grond gereser veerd. Dit plein zal dan alleen een ver- maalccentrum worden, waar de massa be zoekers amusement zullen vinden. Daarbij sluit dan aan een groot volkszwembad dat in de onmiddellijke nabijheid zal gebouwd worden. HOTEL LION D'OR KRUISWEG Vanaf 1 September musiceert het ensemble AAAAi> (Adv.) Steeds meer protesten tegen de prijsverhoging bij de N.S. Na de organisatie der handelsreizigers en de Centrale Bond van Markt-, Straat- en Rivierkooplieden heeft nu ook, naar wij vernemen, de Algemene Bond van Foren sen een. telegrafisch protest tegen de plot seling opgelegde prijsverhoging der traject- kaarten aan de directie der Nederlandse Spoorwegen gezonden. Ambtenaren van Sociale Zaken op het voetbalveld Op de velden van „Haarlem" wordt Za terdag voor de vierde maal een voetbal- tournooi gehouden voor elftallen, samen gesteld uit ambtenaren van de gemeente lijke diensten voor Sociale Zaken van Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Haarlem. Vorig jaar kwam de wisselbeker definitief in het bezit van Den Haag. Er is een nieuwe beker beschikbaar gesteld. Er wordt een halve competitie gespeeld. Twee oude getrouwen van de N.Z.H. namen afscheid Koninklijke onderscheiding voor haltechef T. v. Keulen Vandaag beleven twee getrouwe vetera nen van de Noord-Zuidhollandse Vervoer maatschappij hun laatste dag in dienst van het bedrijf: haltechef T. van Keulen, die 47 dienstjaren bij de maatschappij heeft en wagenvoerder J. Kneepkens, die 42 jaar bij de N.Z.H. in functie is geweest. Beiden zijn vanochtend met hun familieleden in de vergaderzaal van het N.Z.H.-gebouw aan de Leidsevaart door de directie ont vangen, in tegenwoordigheid van enkele collega's en vrienden. Directeur J. J. Jurrissen richtte zich eerst tot de haltechef Van Keulen. De direc teur stak zijn lof over het werk van de ver trekkende N.Z.H.-functioharis niet onder stoelen of banken. „Als Zandvoorter, be woner van een kustplaats .dus, is u een man van weinig woorden", aldus de heer Jurrissen, „maar dat neemt niet weg, dat Wij bijzonder veel waardering hebben voor wat ge al die jaren hebt gepresteerd". Ver volgens schetste hij, hoe de heer Van Keu len, als wegwerker bij de E.S.M. begonnen, in de loop der jaren was opgeklommen tot wagenvoerder, controleur en remisechef, later haltechef in Zandvoort en tenslotte aan de Tempeliersstraat was geworden. De heer Jurrissen deelde vervolgens mede dat het H.M. de Koningin behaagd had de scheidende haltechef de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toe te kennen, en de direc teur wenste hem hartelijk geluk met deze koninklijke onderscheiding, die niet alleen erkenning van de verdiensten van de heer Van Keulen zelf, maar tevens die van het Werk der maatschappij uitdrukt. Vervol gens speldde de heer Jurrissen de schei dende haltechef het ereteken op de borst, waarop deze de aanwezigen verzocht een driewerf hoera op de Koningin uit te brengen. Namens de maatschappij overhandigde de directeur hem daarna een medaille. Wagenvoerder J. Kneepkens 42 jaar in N.Z.H.-dienst Daarop richtte de heer Jurrissen het woord tot de heer J. (populair „Ome Jan") Kneepkens, die de N.Z.H. in zijn functie van wagenvoerder verlaat, na 42 jaar bij de maatschappij in dienst te zijn geweest. De directeur noemde hem een van de man nen, die de maatschappij groot heeft ge maakt. Hij wenste de heer Kneepkens een gezegende rust in de tijd, die morgen voor hem aanbreekt. De voorzitter van de afdeling Haarlem (en tevens hoofdbestuurslid) van de Alge mene Bond van Forensen, de heer J. van Holken, sprak tenslotte de scheidende N.Z.H.-functionarissen toe. Hij dankte hen voor de trouwe wijze waarop zij de (dik wijls lastige!) forensen ten dienste hadden gestaan en gaf aan die dankbaarheid ook in stoffelijke vorm uiting, door hen beiden een doos geurige rookwaar en een sierlijk uit gevoerde oorkonde aan te bieden. Vervolgens bleef men nog enige tijd in geanimeerde stemming en onder het genot van een kopje koffie bijeen. Directeur J. J. Jurrissen speldt de vertrek kende haltechef T. van Keulen het Konink lijk onderscheidingsteken op de horst. P.T.T.-ambtenaren hebben in samen werking met de rijkspolitie en de gemeente politie te Deventer een drietal ingezetenen van Wilp betrapt, die met een geheime zender aan het werk waren. De zendinstal- latie is in beslag genomen. De K.L.M. heeft de 250ste vlucht naar Johannesburg en terug volvoerd. De totale afstand, die de machines op de Zuid- Afrikaroute aflegden bedraagt 4,500.000 km. Zij vervoerden ruim 14.500 passagiers, 185.000 kg. vracht en 31.000 leg. post. Mr. D. S. Jessurun Cardozo. secretaris van de Curagaose Vereniging voor de han del, zal in de 'komende maand in Nederland een serie lezingen houden over handel en bedrijfsleven op Curacao. Mejuffrouw C. B. Rijnders heeft zich op medisch advies genoodzaakt gezien per 1 October ontslag te vragen als director der Verenigde Nederlandse Zendingscor- poraties. HAARLEM EN OMGEVING Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Wilhelmina geeft het Spaarn- dams fanfarecorps „Crescendo" dir. F. A. Dekker, hedenavond een concert op de Westkolk te Spaarndam. Het concert begint om half acht. Prof. dr. A. W. Groenman te Over- veen, em. pred. der Ned. Herv. gem. en oud- buitengewoon hoogleraar te Amsterdam, viert. 12 Sept. zijn 75e verjaardag. Dr. Groenman werd In 1912 predikant te Ob- dam en diende ook de gemeente van Zaandijk. Hij was aan de gem. Universiteit van Amsterdam buitengewoon hoogleraar in de Hebreeuwse taal en letterkunde, de Israëlietische oudheden en de uitlegging van het O. Testament. 1 Mei 1945 ging hij met emeritaat. Het departement Haarlem van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt Donderdagmiddag 15 September in restaurant Brinkmann een bijeenkomst, waarop de heer L. Neher, voorzitter van de stichting „Fundatie wer kelijk dienen" zal spreken over „Vraag stukken in het personeelsbeleid". De heer P. M. Kok, Oosterstraat 20, is op 2 September een kwart eeuw aan de Haarlemse gemeente-waterleiding verbon- dén, waar hij als hoofdmeterhersteller werkzaam is. Een groot deel van zijn vrije tijd wijdt de jubilaris aan de duivensport; hij' is voorzitter van de Nederlandse Post- dui venband. In de Kennemerstraat bij de Holsteyn- straat is vanmorgen om halfac'ht een carrier van een melkhandelaar door een bestelauto aangereden. Tachtig liter melk en vijftig eieren gingen verloren. Getuigen van dit ongeval worden verzocht zich te melden aan het bureau van politie, Smedestraat. Als advocaat en procureur bij de Haai-lenise rechtbank werd beëdigd mr. J. I-I. A. M. van Son, te Haarlem. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor. ten einde uitvoering te kunnen geven aan 'het uitbreidingsplan „Park Fuikvaart", aan te kopen twee ge deelten water, in totaal groot 40 a 90 ca, voor de som van f 40,90 van het bestuur van de Poelpolder. B. en W. van Heemstede hebben aan besteed cïe bouw van een transformator- station aan de Overbosstraat. Ingekomen waren achttien biljetten. Laagste inschrij ver was F. Philips te Haarlem voor De heer L. Hi Simons, die dezer dagen dertig jaar burgemeester van de gemeente Haarlemmerliecïe en Spaarnwoude is, zal op Zaterdagmiddag 10 September om vier uur gehuldigd worden in café „Moclern" te Halfweg. Per 1 September is verplaatst de hoofdcommies bij de belastingadministratie W. C. de Groot van Maastricht naar Haarlem. Op 1 September viert de heer H. Wijngaard, hoofdassistent bij de dienst der Belastingen te Haarlem, zijn 25-jarig ambtsjubileum. De heer M. A. Henkei, hopfdcommies bij de belastingdienst te Haarlem, her denkt op 3 September de dag waarop hij voor 40 jaar in dienst trad. De heer G. A. Griffioen, controleur der Directe Belastingen, inv. en accijnzen te Woerden, is als zodanig verplaatst naar Haarlemmermeer. De heer J. Oostra, bureelchef bij de P.T.T. te Haarlem (inspectie) is in gelijke functie overgeplaatst naar Amsterdam zulks per 1 September. De commies controleur bij de dienst der belastingen J. W. Bonnink te Den Haag is verplaatst naar Beverwijk. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 Augustus 1949 ONDERTROUWD: 30 Aug., M. A. J. Clomp en R. G. Fluijter; L. C. J. Rumpff,en J. S. M. Blom; J. van der Kolk en M. M. Kalf; C. G. van den Berg en J. Feelens; P. Baas en I. Hessen; C. T. Gladpootjes en H. E. van der Wiel; C. P. van der Waarden en J. A. Rruize F. J. Pieters en J._E. Baan- ders; H. Siteur en G. A. Over de Linden. GEHUWD: 30 Aug., J. Swaanswijk en D. Keijzer. BEVALLEN van een zoon: 28 Aug., C. A. van SchieWolvers; 29 Aug., T. A. de Lugfc Boekei; E. van AalstBruin; S. A. Plug- boerZielonka; 30 Aug., T. de Haan Berghuijs; J. G. LangerakKranenburg. BEVALLEN van een dochter: 26 Aug., C. Zwagervan Vrede; 29 Aug., J. G. Heida Vroom; M. C. OutSpoor. OVERDEDEN: 27 Aug., M. E. Bijstel de Lil, 62 j., Zuidpolderstraat: 28 Aug., W. H. LomanBoerhoop, 80 j„ KI. Houtweg; M. W. P. DanielsWarnier, 65 j., Sophia- straat; C. Hartman, 44 j., Slamatstraat; L. Freek, 87 j., Spaarne; 29 Aug., A. Deen Brussee, 54 j., Hazepaterslaan; H. W. Mu- zerie, 75 j„ Javastraat. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels HOOFDSTUK I. Tot op de dag, dat haar broer Theodoor plotseling aan een hartverlamming over leed, had mevrouw Brendall zich altijd als een zeer fortuinlijke vrouw beschouwd. Ze zou nooit openlijk zeggen, dat de wel gezindheid van Vrouwe Fortuna eigenlijk iets was, dat haar min of meer toekwam. Ivlaar hoe dan ook, het lot had het goed met haar voor gehad door haar steeds te vrijwaren voor werkelijk grote narigheden. Tenslotte doe je ook altijd je plicht, placht ze zelfvoldaan te zeggen, en help je andere mensen, zoveel als mogelijk is, en dus Ze gebruikte het woordje „je" in plaats van „ik", wat ze eigenlijk bedoelde, en wist hierdoor de overdadige zelfvoldaan heid van een dergelijke opmerking wat te verzachten. En de conclusie, die aan het eind van haar opmerking te trekken viel, liet ze aan de toehoorders over. Eens in baar leven was mevrouw Bren dall werkelijk een grote ramp overkomen: ze was namelijk op betrekkelijk jonge leef tijd weduwe geworden. Doch haar broer -1 een zwijgzaam vrijgezel bleek een zeer bijzonder begrip te hebben van familieplichten, en hij had geen ogenblik geaarzeld zijn grote, rommelige huis aan zijn zuster en haar kinderen ter beschik king te stellen. Dat is meer dan je van de doorsnee ongetrouwde oom kunt verwachten, had Alma, de tweede dochter van mevrouw Brendall, op een keer vol hartelijke warm te verklaard, in de mening dat haar moeder een en ander wel wat al te veel als normaal accepteerde. Van de vier kinderen Brendall was Alma zich waarschijnlijk het meest bewust, dat ze oom Theodoor bijzonder dankbaar moes ten zijn. En hoewel het zeer moeilijk was in enig nader contact met de zwijgzame vrijgezel te komen, was ze toch innig aan haar oom gehecht geweest en geschokt en bedroefd bij diens plotselinge dood. Eva, de oudste dochter, bekeek de dood van oom Theodoor enkel en alleen uit de materiële gezichtshoek: welke zouden n.l. de gevolgen van dit sterfgeval voor haar en de andere familieleden zijn? Eva was een mooi, stralend wezentje, dat alles altijd mee moest lopen. Ze had rossig gou den krulhaar, donkerblauwe ogen en een figuurtje, dat een uitverkoopjurkje eruit deed zien als een exclusief model. Ze was betoverend, als alles voor de wind ging, maar niet iemand zoals Alma heel dui delijk inzag waarop je aan kon, als de zaken verkeerd liepen. Met haar 24 jaren was Eva een geslaag de secretaresse van Murray Farraday, de meest vooraanstaande man in de stad. Ze werkte in deze baan ongeveer een jaar op hel moment, dat oom Theodoor stierf. Ze had de gewoonte haar familie te ver maken en soms ook tot verontwaardiging te brengen met haar verhalen over de wijze, waarop ze met haar moeilijke baas omsprong. Als het hoofd van de grote ijzer- en staalbedrijven, die aan een derde van de bevolking der stad werk verschaften, meende deze, volgens Eva, dat hij het heelal bezat. Ik schok zijn zelfvoldaanheid zo nu en dan hevig, verklaarde Eva luchtig. Maar ik ben zó'n goede secretaresse, dat hij dat wel van me moet nemen. Het is allemaal een kwestie van iemand weten aan te pakken, en het juiste moment te kiezen. Als ik me weer eens buitengewoon onmis baar heb gemaakt, gebruik ik de gelegen heid om hem duidelijk aan te tonen, dat hij toch eigenlij K niet zo geweldig is, als hij denkt te zijn. Alma had bij dergelijke verhalen altijd even een volkomen overbodig gevoel van medelijden met de grote Murray Farra day. Maar ze troostte zich met de gedachte, dat Eva's opmerkingen tegenover hem wel niet zo scherp zouden zijn, als ze liet voor komen. Alma was slechts twee jaar jonger dan Eva, maar in Eva's gevoel lagen er vele jaren tussen hen wat betreft algemene wereldwijsheid en levensbeschouwing. Alma was volgens mevrouw Brendall haar „huismusje". Ze legde op deze liefderijke benaming vooral de nadruk, als ze het een of ander vervelende karweitje van zich af wilde schuiven. Maar het was inderdaad een feit, dat Alma het liefst thuis was. Hoe wel ze meer liefde en interesse voor haar medemensen had dan Eva ooit op zou kun nen brengen, was ze erg verlegen en vond ze het moeilijk de vriendelijkheid, die ze ten opzichte van de mensen voelde, in daden of woorden om te zetten. Het be tekende daarom geen teleurstelling voor haar, maar integendeel een grote vreugde, toen mevrouw Brendail haar op haar acht tiende verjaardag de leiding van oom Theo- door's huishouding overdroeg, onder het voorwendsel, dat haar gezondheid niet meer zo goed was. Richard volgde op Alma en was een knappe, zwijgzame jongen. Op het moment van zijn oom's dood was hij zeventien jaar. Hij bezat een geweldig flair om examens te doen en mevrouw Brendall was er vast van overtuigd, dat hij een genie was en een grote carrière zou maken. Zo nu en dan zag ze zichzelf al (ze zag altijd zich zélf en nooit Richard) als dé moeder van een toekomstige Premier, of een groot financier, of professor van wereldreputa tie. Maar als ze dergelijke grootse ver wachtingen soms in woorden uitdrukte, was de enige reactie van het toekomstige genie een geïrriteerd: O moeder, schei uit met die onzin! En dus hield mevrouw Brendall haar fantasieën meestal voor zich en schepte er een heimelijk behagen in. De familie werd gecompleteerd door de 14 jaar oude Pansy (betekent in het En gels: viooltje), die erg veel bezwaar tegen haar voornaam had en hierover dé familie eindeloos onderhield. Waarom noemden jullie me Pansy? klaagde ze bij herhaling tegen haar moe der. De meest bespottelijke naam die je een arme, hulpeloze baby kunt geven! Het kwam door die grote bruine ogen van je, kindje, legde mevrouw Brendall dan sentimenteel uit. Alle anderen hadden blauwe ogen, en toen kwam jij met ogen, die op de grote diepbruine violen geleken, die je vader altijd in de tuin kweekte. Pansy maakte bij een dergelijk antwoord een geluid ergens diep in haar keel, dat haar klassegenoten haar benijdden, maar haar familieleden tot grote verontwaardi ging bracht, en dat intense verachting tot uitdrukking moest brengen. Mooie bruine violen met hoornen ran den erom heen, merkte ze bitter op. Helaas, de mooie diepbruine ogen waren zeer bij ziend en naast haar voornaam had Pansy derhalve nog een tweede verdriet te ver werken in de vorm van een grote bril met hoornen randen, die op haar korte neusje weinig houvast vond. Het was een feit, dat deze bril haar gezichtje een zeer bij zondere pikanterie verleende, maar op 14- jarige leeftijd worden bijzonderheid en pikanterie nog niet op prijs gesteld. Trek je er niets van aan, liefje, placht Alma troostend te zeggen. Misschien kun je als je volwassen bent zonder bril zien, en dan zal je je opeens aan de wereld vertonen als een onverwachte bloeiende schoonheid, precies als de heldin uit een roman. Deze theorie had inderdaad vertroos tende aspecten, en ernstig nadenkend over toekomstige schoonheidsmogelijkheden, vlocht Pansy 's avonds haar dikke haar in strakke vlechten, in.de hoop op die manier enige golf in haar stijle haren te brengen, welke toch zeker een voorwaarde voqr toekomstige schoonheid was. Zó zag dus de Brendall-familie eruit op het moment, dat oom Theodoor plot seling en met karakteristiek weinig ophef op een stralende Juni-middag op zijn kan toor overleed. De meeste mensen in Mid- chester hadden Theodoor Gaunt altijd als een zeer bemiddeld man beschouwd. En zeker had zijn eigen familie nooit één ogenblik getwijfeld aan de soliditeit van zijn financiële positie. Het was dan ook meer plechtige belangstelling dan angstige verwachting, die mevrouw Brendall ten toon spreidde, toen ze zich opmaakte om oom Theodoor's notaris te gaan bezoeken. De begrafenis had plaats gevonden en men moest zich op de hoogte gaan stellen, hoe er verder geleefd zou kunnen worden. Het is een droevige zaak natuurlijk, zei ze, terwijl ze, voor Alma staande, haar handschoenen aantrok. Alma vroeg zich terloops af, waarom mensen er öf op hun best óf op hun allerergst in het zwart-uit zien. Moeder, in de gedistingeerde zwarte kleren, waarmee ze om oom Theodoor rouwde, was nog héél knap om te zién, Het zijn juist al die formaliteiten en uiterlijkheden in verband met een sterf geval, die zo al'schuwlijk zijn, vervolgde mevrouw Brendall, klaarblijkelijk echter geen gering behagen scheppend in haar eigen goedgeslaagde rouwkleren. Maar, ze werd opeens zeer zakelijk als exe- cutrice van oom Theodoor's testament moet ik natuurlijk zo spoedig mogelijk een bezoek aan notaris Puller brengen. Natuui'lijk, stemde Alma toe. En een èn al élégance verdween mevrouw Bren dall naar het notariskantoor. Toen ze was vertrokken, liep Alma het grote, oude, behaaglijk ingerichte huis door om te zien, of alles in orde was. Het was opnieuw een stralende Juni-dag, en hoewel het felle zonlicht de kaalheid van Barrowmead wreed onthulde, vestigde het tegelijkertijd de aandacht op de prettige, bewoonde, comfortabele sfeer van het vierkante oude huis. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6