Franse springruiters oppermachtig op concours-hippique in Rotterdam Sport in het kort Brand in een hooiberg trok grote belangstelling NEON FABRIEK „REEPIG" Alma's dubbele taak Zaterdag 3 September 1949 4 Een équipe van louter meesters die de oude traditie voortzet Er is op het ogenblik in Rotterdam een ruiter-festijn aan de gang dat plechtiglijk Officieel Internationaal Concours-hippique heet, maar waarvoor eigenlijk meer ad jectieven nodig zijn, om de sportieve gratie die liet biedt, te vangen. Voor de vakman zegt die officiële benaming misschien wel genoeg, maar voor de leek, die al is het verschil tussen een jachtpaard en een Parle Kack hem ten enemale duister toch niet ongevoelig is voor de charme en de schoonheid van de oude en nobele rui- terkunst, mag toch wel eens onderstreept worden, dat hij hier zijn hart kan op halen. Zij die gistermiddag het springconcours om de Prijs van de Rotterdamse Jockey club hebben gezien, zullen dat volmondig beamen. Want al ging het dan maar over hindernissen tot 1.25 meter, men zag er de beste ruiters en de beste paarden van Europa aan het werk, die de kans waar namen om even op toeren te komen voor de grote evenementen die verder op het programma staan. De vlaggen van de ver schillende 'naties, die aan het concours deelnemen, wapperden vrolijk boven de tribunes, die het met bloemen versierde terrein omzomen, de felle kleuren van de hindernissen contrasteerden plezierig met het groene gras en die aanblik, gecomple teerd door de opwindende daver van een galopperend paard in het parcours, gaf het de toon aan van dit feestelijk hippisch ge beuren. De buitenlanders Het wemelde er bovendien van de bui tenlandse uniformen, want daar waren de Franse cavaleristen met hun kwieke licht blauwe kepi's, de laconieke Zweden in sober grijs en gesnorde Britten die het sportief in hun hemdsmouwen deden. Zo gauw er overigens zo'n lichtblauwe Franse kepi de ring binnenkwam, ging iedereen er eens voor zitten, want wat de Fransen lieten zien was ongelooflijk. Chevallier, de la Sayette, Fresson en Cavalier sprongen in totaal acht parcoursen en daarvan wa ren er zeven foutloos. Stuk voor stuk meesters, die spelenderwijs met hun formi dabele springers alle moeilijkheden over wonnen en er meteen geen enkele twijfel aan lieten bestaan wie morgen de Prix des Nations zal winnen. Het zij hen' gegund, want aan deze kunstenaars, die een alge mene opvatting handhavend, zich precies aan hun paarden aanpasten, of het nu de duivels felle Selika of de machtige Her- cule was, kon niemand tippen. De Britten reden met alle misschien wat ongepolijste vlotheid, die hen tot gevaarlijke tegenstan ders maakt, maar kwamen niet tot de Franse hoogte en de Zweden die met een zeer jonge équipe vertegenwoordigd zijn, kwamen eveneens met enige verdienste lijke parcoursen uit de bus. Bij de Belgen waren bekende combinaties zoals J. Hoff mann met Orval, die snel en foutloos rond kwam en dan was er nog de Zwitser Mettler die Dagmar en Belle Fleur keurig rond bracht. Door Ret grote Nederlandse contingent is veel goeds vertoond, maar juist bij de beste combinaties zat het niet mee. Toen onze laatste troef, J. Rijks die zo uit de trein op Master was gestapt, moest worden uitgespeeld, had iedereen nog hoop, vooral toen de bruine Ier als door de storm gedragen over de eerste ROBERT WALTEOUR OVERLEDEN. Te Boston is op 71-jarige leeftijd over leden de oud-wereldkampioen achter grote motoren, de Amerikaan Robert Walthour. "Walthour maakte in de eerste jaren van deze eeuw grote naam door talrijke over winningen zowel in zesdaagsen als achter de motor. In de jaren 1904 en 1905 behaalde hij te Londen en te Antwerpen de wereld titel voor stayers. In die tijd was hij ver schillende malen tegenstander van Jaap Eden. In 1910 won de overledene met John Stol als koppelgenoot de zesdaagse te Berlijn. RIK VAN STEENBERGEN ONDER SCHEIDEN. De Belgische professional wereldkampioen op de weg, Rik van Steenbergen, heeft uit handen van de Bel gische minister van Gezondheid A. van Glabbeke de medaille van de Kroon-orde met gouden palmen ontvangen. Prins- regent Karei heeft Van Steenbergen deze onderscheiding toegekend wegens het be halen van de wereldtitel op de weg te Kopenhagen. Gèsiaagd dank xij... RESA-HSLVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus Staatsexamen A en B, Mulo dipl., Onderw. akte, H.B.S. A en B, Hoofdakte. (Adv.) hindernissen stoof. Halverwege kwam ech ter een foutje en later bleek dat de tijd •van 81 sec., toch twee seconden te lang zaam zou zijn geweest om cammandant Chevalier met Selika te onttronen. Morgen is de grote dag van het con cours met drie springconcoursen, waaron der de landen wedstrijd, tuig- en jacht paarden-nummers en het voorbrengen van de meute van de Koninklijke Nederlandse Jachtvereniging. Voetbal Nieuwe tournooien vragen de aandacht „Haarlem" opent Zondag het seizoen met de wedstrijden om de Spaeme-beker. De Supportersvereniging van de voetbalclub heeft in 1933, toen Haarlem in de eerste klas terugkeerde een beker aangeboden en deze beker is bestemd voor een iournooi, dat ter inleiding van het seizoen gehouden moest worden. De prijs van 1933 is reeds in het bezit gekomen van een club, maar later werd een nieuwe beker beschikbaar gesteld, zodat de tournooien voortgezet konden worden, 't Gooi kwam het eerste jaar in het bezit van de beker na een zege in de eindstrijd van 32 op Velocitas. In de loop der jaren hebben onder andere Stormvogels, Ajax, VSV, De Volewijckers en Haarlem de Spaerne-beker gewonnen. Morgenochtend om elf uur komen ZFC en VSV tegenover elkaar en om kwart over twaalf Haarlem en De Volewijckers. Na een ontmoeting tussen de veteranen van Haarlem en VSV volgt de verliezersronde en om vier uur bestrijden de winnaars elkaar. Op het terrein zullen de prijzen worden uitgereikt. Het tournooi is een on derdeel van het programma,- dat samenge steld is ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan. Om de Waller-beker Sedert 1937 organiseert de voetbalclub „Bloemendaal" wedstrijden om een beker, welke de heer Waller, vroeger penning meester van het Nederlands Olympisch Comité, aan de club heeft aangeboden. T. O. G. uit Amsterdam was de eerste win naar, dat ASC in de finale versloeg met 61. Het jaar daarop moest de bekerhou der de prijs afstaan aan Hillegom, dat de Amsterdamse ploeg met niet minder dan 40 versloeg. Schoten heeft tweemaal achtereen de beker gewonnen, maar kan de prijs morgen niet verdedigen. Het pro gramma luidt: ZandvoortmeeuwenDIO; BloemendaalAllen Weerbaar. Daarna spelen de verliezers stegen elkaar en ten slotte volgt de eindstrijd. Junioren ontmoeten elkaar in Heemstede De feestcommissie van de Haarlemse Voetbalbond heeft het jaarlijks tournooi van de junioren om de Van der Aart-' beker op het programma ter herdenking van het vijftigjarig bestaan geplaatst. Mor gen komt de jeugd in het Heemsteedse Sportpark uit en de winnende ploegen ke ren een week later terug voor de eindstrij den. Elf groepen ,van vier clubs zijn ge vormd. Om halftien wordt reeds begonnen en gespeeld wordt tot half vijf. Honkbalprogramma Het programma van de Nederlandse Honkbalbond voor Zondag luidt: eerste klas: HCKAjax (10 uur); SchotenSC „Haarlem" (2 uur); HHCVVGA (2.30 uur). Tweede klas: HCK 2—HHC 3 (12 uur). Veenendaalschool in Amstelveen door minister Rutten geopend De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, heeft Vrijdag in Amstelveen een techni sche school geopend, die de naam van de bij de ramp met de „Nijmegen" omgeko men technische directeur van de K.L.M. H, Veenendaal zal dragen. De weduwe van de heer Veenendaal heeft in de hal van de school een gedenk plaat voor wijlen haar echtgenoot onthuld. De school biedt plaats aan 180 leerlingen in het machine bankwerken. Elke cursus duurt twee jaar, zodat per klasse 90 leerlingen kunnen worden toegelaten. Voor het eerste leerjaar, dat Maandag begint, ziin 72 leer lingen ingeschreven. Het gebouw, dat één verdieping telt, be vat drie praetijklokalen, uitgerust met Tsjechische en Engelse machines, een tekenzaal en twee zalen voor algemeen vor mend onderwijs. Ruim een jaar geleden werd met de bouw van de school, die tot stand kwam dank zij de medewerking van de K.L.M., de plaatselijke-industrieën en de samenwer kende gemeentebesturen van Nieuwer Am- stel, Ouder Amstel, Uithoorn en Aalsmeer, begonnen. „Huwelijksscholen" in drie steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zullen dit jaar weer „huwelijksscholen'" hebben, georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor sexuele hervorming. Voor Den Haag is dit een nieuwtje. Am sterdam en Rotterdam kennen deze cursus sen reeds van het vorig jaar. De huwelijksscholen willen zich voor namelijk met de vragen bezig houden, welke tot moeilijkheden' in het huwelijk leiden als gevolg van een gebrek aan voor lichting. De noodzaak van de huwelijks- school blijkt uit de grote belangstelling die ervoor bestaat, zo heeft de voorzitter der organiserende vereniging dr. W. Storm op een persconferentie meegedeeld. De opzet is voorlopig nog op bescheiden schaal, voornamelijk als gevolg van de be scheiden middelen, waaruit moet worden geput. De cursussen zijn allereerstbe stemd voor jonge mensen en van een zo danige eenvoud en duidelijkheid, dat een ieder met een lagere school opleiding ze kan volgen. De grootste belangstelling tot nu toe blijkt te bestaan in de kring van de middenstand en de geschoolde arbeiders. De duur is drie maanden, gedurende welke per week twee lessen worden gegeven. De onderwerpen van de cursussen zijn: alge mene inleiding, anatomie, physiologie, psy chologie, eugenese en sociologie. Als' nieuwe onderwerpen zijn dit jaar aan het program ma toegevoegd: kennis van de huishou ding en verzorging van de zuigeling. Overwogen wordt het volgend jaar te Eindhoven een huwelijksschool te stichten. Zeven doden bij vliegtuigongeluk De zeven bemanningsleden van een Amerikaans „C 47" legervliegtuig, dat een oefenvlucht uitvoerde, zijn om het leven gekomen, toen het toestel nabij Fire Island, in Alaska, in het water stortte. Een schip van de zeemacht is ter plaatse aangekomen, doch men kon geen der slacht offers terugvinden. Staatsmijnen gaan nieuwe cokesfabriek bouwen Op de cokesfabriek „Emma" te Treebeek zijn Vrijdag 26 herstelde cokesovens in be drijf genomen. Na de bevrijding werden deze ovens buiten werking gesteld, omdat men toen de cokesproductie moest in krimpen. Het herstel heeft veel tijd ge kost, daar het doven van cokesovens altijd met breuken gepaard gaat. Overigens heeft de cokesfabriek „Emma" haar langste tijd gehad. In de loop van vol gend jaar zullen de staatsmijnen waar schijnlijk hun plan om een nieuwe cokes fabriek te bouwen in Beek gaan uitvoeren. .MEDlNOS LABORATORIA ..AMERSFOORT 3<?3 (Adv.) De Haarlemse brandweer rukte Vrijdag avond om halfzeven uit voor een brand in een hooiberg, gelegen achter een boerderij aan de Rijksstraatweg ter hoogte van per ceel 432 in Haarlem-Noord. Toen de brand weerlieden hun taak begonnen, brandde het in de hooiberg >fel en was het vuur reeds overgeslagen op de naast de hooiberg ge legen schuur, waarin stroo en een groot aantal voorwerpen waren opgeslagen. De brandweer stond voor een zware taak, om dat het fel brandde. Het duurde niet lang of het vuur van de hooiberg was zo goed als geblust, maar de brand in de schuur vroeg meer aandacht. Zij stond echter op een behoorlijke afstand van de boerderij, welke gespaard bleef. Tegen halfacht was het vuur geblust, maar het nablussings- werk vroeg vele uren. Op de boerderij be vond zich 25.000 kilo hooi en 5 a 6.000 kg. stroo. Zowel het hooi als het stroo moest verspreid worden, hetgeen veel tijd vor derde. De politie heeft de oorzaak nog niet kunnen vaststellen. Vermoed wordt, dat de jeugd met lucifers gespeeld heeft bij de hooiberg, welke het eerst in brand is ge raakt. Belgische fabrikanten van nylons zijn boos op hun regering Amerika zou bevoordeeld worden - De Belgische fabrikanten van nylonkou sen hebben het voornemen te kennen ge geven hun fabrieken binnenkort voor on bepaalde tijd te sluiten. Zij beschuldigen de regering ervan hun belangen niet vol doende te hebben behartigd en in het bij zonder, dat België niet over de nylongrond stof kan beschikken. De fabrikanten wijzen er verder op, dat het voor 1949 vastgestelde importcontingent van Amerikaanse nylon kousen, 250.000 dozijn paar, reeds in het eerste half jaar was overschreden en de Belgische regering, in strijd met de aan gegane verplichtingen, ook voor het tweede halfjaar vergunning zou willen verlenen voor de invoer van belangrijke hoeveel heden nylonkousen in België. De fabrikanten dringen er bij de regering op aan gelijke concurrentievoorwaarden te scheppen en betogen, dat indien zij in staat worden gesteld de nylongrondstof tegen normale prijzen te verkrijgen, zij geen en kele buitenlandse concurrentie vrezen. Minister geeft de Kamer vertrouwe lijke inlichtingen over Indonesië In aansluiting op hetgeen de minister van Overzeese Gebiedsdelen bij zijn brief van 15 Augustus aan de Kamer heeft medegedeeld omtrent de practische uitwer king van de orders tot staking der vijan delijkheden in Indonesië, heeft hij thans aan de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal doen toekomen een desbetreffend overzicht van de stand van zaken op Java en Madoera over het tijd vak sedert 11 Augustus tot en me't 25 Augustus. In verband met het bepaalde bij artikel 17 van het „Nederlands-Indonesisch hand boek voor de tenuitvoerlegging van het staken der vijandelijkheden", de Kamer aangeboden bij brief van 5 Augustus, heeft de minister de voorzitter der Tweede Ka mer verzocht dit overzicht aan de Kamer over te leggen, ter strikt vertrouwelijke kennisneming door de leden. Dialect. Het gemeentebestuur van Schaesberg is voornemens ter bevordering van het plaatselijk dialect, het z.g. „Sjeter plat", een prijsvraag voor een verhaal in diit dialect uit te schrijven. Een handlei ding betreffende de schrijfwijze van het „Sjeter plat" zal ter beschikking worden gesteld van de aspirant-deelnemers. De brand in een hooiberg en schuur achter een boerderij in Haarlem-Noord trok Vrijdagavond grote belangstelling. Vooral de jeugd was naar de Rijksstraatweg ge trokken, om de brandweer aan het werk te zien. BURGWAL 94 TEL. 20105 HAARLEM Voor NEON dak-, gevel étalage- en interieurreclame ALLE REPARATIES Augustus was een beste maand voor de-vacantiegangers .Maar niet voor de boeren Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel nog niet alle gegevens over het weer van Augustus ter beschikking staan, is er toch wel iets over mede te delen. Aller eerst valt dan het voortduren van de droogte op. Weliswaar zijn er plaatsen, waar meer dan de normale hoeveelheid regen werd gemeten (onder andere op vliegveld Twente) maar in de meeste pro vincies viel belangrijk te weinig, vooral in Noord- en Zuidholland, zodat gemiddeld over het gehele land de hoeveelheid niet groter dan 50 a 55 millimeter zal zijn tegen 74 millimeter normaal. In De Bilt viel 62 millimeter tegen 82 millimeter normaal. In de maanden Juni, Juli en Augustus teza men is daar 110 millimeter gevallen tegen 218 millimeter normaal- Daarmee .zijn" de drie zomermaanden- té De Bilt droger ge weest dan sedert 1921 was voorgekomen. Ook in Den Helder is dit het geval. De droogte dateert echter niet van die laatste maanden, in De Bilt hebben sedert Sep tember van het vorige jaar alle maanden met uitzondering van April een tekort aan regen opgeleverd. De droogte is 13 Augus tus 1948 al begonnen, sedert die dag is tot einde Augustus 1949 in De Bilt slechts 454 millimeter regen gevalleq tegen 810 mil limeter normaal. Zonneschijn was er in Augustus over vloedig. In De Bilt werden 222 uren zon geregistreerd tegen 188 uren normaal. De temperatuur was gemiddeld bijna 1 graad Celsius boven normaal. De eerste helft van Augustus was aan de koude kant, maar de warme periode van de laatste tien dagen heeft het warmte tekort in een over schot doen overgaan. De nachten waren vaak erg koud, op 13 Augustus werd in De Bilt zelfs een temperatuur gemeten, die daar in geen 40 jaren in de eerste helft was voorgekomen. Het aantal dagen met warm zomerweer waarop de temperatuur tot boven 25 graden Celsius steeg, bedroeg te De Bilt 8 tegen 4 normaal en van de 31 da gen, die de maand telt, waren er niet min der dan 20 aan de warme kant. VLIEGEND FRUIT. De Oliescheepvaart en bevrachtings maatschappij N.V. te Rotterdam, die enige weken geleden een contract afsloot voor veertig vluchten met Dakota's, telkens met een lading van 3000 kilo Westlandse drui ven van Schiphol naar Lom'-n, heeft nog vier extra toestellen gecharterd, eveneens voor het vervoer van Westlands fruit naar Engeland. Voorts zijn er onderhandelingen gaande voor een derde contract van twin tig vluchten. De Stratocruiser boven Nederland „Dubbeldekse reus" met een knusse huiskamer voor de piloot (Van onze luchtvaartmedewerker) Morgen zal, naar we nu wel mogen aan nemen, voor het eerst boven ons land de Stratocruiser kruisen niet in de strato sfeer die, afgaande op de naam, zijn ele ment moet zijn, maar boven Nederlandse straten, onder andere die van Haarlem. Het is wel duizenden meters, doch slechts een paar létters verschil! Wat is het bijzondere van dit veelbespro ken vliegtuig? Wanneer men er naar opziet als het hoog overvliegt, dan ziet men een romp en vleugels en een staart en men moet al een kenner zijn om er iets bijzon ders uit op te maken. Anders is het voor de inzittenden. Vlie gende op een hoogte van 80Q0 meter kan men, zonder de gezagvoerder erin te ken nen, zich begeven naar een niveau van 7998 meter, eenvoudig door een wenteltrapje af te dalen en in de bar plaats te nemen. Dat i s iets bijzonders. Anders gezegd: de romp is verdeeld in twee verdiepingen, of zo men wil „dekken". Het benedendelt bevat niet alleen de bar, al is deze zonder twijfel het belangrijkste voor vele passagiers, maar ervoor en er achter bevinden zich grote vrachtruimen. Uit een schets van de indeling is te zien hoe de bemanning zich vanuit het voorste laad ruim via een trapje naar de cockpit in de neus van het toestel kan begeven zonder door het passagiersverblijf te lopen. Die cockpit! Waar de piloot zich m een ander toestel in zijn stoel moet wringen en eerst na lange ervaring zijn knie niet meer tegen de automatische piloot stoot, wandelt hij er hier binnen als in zijn. huiskamer, zij het dan ook een kleine drie-hoog huis kamer. De 'vliegers hebben volop uitzicht en zijn omgeven door glas; van een bijzon dere samenstelling overigens: „vogelproof en electrisch verwarmd om beslaan en be vriezen te voorkomen. Ditzelfde geldt na tuurlijk ook voor vleugel en staartvlakken, zodat ijsafzetting niet kan optreden. Dit is trouwens al niets bijzonders meer bij de tegenwoordige vliegtuigen. it Mèt de vliegers hebben hier op de „brug van het schip ook de boordwerktuigkundige, de radiotelegrafist en de navigator hun plaats en met een lichte huivering laten we zo'n stuk of honderd instrumenten waar mee deze helden omgeven zijn, maar voor wat ze zijn om ons naar de passagiers cabine te begeven. Die ziet er wel ver trouwd uit, met stoelen aan weerskanten, maar lijkt opvallend ruim. Dat is zij ook. Normaal gaan er zestig passagiers mee over de Oceaan, maar het aantal plaatsen kan tot honderd worden opgevoerd, waarbij de accommodatie voor kortere routes nog dra gelijk is. Waarschijnlijk zal dan ook de benedëndekse salon, die normaal voor ver treding dient en veertien personen kan be vatten, met gewone stoelen worden ïnge- I)e 60 zitplaatsen op het bovendek kun nen onderweg gemakkelijk worden omge bouwd tot 45 bedden, boven- en beneden- kooien, met gordijnen netjes afgeschoten. De kleedkamers en toiletten voorin het toestel zijn ook al ruim, met veel spiegels, warm water en stopcontacten voor electii- sche scheerapparaten. Geheel achterin, haast in het puntje van de staart, bevindt zich een dróóm van een electrische keuken, geschikt om 'iedere stewardess na haar hu welijk tot ontevredenheid te stemmen. De keuken beschikt over een aparte uitgang naar buiten, wat natuurlijk alleen nuttig is wanneer het toestel aan de grond staat. De Boeing fabriek te Seattle heeft orders voor 55 van deze toestellen. Dat is niet veel en de spotprijs van anderhalf millioen dol lars voor zo'n reus( dat is 3.8 millioen gul den) is dan ook alleen mogelijk omdat deza Stratocruiser lijnrecht is ontwikkeld uit de bekend B-29 bommenwerpers en de mo derne versie daarvan, de B-50, die nog steeds in productie is, zodat tal van onder delen die voor beide typen gelijk zijn, zoals hele vleugels enzovoort, in massa aange maakt kunnen worden. De Stratocruiser heeft vier motoren van 3550 paardekrachten, die hem een kruis snelheid van over de 500 km per uur geven. Het totaal gewicht van het toestel met volle lading bedraagt 64.5 ton, de vleugel wijdte 43 meter en de top van het kielvlak reikt tot 11.65 m hoogte boven de grond; het kan neergeklapt worden omdat de meeste han gardeuren anders te klein zijn. De Strato cruiser neemt 30.000 liter benzine aan boord en een automobilist zou hiermede een heel eind de dure tijd doorkomen. Er zijn op het ogenblik bij verschillende maatschappijen eindelijk enkele van deze vliegtuigen in gebruik. Eindelijk, want de aflevering heeft door allerlei oorzaken ja ren op zich laten wachten. De machine die op Schiphol komt, is de eerste van de American Overseas Airlines, de „Great Britain", waarmede reeds een directe dienst zonder tussenlanding tussen New York en Londen wordt onderhouden. Wie belang stelt in het toestel kan het morgenochtend van binnen en van buiten op Schiphol be kijken. (Nadruk verboden) FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 4) Dit was inderdaad waar. Terugkomend in de zitkamer, vond ze de familie in levendige discussie. De Bren- dall-familie was erg goed in dergelijke discussies. Vooral mevrouw Brehdall en Pansy excelleerden erin. De nieuwe situatie werd van alle kan ten bekeken, zowel van de financiële, als de sociale en zelfs de ethische kant. Alma voelde, hoe men zich hiermee eigenlijk uitstekend bezig hield. Eva had haar slechte nieuws voor zich gehouden en maakte geen tegenwerpingen, toen men aannam, dat op haar salaris gerekend kon worden. Alma bedracht, dat Eva wel veel geluk moest hebben, als ze een andere baan vond, waarin ze even goed betaald werd als bij Murray Farraday. Maar dat was tenslotte Eva's zaak en met optimisme en zelfvertrouwen zou ze waar schijnlijk verder komen dan met angstige bezorgdheid, als ze op zoek naar een nieu we baan ging. Terwijl de anderen druk spraken, vroeg Richard zachtjes aan Alma: .hoe is het nu in werkelijkheid eigenlijk, zonder al die dramatische franje? Alma legde het hem uit, voorzover zij zelf op de hoogte was. Hij knikte enkel. Ik zal er eens rustig over nadenken, zei hij kalm en Alma was min of meer opgelucht, dat tenminste nog één familie lid, behalve zijzelf, het' onnodig vond het onderwei'p eindeloos te blijven bespreken. Plotseling, midden in de discussie, sprong Eva op. Lieve hélp, ik heb helemaal vergeten, dat ik vanavond met Gregory Penge uit zou gaan. En ik heb hem beloofd, dat jij ook zou komen, Alma, om er vier van te maken, aangezien hij een neef meebrengt, die met vetlof uit India over is en die een beetje bezig gehouden moet worden. O Eva, zuchtte Alma enigszins ont hutst, kun je niet iemand anders vragen. Ik.... Dat gaat niet meer, onderbrak Eva haar. Daar is geen tijd meer voor. Ik be loofde jou mee te brengén. Ik wist dat je niets bijzonders had vanavond. Vooruit, ga mee Alma. We zullen het erg gezellig heb ben. Ze nemen ons waarschijnlijk mee naar het Watermolenrestaurant om te eten en wat te dansen. Vind je, dat je zo kort na je oom's dood in een restaurant kunt gaan dansen, liefje?, vroeg mevrouw Brendall. Bovendien hebben we eigenlijk een dubbel verlies geleden, door ook zonder een cent achter te blijven, vond Pansy, die als het ware genoot van de situatie. Vertel geen onzin, Pansy, zei Eva tot haar zusje en haar moeder legde ze uit: Maar moeder, het is geen gewoon res taurant. Het is een soort club. Bovendien trekt niemand zich tegenwoordig erg veel van conventies op dit gebied aan. Oom Theodoor zou zélf de eerste zijn geweest om ons te animeren uit te gaan en een normaal leven te blijven leiden. En wie weet, voegde ze er met een zucht aan toe, hoe lang we nog in staat zullen zijn derge lijke dingen te doen. Als we geen gelijke tred met de rest kunnen houden, kunnen we de anderen geen verwijt maken, als ze ons langzamerhand laten schieten. Gregory zal dat nooit doen, riep Alma verontwaardigd uit. -Hij is helemaal niet zo'n soort iemand. Goed, Gregory misschien niet, gaf Eva ongeduldig toe. Maarhoe dan ook, we zouden, zélf het besluit moeten nemen, niet meer met de anderen om te gaan, als we niet meer zouden kunnen betalen wat zij ondernemen. En daarom, laten we ons amuseren, zo lang het wèl kan. Niemand weet voor hoe lang nog! Daar heb je gelijk aan, gaf mevrouw Brendall toe, die getwijfeld had tussen conventie en het standpunt van een vrouw van de wereld, die uit droeve ervaring weet, hoe vergankelijk alle menselijke vreugden zijn'. Gelukkig, dan zijn we het eens, zei Eva, onmiddellijk op haar moeders toe geeflijkheid ingaand. Je gaat toch mee, hè Alma? Moet ik die onbekende neef amuse ren?, vroeg Alma een beetje benauwd. Ik ben niet op m'n best met mensen, die ik niet goed ken. Laat die knaap dan maar aan mij over en houd jij je met Gregory bezig, zei Eva met een ongeduldig lachje. Ik mag aan nemen, dat je Gregory wel aan kunt? Alma antwoordde hier niet op, maar beloofde wel, dat ze van de partij zou zijn. En naar boven gaand om zich te ver kleden, moest ze zichzelf bekennen, dat ze een gevoel van opwinding en gespan nen verwachting bij de gedachte aan Gre gory's gezelschap niet kon onderdrukken, ook al wist ze niet zeker of ze hem een hele avond zou kunnqn boeien. Gregory Penge was de zoon van een populaire dokter en stond aan het begin van 'n succesvolle loopbaan als econoom. De Brendall's hadden hem hun hele leven van gezicht gekend, maar pas het laatste jaar had Eva die altijd degene was die de contacten legde op een tennisfeestje kennis met hem gemaakt en hem een paar keer mee naar huis gebracht. Alma herinnerde zich hem heel gbed als een knappe schooljongen, toen zij zelf de leeftijd had om aan de kant van het cricketveld met grote bewondering zijn heldendaden te aanschouwen. Daarna was hij gaan studeren en als hij met vacantie thuis kwam, had de toen 15- of 16-jarige Alma hem uit de verte met bewondering gadegeslagen, als ze hem op straat tegen kwam of als hij langs kwam jakkeren op een rammelende motorfiets, die in die da gen zijn ziel en zaligheid was. Later was ze natuurlijk over deze kin derlijke bewondering voor Gregory Penge heengegroeid. Maar toch bleef hij voor haar, na haar eigen familieleden, de be langrijkste persoon in Midchester. En toen Eva hem de eerste keer mee naar huis had gebracht, had Alma Seels tot haar misnoe gen, deels tot haar verwondering, ontdekt, dat hij nog stdtds in staat was haar be lang in te boezemen en te boeien op een manier, die niet in verhouding stond tot het weinige, dat ze eigenlijk van hem wist. Hel was dan ook met een zonderlinge mengeling van genoegen en zenuwachtige verwachting, dat ze snel een andere jurk aan trok, welke zelfs door de critische Eva „de mooiste, die je ooit-gehad hebt" werd genoemd. In tegenstelling tot haar oudere zuster was Alma in het geheel niet brillant of opvallend. Ze was geen type, dat iedereen het hoofd deed wenden, als ze ergens bin nenkwam. Maar ze had zoals mevrouw Brendall eens terloops had opgemerkt een soort stralende warmte van binnen uit, die haar wonderlijk aantrekkelijk maakte. Het opvallende rood-gouden haar en de diepblauwe ogen van mevrouw Brendall, die haar oudste dochter en zoon hadden geërfd, waren bij Alma verzacht tot licht blond golvend haar en grote lichtblauwe ogen met wonderlijk donkere wimpers. Ze was niet zo lang als Eva, maar ze bewoog zich met een gracieuse soepelheid en hoe wel ze niet de gave had een goedkoop jurkje als een modeljurk te dragen, zoals haar zusje dat dfeed, was ze heel goed in staat een aardige jurk op z'n voordeligst te doen uitkomen, gelijk dit vanavond het geval was. De kleur van de jurk was blauw-grijs en maakte haar ogen nog blauwer. Een originele dieprode ceintuur gaf deze jurk het opvallende accent, dat Alma's ver schijning gewoonlijk miste. Terwijl ze haar meestal naar voren vallende haren wegduwde en zichzelf in de spiegel bekeek, constateerde ze met welgevallen, dat zelfs Gregory Penge er geen spijt van behoefde-te hebben van avond met haar gezien te worden. Niet dat Gregory verwaand was of overcritjsch op het gebied van meisjes, maar hoe dan ook, het was prettig het gevoel te hebben, dat ze er op haar best uitzag, nu ze met hem uitging. j Ben je klaar, Alma, riep Eva van beneden. Ze zijn er al. De twee jongemannen waren buiten in de auto van Gregory blijven zitten, en toen de beide meisjes hun moeder goeden dag hadden gezegd en buiten kwamen, zagen ze zeer tot hun misnoegen dat Pansy het nodig had gevonden de bezoe kers onderwijl bezig te houden. Ga onmiddellijk naar binnen en je huiswerk maken, beval Eva haar streng. Waarop Pansy verontwaardigd antwoord de: Allemensen was ik maar zo groot, dat ik iemand kon zeggen z'n huiswerk te gaan maken, terwijl ik zelf een pretje had. De beide jongemannen waren uit de auto gekomen en lachten om Pansy's opmerking. Er werd kennisgemaakt met de neef uit India, Robert Penge, die een heel plezierige jongeman bleek te zijn, met zó'n vriendelijke manier van optre den, dat zelfs Alma zichzelf moest be kennen, dat ze er niet tegenop had be hoeven te zien om deze man een avond bezig te houden. Maar hoe dan ook, ze was blij, dat Gregory haar partner zou zijn die avond en dat Eva en Robert Penge automatisch op de achterbank plaats na men, toen «e allen in de auto stapten, zodat zij naast Gregory voorin kwam te zitten. Terwijl ze zich installeerde, keek ze snel even terzijde naar haar partner. Ze had geen ongelijk gehad, toen ze Gregory vroe ger erg knap had genoemd. Hij zag er nog steeds zéér goed uit. Lang en donker en goedgebouwd, met grijze ogen vol hurpor en een mond, die gemakkelijk lachte, hetzij om grapjes, hetzij uit pure goedgeluimd heid. (Wordt vervolgd}»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6