DANSLES Kwekkeboom Predikbeurten (^Kort en Bondig Jwfjkenflwe „MENTOR" ZIJLWEG 49 Inwoning gezocht PIANO'S SCANOALLI ACCORDEONS Ben Boer's Muziekhandel Zaterdag 3 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Saaiconferentie in Parijs De Franse ministers van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Vrijdag een onderhoud gehad met Johannes Hoffmann, minister-president van de Saar en met leden van zijn regering. De ontmoeting vond plaats op verzoek van de Saar-regc- ring, die „alle problemen van de betrek kingen tussen Frankrijk en het Saar-ge- bied" wilde bespreken. Zij werd mede bijgewoond door de leiders van de volks- christelijke en sociaal-democratische par lementaire fracties van het Saar-parlement en door vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en Industrie van het Saargebied. Na afloop van de bijeenkomst werd do.or het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken een communiqué uitgegeven, waarin onder meer wordt verklaard: „De gehouden besprekingen hebben aangetoond dat er nauwe overeenstemming bestaat tussen de regeringen van Frankrijk en van het Saar gebied. De Franse regering houdt vast aan haar politiek van economische aanhech ting van het Saargebied aan Frankrijk, welke door de Saarlanders in drie volks stemmingen is goedgekeurd. De vertegen woordigers van Frankrijk in de assemblee van de Raad van Europa zullen voorstellen het Saargebied als lid van de Raad toe te laten". Proces Von Manstein De openbare aanklager in het proces te gen de vroegere Duitse veldmaarschalk Von Manstein, die onder beschuldiging van oorlogsmisdaden te Hamburg terecht staat, heeft verklaard, dat Von Manstein ver antwoordelijk is voor de ten uitvoerlegging van Hitiers bevel, dat politieke commissa rissen in het Russische leger na gevangen neming moesten worden terechtgesteld of aan de veiligheidsdienst overgeleverd. In een getuigenis voor het tribunaal te Neu renberg had Von Manstein onder ede ver klaard zijn superieur generaal van Leeb te hebben meegedeeld, dat zijn soldateneer het hem niet toeliet deze order op te, vol gen. De openbare aanklager, kolonel Draper, verklaarde heden, dat luit.-generaal Mul ler, die met speciale opdracht aan het Oos telijk front vertoefde, het Duitse opperbe vel had medegedeeld, dat de ten uitvoer legging van het bevel betreffende de poli tieke commissarissen het moreel in het Russische leger had doen stijgen met het gevolg, dat de Duitse opmars werd ver traagd. Müller stelde voor, dat het bevel opnieuw in beraad zou worden genomen daar de commissarissen „begrijpend, dat hun ge vangenneming hun dood betekende, tot hun laatste adem vochten en door brutale methoden de soldaten dwongen hetzelfde te doen". Hitier weigerde echter zijn order in te trekken. Dr. Hans Laternser, de Duitse verdediger van Von Manstein, beweerde dat in een document, door de aanklager voorgelezen, verschillende regels die gunstig waren voor zijn cliënt waren weggelaten. De eerste openbare aanklager, sr. Arthur Comyns Carr, ontkende dit ten stelligste en verklaarde, dat de documenten maan denlang in handen van de verdedigers zijn geweest. De president, sir Frank Simpson, gaf opdracht het gehele document met de ver taling ervan Maandag aan het hof voor te leggen. Weerstations in de Atlantische Oceaan De International Civil Aviation Organi sation (ICAO) heeft besloten met ingang van 1 Juli 1950 een wijziging aan te bren gen in het systeem van weerschepen in de Noordelijke Atlantische Oceaan. In plaats van 13 zullen de gezamenlijke landen in het vervolg 10 weerstations onderhouden, waarvoor in het geheel 25 schepen nodig zijn. Door deze nieuwe regeling zal Neder land in samenwerking met- de Verenigde Staten een station bezetten tussen Groen' land en IJsland. Duits-Japans handelsaccoord Vertegenwoordigers van de drie Weste lijke militaire besturen hebben Vrijdag een, DuitsJapans handelsverdrag onder tekend, zo deelt United Press mede. Het accoord, dat de handel tussen de beide voormalige bondgenoten voor het eerst sedert het einde van de oorlog wil doen herleven, zal nu naar Japan worden ge zonden voor de ondertekening door een vertegenwoordiger van de opperste ge allieerde commandant aldaar, generaal Douglas McArthur. Veilig. De Nederlandse consul "te La Paz de hoofdstad van Bolivia heeft ge meld, dat alle Nederlanders in de mijn streken aldaar zich in veiligheid bevin den. SCHEEPVAART Albireo, 2 Sept., van Muscat naar Dubai. Alderamin, 2 Sept. nog ten anker bij Lulea. Algenib, Porto AlegreRotterdam 3 Sept. van Rio Grande. Arendskerk, 2 Sept. van Bombay naar Alleppey. Bantam, 2 Sept. v. Liverpool naar Rotterdam. Borneo, 2 Sept. van New York naar Karachi. Joh. van Oldenbernevelt, JavaAmsterdam pass. 2 Sept. Gibraltar. Kertosono, JavaRotter dam, pass. 2 Sept. Maladiven. Klipfontein, KaapstadAmsterdam pass. 2 September Ouessant. Laurenskerk, CalcuttaRotter dam 2 Sept. van Havre. Maaskerk, 3 Sept. v. Dakar te Freetown. Muiderkerk, 2 Sept. te Libreville. Salland, AmsterdamBuenos Aires pass. 2 Sept. Fernando. Singkep, AmsterdamBatavia 2 Sept. v. Singapore. Slamat, RotterdamBatavia 3 Sept. te Ge nua verwacht. Stad Leiden, 3 Sept. van Rotterdam te Calcutta. Sumatra, Amster damMakassar pass. 2 Sept. Aden. Tegel berg. YokohamaRio de Janeiro 2 Sept. van Montevideo. Waterman, BataviaRot terdam pass. 2 Sept. Kaap Serrat. Garoet, 2 Sept. van Halifax naar Boston. Indrapoera, RotterdamBatavia pass. 2 Sept. Perim en 2 Sept. van Aden. Kota Agoeng, Java Rotterdam pass. 2 Sept. Gibraltar. Kota Baroe, 5 Sept. van Java aan de Hoek van Holland verwacht. Willem Ruys, Rotterdam Java pass. 2 Sept, Ouessant. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 September 1949 GEHUWD» 2 Sept., J. A. Leupen en J. M. van het Hof. BEVALLEN van een zoon: 1 Sept., H. HesselsHogendoorn; G, W. van den IJsselBont: L. C. van HuisI-Ienning; M. Wamdersvan Langelaar; 2. Sept., E. Maasvan Delft. BEVALLEN van een dochter: 1 Sept., A. van DongenStoter; 2 Sept., M. J. Meijer de Gruijter; M. J. van der LindenHore man: D. PallandStrack; G. van Tongeren de Vries: H. M. de BeerBuijs. OVERLEDEN: 31 Aug., T. Kooij, 65 j., Pieter Kiesstraat: 31 Aug. R. de Cock, 83 j.. Oranjestraat; 1 Sept., D. H. Jansen. 81 j., Oranjeboomstraat; G. WalgienKruisdijk, 67 j., Vergierdeweg; H. W. Joostena Brassard, 74 j., Florapark; C. M. Halder- manvan Roon, 39 j., Bataviash-aat; S. KokmeijerStevens, 88 j., Hagestraat. Minister Stikker herdacht zes ambtenaren van zijn dienst Tijdens een korte plechtigheid onthulde cle minister van Buitenlandse Zaken gis teren in de hal van het Departement van Buitenlandse Zaken een gedenkplaat, waar op de namen zijn gegrift van zes ambte naren van de buitenlandse dienst, die in de oorlog hun leven lieten in dienst van het land. Ten overstaan van familieleden en naaste relaties van de omgekomenen en van alle departementshoofden en andere ambte naren van Buitenlandse Zaken herdacht minister Stikker in een sobere toespraak het lot van de zes, die het hoogste offer voor het vaderland brachten. De namen der herdachte ambtenaren zijn: van het Nederlands consulaat-gene- ■aal te Singapore: consul-generaal H. M. J. Fein, consul J. M, Virulv, vice-consul .T. H. Cramwinckel, kanselier F. H. van Haelen. In Februari 1942 werd hen opdracht ge geven per vliegtuig te vertrekken van Sin gapore naar Australië. Het lot van dit vliegtuig en de ingezetenen kon nooit wor den vastgesteld, het arriveerde nimmer in Australië. Gezantschaps-secretaris mr. dr. G. A. van Hamel werd in Mei 1940 te werk ge steld bij het correspondentie-bureau van het Nederlandse Rode Kruis te 's-Graven- bage. Hij nam deel aan illegale acties ten gevolge waarvan hij werd gearresteerd. In Juli 1944 overleed de heer Van Hamel in het beruchte kamp Natzweiler. Aan de heer J. Kolkman, belast met waar neming van het Nederlandse vice-consul aat te Perpignan, werd eind 1942 opgedragen om zich naar Lissabon te begeven. In Januari 1943 werd hij bij een poging om de Spaanse grens te overschrijden, gear resteerd en in begin 1945 is hij in een Duits concentratiekamp omgekomen. Bankwerker kon de schijn niet lang ophouden In Juli van dit jaar maakte een Haagse verpleegster kennis pet iemand, die zich voorstelde als de „geneesheer-directeur van een groot ziekenhuis in Melbourne". Hij vroeg of zij lust had met hem mee naar Australië te gaan en de juffrouw had daar wel oren naar. Na een paar dagen kwam de geneesheer-directeur met een vracht Engelse paperassen aanzetten die de ver pleegster maar had in te vullen, dan zou hij wel voor de rest zorgen. Enige dagen later kwam hij opgewonden terug en ver telde, dat hij zijn actetas met papieren, pas en zesduizend gulden in de trein had laten liggen en dat hij nu 178,nodig had om lenzen te betalen, welke hij had gekocht, omdat hij de'volgende dag een hersen operatie in Tilburg moest verrichten. Het geld werd hem verstrekt en korte tijd latei- kreeg hij nog' een bedrag voor erilcele andere dingen die hij nodig had. De dokter deed echter een tikkeltje te geheimzinnig om de juffrouw lang in zijn verhalen te doen geloven. Zo wilde hij zijn adres niet noemen en ook wilde hij nooit naar het station gebracht worden, „Omdat het afscheid hem te zwaar zou vallen." Toen de verpleegster zoveel argwaan verzameld had, dat zij de recherche ver zocht datgene te weten te komen wat de man haar niet vertelde, 'was de illusie spoedig vervlogen. De geneesheer-directeur bleek een machine-bankwerker te zijn en gehuwd. Hij is gearresteerd. RODE KRUIS HELPT ECUADOR Van de zijde van het Nederlandse Rode Kruis wordt medegedeeld, dat de hulp, welke door 21 nationale Rode-Kruisvereni gingen is geboden aan de ruim 100.000 slachtoffers van de aardbeving in Ecuador op 5 Augustus 250.000 dollar beloopt. Men verwacht, dat dit bedrag nog verdubbeld zal worden. De behoefte van het zwaar ge troffen land is nog zeer groot. Duizenden daklozen hebben tenten, dekens, kleding en keukengerei nodig. Mitraillist hield zich tien uur de Duitsers van het lijf Aan de heer T. Beckers te Swalmen is de Militaire Willemsorde vierde klasse in brons verleend, wegens diens moedig optreden in ie Meidagen var. 1940. Soldaat Beckers zat bij het uitbreken der vijandelijkheden met oen sergeant en een korporaal verschanst in een kazemat te Sambeek. Een Duitse kogel stelde de sergeant onmiddellijk buiten ge vecht, daar hem een oog werd uitgescho ten. Een tweede kogel doodde even later de korporaal, zodat Beckers alleen als mitrail list de strijd in de kazemat moest volhou den. Van 's morgens half vier tot 's middags half twee slaagde hij erin het schootsveld vrij van Duitsers te houden. Toen hij al zijn munitie verschoten had, zat er voor hem niets anders op dan zich over te geven. Op 13 September zal Prins "Bernhard in de Van Gent-kazerne te Rotterdam soldaat Beckers de onderscheiding uitreiken. Geen visum meer voor Italië Naar wij vernemen hebben Nederlanders, die een bezoek aan Italië willen brengen van niet langer dan drie maanden met in gang van 15 September geen visum meer nodig. Zij moeten wel in het bezit zijn van een geldig paspoort en voldoen aan de in Italië geldende wetten en reglementen in zake toelating en verblijf. Dit geldt even eens voor Nederlanders, die door Italië willen reizen met een ander land als be stemming. Nederlanders, die het voornemen hebben zieh naar Italië te begeven teneinde aldaar een beroep of ambacht uit te oefenen of werzaamheden te verrichten, zullen zich te voren door tussenkomst van de Italiaanse diplomatieke, of consulaire autoriteiten van een vergunning daartoe moeten voorzien, gelijktijdig met het indienen van een visumaanvrage. Onder dezelfde voorwaarden zijn Ita lianen, die zich naar Nederland wensen te begeven met ingang van 15 September a.s. vrijgesteld van het Nederlandse visum. De getroffen regeling is n iet van toepas sing op de Nederlandse overzeese gebieds delen. Synode Gereformeerde kerken Discussie over de doop In de Vrijdag voortgezette zitting van de Generale Synode werd verslag uitge bracht over het rapport van deputaten voor de zending onder de Joden. De Synode keurde de aangeboden conclusies goed. Aan deze conclusies ontlenen wij dat de Synode machtigingen verleende tot het zitting nemen in de interkerkelijke contactcom missie Israel. Uitvoerig hield de synode zich bezig met het rapport over een schrijven van de particuliere synode van Zuidholland inzake de erkenning van de Heilige doop, bediend in de Remonstrantse broederschap. Aan de discussie over deze zaak namen deel ds. C. B. Bavinck uit Brussel, prof. dr. J. Ridderbos uit Kampen prof. dr. K. Dijk, prof. D. Nauta, ds. P. N. Kruyswijk, allen uit Amsterdam en ds. Y. K. Vellenga uit Meppel. Verscheidene sprekers konden zich met de voorgestelde conclusies niet verenigen. Prof. Dijk wees erop, dat de vraag inzake de doop van de Remonstrantse broederschap samenhangt met deze andere „Hoe staan de Gereformeerde kerken tegenover de doop van andere kerken?" Men acht het gewenst het besluit van de Generale Synode van 1899 inzake de er-i kenning van de doop van andere kèrkeri opnieuw te onderzoeken. Vijf leden dien den een voorstel in, dat de Synode zou be sluiten geen incidentele beslissing te nemen, doch deputaten te benoemen, teneinde heel het vraagstuk van de erkenning van de doop in de Remonstrantse broederschap nader te bezien, in verband met de hou ding van de Gereformeerde kerken tegen over de doop, bediend in andere kerken. Dit voorstel werd met grote meerderheid aangenomen. De lange thuisreis (Luxor) Eugene O'Neill, Amerika's grootste dramaturg, heeft in zijn vlegeljaren een wilde passie gekend voor de zee en dig hartstocht ook uitge leefd in vele reizen, als gewoon varensgezel op ieder schip dat hem maar hebben wilde. Later heeft hij zijn ervaringen en belevenis sen uit die avontuurlijke jaren gedramati seerd in een paar korte toneelstukken en hoewel dialoog en handeling van die stuk ken soms nogal sterk naar de zilte roman tiek van die jeugdliefde smaken, de karak ters, die hij erin creëert zeebonken en havenkanters, ronselaars en prostituées zijn ongetwijfeld mensen van vlees en bloed; van een overmaat aan vlees en bloed zelfs in hun ruig bestaan en hun rosse vermaken. Datzelfde geldt voor deze film. -waarvoor bedoelde stukken van O'Neill model ge staan hebben. Want ook „De lange thuis reis" verheerlijkt en idealiseert in woord, en beeld de problemen en de heroïek van het zeemansleven, maar de al-menselijke conflicten van plicht en begeerte, van doodsangst en levensdrang breken ook in de film telkens weer en overal door de glans- laag van het Hollywoodse kijkspul-vernis heen. hetgeen in hoofdzaak te danken is aan het sublieme spel van een Barry Fitz gerald, een John Wayne en van vele an dere uitstekende vertolkers van die rauwe mannengemeenschap in het „vooronder" van een oude tramp. Een rolprent, die de kwalificatie „film van de maand" ondanks de gesignaleerde tekortkomingen met ere draagt. H. C. Vier stappen in de wolken (F rans Hals). Het is al bijna een jaar geleden, dat wij een uitvoerige beschouwing gaven over de Italiaanse film „Vier stappen in de wolken." Nu heeft dit - met het praedicaat „Film van de maand" versierde - werk van regisseur Allessandro Blasetti eindelijk de weg naar Haarlem gevonden en een iegelijk wiens critisch vernuft nog niet bedorven is door de valse pathetiek en de brallende opsmuk van het gemiddelde bioscooppro duct, dient de gelegenheid te baat te nen deze levenswarme, ongekunstelde en-voor iedereen begrijpelijke geschiedenis te gaan zien. Met Italiaanse zwier wordt hier het avontuur verteld van de op straffe van de maatschappelijke ondergang altijd maar orders bij elkaar parlevinkende handels reiziger, die door een charmant meisje ge noopt wordt voor een goed doel het red den van een mede-schepsel zijn dage lijkse besognes even te onderbreken. De grote verdienste van Blasetti is vooral, dat hij het avontuur niet heeft laten denigreren lot een avontuurtje. Op z'n Hollands: 't blijft allemaal in het nette. En al valt er op de treden van deze Jacobsladder wel eens een traan, de zonnig heid en de levensvreugde v.an het land dei- geurende mimosa overheerst en blijft de toeschouwer nog lang bij. J. H. B. Gezag zonder genade (Spaarne). Dat het in Taxas in het jaar 1870 niet bijster zachtzinnig toeging, wordt in deze film met veel geknal van revolvers nog eens onder streept. De reden van de narigheid was de twist tussen ranchers en kolonisten, die het hun toegewezen gebied met prikkeldraad afzetten. Blijkens het schone lied „Don't fence me in", wordt deze beperking van de vrijheid der prairies door rauwe cowboys niet op prijs gesteld en de ruzie die met krachtige middelen wordt beslecht, is dan ook navenant. Gelukkig bijten de snood aards van het verhaal tenslotte in het zand en zegeviert de deugd tot grote tevreden heid van hen, die haar weten te appreci ëren. In het voorprogramma draait èen nogal grappige rolprent betreffende de moeilijkheden van een vooruitstrevende jongedame in een uitermate deugdzaam Amerikaans stadje, waar de „Stedelijke Unie" onder aanvoering van mevrouw Mi nerva Snodgrass voor de openbare zede lijkheid waakt. Dit soort deugd wordt nu eenmaal minder geapprecieerd en niemand is er rouwig om, wanneer de jongedame haar campagne voor een beetje meer frisse lucht wint, door duistere feiten uit het verleden van mevrouw Snodgrass en tra wanten uit te spelen. ■W. L. B. „Vergeten levens" (Rembrandt). Mevrouw Gladney heeft zich in Texas in het bijzonder geïnteresseerd voor het leven van kinderen, die door hun eigen moeder en vader niet verzorgd kunnen worden. Een nobel streven maar de taak, welke zij op zich genomen heeft, is niet gemakkelijk. Een groot deel van de bevolking heeft te weinig belangstelling voor de kinderen noch voor de problemen waarmee de meis jes en jongens in hun latere leven te kam pen hebben. In hun geboortebewijs is de aantekening „vondeling" aangebracht en als hun schoonouders in spe dit horen, dan menen zij, dal het meisje of de jongen niet in hun kringen thuis hoort. In de film „Vergeten levens" is dit probleem boeiend weergegeven door Greer Garson, Walter Pidgeon en Felix Bressart. De toeschou wer leeft mee met de problemen van zo'n meisje, dat op een leeftijd is gekomen, dat zij in het huwelijk kan treden en met be langstelling volgt de toeschouwer het mooie werk van mevrouw Gladney, die zich met de zorg voor zulke verschoppe lingen bezig houdt. A. O. Twee verlengingen deze week: in C i- n e m a-P a 1 a c e gaat voor de derde week „Mariandel", filmborstplaat van Oosten rijks fabrikaat, en in City dartelen de dieren van Disney tot en met Donderdag voort. ZONDAG 4 SEPTEMBER 1940. HAARLEM. Ncd. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Dr. M. v. d. Voet. Avondgebed in de Brouwerskapel in0. Klokhuisplein. Zondag 10: Ds. Joh Brons- geest, H. Doop. 7: Ds. L. Cannegteter, Castn- cum. Dinsdag 7.30: Liturgische Godsdienst- oefening voor Doofstommen en Slechthoren den in de Consistoriekamer van de Grote Kerk Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10. Ds G J. Waardenburg. Noordcrkerk, Vel- serstraat. 9 on 10.4:5: Ds. E. Pot Oo.tark.rk Zomerkade 10: Ds. W, J. van Elden Bakc- nesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkelk Dhr J de Nie. Kapel Belhesda Sarcpta, Ha- zepatcrslaan. 9.30: Dhr. G. Germans. Kin- derkerk. 10.45: Ds. A J. van Rhijn. Diaco- nessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. W. J. van Elden. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dienst Jeugdkapel. Noord. Wijkgebouw Molenaer- straat 10.30: Dhr. H. Vos. Santpoort. Centrum Consistoriekamer Grote Kerk. 10: Dhr. J. Jongkind. Oost. Wijkgebouw Zomerkade. 10' Dhr F H Geursen. West;. Wijkgebouw Leidsesiraat. 10: Dhr. A. v. d Hoeff Ver. van Vrijz Hervormden, Jacobstraat b. 1U.3U. Ds. J. Heidinga. Alle-Dag-Kcik, Parklaan 34. Avonddiensten 7.15—7.45. Maandag: Ds. A. Dondorp, Gerei. Kerk. Dinsdag: Ds. H. Schütz Broedergemeente. Donderdag, us. D E Boeke. N. H. K„ Vrijdag: Ds. J. van der Giesen. Hoofd Vlootpredikant van het Marine Hospitaal te Overveen. OpenKerk Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdaa 104 uur Stads Evangelisatie. Lange He renstraat 6. 10: J. F. Snoeks, H. Avondmaal 7.30: P. Wester en J. F. Snoeks. 6.30: Open lucht Kruisweg-Parklaan. Zaterdag 8: Open lucht Thorbeclcestraat. Zuiderkapel, Zui derstraat 10: Ds. I. Vasseur. Groningen. 5: Dezelfde. H. Avondmaal, vrij voor alle ge lovigen. 7.45: Jeugdbijeenkomst o.l.v. H. v. d Brink Maranatha-Conferentie, Zuiderstr. 15. Dinsdag, Woensdag en Donderdag nam. 3 en 8 uur. Samenkomst. Spr.s Ds. I. Vas seur. Groningen, J. Kits. Evangelist te Doorn P. D. Bardelmeyer, Noordwijk a. Zee; 5: Koffietafel-getuigenisdienst. Woensdag' en Donderdag 10.30: Bidstond. Vrije Evang Ge meente. Bakenessergracht. 9.30: Ds. D. J. D. du Fossé. 5: Dezelfde. H. Avondmaal. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. N. Kleermaker, v. Genemuiden. O. R. G. Centrum. Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R de Jong. Broedergemeente, Parklaan 34 Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon der 10.45:' Dhr. M. L. Frankena. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gem. 10.30: Ds Leendertz. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J A. van Arkel. Willielminakerk 10: Ds L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid- Oosterkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10.30: en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder het Kruis, Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7 30: Ds E- van Dijk, van den Haag. Christ. Geref Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. T. Jansma. 5: Dezelfde. H. Avondmaal. 8: Jeugd- samenkomst (geb. Salem). Ned. Chr. Ge- mèenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente, N.we Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Dienst. Zaterdag S: Openluchtsamenkomst Soendaplein. Pink ster Evangelisatie, Wolstraat 7. Zaterdag S: Openluchtsamenkomst Parklaan hoek Kruis weg. Zondag geen diensten wegens doop- dienst in Amsterdam. Vergadering van ge lovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (broodbreken) Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. Gemeente des He ren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Samen komst, Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Ged. O. Gracht 47. '10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. -11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen dingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdings- morgen. Spr. Dhr. J. P. Smits, Haarlem. Gemeente Gods, Jansstraat 85. 10: Samen komst. HAARLEM-NOORD. Ncd. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. H. Lieve. pred. in Alg. Dienst te Zandvoort. 7: Dezelfde. Immanuël- kerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. H. Doop. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9: Ds. G. II. v, d. Woord. 10.30: Dezelfde. H. Doop. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. Daalder. Geref. Kerk. Noord-Schoterkcrk. 9 en 10.30: Ds, J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Christ. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds J C Maris HEEMSTEDE.' Ned, Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Aula v. h. Chr. Lyceum, (ing. v. Merlenstr.) 10.45: Ds. Adr. Oskamp. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Dr. P. P. Tjalsma, Rem. Rotterdam. Geref. Kerk. Voorber. H. Avondm. Chr. Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. P. Riemersma, van Vijfhui zen. Koediefslaan. 10: Prof. Dr. G. C. Aal- ders. Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Ds. L. Kuiper Jr., van Amsterdam-Zuid. 5: Prof. Dr. G. C. Aalders. Ger. Kerk, Kapel „Nieuw Vredenhof", v. Oldenbarneveltlaan 8.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel. Leeu weriklaan. 10.30: Ds. J. E. Drost. H. Doop. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. Ph. Eggink, em, Ned. Herv. pred. Rotterdam. BENNEBROEK. Ned, Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas, H, Doop. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Kruiswijk, van Amsterdam. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerlc. 9: Dr. J. H. Stelma, Jeugddienst. 10.30: Dezelfde, H. Doop. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. W.Mackenzie, Rem. Amsterdam. Opwekkingssamenkomst op Schapendui nen. Brederodelaan 57. Donderdag 8: H. v. d. Brink. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.45: Dr. J. L. Koole. Vrije Kath. Kerk, Popellaan I. 10.30: Gez. H. Mis. Donderdag 19.30: Ves pers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. C-h, de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W, Fijn van Draat. SANTPOORT. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. „De Toorts". 10: Ds. P. J. Mackaay. Haarlem. Ned. Herv. Kapel 5: Ds. D. C. van Wijngaarden. IJmuiden. Jeugdhuis 10: Jonge Jeugdkerk (14-18 j.) onder leiding van mej. Th. J. C. Koopman. Haarlem. SPAARNDAM. Ncd. Herv, Kerk. Oost, Oude Kerk. 10: Ds. E. Saraber, Zandvoort. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9: Ds. G. H. v. d. Woord. 10.30: Dezelfde H Doop. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk, 10: Dhr. A. Donker, uit Zaandijk. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen wordt waargenomen door: dr. W. v. d. Linde Heemst. Dreef 253, tel. 16850: dr. A. J. v! Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, telef. 27913. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 28818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, telef. 26772. Burgerlijke stand Opgave over de week van 26 Augustus tot en met 1 September 1949. ONDERTROUWD: P. A. Dijkstra en G. Dijk; P. van Staveren en A. Mesman; W. Schavemaker en A. M. Henneman; J. Portegies en A. G. Groot; J. P. Vennik en A. A. Maijenburg. GETROUWD: A. H. Graber en W. de Graaf; W. Veenhof en G. Arends; A. S. Spierings en V. Moeskops. GEBOREN: Johannes Ludovicus Maria, zoon van J. A. Kuipers- e" M. v. d. Peijl; Marina Agneta Johanne, dochter van A. van Deutekom cn C. M. van Dijk; Gerar- dus Joannes, zoon van J. Geenevasen en C. J. van Kampen; Emma, dochter van J. W. Heilsbergen en E. M. Herrmann; Marianne, dochter van P. Jeltema en A. C. v. d. Mark; Yolande Syvia, dochter van G. Halm en A. Sonneveld; Cornelis H. Th., zoon van Th. J. Mulder en A. Neelen; Cor nelia C., dochter van A. P. Welboren en C. Veldhuijs; Hendrikus N., zoon van-N. J. Kater xn H. Bloedjes. OVERLEDEN: M. A.' E. Strating-van Lom, 67 jaar, Binnenweg 166, Heemstede; A. H. Willers-van Ommeren, 89 jaar, Jac. van Ruisdaellaan 9, Heemstede; A. M. Hui- berts-Stam, 39 jaar, Pieter de Hooghstraat 2, Heemstede; M. C. Gouka-Roekens, 74 jaar, Overboslaan 27, Heemstede; P. Stijn- man, 70 jaar, Molenwerfslaan 60, Heem stede; R. E. Culp, 71 jaar, Franz Schubert- laan 71, Heemstede. Bloemendaal De nieuwe directeur van Publieke werken Vrijdagmiddag vond in het Bureau van Publieke Werken te Overveen, de officiële installatie plaats van de heer IJ. E. Dijk stra als directeur van. Publieke Werken. De burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, wees er in een korte toespraak op dat de nieuwe functionaris een mooie maar ook moeilijke taak te vervullen krijgt en bracht verder de verhouding naar voren, die er bestaat en dient te butaan tussen de directeur van Publieke Werken, de raad.en het college van B. en W. en tussen de directeur en zijn personeel. Na nog toegesproken te zijn door de wet houder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk, die hoopte in de gelegenheid gesteld te worden nog lang met de nieuwe functionaris te mogen samenwerken en dat wel met evenveel plezier als met diens voorganger, de heer J. de Jong en de he ren J. Buiter, directeur van het Gas- en Waterbedrijf en G. van Eek, gemeente secretaris, dankte de heer Dijkstra voor de tot hem gerichte woorden en sprak de hoop uit zijn beste krachten te kunnen geven aan de ontwikkeling en instandhou ding van het mooie Bloemendaal. OFFICIËLE PUBLICATIE SPAARZEGELS CONSUMENTEN- CREDIET Ingaande 1 September 1949 is de ver koop van spaarzegels van het consumenten- crediet door de postkantoren gestaakt. Na deze 'datum dienen ingehouden bedragen van credietnemers in contanten te worden, afgedragen. Zij, die overcomplete spaar zegels in hun bezit hebben, dienen deze voor 1 Januari 1950 bij de distfictsraad in te leveren. Formulieren hiervoor zijn bij de districlsraad verkrijgbaar. De vergoeding van de tegenwaarde der zegels geschiedt rechtstreeks, door het centraal bureau. Op -spaarkaarten opgeplakte spaarzegel- behou den tot 1 Januari 1951 hun afbetalings- w.aarde. BINNENLAND In 1950 zal te Amsterdam een grote scheepsbouw- en watersporttentoonstelling worden gehouden. Met ingang van (le winterdienstrege- ling der Spoorwegen zal Groningen een directe autobusverbinding met Bremen krijgen. Met ingang van 2 September 1949, zijn de prijzen voor inmaakglazen en inmaak- potten vrijgelaten. Met ingang van 2 September 1949 zijn de maximumprijsregeling voor stookolie, middelzware en zware stookolie opgeheven. HAARLEM EN OMGEVING Mej. C. E. C. Smits, voorheen onder wijzeres aan de Haarlemse Montessori school, is benoemd tot onderwijzeres bij de B. P. M. te Cardón in Venezuela. De heer C. Bakker, vakman bij de P. T. T. te IJmuiden, is geslaagd voor het examen voor monteur. De heer F. C. van Lierop, besteller le klasse P. T. T. te Hilleg'om, is op verzoek eervol ontslag verleend. De heer T. de Haan, adjunct-commies bij de N. S. te IJmuiden (dienst vervoer) viert op 24 September zijn 25-jarig ambtsjubileum. Mej. J. de Wyer te Bloemendaal is benoemd als onderwijzeres aan de Chr. School te Noordwijk aan Zee. Tot onderwijzeres der Bijz. School te Opperdoes is benoemd mej. A. P. M. v. Gent te Haarlem. Tot adjunct-commies bij de Dir. Be lastingen invoerrechten en accijnzen is be noemd E. W. Boswinkel. De heer II. M. Rooy, vakman in tijde lijke dienst bij de P. T. T. te Haarlem, is benoemd tot vakman-in vaste dienst bij de technische groep der P. T. T. De Stads-bibliotheek en leeszaal van Haarlem geeft de volgende cijfers: In Augustus 1949 werden aan de Prinsenhof bibliotheek uitgeleend 10.611 werken, aan het filiaal in Haarlem-Noord 3178 werken, tezamen 13.789 werken (v. j. 9156), waar van 716 van de Muziekbibliotheek. De in stellingen werden bezocht- door 3712 en 370 bezoekers en bezoeksters, tezamen 4082 (v. j. 2824). Ds. M. Holtrop, Chr. Geref. pred. te Haarlem-C.heeft voor het beroep naar Middelburg -bedankt. De Bond voor Staatspensionnering houdt Zaterdag 10 September hier ter stede een propagandameetirig. Sprekers zijn de heven E.Kupers, oud-voorzitter van het N.V.V. en D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs alhier. Medewerking zal onder meer verlenen de voordrachtkunstenares mevrouw Aafje Top. Op de speelplaats van de Cornelis Houtmainsohool op het Weltevredenplein zijn Vrijdag twee jongens bij het spelen tegen elkaar gebotst. Eén van hen viel zo ongelukkig, dat hij zijn linker onderbeen brak. Per ziekenauto is hij haar het zieken huis Joannes de Deo overgebracht. Te koop van particulier ADLER Cabr. 4 o.d.k. Jaar 1940, 45.000 km. gelopen. Sportief, zuinig wagentje in zeer goede staat, met nat. bewijs. Te bevr. tel. Haarlem 27153. Na 6 uur. Te koop: modern WOONHUIS leeg te aanv. te Haarlem-N. over de brug. Inl. Klever laan 174. Aangeb. huis Hilversum 5 kamers, keuk., tuin, schuur, f 6 p. w. tegen huis omstr Haarlem, pl.m. f 35 p. m. Br Reestraat 3, Hfeum. Haarlemse Huishoud- en Industrieschool VOORHELMSTRAAT 2d Inschrijving van leerlingen voor middag- en avondcur sussen: Cursus Koken (eenv. en fijne keuken), Cursus Costuumnaaien Knippen, Cursus Linnennaaien verstellen, Cursus Borduren (modern vrouwenhandwerk) Cui'sus Dekken en Dienen, Avondopleiding Kinderjuf frouw. Inlichtingen en inschrijving op de spreekuren: Maandag 1112 uur. Dinsdag 2.303.30 uur. Woensdag 78 uur (telef. no. 12129). J. C. v. d. KUY, Directrice. KREMERS HUWELIJK Al* U werkelijk een gelukkig huwelijk wenst aan te gaan, w^fidt U dan in vol vertrou wen tot: Bemiddelingskantoren in Den Haag, Pomonalaan 80, Telef. 393848; - Amsterdam-Z., Beelhovenstr. 18, Tel. 21747 en Deventer, Hooge Hond straat 74, één der grootste en meest betrouwbare organisaties op dit gebied, met zeer vele relaties in alle beschaafde kringen door het gehele land. Mensenkennis en ervaring, ge paard gaande met uiterst zorg vuldige individuele behande ling, waarborgen U de grootste kans op succes. Kostel. inl. worden U gaarne, onder strikte geheimhouding in blanco cou vert, toegezonden. Spr.uren dag. 9.30-12.30 beh. Zat.; 's av. Ma., Di., Wo. 7-9 en volgens afspraak. Voor Deventer uitsl. na voorafgaan de schrift, tijdsbepaling. Geen bemiddeling aan heren zonder positie of inkomen. TE HUUR AANGEBODEN te Overveen bij Station en bushalte ruime, gemeub. ZITKAMER m. zijkamer voorzijde eerste verd., e. v., tel. en badlc. aan wezig, voor heer alleen, zon der pension. Vestig, verg. vereist. Br. met opg. van re ferentiën no. 3902. Wie heeft werk voor een 2-2)4 tons open evt. gesloten vrachtwagen' met chauffeur. Br. no. 3904. Wilt U trouwen De Ver. Ned. Bemiddelings kantoren „EXCELSIOR" Nederl. grootste organisatie geeft U de meeste kans op succes. Vraagt nog heden vrijbl. inlichtingen en ge- slaagdenlijst. Hoofdadm. Ministerpark 18 A, Hilversum. Aanv. der lessen medio ^September a.s. Inschrijving vanaf heden Privé-les op elk gcw. uur. Tel. 14441. Leraar H. B. S. vraagt tegen. 15 Sept. zit- en slaapkamer m, pension. Brieven no. 3906 Aangeb. omg. Haarlem Dameshoeden- en Modezaak met ruime woning f 2500. Woningruil gewenst. Brie ven no. 3908. Ingenieursgezin (1 kind) zoekt onderdak in Haarlem of omstr. Ongem. of gestoff. Br. Paulus Buys- laan 11, Heemstede. Besch. oudere dame vraagt 2 gest. of ongem. kamers en keuken op goede stand. Rus tige bewoonster. Br. no. 3889 TE HUUR van f 12.50 p. m. af GOLOSCHMEDING Gr. Markt 8, Haarlem Tel. 11338 Te koop gevr. Nette kleding, schoenen, meu belen, zolderopruiming, kachels JOS. v. BODEGRAVEN RIDDERSTR. 3. Tel. 13237 Haarverf Instituut Maison ..HENRI" Hazepaterslaan 16 (naast Diaconessenh.) Tel. 12747 Het van ouds bekende adres voor de echte AMééra LANGE VEERSTRAAT 1 HOEK DAMSTRAAT Deze zaak heeft niets uitstaande met een andere muziekzaak. Binnenkort verwacht als voorheen: De Super Scandalli, Grote voorraad Gramofoonplaten, Columbia H M V Decca, Cupol, enz. BEZOEKT ONZE DISCOTHEEK.' Radio, Piek ups, koffergramofoons, reparation. FILIAAL: KLOOSTERSTRAAT 57, bij het Pretoriaplein. hi de gemeente Bloemendaal voor zelfbewoning KLEIN HUIS te koop gevraagd Brieven onder no. 3910. HEDEN WEER AAN TE BIEDEN BIJ J. VAN D A M Kamg. cost., Gab. regenjassen, H. winterj., D. winter mantels, enz. HET HUIS VOOR BETERE KLEDING, Zjjlweg 112, Tel. 18400. Geopend v. 10—12 en 2—5 a»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8