Het Hek van de Dam- Fa E. BELLA ART HAGEMAN Ingezonden stukken Zaterdag 3 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant Theo van der Pas speelde in en voor hef Jeugdhuis Zoals men in onze krant heelt kunnen lezen, is de Hervormde Jeugdraad te Heem stede actief bezig om het jeugdhuis aan de Herenweg uit te breiden met een nieuwe zaal. Er worden al stenen gebikt door de jeugd zelve; maar nu moet er gebouwd worden en dat kost geld. Maar evenals Liszt indertijd ten bate van de voltooiing van de Dom van Keulen in 't geweer sprong, zo stelde zich onze Nedei'landse pianovirtuoos Theo van der Pas beschik baar om Vrijdagavond ten bate van het Heemsteedse Jeugdhuis te concerteren in de Wilhelminakerk en hij slaagde er in de niet onbelangrijke som van ongeveer zes honderd gulden voor het werk bijeen te brengen. Het publiek dat deze som offerde, was er niet aan bekocht, want het kreeg een prachtig pianorecital te genieten, dat bovendien in deze ruimte acoustisch voor treffelijk tot zijn recht kwam. Het Italiaans Concert van Bach, waar mee Theo van der Pas zijn programma opende, klonk zelfs verrassend klaar in dit intieme kerkje, dat geen sprankeitje van de klank verdoezelt en elk effect v?n aanslag en nuance secuur weergeeft. Met de Wanderer-Fantasie van Schubert, waarin de pianist zjjn romantische natuur volop kon uitzingen, kwam deze zeldzame acoustische eigenschap van het gebouw nog sterker uit, omdat hierbij de gevoelsexpres sie en de kleur een effectiever element vormt. Het klonk alles buitengewoon mooi, gaaf van techniek en zuiver evenwichtig van klank. Ik kan mij niet herinneren de bewerking van het „Ich bin ein Fremd- ling ueberall" zo aangrijpend te hebben horen verklanken. Ten slotte speelde de concertgever een reeks composities van Chopin, parelend, zwierig, rhythmisch, groots-hartstochtelijk. Laat ik enkel maar vermelden de Ballade in f kleine terts en de Polonaise in As grote terts, die een overweldigende indruk maak ten. Zo heeft dan deze avond een voor naam kunstenaar een stevige hoeksteen aan het Heemsteedse Jeugdhuis aangebracht. Mogen zij, die hem op dit pad volgen zullen, hem in prestaties en resultaat evenaren. JOS. DE KLERK Vastrecht voor gas en electricifeit in Haarlem Het aantal aangeslotenen neemt weer sterk toe Door de invoering van de rantsoenering van gas en electriciteit was het aantal Haarlemse verbruikers van gas en electri citeit dat een overeenkomst had aangegaan op basis van vastrecht (het zogenaamde huishoudtarief) sterk teruggelopen. Dat was trouwens te verklaren, want nu het verbruik zo sterk verminderd moest wor den, bood dit tarief voor zeer velen geen voordeel meer. Nu in de laatste tijd aan de rantsoenering practisch niet meer de hand gehouden wordt, neemt het aantal vastrecht-con tracten weer sterk toe! Zowel voor gas als electriciteit. Vastrecht-gebruikers gas: 1 Juli 1949: 14.430 1 Juli 1948: 11.713 1 Oct. 1947: 10.377 Vastrechtgebruikers electriciteit: 1 Juli 1949: 21.282 1 Juli 1948: 17.059 1 Oct. 1947: 14.952 Het totaal aangeslotejren was: Gas: 1947: 38.287; 1948: 38.386; 1949: 88.511. Electriciteit: 1947: 39.930; 1948: 40.103; 1949: 40.561. De toeneming bij het eleetriciteitsbedrijf heeft in verhouding dus 't peil van voor de oorlog vei' overschreden. In 1939 waren er op de 37.396 verbruikers van electrici teit 15.469 aangesloten op vastrecht. Bij de gasfabriek waren de cijfers: 7.564 op de 34.299. Voor het vastrecht bestaan verschillende groepen. Op 1 Juli 1949 waren de cijfers gedetailleerd: gas: vastrecht A 4431 ge wone installaties, 7801 muntinstallaties; ta rief B 1864 gewone en 334 munt. Voor electriciteit: huishoudtarief 16.001 gewone installaties, 3576 muntinstallaties plus 1701- huishoud-winkeltarief. NACHTDIENST APOTHEKEN HAARLEM: Th. A. Klinkhamer, Konin ginneweg 69, telefoon 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. BLOEMENDAAL: Santpoorter-apotheek, Bloemendaalseweg 145, Santpoort-Station; Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 431, Overveen. HEEMSTEDE: Heemsteedse apotheek, Binnenweg 98, telefoon 28197; Aerdenhout-' apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. De 51-jarige Drentse zwerver Gerrit Jan Klifman is al drie maanden lang bezig zich met kranten en tijdschriften te voeden. Liefst 15 eet hij er per dag op en om fit te blijven snoept hij dagelijks een half pond bruine suiker. Verder is hij de ge lukkiger bezitter van een doktersattest van prof. dr. J. Mulder van het Academisch Ziekenhuis in Leiden waarin verklaard wordt dat Klifman niets mankeert noch een afwijking aan de maag heeft. Maandag wil hij naar Utrecht om zijn maag te verkopen" welke na zijn dood voor loeten- schappelijke doeleinden onderzocht zal worden. De Drentse kranteneler aan de maaltijd. Theo Groeneveld in „Het Huis van Looy" De rij der tentoonstellingen van werk van hedendaagse schilders in het museum „Het Huis Van Looy", zet vandaag', 3 Sep tember in met een expositie van Theo Groe neveld. Groeneveld die thaiis 52 jaar oud is, was leerling aan de Haarlemse Kunst nijverheidsschool, in hoofdzaak voor de „omzwaai" van deze school in 1918. Hij heeft dus kunnen profiteren van leerkrach ten als Kerkhof en Grabijn en deze solide basis is ook in zijn werk steeds merkbaar. Toch moet Groeneveld als .schilder in hoofdzaak als autodidact beschouwd wor den. De hier geëxposeerde werken zijn ontstaan in de jaren 1934 tot 1949, zodat deze 122 nummers tellende tentoonstelling een goed overzicht geeft van de ontwikke ling van deze schilder. De hoofdeigenschappen van zijn werk blijken zich wel als een grote liefde voor de natuur en een warm dichterlijk gevoel te openbaren en hoewel de techniek heel anders is, tonen de vroegste werken van deze tentoonstelling lichte verwantschap met Raoul Hynckes. De kleur van deze doe ken is zwaar en de stemming is somber, vooral in het stilleven met de turven (no! 8). Ook de „Boodschappen" (no. 10) en de „Oranjetuin" (no. 4) werden in deze sfeer geschilderd. In de jaren 1936—1941 ontwik kelde zich bij Groeneveld een eigen stijl. De kleur werd blonder en de stemming mil der. Goede schetsen uit deze periode zijn de „Waterpret" (no 61) en de studie naar het Kasteel Colonster in België. Een complete en doordachte compositie is de „Stenen kan" (no. 17), mooi en dich terlijk is ook no. 15, „Wilde roos", maar het beste is het sluitstuk van deze periode, na melijk het stilleven met koffiepot. Met dit doek wordt veel verteld over het leven van eenvoudige Limburgse mensen. In deze rij wil ik bovendien noemen de lichtdoorzeefde studies uit Parsival (nos. 48, 49 en 50), het „Bergpad" (no. 46) en de mooi gecomponeerde panoramastudie uit Tilff (no. 76). Na 1944 wordt Groeneveld's kleur nog frisser en zijn natuurobservatie manifes teert zich directer en van de vele goede zaken die uit die latere tijd ter expositie aanwezig zijn, noem ik een paar prettige studies van de Ruïne van Brederode, waar van die met het bruggetje naar mijn smaak de mooiste is. Gevoelige dingen uit Berg- Terblijt, Houthem en Geulem, waar dè Limburgse sfeer uitstekend getroffen is, een groter schilderij van de Geul (no. 90) en een vlotte studie van Fluitekruid uit Bent veld tonen des schilders aandacht voor de natuur. Tot slot wil ik nog in het bijzonder de aandacht vestigen op het kleine schil derij „Hondenhok" (no. 16). Hier gaat de directheid en het goede penseelhandwerk van de latere periode samen met het ro mantisch gevoel, dat het schilderij met de koffiepot het best weergeeft. Een zeldzaam mooi en innig werkje. L. H. H. SCHUTTE. houtplein TELEF HAARLEM SINT NICOLAAS PAKKETTEN voor Indonesië moeten in de eerste week van October verzonden worden. Gaarne belasten wij ons met de verzending en alle formaliteiten voor de bij ons gekochte speelgoederen. (Adv.) ^J!c?ADEMIE VOO. ^BH^oortgezet BBHTeconomisch ^^BoTTd e r w ij s te Haarlem Avondoplelding voor Economische en Sociale Wetenschappen Redor: Mr. J. Bierens de Haan Gebouw H B S -A Zijlvesl. Haarlem ACADEMIE .vóör VOORTGEZET ECONOMISCH ONDERWIJS AANVANG OER LESSEN 16 Sept. 1949 Sociologie, Rechl, Ecunom Bedrijlseconomie. Wijibo- PROSPECTUS EN INLICHTINGEN He«u(. 0reel64 Heemilede- Tel 29100 De weg Haarlem-Leiden Geen voortzetting van de asfaltweg van 12 Meter Enige tijd geleden is de Wagenweg van de Schouwtjeslaan tot de Spanjaardslaan door de Rijkswaterstaat opnieuw geasfal teerd, waarbij de rijbaan op niet minder dan 12 meter werd gebracht. Het voor nemen was later ook het asfalt van het Zuidelijker deel van de weg( daar Heren weg geheten) onder handen te nemen. Wij vernemen evenwel dat voorlopig van een verdere verbreding van het asfalt is afgezien. Dit is gedaan omdat daaraan grote kosten verbonden zouden zijn. Wel z|il in de "toekomst op enkele plaatsert, waar het dringend nodig is, het asfaltdek vernieuwd worden. Ex-politieke gevangenen Het bestuur van het district Haarlem van Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke gevangenen schrijft ons: De uitgetreden Communisten uit de de Nederlandse Vereniging van ex-politieke Gevangenen uit bezettingstijd doen een poging, gelijk als in Amsterdam is geschied, om ook in Haarlem een Communistische Vereniging te stichten. Dit is natuurlijk hun goed recht, maar zij spreken in hun be richt van Vrijdagavond over Ex-Politieke Gevangenen uit bezettingstijd, waardoor verwarring wordt gesticht. Wij stellen het op prijs de belanghebben den ter kennis te brengen dat deze in op- vichting verkerende vereniging niets te maken heeft met de Koninklijk goedge keurde Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen uit bezettingstijd. Motorrijder botste tegen auto en werd ernstig gewond Vrijdagavond reed de vijf en twintig jarige P. J. W. uit Lijnden op de motor op de Schoterweg in de richting van de stad. Nabij de Kleverlaan stak een militaire auto, welke onder toezicht van een sergeant door een korporaal bestuurd werd, de weg over. De auto kwam uit de stad en wilde de Kleverlaan oprijden. -De motorrijder, die voorrang had, botste tegen de achter zijde van het voertuig en viel. Hij was er zeer ernstig aan toe. De heer W. had een wond boven zijn rechteroog, zijn rechter arm" was gebroken en verder had hij in wendige kneuzingen opgelopen. De ge wonde is naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. Vanmorgen was zijn toe stand nog ernstig. „Bloembollencultuur" en de sanering Op 12 September een buiten gewone algemene vergadering Bekend is dat de afdeling Grootebroek van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur een voorstel heeft ingediend om. zich uit te spreken voor afschaffing dei- sanering. Daarbij werd aangedrongen voor de behandeling een buitengewone algemene vergadering te houden. Verschillende afdelingen hebben dit ver zoek gesteund. Het hoofdbestuur heeft nu een buiten gewone vergadering belegd op 12 Septem ber te Haarlem. Poes in het nauw leverde vereniging leden op Al enige dagen zat een kat in het Kenau park in een hoge boom en hij wilde niet naar beneden komen. Dit had de aandacht getrokken van de bewoners, die zich tot de afdeling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging tegen mishandeling van dieren wendde met verzoek het poesje uit de boom te halen. De brandweer werd naar het Kenaupark gezonden, de hoge ladder op gesteld en brandweerlieden bevrijdden de kat uit zijn benauwde positie. De bewoners wdren tevreden over de brandweerlieden en tracteerden op sigaren. De bemiddelini van de vereniging werd eveneens gewaar deerd, want enigen gaven zich op als lid. C Een bloemstuk of éen eenvoudig vaasje bloe men, alles met grote zorg opgemaakt door Bloemengagazijn afl v. Empefen HEEMSTEDE -TEL.2-80-80 Haarlemse kinderen die voortgezet onderwijs krijgen Enige dagen geleden ontleenden wij aan de gegevens van de in 1947 te Haarlem gehouden Volkstelling dat er in Haarlem 12.081 kinderen waren van 16-20 jaar. Het juiste aantal van 14 en 15 jaar wordt niet opgegeven. Wanneer wij de andere cijfers nog eens nader bekijken, is wel mogelijk een schatting te maken. Dan komen wij voor de 14-jarigen tot een totaal van 2270 en voor 15-jarigen 2365. Dan zouden er totaal 16716 zijn. Een tel fout was oorzaak dat wij in ons nummer van 27 Augustus een onjuist cijfer gaven. Van kinderen van 14-16 jaar werd bij de Volkstelling opgegeven dat 6589 nog dag onderwijs genoten. Dit komt dus neer op 54.9 Het aantal Haarlemse kinderen dat HBSen, Lycea en Gymnasia te Haarlem bezoekt is 2410. Daarbij komen dan nog 200 kinderen uit Haarlem die op het Ken- nemer Lyceum zijn, waardoor het totaal 2610 wordt. De MULO-scholen in Haarlem (open baar en bijzonder) worden bezocht door on geveer 2600 kinderen. Daaronder zijn er die nog geen 14 jaar zijn. Juiste cijfers zijn daarover niet te geven, maar vermoedelijk zullen er 2000 wel 14 jaar en ouder zijn. Die cijfers zouden er dus op wijzen dat ongeveer 2000 kinderen uit Haarlem op andere onderwijsinrichtingen zijn, zoals de Ambachtsschool en de Huishoudscholen. (Fa. Martens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade 1, Haarlem - Tel. 13167 AANNEMERS VAN ALLE BOUW- EN ONDERHOUDSWERKEN (Adv.) Voor haringen moest handdoeken worden gelezen Als een koopman, die haringen ir. grote hoeveelheden aan winkeliers verkoopt, een telegram ontvangt, waarop de woorden haringen, rolmops en augurken vermeld staan, dan behoeft men dat niets bijzon ders te vinden. Maar als men weet. dat er voor haringen handdoeken gelezen moet worden, voor rolmops washandjes en voor augurken zakdoeken, dan ligt de zaak anders. De koopman, de een-en-dertig jarige G. H. T. uit Heemstede, had de be doeling in textielgoederen te handelen, omdat het in zijn bedrijf niet goed ging en toen hij voor zaken' in Heerlen ver toefde, ontmoette hij iemand, die bereid was textiel te leveren. De Heemstedenaar kwam na een telegram ontvangen te heb ben in het bezit van 400 handdoeken, 800 washandjes, 120 .herenzakdoeken en een coupon stof voor de prijs van f 1000. Met medewerking van zijn plaatsgenoot J. H. B. van beroep vertegenwoordiger werden de textielgoederen aan winkeliers in Haar lem en Heemstede verkocht. Op een dag in het begin van Augustus, toen de goe deren in een auto vervoerd werden, maakte B. een verkeersovertreding. Een agent van politie wilde proces-verbaal op maken en aangezien T., die ook in de auto zat, bang was voor de politie, sloeg hij op de vlucht. De politieman vond dat vreemd en inspecteerde de auto. Hij zag textiel goederen en stelde een nader onderzoek in. T. meldde zich kort daarop bij de politie, waarna hij naar het Huis van Bewaring werd overgebracht. Vrijdagmiddag hadden T. en B. zich voor de politierechter voof economische zaken te verantwoorden. Hun was het verlenen van medewerking aan smokkelen van textiel ten laste gelegd en het feit, dat zii zonder een vergunning te hebben in textiel gehandeld hadden. De smokkelhandel was niet bewezen, zeide de officier van justi tie, maar wel het andere punt en hij vroeg een gevangenisstraf van zes weken tegen ieder, met bevel tot onmiddellijke aanhou ding van B. Mevrouw mr. E. A. J. Scheltema- Conradi deed mededelingen over de fi nanciële positie van T. en over diens po gingen vergunningen te verkrijgen, om zijn beroep uit te oefenen. Zij verzocht cle mentie. B. voerde aan, dat er in de zomer in zijn branche weinig te verdienen is. De politerechter veroordeelde T. tot een gevangenisstraf van vijf weken en B. tot één maand, echter werd de eis tot onmid dellijke gevangenneming afgewezen. Hierna stonden zes winkeliers terecht, die handdoeken en zakdoeken gekocht hadden zonder vergunning. De straffen luidden geldboetes, welke variërdeu tus sen f 10 en 100. Gerepalriëerde militairen vragen werk Gratis advertenties in ons blad De grote zorg voor de jongens, die hun militaire plicht in Indonesië o£ de West vervuld hebben, en nu afzwaaien, is: zullen zij in het vaderland werk voor mij hebben? En in het vaderland is men zich van deze zorg welbewust. Comités, arbeidsbureaux, werkgeversverenigingen spannen zich er voor om hun zo spoedig mogelijk passend werk te bezorgen en dat deze inspanning met volledig succes bekroond wordt is niet alleen de vervulling van een plicht jegens hen, maar tevens van het grootste belang voor ons maatschappelijk bestel. Daarom mag geen middel onbeproefd worden ge laten om dit doel te bereiken. Wij verhuren stofzuigers voor 4.60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk. (Adv.) Onze kop NEEN VRIENDEN, wij menen daarmee niet het lichaamsdeel dat zich boven onze romp bevindt. Wij hebben ermede op het oog de naam van onze rubriek, die luidt „Het Hek van de Dam". Gij behoeft vol strekt niet te vrezen of te hopen dat deze titel als onveilig signaal zal fungeren voor losbandige nonsens. Want wij bedoelen er zeker ook mee, dat wij het imaginaire hek dat het hart van Amsterdam voor de vreemdeling afsluit, open willen schuiven om u mede te voeren door wat toch eigen lijk de enige échte grote stad in Nederland is. Wij vinden het werkelijk heel prettig om u over Amsterdam te mogen vertellen, want wij houden heel veel van Amster dam. Eigenlijk zijn wij dol op Amsterdam. Wij wonen dan ook in Bloemendaal. Gesina Stephina „Nadert men de Nederlandse steden het schoonst aan hun waterkant, van Amster dam geldt bovendien dat men de stad het best leert kennen en het diepst in haar wezen schouwt van het water af, varende door haar grachten en burgwallen". Zie daar vrienden de uitspraak, die ons, diep- in-haar-wezen-sehouwers als wij bij uit stek zijn, heeft gedreven tot het maken van een rondvaart door de wateren van de stad, waarmee wij u vertrouwd moeten maken. Wij hebben ons daartoe ingescheept op het goede schip Gesina Stephina, een propere bodem met drie-talige explicateur, die ons tezamen met de door de verenigde rond vaar t-rederij en in beheer gegeven reisgids, waaraan wij de aanhef reeds ontleenden, inzage gaf van het wezen der stad. Wij werden echter reeds terstond teleur gesteld, toen onze explicateur in drie talen weigerde dieper in te gaan op het wezen van de Zeedijk om ons meteen daarna te wijzen op wat hij achteloos tot „Boulevard de Rokin" verhief. Reeds na tien minuten tuffen viel het ons op dat Amsterdam een stad van extreme religieuze onverdraag zaamheid moet zijn geweest, want om de haverklap werd ons verzocht een blik te werpen op een of andere schuilkerk. Om reden van opentfear fatsoen hebben wij deze straatschenderij nagelaten, hoewel er blijkbaar tot dat doel uitneembare asbakjes in de rugleuning van de stoelen waren aangebracht. Nochtans werd onze aandacht getrokken door zo'n slinks opgesteld bouwwerk, dat ten gerieve van de aan wezige Britten door onze gids werd aange duid als een „Kezzolik sjurts" (zie ver klarende voetnoot). Varende langs de Nieuwe Spiegelstraat (Njoe Mirrerstriet) kwam volgens voorschrift ons oog (lelijk) in de bocht van de Herengracht te vallen op wat onze geraadpleegde litteratuur het monumentale pand no. 467 noemde, waar eens de schatrijke erfdochter Anna Maria Mogge Muilman, in de volksmond Mogge- mie, woonde, die nog op veertig7jarige leeftijd door Keizer Napoleon III ten huwe lijk werd gevraagd. Móge Mie. Thans wordt het huis bewoond door mejuffrouw Mirandolle, die na de oorlog bij ontstentenis van vitrage op het mirandolle idee kwam, gordijnen aan de binnenkant van de ramen te laten schilderen. Een zogenaamd pictu raal venster, zou onze heer Leffelaar zeggen. Het viel ons op dat hoewel de explicateur ruggelings in de vaarrichting was gezeten, hij steeds op verrassende wijze gelijk kreeg bij-zijn voorspellingen omtrent opdoemend stadsschoon men zou haast zeggen dat hij het iedere dag deed want toen wij op zijn gracieus bevel nog snel het hoofd naar links wendden, zagen wij inderdaad het standbeeld van de grote liberale staats man Thorbecke, staande op het naar hem genoemde piein, centrum van naar onze reisgids zich olijk veroorloofde op te mer ken ietwat rossig grotestadsamusement. Redenen van inlerlocaal chauvinisme brachten ons hoofd weer in de normale ge- bruikshouding, toen onze gids gemachtigd bleek mee te delen dat Amsterdam 400 bruggen en 70 grachten telt zijnde twee maal zoveel als Venetië. Deze verklaring wekte, toen zij ook in het Angelsaksisch was afgelegd, grote opschudding onder een belendende Britse familie, die zelfs zo ver ging om daar met „Hoe interessant" op te reageren. Bij Vlooienburg gearriveerd, kwamen wij met ons sierlijke vaartuig temidden van de recente attracties. Zoals men weet teisteren vurige tongen hier met de regelmaat van een sirene allerhande pakhuizen en onze gids liet niet na hier zelf blakend van trots op te wijzen. Nadat wij hier van deze ruïnes gepasseerd waren, zei hij op vrij lugubere toon: „Hier staat een pakhuis dat nog niet is afgebrand". Tot slot voeren wij door de havens. En daar vrienden ging ons hart 'wijd open. In het golvende water spiegelde zich een late zon. En boven die licht-flitsen torenden de Oceaan-reuzen aan de kaden. Zij lagen daar hoog en machtig aan de meerkabels, terwijl nietige mensen bedrijvig in de weel waren om hen te laden of te lossen. Kranen zwaaiden hun lange armen boven de rui men. Nooit was deze haven voor ons zö symbool voor de grootheid van Amsterdam. Toen vroeg een klein meisje voor ons: „Pappie, zijn we nu in Rotterdam?" Na deze nekslag hielden wij het voor Gesina (Stephina). Rangen en standen Wanneer wij ooit een aangeschoten man zagen, dan was het de in een geruit cos- tuum gestoken makker, die aan de arm van een nuchtere vriend naar een geparkeerde auto stapte. Hij was zeer goedgemutst en hield een vertoog tegen de zécr Amsterdam se parkeerwachter, die een oogje in het zeil hield. Hij zei: „En om nou te bewijzen dat ik de beroerdste niet ben, heb ik vandaag mijn chauffeur ereis meegenomen. Om een glaasje te drinken. Zomaar in z'n gewone burgerpakje. Hepdie jonge ooknoggezwat. Hoefttieniet te ja-mehere en te nee-mehere. Zleuk voor zo'n jonge. Iznïezo?" Met grote eerbied in zijn stem, sprak de wachter: „Zeker meneer, dat is nou'es een aardig idee van u. Gewoon met de onder geschikte optrekken." En met dodelijke ernst zei hij daarna Daar volledigheid het oorkussen is dat de uitgaande mens benauwt met panische dromen van kastekort en on vermogen, zal deze spijskaart wan het vermaak slechts met caviaar gelijk te stellen gerechten bevatten. Zondagmiddag geeft liet pas opgerichte Amsterdams Philharmonisch Orkest on der directie van Nico van der Linden zijn eerste uitvoering in de ruime Apol- lohalmet medewerking van Theo Olof, die het vioolconcert van Mendelssohn komt vertolken. Ovej rigens bestaat het programma geheel uit muzikale best-sellers van Weber en Mozart, Schubert en Grieg. Zesduizend mensen kunnen daar naar luisteren. Jacques Deval (schrijver van succes stukken als „Mademoiselle" en „Vorste lijke Emigranten" om de bekendste te noemen) is speciaal uit Parijs overge komen om in het Theater de la Mar de wereldpremière van zijn blijspel „Klein. klein kleutertjebij te wonen, dat daar onder regie van Louis de Bree wordt vertoond zolang de maand blijft duren. In cfe „Kleine Komedie aan de grote Amstel gaat de operette ,JDas Dreimad- In de hoofdstad uit lerhaus" met muziek van Schubert „in de oorspronkelijke Weense taal" (voor gevoelige oren een dialect van het Zwit sers) met in de voornaamste rollen Dora Schrama en de sneldichter Jozef Baar, die nu de rijmen maar voor het opzin gen heeft. Operaliefhebbers kunnen in de Stads schouwburg een abonnement nemen voor vier voorstellingen, te weten: Fle- dermaus, Madame Butterfly, Ontvoering tut het Serail en Troubadour. Vele hoge noten voor één geld, zoals de volksmond zegt. In Tuscliinsky kan men in de Oos tenrijkse film „De Engel met de Bazuin" tussen vele andere beroemdheden, die op het witte doek zijn teruggekeerd, ook de actrice Maria Schell bewonderen, die hier te lande binnenkort in Faustde rol van Gretchen komt spelen. De in het mondaine leven van Parijs tot hoge roem gestegen Delfshavense kwa jongen xvij bedbelen niet Piet Hein, maar Kees van Dongen stelt in de Moderne Boekhandel dertig van zijn schilderstukken ten toon. De onlangs door de vroede vaderen van Rotterdam ongezond genoemde belangstelling van het publiek geniet er vrije toegang. tegen de man achter het stuur: „Voorzich- tig-an meneer. Rij me die huisknecht niet dood hoor." Door du staart In een van de hangars van de luchthaven Schiphol staat thans een grauwgetint vlieg tuig. toebehorende aan de Orient Airways uit het verre Pakistan en hier tijdelijk ver toevende om aan een grondige revisie on derworpen te worden. Het is al de tweede van de drie Convairs, die deze jonge maat schappij bezit, dat na opheffing van het beruchte landingsverbcd de gerenommeer de service van de K.L.M. komt genieten. De reden van deze uitverkiezing is dat Amsterdam dichter bij Pakistan ligt dan Amerika. Wij hebben heel lang moeten zoeken naar de leden van de bemanning, omdat deze telkens wanneer er voldoende bedden vrij kwamen met spoed naar een voornamer hotel verhuisden om de stand van hun natie beter op te houden. Tenslotte vonden wij de uiterst minzame heren Salim en Butt bereid ons te vertellen, dat er in de westelijke hoofdstad Karachi ook nog 22 Dakota's staan, welke dagelijks tochten ondernemen naar de oostelijke hoofdstad Dacca (in Bengalen) en voorts onder meer naar Lahore. Dit binnenlandse verkeer is hoofdzaak. Er wordt druk gebruik van ge maakt, omdat het reizen per trein door vaak duizend kilometer woestijn uitermate vervelend schijnt te zijn. De directeur van de genoemde maat schappij, een theekoning en een van de zeer weinige multï-millionnairs in Paki stan, draagt de vreemd in onze oren tui tende naam Ispahani, hetgeen wil zeggen dat hij oorspronkelijk komt uit de stad Ispahan in Perzië, waar volgens de berijm de legende de tuinman de dood probeerde te ontvlughten. Een merkwaardige bijzon derheid is nog dat in Pakistan de passagiers het vliegtuig door de staart binnen gaan. Dit geschiedt om de laag bij de grondse reden dat men in afgelegen plaatsen niet steeds over een ladderwagen beschikt om het midden van de romp te bereiken. Pas op Stalin Met dezelfde witte hanepoten, die meest al het nieuws verkondigen dat Klaas met een zekere Betsie gaat of plots het verstand beeft verloren, verscheen dezer dagen als bij toeverslag op wel tien hoofdstedelijke schuttingen en muren de order: Pas op Stalin Wij 'hebben ons afgevraagd waartoe dit nodig is. Heeft dit bevriende staatshoofd dan geen lijfwacht om daarvoor te zorgen? Of mag hij niet mans genoeg geacht worden om op zichzelf te passen? Neen, wij delen deze bezorgdheid niet. Het deed ons overigens denken aan een dergelijk vreemdsoortig voorstel dat be trekkelijk kort geleden het uitzicht door de ramen van de trams tussen Zar.dvoort en Amsterdam belemmerde met de blauw op wit gedrukte woorden: Past op de zakken rollers. Dat nu vonden wij niet alleen over bodig, maar zelfs onuitvoerbaar. Want waaraan herkent men een hulpbehoevende gauwdief? Dan is het geval met Stalin per slot van rekening veel eenvoudiger, want die draagt altijd rode schoenveters naar men ons mededeelt. BOEDA Voetnoot: Katholieke kerk. En nu weer als een haas naar boven. Zouden zij xverk voor mij hebben? Haarlems Dagblad wil hierin zijn bijdrage leveren, door elke gerepatrieerde militair in de gelegenheid te stellen, ten hoogste driémaal een advertentie geheel gratis en tot een maximum van vijf regels op 1 kolom breedte in ons blad te plaatsen. De inhoud der advertentie mag alleen betrekking hebben op het vragen van werk en moet aan onze adressen Grote Houtstraat 93 of Soendaplein 37 worden aangeboden onder overlegging van enig bewijs dat de be- gerepalriëerd militair is en niet langer dan drie maanden geleden is gerepatrieerd. Plaatsing zal geschieden in een afzon derlijke rubriek op door ons te bepalen dag of dagen. Voorlopig zal deze rubriek een maal per week worden opgenomen. De drie advertenties kunnen desgewenst te gelijk voor achtereenvolgende plaatsing worden opgegeven, maar kunnen ook met tussenpozen worden aangeboden. De tekst kan, met handhaving van het eerder ge noemde voorbehoud, telkens verschillend zijn. De rubriek zal een tijdelijk karakter dragen. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Ex-O.V.W.-er, 5 j. H.B.S. B prakt. dipl. boelch. 3 j. werkz. geweest op radiotechn, gebied, zoekt hem pass. werk kring. Br. no 3837. Gedem, Marinier uit Indonesië z.z.g.g. in Transport of Expe ditiebedrijf- Br. no. 3839. Gedem. Militair O.V.W.'er, 23 jaar zoekt werk in automotorenrevisie, ö'/z jaar werkzaam geweest in dat vak. Brieven no. 3913.' PHARMACEUTISCHE BRANCHE Gedem. sergt. d. Mariniers z.z.g.;:. als vert. in pharm. branche. MULO, apoth.ass. erv. in drog. en apotheken, leeft. 25 j., gehuwd. Brieven onder no. 3867. De Schoterweg te Haarlem Asfalt of klinkers? Het asfalteringswerk in de Haarlemse binnenstad is nu bijna voltooid. Althans voorzover dit voor rekening der gemeente Haarlem is. De Schoterweg van het Frans Halsplein tot het Soendaplein is in onder houd bij de Rijkswaterstaat. Uit die weg moeten de tramrails nog verwijderd worden. Daartoe is het tot heden nog niet gekomen, omdat er nog een onzekerheid is over de vraag wat daar moet gebeuren. De Scho terweg van de Kennemerstraat tot het Soendaplein is thans voor het middenge deelte, waar de trambaan is, met klinkers verhard. Aanvankelijk is het voornemen geweest daar ook in de toekomst klinkers te houden, ook uit overweging dat dit goed koper is. Toch waren daaraan bezwaren verbonden. Daarom wordt thans overwo gen om ook dit middengedeelte van asfalt te voorzien. In Den Haag is daarover even wel nog geen beslissing genomen, maar de kans dat in dit geval het asfalt het van de klinkers zal winnen moet groot geacht worden. HUISBRAND- If f OLIE •k voor villa fl VERWARMING gg, CMmanE® (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Een klacht over rijwielpaden Enige keren heb ik gebruik gemaakt van de fietspaden die door de Provinciale Wa terstaat zijn gemaakt langs de provinciale weg over de Ringvaart (achter de Zomer- vaart). Die rijwielpaden zijn hobbelig en zitten vol scherpe steentjes, die voor fiets banden natuurlijk fnuikend zijn. De auto weg is uitstekend. Daarop hoop ik dat ook de rijwielpaden alsnog gauw in orde wor den gemaakt. H. G. TEUNISSEN»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7